"Grofica i Grof"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5659
Joined: 04/08/2020 19:22

#176 Re: "Grofica i Grof"

Post by -Chesterfield- »

snijeg_led wrote: 05/09/2023 18:35
drag_gost wrote: 05/09/2023 13:55

A kako nece biti kriva? Prvo zajahala pa bi da se vrati grofu.

Pod mac bato!
Vratila se po stvari ba, kofer i ostale sitnice :D
Grofica je na kraju ispala poštena i platila je.
Drugi nisu htjeli ni da pozajme.
moimoi
Posts: 4735
Joined: 01/07/2006 12:59

#177 Re: "Grofica i Grof"

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 05/09/2023 20:04
moimoi wrote: 05/09/2023 19:59
Ti ganjas “manekenke” ili si zaboravio :D? Tesko da ces nametiti kao “prvi” :D

Mada se sjecam “kolegica” sa faksa koje su redovno davale felatio ali su kao bile “djevice”. I valjda se kao takve udale :lol:
Šta je radila dok je nisam znao nije moj problem.

Samo felacio? Je li djevica ako je otvarala zadnja vrata (Kao što "Whole lotta love" od Led Zeppelina ima stih "I want to be your back door man")?
Pa sto zene prozivate onda? Ne kontam?? Haj se usaglasite :lol:
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#178 Re: "Grofica i Grof"

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 05/09/2023 20:18
Hakiz wrote: 05/09/2023 20:04

Šta je radila dok je nisam znao nije moj problem.

Samo felacio? Je li djevica ako je otvarala zadnja vrata (Kao što "Whole lotta love" od Led Zeppelina ima stih "I want to be your back door man")?
Pa sto zene prozivate onda? Ne kontam?? Haj se usaglasite :lol:
Ko ih proziva?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58836
Joined: 03/08/2010 19:04

#179 Re: "Grofica i Grof"

Post by kakavdanakneiskustvu »

moimoi wrote: 05/09/2023 20:18
Hakiz wrote: 05/09/2023 20:04

Šta je radila dok je nisam znao nije moj problem.

Samo felacio? Je li djevica ako je otvarala zadnja vrata (Kao što "Whole lotta love" od Led Zeppelina ima stih "I want to be your back door man")?
Pa sto zene prozivate onda? Ne kontam?? Haj se usaglasite :lol:
ko ih proziva?
User avatar
drag_gost
Posts: 5557
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#180 Re: "Grofica i Grof"

Post by drag_gost »

snijeg_led wrote: 05/09/2023 18:35
drag_gost wrote: 05/09/2023 13:55

A kako nece biti kriva? Prvo zajahala pa bi da se vrati grofu.

Pod mac bato!
Vratila se po stvari ba, kofer i ostale sitnice :D
Je li to po vlastitom iskustvu? :mrgreen:

Salim se malo.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21585
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#181 Re: "Grofica i Grof"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 05/09/2023 18:32
MarlboroGold wrote: 05/09/2023 12:52 1. grofica
2. ljubavnik
3. prijateljica
4. skelar
5. čuvar
6. grof

Treba uzimati u obzir kontekst vremena. To je očigledno Srednji vijek, feudalizam... vlasnik posjeda je tad bio Bog i batina. Neozbiljno je na to gledati sa aspekta današnjih Zakona, propisa, sloboda, povelje o ljudskim pravima itd.

Grofica je sama kriva ne zbog toga što je kurva, već zato što nije cijenila svoj vlastiti život, svjesno je preuzela rizik i imala je izbor i da pobjegne.

Grofovi su mogli narediti da ljude ubiju i kad ih mrko pogledaju... upravo jer im se moglo.
Zašto? Nigdje u početnom postu nije navedeno da je potrebno da uronimo u role playing i duh vremena da bi dali mišljenje. Čak mislim da to
fula poentu ovog kompletnog "misaonog eksperimenta".
Ne piše naravno, ali mislim da bi to bilo korektno i da se to nameće samo od sebe, tj. trebalo bi se podrazumijevati. Sigurno je korektnije od korištenja današnjih povelja o ljudskim pravima i svemu ostalom kao neki argument.

