HS Internet - ALL ABOUT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#1976 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by bdzs »

jaxxx wrote:Raja ako može pomoć, bilo je pitanje garant 1000 puta, al haj da još jednom pitam jer mi puca internet...

Jučer mi bili ovi stručnjaci i prikopčali internet, spojili mi wireless na AP što sam imao D-Linkov koji nema ono WAN ulaza. Eh sad, pošto ja nisam bio kod kuće nego žena, oni skopčali taj AP i ženin mobitel na njega i rekli da samo jedan korisnik može na internet sa tim D-Linkom.

I tako ja danas uzeo drugi router sa WAN portom, spojio ga na njihov Cisco modem, i pošto sam negdje pročitao da upišu MAC adresu na modem ili tako nešto, stavim Static IP, kopiram IP adresu i ostale podatke zajedno sa kloniranom MAC adresom sa ženinog mobitela na svoj router i proradi wireless na oba mobitela i na laptopu.

Ali nakon 2-3 sata, nestade mi internet i drži-nedaj vratim svoj prvobitni AP na modem i konektujem se sa ženinim mobitelom da vidim kakvo je stanje sa IP adresom, kad ono promjenila se i IP adresa i gateway. Kada sam opet promjenio sve na novom routeru, opet je proradio internet i sve.

Eh sad, pitanje...jel ih moram nazvati da mi resetuju MAC ili IP adresu, ili moraju da dođu da oni to naprave jer ne mogu pristupiti njihovom Cisco modemu?
Nemaš potrebe da pristupaš njihovom modemu. Uđi u svoj ruter i namjestii u WAN Dinamic IP, podesi wifi i restartuj ruter. Kod HS nema ograničenja broja korisnika na wifi :roll: .
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1977 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

jaxxx wrote:Raja ako može pomoć, bilo je pitanje garant 1000 puta, al haj da još jednom pitam jer mi puca internet...

I tako ja danas uzeo drugi router sa WAN portom, spojio ga na njihov Cisco modem, i pošto sam negdje pročitao da upišu MAC adresu na modem ili tako nešto, stavim Static IP, kopiram IP adresu i ostale podatke zajedno sa kloniranom MAC adresom sa ženinog mobitela na svoj router i proradi wireless na oba mobitela i na laptopu.

Ali nakon 2-3 sata, nestade mi internet i drži-nedaj vratim svoj prvobitni AP na modem i konektujem se sa ženinim mobitelom da vidim kakvo je stanje sa IP adresom, kad ono promjenila se i IP adresa i gateway. Kada sam opet promjenio sve na novom routeru, opet je proradio internet i sve.

Eh sad, pitanje...jel ih moram nazvati da mi resetuju MAC ili IP adresu, ili moraju da dođu da oni to naprave jer ne mogu pristupiti njihovom Cisco modemu?
Nemas potrebe dirati MAC adrese, u ruteru postavi na Dynamic IP ili DHCP zavisi od rutera. Postavi password na wifi i to je uglavnom to. Kad to sredis , iskljuci i modem i ruter iz struje na 5 sekundi i ukljuci , internet mora raditi.

EDIT: bdzs je bio nekoliko sekundi brzi :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19217
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1978 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by mk ultra »

The Realist wrote:
perfect_guy wrote:
The Realist wrote:Slučajno odem na ovaj bittorrent, kad vidim preko 700kb/s upload :D. Varira jako puno, ali očito samoprema gore u odnosu na deklarisanu brzinu.
kod mene neki dan monter priključivao telefon, i usput izmjeri upload 30 mbit. Govori kao da u centrali kod njih nešto ne štima, ali ne mogu da skontaju šta je
Šteta, znači da će nam ukinuti uskoro :D
Image

neka uploada :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Capajebo
Posts: 20693
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#1979 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Capajebo »

Image
Image

:mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1980 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by pici »

Image
Image
neĆe upload na 4 pa bog...zato skida sa torrenta 4-5 Mb/s :mrgreen:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1981 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by O'zone »

:(

Image
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1982 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by biggrin »

da se tuspasim i malo raskukam kako mi na KID 8 i nakon restartovanja modema brzina nije ni blizu ranije ugovorene, a ne ove šatro poboljšane :/

http://www.speedtest.net/my-result/4221040565
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1983 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by O'zone »

Image
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1984 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by biggrin »

uuu, sad sam ga zakucao

Image

odoh ganjati potpise stanara, za saglasnost da logosoft udje u haustor, imaju i oni i digitalnu i internet i telefon, a urbana legenda kaze da kod njih to radi kako treba!
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#1985 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by HomeArt »

