Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#426 Re: Hajmo dati krv!

Post by druzeljubiva »

saga wrote:Osim ako nisi ja pa se po' sata kapa krv iz tebe. 3 normalna covjeka zavrse dok ja dozu iskapam :mrgreen:
Znate li je li to do niskog pritiska ili moze bit jos nesto? :zoka:
kod mene je nizak pritisak, ali nemam tih problema .. dadne ti onu lopticu, stiscec je i krv haman tece :)
sve traje oko desetak minuta i duze te tjeraju da se odmaras i pijes sok nego sto samo vadjenje krvi traje :-D
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#427 Re: Hajmo dati krv!

Post by saga »

Ma jasan mi je postupak, dajem redovno. I inace dugo traje dok mi se iskapa krv, ali zadnji put je bas predugo trajalo.
Pritisak mi je bio 90/60 pa sam ga malo podgila kad sam se nalokala onog preslatkog soka, pa se ponadah da je od tog.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#428 Osnovne činjenice

Post by dr.gog »

saga wrote:Osim ako nisi ja pa se po' sata kapa krv iz tebe. 3 normalna covjeka zavrse dok ja dozu iskapam :mrgreen:
Znate li je li to do niskog pritiska ili moze bit jos nesto? :zoka:
Nizak tlak nije nužno uzrok sporog protoka krvi, jer je moguće da su vene naprosto pretanke ili da se , ponekad , "povuku" (venospazam), usljed psihofizičkog zamora, stresa, straha...

Standardna doza iznosi oko 450 ml (0,45l), podjednako za muškarce i žene, i uzima se nakon dopuštenja nadležnog ljekara Zavoda.

Ova količina se može davati svakih 3 (muškarci) ili 4(žene) mjeseca bez ikakve opasnosti po zdravlje.

Od jedne doze uzete krvi , tokom prerade centrifugiranjem, dobija se jedna doza deplazmatisane krvi, jedna doza plazme i jedna doza trombocita.

Krv iz koje je odvojena plazma može se upotrijebiti unutar mjesec dana, dok se plazma može čuvati zaleđena do dvije godine. Trombociti imaju vijek trajanja do 5 dana i od kritične su životne važnosti za brojne teške pacijente.

Ovo je bitno jer svaki darivalac treba da zna da se krv koristi maksimalno racionalno, tako da od jedne doze krvi često korist imaju i do 3 primaoca iste krvne grupe.

Prije darivanja preporučljivo je uzeti lagan obrok i popiti par čaša vode.

Ljekaru trebate reći sve podatke koje od vas traži, posebno o eventualnom uzimanju lijekova, dodataka prehrani i sl.

Darivanje krvi traje 5-12 minuta. Odmor nakon darivanja traje 10-15 minuta, uz osvježavajući napitak i slatkiš.

Nakon završenog darivanja morate 2 sata držati zavoj na ruci, izbjegavati fizički napor, direktnu izloženost suncu, pušenje(2 sata), te zadržavanje u zagušljivim i zadimljenim prostorima.

Ukoliko imate slabo izražene vene, naznačite to ljekaru i medicinskom tehničaru kako bi se pažljivije izvršio odabir mjesta punkcije.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#429 Re: Hajmo dati krv!

Post by The Realist »

dr.gog wrote: Nizak tlak nije nužno uzrok sporog protoka krvi, jer je moguće da su vene naprosto pretanke ili da se , ponekad , "povuku" (venospazam), usljed psihofizičkog zamora, stresa, straha...

Standardna doza iznosi oko 450 ml (0,45l), podjednako za muškarce i žene, i uzima se nakon dopuštenja nadležnog ljekara Zavoda.

Ova količina se može davati svakih 3 (muškarci) ili 4(žene) mjeseca bez ikakve opasnosti po zdravlje.

Od jedne doze uzete krvi , tokom prerade centrifugiranjem, dobija se jedna doza deplazmatisane krvi, jedna doza plazme i jedna doza trombocita.

