Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#1351 Re: Handzar divizija

Post by jalijas74 »

OK evo odlazim sa teme, odlicno pisete evo dobili ste je jos jedan glas sada ste u fazi 14-tih zimskih :evil:
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#1352 Re: Handzar divizija

Post by slavonskilola »

Dali su BIH muslimani do stvaranja Handžar divizije imali neku svoju posebnu jedinicu unutar SS-a ili Vojske ondašnje države?Kakve su bile okolnosti stvaranja,dakle tko ih je napadao i u takvim okolnostima kako su oni sami gledali na to da nanovo ratuju recimo za Austro -Ugarsku,jer su u prvom ratu tamo već sudjelovali u značajnom broju?

Sarajmen prilažeš odlične fotografije,mnoge prvi put vidimo.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1353 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

slavonskilola wrote:Dali su BIH muslimani do stvaranja Handžar divizije imali neku svoju posebnu jedinicu unutar SS-a ili Vojske ondašnje države?Kakve su bile okolnosti stvaranja,dakle tko ih je napadao i u takvim okolnostima kako su oni sami gledali na to da nanovo ratuju recimo za Austro -Ugarsku,jer su u prvom ratu tamo već sudjelovali u značajnom broju?

Sarajmen prilažeš odlične fotografije,mnoge prvi put vidimo.
Samo na ovoj strani i to u samom vrhu sam napisao iz kojih redova su se regrutovali pripadnici Handzar divizije. Na prethodnim stranicama je puno toga napisano i o ovome sto ti pitas. Treba samo malo strpljenja i vremena da sve to iscitas. Inace, Handzar divizija je bila prva od SS formacija u koju su bili ukljuceni bosanski muslimani. Druga je bila SS divizija "Kama", koja nikad nije bila formacijski popunjena i ne zna se ni u kojim borbenim operacijama je ucestvovala, jer je kraj rata i poraz Hitlera vec bio na vidiku. U koje ostale vojne formacije su poreg onih, koje sam na vrhu pomenuo, bosanski muslimani su kao "cvijece" hrvatskog naroda uzeli ucesce i u ustaskim jedinicama, zatim, posto su sastavni dio NDH, bili su regrutovani u regularne domobranske jedinice. Bilo ih je cak i u njemakim divizijama Wehrmachta, kao sto je 369 "vrazija" divizija, a bilo ih je i u 369 pukovniji 100-te njemacke pjesadijske divizije, od kojih je vecina izginula ili se predala Rusima, kod Staljingrada. Vazno je napomenuti te samoorganizovane seoske milicije, koje su branile svoja sela. Nazvane su kasnije, muslimanske milicije ili "Zeleni kadar".
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#1354 Re: Handzar divizija

Post by slavonskilola »

janko_007 wrote:
slavonskilola wrote:Dali su BIH muslimani do stvaranja Handžar divizije imali neku svoju posebnu jedinicu unutar SS-a ili Vojske ondašnje države?Kakve su bile okolnosti stvaranja,dakle tko ih je napadao i u takvim okolnostima kako su oni sami gledali na to da nanovo ratuju recimo za Austro -Ugarsku,jer su u prvom ratu tamo već sudjelovali u značajnom broju?

