Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Fairy Dust
Posts: 25
Joined: 03/02/2013 13:04

#1 Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by Fairy Dust »

Postovanje dragi forumasi!

Nisam nigdje nasla temu vezanz sa hronicu opstruktivnu bolest pluca, a s obzirom da mama ima tu dijagnozu, pitam se ima li vas ovdje sa slicnim iskustvom, cisti da razmjenimo iskustva, misljenja i savjete. Takodje, bila bih zahvalna ako bi neko znao preporuciti dobrog pulmologa u Sarajevu jer jos nismo nasli nekoga ko je bas strucan za ovu bolest. Slijedeca adresa nam je doktorica Zehra Dizdarevic.

Hvala unaprijed svima :)
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#2 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by peepeep »

Pozdrav,

Obzirom da se radi o teškom oboljenju trebaš paziti na par stvari kod mame:

1) Obavezno je da obratiš (ogromnu!) pažnju na lijekove koje dobija jer neki od tih lijekova mogu samo pogoršati njezino stanje. Posebnu pažnju obrati na pumpice koje bi trebalo da pročiste zračne puteve. Čitaj sve što možeš o istima i pazi da se ne "kače" sa i jednim lijekom jer tako ugrožavaš njezino stanje.

2) Gledaj da je što više na svježem i čistom zraku. Ovo je iznimno bitno, posebno tokom zime kada bude zagušljivo - bilo da je u zatvorenom, bilo da je vani.

3) Ukoliko je pušač, preporuka svakog ljekara (a i moja iz prve ruke) je da odmah prestane sa pušenjem.

4) Ukoliko se pojavi kašalj isti je pod hitno potrebno pregledati jer se može raditi i o kompleksnijim stvarima. Iako je bolest sama po sebi teška, ne smiješ se igrati i ignorisati znakove. Ne daj Bože da joj bude loše - prva stavka koju kaže kada nazoveš 124 je da ima hroničnu obstruktivnu bolest pluća! Ovo je bio jedini način da se pomogne mome ocu (nažalost tada je već bilo prekasno) i jedini put kada su ga za ozbiljno shvatili!

5) Obrati pažnju na srce i radi redovne preglede srca. Umor kod osoba sa COPD je normalna stvar, nažalost uticaj COPD-a na srce je, isto tako, česta stvar. Moj otac je preminuo jer su mu se pluća napunila vodom i ugušio se. Sve je to došlo kao rezultat otkazivanja srca koje je bilo pod stresom zbog kasno dijagnosticiranog COPD-a te loše usluge koju je primio na Koševu. Ako ikako možeš priuštiti, redovne preglede obavljaj u privatnim klinikama ili idi kod provjerenih doktora kojima vjeruješ. Ovo zadnje je veoma bitno.

I tebi i tvojoj mami želim puno sreće. Ne dozvoli joj da klone duhom i ne dozvoli joj da odustane, COPD je bolest sa kojom treba živjeti a ne umirati. Sretno!
Fairy Dust
Posts: 25
Joined: 03/02/2013 13:04

#3 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by Fairy Dust »

peepeep wrote:Pozdrav,

Obzirom da se radi o teškom oboljenju trebaš paziti na par stvari kod mame:

1) Obavezno je da obratiš (ogromnu!) pažnju na lijekove koje dobija jer neki od tih lijekova mogu samo pogoršati njezino stanje. Posebnu pažnju obrati na pumpice koje bi trebalo da pročiste zračne puteve. Čitaj sve što možeš o istima i pazi da se ne "kače" sa i jednim lijekom jer tako ugrožavaš njezino stanje.

2) Gledaj da je što više na svježem i čistom zraku. Ovo je iznimno bitno, posebno tokom zime kada bude zagušljivo - bilo da je u zatvorenom, bilo da je vani.

3) Ukoliko je pušač, preporuka svakog ljekara (a i moja iz prve ruke) je da odmah prestane sa pušenjem.

4) Ukoliko se pojavi kašalj isti je pod hitno potrebno pregledati jer se može raditi i o kompleksnijim stvarima. Iako je bolest sama po sebi teška, ne smiješ se igrati i ignorisati znakove. Ne daj Bože da joj bude loše - prva stavka koju kaže kada nazoveš 124 je da ima hroničnu obstruktivnu bolest pluća! Ovo je bio jedini način da se pomogne mome ocu (nažalost tada je već bilo prekasno) i jedini put kada su ga za ozbiljno shvatili!

5) Obrati pažnju na srce i radi redovne preglede srca. Umor kod osoba sa COPD je normalna stvar, nažalost uticaj COPD-a na srce je, isto tako, česta stvar. Moj otac je preminuo jer su mu se pluća napunila vodom i ugušio se. Sve je to došlo kao rezultat otkazivanja srca koje je bilo pod stresom zbog kasno dijagnosticiranog COPD-a te loše usluge koju je primio na Koševu. Ako ikako možeš priuštiti, redovne preglede obavljaj u privatnim klinikama ili idi kod provjerenih doktora kojima vjeruješ. Ovo zadnje je veoma bitno.

I tebi i tvojoj mami želim puno sreće. Ne dozvoli joj da klone duhom i ne dozvoli joj da odustane, COPD je bolest sa kojom treba živjeti a ne umirati. Sretno!
Hvaala puno na opsirnom odgovoru! Svakako da cu se uzeti u obzir. Zao mi je zbog tvog oca, mogu samo zamisliti kroz sta ste prosli.

Imas li slucajno preporuku za dobrog ljekara u Sarajevu, privatno ili u javnoj ustanovi? Hvala jos jednom!
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#4 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by beautyfool »

Dr.Hasan Zutic u poliklinici sunce je dobar pulmolog, eh sad ne znam kakvo znanje ima bas za tu bolest, al je jako pristupacan, pricljiv i detaljno objasnjava, tako da vjerujem da ti moze dati savjet ili preporuku.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#5 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by mirsek »

Nada Civic, navodno jedan od najboljih pulmologa u gradu, imala je ordinaciju u papagajci, 50 KM joj je bila cijena po jednom dolasku/konsultacijama.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by peepeep »

Fairy Dust wrote: Hvaala puno na opsirnom odgovoru! Svakako da cu se uzeti u obzir. Zao mi je zbog tvog oca, mogu samo zamisliti kroz sta ste prosli.

Imas li slucajno preporuku za dobrog ljekara u Sarajevu, privatno ili u javnoj ustanovi? Hvala jos jednom!
Na moju veliku žalost, nemam ti koga preporučiti. Mi smo se vodili time da su dobri doktori u Vojnoj bolnici. Očito je da je to bila velika greška.
Fauja Singh
Posts: 2468
Joined: 07/12/2011 12:40

#7 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by Fauja Singh »

Ako vec nisi, procitaj ove tekstove
http://astma.rs/astma/klasifikacija-hobp-a/
http://astma.rs/saveti/hobp-dijagnoza-i-prognoza/

A mozda ne bi bilo lose i da kontaktiras dr. Dusicu Jaric i pitas za savjet, nemas sta izgubiti.
http://astma.rs/poziv/dr-dusica-jaric/
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#8 Re: Hronicna Opstrktivna Bolest Pluca HOBP

Post by MrsJ »

Moj svekar je išao kod dr Zehre Dizdarević. Nažalost, kasno je počeo sa liječenjem i nije se baš pridržavao propisane terapije. Ne mogu reči iz njegovog iskustva da mu je pomogla jer kažem kasno je otišao i nažalost umro nakon nekoliko mjeseci, ali od više osoba sam čula da je ona najbolja za tu vrstu bolesti.
Post Reply