HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Ne znam da li je ova tema ikada bila, ali ovo je nesto sto ljudi u svijetu, pogotovo na zapadu, odavno koriste, a nama svima bi trebalo biti interesantno radi ekonomske situacije. Preciznije, vec je ovo probano i ovdje, i funkcionise :D
Radi se o generatoru hidrogena (HHO Generator), a pogonsko gorivo za njega je - obicna voda.

Postoje razne rucne varijante, ali i fabricke, i moguce je sve napraviti u kucnoj radinosti uz malo truda, ili kupiti od nekog od proizvodjaca, u vidu paketa koji vec sadrzi sve elemente (po meni, daleko bolja varijanta). Ovo je meni najinteresantnije sto sam nasao - http://www.hhokitsdirect.com/products/t ... -generator

Kako to funkcionise i koje su ustede lako se moze vidjeti iz mase klipova na YT, ali sustina je da se sa oko 2L vode moze preci i do 1000 km, zavisno od velicine motora (kubikaze) i vrste osnovnog pogonskog goriva (benzin/dizel).
U sustini, s HHO generatorom se moze postici usteda goriva i do 50%, pri cemu je usteda veca sto je motor manji.
Recimo to ovako: Ako vozimo auto s benzinskim 1.6 motorom (najcesci), i bez obzira na konjazu, s HHO generatorom se najcesce stedi oko 30% na benzinu. Naravno, sve ovo zavisi i od samog generatora i njegovog kapaciteta proizvodnje hidrogena.

Npr.:
Ako vozilo regularno trosi 7 L benzina / 100 km, to je po trenutnim cijenama oko 12,5 KM/100 km, ili oko 106 KM za rezervoar od 60 L..
Dodavanjem HHO generatora ta potrosnja bi pala na oko 5 L, a mozda i manje, odnosno na oko 8,75 KM, ili manje.
Samim tim se kilometraza koju prelazimo s rezervoarom povecava za 30+ %, odnosno, ako s rezervoarom od 60L i potrosnjom od 7L prelazimo oko 800 km do rezerve, s HHO generatorom i istom kolicinom benzina bismo onda prelazili oko 1150 km.
Nije zanemarivo :D

A sve ovo funkcionise na vrlo jednostavan nacin. Kao sto znamo, voda se sastoji od hidrogena i oksigena (H2O), a razdvajanjem tog spoja dobijemo odvojeni hidrogen i oksigen, a sto se postize obicnom elektrolizom.
Posto je hidrogen laksi od oksigena, on pri elektrolizi isparava iz vode. Takodjer, hidrogen je dosta eksplozivniji i zapaljiviji od benzina, a pogotovo od dizela, te ima puno vecu brzinu sagorijevanja, sto su cinjenica koje i omogucavaju ustedu u gorivu u sklopu o kojem se ovdje govori, i pogotovo u novijim vozilima koja kontrolisu racunar i senzori.
Upravo radi ove eksplozivnosti i zapaljivosti hidrogena koji se desavaju prije nego se to desi benzinu ili dizelu, racunar prepoznaje da motor radi kako treba i automatski smanjuje dotok goriva iz rezervoara, cime se ostvaruje ta usteda.

Najinteresantnije je to sto se na vozilu i motoru ne moraju raditi bilo kakve prepravke, Jednostavno se generator uklopi gdje moze da stane, spoji se na struju, i jedno crijevo se ubode u dovod zraka u motor. I to je sve. Hidrogen se ne skaldisti nigdje, nego se trosi sva kolicina koju generator proizvede, a sto je ta kolicina veca, to je veca i usteda u osnovnom gorivu. Da ne govorimo o tome sto je hidrogen potpuno cist za okolinu, i sto automatski smanjuje i emisiju stetnih gasova iz motora.

Ovdje se moze lijepo vidjeti kako to funkcionise.

citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#2 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

Još jedna priča za malu djecu. Teoretski fino zvuči, praktično 0 bodova. Ali dobro, neko će već uzeti lovu na ovoj prodaji magle.
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

:shock:
Zar je zaista potrebno pricati o hidrogenu i njegovim mogucnostima...?!

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by insomnia78 »

Ja sam cuo da se usteda penje i do 75% ako ga "osvestaju, orbovi u Visokom
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#5 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by basicm »

Jos ako turabijevu vodu trosis, potrosnja prestaje a motor se regenerise u nov unutar 40 dana.
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Kakvi sve pacijenti obitavaju ovdje... tesko je povjerovati... :roll:
Hajte, kad naucite sta je hidrogen, pa mozemo nesto i progovoriti...

