Historija/istorija/povijesti

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#1 Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

Stijo bi znati koja je tema i vaše mišljenje o ovoj kenjaži od znanosti? Pobednici ju pišu, predaje se ono što političkim elitama odgovara u tom trenutku. U Novom vijeku Europljani bruku genocida izvršiše po Amerikama i u Africi. Ni slovceta o tome u udžbenicima iz kojih sam onomad učio. Svaka čast istinskim povjesničarima, ali čisto sumnjam da su to bile profe koje su nam predavale. Uglavnom, po meni, cijela historija je svedena na one Canetove:

"I uvek je bilo jači slabijeg tlači
I uvek je bilo biri se ili plači"

I sad tu ugljavljujete vremenske periode i različite aktere, sve ostalo je politika. A znamo
da je ona kuravela frons frontis.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by cyprus »

Meni iskreno nikad nije bila najjasnija ta tvrdnja da "pobjednici pišu istoriju" :roll:
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

cyprus wrote:Meni iskreno nikad nije bila najjasnija ta tvrdnja da "pobjednici pišu istoriju" :roll:
Šta tu ima biti nejasno? Saveznici dobili osovinu pa si jako malo infa dobila o genocidima u Sjevernoj Americi ili Africi kroz oficijelno obrazovanje o tome kako su cijele narode satrali Britanci, Francuzi, Belgijanci. Recimo, pročitaj sad ovo, kad dodješ u Brisel saznaš da je omiljena slastica Belgijanaca crna čokolada u obliku šake, a onda saznaš kako je omiljena zabava Valoncima i Flamcima po uzurpaciji Konga bila domorocima odsjecati ruke i onda ih još i početkom prošlog stoljeća brodom dovoziti u Belgiju i u kavezima ih prikazivati kao nakaze. Daklem, u slast dok jedete ručice na aerodromu. Horor!
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#5 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by mousstapha »

Tema o kojoj u javnosti obicno najvise govore ljudi koji nisu kompetentni. Najbolji primjer da pobjednici pisu historiju su upravo ovi nasi prostori, odnosno ex Yu. Bukvalno uzivo imas priliku da vidis kako se mijenjaju pogledi i kvalifikacije nekih dogadjaja i licnosti. Od Tita pa do Principa. I to je proces koji se jos uvijek odvija.

Sto se tice historije kao nauke, volim kada se pojavi neko ko moze prezentovati teme zanimljivom retorikom, a da pri tom mogu primjetiti da se maksimalno trudi ostati objektivan. Jedan od takvih Tvrtko Jakovina iz Hrvatske.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by cyprus »

johnnykola wrote:
cyprus wrote:Meni iskreno nikad nije bila najjasnija ta tvrdnja da "pobjednici pišu istoriju" :roll:
Šta tu ima biti nejasno? Saveznici dobili osovinu pa si jako malo infa dobila o genocidima u Sjevernoj Americi ili Africi kroz oficijelno obrazovanje o tome kako su cijele narode satrali Britanci, Francuzi, Belgijanci. Recimo, pročitaj sad ovo, kad dodješ u Brisel saznaš da je omiljena slastica Belgijanaca crna čokolada u obliku šake, a onda saznaš kako je omiljena zabava Valoncima i Flamcima po uzurpaciji Konga bila domorocima odsjecati ruke i onda ih još i početkom prošlog stoljeća brodom dovoziti u Belgiju i u kavezima ih prikazivati kao nakaze. Daklem, u slast dok jedete ručice na aerodromu. Horor!
Jedno je historija, drugo je oficijelno obrazovanje... Da historija nije zabilježila te zločine u Sjevernoj Americi i Africi, kurac bi ti znao za njih...

