Hereza Rumija i Ibn Arebija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#301 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Tehnicki se moze tako reci. Moze se reci i da se mozda probudjenom zivo fucka je li budan ili je usnio da je budan, fucka mu se je li budan ili probudjen. Moze se reci i na nacin da je svjestan da je ovaj san jedina stvarnost i razne druge nacine zbog kojih je bizarno da neko ko je ziv zeli, zamisli, umrijeti prije smrti.

Sto sve otvara pitanje referentne tacke zbog koje istina nikad ne moze stati u rijeci.

Po vodi se ne moze pisati, zar ne...
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#302 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Gojeni H wrote:Don't Be Mistaken

As long as i have life, I am the slave of the Qur'an.
I am dust at the door of Muhammad the Chosen.
If anyone makes anything else of my words,
I am disgusted with him and whatever he says.


Nemoj imati dilemu

Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze.

Divan-e Shams-e Tabrizi: Quatrain 1331



*Prevod na bosanski je moj, Allah mi se smilovao.
Prica koja zivi, ali koje nema i knjigama, kaze da je do kadije islamske drzave dosla vijest o tome da je nekadasnjem uglednom alimu i fakihu, Dzelaludinu, sejtan oduzeo pamet i da sada Dzelaludin, ne samo sto je sebe odveo u dalalet i postao mulhid, nego to sejtansko ucenje propovijeda medju narodom i privlaci ih na sejtanov put, tvrdnjama da je, neuzubillah, sve Allah i da muslimani nisu nimalo ispravnijeg vjerovanja negoli kitabije i musrici.

Kadija, strog i surov covjek, koji je Rumija znao otprije, dok je Rumi jos bio na pravom putu, pomisli da licno mora otici na lice mjesta, vidjeti o cemu se radi i uraditi sto je potrebno. Na putu prema Rumiju citao je poeziju koju su mu uhode donijeli i grozio se krivovjerja kojim je obilovala i ismijavala Allahovu vjeru. Presudu je vec donio, trebalo mu je da Rumi samo potvrdi da su to njegove rijeci. U jednom gradicu koji je bio na putu do Rumija, svrati da sviti prikljuci gradskog dzelata, kojeg je znao otprije i sam ga, kao vjestog i pouzdanog glavosjecu, postavio na to mjesto.

Rumija su zatekli kako u prepunoj dzamiji drzi vaz, a po odjeci onih koji su slusali vaz zakljucio je da su skoro pola njih nemuslimani. Sjedili su izmijesani sa muslimanima.

Kad je Rumi zavrsio sa vazom, kadija posla dvojicu tjelohranitelja da ga dovedu. Kad ga dovedose, Rumi se podje izgrliti sa kadijom, ali se on izmace i rece da ih Rumi povede svojoj kuci.


U kuci kadija odmah predje na stvar, upita Rumija da li su u knjigama koje mu pokaza njegove rijeci. Rumi vec nakon citanja dva reda klimnu glavom: "Da, iz mojih su usta izasle".

Kadija zadovoljno cupnu, ne ocekujuci tako lak posao, te znakovito pogleda prema dzelatu.

Ali tada iz kadijine svite iskoci jedan lokalni spijun koji im se pridruzio pred dzamijom. Kleknu pred kadiju i rece: Ne, robe Onog u cijoj je ruci Muhamedova dusa, time cete samo okrenuti narod protiv vlasti, a Dzelaludinovo gresno ucenje ce dobiti vjetar u ledja. Previse ga narod voli. -Pa sta da radimo?, upita kadija, prisjecajuci se prepune dzamije koja u transu i grobnoj tisini upija svaku Rumijevu rijec. -Da unistimo sve njegove knjige, a njega ostavimo? -Ne, odgovori uhoda, kasno je za to, vec su se rasirile po carstvu, a ljudi ih uce napamet umjesto Kur'ana. -Pa sta da radimo?, upita kadija. -Mislim da je najmanja steta ako bi sam Dzelaludin svojom poezijom ponistio svoju krivovjernu poeziju. Neka smisli kakav stih kojim se odrice svega sto je pisao ili kojim ce reci da ga nisu razmjeli i da njegove rijeci ne znace ono sto kazu. -Kadija, duboko zamisljen, rece: U pravu si, uradicemo kako kazes. Ali sad kad Dzelaludin zna da si nas, bolje je da odmah odes u moju palatu, pa kad se vratim poslacu te u neku drugu misiju. Uhoda se nakloni i ode.