(hint: postoji i nesto sto se zove "hidrogenska bomba", za neupucene... sto li je bas hidrogenska :roll: )

Evo malo...cisto da bar pokusate shvatiti sta je hidrogen i kako gori...

User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#7 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ima,ima...svakakvih bombi moj Dozer ima. Pogotovo kad se ugradi nestrucno :lol: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=UFnIc1vIxKU
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Ja, al' fakat, ne mogu da vjerujem sta vi lupetate...pa znate li ista o bilo cemu ba, ili je sve kod vas po nasem testiranom principu da na sve sto ne kontate ispucavate samo - "HAHA, koja glupost" i sl. nebuloze... :roll:
I, ako vas bas zanima, ovo sam s haverom testirao jos prije 3 godine. Napravili ga i ubacili u mecku 190, 2.0 Benzin.
Stedio je izmedju 2 i 3L / 100km, zavisno od voznje, a on je vozao oko godinu i onda prodao nekom liku u Sirokom, sve zajedno.

Ali, znam da ne vjerujete, i iskreno - zalibo me. Do vas je, nije do mene.

Ali, bar se potrudite da nesto naucite. Ne moze tu doci do bilo kakve eksplozije, jer kada se sve sastavi i spoji to bude zatvoreni sistem, a sav proizvedeni hidrogen se automatski i odmah trosi. Nema skladistenja koje bi moglo uzrokovati problem.

Pa vec postoje i fabricke proizvodnje ovih sklopova, pobogu... I to s 5 godina garancije... :roll:
Image

Evo, ljudi sve testirali. Edukujte se malo ba, pa onda laprdajte...

User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

ElDzidziIbnDzo wrote:Ima,ima...svakakvih bombi moj Dozer ima. Pogotovo kad se ugradi nestrucno :lol: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=UFnIc1vIxKU
Ovo je ocita eksplozija plina... :roll:
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#10 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

Hajde ti Dozer nama fino reci koliko naplaćuješ ugradnju ove prevare, vidim da je fino reklamiraš. :-)

Da mi neki poznati ljudi nisu nasjeli na ovo i izvalili lovu, možda bih ti i povjerovao. Ovako vozdrica.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by sema911s »

dozeruu,.,da samnji potrosnju toliko mislis li da auto industrija ne bi izbacikla kola na taj pogon,.,

ali to smanje potrosnje nije toliko jer ko sto znades,., svo gorivo koje udje u sistem bas i ne izgori u pravom trenutku,. hidtogen samo poveca neznatno eksploziju,.,i zapali sve sto se moze zapalit ali
taj hidrogen je dobar recimo kod motora koji povracaju sagorijele gasove ali pravi neki drugi problem,. ako ces koristit hidrogen potreban ti je jos jedan takt u motoru a to da kvalitetno uradis treba biblioteku porocitat,.

isplativija opcija i koristenje vode u motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem je ubrizgavanje vode,.,. izvuces vise snage, a potrosnja jbga ko jos danas gleda na potrosnju kada je litar 1,7km,.,


hidrogen nema toliko eksplozivnu moc kao benzin(ima u bombi ali za to je potrebno nesto drugo- H bomba je cepanje atoma a to da uradis u bloku najebo bi i ti i mi i oni),.,

Hidrogen se sastoji od 1protona,elektrona, neutrona,. a benzin mnogo vise,., i samime time za ekspluuziju iste jacine potrebno ti je mnogo vise hidrogena a sto se ispod crte ne isplati,., 180:1 ugrubo odnos snaga
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by insomnia78 »

Paz' sad' da ti naftni lobi ne precvika kocnice, jebo si im staru
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

citroen xm wrote:Hajde ti Dozer nama fino reci koliko naplaćuješ ugradnju ove prevare, vidim da je fino reklamiraš. :-)

