Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5626 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

:
zlo zlo wrote:ne uzimaj klimu kod toga i točka, mitse, toshibe, fujitsu, ima skoro kod svakoga.
Ne kupujem sebi pa je malo zeznuto. I budžet je cca 900 KM za inverter klimu sa ugradnjom ( vjerovatno neka Gree). Vidjeću negdje drugo i očito je da će.prvo pitanje biti u vezi ugradnje jer haman vecina servisera koji ne rade za ove jače firme pokušavaju smutiti.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5627 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

provjeri i mideu, ona je u rangu s gree, i ona bila jeftinija od fujitsa i mitse kad ja uzimala a imala fine spec, i garanciju 5godina bez uvjetovanja servisom.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5628 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

I ove Gree nisu loše za ove pare,ali eto kad ih šifre postavljaju.
Rovac,Zenica je u pitanju. Tako sam i mislio (ovo u vezi vakumiranja), ali eto opet pokušao na fin način dogovoriti se, ali džaba kad je sa druge strane....Idemo dalje :)
User avatar
Distortion
Posts: 2854
Joined: 08/09/2007 19:56

#5629 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

channel10 wrote:I ove Gree nisu loše za ove pare,ali eto kad ih šifre postavljaju.
Rovac,Zenica je u pitanju. Tako sam i mislio (ovo u vezi vakumiranja), ali eto opet pokušao na fin način dogovoriti se, ali džaba kad je sa druge strane....Idemo dalje :)
Ko je prodavac, odnosno monter? Moze i na PM ako nije problem. Volio bih pomoci ako mogu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5630 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Distortion wrote:
channel10 wrote:I ove Gree nisu loše za ove pare,ali eto kad ih šifre postavljaju.
Rovac,Zenica je u pitanju. Tako sam i mislio (ovo u vezi vakumiranja), ali eto opet pokušao na fin način dogovoriti se, ali džaba kad je sa druge strane....Idemo dalje :)
Ko je prodavac, odnosno monter? Moze i na PM ako nije problem. Volio bih pomoci ako mogu.
Neka firma iz Maglaja, ali se odustalo od njih poslije one price. Dogovoreno je sa Adisom iz Lukovog polja. Doci ce sutra postaviti. Jedino ako znas gdje ima kod nas u Zenici uzeti ovih gumenih/vibro nosaca, posto kod njega nema?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5631 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

tamo gdje bi kupovao dijelove za poljoprivredne strojeve, traktore, automobile i ostale mašine bi trebao naći i ove gume. Ako ti ovo imalo pomaže.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5632 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Mb frigo u sarajevu ima gumene antivibrante.
Komplet 4 komada kosta nesto oko 10 KM.

Ja svratio jednom u autodijelove imaju isti takav dio nesto sa bmw ili reno,nosac neceg nemam pojma..........ali potpuno isto izgleda kao gumeni nosaci klime......ali u potorexu to po komadu kosta skoro 15 KM...puta 4 komada ode u tacku :-D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5633 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

zlo zlo wrote:tamo gdje bi kupovao dijelove za poljoprivredne strojeve, traktore, automobile i ostale mašine bi trebao naći i ove gume. Ako ti ovo imalo pomaže.
Hajde pogledat cu, mada ne znam ni sta da trazim ni kako izgleda. Da li su ti gumeni nosaci pod moranje i da li se osjeti razlika sa njima u buci i vibraciji? Koliko okvirno kostaju i da li ih je problem postaviti?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5634 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

rovac13 wrote:Mb frigo u sarajevu ima gumene antivibrante.
Komplet 4 komada kosta nesto oko 10 KM.

Ja svratio jednom u autodijelove imaju isti takav dio nesto sa bmw ili reno,nosac neceg nemam pojma..........ali potpuno isto izgleda kao gumeni nosaci klime......ali u potorexu to po komadu kosta skoro 15 KM...puta 4 komada ode u tacku :-D
A ja sam u Zenici :) . Vidjecu kasnije da odem do firme koja prodaje poljoprivredne masine, dok malo temperatura padne :)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5635 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

rovac13 wrote:Mb frigo u sarajevu ima gumene antivibrante.
Komplet 4 komada kosta nesto oko 10 KM.

