IMAJU LI LJUDI PRAVO DA PROSUDJUJU?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#76

Post by KOGOD KADGOD »

Svemirski_Jebach wrote:hajd onako posteno...kako ti se da pisati toliko i odakle ti toliko vremena? :D :D
posteno?
prvo, brzo tipkam;
drugo, brzo mislim (tj. brzo mi se koncept "slozi" , ne znam, Boziji dar, nazovi kako hoces, i kao dijete sam ga imala - pocela uciti engleski u vrticu [znas one fine za djecu vojnih lica] u SFRJ);
trece, malo sam "insomnicar"- valjda s vremenom insan shvati da u prosjeku trecinu zivota provede spavajuci pa nadje nacine da "napuni baterije" drugim tehnikama kao joga i sl. gdje se nauci "instant" opustanje itd;
cetvrto, od svoje cetvrte godine citam tako da sam u osnovnoj skoli citala sve nase klasicne pisce a u srednjoj Hesse-a, Niche-a i sve sto bi doslo pod ruku (mama mi je bila sef racunovodstva u biblioteci - raj za mene), pa fakultet (kada rat nije bio na pomolu ili ga ja bar nisam bila svjesna '88 tako tu negdje), u 21-oj primila Islam i narednih 15-ak godina provela proucavajuci Qur'an ali posto tradicionalno tumacenje neizbjezno vodi (bukvalno odvlaci sve dalje) u hadise, sirah (historija poslanstva), fiqh, sherijat, itd vec sam navela neke na pocetku svog posta o "hadisima". Od tih 15-ak, zadnjih 6-7 provela uz ostar duhovni "tretman" sa jednim od Bozijih baklji upute a koje On skriva iza "maske" svakodnevnosti (kako opisati 20 godina u 20 rijeci?) - tako da kada pisem imam poduboku "riznicu" , samo naravno zahvaljujuci Bozijoj Milosti i darovanju;
cetvrto, brzo citam (neki tu tehniku zovu speed-reading) jer je toliko nove informacije da je neophodno imati tu sposobnost (s obzirom da me zanima SVE a ne samo odredjeni predmet, sto je nekad veoma nezgodno i iritira me sto ne mogu i bolje, jer insan jednostavno ne moze da zna sve zato se i mora "izabrati" neki poziv i njemu posvetiti iako bi se jos kojesta voljelo postici i probati);
i, peto, zahvaljujuci svemu sto mi je Bog dao da saznam i iskusim, omoguceno mi je da porodicni zivot uskladim sa profesionalnim a profesija mi je fleksibilna i ukljucuje vecinu toga sto me zanima solidno placena tako da ne moram ulagati previse vremena, (a spomenula sam vec muza koji mi daje ogromnu podrsku, da mu Svemoguci i Milostivi Bog podari Svoje zadovoljstvo i najvise stepene Dzenneta i svaki hajir na dunjaluku i na ahiretu, ne mogu se nazahvaljivati Bogu za ovo, sve zahmete sto sam morala proci su nista u odnosu na ono sto mi je dato)...

ovo je jedino zasto imam vremena, i kako to "dugo" pisem (mada su ovo veoma skracene verzije s obzirom na obimnost informacije)

Ne volim da tracam i hodam po kucama u tu svrhu, imam drustveni zivot sa ljudima koji su slicnih interesa, volim slusati starije od sebe jer makar bili i nepismeni imaju mudrost koju samo godine zivota mogu donijeti...

Svjesna sam da bilo kada mogu da budem pozvana nazad Gospodaru, i zato pokusavam da se sto manje vezem za bilo sta, i sve gledam kao Boziji dar tako da ako to izgubim budem opet zahvalna za onaj period dok sam to imala...

Svjesna sam da su moja djeca prvo Boziji robovi pa onda moja djeca i u skladu sa tim ih i tretiram kao Njegov dar i amanet, da se s njima treba lijepo i polahko, (dijete ne udaram ni pod kakvim okolnostima), i pokusavam ih pripremiti za zivot, za njihovo sluzenje Bogu (ali ne zato sto im ja to kazem nego zato sto shvataju ko su i zasto treba da se svojevoljno Njemu pokore i da sami sve provjere a da ne uzimaju nista od mene "zdravo za gotovo") i za njihovo koriscenje covjecanstvu - ujedno se potsjecajuci da nije nista sigurno i da se ne moze sprijeciti kraj zivota bilo koga (daj Boze "po redu") niti odabrati tren ali se moze odabrati KAKO tj. u kakvom stanju uma i srca nas smrt zatekne...

Tako i sa svim ostalim od muza do prijatelja do brace po vjeri i svih ljudi kao Njegovih stvorenja...

ako pogrijesim - izvinucu se i djetetu i hajvanu i sebi (tj. svojoj dusi, jer svojoj dusi ucinimo zulum a da nismo ni svjesni a i ona je Bozija [a ne nasa bukvalno] i Njegov dar - zato sam i navela onu "kontroverznu" pricu na pocetku ove teme o onom sto je bezgrijesno zivio :-) ) i muzu i bilo kome ako znam da sam pogrijesila, ali nikada ne bih namjerno to ucinila, samo nesvjesno, jer smo svi ljudi i svi grijesimo - Bog i ne ocekuje da smo bezgrijesni, nego da se pokajemo i potrudimo da ne ponovimo isto a i da izvucemo pouku iz svega...

eto, ako mozes imati neku mentalnu "sliku" onako objektivno, onda mozda i razumijes kako i zasto nadjem vremena za forum (za koji nisam znala sve ove godine a na koji sam "slucajno" naisla, trazeci nesto drugo, - samo sto u slucajnosti ne vjerujem i znam da ima razlog zasto sam bas na ovaj forum dosla i zasto bas u ovo vrijeme)...

nemam nikakav "zadatak" niti lose namjere, vidjela sam forum kao priliku da sa jos sirim spektrumom ljudi podijelim svoje stavove i misljenja a i ne bih li nesto vise naucila iz njihovih postova (mada su me u pocetku malo obeshrabrili oni koji se ubrzo zavrse "prepucavanjima" i vrijedjanjem) ali i to nam daje uvid u cinjenicu da ima ljudi koji tako reaguju, a meni licno je ovo uvid u posljedice ratnih iskustava koje se ispoljavaju na takav nacin tj. nepovjerenje prema ljudima, "kratak spoj" i gubljenje strpljenja, vecinom negativan pogled na svijet (depresija), nerealan pogled na stvarnost itd.
Zato i ne mogu, i da hocu, nekome da se grubo obratim jer shvatam kako je lahko ljude povrijediti jer su vec puni razocarenja i srce im je "ziva rana" koliko god oni to krili iza maski "grubosti" - i sama sam povrijedjena puno puta, i to se desava i desavace se....

Samo nek je zdravlja, a sve ce se postici polahko, a ako se i ne postigne - Zemlja se okrece, tocak vremena melje dalje.... :)

Boziji mir s tobom i svima na forumu od forumasa do redovnih posjetilaca koji citaju ove postove
Habib
Posts: 24
Joined: 14/08/2006 23:59

#77

Post by Habib »

KOGOD KADGOD wrote: Bas u tome i jeste stvar - kako god neko smatra da je ispravno staviti ruke i slicne "razlicitosti" - sve su prihvatljive i niko nikom ne namece svoj stav - jer ako je Bogu vaznija "khushu" (koncentracija) u namazu ....
Znaci koliko sam shvatio po ucenju tvoje grupe na namazu se ruke mogu drzati i sklopljene na zadnjici, ledjima, za vratom itd

KOGOD KADGOD wrote:Bilo kako da ruke stavi, (sto bi sad neko ubacio "da stavi ruke na straznjicu?")- naravno da vjernik nece da se "glupira" i da stoji na nepristojan nacin, zna se kako se stoji pred autoritetom - SKRUSENO i mirno (cak i dijete instinktivno tako stane kada mu se roditelj obraca ili neko stariji), vjernik se Bogu obraca i sa Njim "kontaktira" (sto je pravo znacenje "salaat"= "kontakt molitva") i treba ga se pustiti na miru i pozabaviti se sa svojim "razgovorom" i "kontaktom".
Nije neko vec sam ti ja slicno pitanje pominjuci drzanje ruku na straznjici" postavio bio na privat
Ko u tvojoj grupi odlucuje sta je pristojan a sta nepristojan nacin, i iz cega takve odluke crpi.
Zasto smatrate da je pristojno drzati ruke na stomaku, ali ne i na ledjima?
Dali si ikad primjetila koliko ljudi uvece na korzu idu tako "nepristojno" drzeci ruke na ledjima?