Uostalom sud historičara o kolonijalizmu i neokolonijalizmu je dominantno negativan, kako jebemu mater ako historiju pišu samo pobjednici? Nego ja tu sintagmu o historiji i pobjednicima često čujem od onih čiji su miljenici izgubili u Drugom svjetskom ratu... Oni bi voljeli da je historija drugačije napisana...
Last edited by cyprus on 25/07/2017 11:02, edited 3 times in total.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#7 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

mousstapha wrote:Tema o kojoj u javnosti obicno najvise govore ljudi koji nisu kompetentni. Najbolji primjer da pobjednici pisu historiju su upravo ovi nasi prostori, odnosno ex Yu. Bukvalno uzivo imas priliku da vidis kako se mijenjaju pogledi i kvalifikacije nekih dogadjaja i licnosti. Od Tita pa do Principa. I to je proces koji se jos uvijek odvija.

Sto se tice historije kao nauke, volim kada se pojavi neko ko moze prezentovati teme zanimljivom retorikom, a da pri tom mogu primjetiti da se maksimalno trudi ostati objektivan. Jedan od takvih Tvrtko Jakovina iz Hrvatske.
Da, samo bi za Jakovinu mnogi rekli da je "lijevi" povjesničar.
Last edited by johnnykola on 25/07/2017 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#8 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

cyprus wrote:
johnnykola wrote:
cyprus wrote:Meni iskreno nikad nije bila najjasnija ta tvrdnja da "pobjednici pišu istoriju" :roll:
Šta tu ima biti nejasno? Saveznici dobili osovinu pa si jako malo infa dobila o genocidima u Sjevernoj Americi ili Africi kroz oficijelno obrazovanje o tome kako su cijele narode satrali Britanci, Francuzi, Belgijanci. Recimo, pročitaj sad ovo, kad dodješ u Brisel saznaš da je omiljena slastica Belgijanaca crna čokolada u obliku šake, a onda saznaš kako je omiljena zabava Valoncima i Flamcima po uzurpaciji Konga bila domorocima odsjecati ruke i onda ih još i početkom prošlog stoljeća brodom dovoziti u Belgiju i u kavezima ih prikazivati kao nakaze. Daklem, u slast dok jedete ručice na aerodromu. Horor!
Jedno je historija, drugo je oficijelno obrazovanje... Da historija nije zabilježila te zločine u Sjevernoj Americi i Africi, kurac bi ti znao za njih...
Naravno, ali gro ljudi dođe u doticaj s historijom upravo kroz obrazovanje koje je očito i u ovom segmentu karina sura. I da, za ovaj odron belgijski sam saznao s Fejsa. Žalosno, ali istinito.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by cyprus »

johnnykola wrote:
cyprus wrote:Jedno je historija, drugo je oficijelno obrazovanje... Da historija nije zabilježila te zločine u Sjevernoj Americi i Africi, kurac bi ti znao za njih...
Naravno, ali gro ljudi dođe u doticaj s historijom upravo kroz obrazovanje koje je očito i u ovom segmentu karina sura. I da, za ovaj odron belgijski sam saznao s Fejsa. Žalosno, ali istinito.
To je pitanje obrazovnog sistema, njegovih ciljeva i baziranosti na realnim činjenicama (što se razlikuje od države do države), a ne relevantnosti historije kao nauke...

Btw, možda školsko obrazovanje ima svojih manjkavosti, ali ni približno kao "obrazovanje" na fejsbuku...
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#10 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

cyprus wrote:
johnnykola wrote:
cyprus wrote:Jedno je historija, drugo je oficijelno obrazovanje... Da historija nije zabilježila te zločine u Sjevernoj Americi i Africi, kurac bi ti znao za njih...
Naravno, ali gro ljudi dođe u doticaj s historijom upravo kroz obrazovanje koje je očito i u ovom segmentu karina sura. I da, za ovaj odron belgijski sam saznao s Fejsa. Žalosno, ali istinito.
To je pitanje obrazovnog sistema, njegovih ciljeva i baziranosti na realnim činjenicama (što se razlikuje od države do države), a ne relevantnosti historije kao nauke...

