"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#7001 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by John Cleese »

belfy wrote: 18/04/2024 22:46
John Cleese wrote: 17/04/2024 19:30
elcaliente wrote: 17/04/2024 18:22

Sto se tice poskupljenja moras razmisljati i u drugom pravcu.
Sto manje radnika bude zeljelo raditi nedjeljom ona trgovina koja bude htjela organizovati rad nedjeljom ce morati placati vecu dnevnicu tim radnicima sto ce dovesti do poskupljenja proizvoda. Tako da kupac ce da plati svakako vise taj rad nedjeljom.
Covjek je vec napisao da ocekuje da ce znacajno smanjenje broja radnji koje rade nedjeljom dovesti do poskupljenja proizvoda, a ti si to upravo potvrdio, uz drugacije objasnjenje ocekivane pojave :D

Dakle i sam vjerujes da neradne nedjelje u konacnici ne bi bile u interesu kupaca :D
nisu neradne nedelje tu da bi udovoljile kupcima, nego radnicima (to je valjda jasno majku mu). ako radnika nedeljom placas skuplje sasvim je logicno da ces onda i proizvod, u koji ulazi i njegova satnica placati skuplje. sta je tu cudno? marza koju ce privatnici imati nedeljom, jer inace sveki drugi dan ne zaradjuju na isti nacin?
Jasno je i nista nije cudno. Hvala :D
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#7002 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

belfy wrote: 18/04/2024 22:46
John Cleese wrote: 17/04/2024 19:30
elcaliente wrote: 17/04/2024 18:22

Sto se tice poskupljenja moras razmisljati i u drugom pravcu.
Sto manje radnika bude zeljelo raditi nedjeljom ona trgovina koja bude htjela organizovati rad nedjeljom ce morati placati vecu dnevnicu tim radnicima sto ce dovesti do poskupljenja proizvoda. Tako da kupac ce da plati svakako vise taj rad nedjeljom.
Covjek je vec napisao da ocekuje da ce znacajno smanjenje broja radnji koje rade nedjeljom dovesti do poskupljenja proizvoda, a ti si to upravo potvrdio, uz drugacije objasnjenje ocekivane pojave :D

Dakle i sam vjerujes da neradne nedjelje u konacnici ne bi bile u interesu kupaca :D
nisu neradne nedelje tu da bi udovoljile kupcima, nego radnicima (to je valjda jasno majku mu). ako radnika nedeljom placas skuplje sasvim je logicno da ces onda i proizvod, u koji ulazi i njegova satnica placati skuplje. sta je tu cudno? marza koju ce privatnici imati nedeljom, jer inace sveki drugi dan ne zaradjuju na isti nacin?
Ako su neradne nedjelje zbog radnika, zašto spominjati veću cijenu proizvoda u slučaju da se radnik koji radi nedjeljom više plati? Ako je zbog radnika, veća cijena njega ne dotiče.

Neće radnik plaćati veću cijenu, plaćat će je kupac, valjda?

Tako da argument veće cijene prpizvoda/usluge ako se radi nedjeljom nema smisla, pogotovo nema iz ugla radnika, ako se već zbog radnika uvodi neradna nedjelja.

Ko uopšte argument veće cijene uvede :mrgreen:

Ovaj zeleni smajli je zbog toga što sam ja rekao da će cijene biti veće. Ali ne ako se nedjeljom bude radilo, nego ako se ne bude radilo. Da ne ponavljam, koga interesije, pronaći će.
User avatar
Athlon64
Posts: 2772
Joined: 24/11/2022 17:51

#7003 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

aston_martin wrote: 18/04/2024 23:13
Athlon64 wrote: 18/04/2024 23:06 Bake bio za sve upravu :D

Pa tako su mislili i poljoprivrednici kad je traktor došao.
Na traktorima su ljudi zaposleni i dobivaju platu. Ili će redizajnirati cijeli sistem i uvesti UBI, nema druge, a ne onako kako je on zamišljao.
Bit će zaposleni i na održavanju robota.