Pominjes skrusenost
Dali smatras skrusenom pozicijom wehabijsko drzanje na namazu, sa rukama na prsima (poput rimskih legionara) i rasirenih nogu?
Ako tvoja grupa takav polozaj ruku i nogu u namazu smatra "skrusenim" ja mislim da vi onda neznate znacenje rijeci "skruseno"
---------------------------------------------------------------------------------

A sada pitanje u vezi abdesta
Znamo za Kur'anski ajet (5:6) koji nam kaze kako treba uzeti abdest, tj kako treba ispravno sprovesti tu Allahovu naredbu za pranje prije stupanja na namazu.
Dali nam mozes objasniti kako tvoja grupa tumaci taj ajet, i sta smatraju da je ispravno sa stopalima u tom slucaju ciniti, treba li stopala prati ili ih treba potariti (mesh)
Dali mozes objasniti na osnovu cega imaju takav stav?
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#78

Post by Razmjeran »

Ne drze samo vehabije ruke na prsima,razlikujte to.Negledaj samo pravo,nego bacaj pogled na sve strane.Nemogu da shvatim,da neki ljudi sve podjednako stavljaju u sloj vehabija.Klanjao sam sa arapima u Americi,i vecina ih drzu ruke na prsima,ali ne kao zene kod nas u namazu,nego ruka na ruku do lakta(ako me shvatas,kako opisujem)..
Znaci vise je vehabija (po nekim)od ostalih sekti,zajedno sa nama,iako su Suniti u koje mi pripadamo,jedini na pravom putu,nigdje veze...Mi klanjamo kao Pakistanci...
U namazu je najvrijednija skrusenost,a ostalo dolazi iza navedenog,kao,molitva,koncentracija,itd.Npr opste poznato je da (sejtan-Allah dz.s. ga prokleo),upravo mumine na namazu napada,tipa(svrbi te nos,tjesna garderoba,gledanje unaokolo i slicno.
Ima tih dosta stvari kao,da nos i celo "moraju" doticati pod,mjesto na kojem je sedzda ucinjena...
Sa arapima,nisam dozivio da u vremenu Hutbe,se prica,komentarise,osim kad su nasi ljudi tu iz Bosne...A zna se da takav namaz nije prihvacen(Allahu alem-Allah najbolje zna)...
Stoga regularno a i dobro bi bilo,da neki ljudi,nestavljaju sve ljude,sa bradom,nacinu klanjana u vehabije,za koje sam cuo prije par mjeseci..
Onda smatram da je tema vehabija,puno i previse zastupljena na nasim prostorima i da im se daje velika paznja,sto upravo izaziva,razlicita misljenje i dijaloge u vezi njih,koji zaista nisu vrijedni tolikog spomena.
Vise se prica o vehabijama,nego o ratnim zlocincima,sto je meni Bosnjacki zatupljeni mentalitet.Uz opasku da je balkan za 80-100 god,dozivio 3 rata(zajedno sa ovim 1992-1995)...A zasto?
Ratovi,gladi,vremenske nepogode(cunami,tornado,zemljotresi) su Bozije kazne..Znaci na bivsim prostorima YU,su ljudi zivjeli u velikom grijehu i zabludi i sto je najgore,posle ovih ratova,niko se nije upitao dali smo mi ispravan narod i zasto dozivljavamo takvu sudbinu?
Ja kao ja kad se ubodem ili udarim odnesto u datom momentu razmisljam,sto sam se ubo,sta sam sad uradio,jeli slucajnost,a s druge strane me (Hadis) procitani me podsjeti,da i ubod od trn,znaci prastanje jednog grijeha manjeg grijeha na dunjaluku...
Vecina ljudi vjeruje da Zemljotresi nastaju tektonskim pomjeranjem tla(sto i jeste) ali neznaju za razlog.
A razlog prema Sejhu,koji je on govorio,a ja ga slusao,je da Muzicki instrumenti sa zenskim glasovima(pjevanje) izazivaju Zemljotrese.
Znaci ne direktno Instrumenti,muzika sa zenama koje pjevaju,nego tektonskim pomjeranjem.
A tektonsko pomjeranje je "Sevep"..
A sta je Sevep?
Melek smrti,kojeg ljudi sa bivse YU nazivaju Azrail,za kojeg arapi muslimani,pojma nemaju,niti se gdje spominje,je dobio od dragog Allaha dz.s. sevep.Melek smrti ima duznost,svi znamo uzimanje duse covjeku..
Razgovor izmedju Meleka smrti i Boga se desio(necu mozda tacnu formaciju rjeci napisat,ali tu je nekako)Melek smrti je trazio od Allaha dz.s. da mu da Sevep.Da ljudi koji umiru,bliznji prijatelji,familija bla bla,Meleka smrti nekore,neuzimaju odgovornim itd.
Allah dz.s. mu izlazi u susret i daje mu taj Sevep,da ljudi umiru od,bolesti,infrakta,nesrece,poginu,raka itd,tj svega sto uzrokuje,kako mi kazemo SMRT.
Moja tvrdnja je da niko nije umro,od ovoga gore nabrojenog,neko mu je "vrijeme" njegovog zivota isteklo,Melek uzima dusu i tom momentu i onom u postelji-bolesniku kao i onom u autu(koji gine automobilskom nesrecom).
Zelim da kazem da svaki covjek umire,jer mu je tako propisano,a kao razlog(tj Sevep) nesreca,bolest,glad,pad,ubistvo,itd itd.
Ima mali milion primjera,u Hrvatskoj je pao avion prije rata,svi su poginuli a jedna Hrvatica je ostala ziva,nista joj nije bilo.Nije joj bilo vrijeme da ide pod zemlju....To zovem sudbinom.
Primjer Alipasino,zena je skocila da se ubije sa (slagacu jer neznam tacno) sa nekog sprata,13 milim,a ubila je covjeka,koji je prolazio pored zgrade,a ona prezivila...Nije joj vrijeme bilo...
Stoga ljudi,Bog nece promjeniti citav narod dok se on sam nepromjeni...
Neko je cini mi se na ovoj ili drugoj temi spomenuo,odsjecanje ruke u slucaju kradje,pa opet okarakterisao kao Vehabijski postupak,svasta...
Takav je zakon i dan danas u Saudijskog Arabiji i po meni je na mjestu..
Ukrades ostanes bez ruke,dozivis sramotu na ovom svijetu,a na onom vjerovatno oprost(Allahu Alem-Allah najbolje zna)..
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#79

Post by KOGOD KADGOD »

Habib wrote:
KOGOD KADGOD wrote: Bas u tome i jeste stvar - kako god neko smatra da je ispravno staviti ruke i slicne "razlicitosti" - sve su prihvatljive i niko nikom ne namece svoj stav - jer ako je Bogu vaznija "khushu" (koncentracija) u namazu ....
Znaci koliko sam shvatio po ucenju tvoje grupe na namazu se ruke mogu drzati i sklopljene na zadnjici, ledjima, za vratom itd

KOGOD KADGOD wrote:Bilo kako da ruke stavi, (sto bi sad neko ubacio "da stavi ruke na straznjicu?")- naravno da vjernik nece da se "glupira" i da stoji na nepristojan nacin, zna se kako se stoji pred autoritetom - SKRUSENO i mirno (cak i dijete instinktivno tako stane kada mu se roditelj obraca ili neko stariji), vjernik se Bogu obraca i sa Njim "kontaktira" (sto je pravo znacenje "salaat"= "kontakt molitva") i treba ga se pustiti na miru i pozabaviti se sa svojim "razgovorom" i "kontaktom".
Nije neko vec sam ti ja slicno pitanje pominjuci drzanje ruku na straznjici" postavio bio na privat
Ko u tvojoj grupi odlucuje sta je pristojan a sta nepristojan nacin, i iz cega takve odluke crpi.
Zasto smatrate da je pristojno drzati ruke na stomaku, ali ne i na ledjima?
Dali si ikad primjetila koliko ljudi uvece na korzu idu tako "nepristojno" drzeci ruke na ledjima?

Pominjes skrusenost
Dali smatras skrusenom pozicijom wehabijsko drzanje na namazu, sa rukama na prsima (poput rimskih legionara) i rasirenih nogu?
Ako tvoja grupa takav polozaj ruku i nogu u namazu smatra "skrusenim" ja mislim da vi onda neznate znacenje rijeci "skruseno"
---------------------------------------------------------------------------------

A sada pitanje u vezi abdesta
Znamo za Kur'anski ajet (5:6) koji nam kaze kako treba uzeti abdest, tj kako treba ispravno sprovesti tu Allahovu naredbu za pranje prije stupanja na namazu.
Dali nam mozes objasniti kako tvoja grupa tumaci taj ajet, i sta smatraju da je ispravno sa stopalima u tom slucaju ciniti, treba li stopala prati ili ih treba potariti (mesh)
Dali mozes objasniti na osnovu cega imaju takav stav?
moram se prvo izvinuti, zaista mi je promaklo da ti odgovorim, posto to sto si pitao je trebalo obrazlozenje, a nisam u tom trenutku imala vremena, mislila sam da kasnije, ako Bog da, lijepo odgovorim i ne sjetih se (posto primam dosta PM i svaka na drugu temu). ali, vidis, ima razloga, Bog zna zasto jer, eto, nisam ni tvoj nick prepoznala, nego probala onako, odgovoriti na komentar... :) (beli mi je zato i palo na pamet ono o "straznjici" :-) )

Na korzu ljudi setaju kako setaju, a opet vidis da, ako naidju na nekoga (hipoteticno) koga izuzetno cijene, na primjer ucenog covjeka, ili imama (sto bi neko se nasmijao sta imam radi na korzu? a zasto da ne? - da se vise sa narodom mijesaju bolje bi ih i poznavali, nejse... druga tema) i dok se sa njim poselame i ispitaju primjetis da obicno stanu smireno, cak malo nagnuto naprijed, niti u stavu rasirenih nogu niti bilo kako neuljudno, nego kako "prirodno" i instinktivno osjete da je stav postovanja.

Tako da se nikome, ko klanja sa skrusenoscu i apsolutnim postovanjem prema svom Gospodaru, ne moze desiti da raspeci noge kao hasija (jer je to u stvari znak ponosa i hasiluka). Oni koji to cine, cine zato sto slijede neki hadis pa misle da slijede Poslanika, a ne misle svojom glavom, da li bi Poslanik tako nesto ikad uradio a kamoli drugima govorio da rade. To je zato sto veoma malo poznaju njegovu licnosti i karakter, kao i svojstva ostalih poslanika, o cemu se saznaje iz nekih prica (kao sto navedoh historijskih izvora) a koje nisu oprecne Qur'anu, kao i poznavanje ostalih Bozijih Poslanika i njihovih licnosti (cak je i Sulejman (Solomon) koji je bio kralj i vladao velikom kraljevinom, ipak se iz historijskih spisa, kao i Biblije, moze vidjeti njegova skromnost i pokorenje Bogu, Vladaru Univerzuma...

Zato i jeste tako "labav" put slijedjenja hadisa (prica) jer je veoma tesko, skoro nemoguce, razluciti koji jesu a koji nisu istiniti. Cak i ako nesto pozitivno i istinito nose, neku pouku, niko ne moze dokazati (osim ako se izumi putovanje u vremenu) da li je to zaista rekao Poslanik ili je to neka mudrost njemu pripisana... - sto ne znaci da Bog nece primiti namaz iskrene osobe koja ne zna bolje i slijedi "ucenjake" koji joj kazu da tako "treba", a sama nema pristupa boljem shvatanju.

