Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#5501 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

ketronsd1 wrote:
rovac13 wrote:
Maraschino wrote:Grijao bih jedan stancic u kuci cca 42m². Izolacija dobra. Prilicno osuncan. Ima dvoriste ali nema prostora za smjestaj ogreva.

Sta predlazete za grijanje?
https://www.olx.ba/artikal/25310282/pan ... ter-klima/

Ako ti nije problem skupit 2100 KM trci po ovu klimu dok nije nestala.
Ova klima normalno kosta 4000 KM ili vise.
Trenutno je rasprodaja jer stizu novi modeli sa r32 gasom.

Ovo je nestonajboljesto mozes naci na trzistu.
Grijaces se dzaba na to.
Kupila se dva komada :)
Nek bude sa srecom. Spominjat ces nas kad dodju prvi racuni za struju :-) Al sta ce ti dva komada za stan od 42kv? Pa to ce komotno i jedna da ugrije bez ikakvih problema. eventualno jos jedna manja klima zbog bolje rasporeda toplote. Hoces prodati tu jednu klimu imam ti ja musteriju?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5502 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nera_22 wrote: Nek bude sa srecom. Spominjat ces nas kad dodju prvi racuni za struju :-)
On ti ima vise iskustva sa TP nego svi mi ostali skupa :D

To je bila ponuda koju nije trebalo propustit......vide se ko zna zna :D
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5503 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Pomjesao si me kolega sa ovim drugim gore :)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5504 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Jel ih to nema vise?

Bolja od Mitshu i Fujitsu?
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5505 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

rovac13 wrote:
Nera_22 wrote: Nek bude sa srecom. Spominjat ces nas kad dodju prvi racuni za struju :-)
On ti ima vise iskustva sa TP nego svi mi ostali skupa :D

To je bila ponuda koju nije trebalo propustit......vide se ko zna zna :D
Zadnje dvije sam uzeo
Samo što je cijena bila 2300 kad sam je ja uzeo
ALI nije bitno. Kod mene su i dalje 23900 švedski kruna
To je oko 5000 km
Tebi druže hvala na ovom linku. Da te nebi ja bi ostao bez njih
Jedna mi je bitna jako a ova druga je uzeta pošto je zadnja bila a i žena se zagrijala da kod svojih ubaci pa vidjet ćemo sta ce biti sa njom.
Znam samo da je zvijer. Dalje mi ne treba :D

A za Damira u tehnoshopu sve pohvale za poslovanje.
:thumbup:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5506 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Hajde ako bude kakvih akcija klima koje griju i na -20 postavite ovdje link.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#5507 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Ma ove klime su vrh. Trebo sam ja pokupovat sve kad je bila 2000km i sad tusit raji po 2400. a i 2400 je bagatela za ovakvu klimu.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5508 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Truba »

kako sam pregradio sobe saće opet izgleda struja biti
plin u jednoj atruja u drugoj pa plin u trećoj sobi

a hodnik od 15 kvadrata ćemo preletati trčećim korakom jer tu nema grijanja :D
kao i WC i banja :D tu je brzinsko kupanje
(ima neki grijač ali ništa to trebaš 2 sata ranije upaliti) :D

konvektor iz podruma se opet vraća :D
al je manja soba i uloženo je malo u izolaciju i grije se sa svih strana OSIM ODOZDO :D

pa ćemo vidjeti
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5509 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

ketronsd1 wrote:
rovac13 wrote:
Nera_22 wrote: Nek bude sa srecom. Spominjat ces nas kad dodju prvi racuni za struju :-)
On ti ima vise iskustva sa TP nego svi mi ostali skupa :D

To je bila ponuda koju nije trebalo propustit......vide se ko zna zna :D
Zadnje dvije sam uzeo
Samo što je cijena bila 2300 kad sam je ja uzeo
ALI nije bitno. Kod mene su i dalje 23900 švedski kruna
To je oko 5000 km
Tebi druže hvala na ovom linku. Da te nebi ja bi ostao bez njih
Jedna mi je bitna jako a ova druga je uzeta pošto je zadnja bila a i žena se zagrijala da kod svojih ubaci pa vidjet ćemo sta ce biti sa njom.
Znam samo da je zvijer. Dalje mi ne treba :D

