hijatalna hernija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
daddyakbda
Posts: 14
Joined: 06/05/2011 21:26

#76 Re: hijatalna hernija

Post by daddyakbda »

:thumbup:
JasWonderWaLL
Posts: 4
Joined: 28/06/2011 11:13
Location: Sarajevo

#77 Re: hijatalna hernija

Post by JasWonderWaLL »

Prije par dana sam radila gastroskopiju i dijagnoza je: hijatalna hernija gr II i erozije na jednom dijelu zeluca...simptomi su mucnina, nadutost...dali su mi da pijem fenix tbl...jel neko imao nesto takvo i sta se smije jesti, a sta ne....jel opasno?
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#78 Re: hijatalna hernija

Post by madnessa »

JasWonderWaLL wrote:Prije par dana sam radila gastroskopiju i dijagnoza je: hijatalna hernija gr II i erozije na jednom dijelu zeluca...simptomi su mucnina, nadutost...dali su mi da pijem fenix tbl...jel neko imao nesto takvo i sta se smije jesti, a sta ne....jel opasno?
Nisi radila test na h. pylori? Trebala bi. Fenix će ti pomoći oko mučnina, ali treba vidjeti zašto imaš eroziju. Moguće je da ju je napravila bakrterijica i trebala bi piti antibiotike. To će se smiriti. Moraš jesti laganu hranu, koja ne izaziva naglo lučenje kiseline (znači izbjegavaj krastavac, paradajz, papriku, začine i drugu jaku hranu).

Ne bih da te plašim, ali h. hernija ti je opasnija. Vrati se i pročitaj temu kako bi shvatila o kakvom se stanju radi. Ono nije zanemariti, jer se ne može vratiti (izuzev operativno), ali se može spriječiti da se ne ponavlja. Obavezan je gubitak kg, kako bi se smanjio stomak, ne ležati na stomaku (naročito ne nakon jela), ne prejedati se i ničim drugim ne izazivati pritisak na želudac kako se ne bi tjerao ka prostoru iznad dijafragme. Zaboravi na uske hlače i druge odjevne predmete koje vrše jak pritisak. Ovo stanje zna davati simptome srčanog udara (jaki bolovi u prsima, žiganje sa stražnje strane, aritmija...) zbog toga što pluća i srce malčice propadaju, tj. postaju nestabilni. Shvati ovo stanje ozbiljnim i mijenjaj svoj način života, koje je i napravilo ovo stanje, te spriječi da se hernija ne poveća.
JasWonderWaLL
Posts: 4
Joined: 28/06/2011 11:13
Location: Sarajevo

#79 Re: hijatalna hernija

Post by JasWonderWaLL »

hvala..nisam radila test na heliobacter, mislila sam da ce doktorica poslije gastroskopije reci trebam li ili ne, ali nije nista rekla..trudim se da se pridrzavam uputa sto se tice hijatalne hernije, mada mi dr nije rekla da je to nesto opasno..samo mi je dala par uputa, rekla mi je da mogu da jedem sve..mada ja izbjegavam ljuto, kiselo i ostalo sto nadrazuje inace zeludac...
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#80 Re: hijatalna hernija

Post by ibrik »

Ima li se negdje u sarajevu privatno uraditi rentgensko snimanje želuca (ono sa kredom) i koliko košta?
User avatar
Krompirpitac
Posts: 121
Joined: 19/02/2010 20:48

#81 Re: hijatalna hernija

Post by Krompirpitac »

ibrik wrote:Ima li se negdje u sarajevu privatno uraditi rentgensko snimanje želuca (ono sa kredom) i koliko košta?
bolje sonda,ali ako imaš osiguranje možeš jeftinije na koševu,privatno nešto skuplje
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#82 Re: hijatalna hernija

Post by žulijan asanž »

koliko bi koštala operacija uklanjanja hijatalne hernije i gdje se može uraditi?
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#83 Re: hijatalna hernija

Post by Beaddy »