Kadija se okrenu Rumiju, pa dzelatu, hrmpaliji djecijeg i dobrodusnog pogleda, pa opet Rumiju: -Nece ti biti problem, stihoklepac, da Allahu i poslaniku podaris jedan pogodan stih? Rumi, koji je dotad sve vrijeme sutio, uz vedar osmijeh rece: -Za moga Allaha i poslanika? Kako bi mi to mogao biti problem? Kadija se nasmijesi, sam iznenadjen da sve ide tako glatko. -Da te cujemo, Dzelaludine! Rumi mirnim, skoro tihim glasom izdeklamova:

Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze.

Kadija je bio odusevljen. Dodje mu da poljubi Rumija. Okrenu se tjelohraniteljima i rece: Brzo ga sad vodite u dzamiju, dok se svjetina nije razisla i neka im odrecituje te stihove.

Tako i bi.

Kadija se nakon dva dana, vrlo zadovoljan i razvojem situacije i svojom mudroscu, vratio u svoju palatu, gdje ga je cekao onaj njegov spijun. Spijun upita kako je sve proslo, a kadija, trceci da pohvali svoju pamet, preprica sta se desilo i jos spijunu izrecitova one stihove.

Spijun se uhvati za glavu i poce cupati kosu: Namagarcio te je, presvijetli kadijo, trebao sam ja tamo ostati i sve propratiti do kraja. Kadija je razrogacio oci, potpuno ga je zbunila ta reakcija uhode, a nije mu se dopao ni preslobodni uhodin ton. Suzdrzavajuci se da ga ne udari, kadija rece: Dobro, da cujem. Kazi, ali pazi sta ces reci, nemoj se igrati sa mnom.

Uhoda upita: -A je li nas nas lijepi din uci da se treba robovati ikom osim Allahu? Ne uci. A vidi sta ti je podvalio, podvalio da je rob mushafa, a ne Allaha. A to je sirk. Znas li da on za jednog svog murida koji je hafiz Kur'ana govori da je najveci magarac u Konji i zove ga posprdno Abdu-l-Kitab, Rob knjige? Znas li ti da je njihovo mulhidsko ucenje da su svi magarci i robovi knjiga dok, kako oni kazu, ne umru prije smrti. Dzelaludin za sebe tvrdi da je, dok je bio ziv, robovao knjizi, a da, nakon sto je umro, zna da je samo, kako on to kaze, Voljeni, ziv?

Kadija je preblijedio.

Spijun nastavi: -Sad se sigurno Dzelaludin i njegovi mulhidi naglas smiju tome kako jeftino su te namagarcili.

Da je kadija mogao tog trenutka zaviriti u Rumijevu sobu, vidio bi da se tamo Rumi i petorica njegovih prijatelja od smijeha drze za stomake, upravo dok prepricavaju kako je Rumi namagarcio kadiju. Kadija bi jos pomislio da njegov spijun ima natprirodne moci i vidi stvari skrivene od oka.

-Pa sta da radimo?, upita kadija.

-Nista, sad je kasno, rece spijun. Posluzice nam i ti stihovi koje smo isposlovali, kod sviju, osim kod onih koji su bliski Dzelaludinu. Ali, nema veze, za te njegove je svakako nada za pravi put odavno izgubljena, njihova srca su previse i nepovratno ogrezla u Dzelaludinov kufr. Osim toga, Dzelaludin je ugledan, ima puno onih koji mu dolaze, a da jos nisu skrenuli sa pravog puta. Ti stihovi ce ih, barem vecinu, ostaviti na pravom putu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#303 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#304 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

dadinjo33 wrote:
Gojeni H wrote:Don't Be Mistaken

As long as i have life, I am the slave of the Qur'an.
I am dust at the door of Muhammad the Chosen.
If anyone makes anything else of my words,
I am disgusted with him and whatever he says.


Nemoj imati dilemu

Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze.

