gume

Podforum za motocikliste...
Post Reply
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#1 gume

Post by zippo »

trebao bih jednu informaciju,
ima li u sarajevu ili u BiH neko da drži michelin gume.
mislio sam da uzmem anakee 2 za mog kle-a 500
ili, ako ko ima kakav adekvatan prijedlog za enduro gumu 70 % asfalt 30 % makadam.
u guma M imaju continental escape, ali nešto je baš ne hvale po forumima.
dimenzije su 90 x 90 21 - prednja i 130 x 80 x 17 zadnja
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#2 Re: gume

Post by kijamet insan »

Izasla je i anakee 3 poboljsana verzija dvojke i upravo pokriva tvoje zelje. Pogledao sam par promotivnih videa na youtube i impresioniran sam kako na izgled cisto cestovna guma dobro drzi i na makadamu.
U Kiseljaku je bio neki Laco koji je dilao razne proizvodjace guma. Cak sam i zapisao tlf. broj ako mi nekad rikne guma dok sam u BiH 063337182.
I ne ja nisam on niti ga reklamiram ovo je info sa foruma pa sam zapisao tlf. za svaki slucaj :thumbup:

Nazovi provjeri mozda ti se i posreci
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:trebao bih jednu informaciju,
ima li u sarajevu ili u BiH neko da drži michelin gume.
mislio sam da uzmem anakee 2 za mog kle-a 500
ili, ako ko ima kakav adekvatan prijedlog za enduro gumu 70 % asfalt 30 % makadam.
u guma M imaju continental escape, ali nešto je baš ne hvale po forumima.
dimenzije su 90 x 90 21 - prednja i 130 x 80 x 17 zadnja
Pa Guma Pro (koja je u osnovi ista firma kao i Guma M9 trebalo bi da ima i Michelin i Bridgestone

http://www.gumapro.com/#veleprodaja

Druga je varijanta pitati onoga vulkanizera u ul. Sutjeska, preko puta II gimnazije, jer on u principu može nabaviti sve gume. Znam da je sigurno rekao za Dunlop, Metzeler i Pirelli

MOTORRAD ga je testirao sa gumama Bridgestone Trail Wing 101/152 (Bridgestone zastupa Nuić ljubuški, oni imaju mislim i dostavu za Sarajevo). Od novijih guma http://www.tirendo.de/ za taj model preporučuje Bridgestone BT 45 i Trail Wing 41/42 te BW 501/502, Continental pored Escape i Twinduro TKC 80 te Trailattack i ContiGo!, Metzeler Tourance, Dunlop Trailmax, Pirelli Scorpion Trail.

Sve te gume su odobrene za tvoj model. Kako se kod Nijemaca odobrene gume unose u saobraćajnu dozvolu, onda se na to kod njih jako i pazi - prema tome će ti sve ovdje navedene odgovarati. Eh sad, treba po profilu da vidiš za ŠTA: vožnju po cestama, ili više van asfalta.
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#4 Re: gume

Post by zippo »

hvala momci na informacijama, zovem pa javim
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#5 Re: gume

Post by zippo »

čuo sam se sa Lacom, drži mitas i pirelli,
mitas E 08 prednja 80, zadnja 130 KM
i on mi to preporučuje
pireli samo zadnja preko 2 stoje, ali neznam koji model.
šta mislite o mitasu e 08 ??
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#6 Re: gume

Post by zippo »

Nuić,
zvao i kažu da ove sezone ne drže ništa od guma za dva točka :-)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:čuo sam se sa Lacom, drži mitas i pirelli,
mitas E 08 prednja 80, zadnja 130 KM
i on mi to preporučuje
pireli samo zadnja preko 2 stoje, ali neznam koji model.
šta mislite o mitasu e 08 ??
Tvornica Mitas je češka, posjeduje je Barum. Koliko su se popravili od kad je propao komunizam, ne znam, ali ko je jednom vozio Javu 350 s Barumovim gumama izbjegavao bi bilo što vezano sa tim brandom.

Pirelli pak je u 100%-om vlasništvu njemačkog Metzellera, a Metzeller je jedna od najboljih, ako u većini kategorija ne i najbolja, guma za motore. I jedina od glavnih fabrika guma koja je posvećean SAMO gumama za motore, ne rade ništa za aute.

