HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

papazi
Posts: 44
Joined: 09/03/2017 13:42

#1 HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by papazi »

Interesantno je da se ovih dana vodi jedna hajka protiv bošnjačkih firmi (pranja novca)-zadruga
Zanimljivoi je da u Hecegovini u onom djelu gdje vlast obnaša HDZ nema sličnih akcija , iako se utom djelu opere više novca nego i u Hrvatskoj i Srbiji


Bojkotujte kladionice iz Hercegovine
veiz
Posts: 421
Joined: 15/01/2010 20:39

#2 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by veiz »

Firma u vazduhu Da bi se pojasnio mehanizam nastajanja i poslovanja fiktivnih firmi, potrebno je vratiti se unazad dvije godine, u vrijeme kada se porez na promet obračunavao i naplaćivao kod uvoznika i prodavaca visokotarifnih roba. Poreznici su tada mnogo lakše dolazili do podatka ko plaća tih 20 posto poreza jer se on obračunavao u sjedištu firme. "Onda su se svi bunili zato što porez ostaje u Sarajevu, pa se kasnije ovaj propis promijenio i uvedena je odredba da se porez plaća na adresi prvog kupca. Time se izvršila disperzija poreza na promet. Onda je MMF nametnuo, a bivša federalna Vlada nedopustivo dozvolila da se promijeni zakon i da plaćanje poreza na promet ide u krajnju potrošnju, što je van pameti. Ispalo je da Poreska uprava tako mora da prekontroliše 15.000 ili 30.000 takvih poreskih obveznika, gdje se u lancu kupaca, četvrti, deseti ili petnaesti jednostavno ne može pronaći", kaže Midhat Arifović, direktor Poreske uprave Federacije BiH. On dodaje da je naglom procvatu fiktivnih firmi i izbjegavanju plaćanja poreza pogodovala i politička situacija zbog koje je jako teško kontrolisati "papirnati" protok robe prema Republici Srpskoj, jer još uvijek nema dovoljno saradnje između poreskih uprava, finansijske policije i carinskih uprava entiteta. Tako je nastao jedan opći košmar.

Naličje tog košmara Arifović objašnjava na primjeru gore spomenute "Zelene gore". "Mi dobijemo od firme 'Zovko' narudžbenicu da je od nje neka 'Zelena gora' kupila naftu. Taj kupac preko računa plati 'Zovki' i prodavac je, kao poreski obveznik, oslobođen plaćanja poreza. Kad mi hoćemo da pronađemo gdje je ta roba završila, odemo u 'Zelenu goru' i - ne nađemo je!? Provjerimo u banci i utvrdimo da je plaćanje faktički izvršeno, ali u stvarnosti sva roba se prodaje za gotov novac na crnom tržištu, a onda pojedini ljudi uplaćuju na 10 banaka po 29.000 maraka kako bi izbjegli provjeru po osnovu uredbe o pranju novca. Tako neko ima na 10 računa 300.000 maraka i plati 'Zovki' ili 'Kalenu' gorivo, a naši inspektori su formalno pravno nemoćni jer za prodavca nema poreske obaveze, a kupca - nema. Mi pokrećemo krivičnu prijavu, pa ga tužilaštvo traži preko policije, ali policija ga ne može pronaći jer ga nismo ni mi pronašli, i tako prođe jedan, dva, deset mjeseci..."
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#3 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Sve je to lijepo, u duhu trenutnog trenda dehumanizacije.
Ali ja ne vidim nikakvu povezanost s naslovom. Gdje je tu državni udar, gdje je SBB?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#4 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Da bi malo animirali potencionalne sudionike rasprave, definirati ćemo osnovni pojam.
Naime, državni udar je prema opće prihvaćenoj definiciji ''protivustavna i protivzakonita smjena nositelja vlasti u nekoj državi, koja se od revolucije razlikuje po tome što je vrše dijelovi izvršne vlasti ili državne uprave'' - najčešće vojska.

