Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
vik237
Posts: 7
Joined: 01/03/2016 08:24

#276 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by vik237 »

pelcer224 wrote:Znaci samo domovnica se dobija u tom procesu i to je jedini i osnovni dokument kao dokaz dobijanja drzavljanstva a rodni list se odnosi na BH rodni list, takodje znaci i vjencani list se ne zavodi u hrvatske knjige. A da li treba u maticnim uredima u BIH gdje se vadi rodni list i vjencani nesto dostavljati da se dopise i HR drzavljanstvo?
Jos jedna stvar kako tretiraju dokumente na cirilici pri zahtjevu za drzavljanstvo i vadjenju putovnice jer u RS na cirilici izdaju rodni list itd. Jel moze medjunarodni obrazac ili domaci pa traze neki prepis na latinicu mozda?
Nije tacno da u RS izdaju takve dokumente samo na cirilici, skoro sve dokumente (pogotovo rodni list, vjencani list, uvjerenje o drzavljanstvu BiH) mogu ti izdati i na latinicnom pismu, samo prilikom vadjenja tog dokumenta trazis obrazac na latinici i dobijes rodni list na latinici...
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#277 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

pelcer224 wrote:Pitam za drugara. Zeli da pokusa u Tuzli u konzulatu predati. Kad sakupi navedene papire i preda za drzavljanstvo (ima pretka hrvata) u slucaju da sve to prodje sta dobija prvo neko rjesenje ili domovnicu? Procitali smo da treba rodni list za putovnicu jel to mora ici u HR vaditi kad to dobija uz domovnicu ili? Da li se zakoniti brak iz BiH sa BH drzavljankom upisuje u rodni list kako bi je regularno mogao dovesti u neku EU drzavu na rad i zajednicki zivot. Ako moze neko te faze ukratko napisati. Hvala.
Ovako prijatelju ja sam nedavno kroz ovo prošao također u Tuzli. Ako ti je prijatelj stariji od 18 godina ne može naslijedit državljanstvo tj. da ga dobije preko nekog mame ili tate. U tom slučaju traži državljanstvo na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu i mora pored klasičnih dokumenata imat i dokaz o izjašnjavanju kao hrvat, tj. neki javni dokument, semestralni list, matčne knjige, popis stanovništva i poželjno bi bilo da je uključen u neakav HKUD. Također ako se poziva na roditelja da je hrvat također sve dokaze za njega. Kad predaš papire kroz par mjeseci donijet će ti poštar pismo od konzulata da je stigao odgovor i moraš se u roku 30 dana javit u konzulat. Kad dođeš u konzulat dobit ćeš rješenje jesi li ili nisi primjen u hrvatsko državljanstvo i ako si primjen onda s rješenjem vadiš domovnicu, osobnu ili putovnicu šta želiš.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#278 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Jasno mu je to sa dokazima o pripadnosti. To je sakupio.
Uvjerenje o nekažnjavanju nadležnog ministarstva unutarnjih poslova - izvornik (ne stariji od 6 mjeseci). Da li se dobija u MUP-u u mjestu rodjenja ili u mjestu prebivalista? Ako mu bez mogucnosti izbora otkucaju na cirlici (mjesto rodjenja mala opstina u RS) da li prolazi?
Kada dobije rjesenje u konzulatu koliko ceka da bi dobio domovnicu ili moze bez domovnice odmah zahtjev za putovnicu?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#279 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Osnovna stvar je dokaz da si Hrvat, index, potvrda o izjasnjavanju na popisu, bilo sta.

Sve ostalo je samo bonus.

Nego, sta je sa ovim zadnjim popisom, je li ista rijeseno, prije dva tri mjeseca smo pisali o tome... ne daju potvrdu, moras se zaliti ombdubmdsmanu, dokle je to? jel iko dobio potvrdu sa popisa 2013?
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#280 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

