Humanitarna ogranizacija i donacije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#1 Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Dangubic »

Kad bi zeljeli da poklonite novac ili imovinu u neko dobrovoljno drustvo ili organizaziju koja se bavi humanitarnim uslugama koja bi to ogranizacija bila i zasto?
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#2 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Ironmen »

Dangubic wrote: 13/03/2024 13:30 Kad bi zeljeli da poklonite novac ili imovinu u neko dobrovoljno drustvo ili organizaziju koja se bavi humanitarnim uslugama koja bi to ogranizacija bila i zasto?
Ja cesto doniram u Pomozi.ba, za razliku od drugih transparentni su mi i stalno rade neke akcije, imaju dosta volontera sada evo i za Ramazan svaki dan objavljuju neke iftare itd itd, imaju i onu kucu gdje se moze bespaltno odjeca dobiti i vidim bas da puno ljudi donira odjecu takodjer mnogo pomazu puckim kuhinjama..

Mozda nije lose donirati neka srestva u kuce bez roditelja ali ne novcano nego kupiti djeci igracke, odjecu, skolski pribor, zimi pogotovo odjecu i obucu.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4842
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#3 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Tvrtko II Kotromanić »

SOS selo, pomozi.ba, Islamic relief
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#4 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Ironmen »

Image

Image

Ovo mi se najvise dopada kod njih uvjek su aktivni i azurni i tacno objavljuju informacije..za razliku od drugih.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#5 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by moimoi »

Ako se radi o neko pozamasnoj svoti ja bih prije stupila u kontakt sa bolnicom recimo djecijim odeljenjem ili porodilistem… donirati novac za neki aparat sl. Nesto od cega ce veliki broj imati korist.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#6 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by MehmedPasaMoric »

Iskljucivo i samo drzavama treceg svijeta, vec sam jednom donirao za izgradnju bunara u Ugandi preko Medjunarodnog foruma solidarnosti, takodjer sam ucestvovao u akcijama prikupljanja pomoci za zrtve zemljotresa i ostalih prirodnih nepogoda Haiti, Filipini, Tajland itd., a da imam vise sredstava licno bih otisao i sagradio neko sirotiste ili skolu ili podrucnu bolnicu ili sta je vec potrebno. Nasim ne doniram jer ta ista sirotinja izlazi na izbore i glasa za one koji su ih napravili sirotinjom
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#7 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Dangubic »

moimoi wrote: 13/03/2024 15:08 Ako se radi o neko pozamasnoj svoti ja bih prije stupila u kontakt sa bolnicom recimo djecijim odeljenjem ili porodilistem… donirati novac za neki aparat sl. Nesto od cega ce veliki broj imati korist.
Radi se o testamentu, inace pomazem u narodnu kuhinju svaki mjeseci i pojedinacne slucajeve, najvise samo hranom, ljudi i rodbina koja mi je bitna su dobrostojeci i nije im poteban novac ili imovina. Pricamo danas da zenom sta da se srusi avion sta ce se desiti sa nekretninama i novcem koji imamo? Nismo htjeli djecu a rodbina ima dovoljno novca.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#8 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by moimoi »

Dangubic wrote: 13/03/2024 17:05
moimoi wrote: 13/03/2024 15:08 Ako se radi o neko pozamasnoj svoti ja bih prije stupila u kontakt sa bolnicom recimo djecijim odeljenjem ili porodilistem… donirati novac za neki aparat sl. Nesto od cega ce veliki broj imati korist.
Radi se o testamentu, inace pomazem u narodnu kuhinju svaki mjeseci i pojedinacne slucajeve, najvise samo hranom, ljudi i rodbina koja mi je bitna su dobrostojeci i nije im poteban novac ili imovina. Pricamo danas da zenom sta da se srusi avion sta ce se desiti sa nekretninama i novcem koji imamo? Nismo htjeli djecu a rodbina ima dovoljno novca.
Vidis sa odvjetnikom da se vasa imovina proda i donira porodilistu, djeci oboljeloj od raka tj da se od tog novca kupi aparat koji je neophodan.
Bolnice ce uvijek postojati, novca ce im uvijek faliti
Sto za dobrotvorne organizacije ne mozes reci. Ne znas ni da li ce postojati, ko ce njima upravljati i da li ce otici u prave ruke.
zippoo87
Posts: 15658
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#9 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by zippoo87 »

