Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#226 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by akibhf »

Da li mi neko moze odgovoriti, da li se pored pisanog zahtjeva daje i usmeni iskaz, koji se biljezi u formi zapisnika ? Ima li neko licno iskustvo ?
suncica123
Posts: 6
Joined: 06/01/2016 20:13

#227 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suncica123 »

akibhf wrote:Da li mi neko moze odgovoriti, da li se pored pisanog zahtjeva daje i usmeni iskaz, koji se biljezi u formi zapisnika ? Ima li neko licno iskustvo ?
Ne daje se usmeni iskaz, samo pismeni, meni su izašli u susret i pomogli mi sa svime.
suncica123
Posts: 6
Joined: 06/01/2016 20:13

#228 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suncica123 »

ferratilis wrote:
suncica123 wrote:
ferratilis wrote:Kad sam u konzulatu rekao da imam semestralne sa faksa na kojim sam se izjasnio kao Hrvat, rekli su mi da je dovoljno da samo to predam i dobijam drzavljanstvo sigurno. Tako je i bilo, nakon 3 mjeseca mi je stiglo rjesenje o primitku u hrvatsko drzavljanstvo. Prije nego sam uopce i predao zahtjev, stavljeno mi je do znanja da se bilo kakav religijski dokument automatski odbacuje jer je Hrvatska sekularna drzava, sto me pozitivno iznenadilo obzirom kakvi fasisti vladaju Hrvatskom. Znaci, najbitnije im je motivaciono pismo u kojem objasnjavate zasto smatrate da bas vama trebaju dati hrv. drzavljanstvo i neki dokument na kojem ste se kao odrasla osoba izjasnili kao Hrvat (pogotovo kao akademski gradjanin).

Svaki dokument koji dokazuje pripadnost nekom hrvatskom kulturno-umjetnickom drustvu ili nesto sto dokazuje vas doprinos promociji hrvatske kulture je ogroman bonus, tako su barem meni rekli. Nisam imao nista od toga, ali svejedno. Cuo sam da se dosta ljudi koji sad pokusavaju dobit drzavljanstvo pozivaju na religiju, Tudjmana i kojekakve gluposti pa bivaju promptno odbijeni. Nista cudno, imajuci u vidu ideologiju KraDeZea u BiH.

Kad sam otisao u Zupanju da predam za putovnicu i osobnu, bukvalno sam sve odradio za 5 minuta, cudo jedno sta EU uradi od administracije :D



Samo da te pitam, jesu te zvali da ti je gotov dokument o primitku? Predala sam u devetom mjesecu, pa ne znam u kojem bi vremenskom roku moglo biti gotovo. S tim da sam predala dokumente u kojim se roditelji izjašnjavaju kao hrvati, ja da sam u hkud i još puno takvih dokumenata..
Nisu zvali, ja sam otisao nakon 6 mjeseci i nisam ocekivao da ce biti gotovo i rekli su mi da je stiglo 3 mjeseca ranije i da sam neodgovoran sto nisam dosao prije 3 mjeseca :D A dobro se sjecam da mi je zena u konzulatu trazila broj da me nazove kad stigne rjesenje. Al nema veze :D Kako god, otidji i provjeri :thumbup:

Još pitanje kada si predao za primitak u drzavljanstvo? Jesi nekad prošle godine ili? Prošlo već četiri mjeseca zvala sam ih i "u radu je" a meni je baš potreban primitak.
User avatar
ferratilis
Posts: 7280
Joined: 25/11/2013 16:48

#229 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by ferratilis »

suncica123 wrote:Još pitanje kada si predao za primitak u drzavljanstvo? Jesi nekad prošle godine ili? Prošlo već četiri mjeseca zvala sam ih i "u radu je" a meni je baš potreban primitak.
Pocetkom 2016. nekad. 4-6 mjeseci obicno treba da se obradi. Preporucujem da sljedeci put umjesto tel. poziva samo odes u konzulat :D Tako sam ja uradio
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#230 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

I meni tako rekli zvat ce i nista...
Dovoljno je i mail poslati za info. Brzo odgovore.