Ja svratio jednom u autodijelove imaju isti takav dio nesto sa bmw ili reno,nosac neceg nemam pojma..........ali potpuno isto izgleda kao gumeni nosaci klime......ali u potorexu to po komadu kosta skoro 15 KM...puta 4 komada ode u tacku :-D

kad jest ista stvar .

chanel nisu pod moranje, nije loša stvar ali daleko je od moranja, većina ih nema, to je preuzeto s drugih mašina koje vibriraju.

Dok vakumiranje jest moranje.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5636 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Kad montiras klimu bez gumica........klima se fizicki ucvrscuje metalnim sarafom metalni dio klime u metalni nosac........taj metalni nosac je opet zabusen i ucvrscen u zid.........tu se mogu desit vibracije koje se tako prenose na zid pa ti brunda kroz zidove.

Cilj je postaviti ovakve nosace,gdje je srediste od gume a ovi sarafi sto viri gore i dole su fizicki razdvojeni,odnosno nemaju dodir gornji sa donjim sarafom.

Image

A s druge strane...........ako ces se hladit klimom one se tad obicno i ne cuju nit nesto vibriraju.

Klime kad moraju grijat i to kad pocnu minusi vani.........onda kompesori pocinju da se zalijecu na vise freq.....jace ze zalijecu zato bolje i griju.....ali zato mogu da buce i vibriraju.

Ako se neces grijat klimom kad je minus onda taj gumeni nosac i nije nesto neophodno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5637 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

E hvala druze na slici pa da sad svi znamo sta trebamo traziti. Otici cu kasnije da vidim ima li u jednoj radnji, pa ako bude kupit cu. Klimu kupuju trenutno prvenstveno zbog hladjenja (zbog bolesnika koji slabo spava, pa da se barem eliminise vrucina ukoliko ona utice na spavanje), a kad se vec kupuje, onda da se uzme i neki inverter da moze pogurati malo u hladnijim danima. To je to, pa eto vidjecemo sutra kako ce to sve izgledati. Klima je Gree inverter 12-ka (navodno 3,2 kwh).
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5638 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Nije loša stvar kod vas u Zenici ako imaš grijanje na toplane pogotovo, znam da frendica prošle zime svako malo joj nije radilo zbog nekog pucanja cijevi.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5639 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

zlo zlo wrote:Nije loša stvar kod vas u Zenici ako imaš grijanje na toplane pogotovo, znam da frendica prošle zime svako malo joj nije radilo zbog nekog pucanja cijevi.
To je kod nas normalna stvar :) , mislim pucanje cijevi. Mada i tu recimo sumnjam i na podvale od strane Mittala, ali eto. Ova klima ce se postaviti na kucu, tako da moze valjati u prelaznim periodima (haman radi do -20) i recimo smanjiti potrosnju drva kad su veci minusi :)
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5640 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

channel10 wrote: (haman radi do -20) i recimo smanjiti potrosnju drva kad su veci minusi :)
Mislim da razmisljas naopako.

Na -20 ces smanjiti potrosnju drva..........ali ces pojacat potrosnju struje vise nego sto si potrosio drva :D

Dobra skupa klima ti npr dok je vani poluhladno trosi struju 1:8.Znaci moze da trosi i 8 puta manje nego sto bi grijalica onda je to jako jeftino.
Ali kad bude -20 dobra skupa kliam trosi mozda 1 : 1,5 do mozda 1 : 2 ....znaci trosi malo manje od grijalice....ali na -20 to ce sigurno bit skuplje nego drvima.

Ovdjeje rijec o dobroj klimi.

Ako uzmes jeftino kinesku klimu,kao sto si izgleda ti,onda taj racun nije bas ovakav,nego je slabiji.

U prosjeku na cijelu godinu imas potrosnju 1:4 do 1:5 zavisno koliko je dobra klima.