A pogledaj malo asortiman Mitas guma http://www.mitas.eu/index.php?stranka=400&scid=7 - gume za traktore, rovokopače, kamione, vozila za snijeg i sl. Uopšte nemaju bazu podataka koja guma paše za koji model motora kao Pirelli - http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... tment.html
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#8 Re: gume

Post by zippo »

ove mitas gume ocrniše po forumima, slabo drži na mokrom
nisam neki agresivan vozać , ali volio bih neku dobru gumu za razumnu cijenu,
koliko vidim slaba je ponuda
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#9 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:ove mitas gume ocrniše po forumima, slabo drži na mokrom
nisam neki agresivan vozać , ali volio bih neku dobru gumu za razumnu cijenu,
koliko vidim slaba je ponuda
Ama PRVO vulkanizer u Sutjesci, pa čovjek ima i svoju web stranu sa moto gumama, prodaje i Dunlop i Michelin:

http://www.motosupport.com.ba/index.php/kontakt

Vulkanizerska radiona Cavallino
Sutjeska br. 2, Sarajevo
tel: 062/178-736
E-mail: [email protected]
Radno vrijeme: Ponedjeljak - Subota; 08:00 - 18:00
Zimski period: Nedjelja; 08:00 - 15:00
Ljetni period: Neradni dan - Nedjelja


A dalje, pa pitaj kod Gume Pro tel 033/778-950 i 778-951 za Michelin i Bridgestone.

Nuić je 039/831-628, imaju prodavnice u Vitezu 030/718-111 i Mostaru 036/352-865, dostavljaju dijelove u Sarajevo kombijem pa mogu i tvoje gume.

Pirelli prodaje Vinmar Široki brijeg 039/705-162.

A Riket u Hrasnom je mogao nabavljati i Dunlop i Michelin gume za motore, ne znam imaju li još. 033/711-910

Za Dunlop isto RPM Global trade iz Ljubuškog, 039/831-191. Dostavljali su i u Sarajevo

Za Bridgestone možeš probati i u Blažuju Fin, 033/776-560
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#10 Re: gume

Post by scooterista »

TouringBiker wrote:
zippo wrote:ove mitas gume ocrniše po forumima, slabo drži na mokrom
nisam neki agresivan vozać , ali volio bih neku dobru gumu za razumnu cijenu,
koliko vidim slaba je ponuda
Ama PRVO vulkanizer u Sutjesci, pa čovjek ima i svoju web stranu sa moto gumama, prodaje i Dunlop i Michelin:

http://www.motosupport.com.ba/index.php/kontakt

Vulkanizerska radiona Cavallino
Sutjeska br. 2, Sarajevo
tel: 062/178-736
E-mail: [email protected]
Radno vrijeme: Ponedjeljak - Subota; 08:00 - 18:00
Zimski period: Nedjelja; 08:00 - 15:00
Ljetni period: Neradni dan - Nedjelja


A dalje, pa pitaj kod Gume Pro tel 033/778-950 i 778-951 za Michelin i Bridgestone.

Nuić je 039/831-628, imaju prodavnice u Vitezu 030/718-111 i Mostaru 036/352-865, dostavljaju dijelove u Sarajevo kombijem pa mogu i tvoje gume.

Pirelli prodaje Vinmar Široki brijeg 039/705-162.

A Riket u Hrasnom je mogao nabavljati i Dunlop i Michelin gume za motore, ne znam imaju li još. 033/711-910

Za Dunlop isto RPM Global trade iz Ljubuškog, 039/831-191. Dostavljali su i u Sarajevo

Za Bridgestone možeš probati i u Blažuju Fin, 033/776-560

Joooj, super informacije, bas i ja treba da sebi nadjem gume :thumbup:
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#11 Re: gume

Post by zippo »

jarane, osim mitasa i cont. escape, guma za enduro nema,
sve sam zvao,
da ti ne lažem neko od ovih mi je ponudio michelin anakee 2 prednju za 274 km, a zadnje nema,
na ebay takva od 60 - 90 E, pa stvarno to nema smisla.
najvjerovatnije ću gledati nesto nabaviti iz inostranstva.
shvatam ja da nemaju potražnje za gumamam pogotovo enduro,
ali više nego duplo to je praviše.
ove što imaju ne da nehvala nego ih u crno motaju , raja koja imaju iskustav sa istima
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#12 Re: gume

