Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1376 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

asurbanipal wrote:Dobio od jednog prijatelja na čitanje. Knjiga ima 481. stranicu, sa bibliografijom i sadržajem sveukupno 493. stranice. Tek sam na početku, ali sa stanovišta mog zanimanja za sada kvalitetna knjiga.


Image
Sto se tice pobune, sigurno najbolje uradjena knjiga. U stvari obavezna literatura.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1377 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

janko_007 wrote:
Sto se tice pobune, sigurno najbolje uradjena knjiga. U stvari obavezna literatura.
Nisam čitao knjigu, pa me interesuju uzroci same pobune, to jeste jesu li do kraja rasvjetljeni?

Do sada smo imali više opcija i tumačenja same pobune - od unutrašnjih ćelija KPJ, nezadovoljstva što "Handžar" ne ratuje u Bosni do svjedočanstava sami handžaraca kako je zapravo glavni razlog za pobunu bio strijeljanje muslimanskih civila od strane njemačke vojske na Romanije zbog saradnje sa partizanima!?
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1378 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Škobo Habu wrote:
janko_007 wrote:
Sto se tice pobune, sigurno najbolje uradjena knjiga. U stvari obavezna literatura.
Nisam čitao knjigu, pa me interesuju uzroci same pobune, to jeste jesu li do kraja rasvjetljeni?

Do sada smo imali više opcija i tumačenja same pobune - od unutrašnjih ćelija KPJ, nezadovoljstva što "Handžar" ne ratuje u Bosni do svjedočanstava sami handžaraca kako je zapravo glavni razlog za pobunu bio strijeljanje muslimanskih civila od strane njemačke vojske na Romanije zbog saradnje sa partizanima!?
Gdje i kad se ovo desilo?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1379 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

PM72 wrote:
Gdje i kad se ovo desilo?
To se navodi u knjizi "13. SS Divizija "Handžar" - istine i zablude". Jedan od pripadnika Handžara, koji se nalazio u Francuskoj na obuci, naveo je primjer strijeljanja žitelja jednog muslimanskog sela na Romaniji od strane pripadnika Wermachta, kao razlog pobune.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1380 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Nisam čuo za slučaj streljanja muslimanskih civila na Romaniji od strane Wermahta.Jedina stradanja civila na Romaniji desila su se od strane ustaša i crne legije i tada su ubijani isključivo Srbi.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1381 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

PM72 wrote:Nisam čuo za slučaj streljanja muslimanskih civila na Romaniji od strane Wermahta.Jedina stradanja civila na Romaniji desila su se od strane ustaša i crne legije i tada su ubijani isključivo Srbi.
11. jula 1943 godine jedna njemacka patrola na biciklima se krece od Sokoca prema muslimanskom selu Kosutice. Partizani su im napravili zasjedu i jednog ubili, a potom se povlace u sumu. Na teren je izasla jedna formacija pripadnika 7. SS divizije "Prinz Eugen". Pred selom su naisli les vojnika, a potom upali u selo. Stanovnici sela su se okupili u dzamiji i mektebu. Nisu znali odgovoriti Nijemcima ko je ubio njemackog vojnika i zbog toga je vecina platila glavom. Nekolicina pobjesnjelih SS-ovaca je bezdusno rafalalo po okupljenom narodu. Ubijeno je 68 mjestana, medju njima zene i djeca. Niko poslije nije odgovarao za ovaj zlocin. Zanimljivo je to da je iz tog sela nekoliko njih bilo na obuci u Francuskoj, kao pripadnici Handzar divizije. Neki smatraju da je to bio glavni uzrok pobune u Francuskoj. Teza ima dosta osnova. Mozes zamisliti da ti sluzis i obucavas se u istoj vojsci koja ti ubija rodjake i porodicu. Medjutim Grmek i Lambrichs u svom djelu traze dublje razloge pobune. Pominju tezu o ulozi francuskog otpora, engleske obavjestajne sluzbe, pa i KPJ u organizovanju pobune. Knjiga Mirka Grmeka i Louise Lambrichs je zavrsena 1998, znaci par godina prije Sulejmanpasiceve "Istine i lazi", tako da oni nisu znali sta ce Zija posati. Ja sam tu knjigu kad je tek izasla sa mukom prevodio (uz pomoc prijatelja). Eto nisam ni znao da je 2005 prevedena na nas jezik.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1382 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Znam dobro koje je to selo ali nisam imao pojma da su u njemu njemci pobili toliko civila - Muslimana u II svjetskom ratu.Kad se prođe Sokolac putem za Beograd sa lijeve strane preko polja se vidi to selo.Ima i džamija koja je obnovljena prije nekoliko godina a srušena u prošlom ratu.

