Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#251 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

Cro112 wrote:
Ok Jer U makedonije rekli su da za odgovor o primitak u hrvatskom drzavjanima ceka se najvise godinu dana a proslo je vise od toga .I trazila sam svugde gdje modu se obratiti za vise informacije ali takav broj nema (nekada je imao ali sada nije u uoptrebi) i takav mail nema :o
mozda praksa nije ista u bih i makedoniji, ali sve ti ovisi o azurnosti zagreba
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#252 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Klitemnestraaa »

Ja sam cekala 2 godine, ali to je bilo daaaavnoooo.

Danas je jako tesko dobiti rh papire otkad je u EU. Sa mnom bila neka zena koja se udala za Hrvata i ne daju joj papire. Bilo ih je isto koji su se kao bh Hrvati izjasnjavati pa kad je RH usla u EU se odlucili da uzmu samo RH drzavljanstvo, ali i njih jako jako peglaju.

Provjeravaju isto tako kako se tko na popisu izjasnio, jedan lik je na popisu bio neopredijeljen ili nesh tako neodredjeno i rekli mu da su odbijeni i pitao on sto jer se uvijek kao Hrvat izjasnjavao, vele oni znas ti jako dobro kako si se i kad izjasnjavao, sve se moze provjeriti (inace, ilegalno).
Cro112
Posts: 4
Joined: 26/02/2017 22:05

#253 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Cro112 »

Filter wrote:
Cro112 wrote:
Ok Jer U makedonije rekli su da za odgovor o primitak u hrvatskom drzavjanima ceka se najvise godinu dana a proslo je vise od toga .I trazila sam svugde gdje modu se obratiti za vise informacije ali takav broj nema (nekada je imao ali sada nije u uoptrebi) i takav mail nema :o
mozda praksa nije ista u bih i makedoniji, ali sve ti ovisi o azurnosti zagreba

Jeste bas tako , Svaki slucaj je za sebe , svaki konzulat je za sebe , Sta je tu je ostaje da cekamo :?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#254 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by jao_situacije »

zato što kasnite, prije ulaska u eu se moglo dobiti i brže i lakše
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#255 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Ne sirite dezinformacije, dovoljno se obratiti veleposlanstvu i jasno ti objasne, za dobijanje hrvatske domovnice potreban je bilo kakav dokument kojim dokazujes pripadnost hrvatskom narodu.
Vise takvih dokumenata, odnosno clanska karta u nekom HKUD, ili hrvatskom sportskom drustvu, samo je dodatni plus.

Popunis formular, predas dokaz, i 99% dobijas domovnicu.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#256 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

[yt][/yt]
Filter wrote:
Cro112 wrote:
suza81 wrote:I meni tako rekli zvat ce i nista...
Dovoljno je i mail poslati za info. Brzo odgovore.

Usput.... Da li ima neko da je dobio domovnicu za malodobno dijete rodjeno prije primitka roditelja u hrvatsko drzavljanstvo?





Jel Moze taj mail na kojim si se obratio prosledis ....."Jer htela bi da saznajem do gje je moj postupak jer cekam vise od 1god , zahtlev sam dala u prosincu 2015 ali u konzulatu u Makedonije ne daju informacije kaze da ceka se ali nista vise od toga :o "
na odgovor se ceka od 6 mjeseci do 5 godina. to je zvanicna informacija u konzulatu u sarajevu
[email protected].
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#257 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

Pozdrav svima
Ima li netko iskustva sa stjecanjem hrvatskog državljanstva u sljedećoj situaciji. Tražim državljanstvo pod točkom pripadnost hrvatskom narodu. Moji roditelji nemaju hrvatsko državljanstvo jer nikada nisu tražili, a ne možemo naći ni jedan dokument na kom piše da se izjašnjavaju kao hrvati. Jedino za tatu imam neku javnu pohvalu iz HVO-a, po čemu se da zaključit da je bio u HVO-u. Šta se tiče mene ja sam na fakultetu u semestralnim listovima i nekim statističkim listovima izjašnjavao kao hrvat, ali semestralni listovi nisu stari jer sam student tek od 2012. Nisam učlanjen u nikakve udruge koje promiču hrvatsku kulturu, tradiciju i sl. Ja sam kontaktirao konzulat u Tuzli, ali mi je službenica u konzulatu rekla da u takvoj situaciji moram u konzulatu potpisat neakvu izjavu da sam hrvat, ali nisam razumio točno kakva je izjava. E sada moje je pitanje koliko se isplati predavati zahtjev za državljanstvo u ovakvoj situaciji, kolike su šanse da dobijem državljanstvo? Također uskoro završavam fakultet i te papire sa fakulteta bi trebao ovjerit, eh sad koliko važe ovjerene kopije jer sve papire moram vratiti natrag na fakultet?
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#258 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

