HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#26 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

I ti Dozeru si luđi što objašnjavaš išta. Ja kada sam u Minhenu na aerodromu 2000. godine vidio i vozio se u autobusu pogonjenom gorivim ćelijama ja se sjebo. :-) Bio neki testi projekat BMW i aerodrom Minchen, ljudi testirali praktičnu primjenu te tehnologije. Ovaj stari inžinjer koji se vozio sa nama kaže da mu je neko pričao da je to tehnologija koja je već praktična i implementirana u testnom projektu ne bi mu vjerovao. :-)
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#27 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

Jedno je to o čemu ti pričaš, a sasvim drugo ovo o čemu Dozer priča.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#28 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Pa nema ni jednog jedinog razloga da ne bude implementirana.
Mislim... "nema". Nema ako zanemarimo naftnu i auto industriju. Sad ce opet neki skociti s "teorijama zavjere", ali hajmo biti bar malo logicni - svijet danas funkcionise na tim gorivima, tj. na nafti. Hiljade miljardi godisnje se obrne upravo u ove dvije industrije, a milioni ljudi zive od njih.

I sad ce oni dopustiti da se sve to, ili bar dio svega toga koji se zove auto industrija, odjednom pocne voziti tako sto ce ljudi stati pored nekog potoka, cesme, rijeke, jezera... napuniti flasu vodom, nasuti u auto i voziti.

Jasta ce...
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#29 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Seawolf »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:I ti Dozeru si luđi što objašnjavaš išta. Ja kada sam u Minhenu na aerodromu 2000. godine vidio i vozio se u autobusu pogonjenom gorivim ćelijama ja se sjebo. :-) Bio neki testi projekat BMW i aerodrom Minchen, ljudi testirali praktičnu primjenu te tehnologije. Ovaj stari inžinjer koji se vozio sa nama kaže da mu je neko pričao da je to tehnologija koja je već praktična i implementirana u testnom projektu ne bi mu vjerovao. :-)
Proizvodnja električne energije u gorivim ćelijama i njeno korištenje za pogon elektromotora cestovnih vozila nema nikakve veze sa ovim o čemu se ovdje piše.

U stvari, ovo Dozerovo je obrnuti proces, u kojem se troši električna energija da bi se elektrolizom stvorila mala količina vodonika koja se ubacuje u komoru sagorijevanja SUS motora.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#30 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Tacno, kolega. Sjedite, 5 :D

(P.S. Jel ti posluzilo ono?)
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#31 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by sema911s »

dozeruu,.,veczano za povratne plinove,., (bar kako ja skontah) ecu kontrolise koliko goriva ulazi i koliko ce kesplodirat,., i ti kada dodas ne ocekivanu smjesu nastaje problem,.
znas ono kada pustis gas nista ne ulazi eksplozivno u cilindar po ecu ali ti si ubrizgao smjesu koja je poprilicno zapaljiva(kisik i hidrogen izazivaju poprilicnu vatrenu loptu),., usisni ventil je otvoreni i gdje da izadje(izduv je zatvoren) i kako ce sklop reagovat na nesto sto se desilo u cilindru,.,
moze pomoc kod starih motora karburator i to,., ovo moderno neam pojma samo sam ekonomista


to da poboljsa proces sagorijevanja vazi,. ali sta cemo sa energijom koja je potrebna da se hidrogen izdvoji iz vode,. koliko moras opteretit sklop za proizvodnju el. energije, stavices drugi alternator al time ponistavas ono sto ces da proizvedes
to ti vuce opet problem sa ecu koji ce registrovat nekog potrosaca za kojeg nema pojma sta je i ko je,.

druga stvar sta sa hidrogenom koji se nakupi negdje i varnica( jesi spreman na malu-veliku eksploziju pod haubom),.

