Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post Reply
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#426 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by homar »

Molio bih pokretača teme da promijeni naslov teme, po volji da to bude "HVO Sarajeva" ili "Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko" 1.korpusa A R BiH. Ovakav naslov "HVO brgada "Kralj Tvrtko" je neodrživa i historijski falsifikat. O tome sam pisao na ovoj temi prije nekoliko dana.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#427 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by tnnt »

homar wrote:Molio bih pokretača teme da promijeni naslov teme, po volji da to bude "HVO Sarajeva" ili "Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko" 1.korpusa A R BiH. Ovakav naslov "HVO brgada "Kralj Tvrtko" je neodrživa i historijski falsifikat. O tome sam pisao na ovoj temi prije nekoliko dana.
ne razumijem čemu negiranje hvo brigade u Sarajevu?
ona je istina bila rascjepkana po Sarajevu i nije nikada kao jedna cijelina djelovala kao brigada
ali po ustroju je itekako postojala
evo intervju sa njezinim zapovjednikom
http://hvosarajevo.ba/novosti/intervju- ... u-sarajevu
Hrvatska brigada KT je marionetska brigada, u kojoj su ostali samo oni koji se nisu mogli izvuči
a zapovjednici su postali samo oni koji su bili podobni muslimanima
skuterrr
Posts: 70
Joined: 16/08/2013 21:09

#428 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by skuterrr »

homar wrote:Molio bih pokretača teme da promijeni naslov teme, po volji da to bude "HVO Sarajeva" ili "Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko" 1.korpusa A R BiH. Ovakav naslov "HVO brgada "Kralj Tvrtko" je neodrživa i historijski falsifikat. O tome sam pisao na ovoj temi prije nekoliko dana.
o cemu ti , HVO brigada se i zvala Kralj Tvrtko ...
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#429 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by anthraxQ »

recimo, meni je interesantno citati sta pisu oni koji su direktni ucesnici.

pratim ovu temu vec duze, i nije mi jasno zasto da se ne spominje bilo ko?

shvatam bol i tezinu svega, ali ne moze se apriori zabranjivati pisanje o nekome, ovo je forum. sta kada bi svako tako rekao i zabranjivao?

fino bi bilo da se napise, upravo od najblizih, sta i kako je bilo, i da se zavrsi sa temom o toj personi. ovako "tuseci" temu se nece nigdje stici...
User avatar
Dezurni_kriticar
Posts: 133
Joined: 29/04/2013 11:43

#430 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by Dezurni_kriticar »

L.e.g wrote:Poginuli pripadnici HVO-a Sarajevo
Na ovom su popisu pripadnici Hrvatskog vijeća obrane grada Sarajeva (njih 84), poginuli do razoružavanja brigade, od strane I. korpusa Armije BiH, 6. studenog 1993.

