Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18696
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#451 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

tututuuuu wrote:
SmokingMan wrote:
kolloring wrote:Image

10-08-2015

Brzinski odradjena i treca donacija.
Sve skupa 10 minuta (sa sokom i keksom).
"Jaro" je beton keks... :thumbup:

Darujte krv,ja bih da ikako smijem,svaki mjesec darivao.

Ja imam malu zamjerku... Na keks. :D Tamo su stvarno divni, gledaju da te opuste, pricaju i vise nego prosjecna osoba (nekad se upitam sta oni rade tamo s tom krvi) :D Ali s obzirom da je to ipak zdravstvena ustanova mozda bi trebali naci neke zdravije kekse ako vec to daju. Npr. hidrogenirana biljna mast je nesto dokazano stetno pa ne ocekujem da cu to dobiti u zdravstvenoj ustanovi, isto da ti cips daju dakon davanja krvi, a ovo je gore. Ja to i kad uzmem proslijedim dalje.
Sada je bio onaj Fit i sokić naravno. :D

Čuo sam da trenutno u bazi imaju oko 20.000 registiranih davalaca krvi,ali,opet se raja tu i tamo slabo odazivaju.
User avatar
SEYOboy
Posts: 313
Joined: 02/08/2011 00:14

#452 Re: Hajmo dati krv!

Post by SEYOboy »

pitajte doktore i medicinske sestre daju li oni krv?
davanje krvi je vrlo opasno po organizam davatelja krvi.
pamet u glavu.
The BEN10
Posts: 7568
Joined: 19/09/2011 09:03

#453 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Obzirom da sam prešao cifru od 30 davanja, sljedeći put ću biti pozvan da dajem trombocite - valjda im je to praksa da tek preko toliko davanja krvi ponude uzimanje trombocita. Oni se inače mogu davati svakih mjesec dana, s tim da postupak vađenja traje nešto duže: 30-45 minuta. 8-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#454 Re: Hajmo dati krv!

Post by hadzinicasa »

nisam sigurna. ja sam preko 35 pa me nisu zvali.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#455 Re: Hajmo dati krv!

Post by dobar osjecaj »

hadzinicasa wrote:nisam sigurna. ja sam preko 35 pa me nisu zvali.
Osjecas li ikakve tegobe kao redovni darivatelj krvi u konktekstu ovog komentara iznad da je darivanje krvi opasno po organizam darivatelja?
The BEN10
Posts: 7568
Joined: 19/09/2011 09:03

#456 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dobar osjecaj wrote:
hadzinicasa wrote:nisam sigurna. ja sam preko 35 pa me nisu zvali.
Osjecas li ikakve tegobe kao redovni darivatelj krvi u konktekstu ovog komentara iznad da je darivanje krvi opasno po organizam darivatelja?
Halali, odgovorit ću i ja.
Lani davao a postio. Bez problema.
Zadnjih godina 4 puta godišnje darujem krv. Nikad nijednog problema, hvala Stvoritelju dragom. Znao sam otići na termin navečer nakon davanja krvi.
E sad, moRebit da ima razlike muško-žensko, to ne bih znao.

A da je opasno dati po organizam darivatelja: :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#457 Re: Hajmo dati krv!

Post by hadzinicasa »

dobar osjecaj wrote:
hadzinicasa wrote:nisam sigurna. ja sam preko 35 pa me nisu zvali.
Osjecas li ikakve tegobe kao redovni darivatelj krvi u konktekstu ovog komentara iznad da je darivanje krvi opasno po organizam darivatelja?
ne. nisam nikad. potrebno je piti vise tekucine u narednim danima i mozda se malo postedjeti (iako nisam ni to nikad), davala sam cak krv i u vrijeme posta bez ikakvih problema. pozeljno je otici na planinu i to je sve.
mada moram priznati nisam istrazivala negativne efekte, buduci da sam iz porodice koja ima veze s medicinom, prihvatih bez preispitivanja misljenje licnog i personalnog :) strucnjaka da darivanje krvi ima pozitivne efekte po organizam.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#458 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

........
Last edited by dr.gog on 15/06/2016 12:12, edited 1 time in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#459 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