Image
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1986 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by biggrin »

ja se i dalje drzim svjetlosnih brzina

Image
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1987 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

biggrin wrote:ja se i dalje drzim svjetlosnih brzina

Image
Pa jesi li zvao da dodju popravit signal ?
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1988 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by biggrin »

jesam prije par mjeseci, navodno kod njih sve izgleda idealno, pa su dosli i kuci, šatro nesto gledali, fakticki nista uradili
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1989 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

biggrin wrote:jesam prije par mjeseci, navodno kod njih sve izgleda idealno, pa su dosli i kuci, šatro nesto gledali, fakticki nista uradili
Ama drug zovi ih opet ili idi u direkciju pa se zali i reci da ces otkazat sve ako ne dodju napravit , to je bilo prije par mjeseci , ja mislio ti ih sad zvao u ovih dan-dva .. To je ocigledno problem sa signalom.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1990 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by biggrin »

ok, probam sutra poslije posla, javljam epilog
benjamin1992
Posts: 179
Joined: 05/08/2011 14:58

#1991 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by benjamin1992 »

Vi sa 30+ Mb/s downloadom, koji paket je u pitanju? Superior? Veceras sam popizdio na bhtelecom (mislim, nije prvi put :D ) al' definitno ih ukidam. Pa ovaj HS-ov najslabiji paket, hem je jeftiniji 4 KM od ovog sto sad imam, hem mu brzina duplo veca...
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1992 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Kod mene je KID 22

Image
operacija labrador
Posts: 142
Joined: 10/08/2013 17:15

#1993 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by operacija labrador »

Samo za dečke koji vjeruju u D/U na speedtestu. Svi su ti podaci "štimani" i nisu ni blizu "realnih" brzina. Serviseri HS u što sam se i sam uvjerio koriste ovu stranicu kao referntnu za provjeru brzine prenosa podataka što je totalna besmislica . Ako hoćete ZAISTA da provjerite brzinu D/U idite na stranicu Ubuntu Linuxa i skinite njihovu distribuciju sa alternativnih linkova (torrent) ako vam je i tada brzina kao na speedtestu onda ste da dobrom putu ali obavezno zapišite vrijeme testiranja jer su koliko mene iskustvo uči na HS brzine "normalne" teko iza 01.00 iza pola noći.

Sretno i zdrvai bili. I nepozdajte se previše u speedtest jer je kao većina "benchmarka" naštiman na idealne a ne realne uslove.
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#1994 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kloniran »

kad krene ljetno racunanje vremena bice od 00:00 :D
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1995 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

operacija labrador wrote:Samo za dečke koji vjeruju u D/U na speedtestu. Svi su ti podaci "štimani" i nisu ni blizu "realnih" brzina. Serviseri HS u što sam se i sam uvjerio koriste ovu stranicu kao referntnu za provjeru brzine prenosa podataka što je totalna besmislica . Ako hoćete ZAISTA da provjerite brzinu D/U idite na stranicu Ubuntu Linuxa i skinite njihovu distribuciju sa alternativnih linkova (torrent) ako vam je i tada brzina kao na speedtestu onda ste da dobrom putu ali obavezno zapišite vrijeme testiranja jer su koliko mene iskustvo uči na HS brzine "normalne" teko iza 01.00 iza pola noći.

Sretno i zdrvai bili. I nepozdajte se previše u speedtest jer je kao većina "benchmarka" naštiman na idealne a ne realne uslove.
O cemu ti pricas... ja imam 40Mbps i download na torentu 4,7-4,8MBps kad je bas dosta seedera , a maksimum je nemoguce izvuci jer sa 40Mbps brzina downloada bi bila 5,1MBps i speedtest me do sada nikad nije prevario. Idi malu na podforum Telemach-a pa pogledaj speed testove kad im net nije ok i kad se jedva i stranica otvori , dakle nije nastiman za idealne uslove i ne znam odakle ti to uopste , bas bi volio da obrazlozis.
operacija labrador
Posts: 142
Joined: 10/08/2013 17:15

#1996 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by operacija labrador »

Benq wrote:
operacija labrador wrote:Samo za dečke koji vjeruju u D/U na speedtestu. Svi su ti podaci "štimani" i nisu ni blizu "realnih" brzina. Serviseri HS u što sam se i sam uvjerio koriste ovu stranicu kao referntnu za provjeru brzine prenosa podataka što je totalna besmislica . Ako hoćete ZAISTA da provjerite brzinu D/U idite na stranicu Ubuntu Linuxa i skinite njihovu distribuciju sa alternativnih linkova (torrent) ako vam je i tada brzina kao na speedtestu onda ste da dobrom putu ali obavezno zapišite vrijeme testiranja jer su koliko mene iskustvo uči na HS brzine "normalne" teko iza 01.00 iza pola noći.