koliko mozes iz spremnika vode izvuc hidrogena i koliko je istog potrebno da smanji potrosnju za taj %,.,
iz litra vode izvuces koliko H2 na temperaturi kolika je pod haubom,., kolicina je poprilicno mala da bi smanjila toliko potrosnju
45ml iz litra vode(ako dobro sracunah i razumih amerikkance) ,., e sada koliko se benzina ubrizga u svaki cilindar(zavisno od zapremine istog)
i ono na kraju koliko ti je potrebno el. energije da dobijes zadanu kolicinu hidrogena,. kada njegova proizvodnja zavisi od kolicine el. energije koja ide na elektrode,. a auto nije bas elektroprivreda da moze proizvest toliki napon da potjera hidrogen od oksigena,.,ta veza je poprilicno jaka,,. i dobra je kada se koristi obratno,.

elektroliza koju navode je jednostavna ali zahtjevan za el. energijom i hiodrogen je poprilicno komplikovan za proizvest,.,jeftiniji ce te izac kupit bocu Hidrogena,.i pravit fuziju pa vodu na auspuh izbacivat,.,jer vise el. energije se napravi spajanjem H2+O nego sto je potrebo da se ta veza razjebe




http://www.aardvark.co.nz/hho_fraud.shtml
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

sema911s wrote:dozeruu,.,veczano za povratne plinove,., (bar kako ja skontah) ecu kontrolise koliko goriva ulazi i koliko ce kesplodirat,., i ti kada dodas ne ocekivanu smjesu nastaje problem,.
znas ono kada pustis gas nista ne ulazi eksplozivno u cilindar po ecu ali ti si ubrizgao smjesu koja je poprilicno zapaljiva(kisik i hidrogen izazivaju poprilicnu vatrenu loptu),., usisni ventil je otvoreni i gdje da izadje(izduv je zatvoren) i kako ce sklop reagovat na nesto sto se desilo u cilindru,.,
moze pomoc kod starih motora karburator i to,., ovo moderno neam pojma samo sam ekonomista


to da poboljsa proces sagorijevanja vazi,. ali sta cemo sa energijom koja je potrebna da se hidrogen izdvoji iz vode,. koliko moras opteretit sklop za proizvodnju el. energije, stavices drugi alternator al time ponistavas ono sto ces da proizvedes
to ti vuce opet problem sa ecu koji ce registrovat nekog potrosaca za kojeg nema pojma sta je i ko je,.

druga stvar sta sa hidrogenom koji se nakupi negdje i varnica( jesi spreman na malu-veliku eksploziju pod haubom),.

koliko mozes iz spremnika vode izvuc hidrogena i koliko je istog potrebno da smanji potrosnju za taj %,.,
iz litra vode izvuces koliko H2 na temperaturi kolika je pod haubom,., kolicina je poprilicno mala da bi smanjila toliko potrosnju
45ml iz litra vode(ako dobro sracunah i razumih amerikkance) ,., e sada koliko se benzina ubrizga u svaki cilindar(zavisno od zapremine istog)
i ono na kraju koliko ti je potrebno el. energije da dobijes zadanu kolicinu hidrogena,. kada njegova proizvodnja zavisi od kolicine el. energije koja ide na elektrode,. a auto nije bas elektroprivreda da moze proizvest toliki napon da potjera hidrogen od oksigena,.,ta veza je poprilicno jaka,,. i dobra je kada se koristi obratno,.

elektroliza koju navode je jednostavna ali zahtjevan za el. energijom i hiodrogen je poprilicno komplikovan za proizvest,.,jeftiniji ce te izac kupit bocu Hidrogena,.i pravit fuziju pa vodu na auspuh izbacivat,.,jer vise el. energije se napravi spajanjem H2+O nego sto je potrebo da se ta veza razjebe.
Vidi... Danas CPU (mogu ga nazvati kako hoce, ali je u sustini CPU) u autima kontrolise ubrizgavanje goriva i zraka, a koje se kalkulise na osnovu nekoliko razlicitih parametara koji se stalno prate. Osnovni je broj obrtaja u stand by rezimu, za koji je fabricki podesena kolicina goriva i zraka koje CPU pusta u motor, a da bi motor pri mirovanju vozila radio na recimo 800 rpm.
Kada se dodaje gas, koji je danas elektronski i nema vise nikakvih sajli, CPU na osnovu postotka i brzine pritiska na papucicu odmah izracunava koliko je goriva i zraka potrebno da bi motor postigao obrtaje i snagu koja se zatrazila, u i vrlo kratkom roku to i isporucuje motoru.

