HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
sirmelle
Posts: 31
Joined: 05/09/2008 12:37

#1 HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by sirmelle »

Mene lično pravo frustrira kada vidim sajt koji egzistira u Bosni, a nema bosanski jezik u svom izborniku. Ali ako već postoji, a u vlasništvu je osobe koja iz ovog ili onog razloga želi da taj jezik izbaci, onda nekako razumijem.

Ali ako jedna kompanija, firma ili šta već, izbaci jezik kojim govori preko 50% ljudi na području na kojem prodaješ svoju uslugu, e onda postanem pravo isfrustriran. Pogotovo se osjećam pravo diskriminisano obzirom da na istom uredno egzistira srpski i hrvatski jezik.

Imageupload image online free

Da li je ovo pošteno prema nama? Da li ih treba ljubazno i neljubazno zamoliti da svoju uslugu prilagode većini naroda ovdje? Šta učiniti?
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#2 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by daky585 »

Pošteno ili ne, to nije takva vrsta diskriminacije, nego je zato što niko od bh operatera neće da uloži novac u lokalizaciju kanala. Uostalom svi ostali strani kanali imaju srp, hrv, slo i mk titlove, nijedan nema bosanske i crnogorske.
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#3 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by cancel »

Problem sa bosanskim titlovima je što nema tko (od kabelskih operatera) da stane iza njih. Bosansko tržište je sad već sasvim dovoljno veliko da bude i jezično uvaženo kroz lokalizaciju, no nema dovoljno volje kod BiH operatera da se to sprovede u djelo. Pogledajte slučaj sa Eurosportom koji je dugo odbijao lokalizaciju na hrvatski jezik, niti jedan jedini hrvatski operater NIKADA nije uvrstio srpski kao zamjenu umjesto hrvatskog (osim TTV koji iz tehn. razloga to ne nože onemogućit) kanal je išao cijelo vrijeme na engleskom, u BiH toga nema - puštaj hrvatski ili srpski, sve razumijemo. Ako razumijete, zašto onda ulagati više? Ista situacija je sa bilo kojim drugim kanalom, ako nema hrvatskog titla nikada se ne uvrštava srpski kao zamjena, apsolutno nikada, kanal ide bez ikakvih titlova i toga se drže SVI operateri na tržištu. Prije pola godina situacija sa Eurosportom i hrvatskim jezikom je došla do vrhunca, nakon i daljnjeg odbijanja lokalizacije - MAX TV (najveći operater u HR koji drži 80% TV tržišta) - skroz ih je izbacio iz ponude. Rezultat? Mjesec dana kasnije oba Eurosporta su "propričala" hrvatski, a Max Tv najavljuje nastavak pregovora o vraćanju kanala u ponudu. Mislim da u BiH nema operatera koji bi jednako se založio za lokalizaciju na bosanski, ne da nema volje već ni financijskih mogućnosti.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#4 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by daky585 »

Telemach naravno da ima mogućnosti ali nema želju.

Što se tiče Eurosporta, kod nekih operatera u HR je bio dostupan srpski jezik (dostupan je i danas) kao i svi ostali jezici na kom je ES dostupan pa možeš birati jezik. Isto je i sa titlovima. Max TV je izbacio ES, ali nikad nisu naveli tačan razlog. Iako su prošla 2 mjeseca od lokalizacije na hrvatski i dalje ih nema na Max TV.
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#5 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by cancel »

Apsolutno niti jedan jedini operater u Hrvatskoj NIKADA nije nudio Eurosport na srpskom jeziku, i to ti govori osoba iz Hrvatske koja itekako dobro poznaje ponudu hrvatskih operatera. Identična situacija je sa svim drugim kanalima, srpski titl ili audio u zamjenu za hrvatski se NIKADA na NITI JEDNOM kanalu nije nudio. Nema hrvatskog - kanal ide na engleskom! (Naravno, osim Total TV-a koji iz tehničkih razloga srpski prijevod ne može onemogućit, a i u pitanju je srpski operater a ne hrvatski)

A Eurosport je iz MaxTVa izbačen zbog lokalizacije i to se zna javno iako HT takve stvari javno naravno ne smije reći jer su dio poslovne tajne. Misliš li da je puka slučajnost da je ESP propričao hrvatski mjesec dana nakon što je izbačen iz Maxa? I dont think so, i nitko tko poznaje materiju poslovanja kablovskih operatera. Što se tiče povratka, Max je najavio pregovore o povratku natrag, i to službeno nekoliko puta kroz medije.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by peepeep »

Pola ti države negira postojanje tog jezika tako da nešto sumnjam da se HBO osjeća plaho dužnim da bilo šta uradi po tom pitanju.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#7 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by daky585 »

