Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5576 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Slutim Konje wrote:
Maraschino wrote:
Pa moz li ici do 25m duznih(unutrasnja od vanjske) i moze li biti visinska razlika 15m(unutrasnja-vanjska)?
De ti nama reci koju si klimu kupi(J)o
Trebam da kupim ali me vi izludiste umjesto da mi konkretno kazete na sta da se grijem(40m²). :D
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5577 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

Maraschino wrote:
Slutim Konje wrote:
Maraschino wrote:
Pa moz li ici do 25m duznih(unutrasnja od vanjske) i moze li biti visinska razlika 15m(unutrasnja-vanjska)?
De ti nama reci koju si klimu kupi(J)o
Trebam da kupim ali me vi izludiste umjesto da mi konkretno kazete na sta da se grijem(40m²). :D
Pa poslali smo ti sve što treba, sad je do tebe, za 40 kvadrata NOCRIA 14 ili 18 ako ih ima, ako nema Mitsubishi Mitsubishi HI SRK50ZS-S ili neka u tom rangu.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5578 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

more i neka Toshibica od 5kv :lol: nismo rasisti :lol:
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5579 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

zlo zlo wrote:more i neka Toshibica od 5kv :lol: nismo rasisti :lol:
Ma može i Gree i vivax i LG i Hitachi a može i Ururu Sarara

User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5580 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Fujitsu trazi minimum 3m instalaciju to se moze pronaci u podacima.
Toshiba kaze minimalno 2m.
Hitachi kaze minimalno 3m.
Daikin kaze minimalno 1,5 m.
Puno servisera kaze da nema potrebe da moze i metar.

Ja mogu prenijeti iskustvo iz prve ruke.
Imao lg klimu na kuci roditelja,instalacija samo kroz zid,ne znam tacno duzinu ali bilo je po kratko.
Klima je jako bucala i to kad radi u minimumu,kao auto na leru pored kuce pa onaj duboki zvuk tutnji.

Kad sam prenio tu istu klimu na svoju kucu,stavio sam 3 metra instalaciju ili mrvicu preko,sve ostalo isto,isti ljudi ugradjivali.
Vanjsku jedinicu sam tesko mogao cuti uopce unutra,moras se dobro fokusirati da bi izdaleka kao razumio nesto malo i to samo kad krece.

Posle ovakvog iskustva ja se nebi vise usudio ici na kratku instalaciju.
Sto se tice rada,ona je slicno radila i prije i poslije (nikad kako treba)..............ali zvuk je meni smetao.....mozda nekom nece.

Nemaju sve klime isto sredjene prigusivace,pa su neke sklone zvuku vise od drugih.
Recimo fujitsu klime su podesene da malo jace griju,i one stvarno jako griju i u minusima,ali kompresori im se jako zalijecu,pa hoce za bucat u minusima.Dok npr toshiba u minusima gubi snagu,ali tad ima bolji cop,i vjerujem da se manje cuje.

Cak procitah od nekih jako dobrih majstora,da su ugradjivali nekim klimama kao dodatni prigusivac (auspuh) i da je to rijesilo problem buke vanjske jedinice.

Neke klime jednostavno i griju dobro i ne cuju se.
Ja svaki put kad svratim kod prijatelja u svedsku odusevim se sa mitsubishi fd25vabh.
To grije dobro.A zvuk vanjske kao da ne postoji :)
bos92
Posts: 86
Joined: 30/01/2013 03:43

#5581 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bos92 »