Ljudi koji proucavaju duboko Qur'an, historiju, hadise, i mnoge druge spise napisane u zadnjih 1200 godina, ujedno sa savremenim naucnim dostignucima, mogu imati neku uopstenu sliku islama u progresu.

Koliko ljudi zna o zivotu halifa kao 'Omar ibn 'Abdul 'Aziz, ili Harun al-Rashid, ili njegovom sinu Ma'mun-u koji je prvi prodro u egipatsku piramidu (ne mogavsi da nadje vrata koja bi po kalkulacijama trebala da budu na odredjenom mjestu, pa drugim putem, uz pomoc "kineskog pudera" tj. tek pronadjenog baruta, prokopao drugi prolaz...) i ostalim, ne tako pravicnim halifama i sultanima?

Ljudi procitaju zbirku odabranih hadisa ("odabranih" s razlogom) i misle da su shvatili razvoj islama - a njegov razvoj je tek poceo nakon smrti Poslanika... Ogranicavajuci svoje proucavanje na samo onih 23 godine Objave (i malo o naredna cetiri pravedna halifa) - oni time svoje zivote ogranicavaju jer ne vide kako se Islam razvijao nakon tih vremena (i koliko je prepatio u rukama Muawwije, Bejazida i drugih "na silu" halifa), kako je napredovao pod hilafetom postenih i bogobojaznih ljudi, a kako unazadjavan, nanovo i nanovo, pod hilafetom zulumcara i hasija...

---------------------

"wemsahuu... wudzuuhikum, we aydiikum", "i potarite svoja lica, i stopala svoja" se ne moze gledati izvan konteksta cijelog ajeta, i onaj ko dovoljno poznaje gramatiku slozene recenice na arapskom moze da zakljuci znacenje iste u kompleksnijem obliku.
Tako da su perzijski prevodioci (kao sto sam navela, malo je prevoda od strane ljudi kojima je arapski maternji jezik a jezik na koji prevodi dovoljno usavrsen da se moze profesionalno njime koristiti) skloni da ove zadnje rijeci prevedu kao bukvalne, tj. "potarite lica i stopala", dok se u kompletnom smislu te slozene recenice lahko zakljuci po gramatickom sastavu da se "i stopala vasa" nadovezuje na dio ajeta o pranju, ali posto je hronoloski red bitan (tj stopala se zadnja peru) onda su stopala zadnja pomenuta ali u vezi sa dijelom recenice prije "potarite", tj "operite".

To, kad vec insistiras - i nema "moje grupe" nego sam vec objasnila o tome, i nema potrebe ponavljati.

Medjutim, ne moze se reci da namaz shi'ija nije validan i da Bog ne prima od njh namaz - gluposti - i hriscani i jevreji se mole Bogu, i ako se mole sa iskrenoscu, On ne gleda na to sto su oni dezinformisani od strane ucenjaka a sami ne razumiju arapski ili armenijski / hebrejski.

Abdest je ritualno ciscenje, tj. dio duhovne pripreme za namaz, i ako neko ne zna bolje - ko moze da kaze kakav je odnos izmedju te osobe i njegova Gospodara?

Srela sam shi'ija koji su zaista prelijepog akhlaqa (ponasanja) i skromni, porodicni visokoobrazovani ljudi (pismenost zena u Iranu je 98% dok je u Pakistanu npr. obratno, 2%, mada raste).
Srela sam sunnija (i to smatranih "ucenim" i istaknutim muslimanima) koje ne bih voljela u zivotu da sretnem ponovo.
"U svakom zitu ima kukolja"...
Srela sam hriscane koji su povjerljiviji i bogobojazniji od vecine muslimana a tako i jevreje.
Ako ne znaju za Qur'an a drze se Objava prije njega, kako god im je to raspolozivo, ko moze da kaze da od njih Bog nece primiti njihove molitve i dobra djela?
To se usude reci samo arogantni i hasije koji ne poznaju dovoljno sustinu vjere i razliku izmedju termina "vjera" i "religija". A takvih ima medju sve tri (navedene) religije (jer je i Islam pretvoren u religiju "za sebe") kao i medju drugim religijama.

VJERNICI bilo koje religije ili grupe dijele ista osnovna vjerovanja (u Boga, Stvoritelja svega) i njihova iskrenost ih samo cini vjernicima (A Bog gleda na vasa srca, a ne na broj vase djece i vase imovine)... i samo Bog ima znanje o njihovom odnosu sa njihovim Gospodarom, makar Ga i pogresnim "imenom" zvali (kao poistovjecivanje Isusa ili Bude sa Bogom).

Samo On zna kada neko, ko bolje ne zna i kome nije dostupno bolje, - nepismeni seljak na njivi koji Ga moli za dobru zetvu, ili zena koja ne zna svijet dalje od cetiri zida i kucnog posla i radjanja djece kada se moli za zdravlje svoje djecice, - da li misli na Njega i obraca se Gospodaru i Stvaraocu svega, ili se obraca nekome pored Njega...

Ljudi brzo, prebrzo, jedni druge prosudjuju a ne misle na to koliko je Bog Milosrdan i koliko je On Darezljiv... - Ko ce Njemu da "naredi" da nekom ne oprosti, ili ko ce Njega da "sprijeci" da nekoga kazni - kada samo On zna stvarnost svacijih okolnosti?...
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#80

Post by vazda problemi »

KGKG mnogo laze...

Tvrdi da podrazumijeva da ljudima kojima se obraca znaju Kur'an i zbog toga nikada ne navodi odakle vadi citate iz Kur'ana. A vecina ljudi na ovom forumu u zivotu nikad Kur'an procitali nisu.

Koju titula ona ima...Koju je nauku zavrsila...Koje priznanje ima...
Prica protiv hadisa a u zivotu najvjerovantije da niti jednu knjigu o hadisima procitala nije...I tvrdi da je pronasla istinu...Izgleda da nije dovoljno trazila...

Tvrdi da je pronasla stvari koje rijetko ko pronadje kad je u pitanju vjera...Ovo je prvi znak samoljublja, oholosti i prepredenosti zbog kojih je Iblisa Allah prokleo...

Kaze da ne zeli da Tvorca naziva Allah, jer ce tako odbiti ljude...U pocetku kaze da nije zeljela da koristi ni rijec Islam...Strah je da se nece svidjeti drugim ljudima...Ovdje joj sva teorija pada...Ovdje ona uopste o Allahu ni ne razmislja...Cilj je kako se svidjeti ljudima, a ne Allahu...

Posijecanje ruku...Prica o nekom posijecanju, a arapskog vidjela nije...Nek uzme taj ajet i nek ode kod profesora arapskog nek joj on kaze sta taj ajet jasno i precizno kaze...

Znas sta cemo mi...Evo Allah u Kur'anu jasno daje objasnjenje Poslaniku kako da postupi, a naravno onda i svakom muslimanu...

Evo copy-paste sa submission.org

[3:61] If anyone argues with you, despite the knowledge you have received, then say, "Let us summon our children and your children, our women and your women, ourselves and yourselves, then let us invoke GOD's curse upon the liars."

Tvrdis da nijedan hadis nije istinit...Hajde prizovi prokletsvo na sebe i svoju djecu, ako to sto tvrdis je istina...A ako neces onda si lazov...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#81

Post by pisko »

pisko (citat):

//Dakle, radi se o potpuno pogrešnoj(svjesnoj ili nesvjesnoj) percepciji @KADGOD, jer ovim osobama s kojima ona dijeli ista vjerovanja stalo je do nje.//

@Shoshana
//Aaaaaaa, a ja jadna mislila kad te neko naziva tupim, glupim, mahnitim, vehabijom, dnom dna, supljim, azdahom i pshihijatrijskim pacijentom (ovo skupih sa teme o hadisima, nako, ocas, u dvije minute) - da te on vrijedja

E, jadna sam ti mahnita i ja. Oni to, bolan, iz ljubavi i od brige puste Ja sva sreca pa su pravovjerni, da su kojom pustom nesrecom inkvizitori - kosti bi lomili... od silne ljubavi.

Dobro ono neko rece, da je Muhamed ovako propagirao svoju vjeru, ni zenu rodjenu ne bi obratio...//

Upozorio sam @KADGOD da se okane manipulacija i ovakva reakcija upravo je plod manipulacije.U mojoj gornjoj recenici zapisana je lazna dilema, kao svojevrstan test, o svjesnoj ili nesvjesnoj percepciji.Jasno je da tako inteligentna osoba reaguje ciljano, jer izigravati nevinasce i zrtvu je sigurna karta.
Ali zamisli npr. @Shoshana jedan drevni, grandiozni, prelijepi dvorac.
I dodje ti sad neki 'mudrac' niotkud, sa tvrdnjom da treba pojedine donje nosece zidove dvorca pomjerati i uklanjati, jer su nepotrebni i prijece mogucnost pravljenja drugacije kompozicije.Ti ga upozoris da takvim postupcima moze uzrokovati rusenje cjelokupne zgrade, a on ti na to kaze da to i nebi bila velika steta, jer su temelji dvorca izvanredno ocuvani.
Najmanje sto mu u tom trenu mozes reci je da ide u 3 p.m. i to je nas bosanski jezik.
To opet ne znaci da ti nije stalo do tog opicenog mudraca...
____________________________________________________________
@KADGOD - u 21-oj primila Islam i narednih 15-ak godina provela proucavajuci Qur'an ali posto tradicionalno tumacenje neizbjezno vodi (bukvalno odvlaci sve dalje) u hadise, sirah (historija poslanstva), fiqh, sherijat, itd vec sam navela neke na pocetku svog posta o "hadisima". Od tih 15-ak, zadnjih 6-7 provela uz ostar duhovni "tretman" sa jednim od Bozijih baklji upute a koje On skriva iza "maske" svakodnevnosti (kako opisati 20 godina u 20 rijeci?) - tako da kada pisem imam poduboku "riznicu" , samo naravno zahvaljujuci Bozijoj Milosti i darovanju;

Ovdje se ocito radi o nadnaravnim bicima, skrivenim Bozijim odabranicima
i o hazreti KGKD.Usudio bi se pitati je li se ta tvoja /baklja/ mozda borila protiv cetnika, ili protiv drugih zulumcara koji kolju muslimane, ili protiv bliskoistocnih diktatora, jer sve joj je to naredjeno.
Jos jednom da ti ponovim - nema monopola kod Allaha dz.s. i nisi ti ta koja ce javno reci - mene je On nagradio ovim ili onim, jer na taj nacin implicitno govoris da je On tebe uzdigao iznad ostalih ljudi.
Zato ti fino predji na ostar trening skromnosti, i ne odstupaj od naucnog pristupa u analizi islama, osobito sunneta i hadisa.
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#82

Post by jusuff »

vazda problemi wrote:KGKG mnogo laze...