Sarajmen prilažeš odlične fotografije,mnoge prvi put vidimo.
Samo na ovoj strani i to u samom vrhu sam napisao iz kojih redova su se regrutovali pripadnici Handzar divizije. Na prethodnim stranicama je puno toga napisano i o ovome sto ti pitas. Treba samo malo strpljenja i vremena da sve to iscitas. Inace, Handzar divizija je bila prva od SS formacija u koju su bili ukljuceni bosanski muslimani. Druga je bila SS divizija "Kama", koja nikad nije bila formacijski popunjena i ne zna se ni u kojim borbenim operacijama je ucestvovala, jer je kraj rata i poraz Hitlera vec bio na vidiku. U koje ostale vojne formacije su poreg onih, koje sam na vrhu pomenuo, bosanski muslimani su kao "cvijece" hrvatskog naroda uzeli ucesce i u ustaskim jedinicama, zatim, posto su sastavni dio NDH, bili su regrutovani u regularne domobranske jedinice. Bilo ih je cak i u njemakim divizijama Wehrmachta, kao sto je 369 "vrazija" divizija, a bilo ih je i u 369 pukovniji 100-te njemacke pjesadijske divizije, od kojih je vecina izginula ili se predala Rusima, kod Staljingrada. Vazno je napomenuti te samoorganizovane seoske milicije, koje su branile svoja sela. Nazvane su kasnije, muslimanske milicije ili "Zeleni kadar".
Zahvaljujem,prilično je isrpno napisano na prdhodnim stranicama..
Ovo boldano mi je interesantno to da su muslimani braniti svoja sela širom Bosne.Dakle nešto slično kao i početkom ovoga rata u istočnoj i sjeverozapadnoj Bosni kada ih se prije bilo kakve organizacije odbrane nenaoružane gotovo masovno ubijalo ili etnički čistilo.Mislim na Zvornik ,Foču Višegrad u onom ratu .Zeleni kadar se formirao nešto kasnije kada su dobili naoružanje,41 i 42 godine je to još uvjek bio potpuno neorganizirani narod.Tu mislim uglavnom na civilno stanovništvo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1355 Re: Handzar divizija

Post by Chmoljo »

janko_007 wrote:Bilo ih je cak i u njemakim divizijama Wehrmachta, kao sto je 369 "vrazija" divizija, a bilo ih je i u 369 pukovniji 100-te njemacke pjesadijske divizije, od kojih je vecina izginula ili se predala Rusima, kod Staljingrada. Vazno je napomenuti te samoorganizovane seoske milicije, koje su branile svoja sela. Nazvane su kasnije, muslimanske milicije ili "Zeleni kadar".
ovo me je zbunilo kada si rekao da 369. divizija nije nikad bila na Istočnom frontu.

a u stvari je riječ o pukovniji istog broja :D ali druge divizije :D ako sam pravilno sad shvatio. a obje su formacije imale ljude sa ovih prostora.

čudi me da ovo nisi napomenuo, jer se vrlo lako zbuniti...
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1356 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Chmoljo wrote:
janko_007 wrote:Bilo ih je cak i u njemakim divizijama Wehrmachta, kao sto je 369 "vrazija" divizija, a bilo ih je i u 369 pukovniji 100-te njemacke pjesadijske divizije, od kojih je vecina izginula ili se predala Rusima, kod Staljingrada. Vazno je napomenuti te samoorganizovane seoske milicije, koje su branile svoja sela. Nazvane su kasnije, muslimanske milicije ili "Zeleni kadar".
ovo me je zbunilo kada si rekao da 369. divizija nije nikad bila na Istočnom frontu.

a u stvari je riječ o pukovniji istog broja :D ali druge divizije :D ako sam pravilno sad shvatio. a obje su formacije imale ljude sa ovih prostora.