ALILOVIĆ (Drago) STJEPAN (* 1973. - † 1993.)
ANČIĆ (Drago) ŽELJKO (* 1956. - † 6.2.1993.)
ARAPOVIĆ (Ladislav) ZORAN (* 1967. - † 17.1.1993.)
AZINOVIĆ (Ivica) ANTONIO (* 1970. - † 20.4.1993.)
BABIĆ (Jozo) VINKO (* 1943. - † 1992.)
BAGARIĆ (Vice) BOŽO (* 1941. - † 1992.)
BAGARIĆ (Božo) ZDRAVKO (* 1969. - † 1992.)
BAJKUŠA (Karlo) NIKOLA (* 1945. - † 1992.)
BITENC (Roman) BARBARA (* 1961. - † 2.10.1992.)
BOŠNJAK (Berislav) IGOR (* 1972. - † 1993.)
BRADARA (Marko) ANTO (* 1946. - † 1992.)
BRADARIĆ ( Ivan) MARKO (* 1939. - † 1992.)
BRKIĆ (Franjo) IVAN (* 1966. - † 1992.)
BUŠIĆ (Mato) ZVONKO (* 1961. - † 1992.)
CENČIĆ (Josip) IVAN (* 1946. - † 17.1.1993.)
CETIN (Stanislav) VILIM (* 1945. - † 1993.)
ČAVARA (Jozo) IVO (* 1941. - † 1993.)
ČEFERIN (Zvonimir) ERNEST (* 1973. - † 1992.)
ČOLO (Mato) PREDRAG (* 1977. - † 1992.)
DEMIR (Hasib) RASIM (* 1947. - † 1992.)
DILBEROVIĆ (Miloš) MILAN (* 1967. - † 13.11.1992.)
DOŠLIJEVSKI (Goce) ZORAN (* 1970. - † 1992.)
DOZELENČIĆ (Feliks) RADOSLAV (* 1948. - † 1992.)
DUGANDŽIĆ (Zlatko) NENAD (* 1969. - † 1993.)
ĐUKIĆ (Dušan) MLADEN (* 1964. - † 1992.)
ELPEZ (Ivica) OLIVER (* 1970. - † 1992.)
EMERŠIĆ (Janoš) KLAMAN (* 1931. - † 1994.)
FERLAN (Josip) TONČI (* 1952. - † 27.2.1993.)
FRANKIĆ (Vinko) RANKO (* 1952. - † 1993.)
FRANKOVIĆ (Marko) BRUNO (* 1938. - † 7.4.1993.)
GRGIĆ (Ante) VJEKOSLAV (* 1942. - † 1993.)
ILIĆ (Pavo) IVAN (* 1942. - † 1993.)
ILIĆ (Stipe) IVO (* 1968. - † 1992.)
JAKOVLJEVIĆ (Mirko) MATO (* 1957. - † 1992.)
JORDANOVIĆ (Amir) SAMIR (* 1974. - † 1993.)
JURIČIĆ (Zvonko) DARIO (* 1974. - † 1993.)
JURIĆ (Bosiljko) KORNELIJA (* 1972. - † 9.10.1992.)
JURIŠIĆ (Antun) ANTO (* 1951. - † 1992.)
JURIŠIĆ (Marko) MARKO (* 1945. - † 1992.)
JURJEVIĆ (Nikola) JOSIP (* 1934. - † 1992.)
KARLOVIĆ (Vlado) NINO (* 1972. - † 1992.)
KAVAZIĆ (Uzeir) NEZIR (* 1966. - † 1992.)
KLEMO (Ivan) MARINKO (* 1962. - † 1993.)
KRASNIĆ (Mehdi) HARIS (* 1971. - † 1992.)
KREŠO (Jure) DRAGAN (* 1956. - † 1992.)
KRIJEŠTORAC (Vehbija) MIRALEM (* 1967. - † 1992.)
KRIŽIĆ (Petar) NIKOLA (* 1943. - † 1992.)
KULIŠ (Drago) MLADEN (* 1975. - † 1992.)
KULO (Hasan) EDIS (* 1974. - † 1993.)
LOVRIĆ (Vinko) RONALD (* 1972. - † 1992.)
LUKIĆ (Nikola) MIROSLAV (* 1958. - † 1992.)
MAČAK (Fadil) EDINA (* 1963. - † 1993.)
MAČOROVIĆ (Duško) SILVIO (* 1941. - † 1993.)
MAĐURA (Ivica) VLADIMIR (*1953. - † 1992.)
MAĐURA (Ivica) RADISLAV (*195. - † 1992.)
MIHALIĆ (Ivan) PAVAO (* 1944. - † 1993.)
MILIŠIĆ (Nikola) RAJKO (* 1939. - † 1992.)
MISIĆ (Pero) TOMO (* 1958. - † 1992.)
MORIĆ (Vilim) ZDRAVKO (* 1954. - † 1993.)
MOSOĆI (Albin) VLADIMIR (* 1951. - † 1993.)
MUJANOVIĆ (Bego) ALBINKO (* 1955. - † 1992.)
MUSA (Petar) IVAN (* 1941. - † 1992.)
NIKOLIĆ (Franjo) ZORAN (* 1958. - † 1992.)
PERIĆ (Anto) JOSIP (* 1954. - † 1993.)
PJANIĆ- LAUŠ (Anto) JAKOV (* 1942. - † 1992.)
POCRNJIĆ (Sretko) IVO (* 1961. - † 1992.)
POKRKLIĆ (Ahmet) ALMIR (* 1974. - † 1993.)
PRIMORAC (Vladimir) ZDENKO (* 1969. - † 8.2.1993.)
RADOŠ (Pero) JOZO (* 1967. - † 1993.)
RAGUZ (Zdravko) LADISLAV (* 1974 - † 9.10.1992.)
RAHMANOVIĆ (Ibrahim) ADMIR (* 1968. - † 1993.)
RAMADANI (Salih) ENVER (* 1970. - † 1993.)
RAŠIĆ (David) NENAD (* 1953. - † 1992.)
RAZDRIĆ (Mato) PERO (* 1948. - † 1992.)
RUPČIĆ (Josip) MIRKO (* 1947. - † 1993.)
SEJADIN (Fuad) ANIS (* 1975. - † 1993.)
SLAVIČEK (Ivan) GORAN (* 1970. - † 1993.)
SOLDO (Zlatko) DENIS (* 1972. - † 1993.)
SPAJIĆ (Ivan) VINKO (* 1955. - † 1992.)
STANIĆ (Jozo) IVICA (* 1972. - † 1993.)
ŠIMUNIĆ (Berislav) NINOSLAV (* 1972. - † 1992.)
ŠIMUNOVIĆ (Ivica) MARIN (* 1960. - † 1992.)
ŠKRABA (Marko) VJEKOSLAV (* 1960. - † 29.9.1992.)
ŠUTALO (Ivo) MIRKO (* 1955. - † 1992.)
TAHIROVIĆ (Ramiz) SEJFO (* 1970. - † 1992.)
TROGRLIĆ (Stjepan) DANKO (* 1940. - † 1993.)
RAGUZ (Zdravko) LADISLAV (* 1974 - † 9.10.1992.)
Djete sa Bistrika.
Ja ga odmah sa početkom rata zvao kod sebe u odjeljenje na Jevrejsko groblje.
Nije htio.
Otišao u HVO zbog tena, maskirne uniforme i pokojeg paketa...