Da mi neki poznati ljudi nisu nasjeli na ovo i izvalili lovu, možda bih ti i povjerovao. Ovako vozdrica.
Ne ugradjujem ja nista ba... c.c.c... :roll:
sema911s wrote:dozeruu,.,da samnji potrosnju toliko mislis li da auto industrija ne bi izbacikla kola na taj pogon,.,

ali to smanje potrosnje nije toliko jer ko sto znades,., svo gorivo koje udje u sistem bas i ne izgori u pravom trenutku,. hidtogen samo poveca neznatno eksploziju,.,i zapali sve sto se moze zapalit ali
taj hidrogen je dobar recimo kod motora koji povracaju sagorijele gasove ali pravi neki drugi problem,. ako ces koristit hidrogen potreban ti je jos jedan takt u motoru a to da kvalitetno uradis treba biblioteku porocitat,.

isplativija opcija i koristenje vode u motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem je ubrizgavanje vode,.,. izvuces vise snage, a potrosnja jbga ko jos danas gleda na potrosnju kada je litar 1,7km,.,

hidrogen nema toliko eksplozivnu moc kao benzin(ima u bombi ali za to je potrebno nesto drugo- H bomba je cepanje atoma a to da uradis u bloku najebo bi i ti i mi i oni),.,

Hidrogen se sastoji od 1protona,elektrona, neutrona,. a benzin mnogo vise,., i samime time za ekspluuziju iste jacine potrebno ti je mnogo vise hidrogena a sto se ispod crte ne isplati,., 180:1 ugrubo odnos snaga
Pa poenta i jeste u poboljsavanju sagorijevanja benzina. Ubrzavanjem sagorijevanja benzina dobije se bolja iskoristivost istog, cime se postize bolji rad motora kojeg benzin pokrece.
Kako rad motora danas kontrolise racunar, on prepoznaje da motor radi kako treba i da ne treba da mu pumpa dodatno gorivo da bi postigao obrtaje zadate papucicom gasa.
Mislim... sve ovo je vrlo logicno. Al' dobro...

A auto industrija... sta reci...?
Lik, amerikanac Stanley Meyer, koji je prvi skontao ovaj sklop nekad 1994/95, pa ga pokusao patentirati 1996., odmah je dospio na sud pod optuzbom za pokusaj prevare. Tuzila ga dvojica navodnih auto dilera kojima je navodno prodao svoj sklop. Umro je iznenada, 1998, bez ikakvih prethodnih zdravstvenih tegoba, osim onih navodnih utvrdjenih obdukcijom ;)

Ostalo dovoljno govori samo za sebe:
Meyer's death

Stanley Meyer died suddenly on March 20, 1998 after dining at a restaurant. His brother claimed that during a meeting with two Belgian investors in a restaurant, Meyer suddenly ran outside, saying "They poisoned me". After an investigation, the Grove City police went with the Franklin County coroner report that ruled that Meyer, who had high blood pressure, died of a cerebral aneurysm. Meyer's supporters continued to claim that he was assassinated in order to suppress his inventions.

Aftermath
Meyer's patents have expired. His inventions are now in the public domain, available for all to use without restriction or royalty payment. Despite this, no engine or vehicle manufacturer has incorporated Meyer's work.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#14 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by mali_milojica »

Kod ovog HHO,desava li se da vise vode izlazi iz auspuha? Jer hidrogen i zrak daju vodu H2O. Kao kod auta sa gorivim celijama,tipa Toyota Mirai,kojoj na auspuh izlazi cista voda. Ili sve izgori u cilindru,sto mi je malo nevjerovatno.
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#15 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

A jesi li ti ugradio ili znaš nekoga koj je ugradio?

J ti kažem jedno je teorija, a potpuno drugo praksa. Znam dvojicu ljudi koji su to ugradili i nisu dobili ništa.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#16 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by preludezalude »

Ugradnja "hidrogena" u auto je davno dokazana stvar koja "radi". Ustedu donosi, pogotovo kod turbo dizela. Stvar je u tome da poboljsava sagorjevanje. Medjutim, kod nekih vozila radi savrseno, kod nekih drugih nema ustede. Vjerovatno ovisi od samog motora i ustimanosti mapa i efikasnosti sagorjevanja. Najveci problem kod ovog sistema je bas taj sto se taj plin ne skladisti nigdje vec u motor ulazi ono sto je proizvedeno. Bilo je slucajeva da kod ugasenog vozila se stvori kolicina plina i kad upalis vozilo on eksplodira i raznese pola motora ili makar usis. Jos nije rijeseno skladistenje proizvedenog plina i nije rijeseno pravilno ubrizgavanje plina. Medutim, istina je da moze donijeti ustedu. Cak je bilo i nekih eksperimenata da vozilo radi samo na hidrogen ali na stangasu. Kako ga dozirati i u dovoljnoj kolicini u svim rezimima rada...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Bakir1 »