posavljak12 wrote:Pozdrav svima
Ima li netko iskustva sa stjecanjem hrvatskog državljanstva u sljedećoj situaciji. Tražim državljanstvo pod točkom pripadnost hrvatskom narodu. Moji roditelji nemaju hrvatsko državljanstvo jer nikada nisu tražili, a ne možemo naći ni jedan dokument na kom piše da se izjašnjavaju kao hrvati. Jedino za tatu imam neku javnu pohvalu iz HVO-a, po čemu se da zaključit da je bio u HVO-u. Šta se tiče mene ja sam na fakultetu u semestralnim listovima i nekim statističkim listovima izjašnjavao kao hrvat, ali semestralni listovi nisu stari jer sam student tek od 2012. Nisam učlanjen u nikakve udruge koje promiču hrvatsku kulturu, tradiciju i sl. Ja sam kontaktirao konzulat u Tuzli, ali mi je službenica u konzulatu rekla da u takvoj situaciji moram u konzulatu potpisat neakvu izjavu da sam hrvat, ali nisam razumio točno kakva je izjava. E sada moje je pitanje koliko se isplati predavati zahtjev za državljanstvo u ovakvoj situaciji, kolike su šanse da dobijem državljanstvo? Također uskoro završavam fakultet i te papire sa fakulteta bi trebao ovjerit, eh sad koliko važe ovjerene kopije jer sve papire moram vratiti natrag na fakultet?
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#259 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat. Znaci nije nuzan uvjet da imas neku javnu ispravu za roditelje kojim dokazujes njihovu nacionalnost.Medutim, u obrazcu putem kojeg apliciras za drzavljanstvo, a koji je propisan Pravilnikom,navodis podatke i o roditeljima,braci i sestrama,babama,djedovima i potpisujes izjavu kojom dajes ovlasti da se svi podaci mogu provjeriti,sto znaci da mogu traziti dokaze.Logika je jednostavna,sto vise dokaza prilozis, vece su ti sanse da dobijes drzavljanstvo.Nisam siguran da sa fakulteta mozes ovjeriti te stisticke listove,a koje bi koristio kao javnu ispravu.Citao sam po forumima da su ljudi dobivali državljanstvo samo na osnovu tih upisnica,nemam razloga da im ne vjerujem,ti probaj,nemas sta izgubiti osim 279km za pristojbu i 35km za potvrdu o nekaznjavanjj koja je nuzna.Sto se tiče te potpisane izjave,ne vjerujem u to,to se do 2011 koristilo,do posljednje izmjene Zakona,gdje se davala izjava da se smatras Hrvatom,a to je sad zamijenjeno javnom ispravom u kojoj stoji hrvatska nacionalnost starijeg datuma.
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#260 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

miran525d wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat. Znaci nije nuzan uvjet da imas neku javnu ispravu za roditelje kojim dokazujes njihovu nacionalnost.Medutim, u obrazcu putem kojeg apliciras za drzavljanstvo, a koji je propisan Pravilnikom,navodis podatke i o roditeljima,braci i sestrama,babama,djedovima i potpisujes izjavu kojom dajes ovlasti da se svi podaci mogu provjeriti,sto znaci da mogu traziti dokaze.Logika je jednostavna,sto vise dokaza prilozis, vece su ti sanse da dobijes drzavljanstvo.Nisam siguran da sa fakulteta mozes ovjeriti te stisticke listove,a koje bi koristio kao javnu ispravu.Citao sam po forumima da su ljudi dobivali državljanstvo samo na osnovu tih upisnica,nemam razloga da im ne vjerujem,ti probaj,nemas sta izgubiti osim 279km za pristojbu i 35km za potvrdu o nekaznjavanjj koja je nuzna.Sto se tiče te potpisane izjave,ne vjerujem u to,to se do 2011 koristilo,do posljednje izmjene Zakona,gdje se davala izjava da se smatras Hrvatom,a to je sad zamijenjeno javnom ispravom u kojoj stoji hrvatska nacionalnost starijeg datuma.
Moja poznanica je kopirala sa fakulteta semestralne listove i te statističke obrasce i preslike ovjerila kod notara, te te ovjerene
preslike predala kao dokaz da se izjašnjava kao hrvatica jer ni na jednoj drugoj javnoj ispravi ne piše kako se izjašnjavaš. Ona je također kopirala i iskaznicu iz kluba di je trenirala rukomet na kojoj joj je pisalo da je hrvatica. Ali njena majka ima domovnicu i cijela obitelj, dok u mom slučaju nitko u obitelji nikad nije tražio domovnicu. Ja se ne mogu sjetit da sam drugdje imao priliku da se izjasnim, na rodnom listu mi u nacionalnost prazno stoji.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#261 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

