Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3101 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 08/05/2020 10:10 Moguće je da je do mene, rijeka Miljacka je nešto najprirodnije što dijeli grad Sarajevo na dva dijela, a kako je Grbavica nemalim dijelom uz Miljacku bila i ostala, onda je to to. Mislio sam ako pomenem mostove preko nje da će mišljenje i tvrdnja biti shvatljivo.

Izučavajući neku materiju... lideri bosanskih Srba su složno podupirali princip linije razdvajanja sa ''drugim i drugačijim'' prirodnim preprekama tj prirodnim granicama. U ovom slučaju rijeke Miljacke, jer je jedan od šest strateških ciljeva koje su barbari imali u svojoj doktrini, bila podjela grada Sarajeva na dva dijela. Njihov se u samom početku namjeravao nazvati ''Principovo'', pa pređoše na ''Srpsko Sarajevo'', pa ''Istočno Sarajevo''. Taj cilj nije odbačen i samo je modifikovan i prilagođen okolnostima nakon dolaska mira i slobode.
Također, borbene linije između branilaca i barbara su najčešće bile sa nekim međuprostorom između, ratnici to zovu brisani prostor.
Znam iz Sarajeva sam ,gdje i kud su linjje bile pogotovo Hrasno Brdo,Ozrenska ,Milinkladska,linija u brezama,tzv Dolina Mira...

Do vodovoda na kraju brda Mojmila
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3102 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Emiremir33 wrote: 12/05/2020 18:39 Lukavica,Donji Miljevici ,Vraca ,Grbavica ...to je taj put,kojim se i danas ide to jest vozi...
Da, to je i dan danss prečica za Lukavicu i Dobornju, preko Vraca iz Lukavice za 11 minuta autom na M. Dvoru, preko G. Kovačića za 12.
Ima li igdje mapa kudam je išla linija po Grbavici i Kovačićima, sa prijašnjim i današnjim nazivima ulica?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3103 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Bosanac sa dna kace wrote: 13/05/2020 13:58
Emiremir33 wrote: 12/05/2020 18:39 Lukavica,Donji Miljevici ,Vraca ,Grbavica ...to je taj put,kojim se i danas ide to jest vozi...
Da, to je i dan danss prečica za Lukavicu i Dobornju, preko Vraca iz Lukavice za 11 minuta autom na M. Dvoru, preko G. Kovačića za 12.
Ima li igdje mapa kudam je išla linija po Grbavici i Kovačićima, sa prijašnjim i današnjim nazivima ulica?
To vidi sa ovim Nekako s Proljeca ,mislim da bih on to trebao imati
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3104 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ne pada mi na pamet, mislim da smo nešto od te materije obrađivali već na temi o reintegraciji i tog područja grada Sarajeva.

Na ovoj temi se provlačilo mišljenje manje upućenih, da je Grbavica zauzeta 5 juna 1992, paralelno sa iseljavanjem najveće kasarne ''Maršal Tito'' izdajničke JNA iz Centra grada. A, realno je zauzeta do 4. maja 1992.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3105 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Grbavica nije "zauzeta" 5 juna nego su Srbi tih zaposjeli prazan prostor.Sve do 8 juna nije bilo jasnih linija razdvajanja.Oni su se po danu spuštali do Šopinga i pijace Grbavica a po noći su se povlačili u stanove i na Vraca.Tranzit i gornji dijelovi su bili kao "srpska zona" a neboderi oko Miljacke ničija zemlja.
U dosta stanova po Grbavici živjeli su oficiri i milicioneri.Oficiri su većinom bili na "poslu" :lol: ,familije su bile u stanovima dok su milicioneri više bili prisutni po stanovima jer su išli kući sa smjene.Baratali smo sa cifrom od 50-tak naoružanih Srba u naselju Grbavica,imali smo podatke o većini ,naoružanju (većinom AP i rap municije) ali nismo imali ni snage ni naređenja da se upadne u Grbavicu.Ubjeđen sam da je bilo naredbe da specijalna jedinica odvoji 30-tak ljudi,1 BOV i još 50-tak policajaca iz policijskih stanica Novo Sarajevo i Centar i da upadne na Grbavicu - da bi to uspješno uradili bez velikih žrtava ali su naši komandiri čuvali svoje guzice i stanice.Linija se mogla formirati na tranzitu jer je već na Vracama bilo oklopnjaka i artiljerije.