Divan-e Shams-e Tabrizi: Quatrain 1331



*Prevod na bosanski je moj, Allah mi se smilovao.
...
Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze
.
;-)

Eno ti Nurko i kerima ba.
Tesko je mene ... tvrdoglavo gorstacko mile ...
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#305 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

:thumbup:

La ikrahe fi-d-din, "u dinu nema prisile" važi svugdje osim u islamski organizovanim državama ;)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#306 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zijancer »

:mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#307 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

dadinjo33 wrote::thumbup:

La ikrahe fi-d-din, "u dinu nema prisile" važi svugdje osim u islamski organizovanim državama ;)
:lol: :thumbup:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#308 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Vjernicima generalno vrlo malo treba, samo da povjeruju da Allah nije slagao kad je rekao:

O vjernici, zašto jedno govorite a drugo radite?

O, kako je Allahu mrsko da govorite riječi koje djela ne prate!

(Es-Saff, 2-3)
Poneki i napravi taj kvantni skok, leap of faith...

Kod Rumija je to, naravno, "rekurentna" tema:
Go back, go back to sleep. Yes, you are allowed. You who have no Love in your heart, you can go back to sleep. The power of Love is exclusive to us, you can go back to sleep. I have been burnt by the fire of Love. You who have no such yearning in your heart, go back to sleep. The path of Love, has seventy-two folds and countless facets. Your love and religion is all about deceit, control and hypocrisy, go back to sleep. I have torn to pieces my robe of speech, and have let go of the desire to converse. You who are not naked yet, you can go back to sleep.
Mada je i tribalisticka cast na odredjen nacin respektabilan moralni sistem. Ali ne na pretjerano visokom mjestu kod Rumija i slicnih.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#309 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:
riverflow wrote: Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Ovo je napredak...Mogao joj je opet poručiti da od**be, a nije.
pa jeste, mogao sam i ovako napisati :
uvijek će biti neki musliman koji će kazat, kada čuje nekoga kako nastoji da ponizi Poslanika:"Vidi molim te ovog šupka šta priča, mamulimu, saću mu žvalje razvaaaalit", i fakat ih razvali, spreman da i njemu budu razvaljene jer se tako odlučio.
samo što to meni ne leži kao tebi, nije moj stil
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#310 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Euridika »

Ja mislim da će se Bloo i kosti u grobu okretati od silnih prozivki na račun njenog (ne)vjerovanja i priklanjanja jednoj ili drugoj strani. Za vjernike na ovom PDF je teški ćafir, mrzitelj svega vjerskog itd., a za nevjernike, agnostike ili neke koji slijede svoj neki put između vjere i nevjere je pravi mali vjerski pionir, proleter.
Uz to, za neke je Arzin komandant, a za druge Arzin podanik.

Interesting. :gunjastajl:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#311 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

ja sam petokolonaš :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#312 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by seln »

Euridika wrote:Ja mislim da će se Bloo i kosti u grobu okretati od silnih prozivki na račun njenog (ne)vjerovanja i priklanjanja jednoj ili drugoj strani. Za vjernike na ovom PDF je teški ćafir, mrzitelj svega vjerskog itd., a za nevjernike, agnostike ili neke koji slijede svoj neki put između vjere i nevjere je pravi mali vjerski pionir, proleter.
Uz to, za neke je Arzin komandant, a za druge Arzin podanik.

Interesting. :gunjastajl:
Bloo bi najpametnije ucinila ako bi je zaboljela tjuna glede misljenja kompleksasa sa jedne ili druge strane.
Jedni se polomise da nas utjeraju u suru, drugi se jos vise lome da nas "civiliziraju".
A zapravo i jedni i drugi samo pokazuju vlastit kenjicluk.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#313 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

seln wrote:
Euridika wrote:Ja mislim da će se Bloo i kosti u grobu okretati od silnih prozivki na račun njenog (ne)vjerovanja i priklanjanja jednoj ili drugoj strani. Za vjernike na ovom PDF je teški ćafir, mrzitelj svega vjerskog itd., a za nevjernike, agnostike ili neke koji slijede svoj neki put između vjere i nevjere je pravi mali vjerski pionir, proleter.
Uz to, za neke je Arzin komandant, a za druge Arzin podanik.