Da su kojim slučajem glavni akteri tih subverzivnih i nasilnih djelatnosti građani, onda bi se to zvalo revolucija.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Evo i druga dva pojma iz naslova:

Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine
Politička stranka desnog centra u Bosni i Hercegovini koja okuplja Bošnjake.
Čelnik: Fahrudin Radončić
Osnivač: Fahrudin Radončić
Osnovano: 30. listopada 2009.
Ideologija: Konzervativizam, Populizam, Sekularizam, Protukomunizam, Liberalni konzervativizam, Proeuropejstvo
Političko stajalište: Desni centar

Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine.
Politička stranka desnog centra u Bosni i Hercegovini koja okuplja Hrvate
Parlamentarna politička stranka u Bosni i Hercegovini.
Osnovana je 18. kolovoza 1990. u Sarajevu,
Ideologija: federalizam, demokršćanstvo, konzervativizam
Političko stajalište: desnica
Predsjednik stranke: Dragan Čović
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#6 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Prpa.ba »

U potpunosi podrzavam svaku aktivnost bosnjackih privrednika koja ce izjednaciti njihovo placanje poreza sa placanjem poreza privrednika sa posebnim potrebama iz podrucja gdje Bosnjaci nisu vecina kojima je omoguceno da rade sta hoce. :thumbup:

Takodjer, mislim da se svi mozemo usaglasiti da je potrebno penzioni sistem svuci na kantonalni nivo. :thumbup:
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#7 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by bh.tornjak »

Hafis wrote:Evo i druga dva pojma iz naslova:

Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine
Politička stranka desnog centra u Bosni i Hercegovini koja okuplja Bošnjake.
Čelnik: Fahrudin Radončić
Osnivač: Fahrudin Radončić
Osnovano: 30. listopada 2009.
Ideologija: Konzervativizam, Populizam, Sekularizam, Protukomunizam, Liberalni konzervativizam, Proeuropejstvo
Političko stajalište: Desni centar

Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine.
Politička stranka desnog centra u Bosni i Hercegovini koja okuplja Hrvate
Parlamentarna politička stranka u Bosni i Hercegovini.
Osnovana je 18. kolovoza 1990. u Sarajevu,
Ideologija: demonkršćanstvo,fasizam,UZP, sovinizam,kriminilizam
Političko stajalite: fasisticka UZP desnica
Predsjednik stranke: Dragan Čović

ovako je puno ispravije
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#8 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Stara mostarska izreka glasi: jebeš halal patriJotu kojem svaka peta napisana riječ nije ''fašizam''.

Jebote, evo što su razjebali izraz patriotski, građanski, multietnički, ali evo ode i izraz fašizam u qu.ac.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#9 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GeeTnT »

Hafis wrote:Stara mostarska izreka glasi: jebeš halal patriJotu kojem svaka peta napisana riječ nije ''fašizam''.

Jebote, evo što su razjebali izraz patriotski, građanski, multietnički, ali evo ode i izraz fašizam u qu.ac.
Bas tako...razjebase ga k´o europejci partizansko groblje...
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#10 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

GeeTnT wrote:
Hafis wrote:Stara mostarska izreka glasi: jebeš halal patriJotu kojem svaka peta napisana riječ nije ''fašizam''.

Jebote, evo što su razjebali izraz patriotski, građanski, multietnički, ali evo ode i izraz fašizam u qu.ac.
Bas tako...razjebase ga k´o europejci partizansko groblje...
Kažu da ni spomenik na Vracama ne stoji puno bolje. Sreća pa je manji i ipak pregledniji s ulice.

Inače, da je današnjoj policiji 5% ingerencija onog nekadašnjeg SUP-a, ogadila bi se toj uličarskoj halaši sva groblja i spomenici do kraja života.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GandalfSivi »

Bosnjacke firme za pranje novca? I hajka se vodi, kazes? A firme za pranje novca.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#12 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GeeTnT »

... prije ce Ante skinut bijele carape nego platit porez..
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#13 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Ima i tu rješenje. Što bi se vječno patili s njima kad su takvi naopaki i namazani, i što bi ih na koncu hranili i izdržavali.
Fino im dati treći kad su toliko kidisali, pa nek se hrvu sami sa svojim penzionerima, budžetlijama i sa svojim utajivačima poreza.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#14 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GeeTnT »