Do 8 juna jedan moj kolega je skoro svaki dan išao u svoj stan kod šopinga,imao je hekler i milicijsku uniformu i nikad ga niko nije zaustavio.Ljudi sa Grbavice su svakodnevno išli u pekaru po hljeb ,mi smo ih zaustavljali na Trgu Pere Kosorića i ispitivali a prvim mrakom su prelazile čitave porodice sa stvarima.Po noći smo dobro pazili ko ide- da ne izrešetamo civile koji bježe.Jebi ga,hajd znaj ko ti ide u susret i pretrčava cestu.Nakon 8 juna došli su četnici sa Romanije i sa Sokoca i zaposjeli liniju od željinog stadiona,preko Strojorada pa sve do Vrbanje.Počeli su se kopati tranšeji,na zgradama su postavljane vreće sa pijeskom po prozorima i izbijane puškarnice na zidovima.

Lično sam vidio četvoricu u SMB uniformama kad su sa Dajcom došli u zgradu kod Strojorada i počeli iznositi televizore i veš mašine.Nisu dobro znali teren niti im je neko rekao gdje smo mi i to im je bilo zadnje :D Izrešetali smo ih ko đevđir.nakon što su ovi stradali (uz još par njih što su zijevali i sporo prolazili između zgrada pa su bili skidani ko golubovi) došli su pameti,doveli zarobljenike i iskopali tranšeje,okačili deke i cerade i od tada je to bila zona pakla.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3106 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 13/05/2020 19:22 Grbavica nije "zauzeta" 5 juna nego su Srbi tih zaposjeli prazan prostor.Sve do 8 juna nije bilo jasnih linija razdvajanja.Oni su se po danu spuštali do Šopinga i pijace Grbavica a po noći su se povlačili u stanove i na Vraca.Tranzit i gornji dijelovi su bili kao "srpska zona" a neboderi oko Miljacke ničija zemlja.
U dosta stanova po Grbavici živjeli su oficiri i milicioneri.Oficiri su većinom bili na "poslu" :lol: ,familije su bile u stanovima dok su milicioneri više bili prisutni po stanovima jer su išli kući sa smjene.Baratali smo sa cifrom od 50-tak naoružanih Srba u naselju Grbavica,imali smo podatke o većini ,naoružanju (većinom AP i rap municije) ali nismo imali ni snage ni naređenja da se upadne u Grbavicu.Ubjeđen sam da je bilo naredbe da specijalna jedinica odvoji 30-tak ljudi,1 BOV i još 50-tak policajaca iz policijskih stanica Novo Sarajevo i Centar i da upadne na Grbavicu - da bi to uspješno uradili bez velikih žrtava ali su naši komandiri čuvali svoje guzice i stanice.Linija se mogla formirati na tranzitu jer je već na Vracama bilo oklopnjaka i artiljerije.

Do 8 juna jedan moj kolega je skoro svaki dan išao u svoj stan kod šopinga,imao je hekler i milicijsku uniformu i nikad ga niko nije zaustavio.Ljudi sa Grbavice su svakodnevno išli u pekaru po hljeb ,mi smo ih zaustavljali na Trgu Pere Kosorića i ispitivali a prvim mrakom su prelazile čitave porodice sa stvarima.Po noći smo dobro pazili ko ide- da ne izrešetamo civile koji bježe.Jebi ga,hajd znaj ko ti ide u susret i pretrčava cestu.Nakon 8 juna došli su četnici sa Romanije i sa Sokoca i zaposjeli liniju od željinog stadiona,preko Strojorada pa sve do Vrbanje.Počeli su se kopati tranšeji,na zgradama su postavljane vreće sa pijeskom po prozorima i izbijane puškarnice na zidovima.