U svakom slučaju,hvala na informaciji.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1383 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Kako je doslo do pobune, ko su u stvari glavni organizatori, koji su bili glavni motivi? Po meni su do sada iznosene spekulacije na zadatu temu. Prava istina lezi negdje u njemackim arhivima, vjerovatno su negdje zabaceni dokumenti o saslusanju pobunjenika. Zapisnik o tome sigurno postoji, jer su recimo, Nikolu Vukelica saslusavali dan i noc, prije nego je pogubljen. Slicno je bilo i sa ostalih, ukupno 20 koji su streljani. Nema sumnje da su pod batinama i mucenjem sve priznali. Ja te zapisnike nigdje nisam mogao naci i misljenja sam , da ako je ko znao prave uzroke pobune, onda su to bili Nijemci, koji o tome nisu ni rijeci progovorili. Oni su se ponasali kao da se nista nije dogodilo i zeljeli su sto prije zaboraviti tu neugodnost. Veoma se malo komentarisalo i u vrhovima SS. Himmler je pokazao ogromno razocarenje, ali nije izgubio vjeru u tu SS diviziju. Wehrmacht je posprdno komentarisao tu Himmlerovu avanturu sa muslimanskom divizijom i rugali mu se na svaki nacin. "On zeli da od Muselmana stvori Muselgermane". Znaci Nijemci, koji su bez sumnje najvise znali sve o pobuni su jednostavno sutali o tome.
Sta imamo od dokaza na drugoj strani o uzrocima pobune. Ono sto Grmek i Lambrichs posjeduju je dnevnik gradonacelnika Villefranche de Rouergue u kojima opisuje te dogadjaje, a dotice se samih uzroka pobune. Postoje i izvjestaji imama Halima Malkoca, te iskaz dr. Schweigera. Izjave Semse Halihodzica iz Olovskih Luka. Izvjestaj Boze Jelineka, koji se jedini od organizatora uspio spasiti. Posle je postao partizanski oficir. Vecina od njih pise ili govori o tome sta se desilo u noci sa 17 na 18 septembar i tu se moze slijediti tok dogadjaja. Medjutim uzroke pobune, slabo ko navodi. Ili ih nisu znali ili nisu smjeli reci. Tako da ce ostati i dalje velika nepoznanica o pravim uzrocima pobune. Moje misljenje je da ne postoji jedan uzrok vec da je pobuna izbila zahvaljujuci nizu (ne)sretnih okolnosti. Dogadjaj u selu Kosutice je samo prelio kapu. Kao prvo, mora se uvjek posmatrati , u ovom slucaju veoma vazan, mentalitet ljudi u pionirskom bataljonu. Bili su to neobrazovani seljaci, sa kojima se moglo lako, sa poluistinama, manipulisati. Nepodnosljivi dril, ponizavanje vojnika, omalovazavanje, pa i cesto kaznjavanje je uobicajno u obuci njemackih vojnika i oni su nauceni na to, ali ne i Bosanci. Zatim, dosta znacajno za ova dogadjanja je, da je 7 dana ranije kapitulirala Italija, sto je nagovjestavalo brzi kraj rat. Drugo, sirila se propaganda da ce Handzar divizija biti prebacena na Istocni front. Trece postoje te teze o djelovanju Francuskog pokreta otpora, pa sve do toga da su tu prste umjesali i engleski obavjestajci. A onda one legende o ubacenim komunistima. Vodje pobune Dzanic i Vukelic su bili na obuci u Dresdenu kao podoficiri SS. E bas su mogli uci u skolu za podoficire u srcu Njemacke i to bez prethodnih provjera, prekaljeni komunisticki obavjestajci. Mozda je moguce i to, ali u seriji "Alo alo". Malo , gotovo nimalo toga imamo o glavnom organizatoru pobune,Feridu Dzanicu, koga je u noci pobune ubio imam Halim Malkoc i tako uspio sprijeciti da se pobuna prosiri. Malkoc je to poslije platio glavom, jer je u februaru 1947 ubjesen presudom vojnog suda u Bihacu, posle spoznaje da je on bio glavni u gusenju pobune.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1384 Re: Handzar divizija

Post by SkyLimit »

Nije poznato koliko je pripadnika "Handzar divizije" izgubilo zivot u toku pobune, sto u borbi sto u kasnijim streljanjima. Najmanja cifra na koju sam ja naisao je 20, a najveca 200. Istina je vjerovatno negdje oko 40 - 50. Od optuzenih za pobunu veliki dio je streljan, jedan dio je osudjen na visegodisnje zatvorske kazne a jedan manji dio cak i oslobodjen optuzbi.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1385 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