Krv iz koje je odvojena plazma može se upotrijebiti unutar mjesec dana, dok se plazma može čuvati zaleđena do dvije godine. Trombociti imaju vijek trajanja do 5 dana i od kritične su životne važnosti za brojne teške pacijente.

Ovo je bitno jer svaki darivalac treba da zna da se krv koristi maksimalno racionalno, tako da od jedne doze krvi često korist imaju i do 3 primaoca iste krvne grupe.

Prije darivanja preporučljivo je uzeti lagan obrok i popiti par čaša vode.

Ljekaru trebate reći sve podatke koje od vas traži, posebno o eventualnom uzimanju lijekova, dodataka prehrani i sl.

Darivanje krvi traje 5-12 minuta. Odmor nakon darivanja traje 10-15 minuta, uz osvježavajući napitak i slatkiš.

Nakon završenog darivanja morate 2 sata držati zavoj na ruci, izbjegavati fizički napor, direktnu izloženost suncu, pušenje(2 sata), te zadržavanje u zagušljivim i zadimljenim prostorima.

Ukoliko imate slabo izražene vene, naznačite to ljekaru i medicinskom tehničaru kako bi se pažljivije izvršio odabir mjesta punkcije.
Znam da postoji malo veći problem kada je darivanje trombocita u pitanju, pa hajde kada si već ovo napisao, ako može da dopuniš post i pojasniš ljudima zašto je bitno da se daju i trombociti, iako proces traje duže, nego inače.
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#430 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Leo_alfa wrote:Pa ima li forumasa koji daruju krv ili samo niko ne pise jer mu se nakon darivanja malo spava, zezam se
Dajem krv redovno - do sad nekih cca 30 puta. Ovih dana mi ističe 3 mjeseca od zadnjeg darivanja, pa ću otići dati aBd - nema veze što je Ramazan i što postim. Tako sam i lani uradio. :)
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#431 Re: Hajmo dati krv!

Post by Leo_alfa »

The BEN10 wrote:
Leo_alfa wrote:Pa ima li forumasa koji daruju krv ili samo niko ne pise jer mu se nakon darivanja malo spava, zezam se
Dajem krv redovno - do sad nekih cca 30 puta. Ovih dana mi ističe 3 mjeseca od zadnjeg darivanja, pa ću otići dati aBd - nema veze što je Ramazan i što postim. Tako sam i lani uradio. :)
:) ja sam planirao otici u ovih zadnjih 10-tak dana, ali zaboravio... sutra idem.
30 puta darivati krv je dosta krvi i za svaku pohvalu :thumbup:
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#432 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Leo_alfa wrote:30 puta darivati krv je dosta krvi i za svaku pohvalu :thumbup:

Ma nije to ništa - planirao sam držati ritam 4 puta godišnje sve dok bude bilo zdravlja. Pa možda i do 100-tke dođem. :)
User avatar
Đulbešećer
Posts: 181
Joined: 16/09/2012 09:08
Location: U đul-bašči...

#433 Re: Hajmo dati krv!

Post by Đulbešećer »

Treba darivati krv; to je i humano i zdravo. Ja uglavnom idem po pozivu a to je 3-4 puta godišnje.
Glavni su mi oni skeptici sa teorijama tipa da se drivana krv prodaje. :roll:
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#434 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Đulbešećer wrote:Treba darivati krv; to je i humano i zdravo. Ja uglavnom idem po pozivu a to je 3-4 puta godišnje.
Glavni su mi oni skeptici sa teorijama tipa da se drivana krv prodaje. :roll:
Glupljeg opravdanja nisam odavno čuo. :-)
User avatar
malawi
Posts: 152
Joined: 18/06/2011 17:29

#435 Re: Hajmo dati krv!

Post by malawi »

U Kantonu Sarajevo krv se dosta koristi. Veliki broj ljudi i dvije velike bolnice.

Imao sam prilike cuti da u Livnu niko nece dati krv bez naknade. Kod njih je doza 50,00KM za darivaoca. Poslije operacije pacijent placa onoliko doza koliko su mu dali.