čudi me da ovo nisi napomenuo, jer se vrlo lako zbuniti...
Hajde da vise ne bude zabune oko 369 pukovnije i 369 "vrazje divizije" , predlazem da se citira tekst iz "Jutarnjeg lista", o istorijatu 369.(domobranske) pikovnije, koja je bila u sastavu 100-te lake lovacke divizije Wehrmachta i koja je bila jedina vojna formacija sa nasih prostora koja je bila na istocnom frontu. Napisana je i knjiga o toj pukovniji rukom Milana Pojića "Hrvatska pukovnija 369. na istočnom bojištu 1941-1943", pa ko ima mogucnosti nek je nabavi. Ima par i anegdota meni poznatih o ovoj pukovniji. Naime Pavelic je pred samu kapitulaciju von Paulsove 6. armije na Staljingradu, poslao i pun sanduk odlikovanja vojnicima 369. pukovnije. Ta odlikovanja se nisu imala kome podjeliti , jer je pukovnija bila totalno unistena. Od nje je ostalo nekih cetrdesetak boraca. I oni su se predali Rusima. General Vasiljev , kome se ova pukovnija predala bio je odusevljen kad je vidjeo na lijevom rukavu grb sahovnice, koji prvi put tada i vidi. Sam je volio igrati saha pa se cudom nije mogao nacuditi da Nijemci imaju u svojim jedinicama i "sahmatiste", tj sahovsko odjeljenje. Za one ne upucene, 369 pukovnija je bila od pocetka dobrovoljacka Legija. Najvise dobrovoljaca je bilo iz Bosne i Hercegovine, a omjer je bio 55posto BH dobrovoljaca i 45 posto iz Hrvatske. Pavelic je odredio omjer da se Legija sastoji od dvije trecine katolika Hrvata i jednom trecinom muhamedanaca Hrvata. Na kraju evo i teksti iz Jutarnjeg lista. Mozda sam ga mogao u manjim fragmentima citirati ali sam odustao, jer je tekst fantastican i nevjerovatno interesantan.
http://www.jutarnji.hr/heroji-za-pogres ... ad/243640/
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#1357 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote:Hajde da vise ne bude zabune oko 369 pukovnije i 369 "vrazje divizije" , predlazem da se citira tekst iz "Jutarnjeg lista", o istorijatu 369.(domobranske) pikovnije, koja je bila u sastavu 100-te lake lovacke divizije Wehrmachta i koja je bila jedina vojna formacija sa nasih prostora koja je bila na istocnom frontu. Napisana je i knjiga o toj pukovniji rukom Milana Pojića "Hrvatska pukovnija 369. na istočnom bojištu 1941-1943", pa ko ima mogucnosti nek je nabavi. Ima par i anegdota meni poznatih o ovoj pukovniji. Naime Pavelic je pred samu kapitulaciju von Paulsove 6. armije na Staljingradu, poslao i pun sanduk odlikovanja vojnicima 369. pukovnije. Ta odlikovanja se nisu imala kome podjeliti , jer je pukovnija bila totalno unistena. Od nje je ostalo nekih cetrdesetak boraca. I oni su se predali Rusima. General Vasiljev , kome se ova pukovnija predala bio je odusevljen kad je vidjeo na lijevom rukavu grb sahovnice, koji prvi put tada i vidi. Sam je volio igrati saha pa se cudom nije mogao nacuditi da Nijemci imaju u svojim jedinicama i "sahmatiste", tj sahovsko odjeljenje. Za one ne upucene, 369 pukovnija je bila od pocetka dobrovoljacka Legija. Najvise dobrovoljaca je bilo iz Bosne i Hercegovine, a omjer je bio 55posto BH dobrovoljaca i 45 posto iz Hrvatske. Pavelic je odredio omjer da se Legija sastoji od dvije trecine katolika Hrvata i jednom trecinom muhamedanaca Hrvata. Na kraju evo i teksti iz Jutarnjeg lista. Mozda sam ga mogao u manjim fragmentima citirati ali sam odustao, jer je tekst fantastican i nevjerovatno interesantan.
http://www.jutarnji.hr/heroji-za-pogres ... ad/243640/
Pored 369. pojačane pješačke pukovnije (Verstärkten (Kroatisches) Infanterie Regimente 369.), koja je na istočnom frontu "nastupala" u sastavu njemačkog Wehrmacht-a, na istočnom frontu su se borile i slijedeće jedinice sastavljene od ljudi iz naših krajeva:

Lako prevozni zdrug (Legione Croata Autotransportabile), pod komandom potpukovnika Egona Žitnika, koji je bio u sastavu 8. armije italijanske vojske, iz sastava Grupe armija B, na Volgi i Donu. Ovaj zdrug se spominje i u članku iz Jutarnjeg, na koji si postavio link.

10. i 11. lovačko jato (eskadrila) 4. legionarske zrakoplovne lovačke skupine, koja na istočnom frontu postaje 15. eskadrila 52. lovačkog puka (Kroaten-Staffeln 15./JagdGeschwader 52) njemačkog Luftwaffe-a.