Zakljucak forsiraj ti svoju klimu da radi kad je manje hladno.
To je jeftin model i mozda ne budes toliko prezadovoljan s njime kad bude -5 -15 -25 a i porosnja ce ti tad porasti,kao i buka,kao i defrosti odmrzavanja vanjske jedinice itd itd.
A kako bude zazimilo ulijeces sa drvima pomazes sto vise,i onda je racun dobar.

Zato i oktobru i novembri se grijes skoro dzaba na klime.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5641 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

rovac13 wrote:
channel10 wrote: (haman radi do -20) i recimo smanjiti potrosnju drva kad su veci minusi :)
Mislim da razmisljas naopako.

Na -20 ces smanjiti potrosnju drva..........ali ces pojacat potrosnju struje vise nego sto si potrosio drva :D

Dobra skupa klima ti npr dok je vani poluhladno trosi struju 1:8.Znaci moze da trosi i 8 puta manje nego sto bi grijalica onda je to jako jeftino.
Ali kad bude -20 dobra skupa kliam trosi mozda 1 : 1,5 do mozda 1 : 2 ....znaci trosi malo manje od grijalice....ali na -20 to ce sigurno bit skuplje nego drvima.

Ovdjeje rijec o dobroj klimi.

Ako uzmes jeftino kinesku klimu,kao sto si izgleda ti,onda taj racun nije bas ovakav,nego je slabiji.

U prosjeku na cijelu godinu imas potrosnju 1:4 do 1:5 zavisno koliko je dobra klima.

Zakljucak forsiraj ti svoju klimu da radi kad je manje hladno.
To je jeftin model i mozda ne budes toliko prezadovoljan s njime kad bude -5 -15 -25 a i porosnja ce ti tad porasti,kao i buka,kao i defrosti odmrzavanja vanjske jedinice itd itd.
A kako bude zazimilo ulijeces sa drvima pomazes sto vise,i onda je racun dobar.

Zato i oktobru i novembri se grijes skoro dzaba na klime.
Ma to sam onako spomenuo jer ce se sigurno grijati na drva. I mislio sam na prelazni period kad nisu neki minusi i kad treba ono par vatri da se zagrije, pa umjesto toga upaliti klimu. U ovom slucaju sam samo pokusao pomoci drugima na osnovu vasih iskustava i vaseg znanja. Ja sebi kad budem kupovao, kupit cu neku japansku (fujitsu ili mitsu).
Danas im je postavljena klima. Klima je Gree GWH12MA-K3DNC9L. Po specifikaciji radi do -15. Govorio im da se uradi vakumiranje i da paze da duzina onog crijeva bude 3m, ali haman dzaba. Klima postavljena mozda na duzinu 1-1,7m po nekoj mojoj procjeni na slici ( ne mogu preko slike skuziti koliko je, mada mislim da nema ni metar i pol, ali recimo da je metar i pol). Onda mi malo sumnjivo to da je haman vanjska jedinica niza od unutrasnje (ne znam koja bi trebala biti visa niti ima li to ikakve veze). To me recimo pojede, jer sam takav i volim da sve bude uradjeno kako treba.
Zivcira me to sto sam jucer otisao u tu firmu i fino rekao radniku da ne stavljaju manje od 3 metra i on kaze pa i mi radimo do tri metra instalaciju. Rekoh prenesi vlasniku koji je ujedno i gl.majstor i tako se zavrsi. Danas vidim da je maltene postavljena jedna iza druge, na istom zidu s tim da je vanjska niza, jer vidim crijevo iz vanjske ide gore iznad i ulazi u zid gdje je s druge strane unutrasnja.

