Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#3326 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by beni-bu-man »

User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3327 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

Czech Photographer Josef Koudelka grew up behind the Iron Curtain and always wanted to know “what was on the other side”. Forty years after capturing the iconic images of the Soviet invasion of Prague in 1968, the legendary Magnum photographer arrives in Israel and Palestine. On first seeing the nine-meter-high wall built by Israel in the West Bank, Koudelka is deeply shaken and embarks on a four-year project in the region which will confront him once again with the harsh reality of violence and conflict.

Director Gilad Baram, Koudelka’s assistant at the time, follows him on his journey through the Holy Land from one enigmatic and visually spectacular location to another.


In each location – soon to become a new “Koudelka photo” – a new scene unfolds, gradually introducing us to Koudelka’s method of working and his perception of the world he is documenting as well as the people he encounters.

A fascinating dialogue emerges between Baram’s cinematography and Koudelka’s still photographs, as Baram places the photographer in his own breathtaking compositions.


https://vimeo.com/198892065
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3328 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

petunija wrote:Vrlo zanimljiv osvrt:
http://www.6yka.com/novost/123139/japan ... rbo-folku-
:zid:

Mokranjac i ekipa u grobu se vrte... ko na ringišpilu... :cry:

:music2:


and now....

... :: osjećajnik ::
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#3329 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Hej cure žene man'te se minića, dimije su, joj dimije su :lol: :lol: :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3330 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

Zasto su karaoke masine i pjevanje toliko popularni u Aziji?
The way I see things, there are two only ways for Asians to express their emotions: one involves a lot of alcohol and the other is karaoke, which is clearly the safer choice.
:D
Karaoke. Just mentioning the word can strike fear into the hearts of many. And why? Well, mainly because most of us can’t sing for the life of us, and we would hate to embarrass ourselves…

Especially in front of a bunch of strangers… Which leads many (in western countries at least) to wonder — why the hell is karaoke so popular in Japan?
https://8bitbleep.wordpress.com/2009/06 ... -in-japan/
Why Is Karaoke So Important To Filipino Culture?
http://www.livemaguk.com/why-is-karaoke ... ilippines/
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3331 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

¤ jelena ¤ wrote:
medvjed23 wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Kad će izać ta zbirka... :D
evo je:
http://musacazimcatic.org/wp-content/up ... e-2017.pdf
ne znam je li ovo njen konačni oblik, al ono najbitnije (sve pjesme) je tu
Baš lijepe pjesničke slike, medo. Šarena čežnja. :thumbup:

Bome, ove godine bolja prvoplasirana od prethodne.
Nisam stigla da pročitam cijelu zbirku, ali ovo što sam pročitala mislim da je kvalitetnije nego prošle godine.
nadam se da ću sutra uhvatiti vremena da protabirim zbirku.. ove godine su velika imena tu, no mislim da će teško nadmašiti prošlogodišnju pobjednicu:
Oko Zemlje se nalazi osam sfera.
Iza se nalaze anđeli.
I Bog.
Tamo vas pitaju: Imate li pika karticu?
Plakanje je za obične žene. Lijepe žene idu u
šoping.
I kamen se više ne pretvara u prah.
Ako ne možeš da budeš bolji od konkurencije,
samo se obuci bolje.
Milostivi svijete...
Odjeća čini čovjeka. Goli ljudi nemaju nikakvog
utjecaja na društvo.
Gladan sam, mama.
Nisam jeo otkako sam
ispao iz tvoje utrobe.
Gladan sam, mama.
Žena koja ne nosi parfem, nema budućnost.
Gladan sam 53 godine.
Začepi, pašče, samo kmečiš!
Ali, gladan sam, mama.
I hladno mi je.
Ko ti je kriv, pašče prokleto, kad nemaš dara za
introspekciju!
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3332 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

mislim da je već spominjano:
http://www.oslobodjenje.ba/kun/umjetnos ... eme/199655
je l neko čito? imam para, kontam kupiti
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3333 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

Ok...stvar subjektivnog doživljaja. Meni je ovogodišnja bolja. :)



:igrac:
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3334 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

evo jedne, razumljive i zanimljive mom ohrndanom intelektu:
Na kraju dvorišta
u hladovini trave
rasuto raste i živi
cvijeće.