SmokingMan wrote:Eo 6-ti dan nakon davanja krvi sam pravo letargičan,nesnosno lijen i mnogo mnogo mi se spava,to mi se još nikada nije desilo.
Možete slobodno doći u Zavod na savjetovanje kako bi se otkrio uzrok, i eventualnu preporuku kako da ubuduće ne osjećate takve tegobe.
tututuuuu wrote:Ja dajem krv. :D Ima li ko ovdje da mi odgovori kakve se pretrage rade kad se uzme krv? Odnosno da li se po tim pretragama moze vidjeti da je je s donorom sve uredu, da nema kakvu bolest, upalu u organizmu, infekciju i sl.?
Prije uzimanja krvi, iz prsta se ubodom specijalne lancete uzima uzorak krvi za određivanje nivoa hemoglobina. Posebnim uređajem Hemocue se rezultat očitava za 10-15 sekundi. Hemoglobin je bjelančevina koja sadrži željezo (Fe) i prenosi kiseonik te je njen nivo jedan od presudnih pokazatelja. Ukoliko je hemoglobin prenizak, darivalac se odbija i daju se upute o vađenju nalaza krvne slike, te o prehrani. Ukoliko se nivo hemoglobina normalizuje u jednom određenom periodu, osoba može darovati krv. Isto tako, ukoliko je nivo hemoglobina previsok, osoba se upućuje na pregled kod specijaliste hematologa kako bi se otkrili eventualni poremećaji krvnog sistema.

Zatim se pristupa ljekarskom pregledu u kojem se mjeri krvni tlak i obavlja razgovor sa darivaocem, gdje se moraju dati svi podaci vezani za zdravlje,a koji su naznačeni u upitniku, uz dodatna pitanja ljekara.

Nakon darivanja se krv odmah testira na sifilis, HIV/AIDS, hepatitis B i C. Također, svaki put se iznova potvrđuje krvna grupa.Rezultati su dostupni svakom davaocu u obliku printanog nalaza,a na lični zahtjev..U slučaju detektovanja infekcija, obavještava se davaoc krvi, a nakon višestruke provjere nalaza.[/quote]
tututuuuu wrote: Ja imam malu zamjerku... Na keks. :D Tamo su stvarno divni, gledaju da te opuste, pricaju i vise nego prosjecna osoba (nekad se upitam sta oni rade tamo s tom krvi) :D Ali s obzirom da je to ipak zdravstvena ustanova mozda bi trebali naci neke zdravije kekse ako vec to daju. Npr. hidrogenirana biljna mast je nesto dokazano stetno pa ne ocekujem da cu to dobiti u zdravstvenoj ustanovi, isto da ti cips daju dakon davanja krvi, a ovo je gore. Ja to i kad uzmem proslijedim dalje.
Skoro svi na tržištu dostupni industrijski proizvodi sadrže nešto masnoće koja spada u biljne masnoće.O "hidrogenizovanim" masnoćama bi bilo potrebno više prostora jer to spada u domen dijetetike. Količina te masnoće sadržana u jednom pakovanju je beznačajna u odnosu na ukupan unos masnoća i metabolizam masnoća u tijelu. Sada se nudi keks od integralnog brašna sa komadićima čokolade i multivitaminski sok od 0,5 l. Sadržaj šećera i vode u tom malo obroku je dostatan za okrepljenje organizma do idućeg uobičajenog obroka
SEYOboy wrote:pitajte doktore i medicinske sestre daju li oni krv?
davanje krvi je vrlo opasno po organizam davatelja krvi.
pamet u glavu.
Niste u pravu :D Na Odjelu za kolekciju i preradu krvi, tj. onoj ekipi koju vidite kada darivate krv radi 12 tehničara i 4 ljekara. Od toga redovno dariva 7 tehničara i 2 ljekara Na odjelu imunohematologije krv darivaju još 3 ili 4 tehničara. Imena svih uposlenika koji su darivaoci nisu tajna, i to je lako provjeriti ukoliko dođete u Zavod :) .