Tvrdi da podrazumijeva da ljudima kojima se obraca znaju Kur'an i zbog toga nikada ne navodi odakle vadi citate iz Kur'ana. A vecina ljudi na ovom forumu u zivotu nikad Kur'an procitali nisu.

Koju titula ona ima...Koju je nauku zavrsila...Koje priznanje ima...
Prica protiv hadisa a u zivotu najvjerovantije da niti jednu knjigu o hadisima procitala nije...I tvrdi da je pronasla istinu...Izgleda da nije dovoljno trazila...

Tvrdi da je pronasla stvari koje rijetko ko pronadje kad je u pitanju vjera...Ovo je prvi znak samoljublja, oholosti i prepredenosti zbog kojih je Iblisa Allah prokleo...

Kaze da ne zeli da Tvorca naziva Allah, jer ce tako odbiti ljude...U pocetku kaze da nije zeljela da koristi ni rijec Islam...Strah je da se nece svidjeti drugim ljudima...Ovdje joj sva teorija pada...Ovdje ona uopste o Allahu ni ne razmislja...Cilj je kako se svidjeti ljudima, a ne Allahu...

Posijecanje ruku...Prica o nekom posijecanju, a arapskog vidjela nije...Nek uzme taj ajet i nek ode kod profesora arapskog nek joj on kaze sta taj ajet jasno i precizno kaze...

Znas sta cemo mi...Evo Allah u Kur'anu jasno daje objasnjenje Poslaniku kako da postupi, a naravno onda i svakom muslimanu...

Evo copy-paste sa submission.org

[3:61] If anyone argues with you, despite the knowledge you have received, then say, "Let us summon our children and your children, our women and your women, ourselves and yourselves, then let us invoke GOD's curse upon the liars."

Tvrdis da nijedan hadis nije istinit...Hajde prizovi prokletsvo na sebe i svoju djecu, ako to sto tvrdis je istina...A ako neces onda si lazov...
vazda problemi, ne gori tako jako, sagoriti ces...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#83

Post by KOGOD KADGOD »

vazda problemi wrote:KGKG mnogo laze...

Tvrdi da podrazumijeva da ljudima kojima se obraca znaju Kur'an i zbog toga nikada ne navodi odakle vadi citate iz Kur'ana. A vecina ljudi na ovom forumu u zivotu nikad Kur'an procitali nisu.

Koju titula ona ima...Koju je nauku zavrsila...Koje priznanje ima...
Prica protiv hadisa a u zivotu najvjerovantije da niti jednu knjigu o hadisima procitala nije...I tvrdi da je pronasla istinu...Izgleda da nije dovoljno trazila...

Tvrdi da je pronasla stvari koje rijetko ko pronadje kad je u pitanju vjera...Ovo je prvi znak samoljublja, oholosti i prepredenosti zbog kojih je Iblisa Allah prokleo...

Kaze da ne zeli da Tvorca naziva Allah, jer ce tako odbiti ljude...U pocetku kaze da nije zeljela da koristi ni rijec Islam...Strah je da se nece svidjeti drugim ljudima...Ovdje joj sva teorija pada...Ovdje ona uopste o Allahu ni ne razmislja...Cilj je kako se svidjeti ljudima, a ne Allahu...

Posijecanje ruku...Prica o nekom posijecanju, a arapskog vidjela nije...Nek uzme taj ajet i nek ode kod profesora arapskog nek joj on kaze sta taj ajet jasno i precizno kaze...

Znas sta cemo mi...Evo Allah u Kur'anu jasno daje objasnjenje Poslaniku kako da postupi, a naravno onda i svakom muslimanu...

Evo copy-paste sa submission.org

[3:61] If anyone argues with you, despite the knowledge you have received, then say, "Let us summon our children and your children, our women and your women, ourselves and yourselves, then let us invoke GOD's curse upon the liars."

Tvrdis da nijedan hadis nije istinit...Hajde prizovi prokletsvo na sebe i svoju djecu, ako to sto tvrdis je istina...A ako neces onda si lazov...
Daj mi samo jedan razlog da "lazem"?

Covjek me lijepo pitao odakle mi "vrijeme" za "duge postove" - i ja mu odgovorila kako sam mogla najbolje, koliko mi je Bog dao da znam odgovoriti - a ne mogu objasniti ako mu nesto o sebi ne kazem.

I ovo je previse, a Bog zna, Allah (ako mislis da je razlika) zna, i ovi meleki, na koje ti ne obracas paznju - pisu...

Jer da obracas paznju na njih, ne bi tako "znano" govorio da neko "laze"... ja ni za koga to ne mogu reci, jer ne znam, i to je izmedju njega i Boga, - a eto ti (kao i ona sto "vidi dusu" judi) "vidis" i "znas" sta ko misli... pa beli si "iznad" pejgambera, jer ni on nije govorio da zna necije duse i srca - nego je govorio "ja ne znam buducnost, i nemam moc da nekog uputim" (kako mu je u Qur'anu i navedeno da kaze)....

Kada se obracam i pominjem Qur'an, ne kazem da se obracam "svima" nego ocito onima koji su muslimani - a na moj stav daju svoje misljenje - i ne bi se upustali u raspravu da nisu Boziju Objavu procitali.

A tebi, narocito (posto imas "nadnaravnu moc" da znas ko sta misli) - tebi je jos manje potrebno navoditi broj sura i ajeta - pa ti "znas" sta ja mislim i da li "lazem" - pa de im onda navedi i brojeve ajeta kad si im vec "objelodanio" sta ja mislim i o cemu "lazem".

A za arapske rijeci - tvoj komentar nije dostojan odgovora, jer ti ne poznajes historiju ocito, inace bi znao da su sljedbenici Poslanika u zemlje u koje su odlazili, poslom ili da tamo zive, jezikom tih ljudi o Pokorenju Bogu govorili da bi ih ljudi razumjeli - a to je svrha Upute - da se razumije a ne da se, radi koristenja stranih izraza, misli da je Pokorenje Bogu (islaam) neka "nova" druga vjera (imaan) i neki drugi, "novi" Bog (Allah) - oprosti Boze (estaghfirullah) sto je potrebno ovako nesto jednostavno uopste objasnjavati i to onom koji sebe smatra pokorenikom Bogu (muslimanom).

Zaista je najvece siromastvo neznanje... Ja ne znam ni jedan procenat koliko je znanja na raspolaganju, i vazda ucim, i vecina ucenjaka sebe smatraju vjecitim ucenicima - samo oni koji misle da znaju su u stagnaciji kao voda kada se na jednom mjestu dugo ustaje pa pocne svakakve prljavstine da sakuplja...

KADA sam je rekla da "ni jedan hadis nije istinit"? KADA? Svi su postovi tu, nadji jedan... jado jadni... ti si se nasao ljudima da "sudis" a Sudac te gleda i srce tvoje zna, i samoljublje tvoje koje krijes - zato ga u rijecima drugih nalazis a gdje ga ni trunke (zerre) nema...

Taj ajet, sto ga tako "mudro" navodis, se odnosi na Qur'an i na idolopoklonike koji su Poslaniku govorili da "izmislja" Qur'an i da "laze" isto kao ti meni sad...

Posto ne zelim prokletstvo nikome, pa ni tebi, od tebe traziti necu da ga na sebe pozoves - jer bi zazalio sto si sejtanu dozvolio da te navede da pricas ono sto ne znas, a za sebe mogu reci: "neka je Bozije prokletstvo nadamnom i nad mojom djecom ako sam ikad rekla ili pomislila da "ni jedan hadis nije istinit". Od tebe to ne trazim, jer vjernik ne moze vjerniku (a ti meni jesi) pozeljeti tako nesto, da Bog sacuva sve nas od takvih "vjernika", i oprosti i tebi i svima koji pricaju ono sto ne znaju - a ti prodji kroz moje postove pa "stisni" pa na sebe isto pozovi ako nadjes da sam igdje rekla ili "tvrdila" da "ni jedan hadis nije istinit"...

Necu ponavljati svoje misljenje o hadisima, jer ga vec znaju i oni koji za hadis nikad nisu culi, - a i oni znaju da nikad nisam i ne bih tako nesto rekla. Ne znam da li ti zlobno mislis, ili samo nisi pazljivo procitao sve - jer ti je "puno" - pa evo polahko pisem da mozes polahko i citati, pazi sta govoris, jer nece svako biti kao ja, nego ce na tebe pozvati sto i ti na njega - pa ce radi tvoje brzopletosti patiti generacije poslije tebe a da nece znati zasto, niti ce znati da ispastaju necije glupo zalijetanje u kletve, vec ce na Boga huliti sto im je takvu sudbinu dao.

Ovo je drugi put da je neko rekao da "lazem" - to samo pokazuje primitivnost onoga koji nema dovoljno znanja, ni svojih argumenata - pa od muke ne zna sta bi drugo rekao.

Neka, hvala Bogu koji mi je podario strpljenje i cvrstu vjeru u to da samo On ima pravo da prosudjuje i presudjuje - a sta se sve na ovom forumu jedno drugima govorilo...

