"Grofica i Grof"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#201 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

zar je neko napisao da je kriva zbog toga što je ubijena jer se jebavala po selu?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#202 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Naravno da jeste.

Je l' ti to imaš neki problem s tim što neko misli da je žrtva ubistva jedini ili najveći krivac za to što ju je neko ubio?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#203 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

ona nije kriva što je ubijena,tačka
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#204 Re: "Grofica i Grof"

Post by auspuhc »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/09/2023 12:25 ona nije kriva što je ubijena,tačka
Kako nije kriva? Pa covjek je lijepo upozorio i znala je sta joj slijedi ako pocini to djelo.
Evo ja tebi sad kazem ako se zapucas sa 200 na sat u zgradu umrijet ces. I ti to uradis. Jesi li kriv za svoju smrt?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#205 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

auspuhc wrote: 09/09/2023 12:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/09/2023 12:25 ona nije kriva što je ubijena,tačka
Kako nije kriva? Pa covjek je lijepo upozorio i znala je sta joj slijedi ako pocini to djelo.
Evo ja tebi sad kazem ako se zapucas sa 200 na sat u zgradu umrijet ces. I ti to uradis. Jesi li kriv za svoju smrt?
ako se ne varama zaprijetio joj je da će biti kažnjena,a ne ubijena

šta je ona to uradila da je zaslužila smrt?
User avatar
Quaresma
Posts: 6752
Joined: 19/07/2010 16:37

#206 Re: "Grofica i Grof"

Post by Quaresma »

Valjda ljudi kroje sami svoju sudbinu, da li je smrt mogla biti izbjegnuta? naravno da jeste, prvo neodlaskom iz zamka, a drugo zasto se uopce vracala?


ako i uzmemo u kontekts i taj neki vremenski period u kojem su glavni akteri grof i grofica, drugo vrijeme druge moralne vrijednosti. najjaci su mi ovi sto gledaju sad sa danasnjeg stanovista i palamude.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#207 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Jok, treba na postavljeno pitanje ogovoriti narodnom izrekom

pa postaviti još dva pitanja i onda odgovarati na ta pitanja koja si sam postaviš.

To nije palamuđenje. :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#208 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Quaresma wrote: 09/09/2023 13:21 Valjda ljudi kroje sami svoju sudbinu, da li je smrt mogla biti izbjegnuta? naravno da jeste, prvo neodlaskom iz zamka, a drugo zasto se uopce vracala?


ako i uzmemo u kontekts i taj neki vremenski period u kojem su glavni akteri grof i grofica, drugo vrijeme druge moralne vrijednosti. najjaci su mi ovi sto gledaju sad sa danasnjeg stanovista i palamude.
Mogla je smrt biti izbjegnuta i time da je zbog napuštanja zamka,tog valjda najvećeg grijeha i zločina,grof ipak nije naredio da je ubiju
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#209 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Smrt grofice nije izbjegnuta i pitanje glasi:

ko je kriv za grofičinu smrt?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#210 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Pitanje je bilo ko je najviše kriv za grofičinu smrt i kojim redoslijedom?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#211 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Dakle, ko je kriv?

Najjednostavnije rečeno.
Seawolf
Posts: 7798
Joined: 14/06/2012 22:59

#212 Re: "Grofica i Grof"

Post by Seawolf »

¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:17 Dakle, ko je kriv?

Najjednostavnije rečeno.
Grof, jer je posesivni psihopata koji je angažovao profesionalca da mu likvidira suprugu.

U bilo kojem normalnom pravnom sistemu u savremenom svijetu, bio bi kažnjen zatvorskom kaznom između 15 godina i doživotne.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#213 Re: "Grofica i Grof"

Post by auspuhc »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/09/2023 13:01
auspuhc wrote: 09/09/2023 12:46

Kako nije kriva? Pa covjek je lijepo upozorio i znala je sta joj slijedi ako pocini to djelo.
Evo ja tebi sad kazem ako se zapucas sa 200 na sat u zgradu umrijet ces. I ti to uradis. Jesi li kriv za svoju smrt?
ako se ne varama zaprijetio joj je da će biti kažnjena,a ne ubijena

šta je ona to uradila da je zaslužila smrt?
Kazna je dovoljno dobro upozorenje. Da je postovala grofa bila bi ziva. Dakle, ona je glavni krivac za svoju smrt.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#214 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Seawolf wrote: 09/09/2023 17:23
¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:17 Dakle, ko je kriv?

