Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5876 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

Fasovo Triper wrote:
Maraschino wrote:
Fasovo Triper wrote: Ne pada mi na pamet da vadim nosače, imali kakva druga opcija?
Novi nosaci 10KM.
Ne razumijem kako ces bakarne cijevi navuci 8 cm.? Laik sam u tome pa pitam.
Ima iza klime namotano preko 3 metra cijevi, pitam za nosač neće pasovat rupe, ima neki nastavak koji se na to stavi, pa tek onda ide klima!
Odvrni nosače, nađi ili duži vijak za tih 8 cm ili isjeci navojnu šipku na dužinu koja ti treba, provuci vijak/šipku kroz vargon zelenu cijev za vodu, dimenzije u debljini fasade, na to nosač i ponovo u iste rupe/tiple zavrni nosač. Sve ovo nakon što ti završe fasadu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5877 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

ti ovdje nekoga zajebavas.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5878 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Taj profil je star dva dana (do danas).
Kladim se da i on ima nekoliko fujitsu klima i da je od mostara.

Ne kontam zasto se trzate toliko sa novopecenim profilima.
Lik je imao bar 50 profila u posljednje vrijeme.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#5879 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

fakat ne konatam, ako imaš "svoje" rješenje, alat u ruke i mani se foruma
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#5880 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

mehkoca wrote:Evo mene, opet :)

Odluka je pala na sljedeće:

Mitsubishi FH35VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1944,00 KM
Mitsubishi SF25VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1178,00 KM (puta 4 = 4713,60 KM)
Ugradnja po jednoj klimi je 250,00 KM, puta 5 = 1250,00 KM
Ukupno: 7907,60 KM

S obzirom da je ovo ipak veća investicija, ja sam se odlučio da sad uzmem samo ovu najveću klimu FH 35 (investicija oko 2200,00 KM), da vidim kako će to izgledati ove zime, pa ako bude sve OK, onda idemo sa ugradnjom još 4 komada. Danas bi trebao da dođe majstor da prvo pogleda gdje i kako, da da svoje mišljenje, pa da onda idemo u realizaciju.

Nadam se da je ovo dobra odluka...

Jedno veliko hvala svima koji su dali svoje mišljenje, posebno gospon rovac, nera_22, drugi profil, i naravno gospođica zloća :D
Uzmi prvo FH.Imam ja 2 komada i grijem 70 kvadrata na 5 katu ispod krova bez izolacije i opravdale su svoju top klasu.Sf su dosta slabije a cijena nije puno niža.Fh će i se isplaiti već prvu godinu u razlici potrošene struje naspram Sf.Vjeruj mi znam iz iskustva.pozzz
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#5881 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

mehkoca wrote:Evo mene, opet :)

Odluka je pala na sljedeće:

Mitsubishi FH35VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1944,00 KM
Mitsubishi SF25VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1178,00 KM (puta 4 = 4713,60 KM)
Ugradnja po jednoj klimi je 250,00 KM, puta 5 = 1250,00 KM
Ukupno: 7907,60 KM

S obzirom da je ovo ipak veća investicija, ja sam se odlučio da sad uzmem samo ovu najveću klimu FH 35 (investicija oko 2200,00 KM), da vidim kako će to izgledati ove zime, pa ako bude sve OK, onda idemo sa ugradnjom još 4 komada. Danas bi trebao da dođe majstor da prvo pogleda gdje i kako, da da svoje mišljenje, pa da onda idemo u realizaciju.

Nadam se da je ovo dobra odluka...

Jedno veliko hvala svima koji su dali svoje mišljenje, posebno gospon rovac, nera_22, drugi profil, i naravno gospođica zloća :D
Uzmi prvo FH.Imam ja 2 komada i grijem 70 kvadrata na 5 katu ispod krova bez izolacije i opravdale su svoju top klasu.Sf su dosta slabije a cijena nije puno niža.Fh će i se isplaiti već prvu godinu u razlici potrošene struje naspram Sf.Vjeruj mi znam iz iskustva.pozzz
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#5882 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

mehkoca wrote:Samo da javim da je danas ugrađena Mitsubishi FH35... Probao, radi :D ... nečujno
Ako se pokaze da je ovo dobro, idemo sa jos 4.
Hvala svima na savjetima, a bice još pitanja kada zazimi :)
Nečeš požaliti
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5883 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

mehkoca wrote:Samo da javim da je danas ugrađena Mitsubishi FH35... Probao, radi :D ... nečujno
Ako se pokaze da je ovo dobro, idemo sa jos 4.
Hvala svima na savjetima, a bice još pitanja kada zazimi :)
Nabavi sebi obavezno nesto ovako.