SkyLimit wrote:Nije poznato koliko je pripadnika "Handzar divizije" izgubilo zivot u toku pobune, sto u borbi sto u kasnijim streljanjima. Najmanja cifra na koju sam ja naisao je 20, a najveca 200. Istina je vjerovatno negdje oko 40 - 50. Od optuzenih za pobunu veliki dio je streljan, jedan dio je osudjen na visegodisnje zatvorske kazne a jedan manji dio cak i oslobodjen optuzbi.
Gradonacelnik Villefranche de Rouergue je izbrojao dvadeset leseva. I to je i zapisao u svoj dnevnik. Evo i imena onih prijekim sudom presudjenih. 17. septembra su streljani sledeci:
1. SS-Pionier Alispahić Mujo
2. SS-Uscha Karamanović
3. SS-Strm. Vučjak Jusuf
4. SS-Pionier Banjić Zemko
5. SS-Pionier Bašić Efraim
6. SS-Pionier Ćefović Ismet
7. SS-Pionier Mehičić Uzeir
8. SS-Pionier Memišević Meho
9. SS-Pionier Njimać Philip
18.septembra jos njih petorica
1. SS-Hscha. Vukelić Nikola
2. SS-Uscha Jurković Ivan
3. SS-Rttf Beganović Alija
4. SS-Pionier Silajžić Sulejman(navodno on nije strijeljan i uspio je pobjeci)
5. SS-Rttf. Morić Mustafa
Do kraja septembra su, poslije dokazane krivice, streljani jos:
Klaus Tilly
Hasan Novkinić
Suljo Suljčić
Tu treba dodati i njih mozda deset koji su poginuli u samoj pobuni, medju njima i Ferid Dzanic.
16 pobunjenika je osudjeno na vremenske kazne zatvora od tri mjeseca do tri godine. Oko 800 njih je iz cijele divizije okarakterisano kao nepouzdane da sluze u SS i jedan dio njih je poslat u Njemacku u radne logore, a veci dio iz te skupine, prema rijecima Eduarda Calica,(istoricara, koji je i sam bio u logoru Sachsenhauzen u to vrijeme) je dospjelo u koncentracione logore Dachau, Sachsenhausen i Neuengamme.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1386 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

janko_007 wrote:
SkyLimit wrote:Nije poznato koliko je pripadnika "Handzar divizije" izgubilo zivot u toku pobune, sto u borbi sto u kasnijim streljanjima. Najmanja cifra na koju sam ja naisao je 20, a najveca 200. Istina je vjerovatno negdje oko 40 - 50. Od optuzenih za pobunu veliki dio je streljan, jedan dio je osudjen na visegodisnje zatvorske kazne a jedan manji dio cak i oslobodjen optuzbi.
Gradonacelnik Villefranche de Rouergue je izbrojao dvadeset leseva. I to je i zapisao u svoj dnevnik. Evo i imena onih prijekim sudom presudjenih. 17. septembra su streljani sledeci:
1. SS-Pionier Alispahić Mujo
2. SS-Uscha Karamanović
3. SS-Strm. Vučjak Jusuf
4. SS-Pionier Banjić Zemko
5. SS-Pionier Bašić Efraim
6. SS-Pionier Ćefović Ismet
7. SS-Pionier Mehičić Uzeir
8. SS-Pionier Memišević Meho
9. SS-Pionier Njimać Philip
18.septembra jos njih petorica
1. SS-Hscha. Vukelić Nikola
2. SS-Uscha Jurković Ivan
3. SS-Rttf Beganović Alija
4. SS-Pionier Silajžić Sulejman(navodno on nije strijeljan i uspio je pobjeci)
5. SS-Rttf. Morić Mustafa
Do kraja septembra su, poslije dokazane krivice, streljani jos:
Klaus Tilly
Hasan Novkinić
Suljo Suljčić
Tu treba dodati i njih mozda deset koji su poginuli u samoj pobuni, medju njima i Ferid Dzanic.
16 pobunjenika je osudjeno na vremenske kazne zatvora od tri mjeseca do tri godine. Oko 800 njih je iz cijele divizije okarakterisano kao nepouzdane da sluze u SS i jedan dio njih je poslat u Njemacku u radne logore, a veci dio iz te skupine, prema rijecima Eduarda Calica,(istoricara, koji je i sam bio u logoru Sachsenhauzen u to vrijeme) je dospjelo u koncentracione logore Dachau, Sachsenhausen i Neuengamme.
jedino "romanijsko" prezime je Memišević i Bašić.ostali su "niđe veze" tako da ja ne nalazim nikakve veze ili traga između pobune SS-ovaca i streljanja mještana Košutice.Pomenuta prezimena nisu iz sela Košutice ali su sa romanijskog područja.Mislim da je za stradanje seljana Košutice kriva kakva partizanska patrola što je ucmekala švabu pa se ovi osvetili na nejači.