Hafis wrote:Ima i tu rješenje. Što bi se vječno patili s njima kad su takvi naopaki i namazani, i što bi ih na koncu hranili i izdržavali.
Fino im dati treći kad su toliko kidisali, pa nek se hrvu sami sa svojim penzionerima, budžetlijama i sa svojim utajivačima poreza.
..odlicno, kazem ja sinu. Svidja mi se tvoje razmisljanje ali mi se ne svidja to sto jos uvijek ne vidim da si samostalan. Ti bi da budes „svoj na svom“, a da si na kazanu, gorivu i dzeparcu kod mene....eeee jbg ne ide.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#15 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

GeeTnT wrote:
Hafis wrote:Ima i tu rješenje. Što bi se vječno patili s njima kad su takvi naopaki i namazani, i što bi ih na koncu hranili i izdržavali.
Fino im dati treći kad su toliko kidisali, pa nek se hrvu sami sa svojim penzionerima, budžetlijama i sa svojim utajivačima poreza.
..odlicno, kazem ja sinu. Svidja mi se tvoje razmisljanje ali mi se ne svidja to sto jos uvijek ne vidim da si samostalan. Ti bi da budes „svoj na svom“, a da si na kazanu, gorivu i dzeparcu kod mene....eeee jbg ne ide.
Upravo je tako i ovdje. S jedne strane ne daju im pisnuti, a ne progovoriti o trećem entitetu, a s druge strane kukaju kako ih moraju izdržavati i još ih pokradoše i izvaraše na porezu.
Ja bi im pustio taj treći, pa da vidimo dokle će dogurati, i nek vide kako je to sam sebi kruh zarađivati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#16 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by daddy-kool »

Hafis wrote:
Ja bi im pustio taj treći, pa da vidimo dokle će dogurati, i nek vide kako je to sam sebi kruh zarađivati.
Ne da kalifa Bakir, reče mora prvo rat pa onda treći.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#17 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GeeTnT »

..zamisli da se zaduze kao stariji brat iz eresa ? Ko ce ba vracat? Babo ? Hoce al u qrcu,. Zato nek kmeci, babo je na to navik‘o.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#18 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by daddy-kool »

Prpa.ba wrote:U potpunosi podrzavam svaku aktivnost bosnjackih privrednika koja ce izjednaciti njihovo placanje poreza sa placanjem poreza privrednika sa posebnim potrebama iz podrucja gdje Bosnjaci nisu vecina kojima je omoguceno da rade sta hoce. :thumbup:

Takodjer, mislim da se svi mozemo usaglasiti da je potrebno penzioni sistem svuci na kantonalni nivo. :thumbup:
Apsolutno, nije primjereno da se insistira na principu konstitutivnosti tamo gdje se odlučuje o parama. Znači podržati potpuni paritet na federalnom i državnom nivou: koliko bošnjačkih predstavnika, tačno toliko i hrvatskih i srpskih. Možda i jedan-dva iz ostalih da se ne kaže da postoji diskriminacija.

Jedini uslov je da se PDV uplaćuje-dijeli po mjestu potrošnje i da se 99% novca prebaci na kantonalni i lokalni nivo.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#19 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

daddy-kool wrote:
Hafis wrote:
Ja bi im pustio taj treći, pa da vidimo dokle će dogurati, i nek vide kako je to sam sebi kruh zarađivati.
Ne da kalifa Bakir, reče mora prvo rat pa onda treći.
E pa onda džaba je kukati zbog tih poreznih malverzacija. Uostalom, sve je to tu negdje, nisu ni gore bosanci baš takve patriJote i nešto posebno naivni kada treba zakinuti od države.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by daddy-kool »

Hafis wrote:
daddy-kool wrote:
Hafis wrote:
Ja bi im pustio taj treći, pa da vidimo dokle će dogurati, i nek vide kako je to sam sebi kruh zarađivati.
Ne da kalifa Bakir, reče mora prvo rat pa onda treći.
E pa onda džaba je kukati zbog tih poreznih malverzacija. Uostalom, sve je to tu negdje, nisu ni gore bosanci baš takve patriJote i nešto posebno naivni kada treba zakinuti od države.
Posebno je glupo kukati znajući da ne postoje instrumenti koji bi uveli neki red i kontrolu u tom smislu. Tu činjenicu treba prihvatiti i shvatiti da se može biti samo konkurentan uz još otvorenije tržište i maksimalno smanjeno opterećenje na privredu.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#21 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Prpa.ba »

daddy-kool wrote:Apsolutno, nije primjereno da se insistira na principu konstitutivnosti tamo gdje se odlučuje o parama. Znači podržati potpuni paritet na federalnom i državnom nivou: koliko bošnjačkih predstavnika, tačno toliko i hrvatskih i srpskih. Možda i jedan-dva iz ostalih da se ne kaže da postoji diskriminacija.

