Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20576 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
User avatar
mobsterc
Posts: 2336
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20577 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

ima na forumu procitati, zadnjih 20-30 str i lagano.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20578 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

mobsterc wrote: 14/05/2024 01:12 ima na forumu procitati, zadnjih 20-30 str i lagano.
vjeruj da sam isčitao sve od stranice 799 do zadnje i nisam našao odgovor. jedan forumaš je samo pomenuo da je uzeo punici vivax i da je zadovoljna i to je to. drugi forumaš je isto pitao za teslu i nije dobio odgovor. 90% teme je o japanskim klimama i potrošnji struje.

nije valjda da samo jedan forumaš na cijeloj temi ima kineza? :)
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#20579 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Pisao si kako tesla grije na -20 a vivax na -15......ali nema podatka da koliko snage grije koja na kom minusu........mozda je navlakusa.

Sve one griju i na -15 i -20 .........samo je pitanje kolko jako.

Pao si na reklamu vjerovatno.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20580 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

rovac13 wrote: 14/05/2024 09:52 Pisao si kako tesla grije na -20 a vivax na -15......ali nema podatka da koliko snage grije koja na kom minusu........mozda je navlakusa.

Sve one griju i na -15 i -20 .........samo je pitanje kolko jako.

Pao si na reklamu vjerovatno.
oko klima/invertera se baš ne razumijem, to je tačno, ali zato je tu forum i ova tema ;)

da, čitao sam šta piše u specifikacijama, ali evo par modela koji mi se budžetski uklapaju u shemu, tu se navode tehnički podaci:

1. vivax: https://vivax.com/wp-content/uploads/20 ... o_list.pdf

2. tesla:

opcija a) https://tesla.info/wp-content/uploads/2 ... -BIH-1.pdf
opcija b) https://tesla.info/wp-content/uploads/2 ... on-BIH.pdf

3. vox (nema .pdf sa detaljnim specifikacijama):

opcija a) https://www.voxelectronics.com/ba/inver ... ifg12-aact
opcija b) https://www.voxelectronics.com/ba/inver ... l12-sc4dwh

sve su sa 5 godina garancije.

na kraju ima još jedna opcija, a to je hisense expert smart: https://ba.hisense.com/proizvodi/klimat ... 0020009629, ali neki ih nemaju na stanju, dok je kod drugih cijena dosta porasla.

šta bi od ovog bilo najmanje zlo? :)
samoTEgledam
Posts: 724
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#20581 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by samoTEgledam »

Dupli_skalp wrote: 13/05/2024 09:42 kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
Ja sam relativno dosta pisao o Vivax AEHI modelima, koristim 4 kod sebe (+1 kod punice).
12ke AEHI su skoro duplo skuplje od AEQI (zašto nemam pojma)
Primarno ih koristio za grijanje protekle sezone. Ja prezadovoljan cijenom, temperaturom, potrošnjom, bukom, da li bi neki japanac bio još bolji, vjerovatno da bi. ali bi i cijenom vjerovatno bio 1,5-3x skuplji.
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#20582 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Ja se nebi vodio specifikacijom,kineskim pogotovo ne vjerujem :)

Jedni to hvale drugi pljuju.Kome vise vjerujes to i uzmi.

Ja bi uzeo onu cija garancija djeluje najsigurnije :)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20583 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

samoTEgledam wrote: 14/05/2024 11:55
Dupli_skalp wrote: 13/05/2024 09:42 kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
Ja sam relativno dosta pisao o Vivax AEHI modelima, koristim 4 kod sebe (+1 kod punice).
12ke AEHI su skoro duplo skuplje od AEQI (zašto nemam pojma)
Primarno ih koristio za grijanje protekle sezone. Ja prezadovoljan cijenom, temperaturom, potrošnjom, bukom, da li bi neki japanac bio još bolji, vjerovatno da bi. ali bi i cijenom vjerovatno bio 1,5-3x skuplji.
na tebe sam i mislio, jer si jedini pisao o kinezu - vivax. :)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20584 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

rovac13 wrote: 14/05/2024 12:04 Ja se nebi vodio specifikacijom,kineskim pogotovo ne vjerujem :)

Jedni to hvale drugi pljuju.Kome vise vjerujes to i uzmi.