Barem sada oni, koji su tu dolazili samo zato sto im je bilo zanimljivo da gledaju kako se drugi vrijedjaju - nema ih vise da "potpaljuju" svadje, (a njihove nadimke vec svi poznajemo) nego su se napokon poceli javljati ljudi koji imaju nesto da kazu i svoje misljenje iznesu - a da se ne osjecaju "neugodno" sto su napisali vise od tri recenice.
Forum postaje, barem na ovu temu - forum, a ne kao sto je bio - bojno polje za prepucavanja. Nadam se da se ovako i nastavi, ako Bog da.
Habib
Posts: 24
Joined: 14/08/2006 23:59

#84

Post by Habib »

KOGOD KADGOD wrote:Na korzu ljudi setaju kako setaju, a opet vidis da, ako naidju na nekoga (hipoteticno) koga izuzetno cijene, na primjer ucenog covjeka, ili imama (sto bi neko se nasmijao sta imam radi na korzu? a zasto da ne? - da se vise sa narodom mijesaju bolje bi ih i poznavali, nejse... druga tema) i dok se sa njim poselame i ispitaju primjetis da obicno stanu smireno, cak malo nagnuto naprijed, niti u stavu rasirenih nogu niti bilo kako neuljudno, nego kako "prirodno" i instinktivno osjete da je stav postovanja
Taman tako, stanu smireno, ruke ni na prsa ni na stomak, ni u dzepove a ni na straznjici, nego lijepo pored sebe, malo rasirenih nogu.

A gdje je sada ono tvoje da je pred gospodarom univerzuma ispravno stajti i osorno sa rukama na prsima poput rismkog legionara, i jos extra rasirenih nogu.
Zar je po tebi ispravan ovakav legionarski polozaj sa rukama na prsima, a koji se inace praktikuje kod nekih od nas, i koji si i ti (ja mislim) naslijedila i praktikujes jos iz doba kada si bila wehabija, a istovremeno smatras da nije ispravno drzati ruke na ledja. Na osnovu cega pravis tu razliku
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#85

Post by KOGOD KADGOD »

Habib wrote:
KOGOD KADGOD wrote:Na korzu ljudi setaju kako setaju, a opet vidis da, ako naidju na nekoga (hipoteticno) koga izuzetno cijene, na primjer ucenog covjeka, ili imama (sto bi neko se nasmijao sta imam radi na korzu? a zasto da ne? - da se vise sa narodom mijesaju bolje bi ih i poznavali, nejse... druga tema) i dok se sa njim poselame i ispitaju primjetis da obicno stanu smireno, cak malo nagnuto naprijed, niti u stavu rasirenih nogu niti bilo kako neuljudno, nego kako "prirodno" i instinktivno osjete da je stav postovanja
Taman tako, stanu smireno, ruke ni na prsa ni na stomak, ni u dzepove a ni na straznjici, nego lijepo pored sebe, malo rasirenih nogu.

A gdje je sada ono tvoje da je pred gospodarom univerzuma ispravno stajti i osorno sa rukama na prsima poput rismkog legionara, i jos extra rasirenih nogu.
Zar je po tebi ispravan ovakav legionarski polozaj sa rukama na prsima, a koji se inace praktikuje kod nekih od nas, i koji si i ti (ja mislim) naslijedila i praktikujes jos iz doba kada si bila wehabija, a istovremeno smatras da nije ispravno drzati ruke na ledja. Na osnovu cega pravis tu razliku
eh, sad bi ti da cjepamo dlaku da bi "dokazao" da su samo shi'ije u pravu... sorry.. ne mogu ti pomoci tu, jer ih ja priznajem kao i sve muslimane ovisno o iskrensti (a meni je ne trebaju dokazivati ni jedni pripadnici ni jedne grupe... ima Bog kome se obracajau sto zna njihova srca).

Kako god stao neko ako je to jedino sto zna, vec sam rekla svoj stav, i nema pristupa sirem znanju - Bog zna njegov nijjet i nije na nama da kazemo da mu namaz nije validan.
Ako neko potare stopala pri abdestu, jer ne zna (dobro) arapski i oslanja se na ucenjake koji su na sebe uzeli odgovornost da ljude poducavaju vjeri, ne mgu mu reci oni koji ih peru da mu abdest nije valdan a time ni namaz - i ako nije u mogucnosti da zna vise, - iskrenost njegovog nijjeta samo Bog zna

Ali oni koji slijede "politicki" sunnizam ili shi'izam ili koji vec "izam" slijede - oni bi trebali znati bolje nego da uvelicavaju razlike medju vjernicima - i oni ce biti jos vise odgovorni za svoje namjere i djela, jer oni druge navode i njih drugi sliede, imajuci povjerenja u njihovo znanje i bogobojaznost da ih nece na pogresan put navesti (a koji sami nisu pismeni ili mogucni da bolje i vise saznaju).

Isto vazi i za ehlul-kitab, Hriscane, Jevreje i narode kojima su Poslanici slati a za koje i ne znamo - ako ne znaju bolje i Bog im nije dao mogucnosti da saznaju vise (a kako i koliko muslimani insistiraju na arapskim izrazima nije ni cudo sto mnogi, koji bi inace razumjeli, ne razumiju sta je pokornost Bogu tj. islam) - ne smijemo prosudjivati - kao sto to rade mnogi - da su svi oni"nevjernici", a takvo je vjerovanje vecine muslimana danas - da su svi "kjafiri" osim njih samih (a sami slijede nesto pored Bozije Objave i pripisju "jednakost" ljudskoj rijeci sa Bozijom).

Kako je nevjernik neko ko vjeruje u Visu Silu, kako god da je naziva, ako nije nikad imao priliku da ima izbor da shvati Objavu koju je donio Posljednji Poslanik i da u nju "povjeruje" ili ne? Jer svako ko RAZUMIJE u cemu je sustina pokornosti Bogu, ako je iskren prema sebi, ne moze i nece poreci sto je jasna Istina a sto je slicno onome sto je vec vjerovao samo sto je jegovo vjerovanje bilo izobliceno od strane ljudi tokom dugog vremena. Ako mu je, kao meni i mnogima sto se svaki dan pokoravaju Bogu, data prilika da povjeruje, da sazna sta je Islam (pokornost) pa on, nakon jasnog razumjevanja - odbije da vjeruje - jedino tada je kjafir (bukvalno: "onaj koji odbija") tj. nevjernik.

Vecina svjetski poznatih ljudi, od pape do presjednika vecine zemalja - svi su oni, kao dio svoje obuke, morali da procitaju i Qur'an kao i osnovna objasnjenja (naravno, u skladu sa dominirajucom sunni i vecinom vehabi literaturom, ali kada ih se priprema za vece polozaje, cak maksus proucavaju i razlike medju grupama muslimana da bi to mogli da iskoriste kao polticku prednost). A imaju toliko toga cime se mogu okoristiti - ne treba im drugo oruzje (nazalost)...

Vecina ljudi nije svjesna da je to obavezno citanje pored Biblije i druge literature, jer kada studiraju politiku i filozofiju moraju da "pokriju" i razne religije i ideologije - jer iz uvjerenja ljudi proizilaze njihove djelatnosti i politicko uredjenje. Koliko puta ponavljaju, kada je neki sukob po srijedi, da njihov nije sukob protiv Islama nego protiv te i te zemlje / drzave radi toga i toga (sto ne odobrava njihovo mijesanje u zivota drugih). Cak su se i "krstaski" ratovi ukinuli kada je Islam vidjen za ono sto jeste a ne "oprecan" vjeri (nego oprecan nastranim vjerovanjima koja su ljudi unijeli u Isusovo ucenje kao i drugih Poslanika).

Mozes li da zamislis da ne obratis paznju na nevazne detalje a da izolujes najvaznija vjerovanja svih pokorenika Bogu, tj. Qur'an? Mozes li zamisliti koliko bi to izbjeglo unutarnjih konflikata koji razaraju ovaj ummet - na zadovoljstvo sejtana prokletog i neprijatelja Istine? ... Koliko bi svim ljudima svijeta bilo jasnije i razumljivije kada bi znali znacenje rijeci koje svakodnevno cuju na TV-u i drugim medijima?

Koliko ljudi kada cuju rijeci "islam", "muslim", "Allah", - to odmah poistovjecuju sa teroristima i njihovim "bogom osvete i nasilja"? A zasto?

S jedne strane zato sto se toliko nasilja cini "u ime Islama" (iako je to u stvari problem, vecinom, teritorije i nacionalnosti, Iraq-Iran, Iraq-Kuwait, Palestina naseljena Izraelcima koji bi je "prisvojili" itd.) a s druge strane zato sto se, u jednom periodu pocelo insistirati na arapskim terminima iako postoje zadovoljavajuci ekvivalenti na svakom jeziku.
Barem u Africi se jasno izraze da se mlate oko dominacije ovog ili onog plemena - ne unose, vecinom, religiju u to, pa ljudi ne poistovjecuju njihove religije sa nasiljem.

Samo necije ime (u zemljama gdje su muslimani manjina) kada, neki neobrazovani, cuju ili procitaju - nece ti dati priliku ni da im kazes ko si i zasto si tu a kamoli da te uposle (osim na visokim mjestima profesionalaca cija je profesija znacajnija od imena i vjerovanja).

Neko mi kaza da "ugadjam ljudima" a ne Allahu - a zar Bog nije poslao Objavu SVIMA, cijelom covjecanstvu, i zar nismo duzni da je prenesemo razumljivim rijecima da bi ljudi jasnije shvatali i imali priliku da prihvate Istinu? To je duznot svakog pokorenika, a ne da nekog ko vjeruje u Objavu ubjedjuje da je ova ili ona prica istinitija od neke druge (da je ovaj hadis sahih a onaj zaif itd.)
Nasa je obaveza prema onima koji ne znaju za Posljednju Objavu ili koji imaju pogresno shvatanje o pokorenju Bogu - a ne da jedni druge ubjedjujemo u "ispravnost" neke sekte ili skole ucenja.

Ali je vecina muslimana "zauzeta" medjusobnom mrznjom da bi imali vremena da cine da'wah (razjasnjenje o pokorenju sto rijecima sto djelima), i da nemuslimanima priblize shvatanje vjere i pokorenja Bogu....

