Hladno oruzje?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#1 Hladno oruzje?

Post by Rofix »

Sta izabrati kao oruzje za nosenje i samoodbranu u slucaju nuzde, napada narkomana i slicno?
Moj favorit je bejzbolka, licno sam se uvjerio, ali je prevelika za nosenje, jbg :D
Znaci nesto malo da se sakrije i sto se vrlo brzo moze upotrijebiti.

Padaju mi na pamet skakavac noz i specijalka palica.
Ima li ko iskustva sa onim papar-suzavac sprejevima sto se po piku prodaju? Ne ulijeva mi povjerenje. :run:
I kakav je stav zakona prema svemu nabrojanom, koliko znam samo je sprej dozvoljen i to iskljucivo zenama.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2 Re: Hladno oruzje?

Post by lijepa u dusi »

Jedno vrijeme u mojoj mahali vozao se jedan debil koji je imao obicaj zaskakivati zene, djevojke, nekad je isao i pjeske i dobacivao, nekad bi se priblizio toliko da ga cujes kako dise... Ja nosala makaze u dzepu, kad se vracam iz skole, u dzep i namjestih ih u ruci. Jbg, trebale mi u skoli za rezanje kolaz papira :D

Ne znam koliko bi bilo funkcionalno da me zaista napao ali sam se ja sigurnije osjecala. Na kraju su ga lokalni mangupi uhvatili i poslali na KUM, a kasnije je i odlezao.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3 Re: Hladno oruzje?

Post by Alfons Kauders »

Cakija, ali neka solidna. Nista ona leptir sranja, to je za sanere i sminku, samo ces se porezat. Ganjaj nesto s axial mehanizmom, da je mozes rasklopiti izmedju vadjenja iz dzepa i zabijanja u vrat. Jer ce se jeftin leptir sklopiti/saviti u najgorem trenutku

Nije lose uzeti nesto s interneta, ukoliko ga se bude trebalo rijesiti bez tragova i bez svjedoka (da ne bude "on? znam ga, kupio je kod nas noz neki dan"). Dakle, jeftino i potrosno, a dovoljno kvalitetno da nekom pervertitu mozes odrezati muda ili prerezati arteriju.

Ja sam uzimao ove cakijice i multitool sranja za auto, bajk i vikendicu:

http://www.gearbest.com/pocket-knives-a ... 21175.html

Za te pare, jako dobar kvalitet. Bas sam se ugodno iznenadio, kao i par kolega koji su uzimali slicne sitnice za ribu, lov itd.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4 Re: Hladno oruzje?

Post by Nadzorna_ploca »

:run:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#5 Re: Hladno oruzje?

Post by animals »

Od hladnog oruzja samo sladoled.. :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: Hladno oruzje?

Post by triconja »

I sta bude kad pajkan pretresom utvrdi da se nosi hladno oruzje?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: Hladno oruzje?

Post by HAVANA »

Vibrator.Kad te napadne izvadis,upalis i kazes sacu te zguzit.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: Hladno oruzje?

Post by HAVANA »

Ohladi ga u frizideru.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Hladno oruzje?

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:Vibrator.Kad te napadne izvadis,upalis i kazes sacu te zguzit.
osupnut sam

al cu ipak lajkat :thumbup:

+1
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: Hladno oruzje?

Post by HAVANA »

Eeee,al zamisli on jaci pa ti ga otme? :cry:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11 Re: Hladno oruzje?

Post by Tomahawk11 »

Ona kljuc za odvrtanje, svakako ga nosis, samo ga premjestis iza sjedista.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#12 Re: Hladno oruzje?

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:Ona kljuc za odvrtanje, svakako ga nosis, samo ga premjestis iza sjedista.
Gedore? :lol: Moze se ubiti covjek tim ko od sale :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: Hladno oruzje?

Post by muha_sa »

najbolje oružje za samoodbranu je da se ne kurcite
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#14 Re: Hladno oruzje?

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote:
Tomahawk11 wrote:Ona kljuc za odvrtanje, svakako ga nosis, samo ga premjestis iza sjedista.
Gedore? :lol: Moze se ubiti covjek tim ko od sale :lol:
Ma jok ba, onaj kljuc kad stavljas rezervnu gumu :D
A moze ubiti jasta.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: Hladno oruzje?

Post by Tomahawk11 »

muha_sa wrote:najbolje oružje za samoodbranu je da se ne kurcite
:thumbup:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#16 Re: Hladno oruzje?