Darivanje krvi nije opasno ukoliko se poštuju stroge procedure, što potvrđuje precizna statistika i medicinska literatura. Ukoliko imate sumnje, slobodno dođite na savjetovanje u Zavod bilo kada u toku radnog vremena gdje će vam ljekar specijalista detaljno objasniti kako darivanje utiče na organizam čovjeka.
The BEN10 wrote:Obzirom da sam prešao cifru od 30 davanja, sljedeći put ću biti pozvan da dajem trombocite - valjda im je to praksa da tek preko toliko davanja krvi ponude uzimanje trombocita. Oni se inače mogu davati svakih mjesec dana, s tim da postupak vađenja traje nešto duže: 30-45 minuta. 8-)
Trombocite možete darivati i nakon 5 uspješnih darivanja, a prethodno će vam biti urađen nalaz krvne slike (KS). Potrebno je da izrazite želju ili da odgovorite potvrdno na upit službenika zavoda u slučaju potrebe. Darivanje trombocita je od životne važnosti za brojne teške pacijente, te apelujem na što više darivalaca da postanu i donori trombocita.
Last edited by dr.gog on 15/06/2016 12:32, edited 1 time in total.
The BEN10
Posts: 7568
Joined: 19/09/2011 09:03

#460 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:
The BEN10 wrote:Obzirom da sam prešao cifru od 30 davanja, sljedeći put ću biti pozvan da dajem trombocite - valjda im je to praksa da tek preko toliko davanja krvi ponude uzimanje trombocita. Oni se inače mogu davati svakih mjesec dana, s tim da postupak vađenja traje nešto duže: 30-45 minuta. 8-)
Trombocite možete darivati i nakon 5 uspješnih darivanja, a prethodno će vam biti urađen nalaz krvne slike (KS). Potrebno je da izrazite želju ili da odgovorite potvrdno na upit službenika zavoda u slučaju potrebe. Darivanje trombocita je od životne važnosti za brojne teške pacijente, te apelujem na što više darivalaca da postanu i donori trombocita.
Znao sam da može i sa manje redovnih darivanja, više puta sam osoblju gore i govorio da bih volio imati što je moguće više darivanja (zato na telefonu imam reminder koji me svaka 3 mjeseca podsjeća da zovem da neko dođe po mene, jer se znalo dogoditi da prođe i po više od 10-15 dana preko 3 mjeseca a niko ne zove. Iako sam kažem naglašavao da mi je dati što više, volio bih barem na 150 nakucati), al evo zadnji put kad sam bio neki momak mi je rekao da su me kao sada evidentirali za darivanje trombocita i da će me zvati.
E sad, jel postoji neka posebna procedura prijavljivanja tu? Ako ništa, kad mi istekne 3 mjeseca i kad budem zvao da dođu reći ću da hoću dati trombocite.

Posebno je insanu nekako drago kad čuješ da sve te doze idu na porodilište, teškim pacijentima. Kud ćeš boljeg osjećaja od pomoći nekome u nevolji. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#461 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote: Znao sam da može i sa manje redovnih darivanja, više puta sam osoblju gore i govorio da bih volio imati što je moguće više darivanja (zato na telefonu imam reminder koji me svaka 3 mjeseca podsjeća da zovem da neko dođe po mene, jer se znalo dogoditi da prođe i po više od 10-15 dana preko 3 mjeseca a niko ne zove. Iako sam kažem naglašavao da mi je dati što više, volio bih barem na 150 nakucati), al evo zadnji put kad sam bio neki momak mi je rekao da su me kao sada evidentirali za darivanje trombocita i da će me zvati.
E sad, jel postoji neka posebna procedura prijavljivanja tu? Ako ništa, kad mi istekne 3 mjeseca i kad budem zvao da dođu reći ću da hoću dati trombocite.

Posebno je insanu nekako drago kad čuješ da sve te doze idu na porodilište, teškim pacijentima. Kud ćeš boljeg osjećaja od pomoći nekome u nevolji. :)
Proces darivanja trombocita se PLANIRA unaprijed i po POTREBAMA :) , jer je upotreba tih trombocita smislena samo na zahtjev ljekara , a za vrlo specifične situacije i najteža oboljenja. Ono zbog čega je darivanje trombocita posebno je to što se na takav način mijenja 6 uobičajenih doza trombocita iz standardnog darivanja krvi, a posebnim sistemom se krv VRAĆA darivaocu. Osim toga, cijena ove procedure je veoma visoka, pa se obavlja samo ukoliko nekome hitno i neodložno trebaju trombociti. Dakle, bićete kontaktirani ukoliko zaista zatreba :wink: . Osjećaj korisnosti i jeste jedan od glavnih motiva i satisfakcija za taj čin.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#462 Re: Hajmo dati krv!

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 23:00, edited 1 time in total.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#463 Re: Hajmo dati krv!

