Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#326 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by desperate housewife »

Ok, hvala. Radila sam danas u Tawil klinici, rezultati gotovi za 1 sat. Tri glavna hormona 40 KM, pa eto možda nekome posluži informacija.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#327 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by CherryLips »

.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#328 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by BJB »

Moze li mi neko od dezurnih doktora objasniti sta znace sljedece vrijednosti hormona stitne zljezde
TSH 13.255 (norm od 0,35 -4.94)
Free T3 3.48 ( 2,63-5,70)
Free T4 8.66 ( 9,0- 19,0)
Pise na nalazu da je TSH visok, T4 nizak, mama vec dva mjeseca pije Favistan..
Iskreno ja je nagovaram da ode kod drLonchara u Mostar jer joj je Favistan propisao internista koji dolazi kod nas i kod kojeg ide na preglede zbog problema sa srcem.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#329 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Brus Lee »

BJB wrote:Moze li mi neko od dezurnih doktora objasniti sta znace sljedece vrijednosti hormona stitne zljezde
TSH 13.255 (norm od 0,35 -4.94)
Free T3 3.48 ( 2,63-5,70)
Free T4 8.66 ( 9,0- 19,0)
Pise na nalazu da je TSH visok, T4 nizak, mama vec dva mjeseca pije Favistan..
Iskreno ja je nagovaram da ode kod drLonchara u Mostar jer joj je Favistan propisao internista koji dolazi kod nas i kod kojeg ide na preglede zbog problema sa srcem.
TSH je Tireo Stimulirajuci Hormon i on je povecan kada stitna zlijezda ne funkcionise dovoljno, tj stimulira je na dodatni rad. TSH povecan znaci da je stitna zlijezda u Hypo funkciji / smanjen rad/ i tada se koristi Letrox/Euthyrox tablete. Obrnuto, kada je TSH smanjen tada je stitna zlijezda u Hyper funkciji i tada se daje Favistan. Doze i jedno i drugog lijeka su individualne i daju se na osnovu konkretnog nalaza, tj nisu svakome iste doze lijeka. Mislim da ti majka treba obavezno kod endokrinologa. Po meni ako treba sta da koristi onda je to Letrox a ne Favistan, jer po ovom nalazu, tvoja majka ima smanjenu funkciju stitne zlijezde, a ne povecanu. Takodje, treba uraditi i antitjela na stitnu zlijezdu i ultrazvuk, a to sve moze zavrsiti sa endokrinologom ili specijalistom nuklearne medicine. Takodje neka obrati paznju da li od internisticke terapije koristi Amiodaron /hemijsko ime lijeka, pise sitnijim slovima ispod fabrickog na kutijici/, jer i amiodaron moze uzrokovati poremecaj stitne zlijezde.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#330 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by BJB »

Hvala, ja je svakako nagovaram da ode kod endokrinologa, a problemi sa stitnom zlijezdom su poceli nekad oko nove godine i tada su nalazi vjerovatno bili drugaciji.. Vec sutra cu je naruciti kod drLonchara..Nema joj vise izvlacenja...
Hvala jos jedanput
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#331 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

Pozdrav

muskos sam( 21 god) i prije 3 mjeseca sam vadio hormone stitne:

FT3: 5
FT4: 12.6
TSH: 4.7 (normalno do 4)

Razlog je taj da zadnjih godinu dana imam lagani anskiozni poremecaj a u zadnje vrijeme i depresivno se osjecam ponekad, a vrlo cesto osjecam jak umor i bol u misicima, bezvoljnost itd

Tada je doktor radio ultrazvuk i sve je ok bilo i rekao mi je kontrola za 3 mjeseca, kao tsh je blago samo iznad normale

nakon 3 mjeseca vadio sam opet i ovako je stanje

FT4: 12.3
TSH 4.8

Medjutim doktor je rekao kako to nije nista, a simptome je prepisao mojoj osjetljivoscu ( sto i jesam ) i kontrola za 5 mjeseci

Medjutim ja i dalje nekada ne osjecam se dobro, npr budem ok i onda odjednom nesto kao da mi se desi osjecam se umorno, a i imam problema sa zelucem otkad je to sve pocelo, zgaravica kiselina i jednostavno nema pravila kad ce se pojaviti . I da, ponekad u vratu iz cista mira dodje mi nesto kao da me neko lagano rukom steze(skroz lagano),ne boli ali samo neugodan osjecaj


Svi ostali nalazi krvi su ok

Da li svi ovi simptomi mogu biti od povisenog TSH -a ili je to ustvari do mene i od sekirancije i onda da se od toga tsh povisio ili pak tsh uzrokuje te simptome.