Onda gledam slike unutrasnjih jedinica na netu i vidim da ova klima treba imati neki G10 inverter i da crvenim pise na unutrasnjoj jedinici, akod njih toga nema. Jedino da nije kod njih neki stariji model ako je to uopste moguce(nasao sam sliku bez G10 invertera:http://www.zadarklima.hr/index.php/virt ... 303-detail )

Tacno mi muka i problem je sto se oni znaju i da je to navodno uradjeno ispod cijene (sa ugradnjom 900KM). Ja pokusao sa drugim (ona prica sa onim iz Maglaja) i vidim da se ne moze izaci na kraj, odustanem i kazem im da im taj radi sa kojim su vec bili dogovorili. I sad nit zvati niti svadjati se, a otici ce se do firme zbog garancije koju nisu opecatili. Sumnjam da cu se uspjeti suzdrzati da ne kazem...
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5642 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

meni je vanjska niža 2 metara, to je ok,tako se radi i to je sve po papirima, ali nije ako te zakinuli za dužinu a rekao striktno koliko želiš, to ne mora biti fizička udaljenost 3 metara, mogu se i cijevi lagano smotat iza klime.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5643 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Pitao sam odmah danas kad sam dobio sliku da slučajno nema smotano iza vanjske jedinice, ali sam dobio novu sliku na kojoj se vidi da nema. Hajde barem taj niži nivo vanjske nije problem. Samo da je ostavio barem još metar, pa hajd... Ovako ce im biti bucnija kad bude grijala i gotovo.

Kažu da je sad puno ugodnije boraviti u sobi :). Hvala svima na pomoci :thumbup:, mada opet ce trebati kad se bude kupovao kakav japanac :)
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#5644 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5645 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

probook wrote:Neki komentar na ovaj model klime

http://www.univerzalno.com/proizvod/mit ... muz-sf42ve
Skupo :-D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5646 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

opet klon reklamira :lol: :lol: probook nedavno sam kupovala i sama, ako trebaš preporuke iz grada javi se na privat na hot :lol: :lol: :lol:
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#5647 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

zlo zlo wrote:opet klon reklamira :lol: :lol: probook nedavno sam kupovala i sama, ako trebaš preporuke iz grada javi se na privat na hot :lol: :lol: :lol:
Ma me reklamiram nisam iz Sarajeva nego taj model sam nasao za nekih 1900 KM, a opis samo na univerzalno stranici. A znam da svi proizvodjaci imaju dobre i lose serije tih klima, pa nemam pojma kakva je ova.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5648 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

probook wrote:
zlo zlo wrote:opet klon reklamira :lol: :lol: probook nedavno sam kupovala i sama, ako trebaš preporuke iz grada javi se na privat na hot :lol: :lol: :lol:
Ma me reklamiram nisam iz Sarajeva nego taj model sam nasao za nekih 1900 KM, a opis samo na univerzalno stranici. A znam da svi proizvodjaci imaju dobre i lose serije tih klima, pa nemam pojma kakva je ova.
ma ne ti poštaru :lol: :lol: nego ovaj konj ili kako mu sad nick, ima 100 računa na sajtu :lol:
Znam da si iz Mo :chmoljava:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5649 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

probook wrote:
zlo zlo wrote:opet klon reklamira :lol: :lol: probook nedavno sam kupovala i sama, ako trebaš preporuke iz grada javi se na privat na hot :lol: :lol: :lol:
Ma me reklamiram nisam iz Sarajeva nego taj model sam nasao za nekih 1900 KM, a opis samo na univerzalno stranici. A znam da svi proizvodjaci imaju dobre i lose serije tih klima, pa nemam pojma kakva je ova.
Serija SF je srednja klasa mitsubishi electric.
S tim sto oko 2000KM kostaju top modeli mitsubishi fuitsu i slicno.
Klima vjerujem da je ok.Ali ima i boljih kupovina za te pare.

Nisi ti reklamirao.
Nego imamo lika koji troluje temu zadnjih mjeseci,a niko od moderatora izgleda nece ili ne moze nista da poduzme.

Nego kad ti pise neko sa profilom starim tek par dana.....to je vjerovatno on......u zadnje vrijeme se ovdje javio sa jedno 30-ak profila....a bice ih jos puno :-D
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#5650 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Nego ljudi
Kako griju klime :-D
Post Reply