Lično sam vidio četvoricu u SMB uniformama kad su sa Dajcom došli u zgradu kod Strojorada i počeli iznositi televizore i veš mašine.Nisu dobro znali teren niti im je neko rekao gdje smo mi i to im je bilo zadnje :D Izrešetali smo ih ko đevđir.nakon što su ovi stradali (uz još par njih što su zijevali i sporo prolazili između zgrada pa su bili skidani ko golubovi) došli su pameti,doveli zarobljenike i iskopali tranšeje,okačili deke i cerade i od tada je to bila zona pakla.
Samo sisli s Vraca i Trebavica,doduse oni su i vecina bili na Grbavici,plus vojna i policijska lica .Sad jeli to bilo samo do obicnih komandira,ili neko nije dao s viseg nivoa upad specijalne jedinice na Grbavicu...
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3107 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Po mom mišljenju,nema tu nekih spletki sa viših distanci vlasti nego obični kukavičluk i nesnalaženje.
Prvi moj komandir je volio da nas drži u stanici policije u nekakvoj "pripremi" a prije toga bili na liniji po dva -tri dana u komadu.Možeš zamisliti kako je lijepo kad si dva ili tri dana ćumurao iza vreća sa pijeskom po kojekakvim poslovnim prostorima bez da se umiješ ili naspavaš ko insan pa te onda dovede u stanicu da se valjaš po nekim strunjačama i konjskim dekama. Bilo mu sigurnije sa 20-tak naoružanih a dobijao je napade panike kad neko provali da će "četnici napasti sa Vraca" ili kad nas je trebao slati na drugi teren u ispomoć.

Specijalna jedinica MUP-a je bila razvučena na sve strane,ljudi su jedva uspjevali da ponekad odu kući da se okupaju ili uzmu presvlaku.Grbavica je prepuštena stihiji bez ijednog jedinog pokušaja da se tamo uspostavi naša vlast.Da su nas napali pa natjerali u bijeg - bilo bi mi lakše ali Srbi sa Vraca i kojekakvi dobrovoljci dobili su po guzici 21.04.1992 kad su napali na Trg Pere Kosorića i više nisu ni pokušali da napadnu.Ukupno 20-tak policajaca i desetak teritorjalaca su odbili napad,opkolili šešeljovce u slastičarni Palma i natjerali ih u bijeg a mrtve i ranjene su kupili oklopnim transporterima.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3108 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 13/05/2020 20:10 Po mom mišljenju,nema tu nekih spletki sa viših distanci vlasti nego obični kukavičluk i nesnalaženje.
Prvi moj komandir je volio da nas drži u stanici policije u nekakvoj "pripremi" a prije toga bili na liniji po dva -tri dana u komadu.Možeš zamisliti kako je lijepo kad si dva ili tri dana ćumurao iza vreća sa pijeskom po kojekakvim poslovnim prostorima bez da se umiješ ili naspavaš ko insan pa te onda dovede u stanicu da se valjaš po nekim strunjačama i konjskim dekama. Bilo mu sigurnije sa 20-tak naoružanih a dobijao je napade panike kad neko provali da će "četnici napasti sa Vraca" ili kad nas je trebao slati na drugi teren u ispomoć.