Neka mu je laka crna zemlja.
Lado lave, sjetim te se.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#431 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by Chmoljo »

@Sarajmen & homar, može ovako? :)
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#432 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

Image

Ovo je tabela koja pokazuje broj stalnih izbjeglica u Republici Hrvatskoj tokom rata u BiH. Ove izbjeglice je skrbila Republika Hrvatska i njihovu skrb je financirana od poreznih obveznika građana republike Hrvatske.
Neko je ovde govorio samo o HVO dezerterima u BiH. Te su tvrdnje vjerovatno točne, premda sam siguran da ima i trolanja. Neki ljudi su u BiH sa šahovnicom na čelu također krvarili za BiH. To je činjenica. Sa istom tom šahovnicom neki su i radili zločine u BiH. to su isto činjenice.
Zašto ovo pišem? Neko je spomenuo na ovoj temi da vojno sposobnih muslimana- dezertera gotovo da nije bilo. POgledati tablicu gore. Vojno sposobnih muslimana, koji su ljetovali na jadranskoj obali, u hotelima i motelima je po statistici bilo 32.477! Cijela vojska jedne omanje države! To je isto činjenica.
Ja se sjećam, kao dijete, kako se otkidao kruh iz svojih usta, i hvala Bogu na tome, dodavao s muslimanu koji je sjedio za istim stolom za kojim su sjedili domaće hrvatske obitelji. Nikad nisam čuo ni jednu lošu riječ upućene prema njima. I sad se sjećam, da su ti ljudi, koji su bili muslimani, bili i tekako vojno sposobni.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#433 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by anthraxQ »