Btw, možda školsko obrazovanje ima svojih manjkavosti, ali ni približno koliko obrazovanje kroz fejsbuk...
To sam tako saznao, a kroz medije druge koji je tamo horor trajao stoljećima. Ne u školskoj klupi. Nije mi jasno da se u bilo kojem sistemu historičari ne bore za istinu već ih politika tako lijepo poklopi. Preachate. očito si historičar, već konvertovanima. U okviru historije obrazovanje ima ogromne manjkavosti. Kad se samo sjetim onih 1586. srpskih ustanaka izučavanih. Ili u Hrvatskoj kad sam bio kad sam učio kako se zvala sestrična Bele drugog. Niko i nikad te ne uči široj slici i odvijanju povijesnih kretanja, što bi za nejačad bilo mnogo važnije. Sve planski napravljeno ne da se nejač obrazuje već da se odgoje glasači. I obrazuju ih ljudi koji su studirali povest - dakle istoričari, oni koji brane "pravu" historiju. Ko je ovdje lud? :D :D :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by cyprus »

johnnykola wrote:
cyprus wrote:To je pitanje obrazovnog sistema, njegovih ciljeva i baziranosti na realnim činjenicama (što se razlikuje od države do države), a ne relevantnosti historije kao nauke...

Btw, možda školsko obrazovanje ima svojih manjkavosti, ali ni približno koliko obrazovanje kroz fejsbuk...
To sam tako saznao, a kroz medije druge koji je tamo horor trajao stoljećima. Ne u školskoj klupi. Nije mi jasno da se u bilo kojem sistemu historičari ne bore za istinu već ih politika tako lijepo poklopi. Preachate. očito si historičar, već konvertovanima. U okviru historije obrazovanje ima ogromne manjkavosti. Kad se samo sjetim onih 1586. srpskih ustanaka izučavanih. Ili u Hrvatskoj kad sam bio kad sam učio kako se zvala sestrična Bele drugog. Niko i nikad te ne uči široj slici i odvijanju povijesnih kretanja, što bi za nejačad bilo mnogo važnije. Sve planski napravljeno ne da se nejač obrazuje već da se odgoje glasači. I obrazuju ih ljudi koji su studirali povest - dakle istoričari, oni koji brane "pravu" historiju. Ko je ovdje lud? :D :D :D
Nisam historičar :-D

Govorim ti samo da o čemu ti govoriš nisi baš adresirao gdje treba... Naravno, teško da historija, kao i bilo koja druga društvena nauka, ikada može postići potpunu objektivnost, ali to nije razlog da se odustnae od pokušaja da se tumači onoliko objektivno koliko je to moguće... Ono što je po meni najveći problem, pogotovo u kontektu historije u školama, jeste njeno selektivno tumačenje... Dakle, o historiji možeš pričat tako da ništa ne slažeš, a da je pritom totalno unakaziš... To je ono što karakteriše mnoge udžbenike historije...

Po meni, prilikom izučavanja historije treba jasno razdvojiti dvije kategorije - činjenice i interpretacije činjenica... Učenicima bi trebalo predstaviti jasne činjenice, za koje postoje dokazi, a interpretaciju činjenica ostaviti njima... Ili ako im se već nudi neka interpretacija, onda bi im trebalo ponuditi još neku iz nekog drugog ugla o istoj stvari, pa onda od njih tražiti da donesu neki svoj sud... Mislim da je to jedini način na koji društvene nauke u školama mogu funkcionisati, a da ne predstavljaju indoktrinaciju i ispiranje mozga...

PS Btw, ne možeš očekivati ni da baš sve saznaš u školskoj klupi... Nisam siguran da je informacija o odsjecanju ruku u doba kolonijalizma među prioritetnim znanjima koja učenici moraju usvojiti... Postoje drugi načini da se ukaže na surovost i nepravednost kolonijazilma... Ja sam kao 10-godišnjak iz Poznavanja društva učio o odsječenim glavama, pijenju mokraće i silovanjima u proteklom ratu, pa su mi se te slike noćima vrtile kroz glavu sprečavajući me da zaspem... Nisam siguran da to baš tako treba...
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#12 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

Mislim da baš tako treba. Jer kako su male Nijemce pred Drugi
svjetski rat spremali tako što su kofol kao izviđači visili po šumama
i gorama cijeli ljetni raspust, a onda su postali jugend Nazis kad je za to došlo vrijeme, isto tako su
im slike Aušvica i drugih masovnih stratišta puštali iza 1945. u školama
da jasno vide koje je to zlo i da im nikad više
ne padne napamet takvo što ponoviti. I, eno ga, krajnja desnica
u Njemačkoj uvijek i maksimalno oko 1%. Posao odlično urađen!