Ako se toj smjesi doda elemenat poput Hidrogena, koji je kao gas eksplozivniji i zapaljiviji od benzina kao tecnosti (pogledaj klip iz BG i poslusaj malu detonaciju kada onaj upaljacem kresne baloncice Hidrogena, a onda skontaj da li se isto desava i s benzinom, ili on samo plane), on ce i bloku motora i pod varnicom svjecice detonirati malo brze od benzina (radi se o djelicima sekunde), i tako pojacati sagorijevanje benzina.

CPU ce to registrovati razumjeti na nacin da motor radi u planiranom rezimu i da mu ne treba dodatno gorivo.
Rezultat je upravo taj da onda CPU smanjuje dotok goriva jer tu detonaciju u klipovima nadomiruje Hidrogen. Naravno, CPU to "ne zna", ali "vidi" da motor radi kako treba.
Maloprije dadoh podatke koliko se H moze izvuci iz litra vode, pa da se ne ponavljam.
Sto se ubrizgavanja tice, ista kolicina ide u svaki cilindar, jer se Hidrogen u motor dovodi sa zrakom.

Sto se tice potrebne struje, svi ovi HHO generatori rade u rasponu od 5-20 A, i na svaki se stavlja osigurac u skladu sa zeljenom amperazom.
Takodjer, ponavljam da tu ne postoji nikakvo skladistenje Hidrogena, niti je ono potrebno. Upalis auto, i nakon oko minut pocne prozivodnja Hidrogena koji se automatski odvodi u motor.
Ugasis auto - osmah prestane i proizvodnja Hidrogena, cim nestane struje.

Odgledaj video s testa iz BG. Sto vam je mrsko...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#33 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by mali_milojica »

Jel ista kolicina hidrogena ide u svim uslovima rada motora ili ona zavisi od potreba? Ko to kontrolise? Jel ima poseban ECU samo za hidrogen.
Motoru za rad na 2000 okr/min treba jedna kolicina zraka i goriva,a na 6000 okr/min sasvim druga, tako da mislim da bi i kolicina hidrogena trebala biti srazmjerna tim potrebama.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#34 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Sad vec postoje varijante s vlastitim uredjajem za kontrolu napona, a rade na principu mjerenja kW koje daje motor. Dadoh gore link na jedan takav.
Npr. Na stangasu motor proizvodi najmanje struje, a pod punim gasom maksimum struje. Ako je HHO od recimo max 20A, tada mu kontrolni uredjaj isporucuje maksimalnu struju od 20A (sto je osigurano medjuosiguracem), kada je motor pod punim gasom, a cime se generise maksimum elektrolize, a samim tim i hidrogena, i sve u skladu s velicinom i kapacitetom HHO generatora, jasno.

U sustini, ovi HHO ne mogu proizvesti toliko hidrogena da on u nekom momentu zamijeni benzin u motoru, i krecu se do max. 50%, a najcesce do 30% ukupne kolicine goriva potrebne motoru za normalan rad u svakom rezimu.
To znaci da ce pri vecem broju obrtaja, najcesce preko 50% ukupne snage motora, HHO isporucivati manje Hidrogena nego na manjim obrtajima.

Logicno, tada su onda i ustede na benzinu vece.

Nemojte misliti da ovi generatori treba i mogu da zamijene osnovno gorivo. Daleko od toga. Oni samo prave ustedu osnovnog goriva.
Upravo zato i treba uraditi kvalitetnu kalkulaciju kapaciteta HHO generatora u odnosu na motor na koji se ugradjuje.
Premali HHO - premala ili nikakva usteda goriva.
Prevelik HHO - previse hidrogena koji moze ostetiti motor.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#35 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by NediM17 »

Nema jarane moj od toga nista.