ja znam treceg lika koji je ugradio i pocupao sve iz auta u roku 3 dana, entuzijzam pocetni je bio strasan ali razocarenje jos vece.
a inace lik voli ceprkati i backati se
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#18 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by KB9 »

dozeru legendo ti haman pratis sve moguce teorije zavjere na svijetu :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#19 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

mali_milojica wrote:Kod ovog HHO,desava li se da vise vode izlazi iz auspuha? Jer hidrogen i zrak daju vodu H2O. Kao kod auta sa gorivim celijama,tipa Toyota Mirai,kojoj na auspuh izlazi cista voda. Ili sve izgori u cilindru,sto mi je malo nevjerovatno.
Ne. Desava se da je emisija stetnih gasova manja.
Voda ne ide u motor, nego samo hidrogen koji poboljsava sagorijevanje benzina/dizela. Prostom logikom se dolazi do toga da je automatski potrebno manje goriva za rad motora, ali je automatski i manje nusprodukata sagorijevanja tog goriva.

Kod HHO se desava da se hidrogen izdvaja iz vode, tj. razdvaja se hidrogen od oksigena, i onda se hidrogen salje u motor, dok oksigen ostaje u vodi.
Voda je H2O, sto znaci da sadrzi 2 molekule hidrogena i 1 molekula oksigena. Naravno, jednim procesom elektrolize nije moguce odmah izdvojiti sav hidrogen iz, recimo, 1L vode, pogotovo jer je njegova gustoca duplo veca od gustoce oksigena, tj. ima ga duplo vise nego oksigena u bilo kojoj kolicini vode.
Ali, da ne idemo sad u hemijske formule i detaljiisanje cijelog procesa, ukratko:
Gustoca/zapremina/zasicenost hidrogena i oksigena u vodi je 0,0899 i 1.429 g/l, sto znaci da se iz 1L vode moze dobiti 1.235 L hidrogena i 622 L oksigena.
citroen xm wrote:A jesi li ti ugradio ili znaš nekoga koj je ugradio?

J ti kažem jedno je teorija, a potpuno drugo praksa. Znam dvojicu ljudi koji su to ugradili i nisu dobili ništa.
Ne citas. Jaran i ja ugradili u njegovu mecku. Napravili sve od 1cm debelog pleksija, na Stupu kod nekakvog metalurga našli 1mm debeo Č4765 koji nam je izrezao u 21 plocu dimenzija 11x12cm, i sve spojili sarafima i silikonom.
Ako hoces, mogu ti odmah sad poslati kompletan nacrt svega, koji sam sam crtao i po kojem je sve i napravljeno. I funkcionisalo bez ikakvih problema.
Last edited by Dozer on 05/02/2016 13:46, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#20 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

KB9 wrote:dozeru legendo ti haman pratis sve moguce teorije zavjere na svijetu :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:
Ne pratim ja nista, ali, jebi ga... Za sta god da se uhvatimo, a sto smanjuje neke troskove ili moze dobro napraviti ljudima, izgleda da u pozadini postoji neka muljaza. Nije do mene...
preludezalude wrote:Ugradnja "hidrogena" u auto je davno dokazana stvar koja "radi". Ustedu donosi, pogotovo kod turbo dizela. Stvar je u tome da poboljsava sagorjevanje. Medjutim, kod nekih vozila radi savrseno, kod nekih drugih nema ustede. Vjerovatno ovisi od samog motora i ustimanosti mapa i efikasnosti sagorjevanja. Najveci problem kod ovog sistema je bas taj sto se taj plin ne skladisti nigdje vec u motor ulazi ono sto je proizvedeno. Bilo je slucajeva da kod ugasenog vozila se stvori kolicina plina i kad upalis vozilo on eksplodira i raznese pola motora ili makar usis. Jos nije rijeseno skladistenje proizvedenog plina i nije rijeseno pravilno ubrizgavanje plina. Medutim, istina je da moze donijeti ustedu. Cak je bilo i nekih eksperimenata da vozilo radi samo na hidrogen ali na stangasu. Kako ga dozirati i u dovoljnoj kolicini u svim rezimima rada...
Ovakva glupost eksplozije se moze desiti samo ako je generator spojen na izvor struje koji je stalno pod naponom. To se, naravno, ne radi i ne smije raditi. Zato se i prave posebni prekidaci, ili se sve spoji na neki izvor koji se aktivira s kontaktom paljenja ili necim drugim sto se potpuno automatski pali nakon paljenja motora, a samim tim i gasi nakon gasenja motora.