A za Damira u tehnoshopu sve pohvale za poslovanje.
:thumbup:
Neka je sa srecom :thumbup:
Javi nam sad kako ce to fercerat na pravoj zimi.
Zanima me sta je to sa tim defrostom i kako fercera u stvarnim uslovima.
Navodno za vrijeme defrosta bi trebalo da lagano grije unutra,onu toplotu koju skupi od rada kompresora.
Malo zvuci komplikovano,bas me zanima kako to funksionise.
Ako bude to islo bez problema mozda se i ostali proizvodjaci odluce na nesto slicno.
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5510 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Nije to nista novo. Sanyo je to već imao prije 15-ak godina
Fora je u tome da je kompresor rađen sa nekom vrstom oklopa oko samog kompresora I kroz taj oklop prolazi spiralna cijev punjena gasom. Za vrijeme odmrzavanja taj gas se usmjerava ka unutrašnjoj jedinici. Naravno postoji dodatni ventil-shunt koji to regulise. Gubi nekih 6 stepeni od početka do kraja defrosta ,sto je poprilično dobro. Mada i bez ove funkcije je vrh. Panasonic je naučio lekciju i izbacio svoj tradicionaln vremenski regulirani defrost i ovaj model i još par njih to rade po potrebi.
Evo ti link pa vidi kako to izgleda.
http://www.ke-energi.se/panasonic-nordic-heatcharge-ve/
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5511 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ma citao sam vec.
To sa defrostom mi je bilo cudno.
Ne znam jel to toliko komplikovano za izvest da je cijena bila toliko visoka,ili je caka u necem drugo.

Doduse sve je dobro.Klima ima nevjerovatnu modulaciju,potrosnja od 140w do 3160w.Snage koliko hoces.Dobar kompresor,dva reda izmjenjivac u vanjskoj, 1500 grama freona,vanjska 43 kg.......rezultati odlicni i to uz oko 600 m3h protok vazduha. Top klima.

To je jedan od onih egzoticnih modela.Ono kad svrstas top modele svih proizvodjaca u jednu visoku klasu.A onda se ovo cini kao jos jedna stepenica vise.Bar tako izgleda na papiru.

Ja tad kupovao klimu za djecju sobu 12m2,imam i izolaciju lijepu,nocria to i sama vec grije...........i pored svega toga opet mi se motala po glavi ta ideja da uzmem panasonic.......zao mi propustit takvu cijenu........ali stvarno je bilo previse heh
User avatar
Distortion
Posts: 2851
Joined: 08/09/2007 19:56

#5512 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Rovac kad ces se rijesit LG-a :D

Ja jos nisam rijesio grijanje djecije sobe (13m2). 09LECA sumnjam da je dobavljiva a 07LECA jest samo ne znam koja je trenutna cijena za sedmicu Lecu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5513 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

@rovac13,

mogu li ja ovakavu klimu razdijeliti na 2 mjesta. ono jedna vanjska sa dvije unutrasnje stanice ili koju bih mogao tako koristiti ako ne ovu?
jednostavno da nemam za svaku prostoriju po jednu vanjsku.
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5514 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Maraschino wrote:@rovac13,

mogu li ja ovakavu klimu razdijeliti na 2 mjesta. ono jedna vanjska sa dvije unutrasnje stanice ili koju bih mogao tako koristiti ako ne ovu?
jednostavno da nemam za svaku prostoriju po jednu vanjsku.
Ti imaš sistem sa dvije ili vise unutarnjih jedinica al stepen iskoristivosti se znatno umanjuje. U praksi je puno bolje ići sa dvije zasebne
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5515 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

ketronsd1 wrote:
Maraschino wrote:@rovac13,

mogu li ja ovakavu klimu razdijeliti na 2 mjesta. ono jedna vanjska sa dvije unutrasnje stanice ili koju bih mogao tako koristiti ako ne ovu?
jednostavno da nemam za svaku prostoriju po jednu vanjsku.
Ti imaš sistem sa dvije ili vise unutarnjih jedinica al stepen iskoristivosti se znatno umanjuje. U praksi je puno bolje ići sa dvije zasebne
Razumijem. Znaci to su drugi sistemi ali mi nesto ruzno dvije vanjske jedna pored druge.

Image
Last edited by Maraschino on 07/06/2017 23:54, edited 1 time in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5516 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Multi split sistemi se malo razlikuju.
1. Veca vanjska jedinica,sto je logicno jer mora podmirit vise unutarnjih,ta veca hoce da bude i bucnija
2.Bolja ucinkovitost vise manjih zasebnih,pa potrosnja nesto povoljnija
3. Najveca mana po meni u grijanju kad jedna vanjska ode u defrost,tad sve prestanu sa grijanjem,dok kod singlova idu jedna po jedna,pa je ugodnije unutra
4.Multi sistem je skuplji za istu stvar,i ugradnja je obicno skuplja jer moras od vanjske cesto voditi vise cijevi do svih unutarnjih jedinica

Ali eto zna bit ljepse sa jednom vanjskom,i to stoji.
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5517 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

rovac13 wrote:Ma citao sam vec.
To sa defrostom mi je bilo cudno.
Ne znam jel to toliko komplikovano za izvest da je cijena bila toliko visoka,ili je caka u necem drugo.