12. i 13. bombardersko jato (eskadrila) 5. legionarske zrakoplovne bombarderske skupine, koja na istočnom frontu postaje 15. eskadrila 53. bombarderskog puka (Kroaten-Staffeln 15./KampfGeschwader 53) njemačkog Luftwaffe-a.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1358 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote:
janko_007 wrote:Hajde da vise ne bude zabune oko 369 pukovnije i 369 "vrazje divizije" , predlazem da se citira tekst iz "Jutarnjeg lista", o istorijatu 369.(domobranske) pikovnije, koja je bila u sastavu 100-te lake lovacke divizije Wehrmachta i koja je bila jedina vojna formacija sa nasih prostora koja je bila na istocnom frontu. Napisana je i knjiga o toj pukovniji rukom Milana Pojića "Hrvatska pukovnija 369. na istočnom bojištu 1941-1943", pa ko ima mogucnosti nek je nabavi. Ima par i anegdota meni poznatih o ovoj pukovniji. Naime Pavelic je pred samu kapitulaciju von Paulsove 6. armije na Staljingradu, poslao i pun sanduk odlikovanja vojnicima 369. pukovnije. Ta odlikovanja se nisu imala kome podjeliti , jer je pukovnija bila totalno unistena. Od nje je ostalo nekih cetrdesetak boraca. I oni su se predali Rusima. General Vasiljev , kome se ova pukovnija predala bio je odusevljen kad je vidjeo na lijevom rukavu grb sahovnice, koji prvi put tada i vidi. Sam je volio igrati saha pa se cudom nije mogao nacuditi da Nijemci imaju u svojim jedinicama i "sahmatiste", tj sahovsko odjeljenje. Za one ne upucene, 369 pukovnija je bila od pocetka dobrovoljacka Legija. Najvise dobrovoljaca je bilo iz Bosne i Hercegovine, a omjer je bio 55posto BH dobrovoljaca i 45 posto iz Hrvatske. Pavelic je odredio omjer da se Legija sastoji od dvije trecine katolika Hrvata i jednom trecinom muhamedanaca Hrvata. Na kraju evo i teksti iz Jutarnjeg lista. Mozda sam ga mogao u manjim fragmentima citirati ali sam odustao, jer je tekst fantastican i nevjerovatno interesantan.
http://www.jutarnji.hr/heroji-za-pogres ... ad/243640/
Pored 369. pojačane pješačke pukovnije (Verstärkten (Kroatisches) Infanterie Regimente 369.), koja je na istočnom frontu "nastupala" u sastavu njemačkog Wehrmacht-a, na istočnom frontu su se borile i slijedeće jedinice sastavljene od ljudi iz naših krajeva:

Lako prevozni zdrug (Legione Croata Autotransportabile), pod komandom potpukovnika Egona Žitnika, koji je bio u sastavu 8. armije italijanske vojske, iz sastava Grupe armija B, na Volgi i Donu. Ovaj zdrug se spominje i u članku iz Jutarnjeg, na koji si postavio link.

10. i 11. lovačko jato (eskadrila) 4. legionarske zrakoplovne lovačke skupine, koja na istočnom frontu postaje 15. eskadrila 52. lovačkog puka (Kroaten-Staffeln 15./JagdGeschwader 52) njemačkog Luftwaffe-a.

12. i 13. bombardersko jato (eskadrila) 5. legionarske zrakoplovne bombarderske skupine, koja na istočnom frontu postaje 15. eskadrila 53. bombarderskog puka (Kroaten-Staffeln 15./KampfGeschwader 53) njemačkog Luftwaffe-a.
Ne volim da pisem o necemu u sto nisam siguran, tako da nemam namjeru da istrazujem o tom Lako prevoznom zdrugu (Legione Croata Autotransportabile), koji je takodje bio na istocnom frontu. Nesto povrsno znam da se radi o nekom inatu Italijana sa Pavelicem i nekom obavezom koju je NDH potpisala sa Italijom. Vec smo podobro off topic, jer je tema Handzar, ali ako nesto vise znas o tom zdrugu, ne bi bilo na odmet da to postiras.
John Cleese
Posts: 37264
Joined: 25/05/2010 18:30

#1359 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

Sarajmen wrote: Dakle, pronalaženje autentičnog arhivskog materijala i njegova objava na ovoj temi nije veličanje , javno ili prikriveno, već konkretan i kvalitativan doprinos temi. Tumačenje tog materijala je već izazov i ostavlja nešto prostora za moguću zloupotrebu. Zato se blagovremeno u razmjeni mišljenja nadopunjujemo i korigujemo , kako se to ne bi desilo.
Lijepo.