Ja sam licno dao 26 puta. Dobijem keks, koji odmah nakon izlaska nekome poklonim.

Za ove sto znaju malo bolje - zasto se ne smije diminjati 2h. Ja zapalim cigaru, a nisam izasao na kapiju.
User avatar
Đulbešećer
Posts: 181
Joined: 16/09/2012 09:08
Location: U đul-bašči...

#436 Re: Hajmo dati krv!

Post by Đulbešećer »

The BEN10 wrote:
Đulbešećer wrote:Treba darivati krv; to je i humano i zdravo. Ja uglavnom idem po pozivu a to je 3-4 puta godišnje.
Glavni su mi oni skeptici sa teorijama tipa da se drivana krv prodaje. :roll:
Glupljeg opravdanja nisam odavno čuo. :-)
Ne bih ja rekla da je to opravdanje (darivanje krvi nije obaveza i niko te neće kritikovati ako nećeš da daruješ) nego nepovjerenje naših ljudi u sve moguće.
malawi wrote: Za ove sto znaju malo bolje - zasto se ne smije diminjati 2h. Ja zapalim cigaru, a nisam izasao na kapiju.
Evo sa stranice ZTMFBiH
ZAŠTO SE ODMAH NAKON DARIVANJA KRVI NE SMIJE PUŠITI?

Mnogi se pušači - darivaoci krvi ljute kada ih zamolimo da ne zapale cigaretu odmah nakon darivanja.
Jedna od rjeđih, ali neugodnih reakcija organizma na pušenje je kratkotrajno stiskanje (spazam) krvnih žila u mozgu. Stoga, ako se puši odmah nakon završenog darivanja krvi, kod nekih, posebno mlađih osoba, može doći do blage omaglice i mučnine. Postoji još čitav niz zdravstvenih i društvenih razloga koji pokazuju da ne bi trebalo pušiti, zar ne?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#437 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The Realist wrote:
Znam da postoji malo veći problem kada je darivanje trombocita u pitanju, pa hajde kada si već ovo napisao, ako može da dopuniš post i pojasniš ljudima zašto je bitno da se daju i trombociti, iako proces traje duže, nego inače.
Darivaoce trombocita kolokvijalno nazivamo "donor trombocita".Procedura traje od 45 min do 1 sat, ovisno o tehnici izvođenja. Prije izvođenja postupka, tehničar vrši odabir isključivo "dobrih" vena.Postupak traje kraće ukoliko se mogu koristiti vene obje ruke.

Prvo se uzima jedan uzorak za određivanje klasičnog nalaza krvne slike, što je jako bitno za sigurnost samog davaoca, te ako nalaz zadovoljava stroge norme transfuziologije, pristupa se samoj proceduri. Darivanje trombocita se vrši u posebnoj prostoriji, a darivalac za to vrijeme leži u krevetu, pod stalnim nadzorom ljekara i posebno obučenog tehničara. Darivanje je bezbjedno i veoma rijetko se javljaju nuspojave, pretežno u vidu blagog trnjenja u rukama, što se otklanja davanjem šumeće tablete kalcijuma.

Važnost darivanja trombocita je OGROMNA i svaki darivalac se smatra dragocjenim jer jedno davanje trombocita zamjenjuje 6 uobičajenih doza krvi koje bi dale količinu trombocita ravnu jednoj trombocitoferezi. Tako dobijeni trombociti su jedina postojeća terapija za najteže bolesnike Klinike za hematologiju tj. oboljele od leukemije i drugih sličnih oboljenja.

Ukoliko se tim bolesnicima na vrijeme obezbjedi dovoljna količina trombocita, uz postojeću terapiju, šanse za preživljavanje su daleko veće(oko 70%).

To je razlog stalne potrage za ljudima koji su voljni odvojiti sat vremena za ovaj specijalni postupak darovanja.

U principu, za darivanje trombocita se biraju osobe koje su već uspješno darivale krv te imaju određeno iskustvo u tome(bez izraženog straha, te psihofizički "spremne" osobe).