Moj rahmetli tetak bio pripadnik te SS jedinice.Robije ga je spasila samo činenica da je mobilisan 1943 na Bistriku i da je 1944 prebjegao partizanima (čitaj izgubio se na Majevici).Imao je tetoviranu oznaku ispod podlaktice i to ga je ofiralo čitav život.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1387 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

PM72 wrote: jedino "romanijsko" prezime je Memišević i Bašić.ostali su "niđe veze" tako da ja ne nalazim nikakve veze ili traga između pobune SS-ovaca i streljanja mještana Košutice.Pomenuta prezimena nisu iz sela Košutice ali su sa romanijskog područja.Mislim da je za stradanje seljana Košutice kriva kakva partizanska patrola što je ucmekala švabu pa se ovi osvetili na nejači.

Moj rahmetli tetak bio pripadnik te SS jedinice.Robije ga je spasila samo činenica da je mobilisan 1943 na Bistriku i da je 1944 prebjegao partizanima (čitaj izgubio se na Majevici).Imao je tetoviranu oznaku ispod podlaktice i to ga je ofiralo čitav život.
Tvoja logika i tvoje logicko zakljucivanje mi je, iskreno receno, potpuno nejasno. Pobuna je izbila, citaj sad pravilno, SAMO u Pionirskom bataljonu, koji je jedini bio smjesten u Villefranche de Rouergue i bio je u jacini od oko 1000 ljudi. Cijela Handzar divizija na obuci u Francuskoj broji tada nesto preko 23 000 ljudi. Ja nabrojao spisak pogubljenih, a ti odmah medju njima trazis te iz Sokolice i odmah apriori odbacujes da je strijeljanje u Kosutici bio razlog pobune. Ako mene citiras, a citiras, onda pravilno citiraj i ne ubacuj sto nisam rekao i ne iskrivljuj moje sto sam rekao.
Dakle, naveo sam :
" Vecina od njih pise ili govori o tome sta se desilo u noci sa 17 na 18 septembar i tu se moze slijediti tok dogadjaja. Medjutim uzroke pobune, slabo ko navodi. Ili ih nisu znali ili nisu smjeli reci. Tako da ce ostati i dalje velika nepoznanica o pravim uzrocima pobune. Moje misljenje je da ne postoji jedan uzrok vec da je pobuna izbila zahvaljujuci nizu (ne)sretnih okolnosti. Dogadjaj u selu Kosutice je samo prelio kapu. Kao prvo, mora se uvjek posmatrati , u ovom slucaju veoma vazan, mentalitet ljudi u pionirskom bataljonu. Bili su to neobrazovani seljaci, sa kojima se moglo lako, sa poluistinama, manipulisati. Nepodnosljivi dril, ponizavanje vojnika, omalovazavanje, pa i cesto kaznjavanje je uobicajno u obuci njemackih vojnika i oni su nauceni na to, ali ne i Bosanci. Zatim, dosta znacajno za ova dogadjanja je, da je 7 dana ranije kapitulirala Italija, sto je nagovjestavalo brzi kraj rat. Drugo, sirila se propaganda da ce Handzar divizija biti prebacena na Istocni front. Trece postoje te teze o djelovanju Francuskog pokreta otpora, pa sve do toga da su tu prste umjesali i engleski obavjestajci. A onda one legende o ubacenim komunistima. Vodje pobune Dzanic i Vukelic su bili na obuci u Dresdenu kao podoficiri SS. E bas su mogli uci u skolu za podoficire u srcu Njemacke i to bez prethodnih provjera, prekaljeni komunisticki obavjestajci. Mozda je moguce i to, ali u seriji "Alo alo". Malo , gotovo nimalo toga imamo o glavnom organizatoru pobune,Feridu Dzanicu, koga je u noci pobune ubio imam Halim Malkoc i tako uspio sprijeciti da se pobuna prosiri. Malkoc je to poslije platio glavom, jer je u februaru 1947 ubjesen presudom vojnog suda u Bihacu, posle spoznaje da je on bio glavni u gusenju pobune. "

Tacno je da je streljanje u Kosutici bila odmazda, a tacno je i to da je u Pionirskom bataljonu bilo i onih koji su bili iz tog sela. To sto medju streljanim pobunjenicima nema onih iz Kosutice, ne znaci da ih nije bilo u Pionirskom bataljunu, pa i u citavoj Handzar diviziji. Ja sam u vise izvora nasao da bi jedan, ali SAMO JEDAN, od razloga mogao biti i streljanje mjestana Kosutice. Ako imas neki drugi razlog izbijanja pobune a da nije naveden na ovih 58 stranica podforuma, rado bih ga volio cuti.