žulijan asanž wrote:koliko bi koštala operacija uklanjanja hijatalne hernije i gdje se može uraditi?
Ako sam ja dobro shvatila svog hirurga, hijatalna hernija je najčešće rješiva sa nekoliko šavova. Operacija se izvodi laparoskopski (moja će ovako biti sređena, onako usput, u jednoj od procedura barijatrijske hirurgije).
kemalba
Posts: 305
Joined: 04/04/2009 21:51

#84 Re: hijatalna hernija

Post by kemalba »

Beaddy wrote:
žulijan asanž wrote:koliko bi koštala operacija uklanjanja hijatalne hernije i gdje se može uraditi?
Ako sam ja dobro shvatila svog hirurga, hijatalna hernija je najčešće rješiva sa nekoliko šavova. Operacija se izvodi laparoskopski (moja će ovako biti sređena, onako usput, u jednoj od procedura barijatrijske hirurgije).
ja sam čuo od doktora a malo čitao na webu da operacija hijatalne hernije vrlo teško da može uspjeti
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#85 Re: hijatalna hernija

Post by Beaddy »

kemalba wrote:
Beaddy wrote:
žulijan asanž wrote:koliko bi koštala operacija uklanjanja hijatalne hernije i gdje se može uraditi?
Ako sam ja dobro shvatila svog hirurga, hijatalna hernija je najčešće rješiva sa nekoliko šavova. Operacija se izvodi laparoskopski (moja će ovako biti sređena, onako usput, u jednoj od procedura barijatrijske hirurgije).
ja sam čuo od doktora a malo čitao na webu da operacija hijatalne hernije vrlo teško da može uspjeti

A ko bi ga znao :roll: . Svaki doktor različito govori....ovaj moj je specijalista abdominalne hirurgije pa ću mu vjerovati na riječ (i vidjeti šta će napraviti) :-D .
SlavenXXY
Posts: 12
Joined: 30/01/2011 23:45

#86 Re: hijatalna hernija

Post by SlavenXXY »

Prije 2 dana nakon obilnijeg jela mi se pojavilo gušenje u prsima. Ja sam to pripisao onim gušenjima koje imam godinama unazad, koji su vrlo brzo nestajali i pojavljivali se nakon kasnih i obilnih večera i nisam ih shvatao ozbiljno. Međutim, ovo nije prolazilo, trajalo je cijelu večer a sutradan mi se bol proširio na leđa i trbuh (bolovi ispod rebara, na dnu stomaka i tačno oko pupka). Danas, treći dan još uvijek traju ali mnogo manje neko prije dva dana. Pretraživanjem po internetu sam zaključio da bi mogla biti Hijatalna hernija u pitanju ali nemam vremena da vršim sve te pretrage pa ču promijeniti način ishrane i čekati poboljšanje.
Interesuje me da li je ta HH opasna i da li se može sasvim normalno živjeti bez simptoma samo ako budem pazio na sebe?
User avatar
awake
Posts: 20
Joined: 16/12/2010 12:45

#87 Re: hijatalna hernija

Post by awake »

kemalba wrote:
Beaddy wrote:
žulijan asanž wrote:koliko bi koštala operacija uklanjanja hijatalne hernije i gdje se može uraditi?
Ako sam ja dobro shvatila svog hirurga, hijatalna hernija je najčešće rješiva sa nekoliko šavova. Operacija se izvodi laparoskopski (moja će ovako biti sređena, onako usput, u jednoj od procedura barijatrijske hirurgije).
ja sam čuo od doktora a malo čitao na webu da operacija hijatalne hernije vrlo teško da može uspjeti
Dobro si čuo i dobro pročito.
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#88 Re: hijatalna hernija

Post by Beaddy »

