Gž. raja, pse HELP!

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Gž. raja, pse HELP!

Post by PipiDugaDevetka »

Goraždani moji dragi,
Treba materi koja je rodjena 1924.g. da izvadim rodni list, e da bi ličnu invalidninu ostvarila (213KM). Rodjena je u Orahovicama, selo Knjević ili Kujevići, ne znam tačno. Sa pet-šest godina je odselila u Sarajevo, ćirom do Bistrika.
Molio sam neke prijateljice, ali ništa nisu saznale ni gdje da se izvadi jer u opšitnskim knjigama rodjenih je NEMA. Kakva su tada vremena bila pitanje je je li je njen babo Šaban ikako i prijavio (Kontam, morao je prijaviti barem kada se udavala 1944.), ali još živim u nadi jer u nekim dokumentima stoji Orahovice, opština Foča, opet u drugom dokumentu (po mom sjećanju), Orahovac-opština Čajniče...A, neko mi je rekao da je to u Rogatici. .....Joooooooj...E, jeste zapetljano, ma da mi je samo saznati u kojoj opštini je selo Knjević ili područje Orahovica bilo te 1924.godine, da bar znam gdje da tražim. Možda ima nekakv matični/mjesni ured u mjesnoj zajednici u Orahovicama, pa se može i tamo izvaditi rodni list za moju majkuFatimu Samouk. Uvjerenje o državljanstvu sam izvadio u opštini Centar - Sarajevo i to je o.k.. Nisam zapamtio Šabana, a babo me nije vodio u tazbinu u Gž. Možda i kakvog rodjaka nađem ovdje na forumu :-D ! Svi Samouci su mi rod.
P.S.
Kada je ostvarivala pravo na tudju njegu i pomoć onaj soc. radnik-pravnik kaže, e nema veze I ili II kategorija (171 ili 85KM) svakako ona neće dugo. Jaarrraaane, kad mu nisam onaj televizor (monitor) u kancelariji natak'o na glavu, pa štos-nos-patos...., e od tada ona meni živi 9 godina sa moždanim udarom, malo pokretna i sve činim kao da će 100 godina poživjeti, mada znam da neće... :(
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2

Post by PipiDugaDevetka »

I Googlam ti ja tako materino prezime i ime ne bih li pronašao u kojoj je opštini rodjena i nadjoh, beli nadjoh....i njenog brata. Istog onog što ju je na koljenima držao u ćiri dok je doseljavala u Sarajevo. Nadjem tog mog dajidžu Nazifa među žrtvama holokausta u Jasenovcu. A mati ga tražila, sve tjerala muža, a moga oca da popunjava one neke obrasce u Crvenom krstu 1946. k'o što danas Srebreničane tjeraju da daju malo krvi, ako se ko nađe.Nestao! Nestao i ništa više nismo znali o njemu. Sav život šutjeli smo u porodici o ovom dajidži Nazifu, ko on u domobrane otišao. Neprijateljski vojnik, domaći izdajnik, a on žrtva, šehid i ko zna šta je bilo jal' je odbio da ubija Srblje, jal' Jevreje. Možda su ga u Sarajevu prokazali u nekoj "provali" kao doušnika nekog Valtera prije Valtera...I interniralo ga u Jasenovac...Ko zna šta i kako je bilo....Osta priča materina kako je ona sve za njim i njegovim drugovima išla ka Staroj želj. stanici vis-a-vis današnje ruševine hotela Bristol, kako on nju djevojčicu mrška da bježi od njih i posljednji pogled...I nikada ga više nije vidjela. Eh, eto, nađoh dajidžu i drugog dajidžu Šaćira i njega ubilo u Jasenovcu. Od dva brata djeca. Šabana i Halila Samouka djeca. Interniralo hi i pobilo k'o na Remake-u, filmu o Grbavici.
Valja mi sada dvije dženaze spremiti kada ona delegacija sa početka ljeta ide pod onaj cvijet u Jasenovcu. Bude i imama tamo...Ne znam tačno još dok obavijestim ove neke Samouke u Sarajevu, a što ih poznajem.
I nađoh, da se radi o selu Konjevići, opština Foča. To, mislim, gdje su rodjeni, Nazif, Šaćir i Fatima. Valja mi u Foču po rodni list materin.
Angel of Death
Posts: 34
Joined: 09/08/2006 12:46