Ovo što si napisao o interpretaciji upravo ukazuje na to da onda historija nije egzaktna
nauka već totalno palamuđenje. Može i ovako, a može i onako.
Što ne bih u školskim klupama naučio sve ili gro toga u nekim osnovnim crtama?
Pa ionako u nekom osmom osnovne pa onda u četvrtom gimnazije
ponove isto gradivo.

Fino, što rekao ovo za sušte činjenice: Velika Britanija uletila u
Afriku osvojila 30-40% teritorija pobila 60% stanovništva, izvukla
toliko i toliko te i te sirovine i onda tako
za svaku nazovi silu. Onda je nejačadi vrlo lako uhvatiti nit
šta se to sad događa na Bliskom ili Srednjem Istoku. Ha ja!

Pišem, generalna slika, opšta, da nejačad uhvati tokove je važna i vrlo lako izvodljiva.
Upravo kroz činjenice. Jer,

Image
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#13 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

Historija povesti - sublimacija.:ppp

https://vimeo.com/50531435
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by insomnia78 »

johnnykola wrote:Mislim da baš tako treba. Jer kako su male Nijemce pred Drugi
svjetski rat spremali tako što su kofol kao izviđači visili po šumama
i gorama cijeli ljetni raspust, a onda su postali jugend Nazis kad je za to došlo vrijeme, isto tako su
im slike Aušvica i drugih masovnih stratišta puštali iza 1945. u školama
da jasno vide koje je to zlo i da im nikad više
ne padne napamet takvo što ponoviti. I, eno ga, krajnja desnica
u Njemačkoj uvijek i maksimalno oko 1%. Posao odlično urađen!
I potpuno promaseno u slucaju Jugoslavije
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#15 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

insomnia78 wrote:
johnnykola wrote:Mislim da baš tako treba. Jer kako su male Nijemce pred Drugi
svjetski rat spremali tako što su kofol kao izviđači visili po šumama
i gorama cijeli ljetni raspust, a onda su postali jugend Nazis kad je za to došlo vrijeme, isto tako su
im slike Aušvica i drugih masovnih stratišta puštali iza 1945. u školama
da jasno vide koje je to zlo i da im nikad više
ne padne napamet takvo što ponoviti. I, eno ga, krajnja desnica
u Njemačkoj uvijek i maksimalno oko 1%. Posao odlično urađen!
I potpuno promaseno u slucaju Jugoslavije
Na šta konkretno misliš?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by insomnia78 »

Na indoktrinaciju putem skola u ciju smo se uspjesnost mogli uvjeriti 90-ih
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#17 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by johnnykola »

Nešto se ne sjećam da su nas isuviše handrili sa ustaškim i četničkim zločinima.
Ali smo zato učili o 518 srpskih ustanaka najnormalnije.
Da su nam svako malo puštali slike iz Jasenovca ne znam u kakvom
sistemu da smo živjeli iole normalni bi se povezali s pameću
i takvo što ne bi furali. Ali avaj, niđe ili minimalan info i vampiri opet
niknuše 1990. Ovo sve, naravno, ne umanjuje komunističke zločine
kojih je isto, očito, bilo tovar.

No, razlika će uvijek biti ogromna. Nacizam i fašizam je rekao,
u svom manifestu napisao pobit ćemo te i te, zbog toga
i toga. Ako ništa, komunizam to nije napisao iako je Staljin,
pišu, pobio u konačnici više neistomišljenika no Hitler.
Last edited by johnnykola on 31/07/2017 04:55, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#18 Re: Historija/istorija/povijesti

Post by animals »

Povijesna istina je, da je povijest covjecanstva bila krvava i
takva ce i ostati u buducnosti..
samo se akteri mjenjaju..
Post Reply