Prva stvar, ti moras uraditi elektrolizu vode, a da bi to uradio treba ti struja iz alternatora kojeg pokrece masina, a samim time potrosnja goriva raste.

Druga stvar, smjesa. Recimo da vodik uvedes u usisnu granu, ECU ce dozirati kolicinu goriva na osnovu izmjerene kolicine usisanog zraka, i polozaja papucice gasa. Dakle pri istoj voznji, ide ista kolicina goriva bez obzira doveo ti vodik u cilindar ili ne, medjutim, mozda boldirana stvar ima smisla. Mozda ces manje pritiskati gas, jer ce auto sa vodikom u cilindru ici nesto bolje.

Treca stvar, i da se mogu ostvariti neke ustede, kakve temperature razvija vodik u cilindru i kakve su posljedice po motor?

Sve u svemu mislim da je to jedna velika glupost. Kada bi se vodik mogao bezbjedno skladistiti negdje u automobilu, to bi vec bila druga prica, a koliko znam to jos uvijek ne moze, tako da sve ovo pada u vodu.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#36 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

E, svasta....
Ljudi testirali, pokazali, prave vec sve to i fabricki, i cak na sve to, sto na rad, sto na specifikaciju ustede daju i garancije ... Ali jok. Bolje znaju o tome oni koji to u zivotu nisu ni vidjeli ni probali...
Ovo ovako samo kod nas ima, matere mi.... :D
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#37 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by basicm »

Dozer wrote:E, svasta....
Ljudi testirali, pokazali, prave vec sve to i fabricki, i cak na sve to, sto na rad, sto na specifikaciju ustede daju i garancije ... Ali jok. Bolje znaju o tome oni koji to u zivotu nisu ni vidjeli ni probali...
Ovo ovako samo kod nas ima, matere mi.... :D
Evo, ja predlazem da ti to ugradis, i detaljno sve ispratis izvjestajima i snimcima i dokazima, vjerovacamo ti i ako treba dacemo procenat tebi prilikom ugradnje ako se odlucimo za nju.
Moj stav je da je to u rangu top shop, astrologije, lijecenja bioenergijom, masonima itd.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#38 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

Pa vidiš da je sa jaranom ugrađivao, jaran mu bio prezadovoljan pa prodao auto što dalje od kuće. Zbog tolikog zadovoljstva prešao na plin ili dizel. :lol:
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#39 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by NediM17 »

Dozer wrote:E, svasta....
Ljudi testirali, pokazali, prave vec sve to i fabricki, i cak na sve to, sto na rad, sto na specifikaciju ustede daju i garancije ... Ali jok. Bolje znaju o tome oni koji to u zivotu nisu ni vidjeli ni probali...
Ovo ovako samo kod nas ima, matere mi.... :D
Moze se to napraviti, nije da ne moze. Moze se podesiti i da radi na modernom automobilu, ali ne ide da utaknes direktno vodik u usisnu granu.

Dakle, recimo da je rijec o multipoint ubrizgavanju.

Evo neki koncept-

Treba ti naravno sprava koja ce vrsiti elektrolizu, neki senzor pritiska, cetiri dizne za vodik ( :-) ), i neki dodatni ECU, koji ce presretati signal benzinskih dizni, i zavisno od trenutnog nacina voznje i kolicine vodika koja je dostupna, dijelom otvarati benzinske, a dijelom dizne od vodika, i tada bi auto radio dijelom na benzin, a dijelom na vodik.

Eto ti ideja, dobrim dijelom bi se mozda mogla iskoristiti neka stara LPG instalacija, samo nemoj da te nadjemo u crnoj hronici Dozeru, :lol:
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#40 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Seawolf »

Volio bih vidjeti precizno izračunat energetski bilans ove kombinacije. Tačan izračun, koliko se električne energije potroši prilikom elektrolize za proizvodnju vodonika, a koliko se dodatne energije dobije u motoru u procesu sagorijevanja zbog ubacivanja čistog vodonika u komoru za sagorijevanje, pri istoj količini ubrizganog (ili usisanog, ako je karburatorski motor) goriva.

