Grijeh Eve i Adama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#26

Post by sojka »

:lol: :lol: :lol:

Skepsa kao pochetak MUDrOSti ;)

Poshto nisam bila na licu mjesta i uvjerila se..ne znam :lol:

Znam samo da imam rupicu/a :-)
:lol: :P
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#27

Post by progDVB »

sojka wrote:Thx. :)

Ne radi se o tom. Pazi ovaj dio

Evo kako je chovjek postao kao jedan od nas, da bi spoznao dobro i zlo !

U ovom sluchaju Biblija ne objashnjava kome se Bog obraca, ni – ako je jedini – zashto kazhe j e d a n o d nas.

Idemo u detalj..obrati pazhnju na ovo chovjek, a odnosi se i na Adamu, kao i na Evu.Dakle stavlja ih u istu ravan i poistovjecuje ih u tom shto kazhe chovjek.
E sad, obrati pazhnju na ovo postao jedan od nas. Kojih to nas ? Ima ih vishe tj. mnoshtvo u jednom..samo je pitanje koje mnoshtvo..i dolazimo do zakljuchka da je on i zhenski i mushki rod. Kad bih rekla bespolan ili asexualan, oduzela bih mu svu sexualnost, zato kazhem androgen (shto znachi da posjeduje i mushke i zhenske osobine)

Nisi pogrijeshio, nego smo prichali svako za sebe ;)
Mozda je to problem sa prevodom. Moguce da je neko ko je prevodio Bibliju napravio previd. U kur'anu koliko mi se cini, Adem (Adam) se uopste ne spominje u kontekstu "....postao dio nas". Kur'an takodjer veoma cesto korsiti terminologiju "Mi" koja je mene zbunjivala. Nisam bas na tom nivou poznavanja Kur'ana i njegovog tumacenja, pa sam i ja pitao jednog tipa za kojeg mislim da zna odgovor, i on mi je objasnio da se ta mnozina odnosi na Allaha dz.s. i meleke oko njega.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#28

Post by Kwaheri »

[quote Ja vjeru dozivljavam kao istrazivanje, i trazenje nekih znakova koji covjeka mogu uvjeriti u postojanje Boga ili ga razuvjeriti. Neki to nikada i ne pokusaju, ili svoj stav zasnivaju na literaturi koja sve to negira, ali svako ima pravo na vlastiti izbor.[/quote]

ProgDVB... malo te pratim po ovom forumu religija...ti si stvarno jedan interesantan lik...sretno na putu trazenja..
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#29

Post by Fair Life »

Elizabeth_Bathory wrote:...A sex je nesto najljepse i apsurdno mi je da si ga neko uskracuje zbog nekih religijskih razloga! :oops:
Ne da bi pojeo jabuku, nego i zmiju i jabuku.

Image
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#30

Post by RPM »

... cuj i zmiju .. :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#31

Post by Fair Life »

RPM wrote:... cuj i zmiju .. :D
I oglodjati koru sa stabla ako treba.
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#32

Post by Deluxe »

Nisam znao da je Eva bila plavuša... (bar tako slika kaže) mmm :)

Dobro, hajmo dosta. Neke stvari smo razjasnili, a o ostalima ionako niko od nas ne zna šta je prava istina. Možemo jedino nagađati i vjerovati ili nevjerovati.

Pozdrav svima
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#33

Post by Drug_Tito »

Adama i Evu napravio bog i smjestio u Eden. I onda je Eva ponudila jabuku Adamu - tj navela ga na blud. Bog se razbjesnio i istjerao ih iz raja.
Ja znam da se Bog naljutio na Evu i rekao da ce zato platiti svojom vlastitom krvlju. A Eva rekla mogu li ja to platiti u mjesecnim ratama. I tako nastao PMS.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#34

Post by sojka »

progDVB wrote:
Mozda je to problem sa prevodom. Moguce da je neko ko je prevodio Bibliju napravio previd. U kur'anu koliko mi se cini, Adem (Adam) se uopste ne spominje u kontekstu "....postao dio nas". Kur'an takodjer veoma cesto korsiti terminologiju "Mi" koja je mene zbunjivala. Nisam bas na tom nivou poznavanja Kur'ana i njegovog tumacenja, pa sam i ja pitao jednog tipa za kojeg mislim da zna odgovor, i on mi je objasnio da se ta mnozina odnosi na Allaha dz.s. i meleke oko njega.
Ne znam tachno za Kur`an ...provjericu josh..bash me zanima..
:)
grotius
Posts: 7
Joined: 28/01/2004 00:00