Usput.... Da li ima neko da je dobio domovnicu za malodobno dijete rodjeno prije primitka roditelja u hrvatsko drzavljanstvo?
nelsonderve
Posts: 2
Joined: 01/02/2017 13:43

#231 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nelsonderve »

Pozdrav svima. Nedavno sam u starim dokumentima svojih roditelja pronašao njihov vjenčani list. Na njemu se i otac i majka vode kao''hrvati''. Rođeni su u Posavini,kod Dervente, vjenčali se prije 60 godina...Izjašnjavao sam se kao bošnjak, državljanin sam BiH.
Imam li pravo i na hrvatsko državljanstvo? Hvala.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#232 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dudlov »

nelsonderve wrote:Pozdrav svima. Nedavno sam u starim dokumentima svojih roditelja pronašao njihov vjenčani list. Na njemu se i otac i majka vode kao''hrvati''. Rođeni su u Posavini,kod Dervente, vjenčali se prije 60 godina...Izjašnjavao sam se kao bošnjak, državljanin sam BiH.
Imam li pravo i na hrvatsko državljanstvo? Hvala.
pokušaj, mada mislim da samo maloljetna lica od roditelja mogu priložiti dokument o nacionalnom izjašnjavanju. nekad je moglo, jer ja sam tako dobio domovnicu.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#233 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

nelsonderve wrote:Pozdrav svima. Nedavno sam u starim dokumentima svojih roditelja pronašao njihov vjenčani list. Na njemu se i otac i majka vode kao''hrvati''. Rođeni su u Posavini,kod Dervente, vjenčali se prije 60 godina...Izjašnjavao sam se kao bošnjak, državljanin sam BiH.
Imam li pravo i na hrvatsko državljanstvo? Hvala.
Samo na osnovu roditelja nemaš, ali ako se počneš i ti izjašnjavati kao Hrvat u dokumentima i njih priložiš zajedno s dokazom o izjašnjavanju roditelja, onda stičeš dobru osnovu za državljanstvo.
Na osnovu roditelja bez puno peripetija imaju pravo na državljanstvo samo maloljetna lica koja su rođena nakon sticanja državljanstva od strane barem jednog roditelja.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#234 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

dudlov wrote:
nelsonderve wrote:Pozdrav svima. Nedavno sam u starim dokumentima svojih roditelja pronašao njihov vjenčani list. Na njemu se i otac i majka vode kao''hrvati''. Rođeni su u Posavini,kod Dervente, vjenčali se prije 60 godina...Izjašnjavao sam se kao bošnjak, državljanin sam BiH.
Imam li pravo i na hrvatsko državljanstvo? Hvala.
pokušaj, mada mislim da samo maloljetna lica od roditelja mogu priložiti dokument o nacionalnom izjašnjavanju. nekad je moglo, jer ja sam tako dobio domovnicu.
Moje maloljetno dijete je dobilo odbijenicu iako ja imam hr drzavljanstvo. Stvar je u tome da u trenutku kad se rodila ja nisam bila hrv drzavljanin. Mladje dijete trebam samo upisati u knjigu drzavljana jer sam hrv drzavljanstvo dobila prije njegovog rodjenja.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#235 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

Moj rodjak je rodjen u Hrvatskoj u izbjeglistvu 93', nedugo poslije toga su se vratili u BiH (budale, znam), taj isti rodjak ceka hrvatsko drzavljanstvo od 2001 godine i cisto sumnja da ce je ikada dobiti... Ne zavaravajte se, putovnicu sa "muslimanskim" imenom cete dobiti samo ako ste kakav lopov kalibra Faruka Balijagica, a sve ove opcije izjasnjavanje, uclanjivanje u KUD, ja se osjecam Hrvat ovo ono, to vam ne pije vode. Znaci momak rodjen na teritoriji Hrvatske ne moze da izvadi hrvatski pasos jer rodni list koji posjeduje navodno nije zaveden u njihovim knjigama. Primice oni vas zahtjev jer moraju ali ce stajati u ladici zauvijek
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#236 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Nema to veze gdje je on rodjen, mozes biti rodjen u avionu naprimjer.

