Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26917
Joined: 16/07/2010 13:49

#3501 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

arzuhal wrote:
piupiu wrote: Evo, na primjer, ova je legendica baš poučna... pijte čuvarkuću! :D :lol:
Davno, davno, dok je svijet još bio nov, bile su tri boginje, tri donositeljice smrti i one su smrt dijelile šakom i kapom, bez puno razmišljanja. Jurile su uokolo i ubijale ljude.
"Pa ženskinje! Šta treba?", rekli bi drevni Balkanci, jelde @medo :mrgreen:
što me vuče za jezik bezze.. najbolje mi se praviti da je pitanje retoričko..
User avatar
petunija
Posts: 3051
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3503 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Koje lijepo osvježenje :sretan:
John Cleese
Posts: 37501
Joined: 25/05/2010 18:30

#3504 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Sta god radile ili ne radile, nemojte da muzu "nekuvate"... bog sve vidi...

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3505 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

John Cleese wrote:Sta god radile ili ne radile, nemojte da muzu "nekuvate"... bog sve vidi...

Image
:shock: :lol: :lol: :thumbup: Bozica je progovorila, a zene nek' vide sta ce.
User avatar
petunija
Posts: 3051
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3506 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Nek se Božica samo tješi :lol:
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#3507 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hhaarree »

John Cleese wrote:Sta god radile ili ne radile, nemojte da muzu "nekuvate"... bog sve vidi...

Image
tagujte se, ja sam sotona komunisticka :mrgreen:
User avatar
black
Posts: 17214
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3508 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »



Image
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3509 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Black, divna melodija, meditativna... :thumbup:

Eh, a sada prelazimo na drugačiji melodijski senzibilitet - ko nije preslušao, može pročitati. :-D
Bob Dylan - Nobelov govor

I pesme su to. Naše pesme su živi u zemlji živih. Ali pesme se razlikuju od književnosti. One su stvorene za pevanje, ne za čitanje. Reči u Shakespeareovim komadima stvorene su da budu izgovarane na sceni. Kao što reči pesama treba pevati, ne čitati na papiru. Nadam se da će neki od vas imati priliku da slušaju te reči onako kako ih treba slušati: na koncertu ili na ploči ili na čemu god danas ljudi slušaju pesme. Opet se vraćam Homeru koji kaže: „Pevaj u meni, Muzo, i tako ispričaj priču.“

http://pescanik.net/nobelov-govor/
Bajrambarećula! :)
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3510 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hhaarree wrote:
John Cleese wrote:Sta god radile ili ne radile, nemojte da muzu "nekuvate"... bog sve vidi...

Image
tagujte se, ja sam sotona komunisticka :mrgreen:
:lol:

#jasamsotonakomustička
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3511 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:
:-D
Očarana sam radom nogu ovog primo baletana s brkovima... :shock: :oops: :cry:
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3512 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Sylvia Plath čita svoje pjesme

User avatar
medvjed23
Posts: 26917
Joined: 16/07/2010 13:49

#3513 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

što li sam mislio da ne postoji takav snimak, zbog gluposti il mladosti, pitanje je sad?

slušam :thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26917
Joined: 16/07/2010 13:49

#3514 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

Dah joj je već bazdio na viski,
Pripalila je cigaretu i pokazala
na pljosku u pretincu do upravljača.
I usta su nam se srela.

Položila mi je zatim dlan među noge.
I ne potrudivši se da skine vjenčani prsten.
Samo je uzdahnula i sklopila oči.
I ja bijah spreman da je uzmem.

Prepuštam tebi, Dulla, nedužne curetke;
meni nek ostanu ove dosadne mlade žene
iz Hampsteada, čiji muževi im kupuju kabriolete;
a i vrlo solidno su načitane.
User avatar
medvjed23
Posts: 26917
Joined: 16/07/2010 13:49

#3515 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

u poeziji nema sretnih svršetaka
Na koncu
pjesnici žive u vlastitom ludilu
ograđeni kao stoka
(u Dariovom slučaju)
Kamenuju ih
ili se sami bacaju u more
skončavaju s kristalima
cijanida u ustima
ili pak umiru od alkoholizma
narkomanije bijede
Ili što je još gore
kao službeni laureati
jalni stanari sarkofaga
zvanog Sabrana djela
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3516 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Šta će reć'?

Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo odlučilo je da ukine mogućnost paralelnog pohađanja srednje muzičke škole i neke druge škole.

Odluka je šokirala zaposlene u Srednjoj muzičkoj školi Sarajevo i pokušavaju danima da razgovaraju sa nadležnim u Ministarstvu obrazovanja, ali im se niko je javlja.

- U toku je upisni rok i ne znamo šta da činimo, jer je od septembra zabranjeno paralelno školovanje u muzičkoj i nekoj drugoj školi. U Službenim novinama ova odluka Vlade KS objavljena je tek 15. juna ove godine i tek onda smo saznali šta su odlučili. Upravo imamo sastanak u školi, ali ne znamo šta da uradimo jer iz Ministarstva obrazovanja niko nam se ne javlja – izjavila je za Faktor Melita Čičić, direktorica Srednje muzičke škole Sarajevo.

Dodaje da je Ministarstvo obrazovanja navodno da tek izuzetni muzički talenti mogu paralelno pohađati dvije škole, ali mi ne znamo ko će odrediti koje je talenat, muzička škola, neka druga srednja škola ili Ministarstvo obrazovanja, pita direktorica?

- Prije usvajanja ove odluke ili zakona ne znam o čemu se radi niko nas nije pozvao iz Ministarstva da nas pita za mišljenje. Ne možemo razgovarati ni sada sa odgovornima iz Vlade KS. Napravili su nam velike probleme, jer roditelji nas zovu i traže informaciju, a mi ne znamo odgovoriti. Imamo upisanih već 25 posto djece koja pohađaju muzičku i neku drugu srednju školu i ne znamo šta će se s njima desiti. Ovakav problem nismo imali u 96 godina našeg postojanja – kaže Čičić.

Trenutno je nemoguće aplicirati za paralelni upis u dvije škole. Pokušavamo riješiti navedeni problem. O svim novim informacijama bit ćete obaviješteni, piše na web portalu Srednje muzičke škole.

https://www.faktor.ba/vijest/ministarst ... ole-254786
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3517 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

Image

:D
Often considered a funny attraction, lactating nereids, sirens and godesses were in fact a manifestation of the high Mannerist style, popular in Italy in the 16th century. This visual tradition of representing Nature as a lactating woman or hyperbolically breasted women made these mythological characters popular icons for protection, regeneration and fertility. Some authors identify a long associative history between breast milk and wisdom in which the breast is figured as inexhaustible source.
ostatka teksta i skulptura : http://slowitaly.yourguidetoitaly.com/2 ... -of-italy/
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#3518 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »



Si c'est ça l'Québec moderne
Ben moi j'mets mon drapeau en berne
Et j'emmerde tous les bouffons qui nous gouvernent!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3519 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

ovo ce biti intereantno, knizevan isotrija/povijest Zagreba , ili bolje receno, bizarna i surova proslost grada Zagreba
Zagorkin muzej Gričke vještice posvećen je progonima drugog i drugačijeg i uopće oživotvorenjima zla, neka vrsta muzeja holokausta na drugi način. Jedna od bitnih tema bit će izložbena i konceptualna razrada teme holokausta i progona vještica, pri čemu nije nevažna činjenica da je Zagreb grad u kojem je nakon istrage po propisima preuzetim iz knjige “Males maleficarum” spaljena posljednja vještica modernog doba. S druge strane, približit ćemo se muzejima posvećenim književnicima poput Goetheova i Danteova muzeja, Goldonijeve kuće, Mark Twainova muzeja... To će biti i muzej povijesti – nadopunjuje Slobodan Prosperov Novak.
Sam koncept Muzeja sasvim je originalan i predstavlja jedan od dodatnih razloga zašto će ljudi iz cijelog svijeta dolaziti u Zagreb. Naime, Zagorka je pisala ‘Gričku vješticu’ po stvarnim likovima nesretnih žena i po zapisnicima koje smo mi ponovno izvadili iz arhiva. Sve to uklopili smo u Muzej kao dio njegova stalnog postava i u seriju. Taj drugi kojeg se muči, proganja i ubija može biti svatko od nas, ali, nažalost, svatko od nas može biti i krvnik. Zlo, baš kao u nekim djelima suvremene kulture, putuje i traži svoje stanište – kazuje nadalje Vinko Grubišić koji je kao producent i redatelj, uz Branka Ivandu, upravo započeo snimanje prvih šest epizoda dramske TV serije “Grička vještica”, čiji budžet je oko 20 milijuna kuna, koja bi na programu HRT-a i, prema njegovim najavama, brojnih svjetskih televizijskih postaja trebala biti emitirana na jesen 2018.
Grubišić najavljuje i kako će osnivači muzeja postaviti spomenik svim ženama koje su optužene da su vještice na povijesnom mjestu gdje su godinama spaljivane, na Zvezdišću, platou između kina Tuškanac i Aleksandrovih stuba koje vode prema Rokovom perivoju.