Ponovo, jer jednom, valjda, nije bilo dovoljno - na temi (jos uvijek) postoji anketa (samo pogledaj gore, nije tesko naci) koja nudi opciju da su pripadnici ove SS jedinice - "pozitivci".
84 profasisticka kretena (34% glasaca) kazu da su pripadnici ove SS jedinice "pozitivci".

Zakljucak...
Bice da se niste "blagovremeno u razmjeni misljenja nadopunjavali i korigovali", pa se, ups, "to desilo", spontano, neosjetno i neprimjetno...

Zasto ne uklonite anketu?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1360 Re: Handzar divizija

Post by dr.gog »

Neka ankete. Da mogu djetetu objasniti u kakvoj šizofrenoj zemlji živi, pa neka samo razmisli i zaključi.

Moje mišljenje je da se nijednom od pripadnika te jedinice ne bi trebalo znati ni za mezar/grob.

Suviše sam pročitao da bih bio racionalan u promišljanju, posebno kada se pitanja ove teme protežu na sadašnjost.

Neka im Bog sudi.
John Cleese
Posts: 37264
Joined: 25/05/2010 18:30

#1361 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

Sarajmen wrote:
John Cleese wrote:
Sarajmen wrote: Dakle, pronalaženje autentičnog arhivskog materijala i njegova objava na ovoj temi nije veličanje , javno ili prikriveno, već konkretan i kvalitativan doprinos temi. Tumačenje tog materijala je već izazov i ostavlja nešto prostora za moguću zloupotrebu. Zato se blagovremeno u razmjeni mišljenja nadopunjujemo i korigujemo , kako se to ne bi desilo.
Lijepo.

Ponovo, jer jednom, valjda, nije bilo dovoljno - na temi (jos uvijek) postoji anketa (samo pogledaj gore, nije tesko naci) koja nudi opciju da su pripadnici ove SS jedinice - "pozitivci".
84 profasisticka kretena (34% glasaca) kazu da su pripadnici ove SS jedinice "pozitivci".

Zakljucak...
Bice da se niste "blagovremeno u razmjeni misljenja nadopunjavali i korigovali", pa se, ups, "to desilo", spontano, neosjetno i neprimjetno...

Zasto ne uklonite anketu?
Pogledaš prvu stranicu i vidiš kada i koji je član otvorio temu i postavio anketu. Zanimljivo je da je sa jednom rečenicom otvorio temu , koja evo ima preko 50 stranica , uslovno rečeno razmjene mišljenja. Što se mene tiče, s obzirom da si me citirao , ja na ovoj temi imam komentare na možda zadnjih 4-5 stranica, jer se do tada nisam uopšte javljao na ovu temu. Kada sam se aktivirao na njoj, dao sam doprinos kroz autentičan materijal i opis istog koji se odnosi na ovu vojnu formaciju fašističkog karaktera i namjene. Naglašavam autentičan, a ne onaj friziran ideološki kako je kome ćejf.
Zaboli me neka stvar za rezultatima ankete. Ako je jedini ispravan pristup da se uopšte ne piše o ovoj fašističkoj formaciji, dajte da temu zaključamo i to je to. Ne šalim se.
A vi drugovi antifašisti navratite na temu koja se odnosi na područje Bosne i Hercegovine u periodu 1940-1946, link: http://forum.klix.ba/bosna-i-hercegovin ... 41386.html
na kojoj možete dati svoj doprinost na način koji smatrate da trebate.
Pogledao sam, naravno.
Zato te i nisam pitao zasto si postavio takvu anketu nego zasto je ne uklonis, kad vec pises o "nadopunjavanju i korigovanju" u smislu izbjegavanja "zloupotrebe".

Ti, izgleda, bas ne razumijes da se "zloupotreba" desila vec u startu i da je vidljiva svima koji temu posjete, cak i bez obzira na to koju stranicu otvore.

Sama tema mi ne smeta, ali to da neko javno kaze da su pripadnici SS jedinice "pozitivci" mi itekako smeta, a trebalo bi smetati i tebi.
Ako ti ne smeta - ne mogu ti pomoci.

Toliko.