Interesting. :gunjastajl:
Bloo bi najpametnije ucinila ako bi je zaboljela tjuna glede misljenja kompleksasa sa jedne ili druge strane.
Jedni se polomise da nas utjeraju u suru, drugi se jos vise lome da nas "civiliziraju".
A zapravo i jedni i drugi samo pokazuju vlastit kenjicluk.
pa jeste, i to je čak dobar savjet za tebe, da te zaboli ćunica za sve to
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#314 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by seln »

Nurudin wrote: pa jeste, i to je čak dobar savjet za tebe, da te zaboli ćunica za sve to
Image
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#315 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Euridika »

Nurudin wrote:
seln wrote:
Euridika wrote:Ja mislim da će se Bloo i kosti u grobu okretati od silnih prozivki na račun njenog (ne)vjerovanja i priklanjanja jednoj ili drugoj strani. Za vjernike na ovom PDF je teški ćafir, mrzitelj svega vjerskog itd., a za nevjernike, agnostike ili neke koji slijede svoj neki put između vjere i nevjere je pravi mali vjerski pionir, proleter.
Uz to, za neke je Arzin komandant, a za druge Arzin podanik.

Interesting. :gunjastajl:
Bloo bi najpametnije ucinila ako bi je zaboljela tjuna glede misljenja kompleksasa sa jedne ili druge strane.
Jedni se polomise da nas utjeraju u suru, drugi se jos vise lome da nas "civiliziraju".
A zapravo i jedni i drugi samo pokazuju vlastit kenjicluk.
pa jeste, i to je čak dobar savjet za tebe, da te zaboli ćunica za sve to
Lako je vama muškima, vas ima šta i zaboljeti... :| :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#316 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

još što te više boli, znači da ti je veća :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#317 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Šta vam je jutros :lol:

Euridika ne dovlači vamo LJ&S ugođaj i nesuptilni innuendo :twisted:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#318 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Euridika »

Bloo wrote:Šta vam je jutros :lol:

Euridika ne dovlači vamo LJ&S ugođaj i nesuptilni innuendo :twisted:
Nisam ja teto, oni su prvi počeli, časna pionirska :cry:. Netjem više. :oops:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#319 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Za razliku od Arebijevog humora, neki bi ga nazvali i herezom, umotanog u 10 aristokratakih rukavica, Rumi se sa religijskim establišmentom i njihovim ucenjem (besmislenim pravnickim formalizmom i, u ovoj prici i skoro doslovno-cjepidlacenjem i umisljenim znanjem zbog kojeg se ohole, te cak i dometima do kojih dovode naivno vjernicko stado) zajebavao na nesto socniji nacin.
Bio jednom jedan vaiz, prilično dobar u izlaganju, ispred čijeg minbera su se okupili brojni muškarci i žene.
Juha je otišao da ga čuje, pa se pokrio zarom i pomiješao sa ženama, a da niko nije primijetio da je u pitanju muškarac
Neko je upitao vaiza: „Jesu li stidne dlake prepreka za obavljanje namaza?“
Vaiz je odgovorio: „Kada stidne dlake postanu preduge, onda je pokuđeno u tom stanju obavljati namaz“.
Uklonite ih britvom ili na drugi način, kako bi vaš namaz bio prigodan i bez manjkavosti.
Onaj što je postavio pitanje reče: „A koja je to dužina dlake nakon koje moj namaz postaje manjkav?
Vaiz odgovori: „Kada dlaka bude dužine zrna ječma, brijanje postaje vjerska obaveza“
Najednom se Juha obrati ženi koja je bila do njega: „O, sestro, molim te da provjeriš da li je moja stidna dlaka dostigla toliku dužinu“
Kako bi zadovoljila Božije propise, uvuci ruku unutra da odrediš da li je dlaka porasla do kritične dužine
Žena je zavukla ruku u Juhine pantolone, te je njegov penis dotakao njenu ruku. Na to je žena glasno vrisnula, a vaiz reče: „Moj vaz ju je pogodio pravo u srce“.
Juha je odgovorio: „Ne, tvoj vaz nije pogodio njeno srce; pogodio je njenu ruku. A šta bi tek bilo da je pogodio njeno srce, o mudrače“
Kad Božija ljubav pogodi u srca faraonovih čarobnjaka, štap i ruka postaju jedno.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#320 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zagortenej »

ah taj Rumi, samo neke perverzije :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#321 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

zagortenej wrote:ah taj Rumi, samo neke perverzije :D
Cuj perverzije, Mesnevija je poznata kao "Kur'an na perzijskom". :D