Najjednostavnije rečeno.
Grof, jer je posesivni psihopata koji je angažovao profesionalca da mu likvidira suprugu.

U bilo kojem normalnom pravnom sistemu u savremenom svijetu, bio bi kažnjen zatvorskom kaznom između 15 godina i doživotne.

OK. Grof vjerovatno snosi dio odgovornosti zbog počinjenog ubistva, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
Seawolf
Posts: 7798
Joined: 14/06/2012 22:59

#215 Re: "Grofica i Grof"

Post by Seawolf »

¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:46
Seawolf wrote: 09/09/2023 17:23
Grof, jer je posesivni psihopata koji je angažovao profesionalca da mu likvidira suprugu.

U bilo kojem normalnom pravnom sistemu u savremenom svijetu, bio bi kažnjen zatvorskom kaznom između 15 godina i doživotne.

OK Grof snosi dio odgovornosti za počinjeno ubistvo, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
no_sikiriki
Posts: 18078
Joined: 11/12/2012 13:21

#216 Re: "Grofica i Grof"

Post by no_sikiriki »

Seawolf wrote: 09/09/2023 18:23
¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:46


OK Grof snosi dio odgovornosti za počinjeno ubistvo, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
To je to. :thumbup:
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#217 Re: "Grofica i Grof"

Post by auspuhc »

Seawolf wrote: 09/09/2023 18:23
¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:46


OK Grof snosi dio odgovornosti za počinjeno ubistvo, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
Znaci po tebi je bolji karakter onaj koji ce pomoci u prikrivanju prevare od onoga ko nece?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#218 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Seawolf wrote: 09/09/2023 18:23
¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:46


OK Grof snosi dio odgovornosti za počinjeno ubistvo, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
Ja mislim da se ništa od navedenog u priči ne može dokazati za potrebe suda u današnjem vremenu kako bi se krivica pripisala datim akterima - sem samog ubistva.

Grof je upozorio da će je kazniti ako izađe iz zamka?

Tražila novac od ljubavnika?

Tražila novac od prijateljice?

Tražila uslugu od skeledžije?

Grof naredio da se ona ubije?

Kako sve to neoborivo dokazati, a da bude relevantno na bilo kom sudu danas - na osnovu informacija koje imaš u priči?
Seawolf
Posts: 7798
Joined: 14/06/2012 22:59

#219 Re: "Grofica i Grof"

Post by Seawolf »

¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 18:53
Seawolf wrote: 09/09/2023 18:23
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
Ja mislim da se ništa od navedenog u priči ne može dokazati za potrebe suda u današnjem vremenu kako bi se krivica pripisala datim akterima - sem samog ubistva.

Grof je upozorio da će je kazniti ako izađe iz zamka?

Tražila novac od ljubavnika?

Tražila novac od prijateljice?

Tražila uslugu od skeledžije?

Grof naredio da se ona ubije?

Kako sve to neoborivo dokazati, a da bude relevantno na bilo kom sudu danas - na osnovu informacija koje imaš u priči?
Elementarno, dragi moj Watsone ....

Koja je najvažnija stvar u istrazi zločina?

Motiv.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59096
Joined: 03/08/2010 19:04

#220 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Seawolf wrote: 09/09/2023 18:23
¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2023 17:46


OK Grof snosi dio odgovornosti za počinjeno ubistvo, ali samo pod uslovom da je ono što stražar saopštava grofici kao grofovu naredbu istina koja se može i dokazati nekim materijalnim dokazom. Da li tako nešto postoji ili ne, ja ne mogu uočiti iz pročitanog teksta.

Zato ja mislim da je za grofičinu smrt kriv onaj stražar koji je groficu i ubio, konkretnim oružjem što je jedino jasno i neposredno dato u tekstu.

Sve ostalo mi je "rekla-kazala".
U priči su prepričane činjenice, a ne "rekla-kazala".

Ako istražno-policijski i pravni aparat budu odradili svoj posao kako treba, te činjenice će biti dokazane i na sudu i Grof će dobiti odgovarajuću kaznu za naručeno ubojstvo sa predumišljajem.

I čuvar će, naravno, biti krivično suđen i osuđen na odgovarajuću kaznu, vjerovatno nešto blažu od kazne koju će dobiti Grof.