Tragos wrote:Image

Ovo je tabela koja pokazuje broj stalnih izbjeglica u Republici Hrvatskoj tokom rata u BiH. Ove izbjeglice je skrbila Republika Hrvatska i njihovu skrb je financirana od poreznih obveznika građana republike Hrvatske.
Neko je ovde govorio samo o HVO dezerterima u BiH. Te su tvrdnje vjerovatno točne, premda sam siguran da ima i trolanja. Neki ljudi su u BiH sa šahovnicom na čelu također krvarili za BiH. To je činjenica. Sa istom tom šahovnicom neki su i radili zločine u BiH. to su isto činjenice.
Zašto ovo pišem? Neko je spomenuo na ovoj temi da vojno sposobnih muslimana- dezertera gotovo da nije bilo. POgledati tablicu gore. Vojno sposobnih muslimana, koji su ljetovali na jadranskoj obali, u hotelima i motelima je po statistici bilo 32.477! Cijela vojska jedne omanje države! To je isto činjenica.
Ja se sjećam, kao dijete, kako se otkidao kruh iz svojih usta, i hvala Bogu na tome, dodavao s muslimanu koji je sjedio za istim stolom za kojim su sjedili domaće hrvatske obitelji. Nikad nisam čuo ni jednu lošu riječ upućene prema njima. I sad se sjećam, da su ti ljudi, koji su bili muslimani, bili i tekako vojno sposobni.

pa nisu svi muskarci valjda???

wtf...

a druga stvar: 44 000 hrvata... i to govori nesto, ako tumacis kako tumacis.
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#434 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

anthraxQ wrote:
Tragos wrote:Image

Ovo je tabela koja pokazuje broj stalnih izbjeglica u Republici Hrvatskoj tokom rata u BiH. Ove izbjeglice je skrbila Republika Hrvatska i njihovu skrb je financirana od poreznih obveznika građana republike Hrvatske.
Neko je ovde govorio samo o HVO dezerterima u BiH. Te su tvrdnje vjerovatno točne, premda sam siguran da ima i trolanja. Neki ljudi su u BiH sa šahovnicom na čelu također krvarili za BiH. To je činjenica. Sa istom tom šahovnicom neki su i radili zločine u BiH. to su isto činjenice.
Zašto ovo pišem? Neko je spomenuo na ovoj temi da vojno sposobnih muslimana- dezertera gotovo da nije bilo. POgledati tablicu gore. Vojno sposobnih muslimana, koji su ljetovali na jadranskoj obali, u hotelima i motelima je po statistici bilo 32.477! Cijela vojska jedne omanje države! To je isto činjenica.
Ja se sjećam, kao dijete, kako se otkidao kruh iz svojih usta, i hvala Bogu na tome, dodavao s muslimanu koji je sjedio za istim stolom za kojim su sjedili domaće hrvatske obitelji. Nikad nisam čuo ni jednu lošu riječ upućene prema njima. I sad se sjećam, da su ti ljudi, koji su bili muslimani, bili i tekako vojno sposobni.

pa nisu svi muskarci valjda???

wtf...

a druga stvar: 44 000 hrvata... i to govori nesto, ako tumacis kako tumacis.
U pravu si. :thumbup: Pričam pizdarije. Nisu svi bili muškarci. Ali, eto, ja se sjećam u mom susjedstvu ih je bilo podosta koji su bili vojno sposobni, a bili su muslimani. Ovo za hrvate, je također točno. Bilo je i njih i te kako vojno sposobnih. Htio sam samo naznačiti da je tada bilo vojno sposobnih muslimana po jadranu o- ho- ho.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#435 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Nekako s proljeća »

A jesu li oni bili na Jadranu kao turisti ili kao ''izbjeglice'' u tranzitu ka evropskim zemljama a onda i dalje. Jesu li prije nego što im je dodijeljen status ''izbjeglica'' bili razoružani ili su goloruki protjerani sa svojih ognjišta. Status izbjeglice je posljedica, a etničko čišćenje je uzrok. Da se razumijemo.