Iako, haman da su neki dijelovi na perverzijskom :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#322 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Zanimljivo je, vezano za Mensura Haladza, o cijoj duhovnoj spoznaji su sa velikim potvrdjivanjem i postovanjem pisali i Arebi i Rumi (te koji su prakticno istu tvrdnju kao i Haladz bezbroj puta iznijeli u svojim pisanim djelima), a koji je mucen, iskasapljen i raskomadan od strane sudske vlasti islamske drzave zbog svojih rijeci Ene-l-Haqq, "ja sam el-Haqq/Istina", da je i sam Muhamed za sebe, prema sahih hadisu, rekao prakticno isto, tj. "Ko mene vidi, zaista je vidio el-Haqqa/Istinu" (men reani feqad reel-Haqqa). Medjutim, to nije bila smetnja da formalisticke islamske glavosjece, samozvani zastitnici Muhamedovog pravovjerja, zbog navodne hereze izmasakriraju jadnog spoznavatelja, a i danas njihovi duhovni potomci na isti nacin masu sabljama i govore kako se "znaju granice" i kako se "zna sta po pravovjernom islamu mora slijediti nakon takvih izjava koje za sobom povlace smrtnu kaznu".
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#323 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zagortenej »

"Ko je vidio mene, vidio je i Oca".

Isus
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#324 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

zagortenej wrote:"Ko je vidio mene, vidio je i Oca".

Isus
:thumbup:

Da, to je to, ista stvar. Zanimljiv je i biblijski nastavak u pogledu islamskih paralela kojim obiluju mushaf i hadisi. Ali dogma se iskristalisala u suprotnom smjeru.
Zar ne vjeruješ, da sam ja u Ocu, i da je Otac u meni? Riječi, koje vam ja govorim, ne govorim od sebe samoga, i djela čini Otac, koji ostaje u meni.
Ibn Arebi u Futuhatu cak pravi pauze u citanju ajeta 6:124 da bi rekao "rusulullahillah"-Allahovi poslanici su Allah.

6:124 Waitha jaathum ayatun qaloo lan numina hatta nuta mithla ma ootiya rusulu Allahi Allahu aAAlamu haythu yajAAalu risalatahu sayuseebu allatheena ajramoo sagharun AAinda Allahi waAAathabun shadeedun bima kanoo yamkuroona

"Standardno" čitanje i pauze:

A kada njima dokaz dolazi, oni govore: "Mi nećemo vjerovati sve dok se i nama ne dâ nešto slično onome što je Allahovim poslanicima dato." A Allah dobro zna kome će povjeriti poslanstvo Svoje. One koji griješe sigurno će stići od Allaha poniženje i patnja velika zato što spletkare.

Arebijevo čitanje: A kada njima dokaz dolazi, oni govore: "Mi nećemo vjerovati sve dok se i nama ne dâ nešto slično onome što je dato. Allahovi poslanici su Allah. Dobro zna kome će povjeriti poslanstvo Svoje. One koji griješe sigurno će stići od Allaha poniženje i patnja velika zato što spletkare.


Pošto u izvornom tekstu Kur'ana ne postoje (pored još mnogih stvari kasnije dodatih vezanih za razvoj arapskog pisma) interpunkcijski znakovi, tako nema ni oznaka za pauze između dijelova ajeta, pa promjena mjesta tih pauza tekstu daje potpuno različit smisao. Takvih mogućnosti je mnoštvo u većini ajeta.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#325 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zagortenej »

Uistinu! Oni koji ne vjeruju u Allaha i poslanike Njegove, i žele da načine razliku između Allaha i poslanika Njegovih i govore: “U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo ”, i žele da uzmu između toga put. Ti takvi su nevjernici istinski! A pripremili smo za nevjernike kaznu prezrenu.(4:150-151)
Post Reply