Image

Ustekas klimu u ovo i na displeju pratis kako klima trenutno vuce struju,koliko potrosi dnevno,koliko mjesecno itd....cak mozes ukucat cijenu za kwh struje i on ti salta KM-ove odma.

Najbolje ti je tako da se uvjeris kako to trosi.
Da ne bude samo vjerovati na rijec forumasima :D
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#5884 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

giga1982 wrote:
mehkoca wrote:Evo mene, opet :)

Odluka je pala na sljedeće:

Mitsubishi FH35VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1944,00 KM
Mitsubishi SF25VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1178,00 KM (puta 4 = 4713,60 KM)
Ugradnja po jednoj klimi je 250,00 KM, puta 5 = 1250,00 KM
Ukupno: 7907,60 KM

S obzirom da je ovo ipak veća investicija, ja sam se odlučio da sad uzmem samo ovu najveću klimu FH 35 (investicija oko 2200,00 KM), da vidim kako će to izgledati ove zime, pa ako bude sve OK, onda idemo sa ugradnjom još 4 komada. Danas bi trebao da dođe majstor da prvo pogleda gdje i kako, da da svoje mišljenje, pa da onda idemo u realizaciju.

Nadam se da je ovo dobra odluka...

Jedno veliko hvala svima koji su dali svoje mišljenje, posebno gospon rovac, nera_22, drugi profil, i naravno gospođica zloća :D
Uzmi prvo FH.Imam ja 2 komada i grijem 70 kvadrata na 5 katu ispod krova bez izolacije i opravdale su svoju top klasu.Sf su dosta slabije a cijena nije puno niža.Fh će i se isplaiti već prvu godinu u razlici potrošene struje naspram Sf.Vjeruj mi znam iz iskustva.pozzz
Je li bolje FH od oko 3.5 kw ili SF od oko 5 kw?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5885 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

probook wrote:Je li bolje FH od oko 3.5 kw ili SF od oko 5 kw?
Izmedju fh35ve i sf42ve mislim da bi za sebe prije izabrao fh35ve.

A kad je u pitanju sf50ve (valjda je to ta od 5 kw) onda bi se dalo jos razmisliti :D
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#5886 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

rovac13 wrote:
probook wrote:Je li bolje FH od oko 3.5 kw ili SF od oko 5 kw?
Izmedju fh35ve i sf42ve mislim da bi za sebe prije izabrao fh35ve.

A kad je u pitanju sf50ve (valjda je to ta od 5 kw) onda bi se dalo jos razmisliti :D
Ma nisam pametan...stan 65 m2, uglavnom "open space" (nema hodnika nego kao predsoblje) pa nzm dal da idem na 3.5 kw ili 5 kw tj fh35ve i sf42ve. Grad Mostar :)
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5887 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja se uopce nebi dvoumio izmedju ta dva modela.

-Fh35 ima vanjsku jedinicu identicnih dimenzija kao i sf42,sto znaci da bi "trebao" biti i izmjenjivac istih dimenzija,nadam se da nisu stavili jednoredi u sf42.
-fh 35 je nesto malo jaca,ali ne puno
-fh ima veci i jaci komrpesor,najbolji koji imaju u ponudi klima twin rotary snb140frumt,zanimljivo isti kompresor je i u devetci fh25.....dok sf 42 i sf50 imaju slabiji kompresor snb130frumt

SF50 ipak i sa slabijim kompresorom izvlaci ipak vecu snagu nego fh35.....zato sto ima osjetno vecu vanjsku jedinicu......i zato sto vanjska ima daleko veci protok zraka........fh 35 oko 2000m3/h dok sf 50 oko 2800 m3/h....a to moze biti mac sa dvije ostrice u odnosu na fh.......kad krenu defrosti sf50 ce vise zamrzavat i pravit pauze za defrost........takodje sf modeli ce bit bucniji jer je u njima slabiji kompresor odvrnut da se vrti jace.