Prema konceptu Slobodana Prosperova Novaka i Vinka Grubišića, u podrumskom prostoru Zagorkina muzeja Gričke vještice na Markovu trgu bit će rekonstruirani prizori mučenja i muke te će biti izložena kolekcija sprava za mučenje koje se kao originalne replike upravo izrađuju za potrebe snimanja televizijske serije.
hmm, sad treba otkriti, ko je mucio zene :-?
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3520 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Metamorfoza Franca Kafke
Izazovno je posmatrati Metamorfozu kao delo političke alegorije. Tome doprinose i Kafkina sopstvena radikalna ubeđenja, što je dovelo do toga da neki u Gregoru vide zamenu za proletarijat, u njegovoj porodici široke mase, i tako dalje, i tako bliže. Neki dobronamerni radikali i marksisti insistiraju samo na tome. Ali ovakva vrsta analize je izuzetno ograničena u svom opsegu, i potencijalno će nas sprečiti da procenimo celovitost umetničkog doživljaja pisca poput Kafke i priče kao što je Metamorfoza.

Ovo ne znači da Kafkini politički stavovi nemaju nikakve veze sa pričom. Zasigurno imaju. Pre nego što će napisati Metamorfozu, Franc Kafka je entuzijastično prihvatio ekstremno levičarska, anarho-komunistička ubeđenja. Prisustvovao je antimilitarističkim i antidržavnim okupljanjima, a njegovi dnevnici su bili prepuni izjava poput “uvek se seti Kropotkina.”

http://www.glif.rs/blog/metamorfoza-fra ... tal-i-deo/
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3521 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:što li sam mislio da ne postoji takav snimak, zbog gluposti il mladosti, pitanje je sad?

slušam :thumbup:
Iznenadila me mirnoća i dubina njenog glasa. Očekivala sam nešto potpuno drugačije.
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3522 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:
u poeziji nema sretnih svršetaka
Na koncu
pjesnici žive u vlastitom ludilu
Čovjek katkad i u ludilu pronadje sreću.
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3523 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

arzuhal wrote:
piupiu wrote:Nominovani romani za nagradu “Meša Selimović”

Je l' ko šta pročitao?
Samo čitao:

1. Svetislav Basara – Andrićeva lestvica užasa (Laguna)
I?

Ja ništa, sram me bilo. Ljetna lektira... 8-)
User avatar
piupiu
Posts: 16708
Joined: 05/01/2008 05:08

#3524 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

arzuhal wrote:Čovječe...Vazda je ovaj narod imao smisla za priče, samo nek' je pričat...Još kada Turci donesoše kahvu u ove krajeve, ihaj! Tek tada krenuše oni darovitiji da se iskazuju...
Pa, jeste. Imaš put i dobitak, doći će plav čovjek i donijet' ti glas - evo vidi, na rubu fildžana... :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26917
Joined: 16/07/2010 13:49

#3525 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

piupiu wrote:
medvjed23 wrote:što li sam mislio da ne postoji takav snimak, zbog gluposti il mladosti, pitanje je sad?

slušam :thumbup:
Iznenadila me mirnoća i dubina njenog glasa. Očekivala sam nešto potpuno drugačije.
zvuči nekako školovano, odmjereno, gospodski.. :D nimalo boemski :(
Post Reply