Da je Max TV- u jedini problem lokalizacija vratili bi ga u ponudu vrlo brzo. Ovako svi možemo nagađati o čemu se zapravo radi.
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#8 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by cancel »

daky585 wrote:Da je Max TV- u jedini problem lokalizacija vratili bi ga u ponudu vrlo brzo. Ovako svi možemo nagađati o čemu se zapravo radi.
Dovoljno je samo pročitati što je dostupno kroz medije, odakle su i prije dolazili pozivi za lokalizaciju i uključiti mozak, tj. povezat 2 sa 2, ništa više. Ako je netko mislio da će HT u medijima izaći sa direktnim problemom i "obračunati" se sa ESP kao kakav seoski operater, onda ne poznaje ni HT niti politiku poslovanja velikih operatera u ovakvim situacijama. Kanal se 100% u 2017. vraća na sve operatere unutar HT grupe no treba proći vremena da se pregovori završe. Lokalizacija je definitvno bila glavni problem.
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#9 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by pici »

ja ga plaČam al ga uinat ne gledam zbog jezičke barijere... :bih:
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#10 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by Better Man »

Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.
sirmelle
Posts: 31
Joined: 05/09/2008 12:37

#11 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by sirmelle »

Mislim da u BiH nema operatera koji bi jednako se založio za lokalizaciju na bosanski, ne da nema volje već ni financijskih mogućnosti.
Ja mislim da je ipak stvar našeg međusobnog poštivanja prvenstveno samih sebe, pa onda svega ostalog. Operater se neće založiti ni za šta što ne mora i što predstavlja trošak ili u ovom slučaju manjak ponude nauštrb jezika koji ionako svi razumiju. U Hrvatskoj bi bio izložen javnom linču ako bi pustio srpski titl. Kod njih se titluje 24Kitchen kada kuha onaj lik iz Srbije. Ista je stvar i kod istočnih susjeda.

Nije naš jezik tu gdje jeste zbog drugih nego zbog nas samih.

Da se razumijemo, ja ne mislim da trebam biti tako isključiv i praviti se lud da ne znam jezik susjeda zbog tamo nekih historijskih fakata, ali mislim da zaslužujem poštovanje. Ako mi već dođeš kući da prodaješ nešto i želiš mi uzeti pare, onda me poštuj. Iliti, ako si me došao j.... onda me bar poljubi :D
sirmelle
Posts: 31
Joined: 05/09/2008 12:37

#12 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by sirmelle »

Better Man wrote:Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.
Ja bih volio da nađem bar jedan JEDINI sajt u Srbiji na kojem imaš opciju za bosanski jezik. Slažemo se da se razumijemo u potpunosti?
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#13 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by cancel »

sirmelle wrote:Da se razumijemo, ja ne mislim da trebam biti tako isključiv i praviti se lud da ne znam jezik susjeda zbog tamo nekih historijskih fakata, ali mislim da zaslužujem poštovanje. Ako mi već dođeš kući da prodaješ nešto i želiš mi uzeti pare, onda me poštuj. Iliti, ako si me došao j.... onda me bar poljubi :D
Slažem se sa ovime u potpunosti. Svaki kanal (posebno ovi tematski tipa Discovery, NatGeo i sl. koji žive od kablovskih korisnika) je svojevrsni proizvod koji ti kupuješ kroz pretplatu koju plaćaš svom operateru. Taj proizvod bi zakonski trebao biti prilagođen tržištu na kojem se prodaje, baš kao što na onoj Milki imaš deklaraciju na bosanskom jeziku tako i taj kanal bi morao biti na jeziku tržišta na kojem emitira. Nema tu razlike.

Na žalost, bosanski se nalazi u nezavidnoj situaciji iz niza stvari .. prije svega zbog uređenja same zemlje nema točne vizije kome bi točno bio potreban takav titl, koliko je to paytv korisnika. Discovery recimo traži 200.000 paytv korisnika da se lokalizira Animal Planet, ima li neki BiH operater 200.000 kućanstava gdje je bi se izabrao bosanski a ne hrvatski ili srpski. Mislim da u tom đumbusu i podijeljenosti zemlje nema točnih podataka koliki je to broj korisnika kome treba taj titl, a kod lokalizacije je to izuzetno bitno. Isto tako nemoguće je ignorirati druga dva jezika (hrvatski i srpski), ponovno zbog velikog broja Hrvata i Srba koji će prije izabrati ta dva nego bosanski. Na sve to tu je problem i financijske prirode, treba neki operater stati iza svega, jedan Telemach će se teško založiti za takvo što ... tako da kad sve okreneš dobiješ situaciju koja jest, i mislim da će ona još dugo tako i ostati.
Last edited by cancel on 13/01/2017 22:20, edited 1 time in total.
elk
Posts: 2803
Joined: 14/08/2006 12:03

#14 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by elk »

:| Pa i sportski kanali su svi iz zg i bg.njihovi komentatori se iskljucivo cuju u bih.pa ces recimo za koji dan slusati kako navija za troickog protv dzumhura.jednostavno smo mali i nevazni.
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by Truba »

sirmelle wrote:
Better Man wrote:Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.
Ja bih volio da nađem bar jedan JEDINI sajt u Srbiji na kojem imaš opciju za bosanski jezik. Slažemo se da se razumijemo u potpunosti?
jaro oni jos uvijek razmisljaju jesu li hrvati crnogorci makedonci i ostali samo srbi ili nesto vise...bosnjaci nece na red doci za 100 godina
mislim na razmisljanje

ako si pratio njihove knjizevne konkurse...na srpskom jeziku cirilicom ili latinicom ijekavskom ili ekavskom varijantom :mrgreen: nis drugo ne postoji :sax:
sirmelle
Posts: 31
Joined: 05/09/2008 12:37

