Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#476 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

PM72 wrote:Tebi šega a tako je bilo.Sarajevskim Srbima (čast izuzecima ) više se sviđala šahovnica od ljiljana.
Pa prijatelju ne kazem da ti ne vjerujem mozda nisi razumio,nego mi je nevjerovatno da neki Srbin vice "za dom spremni"
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#477 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

Pavelić je u onom ratu imao par Srba generala u ustaškoj vojsci tako da te ništa ne treba čuditi.
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#478 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by helpdesk1 »

Mi ih zvali brigada 'Kralj Mehko' :lol: :lol: :lol: . Prva veća akcija Azići-Doglodi '92. mi im uletili u Delminium, ja šta smo našli ličnih karata pripremljenih za ljude koji bi iz grada preko Ilidže i Kiseljaka razgulili. Sve je dokumentovano i predato gdje treba. Eto koliko smo im vjerovali da nam je strateški cilj na početku akcije bio zauzeti taj punkt , kako bi naše jedinice imale siguran bok na pravcu djelovanja prema Osijeku i Otesu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#479 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by agent_zero »

PM72 wrote:Tebi šega a tako je bilo.Sarajevskim Srbima (čast izuzecima ) više se sviđala šahovnica od ljiljana.
Inače taj intiman odnos kroz historiju koljača i žrtve (i obrnuto) je za duboke psihoanalize.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#480 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:Za dosta lošu sliku o sarajevskom HVO-u je zaslužan i odgovoran Velimir Marić, ili Čarapić kako mu imputiraju da mu je stvarno prezime. On je bio izvršilac politike iz Gruda i Mate Bobana, koja je imala presuda uticaj da se o sarajevskom HVO-u stekne dosta loša slika. Obzirom da sarajevski HDZ nije u cjelosti prihvatao politiku iz Gruda, smatrajući je štetnom po stvarne interese Hrvata u Sarajevu, došlo je do raslojavanja na polju politike a samim tim i unutar HVO-a kao vojnog krila te stranke.
Marić je na jednoj strani, a recimo Martinović na drugoj, govorim kroz jedan primjer sa područja Stupa. Ujedno sa tim primjerom sugerišem da se ima neka mjera, da je bilo časnih pojedinaca i dijelova HVO-a koji su zaslužni za odbranu grada Sarajeva.

Image
Izvor i više:https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/teme ... i-ljiljani
Slažem se u potpunosti.Radi tih časnih pojedinaca ipak ih ne mogu sve nazvati izdajničkom falangom.
merc123
Posts: 13
Joined: 28/05/2018 13:52

#481 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by merc123 »

BISTRIK100 wrote:
PM72 wrote:Ja taj "sarajevski" HVO nikad nisam ni smatrao vojskom.To je bilo sigurno utočište sa vojnosposobne Hrvate i Srbe uz naravno,dobar procenat Bošnjaka koji bi guzice dali samo da ne idu na liniju.Moja bivša dva dobra prijatelja,inače Srbi, pokupljeni su u onoj prvoj junskoj mobilizaciji,kopali su dva dana ali neće pušku.Ja ih prijateljski savjetovao pa smo se čak i posvađali radi toga.Kažu oni meni da neće da pucaju u "svoje".Pa koji "vaši" majku vam jebem kad su vam oni prije neku noć gađali roditelje u zgradi.Pričaj ti Bogu ali oni neće "ljiljane" a fol neće ni u četnike.

Prošlo neko vrijeme kad obojca se uvalili u HVO.Dobili akreditacije,bedževe,šatro uzeli im mjere za maskirne uniforme.Imaju obavezno postrojavanje,zastava (naravno Herceg Bosne),uzvik "za dom",hljeb pod ruku i hajd' kući do sutra.E jebem ja takvu vojsku!Rat je bio majka mu stara,niti sam ga tražio niti je to bio samo moj rat.Ja da sam bio rođen u ,recimo,Vukovaru branio bih taj grad svim srcem i ne bi ko hinja gledao guzicu da uzvučem.