I kakve to veze ima sa sarajevskim HVO-om kao vojnom komponentom političke stranke HDZ Sarajevo. A naročito sa fragmentom tog HVO-a - hrvatskom brigadom ''Kralj Tvrtko'' u okviru 1 Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Hajd' ti ljepoto malo isčitaj predhodne stranice ove teme, jer se nema volje biti hajvan-papagaj.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#436 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Nekako s proljeća wrote:A jesu li oni bili na Jadranu kao turisti ili kao ''izbjeglice'' u tranzitu ka evropskim zemljama a onda i dalje. Jesu li prije nego što im je dodijeljen status ''izbjeglica'' bili razoružani ili su goloruki protjerani sa svojih ognjišta. Status izbjeglice je posljedica, a etničko čišćenje je uzrok.
Ne nužno. Upravo si na drugoj temi govorio o dezerterstvu .. postoji i kod Bošnjaka i te kako :wink: Sramno koliko

Ipak, nije istina da su izbjeglice izdržavane od poreskih obveznika RH, dobivala je RH u to vrijeme ohoho sredstava za izbjeglice. Od Zapada i od Arapa..
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#437 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

Nekako s proljeća wrote:A jesu li oni bili na Jadranu kao turisti ili kao ''izbjeglice'' u tranzitu ka evropskim zemljama a onda i dalje. Jesu li prije nego što im je dodijeljen status ''izbjeglica'' bili razoružani ili su goloruki protjerani sa svojih ognjišta. Status izbjeglice je posljedica, a etničko čišćenje je uzrok. Da se razumijemo.

I kakve to veze ima sa sarajevskim HVO-om kao vojnom komponentom političke stranke HDZ Sarajevo. A naročito sa fragmentom tog HVO-a - hrvatskom brigadom ''Kralj Tvrtko'' u okviru 1 Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Hajd' ti ljepoto malo isčitaj predhodne stranice ove teme, jer se nema volje biti hajvan-papagaj.
Neko je spominjao HVO dezertere (u šta vjerujem), ali je isto tako spominjao da gotovo da nije bilo vojno sposobnog muslimana koji je pobjegao. Ja sam htio dokazat, čemu sam i svjedok bio, da je Hrvatska obala, a vjerujem i sjever, bio pun vojno sposobnih muslimana koji su izbjegli iz BiH.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#438 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Tragos wrote:Neko je spominjao HVO dezertere (u šta vjerujem), ali je isto tako spominjao da gotovo da nije bilo vojno sposobnog muslimana koji je pobjegao. Ja sam htio dokazat, čemu sam i svjedok bio, da je Hrvatska obala, a vjerujem i sjever, bio pun vojno sposobnih muslimana koji su izbjegli iz BiH.
To se nema šta dokazivat. To može izjaviti netko ko se rodio u izbjeglištvu u Njemačkoj ili poslije 1995. Ili netko stariji, ali pomalo deminentan
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#439 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Chmoljo »

'oš reć' "dementan"?
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#440 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

KatarinaKosaca wrote:
Nekako s proljeća wrote:A jesu li oni bili na Jadranu kao turisti ili kao ''izbjeglice'' u tranzitu ka evropskim zemljama a onda i dalje. Jesu li prije nego što im je dodijeljen status ''izbjeglica'' bili razoružani ili su goloruki protjerani sa svojih ognjišta. Status izbjeglice je posljedica, a etničko čišćenje je uzrok.
Ne nužno. Upravo si na drugoj temi govorio o dezerterstvu .. postoji i kod Bošnjaka i te kako :wink: Sramno koliko

Ipak, nije istina da su izbjeglice izdržavane od poreskih obveznika RH, dobivala je RH u to vrijeme ohoho sredstava za izbjeglice. Od Zapada i od Arapa..

Znam za zločine nad muslimanima u BiH, ali znam i obratno. Jasno mi je odakle, na nekim mjestima, međusobna mržnja. Ali, nitko ne bi spomenuo neke stvari i namjerno se prešućuju.

Malo skrećemo sa teme, ali osjećam se dužan iznijeti ovo.

