Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
_spring_
Posts: 34
Joined: 11/05/2007 20:37

#251 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by _spring_ »

crvena987 wrote:molim te možeš li detaljnije o ovom liječenju biljkama...znaš li šta je tačno koristila u ovom biljnom liječenju, ili da mi daš neki kontakt ljudi u zavidovićima koji liječe bolest štitne žlijezde...i zanima me od koje je štitne curica bolovala (hipo ili hiper tireoze)'?
Zaista ne znam puno o njima, uglavnom sam cula da im se skeniraju nalazi i posalju netom ili postom i za odredjeni period oni ti posalju terapiju postom. Malena je to koristila 3 mjeseca i sve se normalizovalo, da ne pricam napamet fino cu se raspitati pa cu javiti. Samo znam da su joj ljekari rekli da mora koristiti tablete cijeli zivot, no kako godinama nije bilo poboljsanja mati joj se obratila njima ...

U svakom slucaju provjerit cu pa cu javiti
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#252 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

hvala ti puno na odgovoru, i hajde molim te kad se raspitaš javi o čemu se radi... :)
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#253 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by merimas »

Prije rata lijecila se od hiperthireoze. Jednom bila u remisiji. Morala sam redovno trositi terapiju Favistan, Inderal, (sadasnji Propranolol), sedmicno kontrolisati krvnu sliku i kada sam dovela stanje u normalu predlozili mi da operisem cvorice na stitnoj, (sedam). Ja odustala. Tada sam imala 27 god. Doktorica endokrinolog mi je savjete neke dala, kao da promijenim nacin zivota u smislu da se manje sikiram, pokusala sam i hvala Bogu i dan sam dobro i bez terapije.
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#254 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

kod mene je hipotireoza, i krenula sam sa tahanom i medom, i rezultati štitne su puno bolji...sad je krenuo i orah, pa ću ovih dana napraviti i smjesu oraha sa medom, za šta sam isto čula da je dobro za ovu štitnu...

a za hipertireozu sam čula da je jako dobar kupus, da se jede svakodnevno i da se stavljaju listovi oko vrata preko noći...pa et možeš još malo i o tome istražiti :)
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#255 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by merimas »

To za kupus moguce je, lijecila sam bolesno koljeno ( tumor benigni) i bilo je odlicno.
sokolica11
Posts: 3
Joined: 17/05/2013 13:10

#256 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sokolica11 »

nafaka123 wrote:Jel netko vadio hormone stitne u labu euromass? Ako jest, koja je cijena i kad su nalazi gotovi?

Huala :-D
FT3, FT4 i TSH sve zajedno 32 KM.
Samo TSH - 15 KM.
samobudite opreznim, naglasite šta želite, jer ako dobro ne utvrdite da vam je dovoljan samo TSH, uradit će vam sva tri hormona i naravno naplatiti. Ja naglasila, ali se ona napravila luda, pa mi sve uradila i izbila iz džepa 17 KM.
Naručuje se, kaže vam dan kada ćete doći, isključivo od 8-8.30 da bi vam nalazi bili gotovi do 9.30.
i šta sad
Posts: 59
Joined: 04/01/2013 16:52

#257 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by i šta sad »

jooooj moji simptomi su bili očajni,spavalo mi se non-stop,samo se naslonim i bukvalno ko top zaspem :-) kosa mi je opadala,ružne promjene na koži nogu i na dlanovima,udebljala se 10 kg....dijagnoza hašimoto ali neznatna odstupanja hormona,doktoru nije bilo jasno kako imam tako teške simptome.Koristila Letrox 50 i nakon sedam dana poboljšanje,nakon 14 simptomi se povlače skroz.Međutim nakon godinu ponovo ružne fleke na nogama i tabanima,bukvalno mi se tabani gule.Ostali simptomi se ne ponavljaju :? :? :?
smradex
Posts: 15
Joined: 02/10/2008 10:10

#258 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by smradex »

Da li je neko imao problema sa konverzijom T4 u T3, odnosno da su mu T4 i TSH u normali a T3 nizak ili na donjoj granici ?