Pa gdje ces bolji dokument od rodnog lista u kojem stoji nacionalnost... Valjda je to jaci dokument od upisnica sa fakulteta i iz sportskih klubova :roll:
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#262 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

posavljak12 wrote:
miran525d wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat. Znaci nije nuzan uvjet da imas neku javnu ispravu za roditelje kojim dokazujes njihovu nacionalnost.Medutim, u obrazcu putem kojeg apliciras za drzavljanstvo, a koji je propisan Pravilnikom,navodis podatke i o roditeljima,braci i sestrama,babama,djedovima i potpisujes izjavu kojom dajes ovlasti da se svi podaci mogu provjeriti,sto znaci da mogu traziti dokaze.Logika je jednostavna,sto vise dokaza prilozis, vece su ti sanse da dobijes drzavljanstvo.Nisam siguran da sa fakulteta mozes ovjeriti te stisticke listove,a koje bi koristio kao javnu ispravu.Citao sam po forumima da su ljudi dobivali državljanstvo samo na osnovu tih upisnica,nemam razloga da im ne vjerujem,ti probaj,nemas sta izgubiti osim 279km za pristojbu i 35km za potvrdu o nekaznjavanjj koja je nuzna.Sto se tiče te potpisane izjave,ne vjerujem u to,to se do 2011 koristilo,do posljednje izmjene Zakona,gdje se davala izjava da se smatras Hrvatom,a to je sad zamijenjeno javnom ispravom u kojoj stoji hrvatska nacionalnost starijeg datuma.
Moja poznanica je kopirala sa fakulteta semestralne listove i te statističke obrasce i preslike ovjerila kod notara, te te ovjerene
preslike predala kao dokaz da se izjašnjava kao hrvatica jer ni na jednoj drugoj javnoj ispravi ne piše kako se izjašnjavaš. Ona je također kopirala i iskaznicu iz kluba di je trenirala rukomet na kojoj joj je pisalo da je hrvatica. Ali njena majka ima domovnicu i cijela obitelj, dok u mom slučaju nitko u obitelji nikad nije tražio domovnicu. Ja se ne mogu sjetit da sam drugdje imao priliku da se izjasnim, na rodnom listu mi u nacionalnost prazno stoji.
Koliko mi je poznato, na Univerzitetu u Sa ti listovi se ne ovjeravaju, jer ih ti popunjavas, a onda kad ih u Općinu na ovjeru odneses, oni neće da ih ovjere jer orginalni listovi nemaju pečat. Za notarske ovjere ne znam, ali mislim da po istom principu ide kao i kod Općine.
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#263 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

posavljak12 wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat...

drug, trazi od fakulteta potvrdu da si se tokom studiranja izjasnjavao kao hrvat. objasni situaciju i izdace ti potvrdu.
prilozi jos i kopirane semestralne listove... sretno
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#264 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by posavljak12 »

Hvala vam na info.
@miran525d Ja studiram u Tuzli i kad popunim semestralni list i obrazac ŠV20 predam službenici u studentskoj ona udari pečat od fakulteta i dekanov potpis ili čiji već ide tak da su mi svi dokumenti koje predam u studentsku ovjereni pečatom i potpisom.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#265 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by beobasket »

Filter wrote:
posavljak12 wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat...

drug, trazi od fakulteta potvrdu da si se tokom studiranja izjasnjavao kao hrvat. objasni situaciju i izdace ti potvrdu.
prilozi jos i kopirane semestralne listove... sretno
Ja se smijem okladit da ce neki Vedran ili Zeljka iz Svedske kao drzavljani Svedske prije dobiti drzavljanstvo Hrvatske nego Rasim ili Senada iz Bosne.
Last edited by beobasket on 27/03/2017 00:00, edited 1 time in total.
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#266 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

posavljak12 wrote:Hvala vam na info.
@miran525d Ja studiram u Tuzli i kad popunim semestralni list i obrazac ŠV20 predam službenici u studentskoj ona udari pečat od fakulteta i dekanov potpis ili čiji već ide tak da su mi svi dokumenti koje predam u studentsku ovjereni pečatom i potpisom.
Super onda,imas onda validan dokument koji ima karakter javne isprave. Ne bi lose bilo da se uclanis u neki HKD i sretno.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#267 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

beobasket wrote:
Filter wrote:
posavljak12 wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat...