Ljubavnik i tzv. prijateljica snose veliku moralnu odgovornost za smrt Grofice, ali biti nekarakterni bezmudan i licemjerna kučka nije krivično kažnjivo, tako da će se izvuči bez sudskog gonjenja, a nešto ne vjerujem da će ih i gristi savjest, jer istu nemaju.

Skeledžiji jednostavno nije bio njegov dan.
:thumbup:
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#221 Re: "Grofica i Grof"

Post by MoodSwingeR »

Prije svega, u našoj kulturi postoji mnogo opakija i ljepše ispričana priča o običajnim dilemama od ovog logičkog nedonoščeta. Zove se "Hasanaginica".

Nakon toga, jedini krivac za "smrt" grofice je mizogini autor koji nesvjesno, ali perfidno (ah, ta institucionalizirana privilegija bijelih muškaraca), ženi u ovoj priči imputira ne samo nedostatak moralnog integriteta, već i logičkog rasuđivanja. No, dobro, grofica ne samo da je žena, ona je i "mlada žena", pa valjda to opravdava njeno rasuđivanje, odnosno nedostatak istog.

Nejse, logičke manjkavosti (muškog autora) koje su svaljene na ženski lik: uvodni odlomak je natuknica da za napuštanje zamka slijedi kazna. Ne smrtna kazna, već kazna. Možda samo gubitak nekih privilegija. E sad, zbog čega bi grofica odabrala smrt umjesto "samo kazne" koja bi uslijedila po grofovom povratku zna samo autor ove priče.

Znači, mogla je grofica sjesti kraj mostića i ćakulati sa stražarom dok se ne vrati grof. Mogla se vratiti kod jaranice, posjediti malo kod nje, pa se serbes vratiti kući i podvrći se kazni, uz izgovor da više nije mogla sjediti kod kuće sama, pa šta bude. A mogla se, vala, i okrenuti na petama i otići u daleki svijet. Bez ikakve kazne. Što bi, sasvim sigurno, razmotrio navedeni lik da je, kojim slučajem, muško.

Ali ne..."Pao je sumrak i grofica je shvatila da je iscrpila sve svoje mogućnosti. Odlučila je da se vrati u zamak i učini posljednji očajnički pokušaj da uđe."

Fuj.

Dakle - autor, i samo autor.
Chloe wrote: 04/09/2023 17:31 Uz odobrenje pokretačice teme, kopiram uvodni post sa drugog foruma.
Skoro smo na poslu imali diskusiju, pa da je podjelim i sa Vama....Da vidimo razlike u razmisljanju Sveda i Bosanaca :D.
(izvinjavam se na brzom preovodu- ako ima nekih gresaka)

Priča "Grof i grofica" koristi se na mnogo različitih načina. Svrha može biti da razgovaramo o tome koliko smo različiti kada je u pitanju moral, da istaknemo moć ili da pokažemo koliko sami na koje nacine razmisljamo i samim tim priču učinimo zanimljivom. Priča se može koristiti i za diskusiju o ljudskim pravima (imajte i to na umu prije nego sto donesete "presudu").

"Ljubomorni grof se jednog dana spremao da krene na daleki put i upozorio je svoju mladu zenu: „Ne smiješ napustati zamak dok sam ja odsutan. Ako to učiniš, kazniću te kad se vratim kuci!”

Kako su dani prolazili, grofica se počela osjećati sve više usamljenom i napuštenom, te je uprkos prijetnjama muža odlučila posjetiti svog ljubavnika, koji je živio u maloj kolibi malo dalje od zamka. Veliki dvorac bio je na ostrvu u velikoj širokoj i brzoj rijeci. Pokretni most je povezivao ostrvo s kopnom na najužem dijelu rijeke.
"Mislim da se moj muž neće vratiti prije sumraka", pomislila je i spustila pokretni most. Nakon što je nekoliko sati provela sa svojim ljubavnikom, grofica se vratila u dvorac. Pronašla je pokretni most prepriječen stražarom s isukanim mačem. Povikao je iz sveg glasa:

-Ne pokušavajte da pređete preko pokretnog mosta Vaše Visočanstvo. Ako to uradite, moraću da Vas ubijem. Tako je Grof je to naredio!

Grofica je drhtala od užasa. Šta sad da radi?