I smrt fasizmu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1362 Re: Handzar divizija

Post by Chmoljo »

šta je rješenje? pravljenje tabua od ove vojne formacije? a tek tada se počinju plasirati neistine i još opasnije poluistine, kada se otvara prostor za kvazihistoriju, revizionizam... i tada bi broj ljudi koji smatraju da su isti pozitivci bio još i veći.

na temi se ne priča paušalno, priča se na osnovu dokumenata i historijskih fakata. to je za ljude koji nemaju neko mišljenje o ovoj temi sasvim dovoljno da formiraju ispravan stav. u tome je njena vrijednost. oni koji misle da se radi o pozitivcima svakako ne dolaze na temu da nešto nauče, nego da druge ubijede u svoj stav. takvih pokušaja je bilo, ali je osujećeno banom ili, uglavnom, jankovim rezonskim pristupom.

anketa je dobra i znamo gdje smo i šta smo. ako se već argumentovano priča o ovoj temi, čemu onda sakrivanje (ne)ugleda SS Handžar divizije u našem društvu? strah nas rezultata? ili bi nam rezultati ankete trebali biti podstrek da umanjimo tih 34% koristeći i ovu temu?
John Cleese
Posts: 37264
Joined: 25/05/2010 18:30

#1363 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

Sarajmen wrote:Ako se registrovani članovi sajta koji baštine antifašizam pregrupišu i iskoriste mogućnost da glasaju i tako izmijene rezultat ankete , to bi te vjerovatno činilo zadovoljnijim. Uz procenat onih koji nemaju stav, rezultati su za sada takvi.
Opet nije jasno?

Anketa koja sadrzi opciju da su zlocinacka govna zapravo pozitivci ne bi smjela postojati na temi ciji cilj nije rehabilitacija zlocinackih govana.

Je li sad jasno?
SerijeSync
Posts: 1128
Joined: 08/02/2016 20:35

#1364 Re: Handzar divizija

Post by SerijeSync »

John Cleese wrote:
Sarajmen wrote:Ako se registrovani članovi sajta koji baštine antifašizam pregrupišu i iskoriste mogućnost da glasaju i tako izmijene rezultat ankete , to bi te vjerovatno činilo zadovoljnijim. Uz procenat onih koji nemaju stav, rezultati su za sada takvi.
Opet nije jasno?

Anketa koja sadrzi opciju da su zlocinacka govna zapravo pozitivci ne bi smjela postojati na temi ciji cilj nije rehabilitacija zlocinackih govana.

Je li sad jasno?
:thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1365 Re: Handzar divizija

Post by Chmoljo »

anketa ostaje.

kraj priče.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#1366 Re: Handzar divizija

Post by slavonskilola »

Odlična tema sa isto toliko dobrom fotomonografijom.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#1367 Re: Handzar divizija

Post by slavonskilola »

Možda je netko ovo več stavio,no ako nije slobodan sam priložiti temi.
http://handzar.jimdo.com/ukratko-o-divi ... ike/obuka/
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1368 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Postovani Sarajman,
upravo o ovom sam u nekim od prethodnih postova pisao. Kad su slike u pitanju, tu za ucesnike na forumu nema nekih vecih problema. Mozda fali precizniji opis gdje je slika napravljena i to na NASEM jeziku. Meni nije problem, jer sam se i ranije susretao sa tim fotografijama, ali vecini ucesnika na forumu jeste. Ali sad si poceo postirati i dokumenta na njemackom jeziku i to bez ikakvog opisa o cemu se tu radi. Ovaj zadnji dokument pod kodnim nazivom Unternehmen "Vollmond" (Operacija "Puni Mjesec") je veoma vazan iz jednog razloga. Naime, dokument o planiranju ove operacije je ranije pao u ruke partizana. E sad zamisli kako su se proveli Handzarevci u ovoj operaciji. Izgubili su veliki broj artiljerijskih orudja. Nisu ih cak uspjeli ni onesposobiti. Dokument koji si takodje postirao a potpisao ga je efendija Djozo, je pomenutog, pored ostalog, kostao pet godina robije. Znaci, kad se postira neki dokument, ako ga bas ne prevodis u cjelini onda bar pokusaj ukratko sazeti sadrzaj dokumenta inace to postiranje nema svrhe. U nadi da si shvatio cemu moja sugestija
pozzz janko_007
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1369 Re: Handzar divizija