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 23:00, edited 1 time in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#464 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

nargila.ba wrote: Ako sam dobro shvatio, Vi imate neke veze sa transfuziologijom (radite gore ili tako nešto)? Je li tačno da u ljetnim mjesecima, a posebno sad tokom Ramazana, broj darivatelja značajno opadne?
Poznato je da tokom ljeta sve transfuzijske službe imaju više problema da pribave neophodnu krv.

Ramazanski post nije prepreka za darivanje ukoliko darivalac pristane, i ukoliko prođe neophodni pregled. Darivanje ne kvari post. Za dnevno funkcioniranje se obično pribavi između 40 -60 doza krvi, i za sada se u tome uspjeva, uz znatne napore.
nargila.ba wrote:Čisto da podijelim jedno iskustvo, a čuo sam da je još mnogo ljudi doživjelo istu stvar.

Prije 10ak godina mi se počelo iznenada 'otvarati' krvarenje iz nosa. Na početku je to bilo npr. nakon udarca loptom u lice, nakon što me neko slučajno zakači bilo čim po licu, nakon što se udarim na bilo koji način (što je donekle normalno i većini ljudi se vjerovatno zna desiti). U početku svakih cca. mjesec. Nakon toga, postajalo je sve češće i izazivao je sve manji i manji kontakt krvarenje. Da bih, nakon par godina, došao u fazu kad bukvalno 'iz čista mira' počne krvarenje i zaustavi se tek nakon 10ak minuta obilnog krvarenja. Užasno iskustvo, pogotovo kad su vrućine i kad sam na neki način 'pod pritiskom' (npr. vožnja automobila za vrijeme obuke, raznorazni ispiti, i slično) ali i u sasvim običnim situacijama - vožnja tramvajem, šetanje, i slično.

Postanem (relativno redovni) darivatelj krvi sa 18 godina, i nastavim sve do danas. Nakon pola godine ili godinu od prvog darivanja primijetio sam kako se taj problem značajno smanjio.. malo 'proguglao' i našao još dosta ljudi koji su isto primijetili. Evo danas sam u fazi da krvarenje iz nosa nisam imao više od 2-3 godine. :)
Slične pojave i olakšanje problema sa krvarenjem iz nosa je već primjećeno odranije, ali detaljnije objašnjenje vam možda može dati samo specijalista transfuziolog. Nije u potpunosti objašnjeno kako darivanje pomaže u epistaxi(krvarenju nosa). Također, primjećeno je i da darivaoci krvi imaju drastično manje zabilježenih infarkta srca i moždanih udara.
The BEN10
Posts: 7568
Joined: 19/09/2011 09:03

#465 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:Proces darivanja trombocita se PLANIRA unaprijed i po POTREBAMA :) , jer je upotreba tih trombocita smislena samo na zahtjev ljekara , a za vrlo specifične situacije i najteža oboljenja. Ono zbog čega je darivanje trombocita posebno je to što se na takav način mijenja 6 uobičajenih doza trombocita iz standardnog darivanja krvi, a posebnim sistemom se krv VRAĆA darivaocu. Osim toga, cijena ove procedure je veoma visoka, pa se obavlja samo ukoliko nekome hitno i neodložno trebaju trombociti. Dakle, bićete kontaktirani ukoliko zaista zatreba
Nešto ne vjerujem tom sistemu (mada su se u zadnje vrijeme sofisticirali, nabavli i novi softver), jer je kao što sam napisao ispadalo prije nekoliko godina da prođe puno više vremena od 3 mjeseca od zadnjeg davanja, a niko ne zove. Helem, trebalo ne trebalo, zovem ja uskoro da pitam jel treba. ;-)

EDIT - ljubaznost i pristupačnost osoblja na Zavodu za transfuziologiju je daleko, ali baš daleko iznad svih ostalih na području zdravstva. Ono, ljudi te tretiraju tako fino, baš za nepovjerovat. Svaka čast!!! :)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#466 Re: Hajmo dati krv!