Nakon nekog vremena,tj.nakon potčinjavanja Armiji dopalo ih da idu na liniju i to prema Grbavici.Iza njih vikićevci,eto koliko smo imali povjerenje u tu jedinicu.Dobro nam nisu uveli četnike kao na Otesu.Ovdje u Vilsonovom su samo "bježali".Po 20-tak za noć i naravno na onoj strani su morali sve ispričati.Tako ti i ova moja dvojca "zaglave" u VRS.Nikad više nisam sa njima kontaktirao iako su im obojcu ostali roditelji na našoj strani.I sad tu žive njihovi roditelji a oni su u inostranstvu a po sistemu pjesme "Zabranjenog pušenja" - "prijaviš se ,fol dobrovoljno,na Hrešu za mjesec dva fataj se Kanade"...šta imam s njima pričati i tumačiti? Fol bili ugroženi? A roditeljima im niko čvoku nije opalio.

E takav je bio ovaj "naš" HVO.Samo kad se sjetim onih "bojovnika" na punktu na Stupu,gdje se sad okreće autobus za Dobroševiće.Maskirne uniforme,rejbanke,zastava na banderi i oni šatro punkt.Komandir im ,dobro se sjećam,jedan Bruno sa rajfom na glavi.Šminka od glave do pete.Moraju dobiti odobrenje od svoje komande da mi idemo na Otes.A komanda im u Delminijumu sa četnicima...

Šta da vam kažem,oficir tj.časnik za vezu HVO -a sa UN-om im bila ona mala sa TVSA-plavih očiju da joj sad ime ne ofiram.Jedina referenca joj je bila što je "dobra" sa tadašnjim oficirom HVO-a...

Ma sve goli jad.
Srbi u HVO.Vicu "za dom spremni',pa to nema ni u "The Twilight Zone".Ante Pavelic se prevrce u grobu. :)
pa ovaj pm72 laze ko pas, nesto mu se zamjerili il mu neka sokica ne dade p..... pa pise gluposti, sta kazes, vikali za dom na postrojavanju? haha
merc123
Posts: 13
Joined: 28/05/2018 13:52

#482 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by merc123 »

helpdesk1 wrote:Mi ih zvali brigada 'Kralj Mehko' :lol: :lol: :lol: . Prva veća akcija Azići-Doglodi '92. mi im uletili u Delminium, ja šta smo našli ličnih karata pripremljenih za ljude koji bi iz grada preko Ilidže i Kiseljaka razgulili. Sve je dokumentovano i predato gdje treba. Eto koliko smo im vjerovali da nam je strateški cilj na početku akcije bio zauzeti taj punkt , kako bi naše jedinice imale siguran bok na pravcu djelovanja prema Osijeku i Otesu.
jasta ste, de smanji ribu ,sad sve heroji kad se cita forum, pa stA oslobodiste junacine?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#483 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#484 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

havaji wrote:http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
Slavko-Zelic-HVO-Sarajevo-Dobijao-Naredbe-Iz-Gruda
https://www.scribd.com/document/3814725 ... e-Iz-Gruda
Iz ovog dokumenta se vidi da je Slavko Zelic dobijao naredbe iz Gruda.Je si li bio za Herceg-Bosnu ili za BiH?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#485 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

jedno je dobijati naredbe a drugo ih izvrsavati, on je od Gruda zicao oruzje i igrao igru ni tamo ni vamo ,ali nista nije dobio znacajno i masivno jer nije izvrsavao njihova naredjenja, hvo sarajevo je od pocetka bilo pod prvim.korpusom,.logisticki i formacijski,.sve je od prvog korpusa dobijano, cigare, oruzje,sljedovanje hrane, ok i Caritas je davao hranu linijasima , ko neko pojacanje
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#486 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

igrao igru ni tamo ni vamo... :-) ko biva,prikloniće se jačem...kakvi su to licemjeri i trojanski konji...
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#487 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