Naziva se selam (mir) a odmah nakon njega - razmirenje i razdor... kako moze da tako nesto slijedi ponudjeni Mir?... Ako ponudim Mir Boziji - onda se trudimo da ne raspaljujemo razlike i razjedinjenje...
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#86

Post by vazda problemi »

KGKG

Na tvoj post se moze odgovoriti na hiljadu i jedan nacin...Medjutim posto postoje ljudi koji moraju raditi da bi zaradili hljeb, i koji svoje vrijeme ne provode po forumima 18 od 24 sahata (jer jednostavno nemaju toliko vremena) reci cu samo slijedece:
Najednostavnija potvrda mojih tvrdnji o tvom laganju je sama cinjenica da ne smijes da prizoves prokletsvo...

Uglavnom...Zaboravimo ovu pricu o prizivanju prokletsva...

U svojim postovima tvrdis da ce i krscani i ovi ostali biti spaseni ako budu bili dobri? Posto danas svaki krscanin (mozda 0,001% ne) tvrdi da je Isus neuzubillah sin Allahov, zanima me sta ce biti sa ovih krscana prema tvom stavu (posto ih 99,99% zaista tvrdi da je Isa a.s. neuzubillah sin Allahov)?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#87

Post by KOGOD KADGOD »

vazda problemi wrote:KGKG

Na tvoj post se moze odgovoriti na hiljadu i jedan nacin...Medjutim posto postoje ljudi koji moraju raditi da bi zaradili hljeb, i koji svoje vrijeme ne provode po forumima 18 od 24 sahata (jer jednostavno nemaju toliko vremena) reci cu samo slijedece:
Najednostavnija potvrda mojih tvrdnji o tvom laganju je sama cinjenica da ne smijes da prizoves prokletsvo...

Uglavnom...Zaboravimo ovu pricu o prizivanju prokletsva...

U svojim postovima tvrdis da ce i krscani i ovi ostali biti spaseni ako budu bili dobri? Posto danas svaki krscanin (mozda 0,001% ne) tvrdi da je Isus neuzubillah sin Allahov, zanima me sta ce biti sa ovih krscana prema tvom stavu (posto ih 99,99% zaista tvrdi da je Isa a.s. neuzubillah sin Allahov)?
a sta je ovo?!... prvo procitaj gornji post, tebi upucen, kada si vec tako brza jezika.

citat:
a za sebe mogu reci: "neka je Bozije prokletstvo nadamnom i nad mojom djecom ako sam ikad rekla ili pomislila da "ni jedan hadis nije istinit". Od tebe to ne trazim, jer vjernik ne moze vjerniku (a ti meni jesi) pozeljeti tako nesto, da Bog sacuva sve nas od takvih "vjernika", i oprosti i tebi i svima koji pricaju ono sto ne znaju - a ti prodji kroz moje postove pa "stisni" pa na sebe isto pozovi ako nadjes da sam igdje rekla ili "tvrdila" da "ni jedan hadis nije istinit"...
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#88

Post by vazda problemi »

Sta je HADIS?

Rijec "hadis" (mn. ahadeeth) znaci prica, pripovijedanje (a u kontekstu danasnjeg shvatanja Islama - rijeci pripisane Poslaniku Muhammedu i pripovijedanja o njemu i zbivanjima tokom vremena njegovog poslanstva).

Qur'an:

"Koje pripovijedanje (hadis) osim od Boga i Njegovih Objava oni podrzavaju?" 45:6

"Qur'an nije izmisljeno pripovijedanje (hadis) ...... sve detaljno iznosi" 12:111

"Neki ljudi podrzavaju prazne price (hadis) da bi skrenuli druge sa Bozijeg Puta" 31:6

"Jedini nacin zivota (sunna) treba da je Bogom dati nacin zivota (sunna) 17:77, 33:62, 48:23, 6:114
Evo ti ovdje potvrde...Prazna prica je prica koja je lazna...Ti ovdje ne samo da si potvrdila da su svi hadisi lazni (jer si stavila "hadis" na taj nacin obiljezavajuci svaki hadis koji postoji, a ne "neki hadisi")...Dakle ne samo da si obiljezila sve hadise laznim, nego si uz to i to pripisala Allahu, cineci jos veci grijeh, dakle dvostruki grijeh...A koliko tvojoj gluposti nema kraja je i to kako sama sebi, ovim preoblikovanjem Allahovih rijeci da bi postigla neku svoju korist, skaces usta a da to i ne vidis...

Prvo vezes ajet koji je dakle dosao i bio objavljen unutar 23 godine poslanstva poslanika Muhammed s.a.w.s. za hadis a zatim u nastavku svog posta pises:
Kada se Muhammed vratio Gospodaru svjetova, tj. napustio fizicko tijelo (sto mi nazivamo umiranjem) nije se, sto se kaze njegov mejjit (tijelo) "nije ni ohladio" - vec je nastala "frka" i rasprava o tome ko ce biti novi VODJA muslimana...

Tada se je PRVO pocelo pozivati na ovu ili onu izreku tj. HADIS Muhammeda da bi se "zakljucilo" ko bi trebao da preuzme vodjstvo muslimanske zajednice...
Dakle ovdje tvrdis da je hadis prvi put poceo da se koristi nakon smrti Allahovog Poslanika s.a.w.s., a ajete koji su objavljeni za zivota Poslanika s.a.w.s. (dakle prije smrti, za zivota Poslanika s.a.w.s.) vezes za hadise...Dakle vezes ga za nesto za sto tvrdis da nije postojalo dok je trajala objava Kur'anskih ajeta...Skaces sama sebi usta...Eto kakav si lazov...


Onda u nastavku istog posta navodis kobajagi neke cinjenice... S tim da nit navodis na koji se je lazni hadis ko pozvaao, ni gdje se taj hadis nalazi...Onda sve te "historijske cinjenice" navodis bez iti jedne jedine knjige kao reference, bez iti jednog imena ko ce taj tekst potpisati i na osnovu cijeg znanja i titule mozemo uzeti njegove "cinjenice" kao relevantne...

Evo samo da ti navedem jos jedan primjer kako lazes:
Kada je ubijen Ebu Bekr, opet se pozivalo na ovaj ili onaj "hadis" da bi HALIFA postao Omer.
Ebu Bekr nije ubijen vec je umro prirodnom smrcu u 63.oj godini zivota...

NEKA JE ALLAHOVO PROKLETSVO NA ONE KOJI LAZU I KOJI ALLAHOVE RIJECI IZVRCU I NA ONE KOJIMA JE MRSKO NA ALLAHOVOG POSLANIKA SALAVAT DONIJETI!
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#89

Post by njonjica »

Dakle....poceli smo i prokletstva vaditi ko keceve iz rukava.....nema sta...cestitam. To je pravi nacin da se pokaze vjera i bogobojaznost insana... :sad:
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#90

Post by triton »

nek se Bozja milost spusti na sve nas, i sve nas na pravi put uputi
a kazni one koji hoce da narentu uniste :) i nered na zemlji prave

lamse
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#91

Post by Kwaheri »

:roll: stvarno pretjerujete...

@vazda problemi... nije ti fer takav odnos.

Voljeti Poslanika i njegove rijeci...

"...od čijeg su jezika i ruku mirni drugi muslimani..."

Bog je ostavio vremena Poslaniku i ashabima 23 godine da njihova vjera "sazrije"... zasto nam uskracujete ono sto je ocigledno nama potrebno...i dozvoljeno, da samostalno nađemo svoj put... Vjera nije teret, ali ga cinite teretom... Bog je Milostiviji od onoga kako nam Ga se opisuje u ovim zazivanjima na prokletstvo... Bog je Onaj koji unosi smiraj i ljubav u moje srce...i kad ne razumijem najbolje i kad nesto ne znam...znam, da mi je On ostavio put za dalje, i nadu... da ce iz Milosti Njegove doci vrijeme za bolje...

"ne spominjite Bozije ime uzalud..." i zbog trazenja puta ne zazivajte Bozije prokletstvo... Bog je Ljepota i voli Lijepo...

” Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima na najljepsi nacin raspravljaj!”
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#92

Post by foucault »

Sarafcina wrote:
njonjica wrote:
Sarafcina wrote:
ovo sto ona pise ima veze sa islamom, koliko i recepti za kolace moje nane rahmetli... sa nuklearnom fizikom... spominju se sitne cestice ...
KGKG propagira sektu koja je prema svim relevantnim islamskim zakonima... izvan ...
Ako je "sektastvo" i "recepti za kolace" pozivanje na Qur'an, onda....

NUZNO je shvatiti, da bez obzira koliko znamo uvijek postoji neko ko zna vise, ciji su uvidi DUBLJI i spoznaja veca.....i da ti ljudi o tome ZNAJU govoriti svojim rijecima....to je zaista milost Bozija!

znam znam njonjice ... zato ja i pisem ovo sto pisem, jer KGKG bezobrazno trpa u isti kos svasta nesto... pa ja napisem cisto da mozemo sebi razjasniti o cemu se radi.

njeno pozivanje na Kur'an je cisto protokolarne naravi... jer njen doktrinarni pristup je tek sekundicu jednu daleko od nekih idiotskih sekti koje uvijek mozes naci. na kraju krajeva, njen pristup citanju Kur'ana (ljudi u skole idu da skontaju kako se tumaci Kur'an, a ona uzme tumaciti nesto prepricavajuci prevode...de ba ) je dijametralno suprotan od onoga kako to muslimani rade i k tome jos da prostis ... ni ta njena Knjiga nije bas ista kao ona koju muslimani imaju kod kuce... zar se tu ima vise ista reci?

na kraju krajeva... i Jehovini svjedoci se pozivaju na Bibliju...

da, pozivaju se na Bibliju. Ali ne ubijaju u ime Boga. Zive i rade u Njegovo ime kako najbolje znaju. Znam neke koji u ime Boga svasta rade, a nije im mrsko hadisima to potkrijepit nikad. I pozvati se na autoritete svoje bezgresne. I muziku zabranjivati.
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#93

Post by foucault »

vazda problemi wrote:KGKG


Najednostavnija potvrda mojih tvrdnji o tvom laganju je sama cinjenica da ne smijes da prizoves prokletsvo...