Naravno, ljudska civilizacija se vremenom razvijala i danas je bolje nego što je ikad prije bilo i tu nema nikakve dileme. Ali, kad već spominješ neke ovakve događaje onda bi trebali uzimati u obzir kontekst tog vremena. Nije kao primjer uzeta današnja moderna kraljevska porodica Britanije, pa da se nešto ovakvo desi tamo. Tad bi stvari bile mnogo drugačije i redoslijed bi i kod mene bio apsolutno drugačiji.

Vlasnici posjeda/imanja u tom vremenom su mogli obezglaviti druge i kad ih mrko pogledaju.
User avatar
dale cooper
Posts: 28484
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#182 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 06/09/2023 12:09
dale cooper wrote: 05/09/2023 18:32

Zašto? Nigdje u početnom postu nije navedeno da je potrebno da uronimo u role playing i duh vremena da bi dali mišljenje. Čak mislim da to
fula poentu ovog kompletnog "misaonog eksperimenta".
Ne piše naravno, ali mislim da bi to bilo korektno i da se to nameće samo od sebe, tj. trebalo bi se podrazumijevati. Sigurno je korektnije od korištenja današnjih povelja o ljudskim pravima i svemu ostalom kao neki argument.

Naravno, ljudska civilizacija se vremenom razvijala i danas je bolje nego što je ikad prije bilo i tu nema nikakve dileme. Ali, kad već spominješ neke ovakve događaje onda bi trebali uzimati u obzir kontekst tog vremena. Nije kao primjer uzeta današnja moderna kraljevska porodica Britanije, pa da se nešto ovakvo desi tamo. Tad bi stvari bile mnogo drugačije i redoslijed bi i kod mene bio apsolutno drugačiji.

Vlasnici posjeda/imanja u tom vremenom su mogli obezglaviti druge i kad ih mrko pogledaju.
Ali se ne podrazumijeva, jer bi to vjerovatno onda bilo i eksplicitno naznačeno. Ako pogledaš uvodni post u njemu piše:

Skoro smo na poslu imali diskusiju, pa da je podjelim i sa Vama....Da vidimo razlike u razmisljanju Sveda i Bosanaca :D.
(izvinjavam se na brzom preovodu- ako ima nekih gresaka)

Priča "Grof i grofica" koristi se na mnogo različitih načina. Svrha može biti da razgovaramo o tome koliko smo različiti kada je u pitanju moral, da istaknemo moć ili da pokažemo koliko sami na koje nacine razmisljamo i samim tim priču učinimo zanimljivom. Priča se može koristiti i za diskusiju o ljudskim pravima (imajte i to na umu prije nego sto donesete "presudu").


O svim ovim stvarima jedino i vrijedi raspravljati u kontekstu današnjeg vremena i naših ličnih moralnih vrijednosti i stavova, što je
mislim i poenta ovog eksperimentima. Da se dobije naš vid o stvarima kao što su ubistvo, preljuba, ljubomora, požuda i tako dalje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#183 Re: "Grofica i Grof"

Post by n+1 »

Pa nije baš čisto misaoni eksperiment u domenu moralne filozofije. Jasno se naziru i pitanja odnosa prema zakonu. Kako je @konopolja već govorio, grof se može posmatrati kao zakonodavac, a samim tim smo već u domenu pravne filozofije, ali i ekonomskih odnosa: skelar kao čovjek koji svijet posmatra u kontekstu tržišnih relacija. Tako da ima smisla i praviti socio-ekonomsku, ali i legislativnu distinkciju.

Što ne mijenja činjenicu da je tekst glup kao noć. :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21585
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#184 Re: "Grofica i Grof"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 06/09/2023 14:08
MarlboroGold wrote: 06/09/2023 12:09
Ne piše naravno, ali mislim da bi to bilo korektno i da se to nameće samo od sebe, tj. trebalo bi se podrazumijevati. Sigurno je korektnije od korištenja današnjih povelja o ljudskim pravima i svemu ostalom kao neki argument.