Poenta dobrih klima je da se u 12-ku uzme vanjska jedinica i kompresor od dobre 18-ke i elektronikom ogranici da se ne vrti jako dok bas ne zatreba (na minusima npr)........tako dobijes tihu i stedljivu klimu koja se u trgovini zove 12-ka.........a u stvarnosti je mrcina

A s trece strane......te skupe klime su dobre kad nastupe minusi i teski uslovi.......vama u mostaru su mislim dovoljne i puno jeftinije klime
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5888 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Evo nedavno smo poredili dvije toshibe.

Prva je suzumi 13-ka :

Image

Druga je daisekai 10-ka :

Image

Slike su razlicito zumirane,ali kad prebrojis one cijevi u izmjenjivacu sve ti bude jasno.Suzumi ima samo jedan red cijevi,dok daisekai iako veci izmjenjivac,pa jos i dupli red.

Onaj ko ne zna sta je ispod haube kad procita suzumi 13 rekao bi da je to jaca i veca klima od daisekai 10.
A ustvari je upravo obrnuto.Daisekai 10-ka je mrcina za suzumi 13-ku.
Daisekai je top klasa toshibe to su velike klime samo zauzdane elektronikom da se ne vrti puno ako ne treba.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#5889 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

rovac13 wrote:Ja se uopce nebi dvoumio izmedju ta dva modela.

-Fh35 ima vanjsku jedinicu identicnih dimenzija kao i sf42,sto znaci da bi "trebao" biti i izmjenjivac istih dimenzija,nadam se da nisu stavili jednoredi u sf42.
-fh 35 je nesto malo jaca,ali ne puno
-fh ima veci i jaci komrpesor,najbolji koji imaju u ponudi klima twin rotary snb140frumt,zanimljivo isti kompresor je i u devetci fh25.....dok sf 42 i sf50 imaju slabiji kompresor snb130frumt

SF50 ipak i sa slabijim kompresorom izvlaci ipak vecu snagu nego fh35.....zato sto ima osjetno vecu vanjsku jedinicu......i zato sto vanjska ima daleko veci protok zraka........fh 35 oko 2000m3/h dok sf 50 oko 2800 m3/h....a to moze biti mac sa dvije ostrice u odnosu na fh.......kad krenu defrosti sf50 ce vise zamrzavat i pravit pauze za defrost........takodje sf modeli ce bit bucniji jer je u njima slabiji kompresor odvrnut da se vrti jace.

Poenta dobrih klima je da se u 12-ku uzme vanjska jedinica i kompresor od dobre 18-ke i elektronikom ogranici da se ne vrti jako dok bas ne zatreba (na minusima npr)........tako dobijes tihu i stedljivu klimu koja se u trgovini zove 12-ka.........a u stvarnosti je mrcina

A s trece strane......te skupe klime su dobre kad nastupe minusi i teski uslovi.......vama u mostaru su mislim dovoljne i puno jeftinije klime
Da li da idem onda na neki panasonic model? Doduse zna i u Mo city biti dobro hladno...pogotovo kada vjetar tuce :)
Ono sto mene buni jeste sto napisu da je fh35 za nekih 30 m2, dok za sf42 navode negdje i 50 m2, a tehnicki ispade da ce bolje grijati fh35 :-?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5890 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

probook umjesto jednu preskupu, što je nepotrebno za Mostar, uzmi 2x neki početni japanac, bit će ti puno bolja komocija grijanja nego s jednom klimom, tako je bar meni. Od početnih modela, najbolje grije fujitsu llcc. :mrgreen: Ja sam u proljeće uzela, znam ljude prezadovoljni njenim grijanjem. Fino prošeći do Mepasa po hladnu kolu i zaviri u Led :mrgreen:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5891 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

rovac13 wrote:
mehkoca wrote:Samo da javim da je danas ugrađena Mitsubishi FH35... Probao, radi :D ... nečujno
Ako se pokaze da je ovo dobro, idemo sa jos 4.
Hvala svima na savjetima, a bice još pitanja kada zazimi :)
Nabavi sebi obavezno nesto ovako.

Image

Ustekas klimu u ovo i na displeju pratis kako klima trenutno vuce struju,koliko potrosi dnevno,koliko mjesecno itd....cak mozes ukucat cijenu za kwh struje i on ti salta KM-ove odma.