Uglavnom...Zaboravimo ovu pricu o prizivanju prokletsva...

U svojim postovima tvrdis da ce i krscani i ovi ostali biti spaseni ako budu bili dobri? Posto danas svaki krscanin (mozda 0,001% ne) tvrdi da je Isus neuzubillah sin Allahov, zanima me sta ce biti sa ovih krscana prema tvom stavu (posto ih 99,99% zaista tvrdi da je Isa a.s. neuzubillah sin Allahov)?
Nevjerovatno...cijenis istinitost ljudi prema njihovoj spremnosti da prokletstvo prizivaju ? Pa sta ti je ?
Daj idi lijeci zu "upalu imana" i prokuni onog ko ti je mozak isprao

na kraju krajeva sta tebe briga sta ce biti sa krscana ? Pa nije @KGKG Allahov ministar unutrasnjih poslova da unaprijed zna sta ce se desiti s njima. Ili s bilo kim.
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#94

Post by vazda problemi »

na kraju krajeva sta tebe briga sta ce biti sa krscana ? Pa nije @KGKG Allahov ministar unutrasnjih poslova da unaprijed zna sta ce se desiti s njima. Ili s bilo kim.
U pravo u tome i jeste poenta. KGKG prica da ce i oni biti spaseni, a Allah je jasno u Kur'anu rekao:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

5:17. Nevjernici su oni koji govore: "Bog je - Mesih, sin Merjemin!" Reci: "Ko može spriječiti Allaha da, ako hoće, uništi Mesiha, sina Merjemina, i majku njegovu, i sve one koji su na Zemlji? Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je između njih; On stvara što hoće, i Allah sve može.

10:68-70.
68. Oni govore: "Allah je sebi uzeo dijete!? - Hvaljen neka je On! On ni o kome ovisan nije! Sve što je na nebesima i na Zemlji Njegovo je! Vi za to nikakav dokaz nemate. Zašto o Allahu govorite ono što ne znate!

69. Reci: "Oni koji o Allahu laži iznose neće postići ono što žele."

70. Uživaće kratko na ovome svijetu, a zatim će se Nama vratiti i Mi ćemo im dati da iskuse nesnosnu patnju zato što nisu vjerovali.

19:88-97
88. Oni govore: "Milostivi je uzeo dijete!" -

89. Vi, doista, nešto odvratno govorite!

90. Gotovo da se nebesa raspadnu, a Zemlja provali i planine zdrobe

91. što Milostivom pripisuju dijete.

92. Nezamislivo je da Milostivi ima dijete -

93. ta svi će oni, i oni na nebesima i oni na Zemlji, kao robovi u Milostivog tražiti utočište!

94. On ih je sva zapamtio i tačno izbrojio,

95. i svi će Mu na Sudnjem danu doći pojedinačno.

96. One koji su vjerovali i dobra djela činili Milostivi će, sigurno, voljenim učiniti.

97. Mi smo Kur'an učinili lahkim, na tvome jeziku, da bi njime one koji se Allaha boje i grijeha klone obradovao, a inadžije nepopustljive opomenuo.

98. A koliko smo samo naroda prije njih uništili! Da li ijednog od njih vidiš i da li i najslabiji glas njihov čuješ?

9:30-31
30. Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

31. Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.

4:170-173
170. O ljudi, Poslanik vam je već donio Istinu od Gospodara vašeg; zato vjerujte - bolje vam je! A ako ne budete vjerovali - pa, Allahovo je ono što je nebesima i na Zemlji, i Allah sve zna i mudar je.

171. O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok.

172. Mesihu neće biti zazorno da prizna da je Allahov rob, pa ni melekima, Njemu najbližim. A one kojima bude zazorno da se Njemu klanjaju, i koji se budu oholili, Allah će ih sve pred Sebe sakupiti:

173. vjernike koji su dobra djela činili On će prema zasluzi nagraditi i još će im, iz obilja Svoga, više dati; a one koji su zazirali i oholili se - na nesnosne muke će staviti i oni neće naći sebi, mimo Allaha, ni zaštitnika ni pomagača.
I onda se pojavi neko i pocne da lazi na Allaha iznosi, kako ce i oni biti spaseni, kada im je Allah vec presudio.

Ajeti koji se odnose na krscane koji ce biti spaseni, odnose se na one koji ne pripisuju Allahu druga. A jasno je da dansnji krscani ogromnom vecinom svi pripisuju Allahu sina. Jer sta kaze Allah za sirk, odnosna sta kaze Allah za one koji pripusuju Allahu druga:
4:47-52:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

47. O vi kojima je Knjiga data, u ovo što objavljujemo povjerujte - ono što potvrđuje kao istinito ono što već imate - prije nego što izbrišemo crte lica i ne damo im oblik kakav je straga, ili prije nego ih prokunemo kao što smo prokleli one koji nisu subotu poštivali. - A Allahova zapovijest se mora izvršiti.

48. Allah neće oprostiti da Mu se neko drugi smatra ravnim, a oprostiće manje grijehove od toga kome On hoće. A onaj ko drugog smatra Allahu ravnim čini, izmišljajući laž, grijeh veliki.

49. Zar ne vidiš one koji sebe smatraju od grijeha čistim? Međutim, Allah oslobađa od grijeha onoga koga On hoće, i nikome se neće, ni koliko trun jedan, nepravda učiniti.

50. Pogledaj kako izmišljaju laž o Allahu! A to je dovoljno da se teško ogriješe.

51. Zar ne vidiš one kojima je dat jedan dio Knjige kako u kumire i šejtana vjeruju, a o neznabošcima govore: "Oni su na ispravnijem putu od vjernika."

52. Njih je Allah prokleo, a onome koga je Allah prokleo nećeš naći nikoga ko bi mu pomogao.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#95

Post by Gost123 »

vazda problemi wrote:
U pravo u tome i jeste poenta. KGKG prica da ce i oni biti spaseni, a Allah je jasno u Kur'anu rekao:
to ti se zove razvoj teologije... nekad su i katolici govorili da ce se spasiti samo katolici, a svi ce ostali gorjeti forever, jer je isus tamo negdje rekao: ja sam put, istina i zivot. nitko ne dolazi ocu osim po meni.
pa su trubili: nema spasa izvan crkve...
nakon ii vatikanskog koncila, malo su smeksali stav. to se naravno konzervativnijoj struji nije svidjalo...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#96

Post by KOGOD KADGOD »

vazda problemi wrote:
Sta je HADIS?

Rijec "hadis" (mn. ahadeeth) znaci prica, pripovijedanje (a u kontekstu danasnjeg shvatanja Islama - rijeci pripisane Poslaniku Muhammedu i pripovijedanja o njemu i zbivanjima tokom vremena njegovog poslanstva).

Qur'an:

"Koje pripovijedanje (hadis) osim od Boga i Njegovih Objava oni podrzavaju?" 45:6

"Qur'an nije izmisljeno pripovijedanje (hadis) ...... sve detaljno iznosi" 12:111

"Neki ljudi podrzavaju prazne price (hadis) da bi skrenuli druge sa Bozijeg Puta" 31:6

"Jedini nacin zivota (sunna) treba da je Bogom dati nacin zivota (sunna) 17:77, 33:62, 48:23, 6:114
Evo ti ovdje potvrde...Prazna prica je prica koja je lazna...Ti ovdje ne samo da si potvrdila da su svi hadisi lazni (jer si stavila "hadis" na taj nacin obiljezavajuci svaki hadis koji postoji, a ne "neki hadisi")...Dakle ne samo da si obiljezila sve hadise laznim, nego si uz to i to pripisala Allahu, cineci jos veci grijeh, dakle dvostruki grijeh...A koliko tvojoj gluposti nema kraja je i to kako sama sebi, ovim preoblikovanjem Allahovih rijeci da bi postigla neku svoju korist, skaces usta a da to i ne vidis...

Prvo vezes ajet koji je dakle dosao i bio objavljen unutar 23 godine poslanstva poslanika Muhammed s.a.w.s. za hadis a zatim u nastavku svog posta pises:
Kada se Muhammed vratio Gospodaru svjetova, tj. napustio fizicko tijelo (sto mi nazivamo umiranjem) nije se, sto se kaze njegov mejjit (tijelo) "nije ni ohladio" - vec je nastala "frka" i rasprava o tome ko ce biti novi VODJA muslimana...

Tada se je PRVO pocelo pozivati na ovu ili onu izreku tj. HADIS Muhammeda da bi se "zakljucilo" ko bi trebao da preuzme vodjstvo muslimanske zajednice...
Dakle ovdje tvrdis da je hadis prvi put poceo da se koristi nakon smrti Allahovog Poslanika s.a.w.s., a ajete koji su objavljeni za zivota Poslanika s.a.w.s. (dakle prije smrti, za zivota Poslanika s.a.w.s.) vezes za hadise...Dakle vezes ga za nesto za sto tvrdis da nije postojalo dok je trajala objava Kur'anskih ajeta...Skaces sama sebi usta...Eto kakav si lazov...


Onda u nastavku istog posta navodis kobajagi neke cinjenice... S tim da nit navodis na koji se je lazni hadis ko pozvaao, ni gdje se taj hadis nalazi...Onda sve te "historijske cinjenice" navodis bez iti jedne jedine knjige kao reference, bez iti jednog imena ko ce taj tekst potpisati i na osnovu cijeg znanja i titule mozemo uzeti njegove "cinjenice" kao relevantne...

Evo samo da ti navedem jos jedan primjer kako lazes:
Kada je ubijen Ebu Bekr, opet se pozivalo na ovaj ili onaj "hadis" da bi HALIFA postao Omer.
Ebu Bekr nije ubijen vec je umro prirodnom smrcu u 63.oj godini zivota...

