Haznadarevic Trade (Hazarton)

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#1 Haznadarevic Trade (Hazarton)

Post by Benq »

(Hazarton) Haznadarevic Trade

Nije reklama , nego cak sta vise antireklama za navedenu firmu koja se bavi izradom stilskog namjestaja.
O cemu se konkretno radi.. Moj brat dobija poziv od Biro-a za zaposljavanje 1.3.2015. da Hazarton doo (Moscanica br.8 ) trazi rezbara. Odmah je kontaktirao pomenutu firmu i receno mu je da dodje na razgovor, medjutim posto moj brat vec ima radnog iskustva na slicnim poslovima odmah ga je i primio na sveopste iznenadjenje ostalih radnika koji su mog brata pitali „gdje si ti ograiso pa dodje u ovu firmu da radis“ , na njegovo pitanje zasto to tako misle , rekli su mu "vidjet ces ti , sve ce ti se samo kazat' "

Prvo ga je mjesecima tako zavlacio za prijavu (nista cudno) , platu je prvih par mjeseci primao svakog desetog u mjesecu , da bi poceo pomjerati isplatu , nece biti 10. nego 15. i tako pruduzavao dan po dan dok nije doslo do momenta kad im je rekao „ako hocete redovne plate onda i vi trazite ko ce kupiti ovaj namjestaj“. Napokon ga je i prijavio , ali vec tu pocinju problemi sa isplatom plata, naravno prijavljen je na minimalac.

U Martu 2016. godine , posto su mu blokirali racune za firmu Hazarton , on „otvara“ novu firmu pod nazivom Haznadarevic Trade i nastavlja sa radom, dok jos uvijek drzi radnike na crno koji tu godinama rade ali nemaju drugog izbora, tu su da zarade svoj hljeb a iz prica nekih radnika moj brat dolazi do saznanja da gazda nerijetko ne isplacuje plate po dva mjeseca sto se na kraju i dogodilo.

Tako je dosao Oktobar , svi cekaju Septembarsku platu medjutim umjesto plata dobijaju samo tople rijeci „kad uplati firma kojoj smo prodali namjestaj tada ce biti i vama plate“. Tako je proslo nekoliko dana , brat je otisao do gazde da pita kada ce plata , a on mu daje 100KM avansa i kaze „bit ce do ponedjeljka plata“ , naravno ponedjeljak je dosao a plata nema , on opet ode kod gazde i pita za platu , kaze „bit ce do petka evo dogovaram posao i sa drugom firmom“ , hajde.. sve u nadi da ce biti sve ok , ali dani prolaze a „gazda“ trazi samo izgovore da bi mu na kraju puk'o film i rekao radnicima da je takva situacija sada svugdje i da ce plate biti kad budu.

30.10.2016. moj brat pismenim putem daje otkaz posto dva mjeseca nema plate i u zahtjevu za raskid ugovora pise da ce i onih 100KM avansa vratiti cim „gazda“ uplati plate na racun. To je isprintano u 3 primjerka , jedan je „gazda“ uzeo i rekao da ce dobiti raskid ugovora. Polovinom Novembra , brat dobija poziv od Haznadarevic Trade firme da dodje i potpise raskid ugovora, medjutim na upit kada ce biti isplacene plate , dobija odgovor da ce biti ubrzo. U raskidu ugovora , Haznadarevic Trade je napisao da ce zakljucno sa 2.11.2016. biti radniku isplacene sve plate, ali opet kako bi se to rijesilo na ljudski nacin , moj brat mu daje rok od 3 dana da uplati plate na sta se „gazda“ samo nasmijao, to je vec bio dovoljan razlog da se ljudskim putem ne moze nista rijesiti i da se mora obavijestiti inspekcija.

18.11.2016. uz pismeni zahtjev inspekciji , prilazemo i zahtjev za raskid ugovora i raskid ugovora koji je dobio od „gazde“ gdje pise da ce biti sve izmireno do 2.11. ali ustvari nije. Inspekcija par dana nakon toga odlazi u pomenutu firmu, i daje rok od 3 dana da se radniku isplate sve preostale plate ili ce biti novcano kaznjen.

9.12. u jutarnjim satima brat dobija poziv i zahtjeva se od njega da dodje u firmu i da vrati 100KM avansa koje je dobio pa ce mu nakon toga biti uplacene obje plate , na sta mu brat odgovara da ce mu avans biti vracen nakon uplate plata bas kao sto i pise u pismenom zahtjevu za raskid ugovora. „Gazda“ se nije bas slozio s tim ali vise nema kuda jer je vidio da je dosla inspekcija i da je postalo ozbiljno, uz to mu napominje da bi trebao doci odmah u firmu da potpise neki dokument kojim potvrdjuje da je primio sve plate i da mu se predaju zadnje platne liste i odjava iz poreza kako bi se mogao prijaviti na Biro , na sta dobija odgovor da ce to sve uraditi bez problema tek kada plate budu uplacene.

Nekoliko sati kasnije , plate su uplacene na racun , ali posto je proslo radno vrijeme brat nije stigao otici u firmu da zavrsi sve sto treba. Jutros , posto je brat vec na drugom poslu , otac uzima 100KM i nosi u firmu gdje ga „gazda“ docekuje i pita sta je to , kakvih 100KM , te da mu navodno treba dati 400KM , na pitanje oca odakle sad 400 , on odgovara da to tako treba , da se nesto preracunao i da ce sada da tuzi brata za te pare. Na upit hoce li da uzme tih 100KM koliko je i dao ili ce da mu se posalju putem poste , on odgovara da nece to da primi niti da preda dokumente.