Pozdrav,trebao bih da kupim klimu pa mi treba par savjeta.Klima se kupuje iskljucivo zbog grijanja stana koji je oko 45 kvadrata,okolina Tuzle je u pitanju gdje zime znaju biti dosta hladne,budzet je oko 1500 km,ne mora imati te wf zafrkancije.Da li postoji kakva firma u tuzli koja se bavi prodajom I ugradnjom klima ili su povoljniji sa cijenama firme iz hercegovine I da li oni ako se kupi kod njih dolaze da montiraju klimu.
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5582 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

bos92 wrote:Pozdrav,trebao bih da kupim klimu pa mi treba par savjeta.Klima se kupuje iskljucivo zbog grijanja stana koji je oko 45 kvadrata,okolina Tuzle je u pitanju gdje zime znaju biti dosta hladne,budzet je oko 1500 km,ne mora imati te wf zafrkancije.Da li postoji kakva firma u tuzli koja se bavi prodajom I ugradnjom klima ili su povoljniji sa cijenama firme iz hercegovine I da li oni ako se kupi kod njih dolaze da montiraju klimu.
Za 1500 maraka ne postoji inverter koji bi grijao 45 kvadrata, npr Fujitsu LLCC sa ugradnjom košta 1300 maraka, LUCA 14_ka sa ugradnjom do 1800 maraka, NOCRIA sa ugradnjom od 2100 do 2500 itd.

Tebi treba za takav prostor ili Nocria 14-18 ili LUCA 14

evo ti linkove pa zovi i gledaj

http://servis-covic.com/

http://www.termmos-fujitsu.com/?page_id=2990

http://klima-centar.com/

http://erkond.ba/
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5583 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

rovac13 wrote:Fujitsu trazi minimum 3m instalaciju to se moze pronaci u podacima.
Minimum instalacije 3 metra traže klime koje nisu inverteri, kod mene Nocria jedva da ima metar instalacije ne čuje se kada radi, u komšije ima 4 metra instalacije više mu se čuje vanjska od moje, tako da ta 3 metra uopšte nisu standard i opet tvrdim nigdje nisam vidio da piše obavezno 3 metra instalacije a imam u 2 kuće 7 klima sve su LLCC i jedna Nocria samo 2 LLCC imaju oko 3 metra i više instalacije zbog rasporeda, a ove ostale nemaju ni metar i svaka radi ko zmaj.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5584 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Slutim Konje wrote:
rovac13 wrote:Fujitsu trazi minimum 3m instalaciju to se moze pronaci u podacima.
Minimum instalacije 3 metra traže klime koje nisu inverteri, kod mene Nocria jedva da ima metar instalacije ne čuje se kada radi, u komšije ima 4 metra instalacije više mu se čuje vanjska od moje, tako da ta 3 metra uopšte nisu standard i opet tvrdim nigdje nisam vidio da piše obavezno 3 metra
Da ne pomisli neko da sam ja nesto izmislio,ili da zelim nekog prevarit.
Upravo obrnuto.Dok su bile obicne on-off klime niko nije spominjao minimalnu duzinu instalacije.
To se i pojavilo sa inverterima :lol:

Toshiba kaze ovako u svom manualu za inverter :

Image

Hitachi za svoj inverter kaze ovako:

Image

Daikin za svoj inverter kaze ovako :

Image

itd..............

Kao sto znas manual ne pisem ja,ja samo citam.
Uz moje iskustvo koje imam sa jednom te istom klimom na dvije razlicite duzine instalacije..........opet kazem da se ja nebi usudio vise na takve izlete..........ali svakako uvazavam i drugacija iskustva i misljenja.

Sto se tice fujitsu ja imam istu tu nocriu..........dok je temp iznad 0*C ja nju takodje ne cujem........ali na -25 vanjska pravi buku malo je reci :D

Ne znam gdje zivis,ali ako zivis u toplijim krajevima,i predlazes ljudima da stave fujitsu klimu sa 1 metar instalacije,lako bi ih mogao zeznut ako ljudi zive u podrucju gdje ima minusa :D
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5585 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

Za fujitsu nigdje ne piše da treba 3 metra instalacije, nikome ja ništa ne predlažem već pišem kako je kod mene, što se mene tiče neka svako radi onako kako on misli da je najbolje!
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5586 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Slutim Konje wrote:Za fujitsu nigdje ne piše da treba 3 metra instalacije, nikome ja ništa ne predlažem već pišem kako je kod mene, što se mene tiče neka svako radi onako kako on misli da je najbolje!
Jbg prvo nam govoris ne treba za invertere.
Dok proizvodjaci pisu drugacije.