Ono što je zanimljivo je da trombocite možete darivati češće nego cijelu krv, svakih dva mjeseca.

Ukoliko ste već darivalac krvi, učinili bi ste veliku stvar ako pristanete biti i donor trombocita.


Potreba za trombocitima, kao i potreba za krvi, je u ljetnim mjesecima posebno izražena zbog nedostupnosti velikog broja građana(odmori, ramazan, velike vrućine), tako da i na ovaj način apelujem na sve forumaše da ne oklijevaju sa darivanjem krvi. :)
User avatar
Đulbešećer
Posts: 181
Joined: 16/09/2012 09:08
Location: U đul-bašči...

#438 Re: Hajmo dati krv!

Post by Đulbešećer »

Meni nikada nisu tražili trombocite a voljna sam i to dati. 8-) Možda bih se trebala sama ponuditi. :?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4822
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#439 Re: Hajmo dati krv!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

dr.gog wrote:


Potreba za trombocitima, kao i potreba za krvi, je u ljetnim mjesecima posebno izražena zbog nedostupnosti velikog broja građana(odmori, ramazan, velike vrućine), tako da i na ovaj način apelujem na sve forumaše da ne oklijevaju sa darivanjem krvi. :)
da li se i za darivanje trombocita mora cekati 3 mjeseca nakon "obicnog" darivanja krvi?
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#440 Re: Hajmo dati krv!

Post by The Realist »

Trombociti se mogu svakih 15 dana davati, ali znam da mnogi paze da se ne daju više od 5 puta godišnje. Nije stvar u trombocitima, nego da se ipak vene zaštite od prekomjernog ubadanja.

Jednom kada se krenu trombociti davati, više vas i ne zovu za nešto drugo. Tako su kod mene uradili i od tada samo trombocite dajem. Traje sve to oko sat, sat i pol (ne traje procedura sama toliko, ali prvo izvade krv da urade analize osnovne, te se to čeka, a tek se onda ide dalje).
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#441 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

Image

10-08-2015

Brzinski odradjena i treca donacija.
Sve skupa 10 minuta (sa sokom i keksom).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#442 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

kolloring wrote:Image

10-08-2015

Brzinski odradjena i treca donacija.
Sve skupa 10 minuta (sa sokom i keksom).
"Jaro" je beton keks... :thumbup:

Darujte krv,ja bih da ikako smijem,svaki mjesec darivao.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#443 Re: Hajmo dati krv!-bravo studenti!

Post by dr.gog »

U posljednjih nekoliko dana su organizovane akcije darivanja krvi na sarajevskom PMF, Pedagogiji, Medresi i Arhitekturi.

Te akcije su u redovnim četveromjesečnim ili polugodišnjim ciklusima. Mnogi od studenata darivali su krv po prvi put. Ono što je najvažnije za istaći jeste veliki , zaista sjajan odziv sarajevskih studenata i đaka!. Uprkos strahu, ponekad i predrasudama, silnim obavezama, prostorije koje su nam ustupili fakulteti bile su pune po nekoliko sati.

Posebno je bilo dirljivo vidjeti humanost brojnih ženskih darivalaca, jer su djevojke zaista, uprkos bojažljivosti, sitnijoj građi itd., hrabro stajale u red s a svojim muškim kolegama. Ovo pišem kao rijetko dobru vijest za naše društvo, jer ovo pokazuje da na u našem narodu ima mnogo plemenitosti i hrabrosti bez obzira na ime i prezime. :)

Dakle , bukvalno je u tri prva dana ove sedmice spašeno nekoliko desetina života naših sugrađana koji leže u bolnicama i kojima je krv bila jedina nada za preživljavanje. Zahvaljujući budućim biolozima, geografima, vjeroučiteljima i graditeljima zemlje, ponosno kažem da je sarajevska transfuzija imala čast da stručno provede akcije darivanja krvi tih mladih ljudi :)