To sta je tvoj tetak imao tetovirano je davno apsolvirano na ovoj temi, samo bi se o tome trebalo procitati do sada napisano. Mogao je tvoj tetak tetovirat sta je htio ispod podlaktice, ko sto se nekad u JNA tetoviralo ono JNA pa datum, pa RVi PVO, pa neki grbovi, sve onako iz zabave. Pripadnici SS su ispod pazuha morali tetovirati, ponavljam, samo krvnu grupu, koja bi mu u slucaju teskog ranjavanja mogla spasiti zivot. Znaci samo iz prakticnih razloga. A rekla kazala, da ti kazem, tesko ce proci na ovom podforumu. Bez ljutnje molim.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1388 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Prvi dio neću komentarisati...drugi dio hoću.Nisam nikad vidio tu tetkovu tetovažu niti mi je kad pričao o svojoj SS prošosti.Bilo ga stid ili je krio - ko će ga znati.Uglavnom,to sam čuo od svog oca kako je tetak imao tetoviranu oznaku na ruci.Koju i kakvu - zaista ti ne mogu reći.
Pozdrav
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1389 Re: Handzar divizija

Post by SkyLimit »

Nadam se da ce neki historicar poblize obraditi licnost Boze Jeleneka, oko kojeg dosta toga nije jasno. Bozo Jelenek je poslije rata tvrdio da je bio podnarednik u "Handzar diviziji" i da je osobno bio jedan od organizatora pobune, a da je nakon sto je ona propala uspio pobjeci. O tome je pisao u svom zivotopisu i dao izjavu pred Kontrolnom komisijom Centralnog komiteta Komunisticke parije Jugoslavije, a veliki broj historicara koji se bavio pobunom pozivao se na njegove iskaze.

Medjutim, u njemackim dokumentima o tom dogadjaju ne spominje se nikakav Bozo Jelenek. SS oficir Karl Rachor koji je bio zaduzen da napise izvjestaj o pobuni spominje Dzanica, Vukelica, Dizdarevica i Matutinovica, ali nikakvog Bozu Jeleneka. Njeg uopce ne spominje ni dr. Wilfried Schweiger, pa cak ni sam Halim Malkoc. Koliko je moguce da su u potpunosti zaboravili na odbjeglog jednog od vodja pobune, pa jos i podnarednika?

Lepre u svojoj knjizi iznosi teoriju da su Jelenek i Matutinovic bili zapravo jedna te ista osoba, medjutim ocito nije bio upoznat sa clankom "Prva pobuna u nacistickoj vojsci" u hrvatskom Casopisu za suvremenu povijest iz 1993. godine, u kojem je objavljen razgovor i sa samim bratom Eduarda Matutinovica te se iz tog clanka jasno vidi da je Matutinovic zaisa postojao i da nema nikakve veze sa stanovitim Bozom Jelenekom.

Jelenek se prema vlastitom priznanju u zivotu koristio i identitetom Mato Metjakovic, medjutim niko i pod tim imenom se ne spominje u njemackim izvjestajima o pobuni. Bozo Jelenek je umro u Zagrebu 1987. godine, a iako se i dan danas njegovi iskazi o pobuni uzimaju kao relevantni izvori koje koriste prakticno svi koji pisu o tim dogadjanjima, mi u stvari nemamo pojma ko je zapravo bio Bozo Jelenek.

Malo zanimljivosti :P
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1390 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

PM72 wrote:Prvi dio neću komentarisati...drugi dio hoću.Nisam nikad vidio tu tetkovu tetovažu niti mi je kad pričao o svojoj SS prošosti.Bilo ga stid ili je krio - ko će ga znati.Uglavnom,to sam čuo od svog oca kako je tetak imao tetoviranu oznaku na ruci.Koju i kakvu - zaista ti ne mogu reći.
Pozdrav
Bilo bi mi draze da si prvi dio komentarisao, jer naslucujem da se ne slazes sa njim. Drugi dio koji se tice tetovaze tvog tetka je veoma lako osporiti, medjutim, naveo sam primjer da su ljudi to radili iz zabave, koja ih je nekad i zivota kostala. Pogotovo poslije pobjede nad fasizmom i uspostavljanjem Nove (titove) Jugoslavije. Znaci , pripadnici SS su imali, pazi, pod pazuhom tetoviranu krvnu grupu. Nigdje drugo. Naramenice, podlaktice i sl. nigdje se ne pominju. Cak i ove tetovaze pod pazuhom su mnoge pripadnike SS kostale ili Zivota ili robije.