Naravno, ljudska civilizacija se vremenom razvijala i danas je bolje nego što je ikad prije bilo i tu nema nikakve dileme. Ali, kad već spominješ neke ovakve događaje onda bi trebali uzimati u obzir kontekst tog vremena. Nije kao primjer uzeta današnja moderna kraljevska porodica Britanije, pa da se nešto ovakvo desi tamo. Tad bi stvari bile mnogo drugačije i redoslijed bi i kod mene bio apsolutno drugačiji.

Vlasnici posjeda/imanja u tom vremenom su mogli obezglaviti druge i kad ih mrko pogledaju.
Ali se ne podrazumijeva, jer bi to vjerovatno onda bilo i eksplicitno naznačeno. Ako pogledaš uvodni post u njemu piše:

Skoro smo na poslu imali diskusiju, pa da je podjelim i sa Vama....Da vidimo razlike u razmisljanju Sveda i Bosanaca :D.
(izvinjavam se na brzom preovodu- ako ima nekih gresaka)

Priča "Grof i grofica" koristi se na mnogo različitih načina. Svrha može biti da razgovaramo o tome koliko smo različiti kada je u pitanju moral, da istaknemo moć ili da pokažemo koliko sami na koje nacine razmisljamo i samim tim priču učinimo zanimljivom. Priča se može koristiti i za diskusiju o ljudskim pravima (imajte i to na umu prije nego sto donesete "presudu").


O svim ovim stvarima jedino i vrijedi raspravljati u kontekstu današnjeg vremena i naših ličnih moralnih vrijednosti i stavova, što je
mislim i poenta ovog eksperimentima. Da se dobije naš vid o stvarima kao što su ubistvo, preljuba, ljubomora, požuda i tako dalje.
Ne slažemo se. Za mene je ispravnije ono što sam naveo.
Meni je nekako površno suditi po današnjim standardima i normativima bez da se zapravo udubiš u ondašnjeg čovjeka, njegov život i vrijeme u kojem je živio.
Osmi Socrates
Posts: 8144
Joined: 19/10/2020 15:33

#185 Re: "Grofica i Grof"

Post by Osmi Socrates »

Ako sudite po standardima ondašnjeg čovjeka, onda je rasprava istorijska, i nema nikakve veze sa bilo čim drugim.

Mogli smo onda ostaviti temu i bez komentara, osim uobičajenih "znao se tada zakon i mjesto žene u porodici i društvu, a ne k'o danas" i slično.
User avatar
dale cooper
Posts: 28484
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#186 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

Osmi Socrates wrote: 06/09/2023 15:14 Ako sudite po standardima ondašnjeg čovjeka, onda je rasprava istorijska, i nema nikakve veze sa bilo čim drugim.

Mogli smo onda ostaviti temu i bez komentara, osim uobičajenih "znao se tada zakon i mjesto žene u porodici i društvu, a ne k'o danas" i slično.
Ma setting ove priče je sekundarna stvar i čak pomalo i trik.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#187 Re: "Grofica i Grof"

Post by n+1 »

Trik da se sami izdaju reakcionari patrijarhata.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18354
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#188 Re: "Grofica i Grof"

Post by GandalfSivi »

Karma, jebiga...
User avatar
darius_maximus
Posts: 3258
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#189 Re: "Grofica i Grof"

Post by darius_maximus »

Chloe wrote: 04/09/2023 17:31 Uz odobrenje pokretačice teme, kopiram uvodni post sa drugog foruma.
Skoro smo na poslu imali diskusiju, pa da je podjelim i sa Vama....Da vidimo razlike u razmisljanju Sveda i Bosanaca :D.
(izvinjavam se na brzom preovodu- ako ima nekih gresaka)

Priča "Grof i grofica" koristi se na mnogo različitih načina. Svrha može biti da razgovaramo o tome koliko smo različiti kada je u pitanju moral, da istaknemo moć ili da pokažemo koliko sami na koje nacine razmisljamo i samim tim priču učinimo zanimljivom. Priča se može koristiti i za diskusiju o ljudskim pravima (imajte i to na umu prije nego sto donesete "presudu").

