Hajmo malo o religijama..

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#1 Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

i koje promjene bi bile korisne. Malo skakljiva tema, ali mislim da je zanimljiva i postavljena je iz dobrih namjera.

Meni licno razlicite religie su najveca glupost ovoga svijeta...Svi ljudi bi trebali da vjeruju u jednog Boga..ali kad je vec tako kako je..hajde da vidimo sta bi moglo da se promjeni da bi mozda svijet bio sretniji i da bi religije bile fer prema svojim vjernicima.

Prije par dana sam bila na bazenu sa svojim sinom..topao dan ..sunce upeklo ..na bazen dolazi familija..Otac, majka kcerka i sin.

Majka I kcekra su zamotane..sjedaju na stepenice da bi uhvatile malo hlada koji je pruzao krov iznad njihovih glava..
Sin I tata su se skinuli u kupace I baskare se po bazenu, smiju se ,zezaju se ,plivaju dok njih dvije se znoje I sve to posmatraju..Pitam se kako se one osjecaju u tom momentu?
I pitam vas da li je to fer?

Druga prica..
Upoznala sam jednog hrvatskog svestenika…vesao tip, inteligentan I igrom slucaja (kako kaze) je zavrsio na poziciji na kojoj je..odlican u svom poslu ,odlican govornik, vodja I ostalo…ali najvjerovatnije ce napustiti taj poziv jer zeli da se zeni I ima djecu.
Da li je fer da se svecenicima brani da imaju familiju? Nije ..naravno da nije ..
Mislim da bi svijet bio mnogo srecniji kada bi se izvrsile korekcije u religijama kao sto su ove dvije iz mog primjera,a to je da se zenama muslimankama dozvoli da budu otkrivene I da se svecenicima da dozvola da imaju svoje familije?

Slazete li se sa ovim I da li imate I vi neke promjene koje biste uveli u b8ilo koju od religija u cilju stvaranja pravednijeg I sretnijeg svijeta oko nas.
Last edited by Najljepsa on 08/06/2009 21:24, edited 1 time in total.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#2 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by dr.Gonzo »

Da citiram dr. House-a :D
Religion is placebo for masses
U tom kontekstu, religija je bitan drustveni fenomen vrijedan naucnog proucavanja. Sa druge strane, o "istinitosti" velikih religija mislim da uopste nema smisla raspravljati. Isto kao sto se ne raspravja o istitinitosti epa o Gilgamesu. Ili o Crvenkapici.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#3 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by chengaba »

[sound of villagers with torches approaching] :D

Sto se mene tice, religija je samo naprednija verzija bontona koja na isti navodi putem straha.

Naravno, ima ljudi kome ovaj odnos podrazumijeva ljubav, ali sam opet ubijedjen da je primarno to inducirano strahom (od malih nogu).
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#4 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

"U tom kontekstu, religija je bitan drustveni fenomen vrijedan naucnog proucavanja."

Smatram da je na neki nacin religija neophodna da bi se mase drzale pod kontrolom ..(mnogo lakse sa religijom nego policijom)..ali te poneke stege koje pojedine religije vuku sa sobom su stvarno bespotrebne i treba ih se sto prije rijesiti..jer zatupljulju , jer su nezdrave itd.
Last edited by Najljepsa on 08/06/2009 17:35, edited 1 time in total.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#5 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

Chengaba, bravo, potpuno se slazem s tobom..kada sam citala neke isjecke iz svetih knjiga..u jednom od njih pise…da zene ne treba da dolaze u svetu gradjevinu za vrijeme menstruacije..kao navodno jer su neciste..ili tako nesto..Ali pravi razlog je vjerovatno sto u to doba nije bilo ulozaka I tampona (da prostite muski), pa je za zenama na klupama ostajao trag ..dok se nije neko sjetio da uvede to kao sveto pravilo.
Naravno kako se svijet mijenja (nastankom ulozaka I tampona), ovo pravilo bi moglo da se prekrizi ,jer je nepotrebno.
I ne samo to vec I mnoga druga pravila I zakoni iz svetih knjiga.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#6 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

Znamo da su se nekada ratovi vodili zbog zena i njihove ljepote..mozda su i silovanja bila mnogobrojnija u doba kada su se svete knjige pisale..mozda je zbog toga u to doba bilo neophodno da zene budu zamotane ..danas sigurno to vise nije slucaj.
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#7 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MoHiKaNaC »

Skakljiva tema i nekako nejasno postavljena...