Ja bi uzeo onu cija garancija djeluje najsigurnije :)
što se garancije tiče, svi su ili kimtec ili comtrade, tako da je to u pet deka.

kad čitaš onako na papiru što sam postavio, šta ti se čini bolje od ostalog?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5729
Joined: 04/08/2020 19:22

#20585 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by -Chesterfield- »

Dupli_skalp wrote: 14/05/2024 12:35
samoTEgledam wrote: 14/05/2024 11:55
Dupli_skalp wrote: 13/05/2024 09:42 kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
Ja sam relativno dosta pisao o Vivax AEHI modelima, koristim 4 kod sebe (+1 kod punice).
12ke AEHI su skoro duplo skuplje od AEQI (zašto nemam pojma)
Primarno ih koristio za grijanje protekle sezone. Ja prezadovoljan cijenom, temperaturom, potrošnjom, bukom, da li bi neki japanac bio još bolji, vjerovatno da bi. ali bi i cijenom vjerovatno bio 1,5-3x skuplji.
na tebe sam i mislio, jer si jedini pisao o kinezu - vivax. :)
Pisao sam i ja o Midea breezeless e na zadnjih trideset stranica.
A Vivax = Midea

Ova moja se mogla naći za 800 KM
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20586 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Pomalo palim klimu ovih dana, pogotovo kada je kisno i hladno kao danas. Mjereć preko Xiaomi Smartplug 2 sam zakljucio da ova moja RAC-50WXE moze i na 380 wati modulirati, dakle nize nego u prospektu navedenih 500w. Radi tako, pa pojaca na 600w, pa smanji, pa se kratko ugasi. Ja sam za sada prezadovoljan.
Last edited by Idemedosumom on 14/05/2024 20:19, edited 1 time in total.
TLOP
Posts: 298
Joined: 23/01/2020 11:12

#20587 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by TLOP »

Dupli_skalp wrote: 13/05/2024 09:42 kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
Ja imam aeri+ i zadovoljan sam :thumbup:
Ako se ne varam ona je do -25
Meni je stan topao pa mozda nisam relevantan al grije dobro bas, i jos bolje hladi, tiha je i unutrasnja
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20588 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Da je saletit kakvu da radi na -35c, da se čovjek obezbijedi :P
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20589 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

-Chesterfield- wrote: 14/05/2024 12:48
A Vivax = Midea
midea radi za vivax?

čije su onda ove ostale tipa vox, tesla?
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20590 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

TLOP wrote: 14/05/2024 19:51
Dupli_skalp wrote: 13/05/2024 09:42 kolege forumaši, na drugoj temi sam upućen na ovu.

prvo bih da upitam ovo - ima li neko iskustava sa tesla, vivax i vox inverterima?

- tesla ima 5g garancije, na papiru grije do -20 i posjeduje wifi integrisan
- vivax i vox imaju također 5g. garancije, na papiru griju do -15, međutim nemaju wifi integrisan, nego su wifi ready

kad u googlu ukucam iskustva za ova tri proizvođača, vivax je kao ok, dok za teslu i vox nema puno toga za pročitati. pa zato ako neko na forumu se susretao sa ova tri brenda da podijeli mišljenje.
Ja imam aeri+ i zadovoljan sam :thumbup:
Ako se ne varam ona je do -25
Meni je stan topao pa mozda nisam relevantan al grije dobro bas, i jos bolje hladi, tiha je i unutrasnja
ma neću je ja za grijanje toliko koristiti, više mi za ljeta treba :)
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#20591 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Preko 10 godina vrtimo ponovo.
Pa evo jos jednom vrijeme je i bilo.

Dva najveca kineza proizvodjaca su midea i gree......Midea ima jedinstvenu funkciju na daljincu se zove FOLOW ME.....pa svaka na cijem daljincu nadjete to,znaci da je midea proizvodjac.........isto tako gree ima funlciju I FEEL......pa po tome prepoznate jel iz gree fabrike.
Ermin ZM
Posts: 1556
Joined: 09/01/2019 18:40

#20592 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Dupli_skalp wrote: 14/05/2024 23:43
-Chesterfield- wrote: 14/05/2024 12:48
A Vivax = Midea
midea radi za vivax?

čije su onda ove ostale tipa vox, tesla?
Ima tu buckurisa. Zna se i promijenit od sezone do sezone. Vivax je vecinom Midea trenutno. Nekad je bio Gree, npr Vivax Gexi = Gree Hansol. Sada npr Vivax Y = Midea Oasis Plus. Beko je Midea.
Vox pravi msm AUX. Tesla mislim TCL. Azuri, Sinclair je Gree.
Bergen je bio Gree sada je msm Haier. Vivax REWI model je msm Haier.
Ima jos mali milion tih podbrendova, ko ce ih sve pofatat.

Meni ih nekako vanjska jedinica najlakse oda.
Ugl je to sve i tvornica kineskih proizvodjaca, Midea, Gree, Aux, Haier, TCL.