Otac se vraca kuci , u putu dobija poziv od brata i govori kako ga je bivsi gazda zvao i prijetio kako ce da ga tuzi i sta sve ne. Medjutim par minuta poslije u nasem sanducicu stoji neka veca koverta, posiljaoc Haznadarevic Trade , a u koverti odjava iz porezne i platne liste, sto vjerovatno znaci da je on brata zvao u firmu kako bi ga isprepadao i ostetio za jednu platu jer je te dokumente vec ranije poslao putem poste.

Ovo sve jeste malo detaljnije napisano , ali cisto informativno da znate kakvih sve poslodavaca ima, kao i ako vidite negdje oglas da traze radnike, da bar znate s kim cete imati posla..

EDIT: Nastavak price u vezi onih 400KM koje navodno trebaju da se vrate, prenosim u cijelosti:
Gazda: "Halo *ime brata* , poslao si opet oca a to ti je jos jedna greska jer ti si radio , nije tvoj otac radio, moras doci da se obracunamo interno, interno da se obracunamo moras to doci, inace cu te ja tuzit sudu eto, eto da znas, moras doci da uzmes poreznu karticu , moras platiti, i moras da vratis ono sto sam ti dao vise jer sam morao po zakonu platiti po minimalcu, ali nisam ti morao platiti sve, i zato to moras vratiti, zato dodji ovdje i da se obracunamo, cekam te.
Naravno brat nije nista odgovarao jer se nema sta odgovoriti niti je isao, njegov bivsi gazda je uvrtio u glavu da mu od dvije plate koje mu je uplatio za 9/16 i 10/16 treba vratiti jednu jer mu po njegovoj logici nije duzan isplatiti sve plate, dakle pokusava na prevaru da uzme platu koju mu je regularno uplatio preko banke posto je morao inspekciji dokazati da su plate uplacene.
Takodje treba napomenuti da smo poreznu karticu kao i platne liste dobili u koverti na adresu , a on i dalje prica o poreznoj kartici i preuzimanju kao da nista nije ni poslao..

EDIT 2 : Evo kako je to zavrsilo 2014. godine - pljenidbom stvari
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... 20Hazarton
Last edited by Benq on 13/12/2016 10:12, edited 3 times in total.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15701
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Haznadarevic Trade (Hazarton)

Post by problemnatravunu »

Strašno!
Nažalost gomila je tih takvih i slicnih "uspješnih domaćih" firmi, uglavnom pod pokroviteljstvom vladajućih nacionalista
Fuj!
Drago mi je da ti se brat ipak izvukao iz toga svega, a tog nazovi vlasnika trteba pljunuti gdje god se mogne
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#3 Re: Haznadarevic Trade (Hazarton)

Post by Benq »

problemnatravunu wrote:Strašno!
Nažalost gomila je tih takvih i slicnih "uspješnih domaćih" firmi, uglavnom pod pokroviteljstvom vladajućih nacionalista
Fuj!
Drago mi je da ti se brat ipak izvukao iz toga svega, a tog nazovi vlasnika trteba pljunuti gdje god se mogne
Iz ove firme jos niko nije otisao na neki normalan nacin tipa "gazda evo ja nasao drugi , bolje placen posao, pa bih da se rastanemo kako treba i da racuni budu na nuli" , eh kod njega to ne pali ,nego samo neke prijetnje, platit ce ti onoliko koliko on misli da zasluzujes dobiti bez obzira na minimalac i to ako dobijes. Evo zadnji pokusaj mu je bio da iznudi jednu platu uz prijetnje sudom , bio je duzan bratu dvije plate za septembar i oktobar , to je uplatio i na kraju je zvao brata da vrati jednu platu jer mu nije duzan uplacivati sve plate ali je to uradio zbog inspekcije. Bolestan um..

Naravno sve je dokumentovano ovo sto sam napisao u prvom postu, i odgovor iz inspekcije , i zahtjev za raskid ugovora i njegov raskid ugovora.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4 Re: Haznadarevic Trade (Hazarton)

Post by vješalica »

ovo za 400 maraka me podsjeća na klasično mafijaško kamatarenje

ono dužan si mi 100
doneseš
on ti kaže ali jarane to ti je sada 400

tipični novokomponovani biznismeni
treba ims ve zatvoriti i a njihovo ime i prezime i uže i šire familije zabraniti bilo kakve registracije firmi i djelatnosti pa nek gledaju kud sunce hoda
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#5 Re: Haznadarevic Trade (Hazarton)

Post by Benq »

vješalica wrote:ovo za 400 maraka me podsjeća na klasično mafijaško kamatarenje

ono dužan si mi 100
doneseš
on ti kaže ali jarane to ti je sada 400

tipični novokomponovani biznismeni
treba ims ve zatvoriti i a njihovo ime i prezime i uže i šire familije zabraniti bilo kakve registracije firmi i djelatnosti pa nek gledaju kud sunce hoda
Potpuno se slazem , ovo sto on radi svojim radnicima nije normalno uopste i takvima se treba zabraniti svaka djelatnost.
100KM sto je brat uzeo avansa jer im nije (htio) imao dati plate je sasvim ok da se vrati , ali traziti jednu citavu platu da vrati jer on misli da mu ne treba dati sve kako treba je krajnje bezobrazno. Po sistemu "ja sam tebi uplatio plate preko racuna samo da zamazem inspekciji oci a ti ces lijepo meni te pare da vratis"..

Ako cemo realno , ni tih 100KM koje je brat uzeo avansa ne treba mu vratiti jer se nigdje nije potpisao, ali posto mi nismo prevaranti , sutra ce mu to biti uredno vraceno preko poste posto "gospodin" ne zeli da uzme licno. Naravno uplatnicu cu da cuvam kao dokaz da su pare otisle na pravu adresu.

Slobodno neka ide na sud ako ima sa cim :) , a ja cu editovat prvi post ako bude sta novo.
Post Reply