Jedini uslov je da se PDV uplaćuje-dijeli po mjestu potrošnje i da se 99% novca prebaci na kantonalni i lokalni nivo.
Stara izreka kaze - "cist racun - duga ljubav". Preveliki iznosi novca daju se drzavnom i federalnom nivou da bi tamo polupismeni predstavnici politickih manjina odredjivali koliko novca gdje ide. Novac se daleko pametnije moze trositi na lokalnim nivoima. :thumbup:

Za sve ostalo moze se formirati federalni fond solidarnosti gdje ce imucniji kantoni opcionalno i po volji uplacivati novac kako bi pomogli manje razvijenim i pasivnim sredinama koje su na osnovu poreske aktivnosti uistinu podrucja sa posebnim potrebama, poput ZHK i slicno.

:thumbup:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#22 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

Prpa.ba wrote:
daddy-kool wrote:Apsolutno, nije primjereno da se insistira na principu konstitutivnosti tamo gdje se odlučuje o parama. Znači podržati potpuni paritet na federalnom i državnom nivou: koliko bošnjačkih predstavnika, tačno toliko i hrvatskih i srpskih. Možda i jedan-dva iz ostalih da se ne kaže da postoji diskriminacija.

Jedini uslov je da se PDV uplaćuje-dijeli po mjestu potrošnje i da se 99% novca prebaci na kantonalni i lokalni nivo.
Stara izreka kaze - "cist racun - duga ljubav". Preveliki iznosi novca daju se drzavnom i federalnom nivou da bi tamo polupismeni predstavnici politickih manjina odredjivali koliko novca gdje ide. Novac se daleko pametnije moze trositi na lokalnim nivoima. :thumbup:

Za sve ostalo moze se formirati federalni fond solidarnosti gdje ce imucniji kantoni opcionalno i po volji uplacivati novac kako bi pomogli manje razvijenim i pasivnim sredinama koje su na osnovu poreske aktivnosti uistinu podrucja sa posebnim potrebama, poput ZHK i slicno.

:thumbup:
Čisto zbog informiranja jer se ne osjećam pogođenim.
Da ne bih ovdje prezentirao zadnje tabelarne prikaze o Indexu razvijenosti u FBiH, evo jedan zbrojni osvrt neutralnog medija:
https://www.rtvslon.ba/indeks-razvijeno ... ki-kanton/

Imaš dole pri dnu.
Ni područja s posebnim potrebama nisu kao što su bila.

Djeco moja, čime li vas to pumpaju.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#23 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by GeeTnT »

...koji je ovo datum objave...

PS.. kapital ero...kapital citaj
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#24 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by daddy-kool »

Hafis wrote:
Čisto zbog informiranja jer se ne osjećam pogođenim.
Da ne bih ovdje prezentirao zadnje tabelarne prikaze o Indexu razvijenosti u FBiH, evo jedan zbrojni osvrt neutralnog medija:
https://www.rtvslon.ba/indeks-razvijeno ... ki-kanton/
Znači može se očekivati i vaša podrška za ovakvu reformu.
Džaba šaljete pare u FBiH.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#25 Re: HDZ-eov državni udar uz pomoć izdajnika iz SBB-ea

Post by Hafis »

GeeTnT wrote:...koji je ovo datum objave...

PS.. kapital ero...kapital citaj
Index ti je kume sve. Ne mjeri se rzvijenost po broju izbačenih tona uglja, uča u školi i antifašista na baterije.
Evo ti ga zadnji obrađeni, dok se ne završi ovaj za prošlu godinu.

Image
Post Reply