Nece ni ombudsmeni da rjesavaju zalbe, nego cekaju da se svi pravni lijekovi iskoriste (zalbe drugostupanjskom organu, kao i upravni spor pred sudom), pa navodno ce oni reagirat. Ja sam dobio Rješenje Agencije za statistiku kojim se odbija pristup podacima sa popisa 2013, pa sam se zalio Uredu za zalbe pri Vijeću ministara BiH kao drugostupanjskom organu, oni su predmet vratili ponovo Agenciji na odlučivanje zbog proceduralnih pogrešaka (nisu se bavili pitanjem da li imam pravo pristupa), pa sam se ponovo žalio na Rješenje Agencije za statistiku, koje je također bilo negativno i na kraju je Ured donjeoRješenje u korist Agencije, tj. da nemam pravo pristupa informaciji. Protiv drugostupanjskog Rješenja nisam pokretao upravni spor pred Sudom BiH jer košta. Mora se platiti sastav tužbe, pa se mora platiti sudska pristojba, pa ako se ročište zakaže i to se mora platiti, a sve to jako dugo traje, tako da sam odustao. Ako neko odluči, neka zna što ga čeka.
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#281 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

pelcer224 wrote:Jasno mu je to sa dokazima o pripadnosti. To je sakupio.
Uvjerenje o nekažnjavanju nadležnog ministarstva unutarnjih poslova - izvornik (ne stariji od 6 mjeseci). Da li se dobija u MUP-u u mjestu rodjenja ili u mjestu prebivalista? Ako mu bez mogucnosti izbora otkucaju na cirlici (mjesto rodjenja mala opstina u RS) da li prolazi?
Kada dobije rjesenje u konzulatu koliko ceka da bi dobio domovnicu ili moze bez domovnice odmah zahtjev za putovnicu?
Ja sam te sve dokumente vadio u mjestu boravišta, čak i rodni list bez obzira što nisam rođen u općini di boravim. Kad uzmeš rješenje s njim možeš odmah predat za putovnicu i čekaš je mjesec. Važno je da dobije pozitivno rješenje, ostalo je sve lako.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#282 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

miran525d wrote:Nece ni ombudsmeni da rjesavaju zalbe, nego cekaju da se svi pravni lijekovi iskoriste (zalbe drugostupanjskom organu, kao i upravni spor pred sudom), pa navodno ce oni reagirat. Ja sam dobio Rješenje Agencije za statistiku kojim se odbija pristup podacima sa popisa 2013, pa sam se zalio Uredu za zalbe pri Vijeću ministara BiH kao drugostupanjskom organu, oni su predmet vratili ponovo Agenciji na odlučivanje zbog proceduralnih pogrešaka (nisu se bavili pitanjem da li imam pravo pristupa), pa sam se ponovo žalio na Rješenje Agencije za statistiku, koje je također bilo negativno i na kraju je Ured donjeoRješenje u korist Agencije, tj. da nemam pravo pristupa informaciji. Protiv drugostupanjskog Rješenja nisam pokretao upravni spor pred Sudom BiH jer košta. Mora se platiti sastav tužbe, pa se mora platiti sudska pristojba, pa ako se ročište zakaže i to se mora platiti, a sve to jako dugo traje, tako da sam odustao. Ako neko odluči, neka zna što ga čeka.
Ima logike cijela prica, popis 2013. je ionako jedna prakticno nezakonita ubleha u stilu ove nakaradne drzave.

Zato ne mozes dobiti potvrdu, jer oni popis vode pod stavku "cisto informativno". Citaj, trebalo je stoku popisati, da se vidi koliko kojih ovaca ima.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#283 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

posavljak12 wrote:
pelcer224 wrote:Jasno mu je to sa dokazima o pripadnosti. To je sakupio.
Uvjerenje o nekažnjavanju nadležnog ministarstva unutarnjih poslova - izvornik (ne stariji od 6 mjeseci). Da li se dobija u MUP-u u mjestu rodjenja ili u mjestu prebivalista? Ako mu bez mogucnosti izbora otkucaju na cirlici (mjesto rodjenja mala opstina u RS) da li prolazi?
Kada dobije rjesenje u konzulatu koliko ceka da bi dobio domovnicu ili moze bez domovnice odmah zahtjev za putovnicu?
Ja sam te sve dokumente vadio u mjestu boravišta, čak i rodni list bez obzira što nisam rođen u općini di boravim. Kad uzmeš rješenje s njim možeš odmah predat za putovnicu i čekaš je mjesec. Važno je da dobije pozitivno rješenje, ostalo je sve lako.
Danas je isao u policiju i rekli su mu da se to uvjerenje dobija u MUP po mjestu rodjenja te da se za svako lice evidencija o kaznjavanju vodi tamo gdje se rodio a ne po mjestu prebivalista. Samo se uvjerenje da se ne vodi krivicni postupak dobija u sudu u mjestu prebivalista te ga uputise na MUP u mjesto rodjenja. Izgleda svaka opstina drzava u drzavi, bezveze...
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#284 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