Post by hadzinicasa »

The BEN10 wrote:
dr.gog wrote:Proces darivanja trombocita se PLANIRA unaprijed i po POTREBAMA :) , jer je upotreba tih trombocita smislena samo na zahtjev ljekara , a za vrlo specifične situacije i najteža oboljenja. Ono zbog čega je darivanje trombocita posebno je to što se na takav način mijenja 6 uobičajenih doza trombocita iz standardnog darivanja krvi, a posebnim sistemom se krv VRAĆA darivaocu. Osim toga, cijena ove procedure je veoma visoka, pa se obavlja samo ukoliko nekome hitno i neodložno trebaju trombociti. Dakle, bićete kontaktirani ukoliko zaista zatreba
Nešto ne vjerujem tom sistemu (mada su se u zadnje vrijeme sofisticirali, nabavli i novi softver), jer je kao što sam napisao ispadalo prije nekoliko godina da prođe puno više vremena od 3 mjeseca od zadnjeg davanja, a niko ne zove. Helem, trebalo ne trebalo, zovem ja uskoro da pitam jel treba. ;-)

EDIT - ljubaznost i pristupačnost osoblja na Zavodu za transfuziologiju je daleko, ali baš daleko iznad svih ostalih na području zdravstva. Ono, ljudi te tretiraju tako fino, baš za nepovjerovat. Svaka čast!!! :)
Imam isto iskustvo, pogotovo u organiziranju zajednickih akcija izvan samog Zavoda, divni su. i to je konstanta zadnjih makar 10tak godina.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#467 Re: Hajmo dati krv!

Post by nargila.ba »

The BEN10 wrote:
dr.gog wrote:Proces darivanja trombocita se PLANIRA unaprijed i po POTREBAMA :) , jer je upotreba tih trombocita smislena samo na zahtjev ljekara , a za vrlo specifične situacije i najteža oboljenja. Ono zbog čega je darivanje trombocita posebno je to što se na takav način mijenja 6 uobičajenih doza trombocita iz standardnog darivanja krvi, a posebnim sistemom se krv VRAĆA darivaocu. Osim toga, cijena ove procedure je veoma visoka, pa se obavlja samo ukoliko nekome hitno i neodložno trebaju trombociti. Dakle, bićete kontaktirani ukoliko zaista zatreba
Nešto ne vjerujem tom sistemu (mada su se u zadnje vrijeme sofisticirali, nabavli i novi softver), jer je kao što sam napisao ispadalo prije nekoliko godina da prođe puno više vremena od 3 mjeseca od zadnjeg davanja, a niko ne zove. Helem, trebalo ne trebalo, zovem ja uskoro da pitam jel treba. ;-)

EDIT - ljubaznost i pristupačnost osoblja na Zavodu za transfuziologiju je daleko, ali baš daleko iznad svih ostalih na području zdravstva. Ono, ljudi te tretiraju tako fino, baš za nepovjerovat. Svaka čast!!! :)
Prije par godina nisu imali integrisani sistem donora, već poprilično lošu bazu podataka sa kontakt podacima (pa se dešavalo da nazovu a ne znaju da li je taj neko darovao krv u skorije vrijeme). Sad to ok funkcioniše, mene u posljednjih godinu dana nisu zvali prije nego što prođe tri mjeseca - a često se znalo desiti da zovu nakon tri ipo, i sl.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#468 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

dr.gog wrote:
tututuuuu wrote:Ja dajem krv. :D Ima li ko ovdje da mi odgovori kakve se pretrage rade kad se uzme krv? Odnosno da li se po tim pretragama moze vidjeti da je je s donorom sve uredu, da nema kakvu bolest, upalu u organizmu, infekciju i sl.?
Prije uzimanja krvi, iz prsta se ubodom specijalne lancete uzima uzorak krvi za određivanje nivoa hemoglobina. Posebnim uređajem Hemocue se rezultat očitava za 10-15 sekundi. Hemoglobin je bjelančevina koja sadrži željezo (Fe) i prenosi kiseonik te je njen nivo jedan od presudnih pokazatelja. Ukoliko je hemoglobin prenizak, darivalac se odbija i daju se upute o vađenju nalaza krvne slike, te o prehrani. Ukoliko se nivo hemoglobina normalizuje u jednom određenom periodu, osoba može darovati krv. Isto tako, ukoliko je nivo hemoglobina previsok, osoba se upućuje na pregled kod specijaliste hematologa kako bi se otkrili eventualni poremećaji krvnog sistema.

Zatim se pristupa ljekarskom pregledu u kojem se mjeri krvni tlak i obavlja razgovor sa darivaocem, gdje se moraju dati svi podaci vezani za zdravlje,a koji su naznačeni u upitniku, uz dodatna pitanja ljekara.