NEKA JE ALLAHOVO PROKLETSVO NA ONE KOJI LAZU I KOJI ALLAHOVE RIJECI IZVRCU I NA ONE KOJIMA JE MRSKO NA ALLAHOVOG POSLANIKA SALAVAT DONIJETI!
ti stvarno nisi cista uma... :shock:
gdje ovdje pise "lazna" ili "prazna"prica?

Rijec "hadis" (mn. ahadeeth) znaci prica, pripovijedanje (a u kontekstu danasnjeg shvatanja Islama - rijeci pripisane Poslaniku Muhammedu i pripovijedanja o njemu i zbivanjima tokom vremena njegovog poslanstva).

Dati Bog oprosti, ti zaista nemas ni trunke ljubavi prema muslimanima...

da i jesam u krivu, sto ne smatram, ali i da jesam, zar ne bi trebao da pridjes sestri koja je "skrenula s pravog puta" na lijep nacin, i sa ljubavlju?... ovako bi insana iz vjere istjerao, opet kazem, hvala Bogu pa ne gledam islam kroz muslimane, narocito kao ti, pune mrznje i netrpeljivosti...

subhanallah... Slava Bogu, oprosti mu Boze, on zaista ne zna sta govori...
nemam ti sta drugo reci, osim POZOVI TI prokletstvo na sebe ako sam igdje i ikad rela da su svi hadisi "lazni". Htjela sam te postedjeti toga, jer si u sigurnoj zabludi, ali sad te pitam, pozovi na sebe i svoje Bozije prokletstvo ako sam rekla da je svaki hadis "lazan".

I ostavimo Bogu rezultat... - Ne mogu...nemoj. Neka mislis da nisam u pravu, ja sam na sebe pozvala i ne bojim se, ali ne mogu dopustiti da drugi pate radi tvoje brzopletosti... Misli sta hoces, zaista to ne mijenja nista u mom zivotu a samo daje svima jasnu sliku kakva si karaktera, ne bih ti voljela biti komsija niti sa tobom na duzi put putovati - jer je to najteze sa ljudima kao ti... Mir s tobom... oprost Bozii i Uputa, da ti Bog podari el-furqaan, i ne dozvoli da radi tvoje gluposti ispasta bilo ko od tvoje familije i nasljednika...

a salawat donesi na svakog poslanika jednako, zasto izdvajas Muhammeda, kada "vjerujes" u Qur'an koji kaze "mi ne pravimo razliku medju vijesnicima"... (laa nuferriqu beyne ahadimir-rusulih")?
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#97

Post by pisko »

@KOGOD //ti stvarno nisi cista uma//
Uvazena sestro, ovakvi iskazi nisu prilicni vasoj profinjenosti.
Zato bi vam predlozio da predjete na temu o hadisima gdje vam se nude nove spoznaje i svojevrsno prociscenje.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#98

Post by KOGOD KADGOD »

foucault wrote:
vazda problemi wrote:KGKG


Najednostavnija potvrda mojih tvrdnji o tvom laganju je sama cinjenica da ne smijes da prizoves prokletsvo...

Uglavnom...Zaboravimo ovu pricu o prizivanju prokletsva...

U svojim postovima tvrdis da ce i krscani i ovi ostali biti spaseni ako budu bili dobri? Posto danas svaki krscanin (mozda 0,001% ne) tvrdi da je Isus neuzubillah sin Allahov, zanima me sta ce biti sa ovih krscana prema tvom stavu (posto ih 99,99% zaista tvrdi da je Isa a.s. neuzubillah sin Allahov)?
Nevjerovatno...cijenis istinitost ljudi prema njihovoj spremnosti da prokletstvo prizivaju ? Pa sta ti je ?
Daj idi lijeci zu "upalu imana" i prokuni onog ko ti je mozak isprao

na kraju krajeva sta tebe briga sta ce biti sa krscana ? Pa nije @KGKG Allahov ministar unutrasnjih poslova da unaprijed zna sta ce se desiti s njima. Ili s bilo kim.
ovo je nevjerovatno... :shock:

ja kazem da NE ZNAMO MI sta je izmedju vjernika i Boga, ine mozemo PRESUDJIVATI koga ce On a koga nece staviti u Pakao - a on izvrne da tvrdim "spas" svih hriscana?! - a ko moze da tvrdi da svi oni idu u Pakao ?!


[2:62 & 5:69] Surely, those who believe, those who are Jewish, the Christians, and the converts; anyone who (1) believes in GOD, and (2) believes in the Last Day, and (3) leads a righteous life, will receive their recompense from their Lord. They have nothing to fear, nor will they grieve.

[3:113-114]. They are not all the same; among the followers of the scripture, there are those who are righteous. They recite GOD's revelations through the night, and they fall prostrate.

They believe in GOD and the Last Day, they advocate righteousness and forbid evil, and they hasten to do righteous works. These are the righteous.

[3:199] Surely, some followers of the previous scriptures do believe in GOD, and in what was revealed to you, and in what was revealed to them. They reverence GOD, and they never trade away GOD's revelations for a cheap price. These will receive their recompense from their Lord. GOD is the most efficient in reckoning

Znaci "nisu oni SVI isti", i mi ne znamo ko je kakav, i zato se trebamo usrezati od govorenja "on ce u Pakao" ili "on ce u Raj" - to SAMO BOG zna... To sam i navela, samo sto letimicno citas a brzopleto odgovaras - da ih ima koji znaju Istinu i odbijaju je a da ih ima koji ne znaju a da znaju - prihvatili bi je (mda sa muslimanima TAKVOG ponasanja kao tvog - slabo da ce vidjeti ljepotu pokornosti Bogu i Njegovu bezgranicnu Milost - ako tebe nije ucinilo dobrodusnijim covjekom, sta mogu drugi ocekivati?...)


Kada Poslanik nije tvrdio da zna sta donosi buducnost i ko ide u Raj a ko u Pakao - ko si ti?

Pod kakvim li si ti okolnostima odrastao?... da li su te roditelji maltili ("za tvoje dobro") ili ti je ovaj ludi rat ucinio tako punim mrznje?... Sta god da je... - zao mi te je, Boga mi... Bog zna sta si predurao, ali se moras suociti sa CINJENICOM da ima dobrih i losih djela kod svih ljudi, i da SAMO BOG PROSUDJUJE i PRESUDJUJE...

Vidis, upravo radi ovoga sam pokrenula ovu temu, jer sam susretala ljude koji misle kao ti, koji bi da se "osvete" svima za sve zeleci im Paklene muke... ako vjerujes da je Bog PRAVEDAN kako smatras "potrebnim" da nekome zlo zelis - zar On nije dovoljan Sudac, a ako zlo zelimo drugima - samo se nama vraca i ako dobro zelimo drugima - nama se vraca... a Bog je Posljednji sudac...

Zar ne bi zelio da Bog SVIMA oprosti koji su iskreno vjerovali makar ih pogresno ucili i nemali pristupa Istini??? kako se sam nadas oprostu kada zadruge zelis prokletstvo i za vise od pola dunjaluka Pakao???

- jadna ti majka @vazda problemi, nije ni cudo sto imas vazda problema sa takvim pristupom zivotu...

Ne bih ti nikad trazila da na sebe pozoves prokletstvo, to je velika stvar, da radi tvoje gluposti i brzopletosti ispastaju tvoja djeca... ne mogu ti to traziti, a sama sam ti odgovorila na to sto si od mene trazio - i ne brinem se, meni je moj Gospodar dovoljan Svjedok...

ovo je tuzno, samo za one koji nisu upoznati : ovako se ne treba ponasati jedan musliman i vjernik, ovo je bez ikakve podrske u Islamu (obracati se vjernicima kao sto se obraca idolopoklonicima koji vjernike protjeruju radi vjere u jednog Boga)... ovo je samo misljenje ogorcene osobe koja je iz nekih razloga (NE vjerskih) takva postala...

hvala, @faucault i svima koji shvataju nerazumnost ovog zabludjenog ponasanja,
molimo se da i njemu i svima nama Bog oprosti i sacuva nas od ovakvih ispada...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#99

Post by KOGOD KADGOD »

pisko wrote:@KOGOD //ti stvarno nisi cista uma//
Uvazena sestro, ovakvi iskazi nisu prilicni vasoj profinjenosti.
Zato bi vam predlozio da predjete na temu o hadisima gdje vam se nude nove spoznaje i svojevrsno prociscenje.
da ti @pisko i ovaj @vazda problemi IKOGA "uvazavate" makar Bog i Njegovu Rijec - ne biste se ovako ljudima obracali i izvrtali ono sto napisu, izdvajali jednu recenicu iz teksta od 200 recenica pa se na to komili...

kako moze biti cista uma neko ko drugima ovoliko zla zeli???

da vam Bog oprosti, a narocito njemu @v.p. jer ocito je zaslijepljen nekim poremecajem Bog zna sta je prozivio da tako mrzi ljude koji se ne slazu sa njegovim misljenjem...

pitala sam se zasto je @haqqani odustao... sad znam... ne moze se diskutovati s nekima koji ne poznaju pravila diskusije...

steta samo sto niste SVJESNI (pogledajte malo broj ucitavanja) koliko ljudi cita ovo, i sta mogu samo da zakljuce iz vasih postova (osvrni se malo i ti na svoje, pa noako, pred Bogom, iskreno, sagledaj kakav utisak "vjernika" ostavljas)...

Boziji Mir i Uputa s vama, a On upucuje one koji Uputu zele vise nego svoje misljenje i svoje "rasudjivanje"...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#100

Post by njonjica »

Dakle, mislila sam da je ovo nemoguce.
Nisam bila u pravu. Nazalost.

Ovoliko blata, uvreda, neistine i potvore u svom zivotu nisam vidjela!
Zamislite kako sad samo srce od radosti treperi DUSMANIMA muslimana ako citaju ovaj forum?
Ovako iznapadati sestru po vjeri jer joj je Bog dao da drugacije misli?
Ovako lijeciti licne frustracije?
Ovo je uzasno....nema rijeci kojom se moze opisati sav jad prosut po ovim stranicama..... :? :(
Post Reply