PM72 wrote:igrao igru ni tamo ni vamo... :-) ko biva,prikloniće se jačem...kakvi su to licemjeri i trojanski konji...
cmok cmok i pederi haha
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#488 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

havaji wrote:http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
U tih 500 stranica sigurno nije napisao kako se HVO povukao sa Otesa preko Ilidze u dogovoru sa cetnicima kako je PM napisao u jednom od postova.Kako moze pisati nekakve knjige nakon tog izdajnickog poteza?PM zna vise o tome.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#489 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

BISTRIK100 wrote:
havaji wrote:http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
U tih 500 stranica sigurno nije napisao kako se HVO povukao sa Otesa preko Ilidze u dogovoru sa cetnicima kako je PM napisao u jednom od postova.Kako moze pisati nekakve knjige nakon tog izdajnickog poteza?PM zna vise o tome.
pusti ba PM, on je provaljen na ovom forumu, citaj sta ljudi su mu pisali, u svaku akciju se razumije, ko biva svuda bio...konkretno za Otes slagao, ako te intrresuje istina, googlaj, sve ce ti se kazati kako je bilo, sagledaj sve strane i izvuci zakljucak
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#490 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

Zna čovjek.Bio u HVO i obišao sva ratišta u i oko grada.Grohotom se smijem.Veći je fajter od Dozera i Hamze. :D HVO ratovao i branio Sarajevo ... :lol: Mora se priznati da je sarajevski HVO uredno popunjavao linije.Ali prebjezima u VRS...
U tih 500 stranica sigurno nije napisao kako se HVO povukao sa Otesa preko Ilidze u dogovoru sa cetnicima kako je PM napisao u jednom od postova.Kako moze pisati nekakve knjige nakon tog izdajnickog poteza?PM zna vise o tome.
Neka nam "branitelj" objasni kako je kompletan stupski HVO završio u Kiseljaku dan nakon pada Otesa.I lokalno "pučanstvo".Išli kroz tunel?
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#491 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by bleee_sa »

PM72 wrote:Zna čovjek.Bio u HVO i obišao sva ratišta u i oko grada.Grohotom se smijem.Veći je fajter od Dozera i Hamze. :D HVO ratovao i branio Sarajevo ... :lol: Mora se priznati da je sarajevski HVO uredno popunjavao linije.Ali prebjezima u VRS...
U tih 500 stranica sigurno nije napisao kako se HVO povukao sa Otesa preko Ilidze u dogovoru sa cetnicima kako je PM napisao u jednom od postova.Kako moze pisati nekakve knjige nakon tog izdajnickog poteza?PM zna vise o tome.
Neka nam "branitelj" objasni kako je kompletan stupski HVO završio u Kiseljaku dan nakon pada Otesa.I lokalno "pučanstvo".Išli kroz tunel?
Pa preko Stupa i Kobiljače, samo im fali jedan bitan dio između. :D
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#492 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

Aha,igrali se "ringe ringe raja došo čika četnik pa pojeo jaja jedno jaje buć a mi djeco...u Kiseljak" :lol:

User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#493 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Truba »

Sarajmen wrote:Za dosta lošu sliku o sarajevskom HVO-u je zaslužan i odgovoran Velimir Marić, ili Čarapić kako mu imputiraju da mu je stvarno prezime. On je bio izvršilac politike iz Gruda i Mate Bobana, koja je imala presuda uticaj da se o sarajevskom HVO-u stekne dosta loša slika. Obzirom da sarajevski HDZ nije u cjelosti prihvatao politiku iz Gruda, smatrajući je štetnom po stvarne interese Hrvata u Sarajevu, došlo je do raslojavanja na polju politike a samim tim i unutar HVO-a kao vojnog krila te stranke.
Marić je na jednoj strani, a recimo Martinović na drugoj, govorim kroz jedan primjer sa područja Stupa. Ujedno sa tim primjerom sugerišem da se ima neka mjera, da je bilo časnih pojedinaca i dijelova HVO-a koji su zaslužni za odbranu grada Sarajeva.