#35

Post by grotius »

hm da to MI ne dolazi mozda od Bogova? U Bibliji na samom pocetku se pojavljuju Bogovi, te kasnije to iscezava. Navodi se i Bogovi pocese uzmati ljudske zene! pogledajte to na samom pocetku! Cudno! Hm mozda ima i one sf teorije da su Bogovi vanzemaljci i mi produkt genetskog injzineringa , doduse propao experiment! Karika koja nedostaje u antropologiji, odjednom se pojavljuje homo sapiens-mnogo inteligentniji i sposobniji od neandertalca! Adam-product of genetic engineering?
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#36

Post by progDVB »

sojka wrote:
progDVB wrote:
Mozda je to problem sa prevodom. Moguce da je neko ko je prevodio Bibliju napravio previd. U kur'anu koliko mi se cini, Adem (Adam) se uopste ne spominje u kontekstu "....postao dio nas". Kur'an takodjer veoma cesto korsiti terminologiju "Mi" koja je mene zbunjivala. Nisam bas na tom nivou poznavanja Kur'ana i njegovog tumacenja, pa sam i ja pitao jednog tipa za kojeg mislim da zna odgovor, i on mi je objasnio da se ta mnozina odnosi na Allaha dz.s. i meleke oko njega.
Ne znam tachno za Kur`an ...provjericu josh..bash me zanima..
:)
Bio bih ti zahvalan
I dalje stoji ono da si ti meni legenda ;-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#37

Post by Kwaheri »

progDVB wrote:
sojka wrote:
progDVB wrote:
Mozda je to problem sa prevodom. Moguce da je neko ko je prevodio Bibliju napravio previd. U kur'anu koliko mi se cini, Adem (Adam) se uopste ne spominje u kontekstu "....postao dio nas". Kur'an takodjer veoma cesto korsiti terminologiju "Mi" koja je mene zbunjivala. Nisam bas na tom nivou poznavanja Kur'ana i njegovog tumacenja, pa sam i ja pitao jednog tipa za kojeg mislim da zna odgovor, i on mi je objasnio da se ta mnozina odnosi na Allaha dz.s. i meleke oko njega.
Ne znam tachno za Kur`an ...provjericu josh..bash me zanima..
:)
Bio bih ti zahvalan
I dalje stoji ono da si ti meni legenda ;-)
Koliko ja znam većina tumača Kur-ana ovaj izraz Mi drze kao dio neobjašnjenih (ili nerazumljivih - mutešabih) ajeta u Kur'anu...iako su neki pokušali, koliko ja znam sa dva objašnjenja:
1. Mi u Kur'anu je jezički izraz za moć i vlast... kasnije su to preuzela kraljevska visocanstava, npr. Mi, kralj velike Britanije itd...
2. Kur'an je objavljen preko meleka Džibrila, tako da je riječ Božija prenesena, neizravnim putem, a izraz Mi (ondje gdje se pojavljuje) objašnjava se kao Bog i Njegovi meleki.... Na mjestima gdje meleki nisu ucestvovali u Božijim radnjama spominje se samo Bog ili Allah...
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#38

Post by progDVB »

zena wrote:
progDVB wrote:Bio bih ti zahvalan
I dalje stoji ono da si ti meni legenda ;-)
Koliko ja znam većina tumača Kur-ana ovaj izraz Mi drze kao dio neobjašnjenih (ili nerazumljivih - mutešabih) ajeta u Kur'anu...iako su neki pokušali, koliko ja znam sa dva objašnjenja:
1. Mi u Kur'anu je jezički izraz za moć i vlast... kasnije su to preuzela kraljevska visocanstava, npr. Mi, kralj velike Britanije itd...
2. Kur'an je objavljen preko meleka Džibrila, tako da je riječ Božija prenesena, neizravnim putem, a izraz Mi (ondje gdje se pojavljuje) objašnjava se kao Bog i Njegovi meleki.... Na mjestima gdje meleki nisu ucestvovali u Božijim radnjama spominje se samo Bog ili Allah...
Tako nekako mi je objasnio i onaj tip. Znaci, da nije pogrijesio?
Legenda si, definitivno
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#39

Post by Kwaheri »

progDVB wrote: Tako nekako mi je objasnio i onaj tip. Znaci, da nije pogrijesio?
Legenda si, definitivno
Bice da operiramo istim podacima...a da li je (smo) pogrijesili???... BOG ZNA...
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#40

Post by progDVB »

;-)
Post Reply