hijatalna hernija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Sunny_Day
Posts: 14
Joined: 28/11/2010 19:19

#151 Re: hijatalna hernija

Post by Sunny_Day »

Pozdrav svima,
Vec nekoliko mjeseci imam vrtoglavice. Obicno sama vrtoglavica traje par minuta, ali neki cudni osjecaj u glavi (lightheadness) traje po par sati, nekada cijeli dan. Obicno osjecam mucninu, osjecam lupanje srca, nekada napade vrucine. Sve je pocelo vrtoglavicama, pa sam bila kod neurologa, oftamologa, ORL, kardiologa. Svi nalazi su ok, cak sam radila i magnet glave. Obicno kada imam vrtoglavicu osjecam stomak, nekada se desi da imam po par stolica dnevno. Neurolog misli da bi sve ovo moglo biti od vratne kicme (kolor dopler je ok ali trazi magnet), ali citajuci vase postove, pitam se da li bi to mogla biti HH? Znam da pravi odgovor mogu dobiti tek kod ljekara, ali da li neko ima slicne simptome?
Thx
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#152 Re: hijatalna hernija

Post by Tabhana »

To ćeš jedino saznati sa gastroskopijom. Traje 30-45 sekundi, bolje se namučiti malo i saznati je li hijatalna hernija ili ne, nego patiti se.

Ja sam imao tu nesreću da sam vrlo mlad dobio hijatalnu herniju, gastritis i gerb. Najgore od svega je što sam preko godinu dana živio u neznanju šta mi je. Strah me bilo uzimati bilo kakav obrok, sve dok nisam uradio tu gastroskopiju.

Kako se približaje proljeće, opet mi se javlja aktivno hernija (nakon 2 godine). Imam svaki dan po par napada gdje imaš osjećaj kao da ćeš dobiti srčani udar. Čekao sam svojevremeno par mjeseci termin kod kardiologa i hvala Bogu pa je sve sa srcem u redu.

Čitam ovu temu i prepoznajem sebe. Malaskavost, ubrzan rad srca, osjećaj preskakanja srca, bolovi u leđima, osjećaš težine u želdcu, gorenje prsa i grudnog koša itd, sve sam to imao. Evo dok ovo pišem, gore mi prsa, ali šta se može Bože moj. Treba živjeti s tim, nema lijeka.

Mnogo toga je i na psihičkoj bazi jer je meni bilo mnogo bolje nakon pregleda kardiologa. Sada kada imam te napade koji traju par minuta pokušavam ostati miran jer znam šta mi je, tako da pokušavam biti smiren. Prije sam stalno završavao na hitnoj sa otkucajem srca 140-160.

Uglavnom ljudi, promijenite ishranu, jedite četiri do pet puta na dan po manja obroka, ubacite i neku užinu kao što je voće. Ako vam je stomak napuhan, možda ste intolerantni na laktozu, tako da izbacite i mliječne proizvode. Dva do tri sata prije spavanja nemojte jesti, kada spavate staviti dva jastuka, tako da vam je glava uviše.

Hrana i piće koju smijete jesti: povrće, kuhano meso, tjestenina, riža, obična voda
Hranu i piće koju bi trebali izbjegavati: prženo meso, začine, gazirana pića, previše slatka, previše čokolade

Ako je potrebno još par savjeta tu sam, lakše je kada pričate o tom problemu s nekim, nego da se borite sam s njim. Ja sam popio čašu mlijeka sa kakaom, te sam jeo šarenog bureka, zato mi i gore prsa.
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#153 Re: hijatalna hernija

Post by Fauja Singh »

Ja sam danas isao na namjestanje zeluca, preporucio mi kolega s posla kiroprakticara i ne znam da li je autosugestija ali se bolje osjecam, nemam nadutosti i nedostatka zraka sto su mi bile glavne tegobe, bilo je s vremena na vrijeme i ziganja oko srca ali danas ni toga nema, vidjet cu sta nose naredni dani.
Uglavnom prilikom namjestanja zeluca mi je primjetio da je u pitanju klizajuca hernija i da mi pritisce dijafragmu, kaze skroz se pomjerio zeludac, ima ona metoda na netu gdje pokusavamo opipati pulsiranje zeluca (kad je u pupku onda je zeludac OK) i nisam ga mogao nikako napipati, danas poslije namjestanja jesam i to tacno u pupku, mislim da covjek zna znanje mada sam u pocetku bio skeptik, ali kontam hajde kad sam sve pokusao mogu i to :)
Za 10 dana trebam ponoviti proceduru i kao to bi bilo to, paziti da ne jedem previse zacinjeno, ljuto, vrelo i previse hladno, izbjegavati przeno, 3 dana nikakve teze fizicke aktivnosti, ujutro na prazan stomak trebam popiti kasiku maslinovog ulja, ne prejedati se ali i ne biti gladan.
te sam upute ja dobio pa cu vidjeti.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#154 Re: hijatalna hernija

Post by Tabhana »

I ja sam to davno radio na nekoliko mjesta. Uglavnom prošla me ta crna faza od 15-tak dana kada sam osjećao stalnu bol. Opet mogu jesti šta hoću i ništa ne boli.

Treba ostati samo jak u tim teškim trenucima jer čovjek padne lahko u depresiju. Samo hrabro!
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#155 Re: hijatalna hernija

Post by vnm »

da li je neko radio gastroskopiju kod privatnika u nekom jutarnjem terminu? ja gdje god nazovem svi rade samo poslije 16h... :roll:
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#156 Re: hijatalna hernija

Post by Tabhana »

Ja sam radio u bolnici izjutra, ali sam platio punu cijenu (20 ili 30KM, ne sjećam se baš) jer sam tu istu gastroskopiju radio u drugom gradu.

Nemoj jesti par sati prije gastroskopije, neugodna je jer imaš osjećaj gušenja ali traje samo 30-tak sekundi.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#157 Re: hijatalna hernija

Post by Altsa »

vnm wrote:da li je neko radio gastroskopiju kod privatnika u nekom jutarnjem terminu? ja gdje god nazovem svi rade samo poslije 16h... :roll:
Eurofarm na Ilidzi. Rade subotom.
Googler
Posts: 3
Joined: 08/01/2016 09:28

#158 Re: hijatalna hernija

Post by Googler »

Zdravo je li ima i danas dan neko s ovim problemom :)

Evo mojih simptoma, neke Babe i Nane su mi rekle da mi je podignut zeludac i da je od toga..ali ko ce im ga znati..radio sam sve u Bogu moguce pretrage..Bubrezi..Stitna..Zuc..Jetra..Srce..ovo ono, samo jos nisam tu Gastroskopiju..

Moji simptomi su slijedeci i desilo mi se prije nekih 5 mjeseci:
Lupanje srca
Vrtoglavica
Visok pritisak 150/100
Mucnina
Bolovi u Prsima i Ledzima..koji su u zadnje vrijeme nestali kako se bavim Fitness-om
Omaglica pred ocima, moram skiljit i trazit polozaj kako da bolje vidim
i naravno Zujanje u usima koji mi svaki dan cim ustanem dok ne legnem traje i koje me ubija u pojam..
Slabost u cijelom tijelu, nekad mi trnci neki proljecu kroz ruke ali nista neobicno, sjedim cijeli dan na poslu i vozarim 2 sata s posla na posao..

Da li neko od vas ima isto zujanje u usima i da li su isti simptomi moguci od Hijatalne Hernije ili ustvari Podignutog zeluca?

Hvala i Lijep pozdrav,
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#159 Re: hijatalna hernija

Post by aurora313 »

Googler wrote:Zdravo je li ima i danas dan neko s ovim problemom :)

Evo mojih simptoma, neke Babe i Nane su mi rekle da mi je podignut zeludac i da je od toga..ali ko ce im ga znati..radio sam sve u Bogu moguce pretrage..Bubrezi..Stitna..Zuc..Jetra..Srce..ovo ono, samo jos nisam tu Gastroskopiju.....
Imao sam hiatus herniju ali nikada čuo za te opise koje imaš. Pored moguće hernije, ima da se i dalje pregledaš i vidiš o čemu se stvarno radi. Svakako nađi jako dobrog internistu!

Ovo je moj slučaj. Imajući pun želudac hrane, otišao sam na biciklu uzbrdo i nizbrdo, i osjetio da se nešto neobično dogodilo. Skoro povratio. Ali to se brzo smirilo.

Ali počeo sam da osjećam bol od kiseline u predjelu želudca. Moji siroti saradnici su mi rekli da se osjeća jak zadah iz usta.
Uzumao sam tablete protiv kiseline. Moj kanadski doktor mi je srećom predložio teretanu i počeo sam da jačam trbušne mišiće ali tako što bih najprije UVUKAO stomak pa onda napnuo mišiće povlačenjem kablova ili već na kojoj sam spravi bio. Mislim da mi je sve prestalo nakon nekoh 6 mj. ili godinu dana. Nikakvih problema više nisam imao. A to se dogodilo prije 40 godina!
Nike125
Posts: 6
Joined: 31/01/2016 00:17

#160 Re: hijatalna hernija

Post by Nike125 »

Pozdrav

Mojoj zena ima problema sa zelucem... Dijagnoze su refluks, kaskadan zeludac, i klizna hernija.. Stalno ima probleme sa kiselinom iako vodi racuna o ishrani, spavanju, i svemu sto se vec navelo na forumu. Zadnjih mjesec dana ima ogromne probleme sa kiselinom, ne da joj nista da jede, i uprkos controlocu i slicnim lijekovima nema nikakvog poboljsanja. Cesto dobija neke napade koji izgledaju strasno.. Gusenje, nenormalna bol u prsima i stomaku, ledjima, jednostavno to se rijecima ne moze opisati, na srecu traju samo par minuta i onda prestaje. Radila je vise puta gastroskopiju medjutim ni jedan doktor ne zna ni zasto dobija napade niti nude bilo kakvo rjesenje.. svi samo daju controloc i skidaju vas sa dnevnog reda.Takodje je isla na namjestanje zeluca u Rakovicu ali ni to nije pomoglo.. Ima li neko bilo sta sto bi barem malo ublazilo probleme sa kiselinom, i rjesenje za ove napade, jer ja sam se prepadnem kada prisustvujem takvom napadu. Stvarno vise ne znam sta da radim..
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#161 Re: hijatalna hernija

Post by Donnie Smith »

kemalba wrote:I moja preporuka ide za doktora Fadila Mandžukića. Nakon njegovog tretmana, koji niti boli niti je dug, čovjek se osjeti odmah "k'o zmaj" što reče carsijas. Ja odem kod njega s vremena na vrijeme, čim osjetim neku stomačnu tegobu i hvala Bogu super se osjećam.
A što onda onaj lik plače i face neke pravi dok ga Mandžukić stišće, ima video na yt :D
Ako ne boli? :mrgreen:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#162 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

Imal ko problema sa ovom prokletom hijatalnom kod ovih promjena vremena? Mene zadnja tri dana ubi oca joj jbm. Dođe mi da sam sebi rasječem trbušni zid i povučem želudac dole i zavežem ga kaljenom žicom za karlicu da više ne može da se vrati gore....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#163 Re: hijatalna hernija

Post by Alfons Kauders »

O'zone wrote:Imal ko problema sa ovom prokletom hijatalnom kod ovih promjena vremena? Mene zadnja tri dana ubi oca joj jbm. Dođe mi da sam sebi rasječem trbušni zid i povučem želudac dole i zavežem ga kaljenom žicom za karlicu da više ne može da se vrati gore....
naravno da ima

juce kipi jarane... fuj
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#164 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

Meni je prejučer bilo katastrofalno. Mislio sam da ću se obaljestiti barem tri puta. Jučer, onako, gadno ali podnošljivo. Od jutros opet sranje zrak izlazi iz mene ko da sam kompresor i onaj osječaj "grudve" u pleksusu. Još sam nenaspavan (klinjo nešto prehlađen pa čitavu noć krkljanje). Ufff jedan od onih dana....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#165 Re: hijatalna hernija

Post by Alfons Kauders »

O'zone wrote:Meni je prejučer bilo katastrofalno. Mislio sam da ću se obaljestiti barem tri puta. Jučer, onako, gadno ali podnošljivo. Od jutros opet sranje zrak izlazi iz mene ko da sam kompresor i onaj osječaj "grudve" u pleksusu. Još sam nenaspavan (klinjo nešto prehlađen pa čitavu noć krkljanje). Ufff jedan od onih dana....
Ja nisam mogao spavati, pa sam onda spavao 11-12 sati u cugu... Juce bio ko slina...

Jutros ustanem bolji, ali preznojen. Plus sam psihicki los, zivcan cijelo jutro, ne mogu se fokusirat na posao, a podrigujem ko zvijer

Jebiga, znas i sam kako je :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#166 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

:(
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#167 Re: hijatalna hernija

Post by condy »

A možel se to sanirati operativno ?

Mislim i ovako vas gadno pati, a ako može zbog čega se ustezati, bolje se patiti poslije operacije mjesec dana nego ovako. :)
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#168 Re: hijatalna hernija

Post by ELMauro »