Bitno je izjasnjava li se on kao Hrvat, ili ne. Posto zivi u Bosni, mora imati dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu. I to je sva mudrost.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#237 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

Ma pokusavao je nema sta nije pokusao, cak je jedno vrijeme bio uclanjen i u HDZ, nosio clanske iskaznice, izjave, dokumente, molbe, u svim dokumentima pise Hrvat ali nista ne pomaze, ne daju i to je to
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#238 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam sta je on pokusavao, ja znam masu Bosnjaka koji imaju hrvatsku domovnicu, a veze sa Hrvatskom nemaju.

Ocito je i tu potrebno biti "dovitljiv".
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#239 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

To su bosnjaci koji su vadili domovnice u ratu i nesto malo poslije rata, ali sad je 2017ta godina i vaze neka druga pravila... I nije to jedini slucaj, isto znam za covjeka srbina koji ima kucu na Makarskoj rivijeri jos od 80tih, nikad nije uspio dobiti drzavljanstvo, sto ih ipak ne ometa da mu redovno naplacuju poreze kao najvecoj 'rvatini :lol: Tesko ti je sa njima se natezati
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#240 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

suza81 wrote:
dudlov wrote:
nelsonderve wrote:Pozdrav svima. Nedavno sam u starim dokumentima svojih roditelja pronašao njihov vjenčani list. Na njemu se i otac i majka vode kao''hrvati''. Rođeni su u Posavini,kod Dervente, vjenčali se prije 60 godina...Izjašnjavao sam se kao bošnjak, državljanin sam BiH.
Imam li pravo i na hrvatsko državljanstvo? Hvala.
pokušaj, mada mislim da samo maloljetna lica od roditelja mogu priložiti dokument o nacionalnom izjašnjavanju. nekad je moglo, jer ja sam tako dobio domovnicu.
Moje maloljetno dijete je dobilo odbijenicu iako ja imam hr drzavljanstvo. Stvar je u tome da u trenutku kad se rodila ja nisam bila hrv drzavljanin. Mladje dijete trebam samo upisati u knjigu drzavljana jer sam hrv drzavljanstvo dobila prije njegovog rodjenja.
Da, nažalost tu im je zakon jasan, član 5 kaže:
"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete rođeno u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin ako do navršene 18 godine života bude prijavljeno radi upisa kao hrvatski državljanin kod nadležnog tijela Republike Hrvatske u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili se nastani u Republici Hrvatskoj."
Za starije dijete možeš probati klasičnim načinom na osnovu toga da je pripadnik hrvatskog naroda, ako već nisi probala na taj način kad su te odbili.
Međutim, ako je cilj da svi zajedno emigrirate u EU/EEA, imam dobru vijest za tebe, a to inače ne zna većina ljudi: dovoljno je da samo ti imaš EU državljanstvo i nađeš u inostranstvu posao ili otvoriš biznis ili imaš dovoljno novca za izdržavanje. Nakon toga možeš dovesti supružnika i svu djecu do 21. godine bez obzira na njihovo državljanstvo i tražiti boravišnu za njih koju ćeš dobiti bez problema.
Ako je cilj da samo dijete ima državljanstvo za budućnost kad odraste radi boljih mogućnosti za rad i studij, do tada će vjerovatno i BiH ući u EU.
suncica123
Posts: 6
Joined: 06/01/2016 20:13

#241 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suncica123 »

Zna li itko da li će mi odgovoriti na mail je li mi gotova domovnica?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#242 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

suncica123 wrote:Zna li itko da li će mi odgovoriti na mail je li mi gotova domovnica?
100%
los talibanos
Posts: 105
Joined: 25/07/2013 23:00

#243 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by los talibanos »

Pitanje jedno,mozda i jest malo glupo....Drug mi ima djeda koji je sluzio u vojsci NDH tokom 2.svjetskog rata,i siguran je da je zivio na tlu Hrvatske bar 3-4 godine..sad nezz da li je imao domovnicu ili nesto slicno msm da ima uknjizen vojni staz,uglavnom da li je to dovoljno da bi se pokretao postupak sticanja pasosa ili je pucanj u suplje? :-D
nelsonderve
Posts: 2
Joined: 01/02/2017 13:43