Specijalna jedinica MUP-a je bila razvučena na sve strane,ljudi su jedva uspjevali da ponekad odu kući da se okupaju ili uzmu presvlaku.Grbavica je prepuštena stihiji bez ijednog jedinog pokušaja da se tamo uspostavi naša vlast.Da su nas napali pa natjerali u bijeg - bilo bi mi lakše ali Srbi sa Vraca i kojekakvi dobrovoljci dobili su po guzici 21.04.1992 kad su napali na Trg Pere Kosorića i više nisu ni pokušali da napadnu.Ukupno 20-tak policajaca i desetak teritorjalaca su odbili napad,opkolili šešeljovce u slastičarni Palma i natjerali ih u bijeg a mrtve i ranjene su kupili oklopnim transporterima.
Brne i ekipa kad su dobili po guzici.Tad je specijalna sinonim bila,narod je imao moral kad su oni bili na bilo kojoj liniji u gradu,doduse tad jos linije nisu ni formirane.Al odigrala je ogrmonu ulogu u odbrani grada
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3109 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3110 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 13/05/2020 20:20
Kukaju jedan drugom ...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3111 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Nekako s proljeća wrote: 13/05/2020 17:43 Ne pada mi na pamet, mislim da smo nešto od te materije obrađivali već na temi o reintegraciji i tog područja grada Sarajeva.
Neke slike vise ne mogu da se vide, jer su postavljane davno ovdje na forum.
Ima negdje ona interaktivna mapa opsade Sarajeva, to je dovoljno.
Nekako s proljeća wrote: 13/05/2020 17:43Na ovoj temi se provlačilo mišljenje manje upućenih, da je Grbavica zauzeta 5 juna 1992, paralelno sa iseljavanjem najveće kasarne ''Maršal Tito'' izdajničke JNA iz Centra grada. A, realno je zauzeta do 4. maja 1992.
Men se cini da ste to sve ovdje sazvakali, ja evo od kraja marta citam ovu temu iznova, zapeo sam na 63. strani....
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3112 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ti ne zamjeri, ono što je bilo do mene na ovoj temi sam i uradio, a priznajem da je bilo pametnije autentične fotografije podizati na neki stabilniji server. Po meni je bilo korisno da je administracija sa-x mogla da ih pohrani na svoj server i tako riješi dugoročno njihovo ''postojanje'' na temi. Mada, ni takav prijedlog nisam mogao da iznesem ili im predložim, jer taj arhivski materijal nije moje vlasništvo ili bar pola nije, tako da je to malo komplikovanija priča autorskim pravima. Svi bi guzovače a drugi da ceh plaćaju.

Mojne misliti da te provociram , ali sigurno je da imam te sve ''nestale '' fotografije privatno pohranjene i nije ih problem opet podići na npr imgur-u zbog postojanosti. Problem ih je zatim iznova linkovane ''oživjeti'' tačno u prvobitni komentar.

Mapu sa borbenim linijama imaš i na temi u Starom Gradu, vrlo precizne mape iz različitih vremenskih perioda 1992-1995. , bar istočne borbene linije i uglavnom 10 br brigada i njena nasljednica , dole južne borbene linije su haman Miljacka nizvodno, a one ka zapadu su kraj rata dočekale u zoni odgovornosti 101 br brigade.

Može se i ova ''isjeći'' jer je autentična ratna karta, ali je i kod nje linija razdvajanja sa bar 20-50 metara ''ničije zemlje. Imaj na umu da je u praksi bio brisani prostor -ničija zemlja.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3113 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image

Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3114 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 10:46 Ti ne zamjeri, ono što je bilo do mene na ovoj temi sam i uradio, a priznajem da je bilo pametnije autentične fotografije podizati na neki stabilniji server. Po meni je bilo korisno da je administracija sa-x mogla da ih pohrani na svoj server i tako riješi dugoročno njihovo ''postojanje'' na temi. Mada, ni takav prijedlog nisam mogao da iznesem ili im predložim, jer taj arhivski materijal nije moje vlasništvo ili bar pola nije, tako da je to malo komplikovanija priča autorskim pravima. Svi bi guzovače a drugi da ceh plaćaju.

Mojne misliti da te provociram , ali sigurno je da imam te sve ''nestale '' fotografije privatno pohranjene i nije ih problem opet podići na npr imgur-u zbog postojanosti. Problem ih je zatim iznova linkovane ''oživjeti'' tačno u prvobitni komentar.

Mapu sa borbenim linijama imaš i na temi u Starom Gradu, vrlo precizne mape iz različitih vremenskih perioda 1992-vvv1995. , bar istočne borbene linije i uglavnom 10 br brigada i njena nasljednica , dole južne borbene linije su haman Miljacka nizvodno, a one ka zapadu su kraj rata dočekale u zoni odgovornosti 101 br brigade.