Nakon darivanja se krv odmah testira na sifilis, HIV/AIDS, hepatitis B i C. Također, svaki put se iznova potvrđuje krvna grupa.Rezultati su dostupni svakom davaocu u obliku printanog nalaza,a na lični zahtjev..U slučaju detektovanja infekcija, obavještava se davaoc krvi, a nakon višestruke provjere nalaza.

Hvala na odgovoru. Ali moram malo opet... :D

Kao sto vec rekoh znam za pretrage koje su navedene, ali zanima me da li se moze po pretragama utvrditi neka druga bolest osim HIV-a, hepatitisa i sifilisa, odnosno da donor mozda ima neku drugu bolest osim tih, jer nisu to jedine bolesti sto postoje a na kraju krajeva ni jedine koje su prenosive. Da li je mozda npr. povisen hemoglobin indikator za nekakvu upalu u tijelu donora (ne mislim na anemiju)? To me zanima. Znam da se to utvrdjuje sedimentacijom eritrocita (ili visinom C reaktivnog proteina u krvi), ali vjerujem da kolicina krvi za pregled koja nam se uzme nije dovoljna za nalaz po sedimentaciji. Evo konkretno recimo, da ja imam Chronovu bolest (ili bakterijsku infekciju a da to nije sifilis, recimo stafilokok, streptokok, gonoreja...), da li bi vi po pretragama sto radite imali kakve indikacije da nesto s donorom nije kako treba? Neko moze reci da je zdrav a da i ne zna da nije, a na kraju krajeva ima ljudi koji jednostavno lazu.

Recimo, jos prosle godine me noga (misic) uzasno bolila, otisao sam svojoj lijecnici i samo me je poslala na slikanje, uz rijeci, ako ste donor krvi onda nema potrebe da vam radim nalaze krvi jer kao dajem krv pa znaci da je sve s u redu? Dakle, da li pretrage sto se rade prilikom doniranja krvi mogu zamijeniti uobicajni sistematski pregled krvne slike?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#469 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

tututuuuu wrote: Hvala na odgovoru. Ali moram malo opet... :D
Kao sto vec rekoh znam za pretrage koje su navedene, ali zanima me da li se moze po pretragama utvrditi neka druga bolest osim HIV-a, hepatitisa i sifilisa, odnosno da donor mozda ima neku drugu bolest osim tih, jer nisu to jedine bolesti sto postoje a na kraju krajeva ni jedine koje su prenosive. Da li je mozda npr. povisen hemoglobin indikator za nekakvu upalu u tijelu donora (ne mislim na anemiju)? To me zanima. Znam da se to utvrdjuje sedimentacijom eritrocita (ili visinom C reaktivnog proteina u krvi), ali vjerujem da kolicina krvi za pregled koja nam se uzme nije dovoljna za nalaz po sedimentaciji. Evo konkretno recimo, da ja imam Chronovu bolest (ili bakterijsku infekciju a da to nije sifilis, recimo stafilokok, streptokok, gonoreja...), da li bi vi po pretragama sto radite imali kakve indikacije da nesto s donorom nije kako treba? Neko moze reci da je zdrav a da i ne zna da nije, a na kraju krajeva ima ljudi koji jednostavno lazu.

Recimo, jos prosle godine me noga (misic) uzasno bolila, otisao sam svojoj lijecnici i samo me je poslala na slikanje, uz rijeci, ako ste donor krvi onda nema potrebe da vam radim nalaze krvi jer kao dajem krv pa znaci da je sve s u redu? Dakle, da li pretrage sto se rade prilikom doniranja krvi mogu zamijeniti uobicajni sistematski pregled krvne slike?
Određenim složenim imunohematološkim metodama možemo utvrditi prisustvo antitijela, ali to je veoma složena tema da bih je objasnio na forumu,
sorry.

Ipak, kod dobrovoljnog darivanja krvi se računa na potpunu otvorenost darivaoca, jer je prikrivanje najviše štetno za samog darivaoca.