Prognanici i izbjeglice bili su smješteni u 416 izbjegličkih centara. Hrvatska je samo na njihov smještaj potrošila 1,4 milijarde USD. Hrvatska je na bosanske izbjeglice do 31.10.1993. potrošila 773 mil. USD, a Ujedinjeni narodi oko 400 mil. Ukupna pomoć svijeta Hrvatskoj za izbjeglice do kraja 1993. iznosila je svega 48,6 mil. USD, a Hrvatska je mjesečno trošila između 60 i 90 milijuna dolara. Međunarodna zajednica je snosila troškove izgradnje izbjegličkih naselja u Čepinu, Gazi kod Karlovca, Kutini, Lipovljanima, Rokovcima, Savudriji i Rokovcima. Troškovi zdravstvene zaštite su, za izbjeglice tijekom 1993. godine, bili 17,8 mil. USD. Najveći dio troškova snosila je Republika Hrvatska, a doprinos Međunarodne zajednice u pokrivanju troškova bio je 5 mil USD. Uz financijsku, Republika Hrvatska je primala i materijalnu humanitarnu pomoć koja je 1992. pokrivala 60 posto potreba prognanika i izbjeglica, a 1993. tek oko 30 posto.

I sve u vrijeme kad se para nije imalo i kad je Hrvatska bila razrušena.

Mene duša boli kad vidim koliko Bošnjaci danas preziru, gotovo mrze Hrvate, a i sam sam bio svjedok zbrinjavanju istih u najbolje hotele i apartmane što imamo. O udomljavljanju o osobnom trošku da ne govorim. Danas se viče: "Šahovnicu niti vidjeti!"
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#441 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Ne možeš generalizirati "Bošnjaci mrze Hrvate".. I mene duša boli kad otvorim forum Herceg Bosne pa čitam kako smo u Sarjaevu držali Hrvate samo radi kamera CNN-a, a rat sam provela sa njima i nije ih nitko krivo pogledao. Ne može se na osnovu nekih komentara izvući generalan zaključak.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#442 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Chmoljo wrote:'oš reć' "dementan"?
Da, oću to reć... Postao si i lektor :hihihi:
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#443 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

KatarinaKosaca wrote:Ne možeš generalizirati "Bošnjaci mrze Hrvate".. I mene duša boli kad otvorim forum Herceg Bosne pa čitam kako smo u Sarjaevu držali Hrvate samo radi kamera CNN-a, a rat sam provela sa njima i nije ih nitko krivo pogledao. Ne može se na osnovu nekih komentara izvući generalan zaključak.
Pička im materina. :thumbup:

Je, ali mene brine količina mržnje. I to sve više i više. :( Pogotovo u zadnje vrijeme postoji kampanja da u bošnjačkoj povijesti Hrvata zapravo nigdje nema, pa je čak i Hrvatinić - bošjak. :D Znači- povijesničari ih žele "izbacit" iz Bosne.

Pa i ovo se tako lako zaboravlja.

Nakon tisuću dvjesto i jednog dana potpune opsade tzv. bihaćkog džepa u operaciji “Oluja”, deblokirana je i najduže izolirana bosanska enklava. Pripadnici Hrvatske vojske i Petog korpusa Armije BiH spojili su se u predjelu Plitvičkih jezera.

Zbog te povijesne činjenice u Bihaću se slavi oslobađajuća presuda hrvatskim generalima Gotovini i Markaču. Ističe se zahvalnost hrvatskim generalima koji su ih oslobodili “izolacije, gladi i Mladićeve artiljerije”.

Zapovjednik Petog korpusa Armije BiH Atif Dudaković za “Slobodnu” ističe zadovoljstvo što su hrvatski generali oslobođeni teških optužbi te što je vojno-redarstvena operacija “Oluja” okarakterizirana legitimnom.

Izgubljene godine

– Što reći poslije svega što su prošli generali Gotovina i Markač!? To je sada iza njih, izgubili su godine života, a preživljena osjećanja ostaju. Mislim da do slučaja Gotovina-Markač nije ni trebalo doći, ali kada je već došlo, na koncu se ipak dogodio pozitivan ishod. Osobno mi je jako drago što su oslobođeni i naši osloboditelji.

Naime, bez operacije “Oluja” Bihać se ne bi mogao osloboditi iznutra. Osim toga, podsjetio bih na činjenicu da je dvadeset dana prije “Oluje” na Bihać krenula gotovo sva armada srpske vojske u operaciji “Mač” s ciljem zauzimanja Bihaća. Zato bih želio zahvaliti ne samo oslobođenim generalima, nego i svim braniteljima koji su omogućili da mi ostanemo na svojim ognjištima – kaže general Dudaković.