Post by kijamet insan »

Vidi u Hrvatskoj ako imas nekoga da ti kupi pa skontaj prevoz busom :wink:
Kad su nasi prodavaci sugavo bezobrazni treba ih bojkotovati.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#13 Re: gume

Post by esso_sa »

kijamet insan wrote:Vidi u Hrvatskoj ako imas nekoga da ti kupi pa skontaj prevoz busom :wink:
Kad su nasi prodavaci sugavo bezobrazni treba ih bojkotovati.
Pa nebi se bas slozio sa tim... U vise navrata sam kupovao Dunlop gume iz RPM Global -a, a kasnije i Bridgestone gume u Fin doo i ni sa jednom firmom nikad nisam imao problema.
Ljudi su uvijek bili korektni, ljubazni i na vrijeme isporucivali naruceno. Posebno RPM Globe !
Oni su mi redovno i besplatno slali gume kamionom do CocaCole u Hadzicima gdje bi se onda nasao sa vozacem kamiona, preuzeo gume i platio. Cak i kod takvog "specificnog" nacina dostave, uz gume sam uvijek dobio uredno zapakovanu kovertu u kojoj je bila faktura i garancija.
Ako se potrefi da imaju na lageru gume sa starijim DOT-om, uvijek bi to naglasili i ponudili popust za takve gume. Nikad mi se nije desilo da mi podvale gume sa starim DOT-om (a to je u BiH cesto slucaj, posebno kod auto guma)

Ne znam za druge firme u BiH ali Fin doo i RPM Globe Ljubuski preporucujem svima u svako doba dana i noci ! :thumbup:
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#14 Re: gume

Post by zippo »

vjerovatno će biti opcija nabavke guma iz inostranstva - njemačka
preko ebay-a, tamo će mi ih jaran uzeti a imam neke kombinacije za prevoz.
kad to i ako realizujem , javljam :-)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#15 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:vjerovatno će biti opcija nabavke guma iz inostranstva - njemačka
preko ebay-a, tamo će mi ih jaran uzeti a imam neke kombinacije za prevoz.
kad to i ako realizujem , javljam :-)
Prekosutra u novom MOTORRAD-u izlazi test 6 raznih enduro guma, pa vidi kod kojih su odnos cijena/kvaliteta najpovoljniji...
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#16 Re: gume

Post by kijamet insan »

esso_sa wrote:
kijamet insan wrote:Vidi u Hrvatskoj ako imas nekoga da ti kupi pa skontaj prevoz busom :wink:
Kad su nasi prodavaci sugavo bezobrazni treba ih bojkotovati.
Pa nebi se bas slozio sa tim... U vise navrata sam kupovao Dunlop gume iz RPM Global -a, a kasnije i Bridgestone gume u Fin doo i ni sa jednom firmom nikad nisam imao problema.
Ljudi su uvijek bili korektni, ljubazni i na vrijeme isporucivali naruceno. Posebno RPM Globe !
Ne znam za druge firme u BiH ali Fin doo i RPM Globe Ljubuski preporucujem svima u svako doba dana i noci ! :thumbup:
Hajd super da postoje firme i kod nas koje znaju svoj posao mada poznavajuci prilike takvi su rijetki kod nas.Uglavnom su neke muljaze sa cijenama i gumama koje su na lageru desetljece preko roka upotrebe.
Eto preporuke za neke buduce kupce :wink:
Hvala za info :thumbup:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17 Re: gume