Sad nam govoris da fujitsu nigdje ne pise da treba :?

Evo sta kaze fujitsu :

Image

Evo sta kaze fujitsu u instalation manual za model LTC :

Image

A vidi sta kaze fujitsu za malo vece vanjske jedinice :D ........cak 5 metara minimum :-)

Image

Bilo bi posteno da nam ne dajes vise krive informacije :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5587 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Mene je malo je reci zbunio nego izludio. :D
Poleti tam poleti vam, nikako informacije da sakupim.
Ipak je on drug na nasoj temi. :thumbup:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5588 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

kad konj meni ne vjeruje, neka sad parira rovcu dok je iznio tablice :lol: :lol: :lol: rovac :pijani:

ps.ovo 2 kuće, 7 klima itd ti je tamo za onu temu, ženidbe/udaje :lol: :lol:
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#5589 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

bos92 wrote:Pozdrav,trebao bih da kupim klimu pa mi treba par savjeta.Klima se kupuje iskljucivo zbog grijanja stana koji je oko 45 kvadrata,okolina Tuzle je u pitanju gdje zime znaju biti dosta hladne,budzet je oko 1500 km,ne mora imati te wf zafrkancije.Da li postoji kakva firma u tuzli koja se bavi prodajom I ugradnjom klima ili su povoljniji sa cijenama firme iz hercegovine I da li oni ako se kupi kod njih dolaze da montiraju klimu.
Ja skoro uzeo Fujitsu 12-ku u Telixu, na Stupinama. 1400 KM sa ugradnjom
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5590 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

premala je 12tka da grije 45 kvadrata u tuzli, ne grijemo ni mi u Mostaru toliki prostor s jednom 12tkom, možda bi ti ali samo donekle i moglo, ali to ne bi bilo to, klima bi konstantno morala na max. Znaci nema one ugode. A iz Mostara mislim da većina njih ugrađuje i po ostatku bih, to je od firme do firme.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5591 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

doktor78 wrote:
bos92 wrote:Pozdrav,trebao bih da kupim klimu pa mi treba par savjeta.Klima se kupuje iskljucivo zbog grijanja stana koji je oko 45 kvadrata,okolina Tuzle je u pitanju gdje zime znaju biti dosta hladne,budzet je oko 1500 km,ne mora imati te wf zafrkancije.Da li postoji kakva firma u tuzli koja se bavi prodajom I ugradnjom klima ili su povoljniji sa cijenama firme iz hercegovine I da li oni ako se kupi kod njih dolaze da montiraju klimu.
Ja skoro uzeo Fujitsu 12-ku u Telixu, na Stupinama. 1400 KM sa ugradnjom
Fercera li dobro da ih i ja posjetim? :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5592 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

doktor78 wrote:Ja skoro uzeo Fujitsu 12-ku u Telixu, na Stupinama. 1400 KM sa ugradnjom
Koji je to model u toj cijeni ?
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#5593 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Maraschino wrote:
doktor78 wrote:
bos92 wrote:Pozdrav,trebao bih da kupim klimu pa mi treba par savjeta.Klima se kupuje iskljucivo zbog grijanja stana koji je oko 45 kvadrata,okolina Tuzle je u pitanju gdje zime znaju biti dosta hladne,budzet je oko 1500 km,ne mora imati te wf zafrkancije.Da li postoji kakva firma u tuzli koja se bavi prodajom I ugradnjom klima ili su povoljniji sa cijenama firme iz hercegovine I da li oni ako se kupi kod njih dolaze da montiraju klimu.
Ja skoro uzeo Fujitsu 12-ku u Telixu, na Stupinama. 1400 KM sa ugradnjom
Fercera li dobro da ih i ja posjetim? :D
Za sad, što se tiče hlađenja, odlična je. Tiha, efikasna. Za ocjenu grijanja valja sačekati sljedeću zimu.
rovac13 wrote:
doktor78 wrote:Ja skoro uzeo Fujitsu 12-ku u Telixu, na Stupinama. 1400 KM sa ugradnjom
Koji je to model u toj cijeni ?
ASYG 12 LMCA
zlo zlo wrote:premala je 12tka da grije 45 kvadrata u tuzli, ne grijemo ni mi u Mostaru toliki prostor s jednom 12tkom, možda bi ti ali samo donekle i moglo, ali to ne bi bilo to, klima bi konstantno morala na max. Znaci nema one ugode. A iz Mostara mislim da većina njih ugrađuje i po ostatku bih, to je od firme do firme.
Ja sam je uzeo za prostor 30-35 kvadrata, a serviser koji je ugradjivao kaže da istim modelom grije stan od 45. Doduše, priznao je da kad su bili oni najveći minusi nije mogao da se grije isključivo njom. Možda onda uzeti 14-ku, ali iskače iz zadanog budžeta?
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5594 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

