Hlađenje motora golf 2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#1 Hlađenje motora golf 2

Post by El Mumin »

Evo ovako. Golf 2 1.6 D . Primijetio sam da na povratnom crijevu koje ide u bocu , nema uopste protoka. Termostat radi, kad se motor zagrije oba crijeva postanu vruća. Topao zrak u kabini puše normalno. Kazaljka za temperaturu , ne prelazi nikad pola . Ali, brine me to što ono tanko crijevo koje vraća višak tečnosti u bocu uopšte nema protoka.
Zna li neko šta bi moglo biti u pitanju ?
Mays SB
Posts: 49
Joined: 29/04/2015 23:15

#2 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by Mays SB »

El Mumin wrote:Evo ovako. Golf 2 1.6 D . Primijetio sam da na povratnom crijevu koje ide u bocu , nema uopste protoka. Termostat radi, kad se motor zagrije oba crijeva postanu vruća. Topao zrak u kabini puše normalno. Kazaljka za temperaturu , ne prelazi nikad pola . Ali, brine me to što ono tanko crijevo koje vraća višak tečnosti u bocu uopšte nema protoka.
Zna li neko šta bi moglo biti u pitanju ?
Mislim da su godine auta u pitanju.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#3 Re: RE: Re: Hlađenje motora golf 2

Post by El Mumin »

Mays SB wrote:
El Mumin wrote:Evo ovako. Golf 2 1.6 D . Primijetio sam da na povratnom crijevu koje ide u bocu , nema uopste protoka. Termostat radi, kad se motor zagrije oba crijeva postanu vruća. Topao zrak u kabini puše normalno. Kazaljka za temperaturu , ne prelazi nikad pola . Ali, brine me to što ono tanko crijevo koje vraća višak tečnosti u bocu uopšte nema protoka.
Zna li neko šta bi moglo biti u pitanju ?
Mislim da su godine auta u pitanju.
Dobro jutro , Kolumbo.

Sent from my D5103 using Tapatalk
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#4 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by dgL_ »

El Mumin wrote:Evo ovako. Golf 2 1.6 D . Primijetio sam da na povratnom crijevu koje ide u bocu , nema uopste protoka. Termostat radi, kad se motor zagrije oba crijeva postanu vruća. Topao zrak u kabini puše normalno. Kazaljka za temperaturu , ne prelazi nikad pola . Ali, brine me to što ono tanko crijevo koje vraća višak tečnosti u bocu uopšte nema protoka.
Zna li neko šta bi moglo biti u pitanju ?
Pa kako si ustanovio da nema?
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#5 Re: RE: Re: Hlađenje motora golf 2

Post by El Mumin »

dgL_ wrote:
El Mumin wrote:Evo ovako. Golf 2 1.6 D . Primijetio sam da na povratnom crijevu koje ide u bocu , nema uopste protoka. Termostat radi, kad se motor zagrije oba crijeva postanu vruća. Topao zrak u kabini puše normalno. Kazaljka za temperaturu , ne prelazi nikad pola . Ali, brine me to što ono tanko crijevo koje vraća višak tečnosti u bocu uopšte nema protoka.
Zna li neko šta bi moglo biti u pitanju ?
Pa kako si ustanovio da nema?
Otvorio bocu, skidao crijevo . Ništa ne ide kroz njega.

Sent from my D5103 using Tapatalk
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#6 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by Mlad i Nevin »

Mozda je zacepljen hladnjak ili je dihtung glave ostecen.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by 530i »

Ako auto radi normalno, ne troši antifriz i ne pokazuje nikakve simptome nekog kvara...vozi i ne brini. Ne postoji višak tečnosti u rashladnom sistemu, samo normalna količina i manjak...gledaj da je između min i max u ekspanzionoj posudi i to je to.
mehanika
Posts: 54
Joined: 28/04/2014 18:28

#8 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by mehanika »