Pa se zaboravlja i 733 miliona usd love poreznih obveznika Republike Hrvatske za izbjeglice iz BiH.

I na kraju svega, vidim da je 102 hrvata poginulo u obrani Sarajeva, a ovde je kao sporno stavit ili ne stavit spomenik. :(

Bilo je i muslimana, pa čak i srba u Hrvatskoj vojsci. I dali su kolko su mogli. Zato im Hvala!

Pogledajte ovaj video. Ako iti malo imaju obraza, pojedinci ovde bi se trebali zacrveniti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WqXm8h5J7T8 [/youtube]
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#444 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Tragos »

Eto, izvinjavam se što sam malo temu odveo u pičku materinu, ali neću više.
Odjavljujem se sa ove teme zbog poštovanja prema sudionicima obrane Sarajeva.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#445 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Nekako s proljeća »

KatarinaKosaca wrote:
Nekako s proljeća wrote:A jesu li oni bili na Jadranu kao turisti ili kao ''izbjeglice'' u tranzitu ka evropskim zemljama a onda i dalje. Jesu li prije nego što im je dodijeljen status ''izbjeglica'' bili razoružani ili su goloruki protjerani sa svojih ognjišta. Status izbjeglice je posljedica, a etničko čišćenje je uzrok.
Ne nužno. Upravo si na drugoj temi govorio o dezerterstvu .. postoji i kod Bošnjaka i te kako :wink: Sramno koliko

Ipak, nije istina da su izbjeglice izdržavane od poreskih obveznika RH, dobivala je RH u to vrijeme ohoho sredstava za izbjeglice. Od Zapada i od Arapa..
Vidi, ne želim prostorno i pojmovno napuštati temu. Mi smo na ovoj temi ukazali na opštepoznatu činjenicu da je nekoliko desetina bojovnika sarajevskog HVO-a prebjeglo na stranu VRS-e , i to smatramo dezerterstvom , iako se može govoriti o izdaji. Takav čin se tim dezerterima ne oprašta i ne zaboravlja . Naravno, najveći dio bojovnika tog HVO-a , onih koji nisu tako razmišljali i radili je preustrojen u hrvatsku brigadu ''Kralj Tvrtko'' kao sastavni dio oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine. I kao i svi drugi imaju svoj doprinos, da ne ulazimo sada u to kakav je i koliki on bio. Bio je i to je činjenica.

O izbjeglicama ne moramo ići do Jadrana ili kampova ili hajmova...kad' možemo svratiti do Stupa, Otesa ili Azića. I tu su pripadnici HVO-a davali svoj doprinos , ma šta mi mislili o njemu. Sa tog područja grada Sarajeva, domicilno stanovništvo je postalo ''izbjeglicama u vlastitom gradu '' , za razliku od onih sa tog istog područja koji su preko Ilidze otišli u izbjeglištvo putem Kiseljaka.


Ja pravim jasnu razliku onih koji su napustili Sarajevo(bojovnici i civili) preko Grbavice i Ilidze, a kome nije jasno nek' se vrati na predhodne strane teme.

A naravno da je dezertera iz bošnjačkog naroda bilo , ispaljivali su se i sa falš krsnim listovima. Međutim, tema je nekako određena naslovom pa pokušavamo da se zadržimo u njenim okvirima. Bar ja to nastojim..
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#446 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Da, ako misliš na prijelaz preko Miljacke u novembru 1993, onda jesi u pravu, nije prešao niti jedan Bošnjak, samo Srbi i Hrvati. A tome je predhodio apel Karadžića garantirajući sirugnost istima. Nitko nije spominjao Bošnjake. Da jeste.... pitanje je. Dezerterstvo je univerzalna kategorija, nevazana za naciju.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#447 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Nekako s proljeća »

Pa majku mu @KK , nismo od jučer na ovoj temi. Sve je fino objašnjeno i argumentovano potkrijepljeno na predhodnim stranicama.
Image