O cemu se radi? Ako ce se diskutovati o prirodi religije, to je vec puno puta uradjeno. Ako je tema kritika religije onda i je i to vec sazvakana tematika jer na svakoj temi koja se tice ateizma ''kritike na racun religije'' nisu izostajale...

Ono sto bi moglo biti tema jeste da se raspravlja o nekim aspektima religije/a koji ljudima otezavaju zivot. O tome bi se dalo razgovarati i smatram da bi bilo jako interesantno cuti ponesto o razlicitim religijama i pravilima ili zabranama koje te religije postavljaju i mozda potraziti smisao istih. Naravno, veoma je vazno ostati dobronamjeran u jednoj takvoj diskusiji obzirom da su ljudi vjernici veoma osjetljivi kada je u pitanju njihova religija i uvrede koje mogu doci s te strane...

@Najljepsa, nisam bas siguran u tvoju dobronamjernost jer si na samom pocetku rekla da su religije za tebe najveca glupost ovog svijeta. Sumnjam da sa takvim stavom mozemo imati kvalitetnu raspravu...
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#8 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

"Ono sto bi moglo biti tema jeste da se raspravlja o nekim aspektima religije koji ljudima otezavaju zivot. O tome bi se dalo razgovarati i smatram da bi bilo jako interesantno cuti ponesto o razlicitim religijama i pravilima ili zabranama koje te religije postavljaju i mozda potraziti smisao istih. Naravno, veoma je vazno ostati dobronamjeran u jednoj takvoj diskusiji obzirom da su ljudi vjernici veoma osjetljivi kada je u pitanju njihova religija i uvrede koje mogu doci s te strane..."

Tema je upravo to ..pravila i zabrane koje otezavaju zivot vjernicima a koja nemaju (ako nista a ono u danasnje vrijeme)nikakvo logicno/pozitivno objasnjenje za svoje postojanje

"@Najljepsa, nisam bas siguran u tvoju dobronamjernost jer si na samom pocetku rekla da su religije za tebe najveca glupost. Sumnjam da sa takvim stavom mozemo imati kvalitetnu raspravu..."

Ja nisam rekla da su religije glupost,vec da su RAZLICITE religije glupost.
Religija ima smisla za mene samo onda ako su ista pravila tj ako je jedna religija za sve ljude..Religija koja je ispunjena dobrim namjera ,ljubavi i toplinom.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#9 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

Anyway, da li igdje u Kuranu pise da se zene trebaju zamotaviti i zasto?
i ako neko zna ,gdje je zapisano pravilo da se svestenici ne smiju zeniti?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by mousstapha »

One promjene koje bih ja volio vidjeti ticu se samih religijskih institucija. Danas se desava da mnoge vjerske vodje propagiraju suprotne vrijednosti od onih koje su osnovna nacela tih religija. Skoro u svim religijama je Bog jedan i za sve ljude na svijetu, sto pokazuje da su svi ljudi jednaki i da nema smisla isticati razlike medju njima bez obzira na njihova religijska ubjedjenja.
Takvim djelovanjem, ja mislim da ne bi bilo potrebe da se ujedinjuju i imaju jednog Boga. Jedna pored druge bi mogle djelovati bez problema.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#11 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Najljepsa »

pa do sada se bas i nije pokazalo da u miru mogu jedna pored druge da funkcionisu.
semir007
Posts: 64
Joined: 05/04/2006 16:33
Location: Visoko

#12 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by semir007 »

Svaki proizvod ima svoj manual tj dokumentaciju za upotrebu.

Covjek je stvoren od Boga i sa malo zakasnjenja stigla su 3 manuala preko wirelessa ( Tora, Biblija i Kuran )
Ustvari, mozda je to ipak jedan manual , ali zbog loseg prijama na access pointu, imamo vise verzija.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#13 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by andrija2007 »

Najljepsa wrote:"U tom kontekstu, religija je bitan drustveni fenomen vrijedan naucnog proucavanja."

Smatram da je na neki nacin religija neophodna da bi se mase drzale pod kontrolom ..(mnogo lakse sa religijom nego policijom)..ali te poneke stege koje pojedine religije vuku sa sobom su stvarno bezpotrebne i treba ih se sto prije rijesiti..jer zatupljulju , jer su nezdrave itd.
Izvinjavam se, sto ovako upadam na temu, cini mi se da "bezpotrebno" nije ispravno, vec se kaze bespotrebno?
Lapsus calami,Najljepsa? :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#14 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by andrija2007 »

O temi: Islam i Krscanstvo/Hriscanstvo(izaberite) hvala bogu, nisu jedine religije koje postoje na svijetu, izbor je zaista
vise nego obilat, kao u npr. u kvalitetno opremljenoj samoposluzi! :)
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#15 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MoHiKaNaC »

semir007 wrote:Svaki proizvod ima svoj manual tj dokumentaciju za upotrebu.

