"Grofica i Grof"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#226 Re: "Grofica i Grof"

Post by Snake Eyes »

Da je grofa zena varala sa drugim grofom ne bi mu smetalo.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#227 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

konoplja wrote: 10/09/2023 18:22 Znam ko je autorica. Poznat je ovo tekst.

Hoćeš li saznanja podijeliti i sa nama, jer meni nije ovo poznato od prije? :zoka:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#228 Re: "Grofica i Grof"

Post by Snake Eyes »

Autorica je svedska scenaristkinja filmova za odrasle.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#229 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

dale cooper wrote: 10/09/2023 18:27
konoplja wrote: 10/09/2023 18:22 Znam ko je autorica. Poznat je ovo tekst.

Hoćeš li saznanja podijeliti i sa nama, jer meni nije ovo poznato od prije? :zoka:
Hoću s tobom sve podijeliti. :kiss: :lol:

The Drawbridge Exercise; uzeto iz knjige White Awareness: Handbook for AntiRacism Training, napisala Judith H. Katz.
:gunjastajl:
:run:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#230 Re: "Grofica i Grof"

Post by n+1 »

Pazi naslova, kao da ga je pisao Goebbels. :run:
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#231 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

konoplja wrote: 10/09/2023 18:44
dale cooper wrote: 10/09/2023 18:27

Hoćeš li saznanja podijeliti i sa nama, jer meni nije ovo poznato od prije? :zoka:
Hoću s tobom sve podijeliti. :kiss: :lol:

The Drawbridge Exercise; uzeto iz knjige White Awareness: Handbook for AntiRacism Training, napisala Judith H. Katz.
:gunjastajl:
:run:
Hvala. :)
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#232 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

n+1 wrote: 10/09/2023 18:51 Pazi naslova, kao da ga je pisao Goebbels. :run:
:lol: :lol: :lol:

Pa vjezba je osmisljena da provali rasiste. :mrgreen:
Radi se o licnoj odgovornosti ili sistemu. Tako da ovi koji misle da je grofica najvise kriva za svoju smrt su rasiste, a ovi koji kazu da su to grof/cuvar oni su antirasiste jer shvataju da je do sistema.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#233 Re: "Grofica i Grof"

Post by cyprus »

Meni je ovo prilično jasno - dvoje njih (grof i čuvar) je krivo, ostali nisu... Ali svakako da postoji i gradacija, jer i među ovima koji nisu krivi postoji neka moralna odgovornost...

1. Čuvar - može se govoriti o tome da li veću krivicu nosi nalogodavac ili izvršitelj - ja sam stava da je izvršitelj bez ikakve sumnje više kriv, i inače imam vrlo malo razumijevanja za raznorazne poslušnike...
2. Grof - nikako nije smio usloviti nečiji život...
3. Grofica - među ovima što nisu krivi, ona ima najveću odgovornost, jer se svjesno odlučila kockat vlastitim životom...
4. Ljubavnik - on je ipak razlog zbog kojeg je gorfica napustila dvorac, i kad ga je već metno, šupački je ne pomoći joj...
5. Prijateljica - može se vaditi na neke moralne principe, ali je šupački ne pomoć prijateljici u nevolji...
6. Skelar - pa eto, mogao je i on možda biti merhametli, ali nije imao nikakvu višu moralnu obavezu...

:)
Juni
Posts: 543
Joined: 30/06/2010 16:10

#234 Re: "Grofica i Grof"

Post by Juni »

1.Grof
2.Cuvar
3.Grofica
4.ljubavnik
5.Prijateljica
6.skelar
Juni
Posts: 543
Joined: 30/06/2010 16:10

#235 Re: "Grofica i Grof"

Post by Juni »

cyprus wrote: 10/09/2023 19:34 Meni je ovo prilično jasno - dvoje njih (grof i čuvar) je krivo, ostali nisu... Ali svakako da postoji i gradacija, jer i među ovima koji nisu krivi postoji neka moralna odgovornost...

1. Čuvar - može se govoriti o tome da li veću krivicu nosi nalogodavac ili izvršitelj - ja sam stava da je izvršitelj bez ikakve sumnje više kriv, i inače imam vrlo malo razumijevanja za raznorazne poslušnike...
2. Grof - nikako nije smio usloviti nečiji život...
3. Grofica - među ovima što nisu krivi, ona ima najveću odgovornost, jer se svjesno odlučila kockat vlastitim životom...
4. Ljubavnik - on je ipak razlog zbog kojeg je gorfica napustila dvorac, i kad ga je već metno, šupački je ne pomoći joj...
5. Prijateljica - može se vaditi na neke moralne principe, ali je šupački ne pomoć prijateljici u nevolji...
6. Skelar - pa eto, mogao je i on možda biti merhametli, ali nije imao nikakvu višu moralnu obavezu...

:)
Tek sad vidjeh ovo-mogla bih potpisati argumentaciju :thumbup:
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#236 Re: "Grofica i Grof"

Post by HelaS »

cyprus wrote: 10/09/2023 19:34 Meni je ovo prilično jasno - dvoje njih (grof i čuvar) je krivo, ostali nisu... Ali svakako da postoji i gradacija, jer i među ovima koji nisu krivi postoji neka moralna odgovornost...

1. Čuvar - može se govoriti o tome da li veću krivicu nosi nalogodavac ili izvršitelj - ja sam stava da je izvršitelj bez ikakve sumnje više kriv, i inače imam vrlo malo razumijevanja za raznorazne poslušnike...
2. Grof - nikako nije smio usloviti nečiji život...
3. Grofica - među ovima što nisu krivi, ona ima najveću odgovornost, jer se svjesno odlučila kockat vlastitim životom...
4. Ljubavnik - on je ipak razlog zbog kojeg je gorfica napustila dvorac, i kad ga je već metno, šupački je ne pomoći joj...
5. Prijateljica - može se vaditi na neke moralne principe, ali je šupački ne pomoć prijateljici u nevolji...
6. Skelar - pa eto, mogao je i on možda biti merhametli, ali nije imao nikakvu višu moralnu obavezu...

:)
Odgovornost za nečiju smrt je samo 1. i 2. Ostali ne. Moraš svima dati pravo da u svom životu rade i odlučuju o njemu kako im je volja, izuzev o neposrednom izvršenju smrti. Dakle - samo 1. i 2. Odgovornost ostalih je recidiv prošlosti Balkana.
Post Reply