Pogledaj procenat uposlenih u Evropi u poljoprivredi prije 100 god. i pogledaj danas, sve ti je rečeno, a proizvodnja hrane nikad veća.
aston_martin
Posts: 464
Joined: 26/09/2020 18:41

#7004 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by aston_martin »

Athlon64 wrote: 18/04/2024 23:55
aston_martin wrote: 18/04/2024 23:13
Athlon64 wrote: 18/04/2024 23:06 Bake bio za sve upravu :D

Pa tako su mislili i poljoprivrednici kad je traktor došao.
Na traktorima su ljudi zaposleni i dobivaju platu. Ili će redizajnirati cijeli sistem i uvesti UBI, nema druge, a ne onako kako je on zamišljao.
Bit će zaposleni i na održavanju robota.

Pogledaj procenat uposlenih u Evropi u poljoprivredi prije 100 god. i pogledaj danas, sve ti je rečeno, a proizvodnja hrane nikad veća.
A što roboti ne bi održavali robote? Tu i da bude posla, biće ga vrlo malo.
User avatar
Athlon64
Posts: 2772
Joined: 24/11/2022 17:51

#7005 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

aston_martin wrote: 19/04/2024 00:18
Athlon64 wrote: 18/04/2024 23:55
aston_martin wrote: 18/04/2024 23:13

Na traktorima su ljudi zaposleni i dobivaju platu. Ili će redizajnirati cijeli sistem i uvesti UBI, nema druge, a ne onako kako je on zamišljao.
Bit će zaposleni i na održavanju robota.

Pogledaj procenat uposlenih u Evropi u poljoprivredi prije 100 god. i pogledaj danas, sve ti je rečeno, a proizvodnja hrane nikad veća.
A što roboti ne bi održavali robote? Tu i da bude posla, biće ga vrlo malo.
Već sad tu (u razvijenom svijetu) ima posla više nego u poljoprivredi trenutno...
aston_martin
Posts: 464
Joined: 26/09/2020 18:41

#7006 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by aston_martin »

Athlon64 wrote: 19/04/2024 00:20
aston_martin wrote: 19/04/2024 00:18
Athlon64 wrote: 18/04/2024 23:55

Bit će zaposleni i na održavanju robota.

Pogledaj procenat uposlenih u Evropi u poljoprivredi prije 100 god. i pogledaj danas, sve ti je rečeno, a proizvodnja hrane nikad veća.
A što roboti ne bi održavali robote? Tu i da bude posla, biće ga vrlo malo.
Već sad tu (u razvijenom svijetu) ima posla više nego u poljoprivredi trenutno...
Može neki link? Zanima me.
User avatar
Athlon64
Posts: 2772
Joined: 24/11/2022 17:51

#7007 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Athlon64 »

https://www.statista.com/statistics/200 ... ndustries/

Eto ti za USA, jbg googlaj.

Računaj da IT industrija nije postojala prije 100 god, a sad zapošljava više nego poljoprivreda.

To je taj transfer.

Računaj da su automobili zamjenili konje praktično preko noći.

CIjela industrija se "srušila", oni koji prave kočije, sedla, potkivaju konje, konjušnice, itd.
Ali se rodila nova industrija vezana za automobile.
Tako i ovo sa robotima.
Jedni umiru, da bi se drugi rodili.
Čovječanstvo napreduje.
aston_martin
Posts: 464
Joined: 26/09/2020 18:41

#7008 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by aston_martin »

AI mijenja kodere, umjetnike, dizajnere.
Premda još nije potpuno to zaživjelo. Ali vidjet ćemo koliko će IT industrija upošljavati kad zaživi masovno AI kao i ovo sa robotima. Što tek treba da se desi. :wink:

Ovo nije CGI: https://youtu.be/29ECwExc-_M?si=ArQhLFbb4IikUI7v
User avatar
mayab
Posts: 27224
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#7009 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mayab »

problemnatravunu wrote: 13/04/2024 10:20 Mijenjao gume u "Savi" , rade im samo 3 dizalice , pa to sve traje poprilično , i majstori sve sami obavljaju , dovoz -odvoz točkova , montaža , papirologija, realno padoše ....
priča mi majstor , neće niko novi da im radi , plata je kako reče , "hiljadu i nešto",
i tu novi i pristanu , ali kad čuju da je rad subotom obavezan , odustanu.
https://www.automobili.ba/roboti-dolaze ... xmx3r6ErF4
User avatar
Truba
Posts: 81842
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7010 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Ima i one...ne radi kome trebaju pare vec ko je navikao raditi
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#7011 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Athlon64 wrote: 19/04/2024 00:28 https://www.statista.com/statistics/200 ... ndustries/

Eto ti za USA, jbg googlaj.

Računaj da IT industrija nije postojala prije 100 god, a sad zapošljava više nego poljoprivreda.

To je taj transfer.

Računaj da su automobili zamjenili konje praktično preko noći.

CIjela industrija se "srušila", oni koji prave kočije, sedla, potkivaju konje, konjušnice, itd.
Ali se rodila nova industrija vezana za automobile.
Tako i ovo sa robotima.
Jedni umiru, da bi se drugi rodili.
Čovječanstvo napreduje.
Mijenja se čovječanstvo. Da napreduje, to tek treba dokazati :lol:

Sve je bilo OK kada su mašine mijenjale ljude u teškom fizičkom, opasnom i dosadnom radu. Ljudi su imali više vremena i mogućnosti za intelektualni, kreativni, umjenički rad i rad koji zahtijeva ljudski dodir, empatiju (njegovatelji itd).

Ali, ova revolucija, AI, mijenja ljude i u intelektualnom, pa čak i u kreativnom radu. Vać danas, a sutra i više. Sljedeće na redu je duhovni, pa empatični rad i onda ljudi postaju fakat nepotrebni.

Nisu iste revolucije poljoprivrede, tkalačkih stanova i proizvodnh traka sa revolucijom vještačke inteligencije. Sve te tri revolucije nisu čovjeku oduzlele misaonu kontrolu nad sredstvima koja su te revolucije iznjedrile.

Sa Ai je drugačije. Samo ime joj kaže šta želi da nam oduzme.
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#7012 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Hakiz wrote: 18/04/2024 22:47
belfy wrote: 18/04/2024 22:46
John Cleese wrote: 17/04/2024 19:30

Covjek je vec napisao da ocekuje da ce znacajno smanjenje broja radnji koje rade nedjeljom dovesti do poskupljenja proizvoda, a ti si to upravo potvrdio, uz drugacije objasnjenje ocekivane pojave :D

Dakle i sam vjerujes da neradne nedjelje u konacnici ne bi bile u interesu kupaca :D
nisu neradne nedelje tu da bi udovoljile kupcima, nego radnicima. ako radnika nedeljom placas skuplje sasvim je logicno da ces onda i proizvod, u koji ulazi i njegova satnica placati skuplje. sta je tu cudno? marza koju ce privatnici imati nedeljom, jer inace sveki drugi dan ne zaradjuju na isti nacin?
Danas radnici rade nedjeljom. Po ovoj cijeni proizvoda. I zakon po kojem se rad nedjeljom plaća više postoji.
U čemu je problem?
mozda u neprovodjenju zakona? sta ti mislis?
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#7013 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Athlon64 wrote: 19/04/2024 00:28 https://www.statista.com/statistics/200 ... ndustries/

Eto ti za USA, jbg googlaj.