Doduse sve je dobro.Klima ima nevjerovatnu modulaciju,potrosnja od 140w do 3160w.Snage koliko hoces.Dobar kompresor,dva reda izmjenjivac u vanjskoj, 1500 grama freona,vanjska 43 kg.......rezultati odlicni i to uz oko 600 m3h protok vazduha. Top klima.

To je jedan od onih egzoticnih modela.Ono kad svrstas top modele svih proizvodjaca u jednu visoku klasu.A onda se ovo cini kao jos jedna stepenica vise.Bar tako izgleda na papiru.

Ja tad kupovao klimu za djecju sobu 12m2,imam i izolaciju lijepu,nocria to i sama vec grije...........i pored svega toga opet mi se motala po glavi ta ideja da uzmem panasonic.......zao mi propustit takvu cijenu........ali stvarno je bilo previse heh
Ha vidi sad ,materijalno to ne opravdava cijenu. Eh sad posto ja radim na samom testiranju i usavršavanju novih modela onda je cijena opravdana. Znam tačno koliko vremena ide na recimo samo testiranja softvera. Ja trenutno radim na testiranju zrak-voda sa unutrašnjim modulom odnosno el. peći. Mjesecima se usavršava i najmanji detalj.Obično se ide cijena proizvodna X3 i dobiješ cijenu u maloprodaji.Bruka ljudi je tu umiješana . Bukvalno svaki komad plastike na pumpi je podijeljen na različite ljude koji ga usavršavaju.
ketronsd1
Posts: 1401
Joined: 13/06/2006 15:29

#5518 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Maraschino wrote:
ketronsd1 wrote:
Maraschino wrote:@rovac13,

mogu li ja ovakavu klimu razdijeliti na 2 mjesta. ono jedna vanjska sa dvije unutrasnje stanice ili koju bih mogao tako koristiti ako ne ovu?
jednostavno da nemam za svaku prostoriju po jednu vanjsku.
Ti imaš sistem sa dvije ili vise unutarnjih jedinica al stepen iskoristivosti se znatno umanjuje. U praksi je puno bolje ići sa dvije zasebne
Razumijem. Znaci to su drugi sistemi ali mi nesto ruzno dvije vanjske jedna pored druge.

Image
Daj skicu cijelog stana
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5519 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Distortion wrote:Rovac kad ces se rijesit LG-a :D

Ja jos nisam rijesio grijanje djecije sobe (13m2). 09LECA sumnjam da je dobavljiva a 07LECA jest samo ne znam koja je trenutna cijena za sedmicu Lecu.
Rijesio sam se vec.
Odnosno ne zna se ko se koga rijesio heh.Riknuo je nakon 11 godina.Po blinkanju izgleda da je otisla ploca,koja kosta 400KM ili vise da se naruci.Umjesto toga sam uzeo novu klimu.

Leca vise nema ni devetke ni sedmice.Odnosno nudio mi je covic mislim vanjsku jedinicu 09 leca,ali nema unutarnju u paru nego mi ponudio 09 luca unutarnju uz to.

Ja sam ovaj put izabrao daikin.Kao sto sam i prije nagovjestavao.
I za sad se ovo cini super.

Daikin je programiran da sto vise stedi struju,nije kao fujitsu kad ju upalis ona odma zaleti se do maximuma i odma grije zestoko.Ovo grije njezno lagano,tesko ju natjerat da se zaleti do maximuma,ali je zato puno tise od fujitsu.

Sad kad sam probao mnogo fujitsu u ovog daikina,rekao bih da bih uvijek izabrao fujitsu ako treba grijat veci prostor i sigurnija snaga.............dok ako je u pitanju mala snaga mali izduv uvijek bi radije birao daikin.......klime su totalno razlicito orijentirane.......ali posto ja imam jednu fujitsu i to snaznu,ne treba mi jos jedna snazna.

