GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#19276 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

kakaljin wrote:
man_464 wrote:Aha jeftiniji za održavati. Al malo sutra.

Ovakva vozila ne odgavaju kapacitetom ni na jednoj od linija koje GRAS održava. Nikako nisu istog kapaciteta. Jedan minibus u prosjeku krca između 55 i 75 putnika kad je natovaren do kraja, u ovo čudo ne može stati više od 20-25 putnika al nikako..... Npr na liniji 41 za Gornje Velešiće (GRAS) vozi standardni solo autobus od 12 metara i uvijek je pun, a u špici krcat, a na skoro identičnoj liniji 41a za Donje Velešiće (CTS) vozi ovo čudo u koje ne može ni 20 ljudi da stane. I sad zamisli da se ovakav ukaže i za Gornje Velešiće.

Što se tiče manevrisanja u uskim ulicama to ima mjesta, lakše je definitivno sa ovim putničkim kombijem provlačiti se nego sa minibusom od 7 ili 9 metara ali ipak ovakvo vozilo ne zadovoljava kapacitetom. Pogledaj kako su minibusi nakrcani u špicama. Pa moralo bi 3-4 ovakvih voziti da zamijeni jedan minibus.
Sto se tice krcanja ja sam vise za padinske dijelove grada da u vozila mogu uci onoliko koliko sjedala ima, jer nevolim nakrcana vozla da ne mozes disati, sto je veoma cest slucaj u Sarajevu.

Sada dala bi se napraviti kalkulacija koliko koje vozilo kosta pa mozda ovakvih nabaviti vse ako su jeftiniji pa ih staviti vise na tiim padinskim linijama da pokriju turazliku u kapacitetu putnika.
Na to sam upravo i mislio. Nov minibus košta kao minimalno 3 ovakva. Kupiti više ovakvih vozila, povećati broj pokazala i riješen problem.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6511
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#19277 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by perfect_guy »

TESLA_EDISON wrote: Plinski dobili 200+ a ČKD tramvaji 500+
vidim i lohneri, pa i neki od turaka su sad na 500
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#19278 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

perfect_guy wrote:
TESLA_EDISON wrote: Plinski dobili 200+ a ČKD tramvaji 500+
vidim i lohneri, pa i neki od turaka su sad na 500
Izgleda da rotiraju autobusne i tramvajske numeracije.
bumerangss
Posts: 4505
Joined: 12/01/2015 16:47

#19279 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

man_464 wrote:
bumerangss wrote:Dabas upšte nije radio ovaj dupli bus 23C u jutarnjoj i popodnevnoj špici :sad:

Imam osjecaj da je ono bila samo predstava za javnost kad su došli crveni busevi da ce se kao fol pojacati, poboljšati javni gradski prevoz... :evil:
Al je zato dispečer nabavio 5 umjesto 4 busa na Rajlovac i Reljevo.... Ccccccccc.....

Ipak to nije fer prema ljudima iz Boljakovog jer je GRAS sam uveo taj dupli bus odnosno poceo da poštuje davno izdato riješenje tj red vožnje od strane kantonalnog ministarstva i to glamurozno, pompezno isto kao da je to njihova dobra volja a ne dužnost. Na TVSA su bili Konakovic, ministar, direktor GRAS-a... Jedan dan ga je bilo drugi dan ga nema pa sve tako pa ga nije bilo sad u ponedjeljak pa je bio juce u utorak pa ga nije bilo dans u srijedu a sutra... pacit cu grah da vidim hoce li ga biti :twisted:

Jutros onaj bus u 6:25 krcat vec kod džamije, jedva su se ugurali kod trafo stanice a mislim da niko nije moga ni uci ni izaci kod škole. Bili smo onako ko kurbani nagurani na onim prikolicama kad se razvoze uoci kurbanskog Bajrama. I jesmo stoka kad to trpimo. Cuo sam da je neko prije par mjeseci pisao prijavu kantonalnoj inspekciji za liniju 23c i odjednom je poceo biti redovan ovaj "redovni" jer više ne ispušta vožnje u 10:15 10:55 ... pa i ja cu pokušati. Napisat cu sad za ovaj "vanredni" bus. Ili nek vozi ili nek ga nema kao sto ga nije bilo zadnjih 10 godina a trebao je biti. Makar ce mi savjest biti cista da sam nesta uradio
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#19280 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Izvršena je velika Renumeracija svih vozila.