LUCA 14_ka postavljena, stara dobila klimu :D

Cijena sa ugradnjom 1750 maraka

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
nexteen
Posts: 110
Joined: 30/05/2014 21:19
Location: Vojvodina-Fujitsu ASYG 12LU

#5595 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nexteen »

Koja firma je odradila ugradnju , moze i na PM .. Deluje lepo i korektno odradjeno , jel radjeno vakumiranje , jesu li cevi zasebno izolovane i koliko je duga instalacija ..
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5596 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

nexteen wrote:Koja firma je odradila ugradnju , moze i na PM .. Deluje lepo i korektno odradjeno , jel radjeno vakumiranje , jesu li cevi zasebno izolovane i koliko je duga instalacija ..
http://klima-centar.com/

2 bakrene cijevi dužine po 4,5 metara odvojeno za grijanje i hlađenje(voda), vakumiranje urađeno na principu odvrne freon koji protjera zrak kroz onu drugu pipu, uglavnom kaže nije potreban manometar, sve je izolovano.

uglavnom radi klima ko zmaj puše nevjerovatno hladan zrak, kao da sam u autu, moraš uključit eko i tihu funkciju nakon nekoliko minuta!
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5597 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

ti sve imaš neke čudne montažere, em ne treba duge cijevi, em ne treba mjerit, fušeri :lol: :lol: Dok se sve vakumira, ostavi se na mjeraču tom i pije se kava :D
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#5598 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Slutim Konje »

zlo zlo wrote:ti sve imaš neke čudne montažere, em ne treba duge cijevi, em ne treba mjerit, fušeri :lol: :lol: Dok se sve vakumira, ostavi se na mjeraču tom i pije se kava :D
Pa cjevi su trebale zbog mjesta na kojem je unutrašnja jedinica, ova klima se može tako odradit, provjereno, brže i lakše :D

Nebi hladila nikako da nije odrađeno kako treba!
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5599 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Proizvodjac je naveo u instalation manualu izmedju svih ostalih stavki,i to da je vakuumiranje obavezno prije pustanja u rad.
Ali naravno ne rade to svi.Cesto majstorima bude mrsko to radit,ili nemaju vakum pumpu,pa prodaju suplju da to ne treba,onima koji nisu upuceni.

Klima koja nije vakumirana ce hladit kao i da je vakumirana.
Samo moze se odrazit na vijek trajanja kompresora.
U zraku ima puno vlage,pogotovo ljeti.Kad pustis freon u sistem koji nije vakumiran,freon se mijesa sa preostalim zrakom i sa vlagom.
U toj kombinaciji moze da nastane spoj koji moze stetno djelovati na kompresor kroz vrijeme rada.
Pa eventualno klima moze krace trajat.

Al uvijek ima i ona mozda nece,mozda ce i bez toga sve biti ok.

Uglavnom svi mi majstore platimo kao da su vakumirali.
A to sto oni zaobidju taj dio posla,to je krajnjem korisniku gratis oduzeto :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5600 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Meni majstori ništa nisu pokušavali da ne treba, ovo-ono nego odradili posao, tako da definitivno bez razmišljanja zvala istu firmu da mi dođu sljedeći tjedan sredit drugu klimu, očistiti je, nadopunit vjerovatno jer se osjeti da slabija, itd.
Post Reply