#3

Post by Angel of Death »

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxx
Last edited by Angel of Death on 28/10/2006 08:21, edited 2 times in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4

Post by PipiDugaDevetka »

Susretljivi su, ovo bar telefonom što odrađujem, ali ću morati, izgleda, vršiti naknadni upis u Mjesnom uredu ILOVAČA. @Anđele, neka sam ja našao kosti dvojice daidža....Čitav život smo šutjeli, k'o on neprijateljski vojnik, domaći izdajnik, a ispade da je šehid, žrtva nevina i ponos ako je odbio da ubija Srbe.
Biće bolje, uradiću naknadni upis.
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#5

Post by Odisej »

Obzirom da sam na Drini , ako mogu pomoći i oko naknadnog upisa i poslije u matičnopm uredu u Foči, tu sam...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6

Post by PipiDugaDevetka »

Odisej wrote:Obzirom da sam na Drini , ako mogu pomoći i oko naknadnog upisa i poslije u matičnopm uredu u Foči, tu sam...
Hvala @Odisej, hvala puno i javim ti se kada otpočnem sve u vezi sa naknadnim upisom u MK rodjenih. Izgleda da je to jedino rješenje. Znaš kako je to bilo sa ženskom djecom, mora da Šaban nije ni prijavio dijete. Nije mi samo jasno kako se udala bez rodnog lista. Možda je sve to odradjeno, ali ko zna gdje, mislim , u kojoj opštini u Sa. ili gdje drugo.
Dakle, @Odisej, jaran si i javim ti se ako mi išta zatreba jer prvo trebam povaditi uvjerenja o kretanju po MUP-ovima. Najvjerovatnije ću sve to uraditi u Mjesnom uredu Ilovača, neki Mirsad tamo radi i opštini Gž. jer to selo i Orahovice su sada u Gž.
Hvala još jednom.
P.S.
Dojavio sam putem telefona i sestri ovog Šaćira, a mojoj daidžinici koju ne poznajem, da sam joj našao brata ispod Cvijeta u Jasenovcu.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#7

Post by Jara »

Tuga :(
Valjda neće trebati 60 god. da se sazna šta je bilo sa nestalima u zadnjem ratu.
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#8

Post by Odisej »

PipiDugaDevetka wrote:
Odisej wrote:Obzirom da sam na Drini , ako mogu pomoći i oko naknadnog upisa i poslije u matičnopm uredu u Foči, tu sam...
Hvala @Odisej, hvala puno i javim ti se kada otpočnem sve u vezi sa naknadnim upisom u MK rodjenih. Izgleda da je to jedino rješenje. Znaš kako je to bilo sa ženskom djecom, mora da Šaban nije ni prijavio dijete. Nije mi samo jasno kako se udala bez rodnog lista. Možda je sve to odradjeno, ali ko zna gdje, mislim , u kojoj opštini u Sa. ili gdje drugo.
Dakle, @Odisej, jaran si i javim ti se ako mi išta zatreba jer prvo trebam povaditi uvjerenja o kretanju po MUP-ovima. Najvjerovatnije ću sve to uraditi u Mjesnom uredu Ilovača, neki Mirsad tamo radi i opštini Gž. jer to selo i Orahovice su sada u Gž.
Hvala još jednom.
P.S.
Dojavio sam putem telefona i sestri ovog Šaćira, a mojoj daidžinici koju ne poznajem, da sam joj našao brata ispod Cvijeta u Jasenovcu.
Nema problema , sve što mogu da uradim , samo pitaj i traži..
Inače , Orahovice i Ilovača su uvjek bili u sastavu opštine Goražde , a kako mi je badža porijekloom iz Ilovače , imam dosta poznanika gore..
:)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9

Post by PipiDugaDevetka »

OK Odisej, javim ti se i još jednom hvala.
I tebi @Jaro, hvala.
Post Reply