Ja sam rođen u Orašju, a boravište mi je u Odžaku oduvijek i sve sam papire završio u Odžaku, ne znam kako ne može u drugim mjestima.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#285 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

posavljak12 wrote:Ja sam rođen u Orašju, a boravište mi je u Odžaku oduvijek i sve sam papire završio u Odžaku, ne znam kako ne može u drugim mjestima.
Ovo pise na stranici MUP RS :
Koji je postupak za izdavanje uvjerenja o nekažnjavanju?
Prema članu 3. Pravilnika o kaznenoj evidenciji, kaznenu evidenciju vodi organ nadležan za unutrašnje poslove opštine, odnosno grada na čijoj je teritoriji lice – podnosilac zahtjeva - rođeno.
Ako građanin traži podatke o osuđivanosti ili neosuđivanosti radi ostvarivanja prava i interesa, dužan je da u zahtjevu navede svrhu izdavanja uvjerenja (član 15. stav 1. Pravilnika o kaznenoj evidenciji).


Izgleda da u RS ide po mjestu rodjenja a to mu je daleko pa ne bi da zapuca bezveze i jos da ne bude to sto mu treba. Ti si bas od MUP dobio taj papir?! Rekli mu u policiji to ti je "izvod iz kaznene evidencije" i idi tamo gdje si rodjen. Ono sto od suda moze dobiti tu gdje zivi je uvjerenje da se ne vodi krivicni postupak. Cudi me da o ovoj potvrdi i njenom mjestu dobijanja nisu do sad pisali u temi.
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#286 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

Ja sam taj papir u MUP-u izvadio, ali sam pitao roditelje vezano za to i oni vele da je kod nas situacija takva da je to nešto prebacivano u ratu i poslije rata. Zbog toga sam vjerojatno ja mogo izvadit taj papir u Odžaku. Najbolje je da nazove matični ured tamo di je rođen i neka pita.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#287 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Samo da kazem kao info dobio je uvjerenje o nekaznjavanju u policijskoj stanici iskljucivo u mjestu rodjenja u RS. S obzirom da je mala opstina u pitanju a znamo da sto je manja opstina to su vece patriote, dobio je uvjerenje na cirilici pa da li ce proci cirilica ili mora dodatno taj papir obradjivati?!
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#288 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by mayab »

Zna li ko, imali sad guzve u Hr konzulatu u Sa?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#289 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

mayab wrote:Zna li ko, imali sad guzve u Hr konzulatu u Sa?
Ja bila u srijedu oko 12, skoro nikoga nije bilo.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14666
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#290 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by DaysleepeR »

Micika.st wrote:Pozdrav raja. Naime, rodjena sam u Metkovicima. Trenutno prebivaliste je u BiH. Zanima me da li neko zna koji su uslovi za dobivanje Hrvatskog drzavljanstva, naime procitala sam da Zakonom o hrvatskom državljanstvu ( broj: 53/91, 70/91, 28/92, 113/93-Odluka USRH, 4/94 i 130/11 ) uređuje se hrvatsko državljanstvo, pretpostavke za njegovo stjecanje i prestanak.Hrvatsko državljanstvo stječe se: podrijetlom;rođenjem na području Hrvatske;prirođenjem; po međunarodnim ugovorima. Da li neko zna kako ide procedura trazenja drzavljanstva? Jer, nakon dobivanja Hrvatskog drzavljanstva, zeljela bih predati za putovnicu zahtjev..Ako ko ima neke informacije, savjete. bila bih vam mnogo zahvalna :D
nisu Metkovići, već Metković

nauči svoju domovinu da bi je više voljela :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14666
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#291 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by DaysleepeR »

nego, vezano za temu, našao nedavno domovnicu od dede izdanu od strane NDH

znači li šta, tj. može li se na osnovu iste tražiti HR državljanstvo?
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#292 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by rumenige_brajtner »