A sad nesto drugo. Ja sam nekad negdje ovdje postirao interview Semsa Alihodzica koji je on dao novinaru da li "Dani" ili "Slobodna Bosna", trazio sam ga danas po netu ali ga jednostavno vise nema. Semso je sam bio ucesnik pobune, kako kaze, vise iz straha, jer je pobuna isla stihijski. Mogla se glava zacas izgubiti, ako tu noc nisi bio za pobunu. Posto ne mogu da nadjem njegovu izjavu evo bar one izjave Bernwalda, koji pise kao da je sam bio ucesnik a znamo da nije. Interesantna je ta ista mantra koja se stalno vrti oko pobune. To da je umjesan francuski pokret otpora, britanska obavjestajna sluzba i KPJ. Nijemcima drago da je tako, da prikriju vlastite slabosti i greske koje su dovele do pobune, komunistima i francuskom pokretu otpora godi eto da su njihovi ljudi ukljuceni u taj herojski cin. A niko u FNRJ nikad nije ni pomenuo poslije rata ni Dzanica ni Vukelica , ni te streljane. Nijedan nije posthumno odlikovan, nijedna skola ni ulica se ne zovu njihovim imenom. I ko sto rekoh svi znaju kako je tekla pobuna, a svi mucaju kad se prica o uzrocima ili jednostavno prebacuju krivicu na one koji nisu ni luk jeli ni luk mirisali.
http://handzar.jimdo.com/ukratko-o-divi ... rancuskoj/
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1391 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Prvi dio nisam puno ni tumačio jer mi se inače ova tema ne sviđa i neću da raspredam o njoj.za mene su SVI pripadnici SS formacija fašisti i ja bih to pobio bez suđenja i šuplje priče.

Opet o mom tetku.Ja to ne bih ni znao da jedne prilike kod tetke,listajući njen album sa slikama,nisam vidio sliku plavokosog vojnika u SS uniformi.tetka mi nešto smrsila a stari mi poslije objasnio da je taj vojnik moj tetak.Tad sam čuo i priču o tetovaži na ruci a nisam je nikad vidio,inače,taj moj rahmetli tetak je bio veliki gospodin i uredan čovjek.Nije skidao odjelo ni kad ide u prirodu.uvijke obrijan i sređen.Mnogo godina iza njegove smrti sam čuo priču kako je otišao u SS jedinicu jer su imali "lijepe uniforme i dobre pakete sa hranom" koje je njegova porodica redovno dobijala.Nije bio zao čovjek niti neki ekstrem.Toliko o njemu.

P.S.Robije ga je spasila činjenica da je dezertirao iz SS jedinica i priključio se partizanima 1944,negdje oko Majevice.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1392 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

PM72 wrote:Prvi dio nisam puno ni tumačio jer mi se inače ova tema ne sviđa i neću da raspredam o njoj.za mene su SVI pripadnici SS formacija fašisti i ja bih to pobio bez suđenja i šuplje priče.

Opet o mom tetku.Ja to ne bih ni znao da jedne prilike kod tetke,listajući njen album sa slikama,nisam vidio sliku plavokosog vojnika u SS uniformi.tetka mi nešto smrsila a stari mi poslije objasnio da je taj vojnik moj tetak.Tad sam čuo i priču o tetovaži na ruci a nisam je nikad vidio,inače,taj moj rahmetli tetak je bio veliki gospodin i uredan čovjek.Nije skidao odjelo ni kad ide u prirodu.uvijke obrijan i sređen.Mnogo godina iza njegove smrti sam čuo priču kako je otišao u SS jedinicu jer su imali "lijepe uniforme i dobre pakete sa hranom" koje je njegova porodica redovno dobijala.Nije bio zao čovjek niti neki ekstrem.Toliko o njemu.
:izet: Vjerovao ti ili ne te uniforme je kreirao niko drugi do Hugo Boss :lol:
Nego vjerujem da ti tetka nikad ne bi oprostila, sto bi ubio tetka, ko sto kazes, bez sudjenja i bez suplje price. I sam kazes da nije bio zao i neki ekstrem. Nego me interesuje, je li robijao tvoj tetak? Uglavnom ih je vecina odlezala zbog sluzenja u okupatorskoj jedinici.
PS. tek sad vidjeh tvoj naknadno dodati PS
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1393 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Hugo Boss je dizajnirao crne SS uniforme za Himlera i njegovu raju.Obična vojska to nije imala.Mada,za ono vrijeme,po opremi ,disciplini i logistici bili su svjetlosnom godinama daleko od ostalih armija.Imali su maskirne uniforme i čak maskirne navlake na šljemovima a to nije imala ni Armija BiH pola vijeka poslije.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1394 Re: Handzar divizija

Post by Gojeni H »

janko_007 wrote:Nego me interesuje, je li robijao tvoj tetak? Uglavnom ih je vecina odlezala zbog sluzenja u okupatorskoj jedinici.
Ja sam ih poznavao jedan odredjen broj i rijetko je ko robijao. Ko je uhvacen do amnestije je smaknut, poslije amnestije svako svojoj kuci.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#1395 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

Jedno pitanjce, u vezi sa kadrovskom politikom unutar 13. brdske divizije SS-a: Ne računajući tabor imame, koja je najviša trupna pozicija i najviši čin SS-a, do koje je dobacio neki Bošnjak u ovoj jedinici?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1396 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

PM72 wrote:
jedino "romanijsko" prezime je Memišević i Bašić.ostali su "niđe veze" tako da ja ne nalazim nikakve veze ili traga između pobune SS-ovaca i streljanja mještana Košutice.Pomenuta prezimena nisu iz sela Košutice ali su sa romanijskog područja.Mislim da je za stradanje seljana Košutice kriva kakva partizanska patrola što je ucmekala švabu pa se ovi osvetili na nejači.