SlavenXXY wrote:Prije 2 dana nakon obilnijeg jela mi se pojavilo gušenje u prsima. Ja sam to pripisao onim gušenjima koje imam godinama unazad, koji su vrlo brzo nestajali i pojavljivali se nakon kasnih i obilnih večera i nisam ih shvatao ozbiljno. Međutim, ovo nije prolazilo, trajalo je cijelu večer a sutradan mi se bol proširio na leđa i trbuh (bolovi ispod rebara, na dnu stomaka i tačno oko pupka). Danas, treći dan još uvijek traju ali mnogo manje neko prije dva dana. Pretraživanjem po internetu sam zaključio da bi mogla biti Hijatalna hernija u pitanju ali nemam vremena da vršim sve te pretrage pa ču promijeniti način ishrane i čekati poboljšanje.
Interesuje me da li je ta HH opasna i da li se može sasvim normalno živjeti bez simptoma samo ako budem pazio na sebe?
Meni je pomoglo smanjenje količine koju pojedem (naročito navečer), a zbog erozije jednjaka sam pila i Controloc i nestali su simptomi poput žgaravice i vraćanja želučanog sadržaja u toku noći.

Bolovi koje si opisao strašno liče na napad žuči (naročito bol koji se širi na leđa) :shock: ...nikad ih neću zaboraviti. Tada me je sudžuk strpao u bolnicu na 6 dana :mrgreen: i više nikad nisam pojela ni komadić.
SlavenXXY
Posts: 12
Joined: 30/01/2011 23:45

#89 Re: hijatalna hernija

Post by SlavenXXY »

Beaddy wrote:
SlavenXXY wrote:Prije 2 dana nakon obilnijeg jela mi se pojavilo gušenje u prsima. Ja sam to pripisao onim gušenjima koje imam godinama unazad, koji su vrlo brzo nestajali i pojavljivali se nakon kasnih i obilnih večera i nisam ih shvatao ozbiljno. Međutim, ovo nije prolazilo, trajalo je cijelu večer a sutradan mi se bol proširio na leđa i trbuh (bolovi ispod rebara, na dnu stomaka i tačno oko pupka). Danas, treći dan još uvijek traju ali mnogo manje neko prije dva dana. Pretraživanjem po internetu sam zaključio da bi mogla biti Hijatalna hernija u pitanju ali nemam vremena da vršim sve te pretrage pa ču promijeniti način ishrane i čekati poboljšanje.
Interesuje me da li je ta HH opasna i da li se može sasvim normalno živjeti bez simptoma samo ako budem pazio na sebe?
Meni je pomoglo smanjenje količine koju pojedem (naročito navečer), a zbog erozije jednjaka sam pila i Controloc i nestali su simptomi poput žgaravice i vraćanja želučanog sadržaja u toku noći.

Bolovi koje si opisao strašno liče na napad žuči (naročito bol koji se širi na leđa) :shock: ...nikad ih neću zaboraviti. Tada me je sudžuk strpao u bolnicu na 6 dana :mrgreen: i više nikad nisam pojela ni komadić.
Ja sam baš jeo tešku hranu, znači u petak i masno i puno mesa i sl. a u subotu nastavio isto sa sudžukom i to me je mislim i dokrajčilo. Ja ne osjećam nikakve probleme (mučnine, nagon za povraćanje i sl.) osim gušenje u prsima i blagi bol u stomaku. Misliš da će biti ok da samo prestanem jesti te stvari?
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#90 Re: hijatalna hernija

Post by Beaddy »

Bolje bi ti bilo da prestaneš, barem za sada....šta god da je u pitanju. Ako je to hrana koja ti na bilo koji način smeta, odbaci je potpuno. Meni su zbog žuči neke vrste hrane zabranjene već nekoliko godina, ali interesantno je da mi jaja aspolutno ne smetaju, a to je nešto najgore za osobu sa sa žučnim kamencima.

Žučne kamenčiće tj. postojanje kamenoloma u trbuhu, kako ja to zovem, je lako dijagnosticirati.....ultrazvukom abdomena.

Sa hijatalnom hernijom je malo teže, jer bi morao raditi gastroskopiju....nije ugodan pregled, ali je jako brzo gotov (srećom). U svakom slučaju mislim da je ugodniji od kolonoskopije :lol: .