Image
Izvor i više:https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/teme ... i-ljiljani
jel ovo onaj što je dezertirao u kolovozu 1992. i bio profa u zagrebu sve vrijeme rata :D


gledao sam spiskove poginulih

oko 12% poginulih HVO bojovnika iz Sarajeva uopće nemaju hrvatska imena

onaj gore negdje vrijeđa srbe u HVO-u...

gledao sam prije imena očeva no poginule djece npr

stara hrvatska imena letimičnim pregledom


Anis Fuadov
Almir Ahmetov
Enver Salihov
Rasim Hasibov
Radoslav Feliksov
Rajko Nikolin
Milan Milošev


moje djetinje sjećanje na HVO
jedan što je pobjegao s dobrinje u najgorim danima da brani relativno mirnu čengić vilu :D
učlanio se u HVO citat: "Daju nove adidaske"
naravno bilo je i takvih...
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#494 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

:sax: pricam ti pricu , primitivni postovi primitivnih ljudi, njemu dva Srbina ,inace cetnika ,jer su pobjegla, pricali gluposti....molim moderaciju da uvede se reda u postove, da nebi i mi ostali poceli prepricavati price sto nam je u povjerenju neko pricao lol
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#495 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by havaji »

agent_zero wrote:
merc123 wrote: pa ovaj pm72 laze ko pas, nesto mu se zamjerili il mu neka sokica ne dade p..... pa pise gluposti, sta kazes, vikali za dom na postrojavanju? haha
Marš tamo!
sta se ba sekiras, dobro ga je ovaj snimio
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#496 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

PM72 wrote:Aha,igrali se "ringe ringe raja došo čika četnik pa pojeo jaja jedno jaje buć a mi djeco...u Kiseljak" :lol:

kakve ovaj ima veze s temom, da i ja tebi nadjem kakav snimak ?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#497 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

PM72 wrote:Zna čovjek.Bio u HVO i obišao sva ratišta u i oko grada.Grohotom se smijem.Veći je fajter od Dozera i Hamze. :D HVO ratovao i branio Sarajevo ... :lol: Mora se priznati da je sarajevski HVO uredno popunjavao linije.Ali prebjezima u VRS...
U tih 500 stranica sigurno nije napisao kako se HVO povukao sa Otesa preko Ilidze u dogovoru sa cetnicima kako je PM napisao u jednom od postova.Kako moze pisati nekakve knjige nakon tog izdajnickog poteza?PM zna vise o tome.
Neka nam "branitelj" objasni kako je kompletan stupski HVO završio u Kiseljaku dan nakon pada Otesa.I lokalno "pučanstvo".Išli kroz tunel?
otisli autobusom, par dana poslije s Alpasina iz obdenista,.dogpvoren prolaz, sta je tu cudno, bolji uvjeti za izbjeglice u Kiseljaku
ps sta bolan ti mantras, nikakav ja nisam borac, linijas obicni, bio gdje sam bio,za sve ima dokaz, a ti samo lazi pises tipa dva ti cetnika pricala....
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#498 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by PM72 »

otisli autobusom, par dana poslije s Alpasina iz obdenista,.dogpvoren prolaz, sta je tu cudno
:-)
Nije ništa čudno-sve je ok.Bila redovna autobuska linija :lol:
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#499 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

s obzirom na procenat stanovnistva, rijec je o velikim brojevima:

Istaknuo je kako je za vrijeme djelovanja HVO-a u Sarajevu poginulo preko 95 pripadnika HVO-a, a 350 ih je ranjeno.

– Radi se o velikoj žrtvi koju su Hrvati kroz HVO Sarajevo podnijeli u obrani ne samo Sarajeva i BiH , nego i u Domovinskom ratu – kazao je Zelić, koji je za vrijeme rata u Sarajevu bio zapovjednik brigade “Kralj Tvrtko” i predsjednik HVO-a Sarajevo,
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#500 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

PM72 wrote:
otisli autobusom, par dana poslije s Alpasina iz obdenista,.dogpvoren prolaz, sta je tu cudno
:-)
Nije ništa čudno-sve je ok.Bila redovna autobuska linija :lol:
pise lijepo, zbog nemogucnosti prihvata velikog broja , DOGOVORENA evakuacija, jesi cuo za Unprofor? i idi gadi neku drugu temu, sta si se nakacio ko ....
Post Reply