"Ljubomorni grof se jednog dana spremao da krene na daleki put i upozorio je svoju mladu zenu: „Ne smiješ napustati zamak dok sam ja odsutan. Ako to učiniš, kazniću te kad se vratim kuci!”

Kako su dani prolazili, grofica se počela osjećati sve više usamljenom i napuštenom, te je uprkos prijetnjama muža odlučila posjetiti svog ljubavnika, koji je živio u maloj kolibi malo dalje od zamka. Veliki dvorac bio je na ostrvu u velikoj širokoj i brzoj rijeci. Pokretni most je povezivao ostrvo s kopnom na najužem dijelu rijeke.
"Mislim da se moj muž neće vratiti prije sumraka", pomislila je i spustila pokretni most. Nakon što je nekoliko sati provela sa svojim ljubavnikom, grofica se vratila u dvorac. Pronašla je pokretni most prepriječen stražarom s isukanim mačem. Povikao je iz sveg glasa:

-Ne pokušavajte da pređete preko pokretnog mosta Vaše Visočanstvo. Ako to uradite, moraću da Vas ubijem. Tako je Grof je to naredio!

Grofica je drhtala od užasa. Šta sad da radi?

Shvatila je da ako samo pređet preko vode, možete se popeti kroz prozor u stražnjem dijelu zamka. Otišla je do skelara na rijeci, objasnila mu je situaciju i zamolila ga da je prevede preko rijeke u svom čamcu.

- Voljan sam da vam pomognem, ali košta pet srebrnjaka, rekao je skelar.

- Ali sada nemam novca sa sobom. Pusti me da ti platim kasnije, molila je grofica.

- Takva su pravila, odgovorio je skelar. Ne prevozim ljude iz zabave. Imam ženu i djecu koje izdržavam od ovog posla.... Bez novca ne mogu vas voziti.

Grofica se vratila svom ljubavniku i zamolila ga za novac.

- Ne mogu ti pomoći. Naravno da imamo neku romansu, ali neću se upropastiti zbog tebe, odgovorio je.

Groficin strah je sve više rastao. Otrčala je svojoj prijateljici i očajnički molila da pozajmi novac kako bi mogla platiti skelaru.

- Da nisi bila neverna svom mužu, ovo se nikada ne bi dogodilo, rekla je prijateljica. Ne mogu da ti pozajmim novac. Dovela si se sama u ovu situaciju i sama moras izaći iz nje.

Pao je sumrak i grofica je shvatila da je iscrpila sve svoje mogućnosti. Odlučila je da se vrati u zamak i učini poslednji očajnički pokušaj da uđe. Napravila je nekoliko brzih koraka da prođe pored čuvara, ali on je bio spreman. Njegov mač je probio groficu i ona je pala mrtva na pokretni most."



Ko je najviše kriv za groficinu smrt i kojim redom? Grof, Grofica, Ljubavnik, Čuvar, Skelar ili Prijateljica? Od 1 do 6
Bujrum!
Grofica - Žena koja je imala ljubavnika i prije početka priče, što znači da je grof očito imao pravo da bude ljubomoran. Put je planirao kao test i žena pala na ispitu. Sve što joj se desilo, desilo se jer je sama izabrala. Niti je neko tjerao da ima ljubavnika, niti da prelazi most u smrt. Žena koja je sve pokušala osim da prihvati svoju krivicu i stanje i da to pokuša ispraviti na drugi način. Vjerovatno ni ona ne zna zašto je ustvari pokušala na kraju ući u zamak, osim da izvrši "cop-assisted suicide".