Najbolje ti je tako da se uvjeris kako to trosi.
Da ne bude samo vjerovati na rijec forumasima :D
Naručio sam, čekam da dođe :) To mi je @zlo odmah preporučila :)

Nego, kada već tipkam, koji režimi su najbolji za grijanje, odnosno, na koju temperaturu je najbolje podesiti rad klime? Kog uglja je bilo lako, naloži i pusti neka izgori, na maksimumu :D
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5892 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

mehkoca wrote:Nego, kada već tipkam, koji režimi su najbolji za grijanje, odnosno, na koju temperaturu je najbolje podesiti rad klime? Kog uglja je bilo lako, naloži i pusti neka izgori, na maksimumu :D
Zadaj temp koliko je tebi dovoljno i pusti ju da radi to je sve :-D

Klima je ucinkovitija sve sto manjom snagom radi.Odnosno najneucinkovitija je kad ju tek pokrenes pa duva jako toplo vrelo.Tad joj je cop najlosiji.A kad krene smanjivat snagu,odrzavat lagano zadatu temp i duva mlako tad joj cop raste,potrosnja je tim bolja.

Takodje klima ima najbolji cop kad duva maximalnom snagom.Medjutim to je cesto previse,pravi veliku promaju.Pa mozda nije lose izbjegavat da duva u nekoj najmanjoj brzini,nego naci neku optimalnu,pojacati onoliko koliko ne smeta usput se i bolje toplota rasporedi po prostoru.Ali to su vec detalji,sitnice.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#5893 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

probook wrote: Doduse zna i u Mo city biti dobro hladno...pogotovo kada vjetar tuce :)
Ono sto mene buni jeste sto napisu da je fh35 za nekih 30 m2, dok za sf42 navode negdje i 50 m2, a tehnicki ispade da ce bolje grijati fh35 :-?
Sto se tice hladnoce,klimama je bitno sta pokazuje termometar.
One nemaju ljudski osjecaj,ono kad je vani 0*C i kad jako duva ljudi imaju osjecaj da je -20 *C.
Kod klime je 0*C uvijek 0*C
Klimama vise smeta visoka vlaznost nego minus.Zbog puno vode u zraku cesce se zaledi vanjska,pa pravi pauze za defrost.

Vjetra sto se tice nebi bilo lose izbjeci da pravo duva prema ventilatoru u vanjskoj.
Samo zato sto motor vrti ventilator da bi izduvavao zrak prema naprijed,ako vjetar duva pravo on bi stvarao otpor motoru.
Iako nisam cuo nikad da je neko imao takav problem.

A sto se tice kvadrature to obicno pisu trgovine.To ne pise proizvodjac.
Najgluplji podatak je za koliko m2 je klima.
Zamisli neko ima 40 m2 sa visinom 2,5 m....a neko ima 40m2 sa visinom 3,5 metra.....prema trgovinama oboma je dovoljna klima koja je za 40m2 a to nikako nije ispravno.
Ili neko ima 5 cm izolacije neko ima 20cm,a neko nema izolacije......nigdje veze.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#5894 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

A sto se tice kvadrature to obicno pisu trgovine.To ne pise proizvodjac.
Najgluplji podatak je za koliko m2 je klima.
Zamisli neko ima 40 m2 sa visinom 2,5 m....a neko ima 40m2 sa visinom 3,5 metra.....prema trgovinama oboma je dovoljna klima koja je za 40m2 a to nikako nije ispravno.
Ili neko ima 5 cm izolacije neko ima 20cm,a neko nema izolacije......nigdje veze.
E ovo si dobro rekao.Imao sam stotine poziva upravo sa ovim pitanjem.Majstore koju klimu da uzmem
za x kvadrata.Pa ga onda moras ipitivati upravo ovo sto je napisano.
Inace ovo ljeto je bilo pakleno namontirao sam hrpu klima a mislim da sam ih jos bar toliko i odbio.
Jednostavno nisam imao vremena da sve stignem.I onda padne prva kisa i stop niko vise ne pita za hladjenje klimom.
I tako ce biti opet do iduceg ljeta kad se ne mogne spavati od vrućine,tad će opet svima biti hitno.
I onda se zale kako je cijena montaze skupa,postavljaju pitanja pa kolika je tvoja satnica itd.
Znaci za sve vas koji ovo citate nemate klime i planirate ugradnju.Ucinite uslugu sebi i majstoru koji vam je bude
ugradjivao odradite to u jesen,zimu proljece ne cekajte ljeta.
Jednostavno je,svaki majstor koji znao raditi preopterecen je i nema ljeti vremena tako da zavrsite sa nekim dundjerom
koji ce vam to uraditi povrsinski.
Inace ja zivim u USK gdje se vecina grije na drva pa se borim sa vjetrenjacama kad kazem da je na klimu najjeftinije grijanje
ali polako i raja dolazi pameti vecinom u zgradama i stanovima.
Juce montirao jednu fujitsu 14 lucu fino radi, sminka sa onim prednjim panelom koji se dize kad je upalite.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#5895 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jasko__ »

