HOBI - filatelija

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Ado69
Posts: 41
Joined: 07/08/2009 23:31

#226 Re: HOBI - filatelija

Post by Ado69 »

Pozdrav Ivana,

nazalost nisu puno vrijedne a isto tako nisu ni u malom broju tiskane. Imati jednu od mogucih 20 Maraka bi bio stvarno Raritet i Marka bi onda bila veoma skupocjena.

Papina Marka iz 2005 tiskana je u Arcima/Tabacima po dvadeset Maraka, ukupno 600.000 puta. Sto znaci da ih sesto Hiljada istih Maraka postoji (ne Araka). Posto u Stampariji samo u Arcima proizvodi, pa se tek u Posti pojedine kidaju i prodaju, je Stamparija onda ukupno 30.000 Araka proizvela. Vrijednost ove Marke u absolutno Cistom izdanju, bez lomova, razkidanih Zubaca i originalnom Gumom (ljepilo) na pozadini, je po Michel Katalogu = 0.70€. Isto tako i Ponistena (stembiljana) Marka nosi vrijednost od 70Centi. To je Filatelisticka vrijednost od 100% ako se gleda po Michel Katalogu.

Isto tako je i Marka "500. OBLJETNICA VEPRINAČKOG ZAKONA" tiskana/stampana 200.000 puta. Vrijednost po Michel Katalogu je 80 Centi.

Za obe Marke postoje i FDC Koverte sa istim Markama i stembiljima Prvog Dana (FDC = First Day Cover) i mogu se kupiti kod Hrvatske Poste a isto tako na Ebayu, Delcampe ili kod Filatelistickih Trgovaca.

Evo jedan primjer kako izgleda jedan Arak sa 20 Maraka od Hrvatske Poste.
http://images-00.delcampe-static.net/im ... 17_001.jpg

Hvala na Ponudi ali Sansku Cesmu i Mrkvu imam u Arcima i dosta pojedinacnih u Albumima. Kolekcije Bosne su gotovo pa kompletne. Jedino trazim jos 7 Araka Poste iz 1995, ostalo sve sto je izdato vec imam. Uglavnom Puno Hvala. :)
IvanaAD
Posts: 3
Joined: 25/06/2012 14:01

#227 Re: HOBI - filatelija

Post by IvanaAD »

Uh joj. Baš sam se ponadala :) Ali nema veze. Ima još vremena, tek sam počela :) Još jednom hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje za vas, ako vam nije problem :D
Zanima me sadrže li ti First Day Cover-i sve marke jedne kolekcije i dali se to u pošti može kupiti samo jedan dan ili i poslje prvog dana stavljanja te marke/maraka u prodaju? Pozdrav!
Ado69
Posts: 41
Joined: 07/08/2009 23:31

#228 Re: HOBI - filatelija

Post by Ado69 »

Samo polako ima vremena :D Filatelija netraje par Dana, nego citav Zivot. Bar onoliko koliko je Osobi vrijedno zrtvovati vremena za isto i koliko djep to omogucava. U filateliji uvjek ima vise vrsta Kolekcionara, ja ih djelim u tri vrste. Kao prvo to su Kolekcionari koji sve sakupljaju sto im stigne pod Ruku, bez obzira na Kvalitet i brojnost Maraka te cekaju na Bingo Marku da upali kec :-D Onda postoje Kolekcionari koji se bave Filatelijom radi opustanja Duse a istovremeno i konstantnim sakupljanjem vrijednih Zbirki, ovi vec gledaju vise na Kvalitet i pokusavaju preko kupljene Literature da dodju do informacija i upotrebe ih kako treba. I na kraju Profesionalci koji Kupljuju tj. umjesto dionica ili sl. ulazu u Filateliju i cekaju vrijeme da Kolekcija postane dragocjena. Vecinom su to kolekcinari koji imaju vise zbirki sa specijalnim temama a isto tako i Markama koje su veoma rijetke, do kojih je tesko doci i koje su skupocjene. Ukratko receno, Filatelija je studij za sebe i kosta puno vremena a o parama da nepricamo.

Ako ublizini postoji jedan Fila. klub odi do njih i sakupi malo Informacija kako oni to rade. Ipak ti jedan filatelista moze u par Rjeci i Slika vise objasniti nego neka Knjiga. Isto tako u istim klubovima se Marke tj. duple mogu dobro razmjenuti sa drugima, to cuva djep i stvara nove kontakte.