Grof - Muškarac koji je odredio strogu kaznu za prekršaj kako bismo ovdje mogli voditi moralne rasprave o tome ko je kriv za smrt, prekršilac ili osoba koja je odredila strogu kaznu, jer se kroz banaliziranje posljedice može reći "zar je zaslužila da joj se to desi".
S obzirom da to nije pitanje današnje emisije, nego utvrđujemo ko je kriv za smrt, to ne pije vode.
Također je ubačeno da "ne smije napuštati zamak" kako bi se prikazalo da je on "guši", jer joj brani gdje i kada da se kreće. Vjerovatno je trebao samo promijeniti brave na zamku i pustiti je da uživa s ljubavnikom, ali gdje bi onda bio bait.

Čuvar - Recimo da je mogao odbiti izvršavanje naredbe i sebe time osuditi na smrt. Osim toga, nije kriv nikako, osim što je štitio zamak (znam, pitanje komandne odgovornosti i izvršavanja naredbi, bla-bla).

Prijateljica i Ljubavnik - možda 1-2 posto, ako baš hoće čovjek da namišlja (ona je mogla fizički spriječiti, on je mogao odbiti da bude ljubavnik)
Skelar - nit' luka jeo, nit' luka mirisao

Ukratko, loš bait, ali hajde da zagrizem.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13693
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#190 Re: "Grofica i Grof"

Post by JohnnyS »

Ja bih samo čuvara krivio, po tome je i Eichman bio nevin za holokaust, on je samo naredbe i zakon slijedio.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#191 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

dale cooper wrote: 06/09/2023 15:39
Osmi Socrates wrote: 06/09/2023 15:14 Ako sudite po standardima ondašnjeg čovjeka, onda je rasprava istorijska, i nema nikakve veze sa bilo čim drugim.

Mogli smo onda ostaviti temu i bez komentara, osim uobičajenih "znao se tada zakon i mjesto žene u porodici i društvu, a ne k'o danas" i slično.
Ma setting ove priče je sekundarna stvar i čak pomalo i trik.
Deder Dale slozi nam ga. :mrgreen:

1. Grof
...
6. Grofica
User avatar
dale cooper
Posts: 28484
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#192 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

Napisao sam ranije, vrati se koju stranicu unazad.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#193 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

dale cooper wrote: 04/09/2023 21:51
Edin H. wrote: 04/09/2023 20:23 Stražar i Grof su krivično odgovorni
Da. Izvršitelj i nalogodavac. Oni su jedini direktno odgovorni.
dale cooper wrote: 06/09/2023 22:42 Napisao sam ranije, vrati se koju stranicu unazad.
Ovo?
Ma možeš ti bolje. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28484
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#194 Re: "Grofica i Grof"

Post by dale cooper »

Nope, to je to. :)
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#195 Re: "Grofica i Grof"

Post by HelaS »

Nije odavno bila gluplja i dosadnija rasprava :-)
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#196 Re: "Grofica i Grof"

Post by konoplja »

dale cooper wrote: 06/09/2023 22:59 Nope, to je to. :)
Lame. :)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4881
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#197 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Kriv je isključivo onaj koji je groficu ubio.

Ostali su odgovorni, a njihovo nabrajanje po redoslijedu se ne traži.
Osmi Socrates
Posts: 8144
Joined: 19/10/2020 15:33

#198 Re: "Grofica i Grof"

Post by Osmi Socrates »

Ubili je neusaglašeni društveni standardi.

Kurva je, nije kurva, dok se oni dogovore, ona ode mirisati ljubičice odozdo.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#199 Re: "Grofica i Grof"

Post by swanfilter »

Dzaba filozofirate na osnovu sveckog akcionog.

Stvar je jednostavna, drustvo je takvo da je grofica zavrsila kako jeste i kako se od grofa ocekivalo ...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4881
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#200 Re: "Grofica i Grof"

Post by ¤ jelena ¤ »

Znači, žrtva ubistva i zatočeništva je krivac za svoju smrt jer "se jebavala" po selu?

Ima tu logike, ima, a tek morala...

Da je to radila sa stražarima u dvorcu, bila bi živa.





Elem, treba odavdje bježat glavom bez obzira.
Post Reply