Može se i ova ''isjeći'' jer je autentična ratna karta, ali je i kod nje linija razdvajanja sa bar 20-50 metara ''ničije zemlje. Imaj na umu da je u praksi bio brisani prostor -ničija zemlja.
Image
101 drzala od strojorada,zgradu Lorisa,Sanac gore ka Ozrenskoj .Bataljon kojim je komandovao rahmetli Zamo Ducic odradio je lavovski dio posla ,odbranom kod 11 plavih,Sanca i Ozrenske ulice.Naravno 10 b.brigada takodje taj dio na Debelom brdu,pisano je na temi
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3115 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Emiremir33 wrote: 14/05/2020 12:24
101 drzala od strojorada,zgradu Lorisa,Sanac gore ka Ozrenskoj .Bataljon kojim je komandovao rahmetli Zamo Ducic odradio je lavovski dio posla ,odbranom kod 11 plavih,Sanca i Ozrenske ulice.Naravno 10 b.brigada takodje taj dio na Debelom brdu,pisano je na temi
:thumbup:
Uz napomenu da je liniju od Vrbanje prema Elektroprivredi pa sve do Šanca obranio i formirao MUP aprila - juna 1992.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3116 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 14/05/2020 14:03
Emiremir33 wrote: 14/05/2020 12:24
101 drzala od strojorada,zgradu Lorisa,Sanac gore ka Ozrenskoj .Bataljon kojim je komandovao rahmetli Zamo Ducic odradio je lavovski dio posla ,odbranom kod 11 plavih,Sanca i Ozrenske ulice.Naravno 10 b.brigada takodje taj dio na Debelom brdu,pisano je na temi
:thumbup:
Uz napomenu da je liniju od Vrbanje prema Elektroprivredi pa sve do Šanca obranio i formirao MUP aprila - juna 1992.
Jeste taj dio Mup drzao,od Eletroprivrede,Ekonomske skole,do sadasnjeg vijeca ministara to jest Vrbanja mosta
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3117 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Od Trga Pere Kosorića-sadašnji Trg Heroja pa do Vrbanje je odbranio MUP.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3118 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3119 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Naravno da je tako nego sam pomenuo da su pripadnici MUP-a najzaslužniji da odbranu i formiranje linije od Trga Pere Kosorića do Vrbanje.Kad su linije formirane i uvezane - mogao ih je i usrani HVO čuvati a ionako im je ta linija služila za bježaniju na Grbavicu.Sjećam se da je jedne noći preko Miljacke pobjeglo puno pripadnika HVO (ponajviše Srba koji su išli u HVO samo da ne idu u Armiju BiH).Baratalo se cifrom od oko 60 pripadnika koji su sa uniformama i oružjem prebjegli preko i naravno organima četničke bezbjednosti sve ispričali šta,kako,gdje i kuda.

A kako su "čuvali" liniju kod muzeja najbolje kaže podatak da je tu non stop bilo stacionirano nekoliko desetina pripadnika specijalne jedinice MUP-a,za slučaj da uvedu četnike.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3120 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 14/05/2020 19:32
Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Naravno da je tako nego sam pomenuo da su pripadnici MUP-a najzaslužniji da odbranu i formiranje linije od Trga Pere Kosorića do Vrbanje.Kad su linije formirane i uvezane - mogao ih je i usrani HVO čuvati a ionako im je ta linija služila za bježaniju na Grbavicu.Sjećam se da je jedne noći preko Miljacke pobjeglo puno pripadnika HVO (ponajviše Srba koji su išli u HVO samo da ne idu u Armiju BiH).Baratalo se cifrom od oko 60 pripadnika koji su sa uniformama i oružjem prebjegli preko i naravno organima četničke bezbjednosti sve ispričali šta,kako,gdje i kuda.