Zna li neko da li se negdje kod nas moze raditi nalaz rT3 ?
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#259 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

crvena987 wrote:kod mene je hipotireoza, i krenula sam sa tahanom i medom, i rezultati štitne su puno bolji...sad je krenuo i orah, pa ću ovih dana napraviti i smjesu oraha sa medom, za šta sam isto čula da je dobro za ovu štitnu...

a za hipertireozu sam čula da je jako dobar kupus, da se jede svakodnevno i da se stavljaju listovi oko vrata preko noći...pa et možeš još malo i o tome istražiti :)
zanima me kolika su kod tebe anti tijela, jer navodno ako su antitijela povišena ( akod mene jesu) ona razaraju štitnu od nosno njeno tkivo, onda nema koristi od prirodnih lijkova-tako sam barem čula- i da li si dok si trošila med i tahin, uzimala i tablete. planiram i ja napraviti smjesu od mladih oraha i meda, pa me zanima da li kad budem to trošila smijem prestati sa uzimanjem tableta. trenutno pijem eutirox 75
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#260 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

meni je TSH bio oko 13,8 kad sam tek otkrila da imam hipotireozu...doktor mi je uključio letrox 0,25j(pola tablete od 50j)...stim da je to trebalo biti početno dok se ne naviknem na tablete i nakon dva mjeseca da povećava dozu...ja sam u međuvremenu jela tahan i med, i THS nakon dva mjeseca JE BIO 5,3. tako da terapiju nisam povećavala i ostala sam na onih 0,25jed...slijedećeg mjeseca ponovo radim nalaze pa ću vidjeti kakva je situacija...pravila sam pauzu nekih 15 dana od tahana i sad ga opet jedem...
prošle sedmice sam stavila 40 oraha prepolovljenih na četiri dijela u med i ostavila na tamno mjesto da stoji 40 dana. kad to bude gotovo krenuću i stim.

isto tako na jednom forumu sam pročitala da je za uravnoteženje hormona dobro: pomješati pola kile meda i dva veća korjena đumbira koji se izrendaju na sitno rende i jede se 2-3 puta dnevno.
i da je dobro pomješati šaku niske bokvice i kunice sa medom i i sto jesti 2-3 puta dnevno...
ja ću i to probati, jer čini mi se da je zdravo i dobro za čitav organizam a to je štitnoj i potrebno...

JA TI SAVJETUJEM da tablete ne prestaješ koristiti, već ako kreneš sa nekim od ovih recepata da ranije odeš na kontrolu štitne i da onda ukoliko se antitijela spuste da sa doktorom lagano i spuštaš terapiju...Sretno, pa javi rezultate :)
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#261 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

crvena987 wrote:meni je TSH bio oko 13,8 kad sam tek otkrila da imam hipotireozu...doktor mi je uključio letrox 0,25j(pola tablete od 50j)...stim da je to trebalo biti početno dok se ne naviknem na tablete i nakon dva mjeseca da povećava dozu...ja sam u međuvremenu jela tahan i med, i THS nakon dva mjeseca JE BIO 5,3. tako da terapiju nisam povećavala i ostala sam na onih 0,25jed...slijedećeg mjeseca ponovo radim nalaze pa ću vidjeti kakva je situacija...pravila sam pauzu nekih 15 dana od tahana i sad ga opet jedem...
prošle sedmice sam stavila 40 oraha prepolovljenih na četiri dijela u med i ostavila na tamno mjesto da stoji 40 dana. kad to bude gotovo krenuću i stim.

isto tako na jednom forumu sam pročitala da je za uravnoteženje hormona dobro: pomješati pola kile meda i dva veća korjena đumbira koji se izrendaju na sitno rende i jede se 2-3 puta dnevno.
i da je dobro pomješati šaku niske bokvice i kunice sa medom i i sto jesti 2-3 puta dnevno...
ja ću i to probati, jer čini mi se da je zdravo i dobro za čitav organizam a to je štitnoj i potrebno...

JA TI SAVJETUJEM da tablete ne prestaješ koristiti, već ako kreneš sa nekim od ovih recepata da ranije odeš na kontrolu štitne i da onda ukoliko se antitijela spuste da sa doktorom lagano i spuštaš terapiju...Sretno, pa javi rezultate :)
hvala ti puno na savjetima, samo ako možeš da mi kažeš koliki je omjer meda i tahina( količinu). I kod mene je prije dva mjeseca tsh bio 13, a antitijela ludnica preko 3000,( dijagnoza hipotireoza hašimoto), zato te pitam jesu li kod tebe antitijela uredu. Jer ako ona nisu povišena lakše je kontrolisati tsh. Trebam na kontrolu za nekih 10-ak dana pa ću vidjeti, a onda u akciju. Molim te samo mi napiši ovo za med i tahin koliko količinski? hvala punooo :-D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#262 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

ne znam kolika su mi antitjela, to nema u nalazu, valjda to nisam ni radila :roll:

a recept ide ovako:
1kg meda (po mogućnosti bagremov) i jedna tegla tahana(800gr) se pomješa (drvenom ili plastičnom kašikom)...
od toga dobiješ dvije tegle...
kada pojedeš prvu turu, napravi pauzu deset dana i opet ponovi turu...
jedna supena kašika ujutro čim ustaneš, najbolje pola sata prije jela i jedna supena kašika pred spavanje (ja sam tako jela, mada neko koristi samo ujutro...ipak, ja sam htijela da što više pojedem tahana prije nalaza :-D )...
tahan možeš kupiti u gotovo svim tržnim centrima ili klasovim prodavnicama i košta oko 8km.
to je to, pa javi rezultate... :)
samo ja mislim da i sad možeš početi jesti, jer i za deset dana može se malo ths spustiti ...sretno :)
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#263 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

crvena987 wrote:ne znam kolika su mi antitjela, to nema u nalazu, valjda to nisam ni radila :roll:

a recept ide ovako:
1kg meda (po mogućnosti bagremov) i jedna tegla tahana(800gr) se pomješa (drvenom ili plastičnom kašikom)...
od toga dobiješ dvije tegle...
kada pojedeš prvu turu, napravi pauzu deset dana i opet ponovi turu...
jedna supena kašika ujutro čim ustaneš, najbolje pola sata prije jela i jedna supena kašika pred spavanje (ja sam tako jela, mada neko koristi samo ujutro...ipak, ja sam htijela da što više pojedem tahana prije nalaza :-D )...
tahan možeš kupiti u gotovo svim tržnim centrima ili klasovim prodavnicama i košta oko 8km.
to je to, pa javi rezultate... :)
samo ja mislim da i sad možeš početi jesti, jer i za deset dana može se malo ths spustiti ...sretno :)
hvala mila od srca, a javim ti rezultate :) :kiss:
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#264 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

orhideja 78 wrote:
crvena987 wrote:ne znam kolika su mi antitjela, to nema u nalazu, valjda to nisam ni radila :roll:

a recept ide ovako:
1kg meda (po mogućnosti bagremov) i jedna tegla tahana(800gr) se pomješa (drvenom ili plastičnom kašikom)...
od toga dobiješ dvije tegle...
kada pojedeš prvu turu, napravi pauzu deset dana i opet ponovi turu...
jedna supena kašika ujutro čim ustaneš, najbolje pola sata prije jela i jedna supena kašika pred spavanje (ja sam tako jela, mada neko koristi samo ujutro...ipak, ja sam htijela da što više pojedem tahana prije nalaza :-D )...
tahan možeš kupiti u gotovo svim tržnim centrima ili klasovim prodavnicama i košta oko 8km.
to je to, pa javi rezultate... :)
samo ja mislim da i sad možeš početi jesti, jer i za deset dana može se malo ths spustiti ...sretno :)
hvala mila od srca, a javim ti rezultate :) :kiss:
evo da se javim ,danas sam ponovo nakon dvomjesečne terapije eutiroxa 75 , vadila nalaze i tsh je sa 13,8 spao na 9,33...čini mi se da je to još uvijek povišeno...al nadam se da će vremenom doći u normalu..ft3 i ft4 su normalni
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#265 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

sad počni jesti tahan i med i pij istu količinu lijekova, onda opet odradi nalaze za mjesec-dva pa vidi razliku...ja ti kažem da sam sa 0,25 letroksa uspjela tsh sa 13,8 skinuti na 5,3...sve zato što sam u toku ta dva mjeseca jela tahan...tako da mi terapiju nisu povećali, pa sad kad odradim opet nalaze javim šta se dešava :-D

sretno :)
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#266 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

pozdrav, bila sam jučer kod doktorice na pregledu i ultrazvuku. ostavila mi je dozu od 75 mg eutirox-a pet dana, a dva dana da pijem po 100 mg, jer se tsh nije dovoljno spustio. štitnjača je poprilično uništena , razorila su je antitijela, i još sasvi :rm malo radi. tako mi je rekla. a sad prelazim na prirodni lijek :run: pa vidjećemo ako Bog da hoče li biti koristi!
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#267 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