Noću sjedim na pragu
i slušam biljne razgovore:
“Lijepo nam je ovdje
- šapću -
nitko nas ne kosi
i ne sije u redove.”
zadnji stih čini most od dobrog prema sjajnom
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3335 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

@jelena,
gdje nađe ovu Viki, stvarno nisam mogla odslušati do kraja :lol:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#3336 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »



@Karlin ovo je vjerujem iz tvog kraja :D


Vive le Canada francais et vive le Quebec libre ! :D

Image

Lijep i surov kraj, za mene lično najljepši Amerike :kiss:

----

sada opet preslušavam pjesmu, dugo nisam bolji tekst čuo, sad sam baš :sad: :sad: :| :|
Last edited by Krokodajl on 25/04/2017 01:39, edited 1 time in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3338 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

petunija wrote:@jelena,
gdje nađe ovu Viki, stvarno nisam mogla odslušati do kraja :lol:
Ja to po preporuci ove doktorantice muzikologije iz Japana. :facepalm: :D


Sve se nešto nadam da su ove njene pohvale turbofolku i izjave da joj se najviše sviđaju....navedene pjesme :cry:

samo dio njenog istraživačkog rada na doktoratu. :|
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3339 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

heal wrote:Cjenio bih ako neko ima Bertrand Russel- Osvajanje srece pdf :sax:
Možeš je skinuti na SCRIBD-u.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3340 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote:
petunija wrote:@jelena,
gdje nađe ovu Viki, stvarno nisam mogla odslušati do kraja :lol:
Ja to po preporuci ove doktorantice muzikologije iz Japana. :facepalm: :D


Sve se nešto nadam da su ove njene pohvale turbofolku i izjave da joj se najviše sviđaju....navedene pjesme :cry:

samo dio njenog istraživačkog rada na doktoratu. :|
Jelo, Jelo, trk u Aziju da čuješ malo njihovih popularnih pjesmica. Tubo-folk i turbo-pop su visoka kultura za sveazijsko njanjanje. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3341 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

piupiu wrote:
Jelo, Jelo, trk u Aziju da čuješ malo njihovih popularnih pjesmica. Tubo-folk i turbo-pop su visoka kultura za sveazijsko njanjanje. :D
Znao sam da volis ovaj rad nogu:

Image

:D

Gangnam style!
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3342 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Azijska muzika, potpuno drugačiji melos, našem uhu stran, pa je možda to razlog što nam se ne dopada.
Mislim da je doktorantica oduševljena turbo folkom, zato je to i izabrala za disertaciju. Ono što je meni bilo zanimljivo je njen način gledanja na tu pojavu i komentar kako je kroz istoriju česta pojava da nešto što se osporava danas, kroz jednu-dvije generacije postane "kulturni" identitet nekog naroda ili vremena. Pa se onda sjetim naših djedova kojima je Bijelo dugme bilo "fuj, vidi drogeraša" a danas se smatraju pretačom neke nove kulture. Njihovom uhu je to bila potpuno strana muzika. A onda i mame jedne moje prijateljice koja je nama znala reći "ko zna kakvu će muziku slušati vaša djeca". I stvarno, uhvatim sebe da su mi ovi novi ritmovi i "melodijske linije" potpuno strani. A tek kad dođu unučad :cry: :cry: :cry:
tako da dajem za pravo da se nekom sviđa nešto što se meni možda i ne sviđa...
Ne znam jesam li uspjela objasniti :? bez namjere da išta osporim ili pohvalim :D samo 'nako :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3343 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by wewa »

pjesmom protiv demonstranata i cenzure

http://www.radiosarajevo.ba/vijesti/reg ... etu/260648

Nekoliko stotina ljudi okupilo se na protestu pred splitskim Hrvatskim narodnim kazalištem prije prikazivanja predstave "Naše nasilje i vaše nasilje" Olivera Frljića.

Podsjećamo, predstava je na osude naišla i tokom gostovanja u Narodnom pozorištu Sarajevo, ali je ona nakon pritiska javnosti ipak održana.