Uradi ultrazvuk i ako nije žuč odluči šta ćeš dalje....u svakom slučaju prste dalje od sudžuka.
Joj kad se sjetim, WC školjka i ja po dva dana najbolje drugarice :roll: .
mcnininjo
Posts: 4
Joined: 05/03/2012 16:00

#91 Re: hijatalna hernija

Post by mcnininjo »

Imam 27 godina,muskarac.Pre nekih 2 meseca javilo mi se ucestalo podrigivanje sa kasljucanjem(nije cesto ,nakasljem se jednom u 3 sata),i taj osecaj je tako poceo da mi smeta.Mislio sam prvo da mi je neki akutni bronhitis pa mi je lakarka prepisala antibiotike(amoksicilin pa posle te jedne kutije i kutiju azitromicina),naravno nije reagovalo...Uplasio sam se da nije nesto ozbiljno,pa sam pre 20ak dana uradio krvnu sliku i sve je bilo u redu sem duplo povisenog bilirubina,dok su transaminaze dobre.Onda sam otisao na gastroskopiju i Gastrolog mi je dijagnostikovao hijatus herniju i GERB. Tacna dijagnoza glasi : Gastroduodenitis chronica erosiva GERB grA" pri cemu mi je u pregledu zeluca napisao i manja klizajuca hernija,erozija distalnog dela jednjaka... Pre 15ak dana dana poceo je da mi se javlja gorak ukus u ustima i belicasto prebojen jezik(nije oblozen samo zadnje 2 trecina su nekako belicaste po sredini jezika).Pozdrigivanje je od pocetka konstantno i ujutru,posle budjenja i posle jela,znaci nije vezano za neki akt. Takodje sve vreme imam neko postnazalno slivanje,gusti beli sekret,kojeg stalno ispljuvavam i grlo me kad kad grebucka zbog toga(da napomenem da od kad znam za sebe imam alergijski rinitis na grinje i prasinu,pa disem na usta,ali ne pamtim da mi se ovoliko slivao sekret,kojeg izvlacim pa ispljuvavam).Imam normalan apetit,nisam malaksao ili tako nesto ali javljaju mi se, ne mogu da kazem bolovi, ali kao nelagodnosti u ledjima koje su nekad u predelu kicme a nekad se penju prema vratu.Ono sto me jos vise buni je temperatura koju sam slucajno otkrio tj. ja je ne osecam.Ona je kad se probudim 36.5 a uvece i do 37,2.Ponavljam,ne osecam je normalno funkcionisem,slucajno sam je otkrio.I jos nesto pre 20ak dana sa desne strane vrata,tik ispod vilice(vilicnog ugla) povecan mi je jedan limfni cvor,ne vidi se,ali sam ga napipao. Bio sam kod maxilofacijalnog hirurga i on mi je ispipao sve i rekao je da nijedan vise nije uvecan,samo taj i da to nista nije dramaticno,pitao me je da l' sam bio prehladjen(pitam se,da li to hoce od crvenog grla zbog stalnog postnazalnog slivanja?).Takodje sam bio na ultrazvuku abdomena da bih iskljucio zucne probleme(jer u poslednje vreme sam primetio manje obojene - zute stolice,a nijednom nisam imao dijareju),i sve je u redu kaze doktor sto se tice abdomena.Poslednjih 2 meseca sam opterecen ovime i samo o tome sam razmisljao veci deo dana,sve mislim da je nesto najgore,moguce je da sam neke simptome i dobio na psihickoj bazi,iz tog preteranog straha,sta vi mislite?!
Molio bih nekog ko je imao slicne simptome,ili se razume u ovoj tematici da mi kaze da li svi ovi simptomi mogu od GERBa? Posto treniram u teretani,smem li da nastavim sa treninzima?
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#92 Re: hijatalna hernija

Post by Brus Lee »