Vivax, Tesla, Vox itd nisu proizvodjaci vec robne marke. I ebg kako koje godine dobiju dobru ponudu na te klime lijepe svoj logo(banalno objasnjeno)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20593 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

hvala @rovac13 i @Ermin ZM

ovako na prvu, po onom šta ste napisali, ispada da je svejedno koju bih od tih kineskih što lijepe naljepnice uzeo? :)

i jedno pitanje za sve - gdje gledate ponudu klima, na kojim stranicama? konkretno na olx.ba većina ih nema na stanju ili su neažurirane cijene.
kod ovih velikih trgovačkih lanaca (domod, tehnoshop, tehnomag i sl.) su cijene dosta više.
Ermin ZM
Posts: 1556
Joined: 09/01/2019 18:40

#20594 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Pik ili ekupi. Na ekupi ima dobrih akcija ako malo pratis. Cini mi se napisa za hladjenja ti treba. Gledaj da ima sto duzu garanciju, svaka ce odradit posao. Gree Lomo, Vivax Aeri, Hisense Expert Smart, pa cak i Vox od 500 km. Grijanje je vec druga prica.
Evo npr 30-40 kvadrata( a vjerovatno i vise) mozes rashladit i dogrijat na visim temperaturama sa ovim:

Pogledaj proizvod na eKupi:
https://www.ekupi.ba/p/EK000594574

Pogledaj proizvod na eKupi:
https://www.ekupi.ba/p/EK000587135

Pogledaj proizvod na eKupi:
https://www.ekupi.ba/p/EK000429504
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3396
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20595 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Dupli_skalp »

hvala još jednom :wink:

a što se tiče one stavki u specifikacijama "nominalna snaga hlađenja" i "nominalna snaga grijanja", to je bolje da je što više kWh, jeli tako? bolja kombinacija je 3,5/3,8 od 3,4/3,4?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20596 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

A da li ekupi nudi i uslugu montaze?

@Dupli_skalp Ako kinezi dolaze u obzir, sta mislis o nekoj Hisense varijanti?
https://olx.ba/artikal/58982101
https://olx.ba/artikal/59704157

Ili Azuri:
https://olx.ba/artikal/49173579

Ovo su ponude Merdal-a, gdje sam ja nedavno kupio klimu. Za montazu daju fisklani racun + pisanu garanciju. Kontam ako kupis klimu od A radnje a montazu vrsi XY majstor, sutra bi u slucaju nekog problema radnja mogla odgovornost prebacivati na majstora. Ovako nemas tih briga.
Ermin ZM
Posts: 1556
Joined: 09/01/2019 18:40

#20597 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Dupli_skalp wrote: 15/05/2024 12:26 hvala još jednom :wink:

a što se tiče one stavki u specifikacijama "nominalna snaga hlađenja" i "nominalna snaga grijanja", to je bolje da je što više kWh, jeli tako? bolja kombinacija je 3,5/3,8 od 3,4/3,4?
Ako me pamcenje sluzi nominalna snaga na grijanju je deklarisana na + 7 i uz nju je dat cop.
Kod hladjenja je na +35 i dat je eer.

Dakle proizvodjac kaze npr, klima ima deklarisanu nominalnu snagu u hladjenju(znaci ne max, vec ona vrijednost koju su uzeli da dobiju tu odredjenu energetsku klasu) npr 3.5 kw i eer od 3.5. To znaci da ta klima u njihovom laboratoriju sa najjacim fanom nastimana na 25c(il je 20 nisam siguran za hladjenje) izbacuje 3.5 kw toplote vani iz prostorije sa potrosnjom od 1 kw. Ako tvoj prostor treba manje onda logicno manje trosi. Npr meni klima sa 200njak wati prosjecne potrosnje ohladi cijeli sprat i izvuce fino vlage. Doduse ja ne volim ekstreme pa je kod mene na 27c na hladjenju, ne volim da mi je unutra 23c a napolju 35c pa me sok svaki put spuca kad izadjem iz kuce. Bitnije je da vlagu izvuce.

Nominalna snaga u grijanju isto, samo obrnut smijer jel.
Npr nominalna snaga na grijanju 3.5 kwh sa copom 3.5 znaci da ta njihova klima ubacuje u testnu prostoriju 3.5 kwh toplote, sa potrosnjom od 1 kwh pri najjacem fanu da bi postigla unutrasnju temperaturu 20c, pri vanjskoj temperaturi +7.
Test je test, svaki prostor je individualan i koliko ce tacno klima trosit to ga ne mozes znati. Odnosno mozes ako si izinjer termodinamike pa uzmes sve parametre i sracunas.