Post by animals »

HAVANA wrote:Eeee,al zamisli on jaci pa ti ga otme? :cry:
Najbolji je onaj sa dvije iste strane..
da ne najebes sam :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#17 Re: Hladno oruzje?

Post by O'zone »

HAVANA wrote:Eeee,al zamisli on jaci pa ti ga otme? :cry:
:lol: :lol: :lol: :lol: a jbga
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#18 Re: Hladno oruzje?

Post by L u c i f e r »

Alfons Kauders wrote:Cakija, ali neka solidna. Nista ona leptir sranja, to je za sanere i sminku, samo ces se porezat. Ganjaj nesto s axial mehanizmom, da je mozes rasklopiti izmedju vadjenja iz dzepa i zabijanja u vrat. Jer ce se jeftin leptir sklopiti/saviti u najgorem trenutku

Nije lose uzeti nesto s interneta, ukoliko ga se bude trebalo rijesiti bez tragova i bez svjedoka (da ne bude "on? znam ga, kupio je kod nas noz neki dan"). Dakle, jeftino i potrosno, a dovoljno kvalitetno da nekom pervertitu mozes odrezati muda ili prerezati arteriju.

Ja sam uzimao ove cakijice i multitool sranja za auto, bajk i vikendicu:

http://www.gearbest.com/pocket-knives-a ... 21175.html

Za te pare, jako dobar kvalitet. Bas sam se ugodno iznenadio, kao i par kolega koji su uzimali slicne sitnice za ribu, lov itd.
:)

:thumbup:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#19 Re: Hladno oruzje?

Post by zlo zlo »

ja imam ovakvu čakijicu :mrgreen:

Image
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#20 Re: Hladno oruzje?

Post by Sarajevo1970 »

Alfons Kauders wrote:Cakija, ali neka solidna. Nista ona leptir sranja, to je za sanere i sminku, samo ces se porezat. Ganjaj nesto s axial mehanizmom, da je mozes rasklopiti izmedju vadjenja iz dzepa i zabijanja u vrat. Jer ce se jeftin leptir sklopiti/saviti u najgorem trenutku

Nije lose uzeti nesto s interneta, ukoliko ga se bude trebalo rijesiti bez tragova i bez svjedoka (da ne bude "on? znam ga, kupio je kod nas noz neki dan"). Dakle, jeftino i potrosno, a dovoljno kvalitetno da nekom pervertitu mozes odrezati muda ili prerezati arteriju.

Ja sam uzimao ove cakijice i multitool sranja za auto, bajk i vikendicu:

http://www.gearbest.com/pocket-knives-a ... 21175.html

Za te pare, jako dobar kvalitet. Bas sam se ugodno iznenadio, kao i par kolega koji su uzimali slicne sitnice za ribu, lov itd.
Taj bas dobro/kvalitetno izgleda, baš hvala ti na savjet. :thumbup:

Ali me i zanima koliko je ovo legalno nositi sa sobom? Mislim u slučaju da mi nadje policija ovo uz mene..
Ima li neki zakon gdje piše tacno šta je dozvoljeno (dužina noža?) u BiH i preko koje mjere je zabrana?

Mislim, nebih volio imati belaja sa policijom zbog ovakvih stvari.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21 Re: Hladno oruzje?

Post by Alfons Kauders »

Sarajevo1970 wrote:
Alfons Kauders wrote:Cakija, ali neka solidna. Nista ona leptir sranja, to je za sanere i sminku, samo ces se porezat. Ganjaj nesto s axial mehanizmom, da je mozes rasklopiti izmedju vadjenja iz dzepa i zabijanja u vrat. Jer ce se jeftin leptir sklopiti/saviti u najgorem trenutku

Nije lose uzeti nesto s interneta, ukoliko ga se bude trebalo rijesiti bez tragova i bez svjedoka (da ne bude "on? znam ga, kupio je kod nas noz neki dan"). Dakle, jeftino i potrosno, a dovoljno kvalitetno da nekom pervertitu mozes odrezati muda ili prerezati arteriju.

Ja sam uzimao ove cakijice i multitool sranja za auto, bajk i vikendicu:

http://www.gearbest.com/pocket-knives-a ... 21175.html

Za te pare, jako dobar kvalitet. Bas sam se ugodno iznenadio, kao i par kolega koji su uzimali slicne sitnice za ribu, lov itd.
Taj bas dobro/kvalitetno izgleda, baš hvala ti na savjet. :thumbup:

Ali me i zanima koliko je ovo legalno nositi sa sobom? Mislim u slučaju da mi nadje policija ovo uz mene..
Ima li neki zakon gdje piše tacno šta je dozvoljeno (dužina noža?) u BiH i preko koje mjere je zabrana?