Post by Truba »

iako mi je ova tema ultimativno nezanimljiva

ne znam gdje okačiti prikladno

http://www.avaz.ba/clanak/224085/saban- ... i-partizan

uvijek volim pročitati životne priče starih ljudi
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1370 Re: Handzar divizija

Post by JoseMujica »

:thumbup:
Životna priča iz Drugog svjetskog rata

ŠABAN TUTNJIĆ IZ ŽELJEZNOG POLJA Bio sam ustaša, švabo i partizan
:lol: :lol: :lol: pravi Prošnjak...svaka igra svaka dobija
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#1371 Re: Handzar divizija

Post by babanovac »

Djed u crvenima, cetri mjeseca je boravio u istraznom zatvoru, od strijeljanja ga spasilo kratkotrajno partizansko oslobodjenje grada. Oporavlja se u kuci pored, kod komsije. Iznenada, na odsustvo iz 13. brdske mu dolazi brat. Mati pere i susi dvije uniforme. Poslije, svako na svoju stranu.

Na fotografiji gore, iznad jerusalemskog muftije stoji "kriegs jahre 1942". Nije moguce, jer je 13. brdska formirana 1943, kada je u posjetu i dosao jerusalemski muftija.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#1372 Re: Handzar divizija

Post by babanovac »

https://bs.wikipedia.org/wiki/Vra%C5%BE ... razici.jpg


Vražići, današnja opština Čelić, TK.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1373 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Black swan wrote:iako mi je ova tema ultimativno nezanimljiva

ne znam gdje okačiti prikladno

http://www.avaz.ba/clanak/224085/saban- ... i-partizan

uvijek volim pročitati životne priče starih ljudi
Jedno je sigurno , ovaj dedo nikad nije bio u 13. Handzar diviziji. Ko imalo prati do sada napisano zna o cemu govorim. Handzar nikad nije bila stacionirana, niti se borila u Krajini. Drugo, kaze da je bio na obuci u Minhenu i da je odmah na pocetku bio mobilisan u Pavelicevu vojsku iz koje je onda poslat na obuku u Njemacku u trajanju od godinu i po. Handzar divizija je bila na obuci oko sedam mjeseci, tj u Francusku stizu krajem avgusta 1943 a na tlu bivse Jugoslavije su uzeli ucesce u prvim borbenim operacijama u Sremu sredinom marta 1944. Tako da je dedo zaglavio u ko zna kakvu vojnu postrojbu. Posto ti je tema ultimativno nezanimljiva, ovaj avazov clanak je potpuno zalutao na ovoj temi. Probaj ga okaciti negdje drugo :bih:
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1374 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

babanovac wrote:Djed u crvenima, cetri mjeseca je boravio u istraznom zatvoru, od strijeljanja ga spasilo kratkotrajno partizansko oslobodjenje grada. Oporavlja se u kuci pored, kod komsije. Iznenada, na odsustvo iz 13. brdske mu dolazi brat. Mati pere i susi dvije uniforme. Poslije, svako na svoju stranu.

Na fotografiji gore, iznad jerusalemskog muftije stoji "kriegs jahre 1942". Nije moguce, jer je 13. brdska formirana 1943, kada je u posjetu i dosao jerusalemski muftija.
Vjerovatno je posrijedi neka greska jer je Sarajman kopirao pomenutu fotografiju iz knjige Rolanda Kalteneggera :Totenkopf und Edelweiss(mrtvacka glava i runolist= simbolicna obiljezja SS lovackih divizija)
Primjetio sam i na drugim dokumentima da u na vrhu stranice stoji ratna godina 1942 ali je dokument iz 1944 godine. Na slici koju si pomenuo a tice se muftijine inspekcije Handzar divizije, slika vjerovatno datira iz januara 1944 i to za vrijeme kad se divizija nalazila na obuci u Neuehammeru u Sleziji.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1375 Re: Handzar divizija

Post by asurbanipal »

Dobio od jednog prijatelja na čitanje. Knjiga ima 481. stranicu, sa bibliografijom i sadržajem sveukupno 493. stranice. Tek sam na početku, ali sa stanovišta mog zanimanja za sada kvalitetna knjiga.


Image
Post Reply