Tako je bilo sinoć i u Splitu iako su demonstranti stajali pred Kazalištem držeći višemetarsku hrvatsku zastavu i transparente "Sotono, odlazi iz našeg grada", "Split ima svoju kulturu", "I u ratu i u miru mi smo spremni", "Ne izazivajte nas", "Ova predstava me vrijeđa"; nosili raspelo, a za vrijeme prosvjeda čuli su se uzvici "nema predstave" i "ne damo da nam vrijeđaju Isusa".

Demonstranti su molili "Oče naš", pjevali Thompsonovu pjesmu "Mom Bogu", "Zovi samo zovi", puhali u pištaljke i trube, skup je završen pjesmom "Rajska djevo kraljice Hrvata".

Predstava je ipak održana, a skupina specijalaca je obezbjeđivala zgradu HNK.

Nekoliko demonstranata uspjeli su kupiti i karte za predstavu te su ušli u dvoranu namjeravajući ugroziti„minirati“ izvedbu. No, kada su počeli vikati i pjevati, vjerojatno nisu očekivali reakciju publike u dvorani. Naime, gledatelji su spontano počeli pjevati pjesmu Arsena Dedića „Kad bi svi ljudi na svijetu“...

:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3344 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Naši konzervativci i desničari listom pate od Narcisoidnog Poremećaja Ličnosti. Čuj, molim te, "Ne izazivajte nas!". K'o biva, svijet mora biti baš onakav kakvim ga oni zamišljaju, a oni drugi 'nek ne izazivaju'. *ebeš predškolski uzrast, kakve budale čine većinu navodno zrele populacije na Balkanu.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3345 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by wewa »

demokratija za vrticki uzrast :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3346 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

petunija wrote:Azijska muzika, potpuno drugačiji melos, našem uhu stran, pa je možda to razlog što nam se ne dopada.
Mislim da je doktorantica oduševljena turbo folkom, zato je to i izabrala za disertaciju. Ono što je meni bilo zanimljivo je njen način gledanja na tu pojavu i komentar kako je kroz istoriju česta pojava da nešto što se osporava danas, kroz jednu-dvije generacije postane "kulturni" identitet nekog naroda ili vremena. Pa se onda sjetim naših djedova kojima je Bijelo dugme bilo "fuj, vidi drogeraša" a danas se smatraju pretačom neke nove kulture. Njihovom uhu je to bila potpuno strana muzika. A onda i mame jedne moje prijateljice koja je nama znala reći "ko zna kakvu će muziku slušati vaša djeca". I stvarno, uhvatim sebe da su mi ovi novi ritmovi i "melodijske linije" potpuno strani. A tek kad dođu unučad :cry: :cry: :cry:
tako da dajem za pravo da se nekom sviđa nešto što se meni možda i ne sviđa...
Ne znam jesam li uspjela objasniti :? bez namjere da išta osporim ili pohvalim :D samo 'nako :D
Sasvim si dobro objasnila. :thumbup: Moj komentar se odnosio na jako njanjav, kičast i neslušljiv pop koji hara Azijom. K'o da su kolektivno agdom zaliveni, toliko je to slatkasto i meni vrlo često i iritantno. Njihova je tradicionalna muzika nešto drugo. I tako ja pomislim kako je ono gore ( "Mahinalno") bolje od tog azijskog popa, kad ne lezi vraže...



Pjesma je zapravo obrada vrlo popularne indijske pjesme... i, sad, šta je na stvari? Ludi se Indijci zarazili turbo-folkom? :D Ili ja imam predrasudu o svemu što se pakuje pod 'turbo-folk'? Ili je i Bollywood turbo-folk? A meni je Bollywood super interesantan, dovoljno intersantan da čitam akademske radove o tome. :P

Taj otpor prema svemu što nema 'kulturni pedigre', ondosno ozapadnjavanje i 'evropeizacija' našeg ukusa je, doduše, bilo dijelom socijalističkog obrazovnog programa, pa me ne čudi da se, kao, širina, kultura, urbanost i 'coolness' izražavaju kroz 'voljenje' svega što vuče na Zapad, a malo slabije na nas i na Istok. A činjenica je sljedeća - demokratizacija kulture i tehnologije će donositi svijetu sve više i više fenomena a la turbo-folk. I to je OK.