Računaj da IT industrija nije postojala prije 100 god, a sad zapošljava više nego poljoprivreda.
...
u USA vec jedu u 128bita, a mi jos zvacemo samo 64... ali neka im... zato i jesu pretili... dabogda im svaki dan Windows11 bio za rucak i dupla doza bita uz pomfrit. :mrgreen:
Top_Menager
Posts: 4
Joined: 04/07/2016 10:53

#7014 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Top_Menager »

Pozdrav raja, ajd ne znam je li ovdje mjesto pravo za pitanje, ali sta je po vasem misljenju realna plata za jednog dobrog komercijalistu?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19622
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7015 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Top_Menager wrote: 19/04/2024 17:29 Pozdrav raja, ajd ne znam je li ovdje mjesto pravo za pitanje, ali sta je po vasem misljenju realna plata za jednog dobrog komercijalistu?
Kakav je komercijalista ?
Savjestan , odgovoran , uporan ?
Šta se prodaje , šta se prati ?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15660
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7016 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by problemnatravunu »

Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#7017 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

belfy wrote: 19/04/2024 16:40
Hakiz wrote: 18/04/2024 22:47
belfy wrote: 18/04/2024 22:46

nisu neradne nedelje tu da bi udovoljile kupcima, nego radnicima. ako radnika nedeljom placas skuplje sasvim je logicno da ces onda i proizvod, u koji ulazi i njegova satnica placati skuplje. sta je tu cudno? marza koju ce privatnici imati nedeljom, jer inace sveki drugi dan ne zaradjuju na isti nacin?
Danas radnici rade nedjeljom. Po ovoj cijeni proizvoda. I zakon po kojem se rad nedjeljom plaća više postoji.
U čemu je problem?
mozda u neprovodjenju zakona? sta ti mislis?
Neprovođenje zakona nema veze sa nedjeljom.
markopd
Posts: 885
Joined: 01/12/2019 23:08

#7018 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Kakve veze imaju prosjaci sa tim što neki robovlasnik traži radnike?
zippoo87
Posts: 15750
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7019 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

markopd wrote: 19/04/2024 21:34
problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Kakve veze imaju prosjaci sa tim što neki robovlasnik traži radnike?
Valjda da ima manje prosjaka,bilo bi vise radnika ,jer ti sto prose,ne bi dobijali lovu neradom,nego radom kod privatnika Rahmana :D
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#7020 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

markopd wrote: 19/04/2024 21:34
problemnatravunu wrote: 19/04/2024 17:43 Jučer poslom u hotelu Hills na Ilidži, odmah na rampi za ulaz na parking piše "Potrebni radnici", dalje na ulaznim vratima isto tako veliki natpis i još piše "raznih profila"....PA VI LJUDI DAJITE MARKE PROSJACIMA
Kakve veze imaju prosjaci sa tim što neki robovlasnik traži radnike?
Da kod njega rade umjesto što prose?
markopd
Posts: 885
Joined: 01/12/2019 23:08

#7021 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

zippoo87 wrote: 19/04/2024 22:10
Valjda da ima manje prosjaka,bilo bi vise radnika ,jer ti sto prose,ne bi dobijali lovu neradom,nego radom kod privatnika Rahmana :D
A po kojem to automatizmu su svi prosjaci radnici?Ja bih prije rekao neradnici,naravno opet da ne generalizujem stvar.Drugo,taj što je "velikim" slovima stavio oglas za posao,sigurno nije dobar poslodavac i ja prvi ne bih nikome preporučio pa čak ni najgorem neprijatelju da radi.
zippoo87
Posts: 15750
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7022 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

markopd wrote: 19/04/2024 22:25
zippoo87 wrote: 19/04/2024 22:10
Valjda da ima manje prosjaka,bilo bi vise radnika ,jer ti sto prose,ne bi dobijali lovu neradom,nego radom kod privatnika Rahmana :D
A po kojem to automatizmu su svi prosjaci radnici?Ja bih prije rekao neradnici,naravno opet da ne generalizujem stvar.Drugo,taj što je "velikim" slovima stavio oglas za posao,sigurno nije dobar poslodavac i ja prvi ne bih nikome preporučio pa čak ni najgorem neprijatelju da radi.
Nekima se ocito ne svidja ideja da je bolja i prosidba,nego rad kod Rahmana :D
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#7023 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Hakiz wrote: 19/04/2024 19:05
belfy wrote: 19/04/2024 16:40
Hakiz wrote: 18/04/2024 22:47