Takodjer, nema nikakvog skladistenja proizvedenog hidrogena. Motor automatski usisava i sagorijeva svu proizvedenu kolicinu. Naravno, i logicno, kolicina proizvedenog hidrogena zavisi od velicine i kapaciteta generatora, sto opet zavisi od velicine samog motora.
Daleko do toga da je sve ovo bez veze i onako ofrlje. Ima tu dosta kalkulacija koje se moraju uzeti u obzir, pri cemu od jacine struje koja se dovodi na generator zavisi i jacina elektrolize, a samim tim i kolicina proizvodnje/izdvajanja hidrogena.
Last edited by Dozer on 05/02/2016 13:44, edited 1 time in total.
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#21 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by citroen xm »

Neka, hvala.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#22 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by mali_milojica »

Dozer wrote:
mali_milojica wrote:Kod ovog HHO,desava li se da vise vode izlazi iz auspuha? Jer hidrogen i zrak daju vodu H2O. Kao kod auta sa gorivim celijama,tipa Toyota Mirai,kojoj na auspuh izlazi cista voda. Ili sve izgori u cilindru,sto mi je malo nevjerovatno.
Ne. Desava se da je emisija stetnih gasova manja.
Voda ne ide u motor, nego samo hidrogen koji poboljsava sagorijevanje benzina/dizela. Prostom logikom se dolazi do toga da je automatski potrebno manje goriva za rad motora, ali je automatski i manje nusprodukata sagorijevanja tog goriva.

Kod HHO se desava da se hidrogen izdvaja iz vode, tj. razdvaja se hidrogen od oksigena, i onda se hidrogen salje u motor, dok oksigen ostaje u vodi.
Voda je H2O, sto znaci da sadrzi 2 molekule hidrogena i 1 molekula oksigena. Naravno, jednim procesom elektrolize nije moguce odmah izdvojiti sav hidrogen iz, recimo, 1L vode, pogotovo jer je njegova gustoca duplo veca od gustoce oksigena, tj. ima ga duplo vise nego oksigena u bilo kojoj kolicini vode.
Ali, da ne idemo sad u hemijske formule i detaljiisanje cijelog procesa, ukratko:
Gustoca/zapremina/zasicenost hidrogena i oksigena u vodi je 0,0899 i 1.429 g/l, sto znaci da se iz 1L vode moze dobiti 1.235 L hidrogena i 622 L oksigena.
A oksigen iz vana koji ulazi u motor,kad se spoji sa hidrogenom i gorivom u komori za izgaranje? Motor ne moze raditi bez zraka odnosno oksigena.
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#23 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

To nije cisti Oksigen, nego zrak koji i mi udisemo. A on se sastoji od 78% Nitrogena, 21% Oksigena, a ostalo otpada na CO2, Argon, vodenu paru, i jos razne druge komponente.
Sve to bez problema, i uobicajeno, izgara u motoru.
Samim tim, kolicina Oksigena u zraku je vrlo mala i ne moze napraviti reverzibilni proces, tj. ponovo vezati Hidrogen za sebe i tako stvoriti vodu.
Last edited by Dozer on 05/02/2016 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#24 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by mali_milojica »

Bez zraka,odnosno oksigena,nema vatre prijatelju.
Zato pitam,ako ne izgori sve u komori,nusprodukt bi trebala biti voda,zar ne?
User avatar
Dozer
Posts: 28399
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#25 Re: HHO Generator - Kako ustediti na gorivu?

Post by Dozer »

Sad ti rekoh - kolicina Oksigena u zraku je samo 21%.
Ako uzmes omjer Hidrogena i Oksigena u vodi, koji je 2/1 za Hidrogen, ili 2/3 Hidrogen, a 1/3 Oksigen, ili 66,7% H i 33,3 O, i ako to prikazemo onda u odnosu na zrak koji ulazi u motor kao 100% H /g i 0,21% O / g, jasno je da tu nema ni priblizno dovoljno O da bi se od te kombinacije i omjera mogla ponovo stvoriti voda.
Post Reply