Covjek je stvoren od Boga i sa malo zakasnjenja stigla su 3 manuala preko wirelessa ( Tora, Biblija i Kuran )
Ustvari, mozda je to ipak jedan manual , ali zbog loseg prijama na access pointu, imamo vise verzija.
I ja bih rekao da je u pitanju jedan manual koji je imao nekoliko update-a, i nista vise...
User avatar
fatality
Posts: 2153
Joined: 24/02/2008 14:11

#16 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by fatality »

MoHiKaNaC wrote:
semir007 wrote:Svaki proizvod ima svoj manual tj dokumentaciju za upotrebu.

Covjek je stvoren od Boga i sa malo zakasnjenja stigla su 3 manuala preko wirelessa ( Tora, Biblija i Kuran )
Ustvari, mozda je to ipak jedan manual , ali zbog loseg prijama na access pointu, imamo vise verzija.
I ja bih rekao da je u pitanju jedan manual koji je imao nekoliko update-a, i nista vise...
pa ako je tako , onda mi tek nije jasno kako neko moze vjerovat u Boga
jer se pretpostavlja da su te knjige dosle od nekog bica koje sve zna , koje ne ovisi u vremenu , prostoru ... , a isto tako znamo da je biblija zastupala stav da je zemlja ravna , elem i sam znas sta hocu reci :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#17 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by andrija2007 »

fatality wrote:
MoHiKaNaC wrote:
semir007 wrote:Svaki proizvod ima svoj manual tj dokumentaciju za upotrebu.

Covjek je stvoren od Boga i sa malo zakasnjenja stigla su 3 manuala preko wirelessa ( Tora, Biblija i Kuran )
Ustvari, mozda je to ipak jedan manual , ali zbog loseg prijama na access pointu, imamo vise verzija.
I ja bih rekao da je u pitanju jedan manual koji je imao nekoliko update-a, i nista vise...
pa ako je tako , onda mi tek nije jasno kako neko moze vjerovat u Boga
jer se pretpostavlja da su te knjige dosle od nekog bica koje sve zna , koje ne ovisi u vremenu , prostoru ... , a isto tako znamo da je biblija zastupala stav da je zemlja ravna , elem i sam znas sta hocu reci :)
Vic na temu: Vjernik ( radi politicaly correct moze bilo koje vjere ) dosao pred Boga, i pita bili mogao
da bude pusten Raj.
A Bog ga pita da li je to necim zasluzio.
Vjernik odgovara skruseno, pa eto cijeli zivot sam prozivio kako nalaze Knjiga.
Bog odgovara, mora da je u pitanju nesporazum, mi ne izdajemo bilo kakve vrste knjiga! :)
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#18 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MoHiKaNaC »

fatality wrote:
MoHiKaNaC wrote:
semir007 wrote:Svaki proizvod ima svoj manual tj dokumentaciju za upotrebu.

Covjek je stvoren od Boga i sa malo zakasnjenja stigla su 3 manuala preko wirelessa ( Tora, Biblija i Kuran )
Ustvari, mozda je to ipak jedan manual , ali zbog loseg prijama na access pointu, imamo vise verzija.
I ja bih rekao da je u pitanju jedan manual koji je imao nekoliko update-a, i nista vise...
pa ako je tako , onda mi tek nije jasno kako neko moze vjerovat u Boga
jer se pretpostavlja da su te knjige dosle od nekog bica koje sve zna , koje ne ovisi u vremenu , prostoru ... , a isto tako znamo da je biblija zastupala stav da je zemlja ravna , elem i sam znas sta hocu reci :)
Pa sad ne bih se slozio... Knjige prije Kur'ana su bile namijene odredjenim narodima dok je Kur'an poslat citavom covjecanstvu. I to bi trebala da bude konacna verzija tog manual-a, tako Bog kaze...