orhideja 78 wrote:pozdrav, bila sam jučer kod doktorice na pregledu i ultrazvuku. ostavila mi je dozu od 75 mg eutirox-a pet dana, a dva dana da pijem po 100 mg, jer se tsh nije dovoljno spustio. štitnjača je poprilično uništena , razorila su je antitijela, i još sasvi :rm malo radi. tako mi je rekla. a sad prelazim na prirodni lijek :run: pa vidjećemo ako Bog da hoče li biti koristi!
ja uvijek pokušavam sve kad je riječ o prirodnim receptima i još uvijek istražujem...tako da samo budi istrajna i nikad se ne zna...ako Bog da sve će biti ok :)

sretno :)
orhideja 78
Posts: 7
Joined: 07/04/2013 16:04

#268 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by orhideja 78 »

crvena987 wrote:
orhideja 78 wrote:pozdrav, bila sam jučer kod doktorice na pregledu i ultrazvuku. ostavila mi je dozu od 75 mg eutirox-a pet dana, a dva dana da pijem po 100 mg, jer se tsh nije dovoljno spustio. štitnjača je poprilično uništena , razorila su je antitijela, i još sasvi :rm malo radi. tako mi je rekla. a sad prelazim na prirodni lijek :run: pa vidjećemo ako Bog da hoče li biti koristi!
ja uvijek pokušavam sve kad je riječ o prirodnim receptima i još uvijek istražujem...tako da samo budi istrajna i nikad se ne zna...ako Bog da sve će biti ok :)

sretno :)
Jučer sam napravila smjesu s medom i tahanom. Ma ukusno pravo, svi članovi moje fam bi jeli sa mnom :). A da pitam za orahe, i njih sam prije nekih 20 dana napravila. Znači mlade orahei med. I dans gledam teglu, kad primijetih da su orasi isplivali na površinu i postali smeđi, a med se slegao. Da li to tako i treba da bude i da li treba nekada promiješati?
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#269 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

orhideja 78 wrote:
crvena987 wrote:
orhideja 78 wrote:pozdrav, bila sam jučer kod doktorice na pregledu i ultrazvuku. ostavila mi je dozu od 75 mg eutirox-a pet dana, a dva dana da pijem po 100 mg, jer se tsh nije dovoljno spustio. štitnjača je poprilično uništena , razorila su je antitijela, i još sasvi :rm malo radi. tako mi je rekla. a sad prelazim na prirodni lijek :run: pa vidjećemo ako Bog da hoče li biti koristi!
ja uvijek pokušavam sve kad je riječ o prirodnim receptima i još uvijek istražujem...tako da samo budi istrajna i nikad se ne zna...ako Bog da sve će biti ok :)

sretno :)
Jučer sam napravila smjesu s medom i tahanom. Ma ukusno pravo, svi članovi moje fam bi jeli sa mnom :). A da pitam za orahe, i njih sam prije nekih 20 dana napravila. Znači mlade orahei med. I dans gledam teglu, kad primijetih da su orasi isplivali na površinu i postali smeđi, a med se slegao. Da li to tako i treba da bude i da li treba nekada promiješati?
treba promučkati ako može, ili promiješati drvenom kašikom svremena na vrijeme...
ja idem na kontrolu sredinom ovog mjeseca, pa javim kakvi su rezultati...do tad ću jesti tahan i med, a poslije kontrole krenut ću sa orasima, jer tad nekad će i biti gotovi :)
sretno, i nemoj zaboravit pisat kako napreduje terapija :-D
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#270 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

bolje bi ti bilo da posebno uzimaš tahan i med, jer onda tačno znaš šta si i koliko pomješala. mjera je jedna tegla tahana i jedna tegla meda...dakle, ako je velika tegla onda je 800gr tahana i 1kg meda...a može i mala tegla tahana od 500gr i dodaš i 500gr meda...treba dobro izmješat plastičnom ili drvenom kašikom i isto takvim kašikama tu smjesu jesti...tahan imaš kupiti i u interexu (bar je bilo) i u klasovim prodavnicama (u onoj na malti)...eto, pa javi kakvi su rezultati...puno sreće :)

ja moram da prijavim, da su moji zadnji nalaz za TSH sa 5,3 otišao na 8,1...al ja sam i dalje zadovoljna sa obzirom da sam pila samo 0,25 mg tablete, a doktor je očekivao da će biti puno veći...eto mislim da je tahan zaslužan za ovakve nalaze, al ipak doza preko vikenda je povećana na 0,50 mg...nalazi opet tek za 4mjeseca, pa javim rezultate...međutim sad sam uvela pored tahana i med sa orasima, te pokušavam zdravije da se hranim i da idem na trčanje...pa vidjet ćemo da li će biti kakvog pomaka...ja ne odustajem i vjerujem uz Božiju pomoć da ću pobjedit ovu glupu štitnu :)
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#271 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

hvala :)

i ja isto volim prirodne lijekove, a super ti je ideja da jedeš tahan bez obzira na štitnu, jer je i bogat b- vitaminom i jako zdrav...eto ako i ti saznaš kakav prirodan lijekić piši :)

pozdrav :wink:
idatresori
Posts: 2
Joined: 19/09/2013 19:12

#272 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by idatresori »