Da pojasnim, kada se krv daje pacijentu, postoji ekstremno stroga procedura praćenja vitalnih znakova. Ukoliko neko, teoretski, nije prijavio nekakvu upalu grla, i pacijent dobije tu krv- ishod neće biti težak ni u kom slučaju, ali će se javiti povišena temperatura i imunološki odgovor. Ljekari, posebno hirurzi i hematolozi, odlično poznaju procedure vezane za krv tako da je broj problema zanemariv. U tom slučaju se daju lijekovi protiv povišene temperature i antibiotici kao profilaksa. Iskreno rečeno, u ovom poslu se ne smije ništa prikrivati, pa ni mogućnost da krv može sadržati toxine ili mikroorganizme koje nije moguće, ili je veoma teško detektovati. Naš posao je tu opasnost svesti na najmanju moguću mjeru,a statistika i iskustvo kolega sa kliničkih odjela govore da je broj posttransfuzijskih reakcija kod pacijenata zanemariv u odnosu na činjenicu da se krvlju bukvalno spašava goli život. Npr. u momentu dok ovo pišem, Transfuzija je već obezbjedila skoro 50 doza krvi, od čega je trećina za životno ugrožene osobe. Govorim o DNEVNOJ potrebi...
Recimo, jos prosle godine me noga (misic) uzasno bolila, otisao sam svojoj lijecnici i samo me je poslala na slikanje, uz rijeci, ako ste donor krvi onda nema potrebe da vam radim nalaze krvi jer kao dajem krv pa znaci da je sve s u redu? Dakle, da li pretrage sto se rade prilikom doniranja krvi mogu zamijeniti uobicajni sistematski pregled krvne slike?
Vaša liječnica nije u pravu!. Transfuziologija ima Odjeljenje za detekciju poremećaja koagulacije krvi, koje može uraditi nalaz krvne slike, i to se radi obavezno za donore trombocita. Možemo uraditi i izuzetno složene nalaze vezane za zgrušavanje krvi, genske biološke pretrage krvi (HLA B27, Tipizaciju tkiva za transplantaciju organa, Tipizaciju svih klasa gena), imunološke pretrage trudnica. Ali, sama činjenica da ste darivalac krvi NE ZNAČI da vas ljekar može naprosto "otkačiti" jer misli(a debelo griješi) da je darivalac 100% zdrav čovjek.

Dakle, ukoliko imate zdr. probleme, UVIJEK možete doći na Transfuziju na savjetovanje, ali ne i na tretman ili komplet laboratorijske nalaze.

Ako ste osigurani, imate zakonsko pravo da jasno zahtjevate pregled i nalaze!. Ukoliko vaš ljekar procijeni da NE TREBA raditi određeni nalaz, slobodni ste tražiti mišljenje drugog ljekara.Moguće je i da zbog "boli u mišiću noge"(to je širok pojam) i nije potrebno raditi silne testove...Ako ste darivalac krvi, na vaš zahtjev, i ukoliko specijalista transfuziolog smatra za potrebno, može vam se uraditi nalaz krvne slike ili, najbolje, precizno vas uputiti GDJE i KOME da se obratite.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#470 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

e, to doktore. to me je zanimalo. Zahvalan. Nije mi ni zanimala procedura, vec samo da li to radite kad uzimate krv. A shvatio bih ja, pametan sam ja momak. :D

Samo mi je bilo cudno sto se navodi samo par bolesti i zasto bi se ogranicili samo na te bolesti.

A za moju doktoricu i pretpostavio sam da lupa ali ta bol je nakon par dana prosla tako da nije bilo ni bitno vise. Ne, njena procjena je bila cisto na cinjenici da sam darivatelj krvi. Moguce da je ona mislila da mi to nije ni posebno potrebno, ali tako mi je rekla. To je prvi put da sam otisao kod lijecnika ako izuzmemo cijepljenja kao mali i sl.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#471 Re: Hajmo dati krv!

Post by Klitemnestraaa »

Moze li mi neko reci je li smijem darivati krv ako koristim betahistine (Betaserc i Ginkobel) i antihistamik po potrebi (Lordes)? Imam problema sa srednjim uhom (Tinitus kao posljedica upale sr. uha), nemam nikakvih ovako drugih, imam i hemoglobin i ostale parametre OK (sedimentacija, leukociti itd.). I meni je malo nejasno, dr. veli malo je upale ostalo i ne trebam vise piti antibiotike, a nalaz krvi ne pokazuje nikakvu upalu. :?