mcnininjo wrote:Imam 27 godina,muskarac.Pre nekih 2 meseca javilo mi se ucestalo podrigivanje sa kasljucanjem(nije cesto ,nakasljem se jednom u 3 sata),i taj osecaj je tako poceo da mi smeta.Mislio sam prvo da mi je neki akutni bronhitis pa mi je lakarka prepisala antibiotike(amoksicilin pa posle te jedne kutije i kutiju azitromicina),naravno nije reagovalo...Uplasio sam se da nije nesto ozbiljno,pa sam pre 20ak dana uradio krvnu sliku i sve je bilo u redu sem duplo povisenog bilirubina,dok su transaminaze dobre.Onda sam otisao na gastroskopiju i Gastrolog mi je dijagnostikovao hijatus herniju i GERB. Tacna dijagnoza glasi : Gastroduodenitis chronica erosiva GERB grA" pri cemu mi je u pregledu zeluca napisao i manja klizajuca hernija,erozija distalnog dela jednjaka... Pre 15ak dana dana poceo je da mi se javlja gorak ukus u ustima i belicasto prebojen jezik(nije oblozen samo zadnje 2 trecina su nekako belicaste po sredini jezika).Pozdrigivanje je od pocetka konstantno i ujutru,posle budjenja i posle jela,znaci nije vezano za neki akt. Takodje sve vreme imam neko postnazalno slivanje,gusti beli sekret,kojeg stalno ispljuvavam i grlo me kad kad grebucka zbog toga(da napomenem da od kad znam za sebe imam alergijski rinitis na grinje i prasinu,pa disem na usta,ali ne pamtim da mi se ovoliko slivao sekret,kojeg izvlacim pa ispljuvavam).Imam normalan apetit,nisam malaksao ili tako nesto ali javljaju mi se, ne mogu da kazem bolovi, ali kao nelagodnosti u ledjima koje su nekad u predelu kicme a nekad se penju prema vratu.Ono sto me jos vise buni je temperatura koju sam slucajno otkrio tj. ja je ne osecam.Ona je kad se probudim 36.5 a uvece i do 37,2.Ponavljam,ne osecam je normalno funkcionisem,slucajno sam je otkrio.I jos nesto pre 20ak dana sa desne strane vrata,tik ispod vilice(vilicnog ugla) povecan mi je jedan limfni cvor,ne vidi se,ali sam ga napipao. Bio sam kod maxilofacijalnog hirurga i on mi je ispipao sve i rekao je da nijedan vise nije uvecan,samo taj i da to nista nije dramaticno,pitao me je da l' sam bio prehladjen(pitam se,da li to hoce od crvenog grla zbog stalnog postnazalnog slivanja?).Takodje sam bio na ultrazvuku abdomena da bih iskljucio zucne probleme(jer u poslednje vreme sam primetio manje obojene - zute stolice,a nijednom nisam imao dijareju),i sve je u redu kaze doktor sto se tice abdomena.Poslednjih 2 meseca sam opterecen ovime i samo o tome sam razmisljao veci deo dana,sve mislim da je nesto najgore,moguce je da sam neke simptome i dobio na psihickoj bazi,iz tog preteranog straha,sta vi mislite?!
Molio bih nekog ko je imao slicne simptome,ili se razume u ovoj tematici da mi kaze da li svi ovi simptomi mogu od GERBa? Posto treniram u teretani,smem li da nastavim sa treninzima?
Te tegobe su ti od gore pobrojanih diagnoza. Podrigivanje ti je od hiatalne (trbusne) kile, jedi manje, a cesce. Kod kariesa zuba, oticu ti podvilicni limfni cvorovi i kada se karies sanira oni ostaju lagano uvecani, cvrsti i bezbolni, u trajno vlasnistvo. Ako ti je lab ok (sedimentacija, leukociti) onda je taj cvoric samo stara zaostavstina. Povecan bilirubin moras pratiti i ponovi nalaz. Savjetujem ti da prije nego sto ponovis nalaz laboratorija, jedno 7 dana se ne bavis fizickim naporima (teretana, zdraaaaaavoo), da vidis ima li fizicki napor utjecaja na bilirubin. Koristis li kakve anabolike???
mcnininjo
Posts: 4
Joined: 05/03/2012 16:00

#93 Re: hijatalna hernija

Post by mcnininjo »