Autobusi su sa 2xx i 3xx
Minibusi sa 4xx
Trole sve sa 6xx
Tramvaji svi sa 5xx
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#19281 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

Evo tramvaj 505 upravo ima wifi :O . Izgleda ovaj Gras krenuo žestoko :D
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#19282 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Radar71 »

Žestoko što u 2017 ima wi-fi :shock:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5111
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#19283 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by oldtajmer »

man_464 wrote:Izvršena je velika Renumeracija svih vozila.

Autobusi su sa 2xx i 3xx
Minibusi sa 4xx
Trole sve sa 6xx
Tramvaji svi sa 5xx
kakva je situacija sa autobusima na liniji stup-vogosca,jesu li redovni :)
kakaljin
Posts: 11662
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19284 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

man_464 wrote:Izvršena je velika Renumeracija svih vozila.

Autobusi su sa 2xx i 3xx
Minibusi sa 4xx
Trole sve sa 6xx
Tramvaji svi sa 5xx
A gdje je 1xx :-D :-D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17951
Joined: 29/03/2014 19:20

#19285 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by jao_situacije »

man_464 wrote:A ne kao kod nas na linije koje privatnik HOĆE, ne koje mu se nude, iako na linijama koje on HOĆE je najbolja pokrivenost, I privatnik dikitira sam svoje TARIFE i svoje redove vožnje. To može samo kod nas.

Hoćeš brate da voziš na komercijali, može, ali moraš i za Aerodromsko ili za Zabrđe gdje ima 5-6 putnika ili za Zabrđe gdje je cesta kao makadam. Hoćeš mega profit na komercijali, ali moraš uzeti i nerentabilnu liniju.

Privatnika treba u potpunosti ukloniti sa svih linija sada. Nema potrebe da se duplaju polasci. Danas je na liniji za Vogošću vozilo vjerovali ili ne čak 9 (DEVET) autobusa koji su se trkali i rizikovali udes. Sve jer nema reda vožnje. Na toj liniji je predviđeno 5 vozila u intervalu od 12 minuta u špici...

Na liniji za Ilijaš 6 autobusa a po redu vožnje su 3. Smiješno. Jedine linije na kojima privatnik (Centrotrans) može i mora ostati trenutno su 20b, 41a, 62 i 86. Te linije su registrovane na centrotrans. Nedospustivo je da na liniji 41a (Autobuska linija) vozi ovakav kombi. Rezultat ovome je što se samo gleda profit jer nema putnika.
Image
vidio sam ovo na cesti, čovjek bi pomislio da je ovo za nekih izleta ili tako nešto a ono za redovnu liniju po gradu :-)
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#19286 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by orinoco »

Ovaj ZET-ov, koji vozi Zagrebačkim padinama, samo prozuji, ne čuje se skoro. Pogon na plin

Image
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#19287 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

Radar71 wrote:Žestoko što u 2017 ima wi-fi :shock:
Da, uskoro idu i POS aparati za bankovno bezkontaktno plaćanje, rekonstrukcija pruge. Polahko samo.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#19288 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Također autobus 355 ima wifi, testna faza.

22a Stup Vogošća po redu vožnje tačno, rade dva autobusa, ima i godina dana i jače.... Kad djeca ne idu u školu dešavalo se da drugog nema. Sada voze dva. Jedan je zglobni plinaš bijeli (238) a drugi se mijenja, bio prošle sedmice 247 isto crveni plinaš.
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#19289 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by jalijas74 »

Jutros na Kobiljoj glavi se popolovio zglobni bus GRS-a. sreca pa se to desilo 10 metara od stanice ostala parnica na asfaltu.
Jadna raj sigurno su se istripovali a morala je izaci iz busa i cekati drugi sigurno ce pola njih zakasniti na posao. :evil:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#19290 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by orinoco »

jalijas74 wrote:Jutros na Kobiljoj glavi se popolovio zglobni bus GRS-a. sreca pa se to desilo 10 metara od stanice ostala parnica na asfaltu.
Jadna raj sigurno su se istripovali a morala je izaci iz busa i cekati drugi sigurno ce pola njih zakasniti na posao. :evil:
Zna li neko od GRAS-ovin insidera, hoće li iko ikako, odgovarati u GRAS-u zbog ovog incidenta?
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#19291 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by jalijas74 »

orinoco wrote:
jalijas74 wrote:Jutros na Kobiljoj glavi se popolovio zglobni bus GRS-a. sreca pa se to desilo 10 metara od stanice ostala parnica na asfaltu.
Jadna raj sigurno su se istripovali a morala je izaci iz busa i cekati drugi sigurno ce pola njih zakasniti na posao. :evil:
Zna li neko od GRAS-ovin insidera, hoće li iko ikako, odgovarati u GRAS-u zbog ovog incidenta?
Svalice na putnike da ih je bilo previse i da su stajali na zglobu :)
Kad sam to vidio cisto me je sad strah prici onom zglobu. :evil:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#19292 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