Akcije se nastavljaju u nesmanjenom tempu, jer krvi treba uvijek,a termine akcija i lokacije možete uvijek vidjeti na stranici Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH. Također, možete i sami pozvati Zavod i tražiti pomoć oko organizovanja akcije ukoliko radite u nekoj kompaniji, instituciji i sl.

http://www.ztmfbih.ba/

FACEBOOK

https://www.facebook.com/pages/Zavod-Za ... 70?fref=ts

Dakle, bravo studenti!

p.s. Velika hvala novinarima portala Klix koji zaista nesebično prate i pišu o ovom važnom društvenom problemu, posebno vrijednim reporterima i fotografima portala klix.ba.
User avatar
AmarildoZdenex
Posts: 266
Joined: 08/06/2015 23:06

#444 Re: Hajmo dati krv!

Post by AmarildoZdenex »

:lol:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#445 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#446 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

Ja dajem krv. :D Ima li ko ovdje da mi odgovori kakve se pretrage rade kad se uzme krv? Odnosno da li se po tim pretragama moze vidjeti da je je s donorom sve uredu, da nema kakvu bolest, upalu u organizmu, infekciju i sl.?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#447 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

Eo 6-ti dan nakon davanja krvi sam pravo letargičan,nesnosno lijen i mnogo mnogo mi se spava,to mi se još nikada nije desilo.
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#448 Re: Hajmo dati krv!

Post by Sanchez22 »

tututuuuu wrote:Ja dajem krv. :D Ima li ko ovdje da mi odgovori kakve se pretrage rade kad se uzme krv? Odnosno da li se po tim pretragama moze vidjeti da je je s donorom sve uredu, da nema kakvu bolest, upalu u organizmu, infekciju i sl.?
Koliko znam,testira se na hepatitis B, hepatitis C, AIDS i sifilis.
Ako sta pronadju,nazvace te :)
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#449 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

Sanchez22 wrote:
tututuuuu wrote:Ja dajem krv. :D Ima li ko ovdje da mi odgovori kakve se pretrage rade kad se uzme krv? Odnosno da li se po tim pretragama moze vidjeti da je je s donorom sve uredu, da nema kakvu bolest, upalu u organizmu, infekciju i sl.?
Koliko znam,testira se na hepatitis B, hepatitis C, AIDS i sifilis.
Ako sta pronadju,nazvace te :)
Da. To znam, dao sam krv 3 puta, tako da hepatitis i HIV mozemo iskljuciti :D . Ali na opcenito upale u organizmu, koje nuzno nisu prenosive, kao stanje bolesti. Npr. imas, lupam, Chronovu bolest, rak ili nesto, da li bi vidjeli da nesto nije u redu po testovima sto rade. Znam da se upalna stanja mogu vidjeti po sedimentaciji eritrocita i ima jedan protein po kojem se jos moze vidjeti (ne mogu se sad sjetiti kako se zove) ako je povisen. Cisto me zanima iz razloga kad dajem krv da li se na to moze osloniti nesto kao recimo sistematski i sl. Da li oni rade takve pretrage?
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#450 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

SmokingMan wrote:
kolloring wrote:Image

10-08-2015

Brzinski odradjena i treca donacija.
Sve skupa 10 minuta (sa sokom i keksom).
"Jaro" je beton keks... :thumbup:

Darujte krv,ja bih da ikako smijem,svaki mjesec darivao.

Ja imam malu zamjerku... Na keks. :D Tamo su stvarno divni, gledaju da te opuste, pricaju i vise nego prosjecna osoba (nekad se upitam sta oni rade tamo s tom krvi) :D Ali s obzirom da je to ipak zdravstvena ustanova mozda bi trebali naci neke zdravije kekse ako vec to daju. Npr. hidrogenirana biljna mast je nesto dokazano stetno pa ne ocekujem da cu to dobiti u zdravstvenoj ustanovi, isto da ti cips daju dakon davanja krvi, a ovo je gore. Ja to i kad uzmem proslijedim dalje.
Post Reply