I moji simptomi su kudikamo slični,mada ja nisam išao kod gastro doktora. Nalazi su mi loši u vidu holesterola i triglicerida a krvna slika je ok. Ono što me muči evo konkretno sad dok pišem je neka vrsta vrtoglavice kada legnem na bok lijevi ili desni, također nekad imam osjećaj pritiska u lijevoj strani prsa mislio sam da je srce ali tlak svaki put kada mjerim bude dobar a i.čitao sam da može od želuca biti taj osećaj tako da sam se barem po tom pitanju smirio i utješio. Baš dok sam spavao budio sam se pet šest puta sa osjećajem "propadanja" ali pošto sam već i malo oguglao na te simptome uspijem se smiriti. Imao sam teške napade panike vjerovatno kad me spuca želudac. Dijagnosticirana mi je hipotireoza i dr. Kaže na internom da mi je i masnoća u krvi i vrtoglavica uzrok hipotireoze...eh sad...ja težinu u želucu osjećam kada se vode napijem kao kamen, nije to strašna neka bol ali se osjeti i kada ležim nalete mi te vrtoglavice i baš sam primjetio da kada legnem na bok krene ringišpil. Kako.rekoh prije mi je stvaralo veliku anksioznost stezanje u prsima ali sad se malo kuliram. Sve ono što pročitam mogu samo da kažem da bi mogao biti ili pomjeren želudac ili neka od hernija. Na nekom.forumu sam.našao vježbu gdje legnete na pod potrbuške sa ispruženim.rukama i glavu okrenete na bilo koju stranu na kojoj vam.je lakše i savijete.noge tako da vam dodiruju stražnjicu. Onda uhvatite noge rukama.i vucete odnosno čuvate ih tako savijene koliko.god možete. Ako osjetite veliku zategnutost u nogama i imatr osjećaj kao da će da puknu onda vam je pomjeren zeludac. Postoje još dvije vjezbe i to sve se radi 10-15 dana i nakon toga svi kažu da bude mnogo bolje. To ću probati baš...i ne znam da li je neko ovo već spominjao nisam stigao prelistati forum detaljno.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#169 Re: hijatalna hernija

Post by Altsa »

Da li neko ima kontakt telefon od Dr. Smajlovica jer telefon koji je do sada radio vise nije aktivan.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#170 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

Altsa wrote:Da li neko ima kontakt telefon od Dr. Smajlovica jer telefon koji je do sada radio vise nije aktivan.
+387(0)33 222-324

ovo mu je od ordinacije u Kemalbegovoj...Mislim da samo popodne prima pozive ali ne mogu da se sjetim od koliko sati :sad:
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#171 Re: hijatalna hernija

Post by Altsa »

O'zone wrote:
Altsa wrote:Da li neko ima kontakt telefon od Dr. Smajlovica jer telefon koji je do sada radio vise nije aktivan.
+387(0)33 222-324

ovo mu je od ordinacije u Kemalbegovoj...Mislim da samo popodne prima pozive ali ne mogu da se sjetim od koliko sati :sad:
mobitel vise nije aktivan a na ovaj se niko ne javlja :? probat cu poslije podne. da li samo ordinira u Kemalbegovoj ili na jos nekoj lokaciji?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#172 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

Altsa wrote:
O'zone wrote:
Altsa wrote:Da li neko ima kontakt telefon od Dr. Smajlovica jer telefon koji je do sada radio vise nije aktivan.
+387(0)33 222-324

ovo mu je od ordinacije u Kemalbegovoj...Mislim da samo popodne prima pozive ali ne mogu da se sjetim od koliko sati :sad:
mobitel vise nije aktivan a na ovaj se niko ne javlja :? probat cu poslije podne. da li samo ordinira u Kemalbegovoj ili na jos nekoj lokaciji?
Samo u Kemalbegovoj ali kažem ti pozive i na mobitel i na fiksni prima samo iza podne i evo sad sam zvao ove svoje ukućane da priupitam i oni mi rekoše od 17:00 do 19:00 prima pozive i naručuje...
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#173 Re: hijatalna hernija

Post by Altsa »

Velika hvala :thumbup:
Darko12
Posts: 73
Joined: 15/02/2012 13:44

#174 Re: hijatalna hernija

Post by Darko12 »

Jel iko operirao hijatalnu herniju. Vidim da kod nas laparoskopski rjesavaju taj problem. Iako nisam bio na pregledu siguran sam da imam hijetalnu herniju, ali posto se ne zelim patiti i zelim uzivati u zivotu odlucio bih se na operaciju. Iskustva?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#175 Re: hijatalna hernija

Post by peepeep »

Da se "tuspasim" na temu i ja. Trebao bih uskoro kod doktora na detaljniji pregled, odugovlačim već više od pola godine odlazak. U zadnje vrijeme sam počeo imati probleme sa disanjem, kada legnem počnem "zviždati" a veoma često znam tokom dana i kašljati. Cijela dijagnoza je slijedeća:
Kaskadan želudac, edematoznog zida, hipersekrecija, hijatalna klizajuća hernija.
Kao preporuka se spominje endoskopija gastroduodenuma. To je, pretpostavljam, endoskopija želudca? Planirao sam raditi u Al Tawilu kod Srđana jer kažu da je on najbolji doktor. Interesuje me ako je neko radio, i to bez pune anestezije (120 km košta... baš puno) da mi kaže kako je prošlo i kako ide to. Čitao sam nešto po internetu i kao i obično, samog sam sebe isprepadao jer prema internetu trebao sam davno prdnut u šišu. Ne daj mi Bože... :roll:
Post Reply