Brus Lee wrote: Te tegobe su ti od gore pobrojanih diagnoza. Podrigivanje ti je od hiatalne (trbusne) kile, jedi manje, a cesce. Kod kariesa zuba, oticu ti podvilicni limfni cvorovi i kada se karies sanira oni ostaju lagano uvecani, cvrsti i bezbolni, u trajno vlasnistvo. Ako ti je lab ok (sedimentacija, leukociti) onda je taj cvoric samo stara zaostavstina. Povecan bilirubin moras pratiti i ponovi nalaz. Savjetujem ti da prije nego sto ponovis nalaz laboratorija, jedno 7 dana se ne bavis fizickim naporima (teretana, zdraaaaaavoo), da vidis ima li fizicki napor utjecaja na bilirubin. Koristis li kakve anabolike???
Hvala ti na odgovoru!Ne uzimam anabolike,to je jako opasno! Nije od karijesa,znao bih,stomatolog sam po profesiji. Limfni se uvecao oko 15. februara,pre ga nije bilo,ali ,kao sto rekoh,nije veliki i ne vidi se,samo ga ja napipam. Citao sam dosta o Gerbu i u strucnim knjigama i na forumima i ovo je bas individualno stanje :? . Ajde podrigivanje manje-vise,ali nervra me nelagodnost u ledjima.Ujutru mi se zazari grlo,verovatno zbog horizontalnog polozaja spavanja,pa kiselina dodje visoko i grebucka me ujutru!Ponovicu ove rezultate za 10ak dana,pa cu videti,mada mi gastroenterolog kaze da je zilbert,jer su tranaminaze u redu ! Jesi li mozda imao bolove u ledjima,i kakvi su ti bili?Meni su izmedju lopatica,kad sedim mirno ne smetaju mi,ali kad se pomeram ili saginjem pomalo boluckaju,tako preko celog dana... Nisam jos poceo da uzimam terapiju(controloc+ ranitidin),ali cu po svemu sudeci,uskoro morati :roll:
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#94 Re: hijatalna hernija

Post by headbanger »

podigni uzglavlje kada spavas
pazi sta jedes, zaboravi masno i przeno, sokove sve, cigare, kafu
i nakon jela obavenzo ne leci najmanje 20ak minuta
teretana ni pod razno zbog hernije, hijatalna hernija i najcesce nastaje zbog teretane ili podizanja tereta
ne oblaciti uske pantole, ne stezati kajs,
ako si iz sarajeva cuo sam za jednog ciku u rakovici koji namjesta strunu
tj. akupresurom namjesta zeludac
mislim da su ga spominjali na ovoj temi
mostar22
Posts: 7
Joined: 09/03/2012 14:02

#95 Re: hijatalna hernija

Post by mostar22 »

Rakovica, gospodin se zove Fadil Mandžukić, odavno se bavi liječenjem želudca, sve pohvale na njegov račun, osjeti se poboljšanje nakon prvog tretmana samo treba poslušati i primjeniti sve kako kaže.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#96 Re: hijatalna hernija

Post by Brus Lee »