Danas radnici rade nedjeljom. Po ovoj cijeni proizvoda. I zakon po kojem se rad nedjeljom plaća više postoji.
U čemu je problem?
mozda u neprovodjenju zakona? sta ti mislis?
Neprovođenje zakona nema veze sa nedjeljom.
kako, bolan, nema? pa ti si, sam, koju stranicu prije rekao da ima... procitaj se.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#7024 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

belfy wrote: 19/04/2024 22:35
Hakiz wrote: 19/04/2024 19:05
belfy wrote: 19/04/2024 16:40

mozda u neprovodjenju zakona? sta ti mislis?
Neprovođenje zakona nema veze sa nedjeljom.
kako, bolan, nema? pa ti si, sam, koju stranicu prije rekao da ima... procitaj se.
Ti si moj post prije shvatio da radnici koji rade nedjeljom rade tako jer se zakon ne provodi.

A ja kažem da se može provesti zakon i raditi nedjeljom.

Nisi me shvatio, to je sve.

Banalan primjer: Radiš 8 sati dnevno. To je 5 dana u sedmici. Ove sedmice raspored ti je: Radiš ponedjeljak i utorak, ne radiš srijedu, radiš četvrtak, ne radiš petak, radiš subotu i nedjelju.
Sljedeće sedmice imaš drugi raspored. Pravi se raspored tako da se ne desi da isti radnici uvijek imaju iste radne i neradne dane, da svima bude jednako dobro i jednako loše.

Zakon ispoštovan, a radiš nedjelju.

Mogu se praviti razne kombinacije radnih i neradnih dana u sedmici, pa da radiš 6 dana po 6 sati umjesto 5 dana po 8. Itd.

Zakon kaže: 40 sati rada, 24 sata neprekidnog odnora sedmično. Ne kaže kakav je njihov raspored, to svaki poslodavac određuje po svojim potrebama.

U tom smislu zakon i nedjelja nisu povezani.

To sam ponovio toliko puta, a i lako je naći na internetu zakon o radu, tako da samo neko zlonamjeran namjerno neće da pročita i razumije.

Kako jesu povezani? Ovako:

Opravdanje za uvođenje zabrane nije da se omogući da radnici ne rade baš nedjeljom. Nego se tvrdi da radnici rade 7 dana u sedmici, da im gazde ne daju jedan neradni dan koji po zakonu moraju svake sedmice, tjeraju radnike da rade po 2, 3, 4 i više sedmica bez dana odmora pa im se smiluju da im daju slobodan dan. Da se to zaustavi, federacija naredi jedan neradni dan ne radniku, nego trgovini, i tako radnik u toj trgovini ima sigurno neradni dan.

Zašto gazda može tjerati radnika da radi 2 i više sedmica bez slobodnog dana? Zato što ga federalna vlast ne kazni, ne spriječi.

Dakle, neradna nedjelja se uvodi zbog nerada i nesposobnosti federalnih vlasti da provedu svoje zakone, ne zato što rad nedjeljom automatski krši zakone. Ne krši, moguće je raditi nedjeljom i poštovati zakone. I zato što je to moguće, rekao sam da nedjelja i kršenje zakona nisu povezani. Tačnije nisu nužno, automatski, povezani.

Uostalom i u federaciji ima radnika čija prava su ispoštovana a rade nedjeljom, ima država u kojima se zakoni provode bolje, više i strožije i radnicima su veća prava nego u BiH, pa u njima trgovine rade nedjeljom.

Pa da ponovim: Nedjelja i kršenje zakona nisu povezani.
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#7025 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by belfy »

Hakiz wrote: 19/04/2024 23:06
belfy wrote: 19/04/2024 22:35
Hakiz wrote: 19/04/2024 19:05

Neprovođenje zakona nema veze sa nedjeljom.
kako, bolan, nema? pa ti si, sam, koju stranicu prije rekao da ima... procitaj se.
Ti si moj post prije shvatio da radnici koji rade nedjeljom rade tako jer se zakon ne provodi.