Mislim, nebih volio imati belaja sa policijom zbog ovakvih stvari.
Naravno da nije legalno, ali jebiga, nije legalno ni da jedni te isti ljudi terorisu grad 20 godina... :)

Ja ne furam oruzje, ali cakiju vise vidim kao orudje i dio nase tradicije, :D plus manji je belaj da te uhvate s cakijom nego pistoljem bez papira. :D

Ako bas hoces nesto za samoodbranu sto mozes drzati u vratima auta da ti niko ne sere i da nemas problema s policijom - sarafciger je najbolji izbor.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#22 Re: Hladno oruzje?

Post by zrakomlat »

Za ogulit jabuku :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#23 Re: Hladno oruzje?

Post by JThomas »

pristupnica vladajuće stranke.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#24 Re: Hladno oruzje?

Post by O'zone »

Sarajevo1970 wrote:
Alfons Kauders wrote:Cakija, ali neka solidna. Nista ona leptir sranja, to je za sanere i sminku, samo ces se porezat. Ganjaj nesto s axial mehanizmom, da je mozes rasklopiti izmedju vadjenja iz dzepa i zabijanja u vrat. Jer ce se jeftin leptir sklopiti/saviti u najgorem trenutku

Nije lose uzeti nesto s interneta, ukoliko ga se bude trebalo rijesiti bez tragova i bez svjedoka (da ne bude "on? znam ga, kupio je kod nas noz neki dan"). Dakle, jeftino i potrosno, a dovoljno kvalitetno da nekom pervertitu mozes odrezati muda ili prerezati arteriju.

Ja sam uzimao ove cakijice i multitool sranja za auto, bajk i vikendicu:

http://www.gearbest.com/pocket-knives-a ... 21175.html

Za te pare, jako dobar kvalitet. Bas sam se ugodno iznenadio, kao i par kolega koji su uzimali slicne sitnice za ribu, lov itd.
Taj bas dobro/kvalitetno izgleda, baš hvala ti na savjet. :thumbup:

Ali me i zanima koliko je ovo legalno nositi sa sobom? Mislim u slučaju da mi nadje policija ovo uz mene..
Ima li neki zakon gdje piše tacno šta je dozvoljeno (dužina noža?) u BiH i preko koje mjere je zabrana?

Mislim, nebih volio imati belaja sa policijom zbog ovakvih stvari.
Ako ti nađu imat ćeš problem sa svakim hladnim oružijem...
Član 4. stav 6, Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružija i municije KS
Hladno oružje su bodeži, kame, mačevi, sablje, bajoneti i „skakavci“ čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške iskaču pritiskom na dugme ili polugu ili metalne zvjezdice za bacanje, bez obzira na dužinu oštrice, bokseri, druga oružja sa skrivenim oštricama kao i naprave koje izazivaju el ektrošokove.Hladnim oružjem smatraju se i predmeti pogodni za nanošenje povreda kada se nose na javnim mjestima.
Ništa od ovoga nije legalno izuzev pepper spreja za dame.

Koliko sam upratio u proceduri je novi zakon o posjedovanju i nošenju oružija u KS koji bi trebao biti dosta liberalniji i za muške do toga da možeš nositi sve za samoodbranu ali ako naneseš povrede u napadu a ne u odbrani donji si.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/niz-pro ... /170124018
Dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom organu je kategorija D, a čine je električni paralizatori, sprejevi za omamljivanje, hladno oružje i zračno oružje čiji je kalibar manji od 4,5 mm.
Električni paralizatori i sprejevi za omamljivanje mogu se upotrebljavati samo za samoodbranu prema napadaču i na način da se time ne ugrožava sigurnost drugih osoba.
User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#25 Re: Hladno oruzje?

Post by Rofix »

Dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom organu je kategorija D, a čine je električni paralizatori, sprejevi za omamljivanje, hladno oružje i zračno oružje čiji je kalibar manji od 4,5 mm.
Zabranjeno je nošenje vatrenog, zračnog i hladnog oružja na javnim okupljanjima, u obrazovnim, zdravstvenim i drugim javnim ustanovama, u prostorijama državnih organa i institucija, ugostiteljskim objektima i prostorima koji se koriste za pružanje ugostiteljskih usluga.
Po ovome ispade da je dozvoljeno nositi hladno oruzje na ulici. Je li ovo usvojeno ili nije?
Post Reply