Takodjer vrlo sam mrsav a i dlakav pogotovo po nogama ako sta znaci.


I za moje godine gledao sam da bi tsh trebao biti oko 1-2


I da vrlo burno reagujem na stresne situacije, i primjetio sam u zadnje vrijeme kad npr sa nekim se malo posvadjam ( pogotovo kad se osjecam depresivno) ili nesto slicno dodje mi da placem oci mi odjednom budu pune suza, to mi se nije prije desavalo
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#332 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

ljudi pratite dr. izabella wentz na njenoj stranici ili youtube
https://thyroidpharmacist.com/
sve ce vam objasniti sto od doktora necete cuti
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#333 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by funeral blues »

Stezanje u vratu, umor, bezvoljnost, ''preosjetljivost'', nekontrolisane emocije, sve su to neke od posljedica poremećenog rada štitne žlijezde. Adekvatna terapija bi ti to mogla dosta ublažiti. Otiđi Zeliji Veliji, radi u Al Tawilu, vjerujem da bi ti mogla pomoći.
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#334 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

Kod 2 doktora sam bio u mostaru i posto tsh nije puno povisen sve simptome prepisuju mojoj prirodnoj osjetljivosti i kao da je to sve u mojoj glavi
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#335 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

I da, kad sam umoran ili depresivan ponekad u vidnom polju pojave mi se paralelne linije i traju par sekundi i opcenito nekako kao da mi vid oslabi


I je li moguce da sa ovim svime nema stitna zlijezda, da sam depresivan i anksiozan "prirodno", ali opet mislim da je tako onda bi stalno tako se osjecao, a moje stanje je takvo da 1 dan sam super, euforican svugdje bi isao, a drugi dan depresivan nije mi ni do cega, ponekad me cak i iz kuce strah izaci.

Da li mi preporucujete jos neke pretrage,sve pretrage krvi sam radio i jedino tsh da je visi od normalnog ostalo je sve uredu.

Bio sam kod loncara koji vazi za boljeg doktora za stitnu i nije mi htjeo nista dati, kao da je to jos u granici normale
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#336 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

Bilo kakav odgovor? Sta mi je raditi

Da li mogu na svoju ruku traziti neku malu dozu hormona

I jos nesto sto mi se desaje u zadnje vrijeme je cesta promjena raspolozenja,npr popodne sam super raspolozen euforican i odjednom navece totalna suprotnost, depresivan i bezvoljan i opet nakon sat dva pomalo raspolozeniji i tako u krug sve. I misici me znaju cesto boliti bez razloga pogotov listovi ali i to kako kada
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#337 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by paja patak »

Na svoju ruku hormone ni slucajno. Pogotovo ne za stitnu.

Nego, mozda da odes u dom zdravlja i popricas sa porodicnim ljekarom? Moze ti dati neki savjet, uputiti te da radis neke druge nalaze. Mozda ti je anksioznost nevezana za sve to. Meni su napadi panike i aknsioznosti bili najjaci tad kad su mi nalazi bili najuredniji. A imam hipotireozu preko 10 godina i terapiju letroxom isto toliko. Tako da to nisam mogla vezati promjene hormona, odnosno njihov balans...
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#338 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

Danas sam opet vadio tsh i ovaj put iznosi 5.2
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#339 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

.
Last edited by Bluemore on 06/07/2017 17:02, edited 1 time in total.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#340 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

mm24 wrote:Bilo kakav odgovor? Sta mi je raditi

Da li mogu na svoju ruku traziti neku malu dozu hormona

I jos nesto sto mi se desaje u zadnje vrijeme je cesta promjena raspolozenja,npr popodne sam super raspolozen euforican i odjednom navece totalna suprotnost, depresivan i bezvoljan i opet nakon sat dva pomalo raspolozeniji i tako u krug sve. I misici me znaju cesto boliti bez razloga pogotov listovi ali i to kako kada
ljudi pratite dr. izabella wentz na njenoj stranici ili youtube
https://thyroidpharmacist.com/
sve ce vam objasniti sto od doktora necete cuti
mm24
Posts: 14
Joined: 10/04/2017 13:30