#16 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by sirmelle »

cancel wrote: Slažem se sa ovime u potpunosti. Svaki kanal (posebno ovi tematski tipa Discovery, NatGeo i sl. koji žive od kablovskih korisnika) je svojevrsni proizvod koji ti kupuješ kroz pretplatu koju plaćaš svom operateru. Taj proizvod bi zakonski trebao biti prilagođen tržištu na kojem se prodaje, baš kao što na onoj Milki imaš deklaraciju na bosanskom jeziku tako i taj kanal bi morao biti na jeziku tržišta na kojem emitira. Nema tu razlike.

Na žalost, bosanski se nalazi u nezavidnoj situaciji iz niza stvari .. prije svega zbog uređenja same zemlje nema točne vizije kome bi točno bio potreban takav titl, koliko je to paytv korisnika. Discovery recimo traži 200.000 paytv korisnika da se lokalizira Animal Planet, ima li neki BiH operater 200.000 kućanstava gdje je bi se izabrao bosanski a ne hrvatski ili srpski. Mislim da u tom đumbusu i podijeljenosti zemlje nema točnih podataka koliki je to broj korisnika kome treba taj titl, a kod lokalizacije je to izuzetno bitno. Isto tako nemoguće je ignorirati druga dva jezika (hrvatski i srpski), ponovno zbog velikog broja Hrvata i Srba koji će prije izabrati ta dva nego bosanski. Na sve to tu je problem i financijske prirode, treba neki operater stati iza svega, jedan Telemach će se teško založiti za takvo što ... tako da kad sve okreneš dobiješ situaciju koja jest, i mislim da će ona još dugo tako i ostati.
Ja sam zapravo bio naljućen činjenicom da na njihovom web sajtu nema bosanskog jezika. To je bar minimum koji bi trebalo podržati. Telemach ima na njihovom web sajtu bosanski, bez ikakvih problema.

Sam title je trenutno misaona imenica. Mada kako kažeš ima li itačnih podataka o kojem se broju korisnika radi? Po mom mišljenju je to više od 50% domaćinstava BiH, jer ne vjerujem da bi se iko ko se na zadnjem popisu izjasnio da govori bosanski usprotivio tome. Mislim da nikom ne bi smetalo ni da se "poturi" samo preimenovan jedan od druga dva jezika, što znači da tu nema nekog troška kod samog prevođenja.
sirmelle
Posts: 31
Joined: 05/09/2008 12:37

#17 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by sirmelle »

Black swan wrote: jaro oni jos uvijek razmisljaju jesu li hrvati crnogorci makedonci i ostali samo srbi ili nesto vise...bosnjaci nece na red doci za 100 godina
mislim na razmisljanje

ako si pratio njihove knjizevne konkurse...na srpskom jeziku cirilicom ili latinicom ijekavskom ili ekavskom varijantom :mrgreen: nis drugo ne postoji :sax:
Pa logično da nećemo doći na red nikad. Stvar je u nama. Nama je svejedno zbog toga. Logično je da oni neće nas poštovati, kada se ne poštujemo mi sami.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#18 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by daky585 »

U toj lokalizaciji se stvara još jedan problem sa reklamnim blokovima. Većina tih kablovskih kanala ima isti program za sve ex-yu zemlje, ali se razlikuje u reklamama. Dok, u BiH se bez problema puštaju HR ili SR verzije kanala sa njihovim reklamama. Dakle, oglašivač iz HR ili SR plati reklamu za svoju verziju kanala znajući da će se gledati i u BiH. I tu opet BiH gubi velike novce. Isto tako i oglašivači iz BiH plaćaju reklame u HR ili SR da bi se prikazale na tim kanalima.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#19 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by recto-verso »

Telemach sa glasnogovornikom N1 tv sprovodi ideologiju.
Urusili su prvo Javni servis i sada odradjuju posao koji se diktira iz Beograda.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#20 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by recto-verso »

Better Man wrote:Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.
Recimo u Srbiji da imas bosanski i hrvatski a ne srpski?
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#21 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by recto-verso »

Better Man wrote:Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.
Recimo u Srbiji da imas bosanski i hrvatski a ne srpski?
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#22 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by daky585 »

CBS kanali u Srbiji imaju samo hrvatski titl.
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#23 Re: HBO.ba bez bosanskog, ali sa hrvatskim i srpskim jezikom

Post by pici »

Better Man wrote:Sve je to jedan te isti jezik. Srpski i Bosanski su skoro pa identični u riječima. Jedine razlike su što Srbijanci pričaju ekavski i što ne koriste slovo h u određenim riječima. Hrvatski se već razlikuje u nekim izrazima, ali u suštini kao što rekoh sve je to jedan te isti jezik.

pa jes sve isto al Qurac bogami nije
Post Reply