S druge strane, ne znam bas da Biblija tvrdi da je zemlja ravna...
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#19 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by nino90 »

predlazem da napravimo novu religiju
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#20 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by piupiu »

Nesavrsenstvo religije sastoji se u tome sto joj je dozvoljeno da se petlja izmedju covjeka i Boga (kao i izmedju covjeka i covjeka). Nekad mi se cini da ona stoji izmedju njih da bi ih razdvojila, a ne spojila. Mislim da je Bogu, kao savrsenom bicu, covjek vrlo los i potpuno neprimjeren posrednik. Bog se osjeca, ne uci se kroz knjige, zakone i sisteme. Religija je, za mene, neprimjerena instrumentalizacija savrsenstva. Izvinjavam se unaprijed svima kojima ce ovo zvucati blasfemicno.
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#21 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MoHiKaNaC »

piupiu wrote:Nesavrsenstvo religije sastoji se u tome sto joj je dozvoljeno da se petlja izmedju covjeka i Boga (kao i izmedju covjeka i covjeka). Nekad mi se cini da ona stoji izmedju njih da bi ih razdvojila, a ne spojila. Mislim da je Bogu, kao savrsenom bicu, covjek vrlo los i potpuno neprimjeren posrednik. Bog se osjeca, ne uci se kroz knjige, zakone i sisteme. Religija je, za mene, neprimjerena instrumentalizacija savrsenstva. Izvinjavam se unaprijed svima kojima ce ovo zvucati blasfemicno.
Interesantno...

Moze jedno pitanje? Cini mi se da ne dovodis u pitanje postojanje Boga. Da li smatras da su religiju izmislili ljudi ili Bog zaista stoji iza iste? Ako stoji Bog, po tebi savrseno bice, koji je stvorio religiju koja je tako nesavrsena zar to nije pomalo kontradiktorno, tj. zar to ne dovodi u pitanje savrsenost Boga?
User avatar
@ngel
Posts: 400
Joined: 04/05/2009 14:01

#22 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by @ngel »

Ne mozemo od religije uzimati samo ono sto nam se dopada i sto nam odgovara u nekom momentu, a ono sto nam se ne svidja odbaciti, kad bismo svi zivjeli po Bozijim zakonima, bez obzira na raznolikost religija, svi bismo bili sretni i zadovoljni.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by piupiu »

MoHiKaNaC wrote:
piupiu wrote:Nesavrsenstvo religije sastoji se u tome sto joj je dozvoljeno da se petlja izmedju covjeka i Boga (kao i izmedju covjeka i covjeka). Nekad mi se cini da ona stoji izmedju njih da bi ih razdvojila, a ne spojila. Mislim da je Bogu, kao savrsenom bicu, covjek vrlo los i potpuno neprimjeren posrednik. Bog se osjeca, ne uci se kroz knjige, zakone i sisteme. Religija je, za mene, neprimjerena instrumentalizacija savrsenstva. Izvinjavam se unaprijed svima kojima ce ovo zvucati blasfemicno.
Interesantno...

Moze jedno pitanje? Cini mi se da ne dovodis u pitanje postojanje Boga. Da li smatras da su religiju izmislili ljudi ili Bog zaista stoji iza iste? Ako stoji Bog, koji je kako kazes savrseno bice, stvorio religiju koja je tako nesavrsena zar to nije pomalo kontradiktorno, tj. zar to ne dovodi u pitanje savrsenost Boga?
Za mene ne, jer sam ateista i smatram da su religiju stvorili ljudi. Ali isto tako imam vrlo istancan osjecaj/razmisljanje o onome sto se zove osjecanje Boga. Pricali smo puno na tu temu nekad davno ovdje -- uvodni post otprilike sazima moje razmisljanje na tu temu.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... +misljenje
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#24 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MoHiKaNaC »

skolarac wrote:Da je Bog htio,bila bi jedna religija na zemlji,vjera je najvece iskusenje za covjeka,covjek ima slobodu izbora da izabere koju religiju da slijedi,posto Bog ima neograniceno znanje i mudrost,On zna najbolje sta je dobro,a sta lose za covjeka,svaka zabrana je korisna za covjeka,tako da besmisleno praviti korekcije u vjeri,svaka korekcija vodi u zabludu,svaka zabluda na pogresan put.
Da ali sta reci recimo za katolicke svecenike koji ne smiju da stupaju u spolni odnos dok pravoslavni svecenici nemaju takvu zabranu, a svi znamo da su se ta oba religijska pravca razvila iz istog korijena? Koliko je onda ta zabrana logicna? Je li stvar u ljudskom tumacenju Bozije rijeci ili...?
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#25 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by andrija2007 »

Naslov teme nije "Hajmo puno ( ili opet ) o Islamu i Krscanstvu", vec je "Hajmo malo ( podvlacim malo ) o religijama,
znaci ima jos religija osim ove dvije, e sad ko to ne zna, ne znaci da mora da vergla jedno te isto, ko svabo trala-la,
vec ima previse, ovakvog besplodnog prepucavanja na slicnim temama, pa bujrum!
Post Reply