Može li preporuka 3 japanca...jedan jači i 2 malo slabija...treba da griju 75 kvadrata sa dobrom izolacijom (prije par stranica sam postavljao i mapu stana)
Sad sam se konačno odlučio da uzmem 3 invertera i da ih fino rasporedim da sve pokrijem...budžet je nekih 3000 :sax:
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#5896 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jasko__ »

jasko__ wrote:Evo npr kod mene situacije...uz onu izolaciju koju sam objasnio ranije danas

Image

Kuća je dimenzija 9 x 9, ali kad se odbije ovaj špajz :D i predulaz, ostane nekih 75 kvadrata...po meni bi 3 invertera to mogla pokriti, ako sam dobro shvatio šta sam pročitao do sada na ovoj temi...

Prvi sprat kuće, 70-ak kvadrata, odlična pvc stolarija, friško urađena fasada stiropora debljine 10cm..iznad mene je sprat koji je na grijanju također, ispod mene su 2 podruma u kojima sam oba plafona obložio stiroporom 5cm..podovi su laminat, ispod njega urađen estrih..nemam stubišta, hodnik je zatvoren tj napravljen je međuzid na sredini hodnika tako da imam neku vrstu predulaza
Evo podsjetnika :D
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#5897 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

probook wrote:
giga1982 wrote:
mehkoca wrote:Evo mene, opet :)

Odluka je pala na sljedeće:

Mitsubishi FH35VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1944,00 KM
Mitsubishi SF25VE (unutrašnja i vanjska jedinica) kom 1, iznos sa 20% popusta: 1178,00 KM (puta 4 = 4713,60 KM)
Ugradnja po jednoj klimi je 250,00 KM, puta 5 = 1250,00 KM
Ukupno: 7907,60 KM

S obzirom da je ovo ipak veća investicija, ja sam se odlučio da sad uzmem samo ovu najveću klimu FH 35 (investicija oko 2200,00 KM), da vidim kako će to izgledati ove zime, pa ako bude sve OK, onda idemo sa ugradnjom još 4 komada. Danas bi trebao da dođe majstor da prvo pogleda gdje i kako, da da svoje mišljenje, pa da onda idemo u realizaciju.

Nadam se da je ovo dobra odluka...

Jedno veliko hvala svima koji su dali svoje mišljenje, posebno gospon rovac, nera_22, drugi profil, i naravno gospođica zloća :D
Uzmi prvo FH.Imam ja 2 komada i grijem 70 kvadrata na 5 katu ispod krova bez izolacije i opravdale su svoju top klasu.Sf su dosta slabije a cijena nije puno niža.Fh će i se isplaiti već prvu godinu u razlici potrošene struje naspram Sf.Vjeruj mi znam iz iskustva.pozzz
Je li bolje FH od oko 3.5 kw ili SF od oko 5 kw?
Fh 3.5 kW uzmi.Nemoj se zajebat pa uzet SF.Fh je zmaj od klime i u potrošnji jako malo troši a puno topline daje,Sve u svemu jedna jako zahvalna toplinska pumpa..
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#5898 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Stvar je i u tome što na FH defrost odradi jako brzo tako da klima pri minusima i od -23 koliko je bilo prošle zime ne uzima puno vremena za defrost pa se prostorija ne stgne ohladiti
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#5899 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

giga1982 wrote:Stvar je i u tome što na FH defrost odradi jako brzo tako da klima pri minusima i od -23 koliko je bilo prošle zime ne uzima puno vremena za defrost pa se prostorija ne stgne ohladiti
...a sa druge strane ostaje nada da u Mostaru sledecih 10-15 godina ne bi trebala biti zima kao prosla sa temp od -18 :D pa bi mogla i neka druga klima kvalitetno obavljati posao :-?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5900 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

kakvih -18? :? -11 je bilo jedan dan(noć) kada je bio vrh onog hladnog vala u 1 mj.
Post Reply