Fujitsu klime su vise forsirane zato dobro griju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5520 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

ejbga...vanjska je na vanjskom zidu. lijevo i desno od nje su prozori a gdje su ove unutrasnje, tu je pregradni zid izmedju dvije sobe i tu imaju vrata na nekih 1-1,5m od vanjskog zida.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5521 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako bas zelis multi,bar gledaj da ne bude premala vanjska jedinica.
Prvo potrazi cijene pa vidi mozes li to podnijet.
Malo je skuplji taj sistem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5522 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

rovac13 wrote:Ako bas zelis multi,bar gledaj da ne bude premala vanjska jedinica.
Prvo potrazi cijene pa vidi mozes li to podnijet.
Malo je skuplji taj sistem.
Ma moze to moj styling podnijeti :D ali bi trebao gledati dugorocno.
Kao sto rekoh to je jedan stan u prizemlju kuce a uskoro bi trebao i cijelu kucu kupiti. Zakomplikovalo se oko nasljednika a ja sam vlasnik ovog dijela sa dvoristem...e sada, treba mi privremeno neko grijanje u tom stanu od nekih 40 m².
Znas kako je kod nas. Za prikljucak na gradsko traze od 12.000-15.000KM sto im ja necu nikada dati pa cu ovaj problem rjesavati individualno.

Je li mi bolje da idem na neku drugu soluciju grijanja(radijatori) sa mogucnoscu prikljucka i gornjeg sprata.

U drugoj kuci imam pelet 30KW Termoflux.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5523 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja sam se grijao na pelet ,kotao termoflux 25.......moji roditelji se jos griju na to.

U odnosu na pelet na klime se grijem dva do tri puta jeftinije.
Ne mogu tacno da izracunam,jer tek kad sam uselio u svoju kucu uzeo sam vrhunski inverter.
U kuci roditelja sam imao uporedo sa peletom LG inverter koji nije valjao nista,jako slab i neucinkovit,ali je i on trosio daleko manje nego sto je trebalo peleta.Potrosnje sto se tice puno jeftinije na ovo.

Ako ces se grijat na klime moras racunat da im pada kapacitet sa minusima vani.......tako da treba uzet klimu sa dosta snage u rezervi......tu si opet donji ako uzimas multi......treba uzimat sto vise snage a to ce biti bas skupo ako je multi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5524 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

rovac13 wrote:Ja sam se grijao na pelet ,kotao termoflux 25.......moji roditelji se jos griju na to.

U odnosu na pelet na klime se grijem dva do tri puta jeftinije.
Ne mogu tacno da izracunam,jer tek kad sam uselio u svoju kucu uzeo sam vrhunski inverter.
U kuci roditelja sam imao uporedo sa peletom LG inverter koji nije valjao nista,jako slab i neucinkovit,ali je i on trosio daleko manje nego sto je trebalo peleta.Potrosnje sto se tice puno jeftinije na ovo.

Ako ces se grijat na klime moras racunat da im pada kapacitet sa minusima vani.......tako da treba uzet klimu sa dosta snage u rezervi......tu si opet donji ako uzimas multi......treba uzimat sto vise snage a to ce biti bas skupo ako je multi.
:thumbup:
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#5525 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

rovac13 wrote:
Distortion wrote:Rovac kad ces se rijesit LG-a :D

Ja jos nisam rijesio grijanje djecije sobe (13m2). 09LECA sumnjam da je dobavljiva a 07LECA jest samo ne znam koja je trenutna cijena za sedmicu Lecu.
Rijesio sam se vec.
Odnosno ne zna se ko se koga rijesio heh.Riknuo je nakon 11 godina.Po blinkanju izgleda da je otisla ploca,koja kosta 400KM ili vise da se naruci.Umjesto toga sam uzeo novu klimu.

Leca vise nema ni devetke ni sedmice.Odnosno nudio mi je covic mislim vanjsku jedinicu 09 leca,ali nema unutarnju u paru nego mi ponudio 09 luca unutarnju uz to.

Ja sam ovaj put izabrao daikin.Kao sto sam i prije nagovjestavao.
I za sad se ovo cini super.

Daikin je programiran da sto vise stedi struju,nije kao fujitsu kad ju upalis ona odma zaleti se do maximuma i odma grije zestoko.Ovo grije njezno lagano,tesko ju natjerat da se zaleti do maximuma,ali je zato puno tise od fujitsu.

Sad kad sam probao mnogo fujitsu u ovog daikina,rekao bih da bih uvijek izabrao fujitsu ako treba grijat veci prostor i sigurnija snaga.............dok ako je u pitanju mala snaga mali izduv uvijek bi radije birao daikin.......klime su totalno razlicito orijentirane.......ali posto ja imam jednu fujitsu i to snaznu,ne treba mi jos jedna snazna.

Fujitsu klime su vise forsirane zato dobro griju.

Ne znam gdje si ti trazio te klime al ja imam firmu u BiH koja ima jos tri 9-ke i dvije 7-ce LECA. Cijena oko 850KM.
Poznanik mi je kupio ovu panasonic i ugradio je neki dan. Bas cu otici da vidim to cudo i jedva cekam zimu da vidim kako ce da radi. planirana je da grije doljni sprat.
Post Reply