mcnininjo wrote:
Brus Lee wrote: Te tegobe su ti od gore pobrojanih diagnoza. Podrigivanje ti je od hiatalne (trbusne) kile, jedi manje, a cesce. Kod kariesa zuba, oticu ti podvilicni limfni cvorovi i kada se karies sanira oni ostaju lagano uvecani, cvrsti i bezbolni, u trajno vlasnistvo. Ako ti je lab ok (sedimentacija, leukociti) onda je taj cvoric samo stara zaostavstina. Povecan bilirubin moras pratiti i ponovi nalaz. Savjetujem ti da prije nego sto ponovis nalaz laboratorija, jedno 7 dana se ne bavis fizickim naporima (teretana, zdraaaaaavoo), da vidis ima li fizicki napor utjecaja na bilirubin. Koristis li kakve anabolike???
Hvala ti na odgovoru!Ne uzimam anabolike,to je jako opasno! Nije od karijesa,znao bih,stomatolog sam po profesiji. Limfni se uvecao oko 15. februara,pre ga nije bilo,ali ,kao sto rekoh,nije veliki i ne vidi se,samo ga ja napipam. Citao sam dosta o Gerbu i u strucnim knjigama i na forumima i ovo je bas individualno stanje :? . Ajde podrigivanje manje-vise,ali nervra me nelagodnost u ledjima.Ujutru mi se zazari grlo,verovatno zbog horizontalnog polozaja spavanja,pa kiselina dodje visoko i grebucka me ujutru!Ponovicu ove rezultate za 10ak dana,pa cu videti,mada mi gastroenterolog kaze da je zilbert,jer su tranaminaze u redu ! Jesi li mozda imao bolove u ledjima,i kakvi su ti bili?Meni su izmedju lopatica,kad sedim mirno ne smetaju mi,ali kad se pomeram ili saginjem pomalo boluckaju,tako preko celog dana... Nisam jos poceo da uzimam terapiju(controloc+ ranitidin),ali cu po svemu sudeci,uskoro morati :roll:
Pa, vjerovatno je taj gastroenterolog u pravu sto se tice Zilberovog sindroma. To je jedno veoma rijetko oboljenje koje se karakterise povisenim bilirubinom. Konacna dg se moze postaviti tzv. phenobarbitonskom probom (samo u bolnickim uslovima), nije nadjena neka direktna veza da fizicko naprezanje uzrokuje povecanje i/ili pogorsanje nivoa bilirubina, ali ko je imao to oboljenje bio je oslobodjen sluzenja JNA. Terapija, koliko je meni poznato, za Zilbera ne postoji, samo se prati nivo bilirubina, ali ne uzimaj ovo moje zdravo za gotovo. Za GERB ti ne treba i controloc i ranitidin, dovoljno je samo jedno od to dvoje, bolje ono prvo. Ako si pozitivan na Helikobacter py. onda mozes probati sa tzv trojnom th. Slazem se sa kolegom headbanger u vezi prvog dijela njegovog posta, a za drugi dio sam rezervisan. Sto se tice bolova izmedju lopatica, da nije uzrok prekomjerna upotreba (zloupotreba) te grupe misica u teretani? Kad nesto boli na pokret, onda su obicno misici u pitanju. Probaj sa nekom antireumatskom kremom i mirovanjem. Trenutno pri Domovima zdravlja Sa je program testiranja na hepatitise B i C, pa i to uradi. Ne kosta te nista, samo se javi svom ljekaru i uraditi ce ti test na licu mjesta, ne moras ici po uputnicu, pa u laboratorij, pa cekati rezultate. Sve je gotovo za par minuta. Ti testovi se rade ciljanoj grupi stanovnistva ( RVI, ko je primao transfuzije krvi prije 1995 god; i sl.), ali posto ti je povecan bilirubin, cisto da se iskljuci mogucnost da si nekad imao zuticu.
mcnininjo
Posts: 4
Joined: 05/03/2012 16:00

#97 Re: hijatalna hernija

Post by mcnininjo »

Neverujem da je uzrok teretana za bol u ledjima! On mi se pojavio pre 20ak dana,a ja u teretanu idem vec godinu dana i vise! Dosta ljudi sa Gerbom i HH se zali na bolove u ledjima! E da,nemam helicobacter,uzecu controloc i mislicu pozitivno koliko god to mogu !!!
foxy13
Posts: 244
Joined: 18/12/2010 19:56

#98 Re: hijatalna hernija

Post by foxy13 »

Pozdrav svima. Danas mi je utvrđena hijatalna klizajuća hernija, pa sad malo istražujem o tome. Počela sam čitati temu i tako se nasmijala na post od DaCo_sa:
kod psihica jer pobogu meni je tek 29 da bi imao problem vezan za srce ili bilo sta drugo
:) kako tipično za našu kako okolinu tako i doktore. Pa zaboga kakve bi ti probleme mogao da imaš sa tako malo godina, što si nervozan, kakav stres itd. Samo da te "isture" iz ruku, a malo ko će da se pozabavi pacijentom i da ispita sve simptome, nego najčešće idu na neke svoje stereotipe.
Lično znam da stres jako puno utječe na organizam, da nismo ni svjesni na koliko stvari utječe i šta je sve prouzrokovano stresom, kojem smo svi svakodnevno izloženi, bez obzira na godine. Drugi put ću pisati o svojim simptomima. Za početak, znam da moram na bilo koji način smanjiti stres, odnosno nerviranje oko bilo čega, uvesti više manjih obroka, povećati fizičku aktivnost. Imamo svi neke svoje hobije, neke stvari koje nas opuštaju, nije teško pronaći neki "ispusni ventil". Samo se moramo pridržavati toga i povesti računa najprije o sebi!
zerina
Posts: 1
Joined: 05/05/2012 12:02