#341 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mm24 »

Da li preporucujete dr. Loncara ili dr Zeliju
philanthropy
Posts: 96
Joined: 27/02/2014 17:01

#342 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by philanthropy »

mm24 wrote:Da li preporucujete dr. Loncara ili dr Zeliju
Bavis li se kakvim sportom? Kakva ti je ishrana?
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#343 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by BJB »

mm24 wrote:Da li preporucujete dr. Loncara ili dr Zeliju
Nisam nikad bila kod dr Zelije, ali jesam kod drLonca a u Mostaru s mamom, sutra ce biti tacno dvije sedmice..
Mami je dijagnosticirana hipertireoza nekad u januaru ove godine ( ja sam imala operaciju prosle godine i posto sam jedinica i ona je bila umislila da cu umrijeti na stolu, mislim da joj je od sekiracije proradila stitna)..Smrsala je 10tak kila u vrlo kratkom periodu i onda smo posumnjali da ej do stitne. Posto zbog angine pectoris ide kod interniste svako po' godine, pozalila mu se, kod nas endokrinolozi ne dolaze, vec mi idemo njima samo u slucaju teske potrebe, izvadila je nalaz hormona i ovaj nas dr joj je propisao Favistan.. Kad je prosli mjesec ponovo radila nalaz hormona, ispalo je da je otisla u hipotireozu i nas internista joj je rekao da ode kod drLoncara..A kako sam ja ovdje postavila rezultat njenih nalaza, ona je odlucila na svoju ruku da prestane piti favistan,jer je shvatila da joj ne pomaze..
O drLoncaru mogu samo reci da je covjek Einstein za stitnu zljezdu..REkao jjoj je da pauzira s lijekovima za stitnu zljezdu2 sedmice , pa da pije 1/4 dva mjeseca i da izvadi nalaz hormona i dodje kod njega na pregled, i da ce joj vjerovatno u potpunosti izbaciti lijek jer se stitna nekad "oporavi"..
Ono sto se meni jako svidjelo je da je vrlo smiren,strpljiv i lijepo objasni sve sto vidi, em je covjek imao strpljenja i porazgovarao sa mnom koja nisam imala uopste zakazan pregled o necemu sto me zanimalo..Pregled i razgovor su trajali oko 30mins...Klinika je sredjena, osoblje ljubazno,na pregled se narucite telefonom, i sto je vrlo bitno prime vas na vrijeme a ne pola sata kasnije..Ispred klinike je parking i vrlo lako je naci, kad udjete u Mostar, s desne strane, prije autobusne stanice u onoj novoj zgradi..
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#344 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by MrsJ »

Ja sam bila kod dr Zelije, ona mi je jedina uspjela uspostaviti odgovarajuću terapiju, a bila sam prije nje kod 3 doktorice. Kod nje je jedino problem što se dugo čeka da odgovori na poruku ili e-mail da zakaže termin.
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#345 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dulekrele »

MrsJ wrote:Ja sam bila kod dr Zelije, ona mi je jedina uspjela uspostaviti odgovarajuću terapiju, a bila sam prije nje kod 3 doktorice. Kod nje je jedino problem što se dugo čeka da odgovori na poruku ili e-mail da zakaže termin.
Radi u Al tawilu. Mene su narucili za 4-5 dana, znaci nisam puno cekao. Pregled prvi 70 KM a sljedeci 40 KM. Sve pohvale za dr.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#346 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by aldm »

Bio sam na sistematskom nedavno i ustanovili su mi povecanu koncentraciju TSH - 5.12 a gornja granica je 4.2. Yo bi znacilo da stitna je proizvodi dovoljno hormona i hipofiza je stimulira koliko sam skont'o. Radio sam i test na antitijela, negativan je. Na UZ stitna izgleda skroz ok.

Citao sam malo i vidim da imam dosta simptoma lose stitne: umor, suha koza, lomljiva kosa, losa probava (otkrio sam gerb i hij herniju prije pola godine, ali we sad dosta popravilo). Rece mi doktprica da je moguce da je privremeno i da treba raditi ponovo nalaz.

