Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#476 Re: Hajmo dati krv!

Post by BJB »

Nasla sam dvoje, od rodjaka supruga je A+, a rekli su mi da drugi doza moze biti neke druge krvne grupe, tako da ce dati rodica koja je O- ili tetak za kojeg ni ne znam koja je krvna grupa.
Holowey, hvala na odgovoru.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#477 Re: Hajmo dati krv!

Post by holowey »

BJB wrote:Nasla sam dvoje, od rodjaka supruga je A+, a rekli su mi da drugi doza moze biti neke druge krvne grupe, tako da ce dati rodica koja je O- ili tetak za kojeg ni ne znam koja je krvna grupa.
Holowey, hvala na odgovoru.
0- moze dati svakome, a primiti samo 0-, pa ako ima mogucnosti zamoli tu rodicu...neka se prijavi kao dobrovoljni davaoc :D :thumbup:
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#478 Re: Hajmo dati krv!

Post by BJB »

Rodica bi darovala krv redovno da joj je zeljezo uvijek na dobrom nivou. Sad se posrecilo da je na granici. :D Inace joj mama ne bi dopustila.
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#479 Re: Hajmo dati krv!

Post by zipoo »

Ako bude trebalo jos A+ tu sam. Mislim da su dovoljna 2 mjeseca za ponovno davanje krvi
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#480 Re: Hajmo dati krv!

Post by dust in the wind »

holowey wrote:
BJB wrote:Trebam na operaciju i receno mi je da trebam naci nekoga da da dvije doze krvi odgovarajuce krvne grupe.
Koliko je jedna doza krvi kolicinski u ml/gr ili kako se vec racuna?
Moze li mi jedna osoba dati dvije doze krvi?
Izvinjavam se ako sam sta lupila, nisam od desete godine zivota imala nikakvu operaciju i sad se uopste ne snalazim, tako da vas molim da mi objasnite ovo ako znate.
dr.gog zna tacno ali mislim da je jedna doza 450ml, muski svaka tri mjeseca, zene svakih sest... dupla doza, tesko da ce pristati da vade toliko jer bi moglo negativno uticati na zdravlje davaoca... koja ti krvna grupa i rh faktor treba?
žene svaka 4 mjeseca mogu davati krv. jedan čovjek, jedna doza... samo se može deseiti da nekom uzmu pola doze, zbog težine, tlaka ili šta već.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#481 Re: Hajmo dati krv!- video

Post by dr.gog »

Žene mogu darivati krv svakih 4 mjeseca, a muškarci 3 :izet: .

Svi daju jednaku količinu, oko 425 ml krvi. Jedina razlika je u vrstama kesa za prikupljanje krvi, a to ovisi od potreba pacijenata.

Svaki put kada darujete krv, ne darivate samo za JEDNU osobu, jer se preradom , preciznije centrifugiranjem, krv dijeli na dva do tri dijela (deplazmatisana krv, plazma, trombociti- tzv. "triplex" ,ili kese sa specijalnim filterima namjenjene djeci itd.). Dakle, vaše darivanje ide prema dvije do tri osobe iste krvne grupe :) .

Na linku ispod možete vidjeti kako izgleda darivanje krvi uživo u terenskim uvjetima- tv Pink 24.08.2016.

User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#482 Krvne grupe

Post by dr.gog »

Historijat krvnih grupa

U transfuzijskoj medicini je najpoznatiji sistem AB0 krvnih grupa., koji ima i najveći praktični značaj. Ustanovio ga je 1900. Godine dr.Karl Landsteiner nakon ispitivanja krvi osoblja svoje laboratorije. Dr. Landsteiner je 1930. godine za ovo iznimno važno otkriće dobio i Nobelovu nagradu. Deset godina poslije, u suradnji sa Levineom, Stetsonom i Wienerom, otkriven je i Rhesus faktor.

Osobine i značaj krvnih grupa u transfuzijskoj medicini

U ljudskoj populaciji , procentualno je najzastupljenija krvna grupa A (41%), zatim 0 (39%), a slijede ih B (15%) i najmanje zastupljena AB (5%) krvna grupa. Sam termin “krvna grupa” u užem smislu označava antigene koji se nalaze na površini eritrocita, a po hemijskom sastavu su ugljikohidrati. Navedeni antigeni se također nalaze i u većini tjelesnih tekućina, npr.pljuvački, znoju ili suzama, što je od manjeg kliničkog značaja.

U AB0 sistemu postoje dva antigena: A i B antigen. Nastaju djelovanjem dva sistema gena koji se nalaze na raznim hromosomima. To su sistemi AB0 i H gena. Geni A i B , pojednostavljeno rečeno, produkuju enzime koji potiču vezivanje određenih šećera na već postojeći antigen H pretvarajući ga tako u antigen A , B ili AB. To su antigeni uvijek dokazivi laboratorijskim testovima za određivanje krvnih grupa.

Gen 0 ne produkuje navedene enzime koji mijenjaju antigen H, tako da na površini eritrocita osoba krvne grupe 0 postoji samo nepromijenjen antigen H.

Šećer koji je karakterističan za krvnu grupu A je N-acetilgalaktozamin, dok je za krvnu grupu B karakteristična D-galaktoza. U krvnoj grupi AB su prisutni i jedan i drugi šećer.

Najveći značaj krvnih grupa u praktičnoj medicini je njihova podudarnost/kompatibilnost prilikom transfundiranja krvi darivaoca primaocu- pacijentu. Da bi se izvršila uspješna transfuzija krvi, krvna grupa darivaoca i primaoca moraju biti kompatibilne.

U plazmi osoba krvne grupe A ,B, i 0 su uvijek prisutna anti-B(Kg A), anti-A (Kg B), odnosno anti-A i anti-B antitijela(Kg 0), koji su po sastavu globulini(IgM za A i B i IgG za 0 grupu). U plazmi osobe krvne grupe AB nema antitijela.

Ova antitijela se stvaraju u krvi djeteta u dobi od 3 do 6 mjeseci, a prije toga se ne mogu dokazati, već se u serumu mogu naći antitijela majke. Dakle, ukoliko bi se primaocu A, B ili 0 krvne grupe transfundirala inkompatibilna krv, došlo bi do reakcije brzog razaranja eritrocita unutar krvnih žila (teška hemolitička reakcija), sa mogućim letalnim ishodom.

Shodno tome , osobe AB krvne grupe su univerzalni primatelji krvi, jer u krvi nemaju antitijela koja bi po primljenoj transfuziji drugih krvnih grupa izazvala razaranje eritrocita. Osobe 0 krvne grupe, nasuprot tome, su univerzalni darivaoci jer na njihovim eritrocitima nema A ili B antigena.Važno je napomenuti da prilikom određivanja pogodnosti doze za pacijenta, veoma važnu ulogu ima i antigen D, koji je jako imunogen, i najbitniji u Rh sistemu krvnih grupa.Hemijski pripada bjelančevinama.

Prisustvo ili odsutnost tog antigena označava neku grupu kao pozitivnu(RhD+) ili negativnu(RhD-).U praksi se RhD faktor standardno određuje uz krvne grupe AB0 sistema, a najčešći je pozitivni (85%), dok negativni ima 15% populacije.

Podgrupe A i B i njihov praktični značaj

Oko 80% osoba ima krvnu podgrupu A1 ili A1B, a 20% A2 ili A2B. Krvne podgrupe B su izuzetno rijetke. A1/A1B podgrupa ima mnogo veći broj antigena na površini eritrocita od podgrupe A2/A2B . U praksi to znači da A1 podgrupa znatno jače i brže aglutinira (tj. antitijelima povezuje eritrocite u vidljivu mrežu).

U podgrupi A2 i A2B na eritrocitima postoji znatno manje antigena, dok ih se na također poznatim A3,Ax,Am podgrupama dosta teško određuje. U praksi se ova osobina podgrupe A2 očituje slabom i teško vidljivom aglutinacijom, što može dovesti do zamjene sa 0 krvnom grupom prilikom orijentacionog, preliminarnog određivanja krvne grupe na pločici.

Zbog toga je u orijentacioni test , kao kontrola i potvrda ,uključen i anti-A,B serum koji bolje aglutinira eritrocite slabijih podgrupa A ili B, i uvijek daje pozitivnu reakciju ukoliko je krv A i B grupe.

Osnove nasljeđivanja AB0 krvnih grupa

Svaka osoba nasljeđuje dva gena AB0, po jedan od svakog roditelja. Geni A i B su dominantni ,a 0 gen je recesivan. Osobe koje su naslijedile od roditelja gen A i 0, odn. gen B i 0, zovu se heterozigoti, dok osobe koje su naslijedile dva A ili dva B gena predstavljaju homozigote. I jedni i drugi na svojim eritrocitima imaju antigen A odn. B.

Npr., roditelji heterozigoti za gen A , otac A0 i majka A0 , mogu imati djecu krvne grupe A ili 0. U slučaju roditelja heterozigota A0 i B0, djeca mogu imati krvne grupe A, B, AB i O. Kod homozigotnih roditelja, npr. U kombinaciji AA i BB, djeca mogu biti A, B,ili AB a nikako 0 krvna grupa.

Osnovne metode određivanja krvnih grupa

Osnovne metode određivanja krvnih grupa se temelje na aglutinaciji (sljepljivanju) eritrocita pod djelovanjem antitijela iz reagensa. Prva i najjednostavnija metoda je orijentaciono/preliminarno određivanje krvne grupe na pločici. Vrši se miješanjem testnog anti-A, anti-B, eventualno anti A,B ,i Rh(D) seruma sa uzorkom krvi koja se ispituje, na za to propisanoj podlozi. Krvna grupa se dokazuje optički po viđenju aglutinacije na određenom testnom polju, što se koristi i prilikom akcija dobrovoljnog darivanja krvi na terenu gdje je potrebno brzo ustanoviti krvne grupe kod velikog broja darivalaca.

Ostale metode su laboratorijske i zahtijevaju posebnu sofisticiranu opremu, te uzorak venske krvi iz kubitalne vene uzet u vakuumsku epruvetu. Tako uzeta krv se centrifugira,a zatim se pomoću reagensa automatski dokazuje i antigen na eritrocitima, i antitijela u serumu,čime se potvrđuje preliminarni test. Određivanje krvnih grupa na eritrocitima i u serumu se mora uvijek slagati. Tako se dobija konačni nalaz koji izdaje isključivo ljekar ,specijalista transfuziolog.

Laboratorijsko potvrđivanje krvne grupe je obavezno na svakom uzorku darovane krvi, i samo tako potvrđena krvna grupa se unosi u zdravstvenu legitimaciju građanina/pacijenta, ili karton darivaoca krvi.

@dr.gog
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45210
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#483 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

zbog apela zavoda za transfuziologiju o slabim zalihama, tema će se vidjeti na svakom podforumu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#484 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

Dr.gog majstor teme. :thumbup:

Još možda 1-2 sedmice i spreman sam da dam slijedeću dozu.

AB ready. :D
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#485 Re: Hajmo dati krv!

Post by kB27 »

BJB wrote:Rodica bi darovala krv redovno da joj je zeljezo uvijek na dobrom nivou. Sad se posrecilo da je na granici. :D Inace joj mama ne bi dopustila.
Čisto da ne zbunjujemo druge koji prate temu i možda su u dilemi 'darovati ili ne darovati'. :) Ako bilo koji od parametara koji se testiraju neposredno prije darivanja krvi (opće stanje organizma, pritisak, puls, 'željezo' (tj. hemoglobin ako se ne varam, ali ljudi to zovu željezo)) nije zadovoljavajući - donor neće darivati krv. Dakle, nema tu šta mama da dopušta ili ne dopušta. :mrgreen:

Usput, jedno pitanje za dr. gog-a. :) Da li postoji ikakva korelacija između darivanja krvi i ortostatske hipotenzije? U smislu da redovno darivanje pozitivno/negativno utječe na ovu 'bolest'. :)
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#486 Re: Hajmo dati krv!

Post by BJB »

kB27 wrote:
BJB wrote:Rodica bi darovala krv redovno da joj je zeljezo uvijek na dobrom nivou. Sad se posrecilo da je na granici. :D Inace joj mama ne bi dopustila.
Čisto da ne zbunjujemo druge koji prate temu i možda su u dilemi 'darovati ili ne darovati'. :) Ako bilo koji od parametara koji se testiraju neposredno prije darivanja krvi (opće stanje organizma, pritisak, puls, 'željezo' (tj. hemoglobin ako se ne varam, ali ljudi to zovu željezo)) nije zadovoljavajući - donor neće darivati krv. Dakle, nema tu šta mama da dopušta ili ne dopušta. :mrgreen:

Usput, jedno pitanje za dr. gog-a. :) Da li postoji ikakva korelacija između darivanja krvi i ortostatske hipotenzije? U smislu da redovno darivanje pozitivno/negativno utječe na ovu 'bolest'. :)
kB27, moja greska, rodicina mama radi u laboratoriji gdje se radi testiranje krvi i urina..A rodica je bila anemicna do nedavno i srecom hemoglobin joj je bio dobar prije nego sto je donirala krv za mene.
za slucaj da dr. gog ne uprati vase pitanje
Usput, jedno pitanje za dr. gog-a. :) Da li postoji ikakva korelacija između darivanja krvi i ortostatske hipotenzije? U smislu da redovno darivanje pozitivno/negativno utječe na ovu 'bolest'. :)
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#487 Re: Hajmo dati krv!

Post by kB27 »

BJB wrote: kB27, moja greska, rodicina mama radi u laboratoriji gdje se radi testiranje krvi i urina..A rodica je bila anemicna do nedavno i srecom hemoglobin joj je bio dobar prije nego sto je donirala krv za mene.
za slucaj da dr. gog ne uprati vase pitanje
Moguće da ja nisam upratio cijelu priču od početka (ako je bilo priče na prethodnim stranicama). :) Nadam se da je sada s Vama/tobom sve ok, zbog čega god je trebala krv. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#488 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kB27 wrote:
BJB wrote:Rodica bi darovala krv redovno da joj je zeljezo uvijek na dobrom nivou. Sad se posrecilo da je na granici. :D Inace joj mama ne bi dopustila.
Čisto da ne zbunjujemo druge koji prate temu i možda su u dilemi 'darovati ili ne darovati'. :) Ako bilo koji od parametara koji se testiraju neposredno prije darivanja krvi (opće stanje organizma, pritisak, puls, 'željezo' (tj. hemoglobin ako se ne varam, ali ljudi to zovu željezo)) nije zadovoljavajući - donor neće darivati krv. Dakle, nema tu šta mama da dopušta ili ne dopušta. :mrgreen:

Usput, jedno pitanje za dr. gog-a. :) Da li postoji ikakva korelacija između darivanja krvi i ortostatske hipotenzije? U smislu da redovno darivanje pozitivno/negativno utječe na ovu 'bolest'. :)
Tačno @bjb. Pregled potencijalnog darivaoca se obavlja po unaprijed određenoj proceduri od koje se ne odstupa. Eventualno se, ukoliko ljekar na pregledu nije siguran, uvijek se konsultira dežurni specijalista transfuziologije . Uzimanje podataka o vašem zdravlju , anamneza, je zasnovano na međusobnom povjerenju i obavezi ljekara o čuvanju podataka.

Ortostatska hipotenzija može biti uzrokovana raznim faktorima, poremećajima zdravlja. Neki od njih sprečavaju i darivanje krvi. Nažalost, nije moguće putem foruma objasniti sve detalje :roll:

Ukoliko želite, pozivam vas da ovo pitanje uputite lično putem telefona,a ljekar će vam vrlo rado objasniti i dati razumljivu i stručnu pouku.

Tel:+387 33 567 304
+387 33 567 302

e-mail: [email protected]

Drugi prijedlog je da dođete u Zavod za transfuziju gdje uvijek možete dobiti potrebne savjete, bez čekanja ili najave. :)
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#489 Re: Hajmo dati krv!

Post by kB27 »

@dr.gog hvala Vam puno, najvjerovatnije da ću uskoro naći vremena da dođem i uživo o tome razgovaram - vjerovatno je to najbolja i najlakša opcija. Nisam primijetio nikakvu korelaciju između darivanja krvi i ortostatske hipotenzije (npr. da imam više problema nakon darivanja krvi, i slično) ali sigurno nije na odmet napraviti odgovarajuće provjere. :)
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#490 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Neki dan 33 put darovao krv. Par sati nakon darivanja vozio bicikl 6-7 km, a mislio sam i trčati redovnu dionicu od 5 km ali nije mi se dalo. Zato sam sljedeći dan normalno trčao.
Hoću reći ovima koji se nećkaju - život narode teče najnormalnije. :razz:
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#491 Re: Hajmo dati krv!

Post by palestinka »

@dr.gog jedno pitanje. Davanje krvi općenito poboljšava zdravlje i stanje davalaca i krv se oduvijek, ako ne daval, ispuštala. Pijavice, hidžama...danas je naravno humanije i ljepše dati krv i pomoći drugome, ali i sebi, jasno, ali me interesuje šta se događa u organizmu nakon davanja krvi i na koji način to utiče na poboljšanje zdravlja davalaca. Hvala
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#492 Re: Hajmo dati krv!

Post by kB27 »

palestinka wrote:@dr.gog jedno pitanje. Davanje krvi općenito poboljšava zdravlje i stanje davalaca i krv se oduvijek, ako ne daval, ispuštala. Pijavice, hidžama...danas je naravno humanije i ljepše dati krv i pomoći drugome, ali i sebi, jasno, ali me interesuje šta se događa u organizmu nakon davanja krvi i na koji način to utiče na poboljšanje zdravlja davalaca. Hvala
dr.gog će ti sigurno dati stručan i naučan odgovor, ali ako sam ja dobro razumio laički bi se moglo objasniti ovako: redovno darivanje krvi potiče organizam na redovno stvaranje (nadoknađivanje) novih krvnih ćelija, čime se sadržaj krvi na neki način 'podmlađuje'. Obnavljanje krvnih ćelija (stvaranje novih i 'izumiranje' starih) se naravno dešava spontano i stalno, ali darivanje potiče njihovo intenzivno stvaranje. :)
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#493 Re: Hajmo dati krv!

Post by palestinka »

kB27 wrote:
palestinka wrote:@dr.gog jedno pitanje. Davanje krvi općenito poboljšava zdravlje i stanje davalaca i krv se oduvijek, ako ne daval, ispuštala. Pijavice, hidžama...danas je naravno humanije i ljepše dati krv i pomoći drugome, ali i sebi, jasno, ali me interesuje šta se događa u organizmu nakon davanja krvi i na koji način to utiče na poboljšanje zdravlja davalaca. Hvala
dr.gog će ti sigurno dati stručan i naučan odgovor, ali ako sam ja dobro razumio laički bi se moglo objasniti ovako: redovno darivanje krvi potiče organizam na redovno stvaranje (nadoknađivanje) novih krvnih ćelija, čime se sadržaj krvi na neki način 'podmlađuje'. Obnavljanje krvnih ćelija (stvaranje novih i 'izumiranje' starih) se naravno dešava spontano i stalno, ali darivanje potiče njihovo intenzivno stvaranje. :)
Da, zvuči logično. Kao neko čišćenje organizma. A laički imam utisak da djeluje i kao otvaranje ventila kao preventiva protiv yakrčenosti krvnih žila, stvaranja ugrušaka. Ne znam koliko je ovo moje razmišljanje naučn6 utemeljeno.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#494 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

palestinka wrote:
kB27 wrote:
palestinka wrote:@dr.gog jedno pitanje. Davanje krvi općenito poboljšava zdravlje i stanje davalaca i krv se oduvijek, ako ne daval, ispuštala. Pijavice, hidžama...danas je naravno humanije i ljepše dati krv i pomoći drugome, ali i sebi, jasno, ali me interesuje šta se događa u organizmu nakon davanja krvi i na koji način to utiče na poboljšanje zdravlja davalaca. Hvala
dr.gog će ti sigurno dati stručan i naučan odgovor, ali ako sam ja dobro razumio laički bi se moglo objasniti ovako: redovno darivanje krvi potiče organizam na redovno stvaranje (nadoknađivanje) novih krvnih ćelija, čime se sadržaj krvi na neki način 'podmlađuje'. Obnavljanje krvnih ćelija (stvaranje novih i 'izumiranje' starih) se naravno dešava spontano i stalno, ali darivanje potiče njihovo intenzivno stvaranje. :)
Da, zvuči logično. Kao neko čišćenje organizma. A laički imam utisak da djeluje i kao otvaranje ventila kao preventiva protiv yakrčenosti krvnih žila, stvaranja ugrušaka. Ne znam koliko je ovo moje razmišljanje naučn6 utemeljeno.
Drago mi je da neki ljudi ovako dobro razumiju proceduru i prate ovu temu. :) "Laički" ste dobro razumjeli :wink:

Pokušaću da na ovo pitanje odgovorim uz pomoć kolega, pa kad pripremimo razumljiv i jednostavan tekst, postavićemo ga ovdje.

Trenutno mogu reći samo jednu činjenicu koja značajno ukazuje da darivanje čini dobro zdravlju. Svakodnevno čujem od darivalaca raznih dobi, zanimanja i pola da se nakon darivanja osjećaju ugodno, neki od njih i na duži period. Često darivaoci u razgovoru navode da imaju manje problema sa spavanjem, povišenim tlakom i glavoboljom, da se osjećaju smirenije i koncentriranije na poslu.

Ipak, nadam se da ću vam uskoro postaviti nešto detaljnije stručne informacije.

Do tada, ne zaboravite, svaki dan trebamo na svojoj strani hrabre građane koji su voljni dati najdragocjeniju tečnost kako bi se spašavali životi ili liječili teško bolesni sugrađani.

Ako se osjećate voljni i zdravi da darujete krv, ne oklijevajte. Posjetite Zavod ili nam javite ako imate grupu ljudi(firma,organizacija, društvo) raspoloženih za darivanje. Uz našu pomoć, možete uvijek organizovati akciju darivanja krvi.

Na ovom linku uvijek imate sve kontakte i informacije.

http://www.ztmfbih.ba/

Hvala svima!
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#495 Re: Hajmo dati krv!

Post by Free Spirit »

Bezze je što nisu imali uređeniju bazu podataka, taman došao do jubilarnog 10. puta i tek tad se sjetim da bih mogao napraviti i onu karticu. I et brojim ponovo :-D

Btw prije su me baš redovno zvali, čim prođu 3 mjeseca. Zadnji put (prije godinu možda) me nazovu u pola ispita i ja nekako na brzinu ukinem poziv. Od tad više nikad nazvali nisu :roll:

Nisam nikad imao apsolutno nikakvih problema poslije davanja krvi, uvijek se odlično osjećao. Tome doprinosi i svijest da sam nekome možda produžio život a meni tih pola sata ne znači ništa.

Ja kad ubjeđujem prijatelje na davanje krvi savjetujem da to rade makar za sebe, jer dobiješ neku vrstu kontrole krvi svaka 3 mjeseca. Pa nek bar zbog toga idu :-D
kB27
Posts: 1069
Joined: 17/02/2016 17:46

#496 Re: Hajmo dati krv!

Post by kB27 »

Ako ti nešto znači, mislim da ti se može upisati u karticu (tj. knjižicu) koliko si do sada puta darovao krv, pa dalje svaki naredni put zasebno. Meni je tako upisano 'darovano 3 puta' kad sam tek dobio knjižicu. Poslije je često nisam ni nosio, ako se zadesim negdje u gradu kad odlučim otići ili kad me nazovu, tako da nije ni upisano sve - ali meni nije ni bitno. :)

Mada nije loše to imati, recimo meni je bilo korisno kad sam ganjao jednu stipendiju - davali su dodatne bodove za osobe koje su donori krvi. Po meni je to lijep gest, kad se već 'država' (ili ko bi već trebao) baš previše i ne brine za donore kao što je to slučaj u nekim zemljama na Zapadu.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#497 Re: Hajmo dati krv!

Post by palestinka »

Free Spirit wrote:Bezze je što nisu imali uređeniju bazu podataka, taman došao do jubilarnog 10. puta i tek tad se sjetim da bih mogao napraviti i onu karticu. I et brojim ponovo :-D

Btw prije su me baš redovno zvali, čim prođu 3 mjeseca. Zadnji put (prije godinu možda) me nazovu u pola ispita i ja nekako na brzinu ukinem poziv. Od tad više nikad nazvali nisu :roll:

Nisam nikad imao apsolutno nikakvih problema poslije davanja krvi, uvijek se odlično osjećao. Tome doprinosi i svijest da sam nekome možda produžio život a meni tih pola sata ne znači ništa.

Ja kad ubjeđujem prijatelje na davanje krvi savjetujem da to rade makar za sebe, jer dobiješ neku vrstu kontrole krvi svaka 3 mjeseca. Pa nek bar zbog toga idu :-D
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#498 Re: Hajmo dati krv!

Post by palestinka »

Kb27 iFree Spirit, odlične ste. Dr gog. hvala i radujemo se i detaljnijem objašnjenju, ne u smislu dodatnog motiva za darivanje krvi nego je zanimljivo znati više.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#499 Re: Hajmo dati krv!

Post by Free Spirit »

Ma ne znači mi vala ništa ali fino bi bilo da imam neki podsjednik radi sebe. Brojim ponovo, sad moram redovnije, da nadoknadim :lol:

E al sad ozbiljno pitanje u vezi ove teme, dešavalo mi se par puta da dam krv a onda mi nekom od prijatelja/rodbine zatreba davalac. Mora li se čekati minimum 3 mjeseca ili bih mogao dati ponovo npr i nakon mjesec-dva od davanja?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#500 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Free Spirit wrote:Ma ne znači mi vala ništa ali fino bi bilo da imam neki podsjednik radi sebe. Brojim ponovo, sad moram redovnije, da nadoknadim :lol:

E al sad ozbiljno pitanje u vezi ove teme, dešavalo mi se par puta da dam krv a onda mi nekom od prijatelja/rodbine zatreba davalac. Mora li se čekati minimum 3 mjeseca ili bih mogao dati ponovo npr i nakon mjesec-dva od davanja?
Mora proći najmanje 3 mjeseca za muškarce i 4 za žene, bez izuzetka :)
Post Reply