Da se vratim na tvoje pitanje. U Posti se mogu itekako kupiti gotovo sve FDC Koverte koje su izdate do sada, bar novije doba tj. zadnje Godine. U Bosni nazalost samo Sarajevska Glavna Posta ima zadovoljavajaci Broj ponude mada je i to veoma slabo, bar u mojim ocima. Sirem Bosne Poste i Njihova Fila Odjeljenja su katastrofa, neke nemaju ni 15 razlicitih Maraka a kamoli Araka ili FDC da ponude. Posta u Hrvatskoj vec to malo drugacije gleda i snabdjeva Filateliste sa dobrim Brojevima svih velicina, dali bila Marka, Arci, FDC ili sl.
FDC Koverte se mogu kupiti i poslije izlaska na trziste (Prvi Dan) ukoliko Posta ima dovoljno u rezervi kod sebe.
Bosanska Posta unazad 3 Godine je promjenula nacin poslovanja sa Markama. Oni sada konstantno od Dana izlaska na trziste, Marku povlace iz prodaje najkasnije nakon dvije Godine. Ko se za to vrijeme snabdije sa Markama on ih ima a svima ostalima nakon toga samo jos preostaju Trgovci i drugi Filatelisti da od njih otkupe. Zato nije lose napraviti jedan Godisnji Abonement tako da se sve Marke mogu dobiti.
IvanaAD
Posts: 3
Joined: 25/06/2012 14:01

#229 Re: HOBI - filatelija

Post by IvanaAD »

E puno hvala, nisam sigurna da toga ima, jer ipak, živim u malom selu, a imam tek 13 godina, pa nemam nekih mogućnosti,ali ovdje ima starih ljudi od kojih mogu nešto dobiti,kao što sam od tog čovjeka dobila oko 100 maraka :) On ih je skupljao i poklonio mi... Sad još sve moram smisliti i sutra idem u poštu pogledati i malo se raspitati, nadam se da će dobro proći te da ću pronaći bar jedan FDC. Puno hvala na informacijama :)
Ado69
Posts: 41
Joined: 07/08/2009 23:31

#230 Re: HOBI - filatelija

Post by Ado69 »

Nema na cemu Ivana, zelim ti puno uspjeha u svjetu Filatelije. Ipak pokusaj u okolini i Skolama da se raspitas dali postoji Skolska Filatelisticka Sekcija ili cak neki Fila Klub. Tu ces steci puno novih Kontakata a i prilike da dodjes do literature i drugih Maraka za razmjenu.
User avatar
Gusztav
Posts: 523
Joined: 10/12/2009 09:04

#231 Re: HOBI - filatelija

Post by Gusztav »

BH Pošta je u zadnjih 5 godina organizirala oko 20-ak juniorskih filatelistiških klubova, uglavnom u osnovnim školama u Federaciji BiH....ne znam gdje Ivana živi i koju školu pohađa, nek' se raspita, možda već ima klub u nekoj školi u njenoj blizini. :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#232 Re: HOBI - filatelija

Post by mO k3 »

nadjoh jednu lijepu marku sa razlicitim zupcanjima i bas iz ovoga razloga na jedmoj marki 4 razlicita zupcanja su marke za vrijeme kuk u Bosni jako zanimljiva tema

Image
Image
Image
ssukalo
Posts: 3
Joined: 13/09/2012 14:58

#233 Re: HOBI - filatelija

Post by ssukalo »

Zainteresovana sam za razmjenu postanskih maraka koje imate. Posaljite PP.
Last edited by ssukalo on 27/09/2012 13:15, edited 3 times in total.
ssukalo
Posts: 3
Joined: 13/09/2012 14:58

#234 Re: HOBI - filatelija

Post by ssukalo »

Trazim filateliste za razmjenu ponistenih postanskih maraka, javite se na PP
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#235 Re: HOBI - filatelija

Post by mO k3 »

ssukalo wrote:Trazim filateliste za razmjenu ponistenih postanskih maraka, javite se na PP
Amater :)

Ali svi smo poceli tako .....
rezervni_drot
Posts: 1
Joined: 07/10/2012 02:30

#236 Re: HOBI - filatelija

Post by rezervni_drot »

Posto sam novi tu,svima pozdrav :)

Za razmjenu imam marke Kanade,Australije,Amerike (60'tih) godina

ako je neko zainteresovan,PP :)
ssukalo
Posts: 3
Joined: 13/09/2012 14:58

#237 Re: HOBI - filatelija

Post by ssukalo »

Ženski Dr.Med wrote:
ssukalo wrote:Trazim filateliste za razmjenu ponistenih postanskih maraka, javite se na PP
Amater :)

Ali svi smo poceli tako .....

Nisam trazila komentatore, vec filateliste
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#238 Re: HOBI - filatelija

Post by mO k3 »

ssukalo wrote:
Ženski Dr.Med wrote:
ssukalo wrote:Trazim filateliste za razmjenu ponistenih postanskih maraka, javite se na PP
Amater :)

Ali svi smo poceli tako .....

Nisam trazila komentatore, vec filateliste
o da izvini..."filatelisto"
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#239 Budućnost filatelije

Post by Mu'min »

Nekad sam i sam bio filatelista kao dječak i sada se pitam da li filatelija ima budućnost s obzirom na razvoj ovih tehnologija?
Ko još uopće sem firmi piše pisma, razglednice itd.? Možda još kao čestitku za Bajram, Božić i slično al to je AKO , jer komotnije je danas SMS poslati ili samo na FB "pokazati ljubav"?

Po drugoj strani Pošte tu gledaju samo kao zaradu i prave markice ko u fabrici sa velikim brojem i visokim cijenama pa ako želiš imati komplet kolekciju prisilite da kupiš sve.