Isto, izgubila sam donorsku knjizicu (od Crvenog kriza) i nemaju u mojoj opcini rezervne, je li mogu u nekoj drugoj opcini tj. bilo gdje darivati krv?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#472 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Klitemnestraaa wrote:Moze li mi neko reci je li smijem darivati krv ako koristim betahistine (Betaserc i Ginkobel) i antihistamik po potrebi (Lordes)? Imam problema sa srednjim uhom (Tinitus kao posljedica upale sr. uha), nemam nikakvih ovako drugih, imam i hemoglobin i ostale parametre OK (sedimentacija, leukociti itd.). I meni je malo nejasno, dr. veli malo je upale ostalo i ne trebam vise piti antibiotike, a nalaz krvi ne pokazuje nikakvu upalu. :?

Isto, izgubila sam donorsku knjizicu (od Crvenog kriza) i nemaju u mojoj opcini rezervne, je li mogu u nekoj drugoj opcini tj. bilo gdje darivati krv?
Nažalost, ne možete ukoliko trenutno koristite ove lijekove. Dio tih lijekova ostaje u vašoj krvnoj plazmi, i kao takav, može dovesti do neželjenih reakcija kod osobe koja prima krv.

U svakom slučaju, možete doći u Zavod za transfuziju u ulici Čekaluša 86, kod Medicinskog fakulteta, na konsultacije sa ljekarom specijalistom ukoliko želite.

Ukoliko ste registrirani kao darivalac, vašu knjižicu možete dobiti u Zavodu za nekoliko minuta.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#473 Re: Hajmo dati krv!

Post by Klitemnestraaa »

dr.gog wrote:
Klitemnestraaa wrote:Moze li mi neko reci je li smijem darivati krv ako koristim betahistine (Betaserc i Ginkobel) i antihistamik po potrebi (Lordes)? Imam problema sa srednjim uhom (Tinitus kao posljedica upale sr. uha), nemam nikakvih ovako drugih, imam i hemoglobin i ostale parametre OK (sedimentacija, leukociti itd.). I meni je malo nejasno, dr. veli malo je upale ostalo i ne trebam vise piti antibiotike, a nalaz krvi ne pokazuje nikakvu upalu. :?

Isto, izgubila sam donorsku knjizicu (od Crvenog kriza) i nemaju u mojoj opcini rezervne, je li mogu u nekoj drugoj opcini tj. bilo gdje darivati krv?
Nažalost, ne možete ukoliko trenutno koristite ove lijekove. Dio tih lijekova ostaje u vašoj krvnoj plazmi, i kao takav, može dovesti do neželjenih reakcija kod osobe koja prima krv.

U svakom slučaju, možete doći u Zavod za transfuziju u ulici Čekaluša 86, kod Medicinskog fakulteta, na konsultacije sa ljekarom specijalistom ukoliko želite.

Ukoliko ste registrirani kao darivalac, vašu knjižicu možete dobiti u Zavodu za nekoliko minuta.
Hvala na odgovoru. Koristim vec treci mjesec i jos trebam koristiti, dakle nista od darivanja u skorijoj buducnosti, ali nema veze, bitna je namjera pa kad ozdravim, ako ikad. :)
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#474 Re: Hajmo dati krv!

Post by BJB »

Trebam na operaciju i receno mi je da trebam naci nekoga da da dvije doze krvi odgovarajuce krvne grupe.
Koliko je jedna doza krvi kolicinski u ml/gr ili kako se vec racuna?
Moze li mi jedna osoba dati dvije doze krvi?
Izvinjavam se ako sam sta lupila, nisam od desete godine zivota imala nikakvu operaciju i sad se uopste ne snalazim, tako da vas molim da mi objasnite ovo ako znate.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#475 Re: Hajmo dati krv!

Post by holowey »

BJB wrote:Trebam na operaciju i receno mi je da trebam naci nekoga da da dvije doze krvi odgovarajuce krvne grupe.
Koliko je jedna doza krvi kolicinski u ml/gr ili kako se vec racuna?
Moze li mi jedna osoba dati dvije doze krvi?
Izvinjavam se ako sam sta lupila, nisam od desete godine zivota imala nikakvu operaciju i sad se uopste ne snalazim, tako da vas molim da mi objasnite ovo ako znate.
dr.gog zna tacno ali mislim da je jedna doza 450ml, muski svaka tri mjeseca, zene svakih sest... dupla doza, tesko da ce pristati da vade toliko jer bi moglo negativno uticati na zdravlje davaoca... koja ti krvna grupa i rh faktor treba?
Post Reply