Električna energija za proizvodnju vodonika se dobija konverzijom mehaničke energije koja se skida sa motora i za koju se potroši jedan dio goriva.

Ne mogu se oteti dojmu da postoji efikasniji (a svakako sigurniji) način da se dodatna električna energija koja se troši u ovom procesu, iskoristi na neki drugi način za povećanje efikasnosti rada SUS motora, umjesto što se troši na proizvodnju vodonika u postupku elektrolize.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#41 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Ja vas nikako ne kontam...
Pogleda li iko onaj klip sto ljudi uradise s BMW-om u Beogradu ba?! Ili je bitno samo pametovati...

Pored toga, pametovanje jos i dokazujete strujom u autu... A struja u autu se mjeri, ali i sporucuje uredjajima na osnovu snage osiguraca.
Ali, to su malo kompleksnije racunice za koje nisam siguran da ih uopste kontate, s obzirom da ne kontate ni ove neke ocigledne stvari...

Recimo ovako - HHO generator ce raditi na struji koju mu omogucite osiguracem.
Ako mu postavite osigurac od 5A, tada ce dobiti struju jacine 60W. I ona ce biti konstantna.

Ali, nemam zivaca. Koga zanima, ima internet, pa bijrum. Ja sam se licno uvjerio da to funkcionise i daje rezultate. A haver je auto planirao prodati jos i prije nego napravismo generator, ali ga ostavi samo da vidimo kako ce i koliko dugo raditi.

Mah...kome li ja pricam...
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#42 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by SpecialOffer »

Dozer wrote:Ja vas nikako ne kontam...
Pogleda li iko onaj klip sto ljudi uradise s BMW-om u Beogradu ba?! Ili je bitno samo pametovati...

Pored toga, pametovanje jos i dokazujete strujom u autu... A struja u autu se mjeri, ali i sporucuje uredjajima na osnovu snage osiguraca.
Ali, to su malo kompleksnije racunice za koje nisam siguran da ih uopste kontate, s obzirom da ne kontate ni ove neke ocigledne stvari...

Recimo ovako - HHO generator ce raditi na struji koju mu omogucite osiguracem.
Ako mu postavite osigurac od 5A, tada ce dobiti struju jacine 60W. I ona ce biti konstantna.

Ali, nemam zivaca. Koga zanima, ima internet, pa bijrum. Ja sam se licno uvjerio da to funkcionise i daje rezultate. A haver je auto planirao prodati jos i prije nego napravismo generator, ali ga ostavi samo da vidimo kako ce i koliko dugo raditi.

Mah...kome li ja pricam...
Po tvojoj prici ti to nisi napravio kod sebe, ili nemas auto?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#43 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by jefferson »

BMW je sa gorivim celijama eksperimentisao jos 90-tih godina.
Medjutim, svi ovdje goorite o naftnom lobiju a niko ne spominje da je najveca prepreka inovacijama birokratija. Birokratija tj. regulacije koce gorive celije u masovnoj upotrebi, jer jos uvijke niko nije dokazao da ce gorive celije biti jednako ili vise pozudane od danasnjih motora, tj. sigurne. Jedno je takav pogon ubaciti u autobus, a drugo je ubaciti u auto velicine Opel Corse.
Naftni lobi, ovaj lobi, onaj lobi se mogu koprcati donekle. Evo sta bi sa cijenama nafte? U SAD je bez posla u naftnoj industriji ostalo preko 150,000 ljudi 2015 godine. Profiti su katastrofa i za najvece kompanije, ali jel ovdje fakat neko misli da bi se jedna Toyota zajebavala sa hibridnim pogonom kada bi gorive celije bilo tako lako ubaciti u auto? BMW je hajmo reci pionir te tehnologije, pa opet idu sa hibridnom tehnologijom.
Da bi pogon na gorive celije dosao masovno na trziste treba:
1. Da se dokaze da ne predstavlja vecu opasnost od sadasnje tehnologije za putnike u automobilu kao i okolinu.
2. Pouzdanost pri svakodnevnoj eksploataciji. Ko ce kupiti to auto ako tehnologija nije pozudana? Niko nece eksperimentisati na svom novcaniku.
3. Cijena razvoja? Sve dok je nafta prihvatljive cijene, zasto bi neko ulagao milijarde i rizikovao propast firme? Onog trenutka kada nafta pocne ponovo rasti, i onda kada nebude padala cijena, tada mozemo pricati o ovome.