Nije baš da ne brineš. Zbog toga se ljeti auto pregrijava. To sada naravno ne osjetiš. Obično se desi da se nakupi prljavštine tamo u hladnjaku gdje se kopča to crijevo. Treba ga otpojiti na strani hladnjaka i vidjeti je li prohodno, a rupicu tamo na hladnjaku pročistiti eksorom ili nečim sličnim, naravno pažljivo da se šta ne bi probušilo.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by 530i »

mehanika wrote:Nije baš da ne brineš. Zbog toga se ljeti auto pregrijava. To sada naravno ne osjetiš. Obično se desi da se nakupi prljavštine tamo u hladnjaku gdje se kopča to crijevo. Treba ga otpojiti na strani hladnjaka i vidjeti je li prohodno, a rupicu tamo na hladnjaku pročistiti eksorom ili nečim sličnim, naravno pažljivo da se šta ne bi probušilo.
Je'l zimi radna temperatura auta 50, a ljeti 90 stepeni ili šta?
kiki56
Posts: 18
Joined: 18/09/2016 01:05

#10 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by kiki56 »

Vjerovatno je pustalo nekad vodu,pa usut prah pa zacepilo
mehanika
Posts: 54
Joined: 28/04/2014 18:28

#11 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by mehanika »

530i wrote:
mehanika wrote:Nije baš da ne brineš. Zbog toga se ljeti auto pregrijava. To sada naravno ne osjetiš. Obično se desi da se nakupi prljavštine tamo u hladnjaku gdje se kopča to crijevo. Treba ga otpojiti na strani hladnjaka i vidjeti je li prohodno, a rupicu tamo na hladnjaku pročistiti eksorom ili nečim sličnim, naravno pažljivo da se šta ne bi probušilo.
Je'l zimi radna temperatura auta 50, a ljeti 90 stepeni ili šta?
Ne bih se sada bavio teorijom, o temperaturi zraka koja nastrujava na hladnjak ljeti i zimi i mogućnosti da dovoljno ohladi rashladnu tečnost, ali svaki put kada bi se kod mene motor pregrijavao ispostavilo bi se da nema protoka na tom tankom crijevu i da je rupica na hladnjaku o kojoj pričamo začepljena.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#12 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by Mlad i Nevin »

Golf 2 dizel nerijetko ima problema sa temperaturom ponajvise zbog pretjeranog forsiranja (nije to motor za visoke obrtaje)nekvalitetnih termostata, termoprekidaca i zastarjelih hladnjaka, a svako pregrijavanje ostecuje dihtung ili glavu motora.

Ko vec sipa taj prah treba da to obavi kako treba i uglavnom ne bude problema. Na radnoj temperaturi nasuti prah u bocu vode a zatim vozati auto minimalno pola sata dok procirkulise. Cesto ljudi to ne rade pa onda prah zacepi i gdje treba i ne treba.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#13 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by NediM17 »

Nemojte sipati to smece !

Image
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#14 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by 530i »

mehanika wrote:
Ne bih se sada bavio teorijom, o temperaturi zraka koja nastrujava na hladnjak ljeti i zimi i mogućnosti da dovoljno ohladi rashladnu tečnost, ali svaki put kada bi se kod mene motor pregrijavao ispostavilo bi se da nema protoka na tom tankom crijevu i da je rupica na hladnjaku o kojoj pričamo začepljena.
Ako je temperatura okoline presudna za to da li će se auto pregrijati ili ne onda je kompletan rashladni sistem zreo za ozbiljan remont.
Povećanje pritiska u rashladnom sistemu će dovesti do toga da antifriz negdje procuri i da kazaljka ode preko pola+upali lampicu. Pod pretpostavkom da su instrument i senzor ispravni - obično budu.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#15 Re: Hlađenje motora golf 2

Post by El Mumin »

Problem riješen. Majstor samo propuhao crijevo i sad ima normalan protok.

Sent from my D5103 using Tapatalk
Post Reply