A kako su "čuvali" liniju kod muzeja najbolje kaže podatak da je tu non stop bilo stacionirano nekoliko desetina pripadnika specijalne jedinice MUP-a,za slučaj da uvedu četnike.
Jesuli oni 1993 zbrisali na Grbavicu,napustivsi liniju kod muzeja...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3121 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Kerim je bio komadant Vojne policije do 1993,kada je smijenjen zajedno sa Seferom
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3122 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ko je god donio odluku da taj dio borbene linije bude u ingerenciji MUP-a R BiH, mudra je to odluka bila. Svašta bi Miljacka ispričala da zna pričati, al' ne daju teletabisi da se ti ''plivači'' fino pojasne i približe , sve su to ljudske sudbine. Nekoliko stotina civila je protjerano od strane čobana sa Sokolca 1992. Zato smatram da je MUP bio prava adresa za njihov prihvat, obavještajne podatke o neprijatelju i sl. Šverc, pljačka nekoliko jakih firmi , fakulteta i sl. ,nelegalne razmjene, dezerterstva pojedinaca ali i dijelova četa/satnija. Sve je to do kraja 1993. bilo prisutno u praksi.
A Miljacka ćuti i dalje teče.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3123 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Emiremir33 wrote: 14/05/2020 19:47
PM72 wrote: 14/05/2020 19:32
Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Naravno da je tako nego sam pomenuo da su pripadnici MUP-a najzaslužniji da odbranu i formiranje linije od Trga Pere Kosorića do Vrbanje.Kad su linije formirane i uvezane - mogao ih je i usrani HVO čuvati a ionako im je ta linija služila za bježaniju na Grbavicu.Sjećam se da je jedne noći preko Miljacke pobjeglo puno pripadnika HVO (ponajviše Srba koji su išli u HVO samo da ne idu u Armiju BiH).Baratalo se cifrom od oko 60 pripadnika koji su sa uniformama i oružjem prebjegli preko i naravno organima četničke bezbjednosti sve ispričali šta,kako,gdje i kuda.

A kako su "čuvali" liniju kod muzeja najbolje kaže podatak da je tu non stop bilo stacionirano nekoliko desetina pripadnika specijalne jedinice MUP-a,za slučaj da uvedu četnike.
Jesuli oni 1993 zbrisali na Grbavicu,napustivsi liniju kod muzeja...
da
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3124 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 14/05/2020 19:48
Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Kerim je bio komadant Vojne policije do 1993,kada je smijenjen zajedno sa Seferom
Mislim da je bataljon vojne policije bio pod komandom Dzevada Rađe, sjedište im je bilo u kasarni Maršal T. , oni su učestvovali u preuzimanju linije od HVO-a kod ''Skupštine''. Kerim je do juna 1993. već formirao političku stranku i vodio neke druge borbe, dakle nema njega tu sigurno. A jesu njegovi ljudi iz bivše sarajevske brigade učestvovali u razoružavanju HVO-a i preuzimanja dijela linije na čuvanje, ali tada je to već bila 101. brigada. i na dokumentima 6 br brigada je do tada integrisana u 101. brigadu.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3125 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:58
Emiremir33 wrote: 14/05/2020 19:48
Nekako s proljeća wrote: 14/05/2020 19:09 A uz Miljacku od mosta Suade i Olge (ex Vrbanja most) se održanje linije ne može bez MUP-a, HVO-a , 101 br brigade i možda uključiti još bataljon Vojne policije 1 Korpusa. Tih dijelova OS RBiH se sjećam do jeseni 1993.
Kerim je bio komadant Vojne policije do 1993,kada je smijenjen zajedno sa Seferom
Mislim da je bataljon vojne policije bio pod komandom Dzevada Rađe, sjedište im je bilo u kasarni Maršal T. , oni su učestvovali u preuzimanju linije od HVO-a kod ''Skupštine''. Kerim je do juna 1993. već formirao političku stranku i vodio neke druge borbe, dakle nema njega tu sigurno. A jesu njegovi ljudi iz bivše sarajevske brigade učestvovali u razoružavanju HVO-a i preuzimanja dijela linije na čuvanje, ali tada je to već bila 101. brigada. i na dokumentima 6 br brigada je do tada integrisana u 101. brigadu.
101 je dosta toga odradila i odbranila ,mada se to manje spominje
Post Reply