Jos dugo ce se eksperimentisati sa ovom tehnologijom, ali sve dok nafta nepostane toliko skupa da ljudi u najrazvijenijim drzavama moraju odluciti izmedju goriva i nekih drugih potrepstina, to je sve samo dobra ideja.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by insomnia78 »

Dozer wrote:Ja vas nikako ne kontam...
Pogleda li iko onaj klip sto ljudi uradise s BMW-om u Beogradu ba?! Ili je bitno samo pametovati...
A jesi ti primjetio na tom klipu, sto ti takodje pise u komentarima, da lik ne sipa isto gorivo za oba testa
Pogledaj cjenu na displeju kao i boju "pistolja", na testu bez i testu sa vodonikom
Last edited by insomnia78 on 07/02/2016 10:23, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#45 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by insomnia78 »

Jos kad potpisase lika k'o "ekspert za vodonik"
:lol: :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#46 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by insomnia78 »

I sta bi Dozeru, imas li objasnjenje zasto lik u testu ne koristi isti tip goriva?
Zar ne bi trebao testirati u potpuno, ili makar priblizno istim uslovima?
Zar ti "krunski dokaz" malcice ne "smrdi"?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#47 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by madner »

Seawolf wrote:Volio bih vidjeti precizno izračunat energetski bilans ove kombinacije. Tačan izračun, koliko se električne energije potroši prilikom elektrolize za proizvodnju vodonika, a koliko se dodatne energije dobije u motoru u procesu sagorijevanja zbog ubacivanja čistog vodonika u komoru za sagorijevanje, pri istoj količini ubrizganog (ili usisanog, ako je karburatorski motor) goriva.

Električna energija za proizvodnju vodonika se dobija konverzijom mehaničke energije koja se skida sa motora i za koju se potroši jedan dio goriva.

Ne mogu se oteti dojmu da postoji efikasniji (a svakako sigurniji) način da se dodatna električna energija koja se troši u ovom procesu, iskoristi na neki drugi način za povećanje efikasnosti rada SUS motora, umjesto što se troši na proizvodnju vodonika u postupku elektrolize.
Elektroliza ima gubitak od oko 30%, no i da je 0%, opet bi energestki bilans bio negativan za oko 16%. :D

Tako da je za 100 kw vodenika potrebno oko 160 kw. Ako se proces vrsi na licu mjesta, auto trosi vise.

Inace, lako je napraviti prevaru sa prepariranim automobilom. Dodatni spremnik za gorivo bi dao sasvim drugi domet vozila. :D
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#48 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by pipi-duga-carapa »

Vidim ovu staru temu, ali ne vidim da li iko to kod nas instalira? /Sa/
Imam skoro sve, ćeliju, ploče, cijevčice ...pa da isprobam.
Ima li ko da to zna fino instalirati ili je voljan da instaliramo jedan HHO, eto ...pa.. može na pp. :D
A imam još jedan projekat koji je u začetku, nije HHO, ali je slično

HAPPY NEW YEAR 2017.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#49 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by direstraits0078 »

Napravljena je nova abdejtovana verzija HHO generatora, ona se naziva HHH (ha ha ha) generator.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#50 Re: RE: Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by amar1994 »

direstraits0078 wrote:Napravljena je nova abdejtovana verzija HHO generatora, ona se naziva HHH (ha ha ha) generator.
[emoji38] [emoji38] [emoji38]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Post Reply