A lazete ocam :lol: :lol: Gras ce se zaliti na pretilost putnika :D
BadBoy
Posts: 8117
Joined: 01/11/2005 21:55

#19293 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Ima li ikakva barem ideja da se uvedu displeji sa naznakom vremena za koje dolazi tramvaj/trola/bus? Da barem znam kad ga nema da ga ne čekam uzalud.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#19294 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

Ukucam ja onu šifru na stanici da vidim kaće tramvaj.

Piše 3-2;4
I piše 4-8;12

Otprilike tako nešta. I kako da se čovjek snađe. :D
User avatar
holowey
Posts: 8461
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#19295 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by holowey »

Haris.ba wrote:Ukucam ja onu šifru na stanici da vidim kaće tramvaj.

Piše 3-2;4
I piše 4-8;12

Otprilike tako nešta. I kako da se čovjek snađe. :D
pa vljda ti je jasno, dok ti produmas sta to znaci, tramvaj ce doci :D
User avatar
Truba
Posts: 81992
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19296 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

jalijas74 wrote:Jutros na Kobiljoj glavi se popolovio zglobni bus GRS-a. sreca pa se to desilo 10 metara od stanice ostala parnica na asfaltu.
Jadna raj sigurno su se istripovali a morala je izaci iz busa i cekati drugi sigurno ce pola njih zakasniti na posao. :evil:
WTF

jaro ovo se sve lagano raspada samo je lutrija gdje i kada će neko ostati invalid ili šta drugo :shock: :shock:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#19297 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Haris.ba wrote:Ukucam ja onu šifru na stanici da vidim kaće tramvaj.

Piše 3-2;4
I piše 4-8;12

Otprilike tako nešta. I kako da se čovjek snađe. :D
Pozivom na *133*jedinstveni kod stanice#, možete saznati koliko stanica su udaljena po dva vozila svih linija koja pristižu. (*133* je pozivni znak, dok broj pored # označava jedinstveni kod stanice.). Kodovi autobuskih, tramvajskih i trolejbuskih stajališta/stanica su istaknuti na stajalištima.

Primjer:

Nalazite se na stanici kod Fabrike duhana Sarajevo. Šaljete poruku *133*jedinstveni kod stanice#, pri čemu je ovdje jedinstveni kod autobuske linije broj 18. Dobijate poruku sljedećeg sadržaja:


Stanica Nadvožnjak

Linija-broj stanica

18 - 2;6+4

U situacijama kada su navedena dva broja sa znakom + između, vozilo nalazi na toj liniji, ali u suprotnom smjeru, gde prvi broj (6) označava broj stanica do okretnice, a drugi broj (4) broj stanica od vozila do okretnice. Znači, autobus na liniji 18 se nalazi dvije stanice od stanice Fabrika duhana, a prvi sljedeći trenutno saobraća u suprotnom smjeru i udaljen je ukupno 10 stanica.

Izvor: bhtelecom.ba
BadBoy
Posts: 8117
Joined: 01/11/2005 21:55

#19298 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Smiješno, moram računati integral da skontam gdje se nalazi bus. Postaviti digitalne table sa vremenom dolaska narednog autobusa i to je to.
User avatar
Truba
Posts: 81992
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19299 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

radije ću pješke kao u utorak
energonvest pejton
trčeći :D nego slati neke poruke
nestalo struje doduše :D
taman došo pred prag proradili :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#19300 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

Ono kad ti unište utisak koliko su nesposobni - pokažu ovim sistemom za stanice da su mnogo nesposobniji.

Ja sam pročitao sada ovo upustvo. I opet mi je nejasno. A mogu misliti kako je nekome kad tek dođe u Sarajevo.

Toliko je jednostavnih načina da se riješi glupost za koliko će doći tramvaj. A ne da znaš broj linije, broj stanica i kada će tramvaj iz suprotnog smjera (šta će mi to?).

I plus tekst u poruci nije na engleskom.

Znači, da sam sjeo sa zadatkom da izmislim besmisleniji sistem - ne bih uspio izmaštati ovaj postojeći.
Post Reply