DaysleepeR wrote:nego, vezano za temu, našao nedavno domovnicu od dede izdanu od strane NDH

znači li šta, tj. može li se na osnovu iste tražiti HR državljanstvo?
čuj znači li? to ti je expres primitak u državljanstvo :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14666
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#293 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by DaysleepeR »

ne bez zajebancije, stara nešta kopala po papirima i našla domovnicu, original
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#294 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by mayab »

suza81 wrote:
mayab wrote:Zna li ko, imali sad guzve u Hr konzulatu u Sa?
Ja bila u srijedu oko 12, skoro nikoga nije bilo.
Da potvrdim, u četvrtak dosao na red za 5 minuta, ako kome sta treba , pravo je vrijeme :thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#295 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

DaysleepeR wrote:nego, vezano za temu, našao nedavno domovnicu od dede izdanu od strane NDH

znači li šta, tj. može li se na osnovu iste tražiti HR državljanstvo?
Vazi vjerovatno ako je dedo imao prebivaliste na podrucju danasnje HR, i to eventualno.

Meni jedan djed i baka rodjeni u Hrvatskoj, pa opet kad bi aplicirao, moram donijeti dokaz da sam se negdje izjasnio kao Hrvat.

Dok svabe recimo, jer mi je baka svabica iz Hrvatske ali svabica, priznaju samo djeda, a baka... moras aplicirati i cekati odgovor, sanse su kazu pola-pola. Meni se neda zajebavati sa tim, ali eto ispada da kod Nijemaca moze proci.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#296 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by insomnia78 »

Dobro s ti proso mnogi su tako nasli ikonu
Hawk3
Posts: 3
Joined: 20/07/2017 09:50

#297 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Hawk3 »

Pozdrav svima. Zanima me jedna stvar. Čuo sam da mogu dobiti državljanstvo ako mogu dokazati da mi je djed bio u domobranima. Djed je nažalost preminuo ali imam njegovu sliku u vojničkoj odori ndh.( za mirovinu je bila dovoljna samo slika). Da li mogu s tim tražiti državljanstvo i kome se obratiti? Hvala svima unaprijed
Hawk3
Posts: 3
Joined: 20/07/2017 09:50

#298 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Hawk3 »

Hawk3 wrote:Pozdrav svima. Zanima me jedna stvar. Čuo sam da mogu dobiti državljanstvo ako mogu dokazati da mi je djed bio u domobranima. Djed je nažalost preminuo ali imam njegovu sliku u vojničkoj odori ndh.( za mirovinu je bila dovoljna samo slika). Da li mogu s tim tražiti državljanstvo i kome se obratiti? Hvala svima unaprijed
Nazvao sam hrvatski konzulat i rekli da se ne može dobiti samo na osnovu toga, znači moram se negdje izjašnjavati kao hrvat. Čuo sam da taj papir mora biti star bar 8 godina, a problem je što je meni tek 22 i nisam se imao prije prilike samostalno izjasnjavati. Da li bi pomoglo da promijenim nacionalnost u rodnom listu i koliko bi morao čekati da predam zahtjev za državljanstvo
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#299 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by RJ57 »

ja sam bio svake godine od 72-ge na ovamo u hrvatskoj na moru, sa malom pauzom za vrijeme rata. a i čukundjed mi je ljetovao u brelima
jel mogu dobit domovnicu
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#300 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

Hawk3 wrote:
Hawk3 wrote:Pozdrav svima. Zanima me jedna stvar. Čuo sam da mogu dobiti državljanstvo ako mogu dokazati da mi je djed bio u domobranima. Djed je nažalost preminuo ali imam njegovu sliku u vojničkoj odori ndh.( za mirovinu je bila dovoljna samo slika). Da li mogu s tim tražiti državljanstvo i kome se obratiti? Hvala svima unaprijed
Nazvao sam hrvatski konzulat i rekli da se ne može dobiti samo na osnovu toga, znači moram se negdje izjašnjavati kao hrvat. Čuo sam da taj papir mora biti star bar 8 godina, a problem je što je meni tek 22 i nisam se imao prije prilike samostalno izjasnjavati. Da li bi pomoglo da promijenim nacionalnost u rodnom listu i koliko bi morao čekati da predam zahtjev za državljanstvo
Upises sad fakultet i u semestralnom listu imas rubriku nacionalnost :)
Post Reply