Sretno i zdrvai bili. I nepozdajte se previše u speedtest jer je kao većina "benchmarka" naštiman na idealne a ne realne uslove.
O cemu ti pricas... ja imam 40Mbps i download na torentu 4,7-4,8MBps kad je bas dosta seedera , a maksimum je nemoguce izvuci jer sa 40Mbps brzina downloada bi bila 5,1MBps i speedtest me do sada nikad nije prevario. Idi malu na podforum Telemach-a pa pogledaj speed testove kad im net nije ok i kad se jedva i stranica otvori , dakle nije nastiman za idealne uslove i ne znam odakle ti to uopste , bas bi volio da obrazlozis.
Ja sam vjerovatno najduže od svih vas na HS i malo bolje znam i ko tamo radi i šta radi. Evo prijetelju skidam SDK za android studio (skidao sam mu ir anije) i brzina,dakle realna brzina je 100 kb/s (1mbps) (kid 8) . I nije samo to slučaj ,mali milion slučajeva u proteklih 10 godina.Na HS sam samo jer poštujem domaće i to ću tjerati makar me duplo koštalo i dok se amateri u HS ne profesionaliziraju (a to će ako ovako nastave biti nikad).Pa ćovječe dragi dođe "serviser" HS sa sendvičem i modemom pod miškom nema elementarna znanja o poslu koji radi a u njemu 300 kila (NHF). nema opremu za mjerenje jačine signala (telemach serviseri redovno dolaze sa oprememom). Sramotno je i žalosno to gledati da kenjac uzima "speedtest" kao mjerilo stanja HS mreže ! Speedtest je aplikacija koja kako u njihovoj euli stoji ne garantira rezultate mjerenja.Pa još mjeri brznu prema BHTelecomu a kad sam ja odabrao USA (Ohaio) brzina 2 mbps (~200 kb/s) . Žao mi je zaista što to moram reći jer kao što sam rekao poštujem domaće firme i poslovni rizik u koji us ušli ti ljudi ali trebaju se zaista naučiti kako se to radi.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10183
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1997 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

operacija labrador wrote: Ja sam vjerovatno najduže od svih vas na HS i malo bolje znam i ko tamo radi i šta radi. Evo prijetelju skidam SDK za android studio (skidao sam mu ir anije) i brzina,dakle realna brzina je 100 kb/s (1mbps) (kid 8) . I nije samo to slučaj ,mali milion slučajeva u proteklih 10 godina.Na HS sam samo jer poštujem domaće i to ću tjerati makar me duplo koštalo i dok se amateri u HS ne profesionaliziraju (a to će ako ovako nastave biti nikad).Pa ćovječe dragi dođe "serviser" HS sa sendvičem i modemom pod miškom nema elementarna znanja o poslu koji radi a u njemu 300 kila (NHF). nema opremu za mjerenje jačine signala (telemach serviseri redovno dolaze sa oprememom). Sramotno je i žalosno to gledati da kenjac uzima "speedtest" kao mjerilo stanja HS mreže ! Speedtest je aplikacija koja kako u njihovoj euli stoji ne garantira rezultate mjerenja.Pa još mjeri brznu prema BHTelecomu a kad sam ja odabrao USA (Ohaio) brzina 2 mbps (~200 kb/s) . Žao mi je zaista što to moram reći jer kao što sam rekao poštujem domaće firme i poslovni rizik u koji us ušli ti ljudi ali trebaju se zaista naučiti kako se to radi.
Ja sam na HS-u od prvog dana kad su poceli sa uslugama , prvo sam koristio njihovu infrastrukturu i Europronet internet , poslije toga sam presao na njihov internet. U 95% slucajeva monteri su mi dolazili u roku 24 sata , a znalo se desiti i da dodju par sati nakon poziva jer sam imao nekih problema sa signalom , i mogu reci da su uvijek bili maksimalno korektni , ne znam za druge ali kod mene je takvo iskustvo.

Ovo za "domace" ... vjeruj mi sutra da imam mogucnost telemach-a , uzeo bi njihove usluge , ne zato sto nisam zadovoljan HS-om , bas naprotiv , nikakvih problema nemam , nego zato sto je Telemach svjetlosnu godinu ispred njih po tehnologiji i uslugama, D3GO , bolja programska shema...

A sto se tice speed testa , i dalje ostajem pri svom da je mjerodavan, svaki put kad mi je izmjerio bio je tacan , naravno moguce su greske ali su veoma rijetke.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1998 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by pici »

Image


skidanje przi al upload i dalje zakucan na 3 a trebao bi 4 ...kid 22paket
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#1999 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kloniran »

pici wrote:Image


skidanje przi al upload i dalje zakucan na 3 a trebao bi 4 ...kid 22paket
da se mijenjamo, ja tebi 5 uploada ti meni 15 downloada :D
Image
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#2000 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by The Realist »

Meni vala speedtest samo manje pokazuje, ako upoređujem sa torrentom, nikada više. S tim naravno da kad je baš loš speedtest, loš je i torrent, ali hvala Bogu, to je rijetko (mada u zadnje vrijeme mi svaki dan par puta dođe do pada neta i vraćanja na normalu, na šta baš i nisam navikao).

Kada je upload u pitanju, tu sam primjetio da varira puno iz nekog razloga. Ako torrent pratim bude visok i viši nego bi trebao biti, ali onda padne i sve tako :?

Nego, imali kakvih novosti?
Post Reply