drug, trazi od fakulteta potvrdu da si se tokom studiranja izjasnjavao kao hrvat. objasni situaciju i izdace ti potvrdu.
prilozi jos i kopirane semestralne listove... sretno
Ja se smijem okladit da ce neki Vedran ili Zeljka iz Svedske kao drzavljani Svedske prije dobiti drzavljanstvo Hrvatske nego Rasim ili Senada iz Bosne.
Pa i treba tako, svoja se drzava voli i cuva, a ne dijele se drzavljanstva kapom i sakom svakom hostapleru iz regiona i bijelog svijeta kao mi sto radimo
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#268 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by klixoris »

Filter wrote:
posavljak12 wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat...

drug, trazi od fakulteta potvrdu da si se tokom studiranja izjasnjavao kao hrvat. objasni situaciju i izdace ti potvrdu.
prilozi jos i kopirane semestralne listove... sretno
Jel ovo fakat moze proci ? Ja sam se na faxu isto izjasnjavao kao Hrvat (iako ni ja ni familija bas i nemamo neke veze sa HR), a na popisu 2013 kao "Ostali" (Bosanac :mrgreen: ). Ako je to dovoljno, da idem predati papire :-D
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#269 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

klixoris wrote:
Filter wrote:
posavljak12 wrote:Zakon o hrvatskom državljanstvu,u clanku 16 propisuje da se pripadnost hrvatskom narodu dokazuje ranijim deklariranjem kao Hrvat...

drug, trazi od fakulteta potvrdu da si se tokom studiranja izjasnjavao kao hrvat. objasni situaciju i izdace ti potvrdu.
prilozi jos i kopirane semestralne listove... sretno
Jel ovo fakat moze proci ? Ja sam se na faxu isto izjasnjavao kao Hrvat (iako ni ja ni familija bas i nemamo neke veze sa HR), a na popisu 2013 kao "Ostali" (Bosanac :mrgreen: ). Ako je to dovoljno, da idem predati papire :-D
znam momka kojem je proslo, zato sam i napisao. ali on se i na zadnjem popisu izjasnio kao hrvat iako ima veze sa hrvatskom kao ja sa tanzanijom.
mada, nije jeftin eksperiment :roll:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#270 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by hrle1976 »

Pozeljno je da imas krsni list iz Kiseljaka, ako moze iz perioda 1992-1995 nes cekati pet minuta :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#271 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Pitam za drugara. Zeli da pokusa u Tuzli u konzulatu predati. Kad sakupi navedene papire i preda za drzavljanstvo (ima pretka hrvata) u slucaju da sve to prodje sta dobija prvo neko rjesenje ili domovnicu? Procitali smo da treba rodni list za putovnicu jel to mora ici u HR vaditi kad to dobija uz domovnicu ili? Da li se zakoniti brak iz BiH sa BH drzavljankom upisuje u rodni list kako bi je regularno mogao dovesti u neku EU drzavu na rad i zajednicki zivot. Ako moze neko te faze ukratko napisati. Hvala.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#272 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by mayab »

Ako mu odobre primitak u Hr drzavljanstvo, biti ce obavjesten, nazvat će ga iz konzulata!
Dakle ako bude pozitivno, domovnica ga ceka u konzulatu, a moze je poslije toga i izvaditi u bilo kojem maticnom uredu u bilo kojem mjestu u Hr, ode , dobar dan dobar dan, ja sam taj i taj, hocu da izvadim domovnicu, ime i prezime, nadju ga u bazi Hr drzavljana i izdaju domovnicu, to kosta , sta ja znam 30-40 kuna takse.
Rodni list prilaze iz BiH, tj. odande gdje je rodjen, i u njemu je uvijek upisano bracno stanje
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#273 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Znaci samo domovnica se dobija u tom procesu i to je jedini i osnovni dokument kao dokaz dobijanja drzavljanstva a rodni list se odnosi na BH rodni list, takodje znaci i vjencani list se ne zavodi u hrvatske knjige. A da li treba u maticnim uredima u BIH gdje se vadi rodni list i vjencani nesto dostavljati da se dopise i HR drzavljanstvo?
Jos jedna stvar kako tretiraju dokumente na cirilici pri zahtjevu za drzavljanstvo i vadjenju putovnice jer u RS na cirilici izdaju rodni list itd. Jel moze medjunarodni obrazac ili domaci pa traze neki prepis na latinicu mozda?
miran525d
Posts: 13
Joined: 13/12/2016 13:38

#274 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by miran525d »

Ne dobiva se samo domovnica, nego se dobije Rješenje o primitku, a na osnovu Rješenja vadi se domovnica.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#275 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Hvala na odgovorima nadam se da ce biti uspjeha. Prenecemo iskustvo ako drugar dobije.
Post Reply