#244 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nelsonderve »

Hvala svima na odgovorima. :thumbup:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#245 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by StupskaBitanga »

a šta treba ukolik si rođen u Hrvatskoj i recimo izjasniš se urodnomlist kao Hrvat a niko ti iz porodice nije Hrvat niti hratskidržvljanin. Uzimaju li to u obzir
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#246 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JedanOdBraceMorica »

StupskaBitanga wrote:a šta treba ukolik si rođen u Hrvatskoj i recimo izjasniš se urodnomlist kao Hrvat a niko ti iz porodice nije Hrvat niti hratskidržvljanin. Uzimaju li to u obzir
Procitaj moj komentar gore, opisuje upravo takvu situaciju... Neces dobiti drzavljanstvo, osim ako nisi neka krupna riba
Cro112
Posts: 4
Joined: 26/02/2017 22:05

#247 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Cro112 »

suza81 wrote:I meni tako rekli zvat ce i nista...
Dovoljno je i mail poslati za info. Brzo odgovore.

Usput.... Da li ima neko da je dobio domovnicu za malodobno dijete rodjeno prije primitka roditelja u hrvatsko drzavljanstvo?





Jel Moze taj mail na kojim si se obratio prosledis ....."Jer htela bi da saznajem do gje je moj postupak jer cekam vise od 1god , zahtlev sam dala u prosincu 2015 ali u konzulatu u Makedonije ne daju informacije kaze da ceka se ali nista vise od toga :o "
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#248 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

StupskaBitanga wrote:a šta treba ukolik si rođen u Hrvatskoj i recimo izjasniš se urodnomlist kao Hrvat a niko ti iz porodice nije Hrvat niti hratskidržvljanin. Uzimaju li to u obzir
pika se samo tvoje opredjeljenje na nekom javnom dokumentu da si se izjasnio kao hrvat. niko ti nece traziti podatke o familiji.
i bilo bi pozeljno da je taj dokument malo starijeg datuma.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#249 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

Cro112 wrote:
suza81 wrote:I meni tako rekli zvat ce i nista...
Dovoljno je i mail poslati za info. Brzo odgovore.

Usput.... Da li ima neko da je dobio domovnicu za malodobno dijete rodjeno prije primitka roditelja u hrvatsko drzavljanstvo?





Jel Moze taj mail na kojim si se obratio prosledis ....."Jer htela bi da saznajem do gje je moj postupak jer cekam vise od 1god , zahtlev sam dala u prosincu 2015 ali u konzulatu u Makedonije ne daju informacije kaze da ceka se ali nista vise od toga :o "
na odgovor se ceka od 6 mjeseci do 5 godina. to je zvanicna informacija u konzulatu u sarajevu
Cro112
Posts: 4
Joined: 26/02/2017 22:05

#250 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Cro112 »

Filter wrote:
Cro112 wrote:
suza81 wrote:I meni tako rekli zvat ce i nista...
Dovoljno je i mail poslati za info. Brzo odgovore.

Usput.... Da li ima neko da je dobio domovnicu za malodobno dijete rodjeno prije primitka roditelja u hrvatsko drzavljanstvo?





Jel Moze taj mail na kojim si se obratio prosledis ....."Jer htela bi da saznajem do gje je moj postupak jer cekam vise od 1god , zahtlev sam dala u prosincu 2015 ali u konzulatu u Makedonije ne daju informacije kaze da ceka se ali nista vise od toga :o "
na odgovor se ceka od 6 mjeseci do 5 godina. to je zvanicna informacija u konzulatu u sarajevu


Ok Jer U makedonije rekli su da za odgovor o primitak u hrvatskom drzavjanima ceka se najvise godinu dana a proslo je vise od toga .I trazila sam svugde gdje modu se obratiti za vise informacije ali takav broj nema (nekada je imao ali sada nije u uoptrebi) i takav mail nema :o
Post Reply