Tačno je da sam o dezertere koji su nemali dio svog ratnog staža proveli ''na ovoj temi'' , prozvao na temi o Grbavici, jer je samo jedan dio tih bojovnika prebjegao. Ne svi, već jedan dio. To je onaj dio njih, koji je fizički bio u Sarajevu a mentalno između Pala i Gruda. Bože moj, nsimo mi tu da im sudimo. Ali vala ni da ćutimo.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#448 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

Slažemo se, nisam samo znala u replici da si konkretno mislio na prijelaz MIljacke u 11 mjesecu 1993. ;-)
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#449 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by mahalas505 »

Tragos wrote:Image

Ovo je tabela koja pokazuje broj stalnih izbjeglica u Republici Hrvatskoj tokom rata u BiH. Ove izbjeglice je skrbila Republika Hrvatska i njihovu skrb je financirana od poreznih obveznika građana republike Hrvatske.
Neko je ovde govorio samo o HVO dezerterima u BiH. Te su tvrdnje vjerovatno točne, premda sam siguran da ima i trolanja. Neki ljudi su u BiH sa šahovnicom na čelu također krvarili za BiH. To je činjenica. Sa istom tom šahovnicom neki su i radili zločine u BiH. to su isto činjenice.
Zašto ovo pišem? Neko je spomenuo na ovoj temi da vojno sposobnih muslimana- dezertera gotovo da nije bilo. POgledati tablicu gore. Vojno sposobnih muslimana, koji su ljetovali na jadranskoj obali, u hotelima i motelima je po statistici bilo 32.477! Cijela vojska jedne omanje države! To je isto činjenica.
Ja se sjećam, kao dijete, kako se otkidao kruh iz svojih usta, i hvala Bogu na tome, dodavao s muslimanu koji je sjedio za istim stolom za kojim su sjedili domaće hrvatske obitelji. Nikad nisam čuo ni jednu lošu riječ upućene prema njima. I sad se sjećam, da su ti ljudi, koji su bili muslimani, bili i tekako vojno sposobni.
Samo da dodam, izbjeglicama je bilo bolje i u Srbiji tokom rata nego u Hrvatskoj. Ogromna vecina je sto brze nastojala sto prije oticu u trece zemlje, jer imali su pravo los prijem od strane domicilnog stanovnistva.
I ova tabela se ne moze apsolutno iskoristiti za bilo sta. Ako se imalo poznaje statistika, da bi ova tabela bila imalo relevantna treba se tu dodati masa informacija kako je ustvari nastala ta tabela.
Last edited by mahalas505 on 19/09/2013 13:54, edited 2 times in total.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#450 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by _majevica_ »

poznanik wrote:Nema teme o ovoj HVO brigadi 1. Korpusa ARBiH.


Njen predstavnik, Mladen Rudež, kaže da je u svom sastavu ova Brigada evidentirala oko 5.600 boraca, da su 102 branioca poginula, od čega 13-torica "nehrvata". Držali su linije na Otesu i Stupu, kao i u Vilsonovom šetalištu, u razdvajanju sa Grbavicom.

Danas traže izgradnju spomen obilježja poginulim pripadnicima ove Brigade, navodno i da imaju saglasnost Kantona Sarajevo da spomenik podignu uz pravoslavnu crkvu Presvetog Trojstva u Pofalićima, jer se tu svake godine okupljaju na godišnjicu formiranja Brigade, ali im Općina Novo Sarajevo osporava namjeru, obzirom da bi bila istaknuta šahovnica na tom spomen-objektu.

- Moj se sin borio u odori s tim obilježjem i ja sam ponosna na to, bez obzira na sve neugodnosti koje sam doživljavala i u ratu i danas. U ratu su mi sina svakako nazivali, a ni danas mi nije lako kada kažem da je bio u HVO-u iako je bio častan i pošten mladić spreman braniti svoj grad i državu, kaže majka Hafiza Fabijani.
Zalosno i jadno...samo bi rekao to je davno prevazidjeno u Tuzlanskom kantonu...ista smo drzava..ebiga.
Post Reply