Post by seoBIH »

zippo wrote:
da ti ne lažem neko od ovih mi je ponudio michelin anakee 2 prednju za 274 km, a zadnje nema,
na ebay takva od 60 - 90 E, pa stvarno to nema smisla.
najvjerovatnije ću gledati nesto nabaviti iz inostranstva.
a
Morao sam na ovo reagovati :) Recimo da je cijena gume koju narucis s vana sa uracunatim transporotm 90€ sto dodje oko 176KM. Na to ces morati platiti carinu i pdv u iznosu od oko 80KM sa svim uracuantim taksama. Znaci tebe ce guma koju ces cekati pofino da udje u BIH, pa onda kada dodje na carinu i prikupljanje carinske dokumentacije od 3-4 dana, jos ako sve vikend potrefi ode na 7 dana...
Total s vana: ~256KM :)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#18 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:jarane, osim mitasa i cont. escape, guma za enduro nema,
sve sam zvao,
da ti ne lažem neko od ovih mi je ponudio michelin anakee 2 prednju za 274 km, a zadnje nema,
na ebay takva od 60 - 90 E, pa stvarno to nema smisla.
najvjerovatnije ću gledati nesto nabaviti iz inostranstva.
shvatam ja da nemaju potražnje za gumamam pogotovo enduro,
ali više nego duplo to je praviše.
ove što imaju ne da nehvala nego ih u crno motaju , raja koja imaju iskustav sa istima
Dunlop ti je i bolje nabaviti nego Michelin Anakee, bolje su prošle na testu.

Testirali su Bridgestone Battle Wing, Continental Trail Attack 2, Dunlop Trailmax TR 91, Metzeler Tourance Next, Michelin Anakee 3 i Pirelli Scorpion Trail, u dimenzijama 110/80 R 19 i 150/70 R 17, na motoru Triumph Tiger.

Rezultati (dvaput isto mjesto znači da su obje gume imale isti broj bodova):

.........................Bridgestone..Continental..Dunlop..Metzeler..Michelin..Pirelli

Reg.cesta/autoput:........6..............3...........1..........3..........5.........1
(nova guma)
Trošenje gume:............3..............4...........5..........2..........1.........6
(nakon 4.000 km)
Reg.cesta/autoput:........6..............3...........2..........3..........5.........1
(nakon 4.000 km)
Na mokroj cesti:............6.............4...........2...........1.........4.........3

UKUPAN REZULTAT:........6..............3...........2..........1..........4.........4

Dakle, ako možeš nabavi Metzeler, ako ne - Dunlop i Continental su ti slijedeće dvije najbolje.

U slijedeća dva broja MOTORRAD-a testiraju po 6 guma za turističke i sportske motore.
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#19 Re: gume

Post by zippo »

evo gledam na ebay.de Metzeler tourance (nije next) :-) 90x90 21 60-70 e, 130x80 17 80 e.
mislim da je to dobar izbor.
najvjerovatnije te ću da uzmem
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#20 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:evo gledam na ebay.de Metzeler tourance (nije next) :-) 90x90 21 60-70 e, 130x80 17 80 e.
mislim da je to dobar izbor.
najvjerovatnije te ću da uzmem
Ako ukljucis opcije "Preis ink.Versand niedrigster zuerst" (prvo najnize cijene sa ukljucenim slanjem, tad te pita za lokaciju pa ukljuci BiH) i sa strane "Artikelstandort" (lokacija artikla" Europa,pokaze ti 90/90-21 za 60 € plus 26 € slanje kao najjeftiniju, iz Italije. Samo doci ce te i manje jer ne placas njihov PDV, I ta firma garant salje za BiH:

http://www.ebay.de/itm/GOMME-GOMMA-PNEU ... 1019496315

Ta firma nema 130/80 ali ima 140/80

http://www.ebay.de/itm/GOMME-PNEUMATICI ... 033415707?

Kod ovih drugih ne vidi se ni kod jednog da je dao postarinu za BiH,morace im se slati poruke i pitati salju li ovamo, te za koliko. Ja sam preko 70 stvari kupio na eBay, znam kako te stvari idu
zippo
Posts: 157
Joined: 19/01/2003 00:00

#21 Re: gume

Post by zippo »

imam jarana koji bi mi tamo to uzeo i organizovao prevoz :bih:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#22 Re: gume

Post by TouringBiker »

zippo wrote:imam jarana koji bi mi tamo to uzeo i organizovao prevoz :bih:
Onda nek uzme potvrde i cashira njemacki PDV (MwSt), samo mora na granici dobit stambilj da ih je izvezao
sandhana
Posts: 9
Joined: 02/06/2013 07:08

#23 Re: gume

Post by sandhana »

zippo wrote:hvala momci na informacijama, zovem pa javim
thanks :-)
Post Reply