Da smo bili kakva imperijalna sila - kao što nismo - možda bi danas sevdalinka bila u rangu svjetske klasike, ko zna. No, da se vratim onome što htjedoh reći. I Šekspira su nekada smatrali zabavom za prostake, promijeni se vrijeme, a on postade klasik, iako su savremenici koji su išli da ga gledaju od strane 'finog' društva bili smatrani ekvivalentom ovih balkanskih tipova što 'seckaju' vene po kafanama. :D Ne pokušavam reći da će turbo-folk postati klasika, ali je put do kanona izuzetno zanimljiv.

Suštinski, mi nikad nećemo imati boljeg Mocarta od Mocarta, niti ćemo imati bolji Britpop od Britpopa, ali zato imamo nekog svog Halida... koji 'operira' izmedju kafane i koncertne dvorane. Pa, ako smo to mi, neka smo. Upravo je to ono što će interesovati nekog stranca koji dodje ovdje. I tako - okolokolepanamalavrata - dodjosmo do dva razloga zašto Japanka izučava turbo-folk, a) malo naginje na azijski pop i melodije i b) zato što turbo-folk nije sveprisutan, nego nekakav relativno izolovan kulturološki fenomen, i samim tim, nešto 'svoje' i zanimljivo za istraživanje, c) garant ne razumije tekstove. :D Žena, dakle, nema kulturološku predrasudu prema žanru i ne bavi se glazbeno-muzičkom higijenom. I eto ti istraživanja. :oops: :lol:

I sad kad sve to napisah, da li mi iko može dati neku smislenu definiciju turbo-folka?
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3347 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Da, piupiu, to je ono što mi je bilo zanimljivo u citiranom tekstu :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3348 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Gojeni H wrote:
Znao sam da volis ovaj rad nogu:

Image

:D

Gangnam style!
:lol: :lol: :lol:

A tek bih o ovom liku esej mogla napisati. Neopisivo mrzim Gangam style. :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3349 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
petunija wrote:@jelena,
gdje nađe ovu Viki, stvarno nisam mogla odslušati do kraja :lol:
Ja to po preporuci ove doktorantice muzikologije iz Japana. :facepalm: :D


Sve se nešto nadam da su ove njene pohvale turbofolku i izjave da joj se najviše sviđaju....navedene pjesme :cry:

samo dio njenog istraživačkog rada na doktoratu. :|
Jelo, Jelo, trk u Aziju da čuješ malo njihovih popularnih pjesmica. Tubo-folk i turbo-pop su visoka kultura za sveazijsko njanjanje. :D
ZapisaTo u tefter. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3350 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

piupiu wrote: :lol:
Image

Image

https://en.wikipedia.org/wiki/Head_bobble
The peculiar Indian head shake, wobble, or bobble is the source of much confusion and wonderment among foreigners, especially the first time one is confronted with it. It looks like a cross between a nod and shake, but does it mean yes? Or does it mean no? Or even maybe?

The confusion is made even worse when the wobble is silent. Without speech to give any clues as to the message it’s supposed to convey, it’s easy to feel bewildered.

However, once you discover the meaning of the head wobble and its many uses, what's really surprising is how infectious this gesture becomes. Anyone who's spent a considerable amount of time in India is likely to have caught themselves unconsciously wobbling their head. Even Indians who don't normally wobble their heads very much will automatically do so in response to another head wobble.

Ways That the Indian Head Wobble Is Used

In essence, the head wobble is the non-verbal equivalent of that multipurpose and omnipresent Hindi word achha. It can mean anything from "good" to "I understand".

The most common use of the head wobble is to respond in the affirmative. For example, if you ask someone if the train is going to your destination and they wobble their head in reply, it means "yes".

The head wobble is also often used as a sign that what's being said is understood. For example, if you tell someone you'll meet them at a certain place at 5 o'clock and they wobble their head at you, it means that it's fine and they'll be there.

Other situations where you're likely to encounter a head wobble include:

As an alternative to "thank you", which is not commonly said in India.
To acknowledge someone's presence. This can be particularly useful if you see someone you know across the street but can't shout out to them.
As a gesture of kindness or benevolence, for example, if someone sits down next to you on the train.

http://goindia.about.com/od/greetingsco ... wobble.htm
Post Reply