A ja kažem da se može provesti zakon i raditi nedjeljom.

Nisi me shvatio, to je sve.

Banalan primjer: Radiš 8 sati dnevno. To je 5 dana u sedmici. Ove sedmice raspored ti je: Radiš ponedjeljak i utorak, ne radiš srijedu, radiš četvrtak, ne radiš petak, radiš subotu i nedjelju.
Sljedeće sedmice imaš drugi raspored. Pravi se raspored tako da se ne desi da isti radnici uvijek imaju iste radne i neradne dane, da svima bude jednako dobro i jednako loše.

Zakon ispoštovan, a radiš nedjelju.

Mogu se praviti razne kombinacije radnih i neradnih dana u sedmici, pa da radiš 6 dana po 6 sati umjesto 5 dana po 8. Itd.

Zakon kaže: 40 sati rada, 24 sata neprekidnog odnora sedmično. Ne kaže kakav je njihov raspored, to svaki poslodavac određuje po svojim potrebama.

U tom smislu zakon i nedjelja nisu povezani.

To sam ponovio toliko puta, a i lako je naći na internetu zakon o radu, tako da samo neko zlonamjeran namjerno neće da pročita i razumije.

Kako jesu? Ovako:

Opravdanje za uvođenje zabrane nije da se omogući da radnici ne rade baš nedjeljom. Nego se tvrdi da radnici rade 7 dana u sedmici, da im gazde ne daju jedan neradni dan koji po zakonu moraju svake sedmice, nego tjeraju radnike da rade po 2, 3, 4 i više sedmica bez dana odmora pa im se smiluju da im daju slobodan dan. Pa da se to zaustavi, federacija naredi jedan neradni dan ne radniku, nego trgovini, i tako radnik u toj trgovini ima sigurno neradni dan.

Zašto gazda može tjerati radnika da radi 2 i više sedmica bez slobodnog dana? Zato što ga federalna vlast ne kazni, ne spriječi.

Dakle, neradna nedjelja se uvodi zbog nerada i nesposobnosti federalnih vlasti da provedu svoje zakone, ne zato što rad nedjeljom automatski krši zakone. Ne krši, moguće je raditi nedjeljom i poštovati zakone. I zato što je to moguće, rekao sam da nedjelja i kršenje zakona nisu povezani. Tačnije nisu nužno, automatski, povezani.

Uostalom i u federaciji ima radnika čija prava su ispoštovana a rade nedjeljom, ima država u kojima se zakoni provode bolje, više i strožije i radnicima su veća prava nego u BiH, pa u njima trgovine rade nedjeljom.

Pa da ponovim: Nedjelja i kršenje zakona nisu povezani.
jarane, nisam te pogresno shvatio, nego ti napisao da si sam protiv sebe. evo cak i u ovom postu. evo, podebljat cu ti da bolje vidis. ne znam odakle ti ideja da neko ne razumije sta ti pises. nije bas da si na nivou nuklearne fizike. poprilicno si prizeman, a volio bi da nisi. razumljivo. i onda jos "zakljucis".

daj ba Hakize... zapitas li se razumijes li ti sta ti drugi govore dok ti se ne narcta (oboji)? hoces da ti nacrtam i obojim na sta sam se referisao u prethodnom postu, a sto se ti nisi ni potrudio razumjeti nego si cak ponovio isto u ovom postu?

dobro si ti shvacen. a ti se zapitaj koliko ti razumijes od napisanog da bi ti se dva puta moralo objasnjavati i crtati dok ti skaces po dva puta sebi u stomak uzastopno... ili, sto bi se reklo - popricaj ti prvo sa sobom pa se dogovorite...
Last edited by belfy on 19/04/2024 23:27, edited 1 time in total.
Post Reply