Moj rahmetli tetak bio pripadnik te SS jedinice.Robije ga je spasila samo činenica da je mobilisan 1943 na Bistriku i da je 1944 prebjegao partizanima (čitaj izgubio se na Majevici).Imao je tetoviranu oznaku ispod podlaktice i to ga je ofiralo čitav život.
Opa! Sad imamo i stručnjaka za "romanijsku" genetiku!? Vidiš, Romanija je malo širi geografski pojam. Romanijac se, kolokvijalno, odnosi i na ljude koji žive na prostoru Han - Pijeska, Sokoca, dijela olovske opštine. Još se ti moraš najesti bistirčkog hljeba da bi uzeo sebi za pravo šta je "niđe veze" u ovom slučaju. Eto, za primjer, ubijeni Mujo Alispahić je upravo sa prostora olovske opštine. Gro dobrovoljaca u "Handžaru" su upravo sa tog prostora koji je pretrpio dosta četnički pokolja. Jedan od svjedoka u knjizi koju sam naveo je sa prostora olovske opštine i on je naveo primjer streljanja u Koštici kao jedan od povoda pobune. Uz to se spominje i nezadovoljstvo glasinama da se Handžar, umjesto u Bosni, prebaciti na Istočni front da ratuje.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1397 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

Škobo Habu wrote:
PM72 wrote:
jedino "romanijsko" prezime je Memišević i Bašić.ostali su "niđe veze" tako da ja ne nalazim nikakve veze ili traga između pobune SS-ovaca i streljanja mještana Košutice.Pomenuta prezimena nisu iz sela Košutice ali su sa romanijskog područja.Mislim da je za stradanje seljana Košutice kriva kakva partizanska patrola što je ucmekala švabu pa se ovi osvetili na nejači.

Moj rahmetli tetak bio pripadnik te SS jedinice.Robije ga je spasila samo činenica da je mobilisan 1943 na Bistriku i da je 1944 prebjegao partizanima (čitaj izgubio se na Majevici).Imao je tetoviranu oznaku ispod podlaktice i to ga je ofiralo čitav život.
Opa! Sad imamo i stručnjaka za "romanijsku" genetiku!? Vidiš, Romanija je malo širi geografski pojam. Romanijac se, kolokvijalno, odnosi i na ljude koji žive na prostoru Han - Pijeska, Sokoca, dijela olovske opštine. Još se ti moraš najesti bistirčkog hljeba da bi uzeo sebi za pravo šta je "niđe veze" u ovom slučaju. Eto, za primjer, ubijeni Mujo Alispahić je upravo sa prostora olovske opštine. Gro dobrovoljaca u "Handžaru" su upravo sa tog prostora koji je pretrpio dosta četnički pokolja. Jedan od svjedoka u knjizi koju sam naveo je sa prostora olovske opštine i on je naveo primjer streljanja u Koštici kao jedan od povoda pobune. Uz to se spominje i nezadovoljstvo glasinama da se Handžar, umjesto u Bosni, prebaciti na Istočni front da ratuje.
Ene-što bi rekla braća iz Sandžaka.
Ja navedoh dva prezimena sa ponuđenog spiska koja možeš naći na području Romanije.Romanija i romanijsko područje prostire se od Han Pijeska pa do Pala.Na tom području,recimo,nećeš naći nijednog mještanina Bošnjaka koji se preziva -lupam- Imamović,Džipa,Kasapović,Mešinović,Olovčić itd.A naći ćeš Hožbe, Bešliće,Zahiragiće,Katice,Mujezine,Obhođaše,Kadriće,Bašiće,Hrve,Dediće itd.,Zbog toga sam dao svoj komentar u vezi "romanijskih" prezimena.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1398 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

janko_007 wrote: Bilo bi mi draze da si prvi dio komentarisao, jer naslucujem da se ne slazes sa njim. Drugi dio koji se tice tetovaze tvog tetka je veoma lako osporiti, medjutim, naveo sam primjer da su ljudi to radili iz zabave, koja ih je nekad i zivota kostala. Pogotovo poslije pobjede nad fasizmom i uspostavljanjem Nove (titove) Jugoslavije. Znaci , pripadnici SS su imali, pazi, pod pazuhom tetoviranu krvnu grupu. Nigdje drugo. Naramenice, podlaktice i sl. nigdje se ne pominju. Cak i ove tetovaze pod pazuhom su mnoge pripadnike SS kostale ili Zivota ili robije.