#99 Re: hijatalna hernija

Post by zerina »

Pozdrav,
ja imam problem sa želucem,4 puta sam radila gastroskopiju,dvije na klinici i po njima imam samo presavijen želudac,a druge dvije kod privatnih ljekara,gdje su mi našli osim te presavijenosti, klizajuću hijetalnu herniju i volvulus (uvrtanje želuca).
RTG sa kontrastom bezbroj puta koji je uvijek kao uredan samo mi je jedan hirurg na zadnjem snimku vidio tu herniju,al pošto smo prijatelji kaže da operacija nije nimalo bezazlena i da čak ponekad ništa ne promijeni.
Moji simptomi su slijedeći:opšta slabost,naročito u nogama jedva hodam nemam snage,vrtoglavica,stiskanje u grudima i grlu,nemogućnost disanja,zatim i panika,stomak se napuše do te mjere da ja nemogu niti disati niti jesti jer imam osjećaj da mi nema gdje stati ni najmanji zalogaj i da bi me udavio, kao da sam puna do grla,i u tim akutnim stanjima izgubim po 5 kg za 5 dana,skakanje pritiska,tahikardija i do 120 otkucaja,pospanost čak nekad i neka groznica,sve ovo dolazi najednom,jer pazim šta jedem upratila sam šta mi smeta i to ne jedem,vjerovatno me malo podpomogne stres i cigarete.
Al ono što mene nervira hodam godinama od ljekara do ljekara (potrošila sam sigurno jedno dobro auto),i niko nemože pomoći samo daju Controlok eventualno pylomid ili reglan koje ja nesmijem piti jer izaziva prolaktinemiju kojoj sam sklona i to je to.
Čak mi se čini u poslijednje vrijeme da mi nevjeruju i šta god da me boli oni kažu to je od tvog želuca tako da mogu imati bilo kakvu drugu bolest nebi obratili pažnju,čak su me slali i psihijatru kao to je na nervnoj bazi i sve umišljam jer od želuca neki simptomi koje ja imam nemogu doći.E sad ja bih zamolila sve koji imaju sličan problem da mi kažu jel osjećaju isto ili sam ja stvarno pukla skroz.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#100 Re: hijatalna hernija

Post by Max Bunker »

Eh ovako drugovi, ja sutra trebam da idem na tu gastroskopiju i citajuci ovo, mogu vam reci da me je uhvatila panika. Pa jel' se to moze izlijeciti ? :shock:

Ja sam od simptoma, prvo dva puta imao jak pritisak ispod prsne kosti ( kao da cu dobiti infarkt ).
Nakon toga sam imao te neke, nije preskakanja srca, ali kao da mi se srce opusti ( k'o zica na gitari ) pa ono malo tandrce ili tupi bol ispod grudne kosti i izmedju plecki.
Misleci da je srce, otisao sam kardiologu, radili mi EKG srca i ultrazvuk i sve bilo super. Doktorica mi rekla kada opet osjetim te simptome, da joj se odmah javim, sto sam i uradio i pritisak i EKG bilo odlicni. Tek kasnije u slucajnom razgovoru sa prijateljem, on mi kaze da je njegova sestra imala iste simptome i da su na kraju otkrili da je u pitanju neko ostecenje zelucanog zica, sto je izlijecila nekim tabletama i drugacijim nacinom ishrane. Nakon toga, otisao sam doktoru, objasnio mu sve, on rekao da je skoro sigurno hernija ali da trebam sacekati gastroskopiju i da se nista ne brinem.

Da jos dodam da mi to traje zadnjih mjesec dana, te da nakon jela kao podrigujem ( niej to pravo podrigivanje ) a nekada, kada je malo jaca i masnija hrana, osjetim kao da mi je stomak dosao u pluca.
Post Reply