Ovo je nekako najbukvalnije sto ja znam objasnit.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5705
Joined: 12/10/2014 01:12

#20598 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

Idemedosumom wrote: 14/05/2024 15:57 ... ova moja RAC-50WXE moze i na 380 wati modulirati, dakle nize nego u prospektu navedenih 500w. Radi tako, pa pojaca na 600w, pa smanji, pa se kratko ugasi. Ja sam za sada prezadovoljan.
Sada skoro sve završe uredno posao na noćnoj 9-10°. A radit će ona dobro i u decembru sa tom snagom. Naručio sam takvu istu jer je trenutno ima na stanju i na akciji je kod tvog majstora. Ako se dobro sjećam. I 12-ke su mu na akciji, ali sumnjam da ih ima trenutno. Sljedeći mjesec stižu i one.

https://olx.ba/artikal/55053541#
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20599 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

skupljac_zeljeza wrote:
Sada skoro sve završe uredno posao na noćnoj 9-10°. A radit će ona dobro i u decembru sa tom snagom. Naručio sam takvu istu jer je trenutno ima na stanju i na akciji je kod tvog majstora. Ako se dobro sjećam. I 12-ke su mu na akciji, ali sumnjam da ih ima trenutno. Sljedeći mjesec stižu i one.

https://olx.ba/artikal/55053541#
Opa, ma ša Allah, biće kod tebe onda 2x 18ke? Nadam se da ćeš biti zadovoljan, a moći ćeš nam iz prve ruke dati feedback/usporedbu FT50 i Takai.

Ja kontam ako će ova Takai moći održavati temp. ovako i u zimskim mjesecima, možda mi druga klima neće ni trebati. Razlika temp između sobe/kupatila i kompleksa dnevna/kuhinja/predsoblja je možda 2 ili čak 1,5 stepena (23 c vs 21/21,5c), za mene sasvim prihvatljivo. Istina, podesio sam klimu na maksinalnu fan jačinu, da što bolje raspuše toplotu. Za moj pojam nije bučna. Jedva je pored tv-a primjetim.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5705
Joined: 12/10/2014 01:12

#20600 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

Idemedosumom wrote: 15/05/2024 22:18
skupljac_zeljeza wrote:
Sada skoro sve završe uredno posao na noćnoj 9-10°. A radit će ona dobro i u decembru sa tom snagom. Naručio sam takvu istu jer je trenutno ima na stanju i na akciji je kod tvog majstora. Ako se dobro sjećam. I 12-ke su mu na akciji, ali sumnjam da ih ima trenutno. Sljedeći mjesec stižu i one.

https://olx.ba/artikal/55053541#
Opa, ma ša Allah, biće kod tebe onda 2x 18ke? Nadam se da ćeš biti zadovoljan, a moći ćeš nam iz prve ruke dati feedback/usporedbu FT50 i Takai.

Ja kontam ako će ova Takai moći održavati temp. ovako i u zimskim mjesecima, možda mi druga klima neće ni trebati. Razlika temp između sobe/kupatila i kompleksa dnevna/kuhinja/predsoblja je možda 2 stepena (23 c vs 21 c), za mene sasvim prihvatljivo. Istina, podesio sam klimu na maksinalnu fan jačinu, da što bolje raspuše toplotu. Za moj pojam nije bučna. Jedva je pored tv-a primjetim.
Moram ići zbog površine na dvije 18-tke. Imao sam 12-tke i nisu mogle pokrivati i sada sam razmišljao da li Takai35 ili Takai50 i kada ti napisa da modulira između 380 i 600 W onda nisam htio opet da se 'kockam' ako se može potrošnja po potrebi spustiti i tako. Feedback tek tamo aBda u novembru ili decembru. Zbog buke koju pravi na FAN 'vrlo brzo' FT držim na 'srednje' (dvije crtice) i u januaru je radila bez prestanka dok sada se uključi svakih pola sata na par minuta tako da sada reći bilo šta nije mjerilo. I potrošnja je drastično smanjena. Napiši sve što ti bude zanimljivo u radu zato što je isti model meni će sve to biti bitno. :mrgreen: Gledam mogućnosti ubacivanja toplog zraka po satu i FT ne bježi skoro ništa Takai jer navodno FT na FAN 4 može ubaciti 750 m3/h dok Takai na istoj brzini 720 m3/h. Realno blizu, a razlika je u 1000 KM. Da sam išao na Takai35 razlika bi bila u 1.440 m3/h po danu.
Post Reply