A sad nesto drugo. Ja sam nekad negdje ovdje postirao interview Semsa Alihodzica koji je on dao novinaru da li "Dani" ili "Slobodna Bosna", trazio sam ga danas po netu ali ga jednostavno vise nema. Semso je sam bio ucesnik pobune, kako kaze, vise iz straha, jer je pobuna isla stihijski. Mogla se glava zacas izgubiti, ako tu noc nisi bio za pobunu. Posto ne mogu da nadjem njegovu izjavu evo bar one izjave Bernwalda, koji pise kao da je sam bio ucesnik a znamo da nije. Interesantna je ta ista mantra koja se stalno vrti oko pobune. To da je umjesan francuski pokret otpora, britanska obavjestajna sluzba i KPJ. Nijemcima drago da je tako, da prikriju vlastite slabosti i greske koje su dovele do pobune, komunistima i francuskom pokretu otpora godi eto da su njihovi ljudi ukljuceni u taj herojski cin. A niko u FNRJ nikad nije ni pomenuo poslije rata ni Dzanica ni Vukelica , ni te streljane. Nijedan nije posthumno odlikovan, nijedna skola ni ulica se ne zovu njihovim imenom. I ko sto rekoh svi znaju kako je tekla pobuna, a svi mucaju kad se prica o uzrocima ili jednostavno prebacuju krivicu na one koji nisu ni luk jeli ni luk mirisali.
http://handzar.jimdo.com/ukratko-o-divi ... rancuskoj/
Šemso Alihodžić je živio u Olovu, odnosno u Olovskim Lukama. Umro je prije par godina. I baš kao i svaki esesovac, na unutrašnjoj strani mišice je imao tetoviran SS znak.

Što se tiče same pobune, nju su razni režimi na ovim prostorima svojatali i držali se svoje vizije događaja, naravno, koji su odgovarali ideološkom okviru režima. Prvo su jugoslovenski komunisti lansirali tezu o tome kako je pobunu izazvala ćelija KPJ u redovima "Handžara", što je malo vjerovatno, tvrdeći kako se radilo o smišljenoj diverziji. U tu čast je i podignut spomenik u Francuskoj učesnicima pobune. Tokom devedesetih, samu pobunu je veličao i hvalio Tuđmanov režim, tvrdeći da su tu pobunu digli hrvatski vojnici u redovima "Handžara", čak su i delegacije iz Hrvatske obilazile taj spomenik. Uglavnom, oba režima su samu pobunu koristili za vlastite političke i ideološke ciljeve, nudili neka svoja kvazi - objašnjenja, i niko od njih se nije želio baviti stvarnim razlozima pobune. Razumljivo i zašto.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1399 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Škobo Habu wrote: Šemso Alihodžić je živio u Olovu, odnosno u Olovskim Lukama. Umro je prije par godina. I baš kao i svaki esesovac, na unutrašnjoj strani mišice je imao tetoviran SS znak.

Što se tiče same pobune, nju su razni režimi na ovim prostorima svojatali i držali se svoje vizije događaja, naravno, koji su odgovarali ideološkom okviru režima. Prvo su jugoslovenski komunisti lansirali tezu o tome kako je pobunu izazvala ćelija KPJ u redovima "Handžara", što je malo vjerovatno, tvrdeći kako se radilo o smišljenoj diverziji. U tu čast je i podignut spomenik u Francuskoj učesnicima pobune. Tokom devedesetih, samu pobunu je veličao i hvalio Tuđmanov režim, tvrdeći da su tu pobunu digli hrvatski vojnici u redovima "Handžara", čak su i delegacije iz Hrvatske obilazile taj spomenik. Uglavnom, oba režima su samu pobunu koristili za vlastite političke i ideološke ciljeve, nudili neka svoja kvazi - objašnjenja, i niko od njih se nije želio baviti stvarnim razlozima pobune. Razumljivo i zašto.
Zasto?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1400 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote:Jedno pitanjce, u vezi sa kadrovskom politikom unutar 13. brdske divizije SS-a: Ne računajući tabor imame, koja je najviša trupna pozicija i najviši čin SS-a, do koje je dobacio neki Bošnjak u ovoj jedinici?
Pa ovako, ja sam nasao dvojicu koji nisu bili imami a dogurali su do cina potpukovnika ili Obersturmbannfuhrer-SS. Jedan je Husejin Biscevic, koji je bio komadant 13. Flak Abteilunga SS i drugi istog cina izvjesni Ajanovic, koji je bio komadant 13.Nachschubsabteilung-SS . Mozda ih ima jos koji su dogurali do tog cina, ali tesko mi sve to listati. :)
Post Reply