Shvatila je da ako samo pređet preko vode, možete se popeti kroz prozor u stražnjem dijelu zamka. Otišla je do skelara na rijeci, objasnila mu je situaciju i zamolila ga da je prevede preko rijeke u svom čamcu.

- Voljan sam da vam pomognem, ali košta pet srebrnjaka, rekao je skelar.

- Ali sada nemam novca sa sobom. Pusti me da ti platim kasnije, molila je grofica.

- Takva su pravila, odgovorio je skelar. Ne prevozim ljude iz zabave. Imam ženu i djecu koje izdržavam od ovog posla.... Bez novca ne mogu vas voziti.

Grofica se vratila svom ljubavniku i zamolila ga za novac.

- Ne mogu ti pomoći. Naravno da imamo neku romansu, ali neću se upropastiti zbog tebe, odgovorio je.

Groficin strah je sve više rastao. Otrčala je svojoj prijateljici i očajnički molila da pozajmi novac kako bi mogla platiti skelaru.

- Da nisi bila neverna svom mužu, ovo se nikada ne bi dogodilo, rekla je prijateljica. Ne mogu da ti pozajmim novac. Dovela si se sama u ovu situaciju i sama moras izaći iz nje.

Pao je sumrak i grofica je shvatila da je iscrpila sve svoje mogućnosti. Odlučila je da se vrati u zamak i učini poslednji očajnički pokušaj da uđe. Napravila je nekoliko brzih koraka da prođe pored čuvara, ali on je bio spreman. Njegov mač je probio groficu i ona je pala mrtva na pokretni most."



Ko je najviše kriv za groficinu smrt i kojim redom? Grof, Grofica, Ljubavnik, Čuvar, Skelar ili Prijateljica? Od 1 do 6
Bujrum!
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4903
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#222 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

^^ Grof otišo na daleki put.....

nači, hemoroidi i upala jajnika joj ne ginu i to u naajboljem slučaju. :cry:

Al živa glava na ramenima, što jest-jest.

E, o trećoj opciji bi se dalo misliti, al kakve je sreće naletla bi na grofa, on bi je vratio u dvorac na zasluženo kažnjavanje, a ona taman preplivala veliku, široku, brzu rijeku. :|
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#223 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

MoodSwingeR wrote: 09/09/2023 19:18 Prije svega, u našoj kulturi postoji mnogo opakija i ljepše ispričana priča o običajnim dilemama od ovog logičkog nedonoščeta. Zove se "Hasanaginica".

Nakon toga, jedini krivac za "smrt" grofice je mizogini autor koji nesvjesno, ali perfidno (ah, ta institucionalizirana privilegija bijelih muškaraca), ženi u ovoj priči imputira ne samo nedostatak moralnog integriteta, već i logičkog rasuđivanja. No, dobro, grofica ne samo da je žena, ona je i "mlada žena", pa valjda to opravdava njeno rasuđivanje, odnosno nedostatak istog.

Nejse, logičke manjkavosti (muškog autora) koje su svaljene na ženski lik: uvodni odlomak je natuknica da za napuštanje zamka slijedi kazna. Ne smrtna kazna, već kazna. Možda samo gubitak nekih privilegija. E sad, zbog čega bi grofica odabrala smrt umjesto "samo kazne" koja bi uslijedila po grofovom povratku zna samo autor ove priče.

Znači, mogla je grofica sjesti kraj mostića i ćakulati sa stražarom dok se ne vrati grof. Mogla se vratiti kod jaranice, posjediti malo kod nje, pa se serbes vratiti kući i podvrći se kazni, uz izgovor da više nije mogla sjediti kod kuće sama, pa šta bude. A mogla se, vala, i okrenuti na petama i otići u daleki svijet. Bez ikakve kazne. Što bi, sasvim sigurno, razmotrio navedeni lik da je, kojim slučajem, muško.

Ali ne..."Pao je sumrak i grofica je shvatila da je iscrpila sve svoje mogućnosti. Odlučila je da se vrati u zamak i učini posljednji očajnički pokušaj da uđe."

Fuj.

Dakle - autor, i samo autor.

Autor je autorica. Mizogna zena. Samo nek se zna. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#224 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

Ne zna se autor. Pokretačica ove teme je prekopirala post sa drugog foruma o priči koju je forumašica sa tog foruma čula negdje u Švedskoj ako se
ne varam.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#225 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

Znam ko je autorica. Poznat je ovo tekst.
Post Reply