Ako se rijese problemi stitne, kolika je vjerovatnoca da ce i probavni? Koliko je po povezano, a koliko dr faktori. I naravno, bilo sta iz vaseg iskustva... :)

p.s. zapratio sam Izabelu pa vidjet cemo

Hvala :sax:
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#347 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by aldm »

btw zeljezo mi je 0.1 iznad donje granice. Pretpostavljam da i yo moze biti do stitne?
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#348 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by didzej1602 »

aldm wrote:Bio sam na sistematskom nedavno i ustanovili su mi povecanu koncentraciju TSH - 5.12 a gornja granica je 4.2. Yo bi znacilo da stitna je proizvodi dovoljno hormona i hipofiza je stimulira koliko sam skont'o. Radio sam i test na antitijela, negativan je. Na UZ stitna izgleda skroz ok.

Citao sam malo i vidim da imam dosta simptoma lose stitne: umor, suha koza, lomljiva kosa, losa probava (otkrio sam gerb i hij herniju prije pola godine, ali we sad dosta popravilo). Rece mi doktprica da je moguce da je privremeno i da treba raditi ponovo nalaz.

Ako se rijese problemi stitne, kolika je vjerovatnoca da ce i probavni? Koliko je po povezano, a koliko dr faktori. I naravno, bilo sta iz vaseg iskustva... :)

p.s. zapratio sam Izabelu pa vidjet cemo

Hvala :sax:
Meni je na zadnjim pretragama također bio TSH povišen, doduše ja već godinama imam oboljenje štitne (Hashimoto) i pijem terapiju, ali je ovo prvi put u zadnjih nekoliko godina da mi je povišen TSH. Uglavnom, pitam sestru je li to zabrinjavajuće, kaže ona da oni tolerišu do 6.0 kao gornju granicu, tj. nije hitan slučaj da odmah naručuju na pregled. Moguće je da si u momentu kad si radio nalaze bio pod nekim stresom pa je štitna jednostavno reagovala. Ja kada sam radila zadnje nalaze stvarno jesam imala malo stresniji period i nekoliko neugodnih situacija, pa vjerujem da je to razlog. Vidjet ćemo šta doc. bude rekao na kontroli.
Probaj malo relax, zdravija prehrana, po mogućnosti bez glutena, fizička aktivnost i uradi ponovo nalaze pa ćeš vidjeti. :)

Inače dr. Zelija Velija radi preglede i u poliklinici u Franšiznom centru Vitez pa ako nekome zatreba, ne čeka se puno na termin, 3-4 dana.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#349 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dr.gog »

Na prvom pregledu sa ultrazvukom otrkiven mi je poremećaj tkiva žlijezde. Uradio sam hormone prije 7 mjeseci i bio je užas : TSH 73 ,a antitijela su vrištala. Hashimotto klasični.

Prim.dr. Dragan Stevanović mi je dao Euthirox ,postepeno povećavajući dozu. Negdje nakon 10 dana sam imao napad slabosti, lupanje srca i jaku anksioznost, pa mi je korigirao terapiju.

Rezultat: Nakon 7 mjeseci Euthiroxa 1x dnevno(za koji sam uvjeren da mi je bolje djelovao od Letroxa), Selen od 50 mikrograma 1x dnevno, i smanjen unos kruha (glutena uopšteno)- TSH 1,2 , hormoni štitne normalni, antitijela(anti- TPO, anti -TG) za trećinu manje(vezano za gluten kako sam shvatio). Drastično mi je opala masnoća u krvi (za 70 %). Šećer je bio granično povišen, sada je ok. Srce je ok, osim pri promjeni vremena kada osjetim blagu nelagodu sa lijeve strane grudi, što umanjim sa minimalnom dozom diazepama (apaurin) od 2 do 5 miligrama, ili bromazepama (lexillium) od 1,5 mg, uz mirovanje bez stresa.

Zaključio sam da pogoršanje uvijek slijedi nakon jakog stresa :!: ili nepodesne hrane u toku više dana.

Dakle, preporučujem dr. Stevanovića koji je jako pronicljiv, pedantan i profesionalan. Uputnica , knjižica, i sve je riješeno za par dana.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#350 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

Gog koliko su ti bila antitijela? Koliko su sada?
I super da je sad sve ok. Jesi jos na terapiji? Koliko je bila terapija mg?
Post Reply