I meni je zanimljivo i zanima me kome ljudi ostave imetak,ako nemaju svojih srodnika ili nasljednika. Da li neko zna neke primjere iz naseg okruzenja a usput i da pomogne postavljacu teme?
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#10 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by moimoi »

zippoo87 wrote: 13/03/2024 17:16 I meni je zanimljivo i zanima me kome ljudi ostave imetak,ako nemaju svojih srodnika ili nasljednika. Da li neko zna neke primjere iz naseg okruzenja a usput i da pomogne postavljacu teme?
Obicno ljudi koji nemaju nikog ostave nekome ko ih je pazio.
Znam za slucaj covjeka koji je ostavio svoj stan taxisti koji ga je stalno vozio i pomagao mu kroz citavu bolest (karcinom u pitanju). Ima i onih koji ostave drzavi :D znam i takvu budalu… iako je imala oko sebe ljudi kojima bi njena imovina dosla k’o budali samar, ali je bila strasan egoista. A imala je masu nekretnina.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4842
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#11 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by Tvrtko II Kotromanić »

zippoo87 wrote: 13/03/2024 17:16 I meni je zanimljivo i zanima me kome ljudi ostave imetak,ako nemaju svojih srodnika ili nasljednika. Da li neko zna neke primjere iz naseg okruzenja a usput i da pomogne postavljacu teme?
znam za slucaj od prije godinu-dvije da je zena koja nije imala djece niti nasljednika svoj stan uvakufila za potrebe Bakareve/Kecedzi Sinanove dzamije na Bistriku

dakle vakuf je uvijek opcija, s tim da naravno zavisi od volje i religioznosti OP-a

SOS selo ili dom Bjelave moze biti dobra solucija, recimo ako ima nekretnina da ostavi tim institucijama kako bi sirocad, nakon sto napune 18 godina, imala gdje zivjeti dok zaista ne stanu na noge

MFS Emaus je isto dobra solucija, znam da oni imaju centar blizu Doboja (FBiH) i u Potocarima (za Potocare znam da rade odlican posao)
zippoo87
Posts: 15658
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#12 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by zippoo87 »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 13/03/2024 17:29
zippoo87 wrote: 13/03/2024 17:16 I meni je zanimljivo i zanima me kome ljudi ostave imetak,ako nemaju svojih srodnika ili nasljednika. Da li neko zna neke primjere iz naseg okruzenja a usput i da pomogne postavljacu teme?
znam za slucaj od prije godinu-dvije da je zena koja nije imala djece niti nasljednika svoj stan uvakufila za potrebe Bakareve/Kecedzi Sinanove dzamije na Bistriku

dakle vakuf je uvijek opcija, s tim da naravno zavisi od volje i religioznosti OP-a

SOS selo ili dom Bjelave moze biti dobra solucija, recimo ako ima nekretnina da ostavi tim institucijama kako bi sirocad, nakon sto napune 18 godina, imala gdje zivjeti dok zaista ne stanu na noge

MFS Emaus je isto dobra solucija, znam da oni imaju centar blizu Doboja (FBiH) i u Potocarima (za Potocare znam da rade odlican posao)
Neki muslimani ostave u vakuf ,to sam cuo cesto ali ne znam da li ko ostavlja ovako ovim organizacijama.EMAUS je poznata i dobr organizovana organizacija i njihov centar Duje je blizu meni,prodjem nekada pored tog centra i znam da su cisti i pouzdani...nisu oni humanitarna organizacija tipa pomozi.ba ,nego oni su centar za razne usluge...imaju i smjestaj starih i iznemoglih,pa socijalno ugrozenih i svasta jos nesto.

Znam u svom gradu za jednu porodicu,koja je imala dijete sa posebnim potrebama i imali su stan i prvo je umrla zena/majka,pa onda kroz par godina i otac i taj sin je zavrsio u nekoj ustanovi tipa EMAUS,mozda bas i na Dujama a stan je pripao njima ili socijalnom valjda,jer ce ovog izdrzavati do smrti.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10801
Joined: 27/04/2021 22:52

#13 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by tramvajtrojka »

Dangubic wrote: 13/03/2024 13:30 Kad bi zeljeli da poklonite novac ili imovinu u neko dobrovoljno drustvo ili organizaziju koja se bavi humanitarnim uslugama koja bi to ogranizacija bila i zasto?
budi kum/kuma u SOS selu otvoris trajni nalog preko svoje bankarske app, ja npr imam cenera svaki mjesec drugog da skida na osnovu toga a neko dijete bude sretno, transparentnost maksimalna i kontrola kad god hoces da otkazes ako hoces
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#14 Re: Humanitarna ogranizacija i donacije

Post by swanfilter »

Ja moram biti iskren i reci da nikako nemam povjerenja u humanitarne organizacije i da su na dobrom glasu.

Nije tajna da raspolazu velikim svotama. Daju ovi i oni, narod na razne nacine. Opet, na kraju taj isti narod bude spasitelj mnogim u muci.

Cast svakom ko posteno radi svoj posao, al sam pristasa direktne komunikacije sa onim u nevolji i kojem treba pomoci.
Post Reply