Zdravo. Imam 21 god, i jos od 3. srednje imam problema s malokrvnoscu. Kad sam prvi put osjetila simptome zeljezo mi je bilo 2, te mi je doktorica dala heferol tablete da pijem dva mjeseca, sto sam i uradila te mi se zeljezo vratilo u normalu. No, isti problem osjetila sam ove godine kada su simptomi bili jos jace izrazeni. Uglavnom mi se mantalo pri naglim pokretima, losa koncentracija, umor, stalna pospanost, ali i ubrzan rad srca sto prije nisam osjecala a cak bi osjetila kako me srce ziga. Takodjer koza mi je postala toliko suha da mi se lice peruta,kao i ruke,a u zadnje vrijeme primjetila sam da mi kosa dosta opada, manjak energije,te kada legnem na ledja osjetim da me nesto pomalo steze u vratu i uglavnom mogu lezati na lijevoj strani jer mi je tada disanje normalno, te kada dugo pricam glasno lako promuknem.( na zadnje simptome obratila sam pozornost tek kad mi je doktorica rekla za stitnjacu) . Mislila sam da mi je zeljezo ponovo palo pa sam otisla doktoru da izvadim nalaze, kada sam se pozalila i na kozne probleme. Tada me doktorica pitala jesam li ikad imala problema sa stitnjacom, no na kraju sam samo izvadila zeljezo koje mi je bilo ponovo 2, te mi je ponovo dala heferol tablete da pijem dva mjeseca. Nakon dva mjeseca otisla sam po nove nalaze te odlucila izvaditi i hormone za stitnjacu ali doktorica je preporucila da izvadim samo TSH jer on je „glavni“. Nalaz je bio dobar. No mene i dalje zabrinjavaju problemi, jest da su manji ali osjecaj umora, manjak koncentracije, suha koza, bezvoljnost,pospanost,opadanje kose su i dalje prisutni. Zanima me da li bi trebala otici na ultrazvuk stitnjace? Dvoumim se jer mi je TSH bio dobar,ali cula sam da i uz dobre nalaze na ultrazvuku se mogu primjetiti nepravilnosti?
Zaya
Posts: 56
Joined: 28/10/2007 20:41

#273 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Zaya »

idatresori wrote: Zanima me da li bi trebala otici na ultrazvuk stitnjace? ?
da. kod mene je takodjer tsh bio u redu, ali se na ultrazvuku pokazao poremecaj. zato ako mozes otidji i na ultrazvuk i mozda ne bi bilo lose da se i antitjela stitne zlijezde pregledaju (anti TPO). No, to sto pises je vjerovatno do zeljeza, pregledaj obavezno zasto ti je tako nizak. kako se hranis? da li ti je menstruacija ok?
pregledaj vitamin d mozda usput...
idatresori
Posts: 2
Joined: 19/09/2013 19:12

#274 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by idatresori »

Uglavnom jedem kuhanu hranu, tako da brza hrana mi nije u opciji, ali slabo jedem svjezeg voca i povrca.. Menstruacija mi je redovna ali uglavnom prva 3-4 dana mi je obilna. A slucajno sam bila i na ispitivanju vitamina i minerala u tijelu i iskazalo se da je sve ok ali imam nedostatak cinka, sto takodjer uzrokuje probleme suhe koze, kose.. Tad mi je preporuceno da nakon heferola uzmem i cink sto sam ucinila ali nema vecih promjena, koza i dalje suha a i kosa opada no i to moze ovisiti o raznim faktorima. Najgore je sto su simptomi anemije i problema stitne zlijezde veoma slicni i da mi doktorica nije upozorila na nju nikad ne bih ni pomislila. Hvala na savjetu. :)
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#275 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by korisnik101 »

da li neko zna citati nalaze pretraga?

npr. vidim da su mi FT 4 (13.3 izmedju 12-22) i FT 3 (5.0 izmedju 2.8-7.1) u toj nekoj normali,
ali TSH je 5.1 (izmedju 0.27-4.2), da li to znaci da je hipoterioza ili.. nista?? hvala!! :?
Post Reply