I za kraj ono što meni lično smeta jeste činjenica da su vrednije NOVE markice od KORIŠTENIH koje su bili na pismu i imaju neku priču sa datumom za sobom.
To baš ide na ruku Pošti i sličnim da raja bukvalno mijenja suhu paru za markicu koju eto drži tamo u albumu.

lp
Mu'min
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#241 Re: Budućnost filatelije

Post by mO k3 »

Mu'min wrote:Nekad sam i sam bio filatelista kao dječak i sada se pitam da li filatelija ima budućnost s obzirom na razvoj ovih tehnologija?
Ko još uopće sem firmi piše pisma, razglednice itd.? Možda još kao čestitku za Bajram, Božić i slično al to je AKO , jer komotnije je danas SMS poslati ili samo na FB "pokazati ljubav"?

Po drugoj strani Pošte tu gledaju samo kao zaradu i prave markice ko u fabrici sa velikim brojem i visokim cijenama pa ako želiš imati komplet kolekciju prisilite da kupiš sve.

I za kraj ono što meni lično smeta jeste činjenica da su vrednije NOVE markice od KORIŠTENIH koje su bili na pismu i imaju neku priču sa datumom za sobom.
To baš ide na ruku Pošti i sličnim da raja bukvalno mijenja suhu paru za markicu koju eto drži tamo u albumu.

lp
Mu'min
Imas i mogucnost da skupljas stare marke ,osim toga drug filatelija je hobi kraljeva :)
ako imas pitanja rado cemo pokusati da ti odgovorimo ,do tada poz
belzabu
Posts: 1
Joined: 17/01/2013 14:17

#242 Re: HOBI - filatelija

Post by belzabu »

Ako je netko za razmijenu poštanskih maraka neka se javi na PP !!
marin982
Posts: 20
Joined: 02/11/2011 22:41
Location: Sarajevo

#243 Re: HOBI - filatelija

Post by marin982 »

Ne bavim se filatelijom, nego numizmatikom, ali imam dosta markica. Od egzotičnijih ima ih dosta iz Irske, San Marina i slično. Ako je neko zainteresovan mogu i uslikati. Javite se na pp ;)

Pozz!
agbonlahor
Posts: 143
Joined: 23/10/2012 11:22

#245 Re: HOBI - filatelija

Post by agbonlahor »

Pozdrav, neznam da li neko josh prati ovu temu, al evo da se javim :D

imam i ja nekih ovih markica AL ZA PRODAJU, sve su u top stanju nisu ponistene kosto su vecinom ovdje koje sam vidio na formu, imam nekih markica starih od olimpijade u Sarajevu i u LA(ljetne)84.god, od Yugoslavije nake TITO i tako nesto, fudbal spanija 82.god, itd, oko 51 markica, mislim da imaju neku vrijednost, volio bi da neko pogleda, da procjeni, ja mislim da ako je to 10 15 km da ni ne prodajem ;)
Lejlaafarah
Posts: 20
Joined: 11/12/2012 14:40

#246 Re: HOBI - filatelija

Post by Lejlaafarah »

Cao, volila bi ako bi mi neko mogao pomoci imam zbirku markica voljela bi znati dali te ista markice vrijede, takodjer imam vecu zbirku starih razglednica volila bi ako neko ima da pogleda i da mi procjenji njihovu vrjednost.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#247 Re: HOBI - filatelija

Post by mO k3 »

Lejlaafarah wrote:Cao, volila bi ako bi mi neko mogao pomoci imam zbirku markica voljela bi znati dali te ista markice vrijede, takodjer imam vecu zbirku starih razglednica volila bi ako neko ima da pogleda i da mi procjenji njihovu vrjednost.
malo vise info ... koje su marke ,koje razglednice ,slike mozda???
pravosudni2011
Posts: 39
Joined: 22/08/2011 09:28

#248 Re: HOBI - filatelija

Post by pravosudni2011 »

Izvinjavam se ako vec postoji odgovor na pitanje, ali za poklon zelim kupiti album za skupljanje postanskih marki i mozda par njih za pocetak hobija dragoj osobi. Gdje mogu kupiti album i da se ne obrukam i markica da ne predam prazan album :D (pretpostavljam posta naravno, ali eto rado bih procitala vase savjete) :) hvala puno i ako mogu i cijene. Pozdrav
Lejlaafarah
Posts: 20
Joined: 11/12/2012 14:40

#249 Re: HOBI - filatelija

Post by Lejlaafarah »

sadu cu postaviti samo neke od markica a sto se tice stari razlednica njih bas imam puna i to od 1956 godine ja mislim da imam i satrije, volila bi ako ima neko ko se razumije u to da me posavjetuje da upute dali nesto vrjedi ili ne tu zbirku je zapoceo moj otac a ja nastavila
Lejlaafarah
Posts: 20
Joined: 11/12/2012 14:40

#250 Re: HOBI - filatelija

Post by Lejlaafarah »

ovo su samo neke od sto ih imam u kolekciji

Image


Image


Image


Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply