Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#26 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

tema je posvecenja razvoju lokalnog biznisa na bazi tradicionalnih gastronomskih specijaliteta i brendova i treba je tako posmatrati..
savremeni poduzetnici moraju znati da u nasim uslovima -pogotovo u industriji- ne mozemo primjenjivati copy/paste americkog sistema ..
nismo ni po cemu komplementarni sa tim sistemom i nije nam potreban za ovoga eksperimenta .. cak sta vise: copy/paste americkih "saltaneta" je stetan i poguban za nase uvjete; ne mislim samo na prehrambene proizvode vec na sve djelatnosti...

primjer imamo iz visokog obrazovanja ... imamo hiperprodukciju "strucnjka" za korporacijeske biznise a niti imamo korporacija niti ti strucnjaci znaju da rade u bjelosvjetskim korporacijama, a na njihovu zalost: ne znaju ni kod naske da prave biznis i sami sebe zaposle...

i samom McD je trebalo 40 godina da predje "baru" i dodje u Europu..

ova ideja sa sajmom cevapa je odlican biznis za nase event managere a imamo ih na pasja preskakal, pogotovo one sa biroa.. umjesto da se bave svojim poslom oni strcaju pljuvacku i Janu po bodljavini bikova u Cevljanovicima uz kaficu koju su im roditelji zaradili .. a samo se na Cevlajnovicima za jedan dan obrne minimum milion KM
zalosno je da nasi mladi ljudi nisu nauceni da mogu licencirati sajam cevapa, registrovati to na svoje ime, raditi taj biznis i od toga zivjeti bar jedno godisnje doba ..
neka samo vide kako je vlasnik licence za formulu 1 postao milijarder..
u zemlji gdje je nastao Mcd na gastronomskim akademijama ne obucavaju prevrtace pljeskavica za lance brze hrane, vec obrazuju kadrove koji znaju dizajnirat biznis sa prehrambeni proizvodiam; "pravit pitu od govana" - sto bi se po naski reklo. Nisu to samo kuhari, vec i menedzeri restorana, event manageri, prehrambeni tehnolozi itd itd..

nema veze sto studenti po zavrsetku faksa imaju na trzistu konkurenciju od 11000 Mcd restorana i jos bar desetak lanaca brze hrane koje preve pljeskavice:
200 metara od McD restorana u rubnoj mjesnoj zajednici, tek zavrseni kuhar sa akademije otvorio "cevabdzinicu" za hamburgere ... "zeljo je za njega "restoran" sa dva mishelin stara,
ali frajer ne zna kud goni od posla .. i u vrijeme krize kad se zatvorilo pola kalifornijskih biznisa..

ja sam ubjeden da bi samo iz Slovenije doslo deset autobusa turista maksuzie na sajam cevapa .. neka tri autobusa prenoce u Travniku: napunit ce "Lipu" i vlasicke hotele i eto nafake . a sto ce polit kafu kod Lutve i kupit kacicu vlasickog sira ne treba ni zborit
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#27 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by vazi »

ne treba mozda odmah zamisljati ogroman neki "sajam"...polako se pocinje ,najmanje tri godine trebaju da s estekne neka "cokla" i da se onda ek ocekuje neka bolja zarada. nista megalomansko vec polako a sigurno.
Stvarati tradiciju.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#28 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

nije bitno koliko je guvno
bitan je sadrzaj i organizacija
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#29 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Bosnian1980 »

Pa u Zenici su napravili cimburijadu po zimari i eno ide im dobro. Nije da ne volim cimbur - al' cevapi su cevapi brate :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#30 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by PipiDugaDevetka »

vazi wrote:ne treba mozda odmah zamisljati ogroman neki "sajam"...polako se pocinje ,najmanje tri godine trebaju da s estekne neka "cokla" i da se onda ek ocekuje neka bolja zarada. nista megalomansko vec polako a sigurno.
Stvarati tradiciju.
Tako je počeo i SFF kao ''šega-šala'' na koji se dolazilo UNPROFOR-ovim avionima ili kroz Tunel, a sada postao u regiji najbolji festival filma. Ne mora se sve dešavati u Sarajevu, ali se ipak, moraju naći kvalitetni sponzori i organizatori.
h-a-r-u-n
Posts: 53
Joined: 09/11/2012 23:58

#31 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by h-a-r-u-n »

E&E wrote:Sto se tice cevapa najbolje sam pojeo u Zenici, a poslije njih su oni iz Travnika. Vjerovali ili ne rodjeni sam Sarajlija i tu sam citav svoj zivot proveo :)
meni se u beslicu u zenici svidjaju cevapi.... a bolji su u travniku vjeruj mi samo neznate gdje cete pojest kada dodjete...ima jedna ulica u kojoj ima 4 cevapdzinice a onda ima i na plavoj vodi...svi jedu na plavoj vodi misli da su tamo najbolji ali nevjerujem-nisu- >.<
Post Reply