GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#19026 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

dosada_ziva wrote:ima li ko da bi prod'o radnicki A zona :-D
I mene ovo zanima :D dao bih 37 KM
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#19027 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by supercali »

bumerangss wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovo je totalno glupa odluka. Sada je komercijala skupa i za jedno, a kamoli za 2 ili 3 clana familije...

Koja je logika da ce dvoje ili troje sjesti u komercijalu npr , sa Dolac Malte do Latinske za 6 km, ako mogu za te pare ici na taxi, cijena je preskupa, ovo je debilna odluka, cijena je totalno nelogicna ?
Logika je u tome da ta 3 clana porodice ne idu na isto mjesto u isto vrijeme pa da mogu taxijem nego jedno mora na posao u 6 u hotel Bristol, drugo u 8 na Filozofski fakultet a treci clan porodice radi slovenackoj ambasadi od 9:00 :D
Meni tu logika kaze da imaju auto cim dvoje radi i to jedno u ambasadi :mrgreen:
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19028 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

supercali wrote:
bumerangss wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovo je totalno glupa odluka. Sada je komercijala skupa i za jedno, a kamoli za 2 ili 3 clana familije...

Koja je logika da ce dvoje ili troje sjesti u komercijalu npr , sa Dolac Malte do Latinske za 6 km, ako mogu za te pare ici na taxi, cijena je preskupa, ovo je debilna odluka, cijena je totalno nelogicna ?
Logika je u tome da ta 3 clana porodice ne idu na isto mjesto u isto vrijeme pa da mogu taxijem nego jedno mora na posao u 6 u hotel Bristol, drugo u 8 na Filozofski fakultet a treci clan porodice radi slovenackoj ambasadi od 9:00 :D
Meni tu logika kaze da imaju auto cim dvoje radi i to jedno u ambasadi :mrgreen:
A meni logika kaže da ako je redovan prevoz da ti auto ne treba po gužvi i da tražiš parking, ali nažalost još uvijek se ne možeš sigurno osloniti na gradski prevoz :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#19029 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by supercali »

Meni logika kaze da tebe jebe ovo ako :mrgreen:
Ako bi imali metro jos bi bolja situacija bila
Ako bi
Ako bi

Ovo dvoje sto radi siguran sam da imaju auto pa onda muz odvuce ujutro zenu do hotela a onda ode u ambasadu kasnije
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#19030 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

supercali wrote:
bumerangss wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovo je totalno glupa odluka. Sada je komercijala skupa i za jedno, a kamoli za 2 ili 3 clana familije...

Koja je logika da ce dvoje ili troje sjesti u komercijalu npr , sa Dolac Malte do Latinske za 6 km, ako mogu za te pare ici na taxi, cijena je preskupa, ovo je debilna odluka, cijena je totalno nelogicna ?
Logika je u tome da ta 3 clana porodice ne idu na isto mjesto u isto vrijeme pa da mogu taxijem nego jedno mora na posao u 6 u hotel Bristol, drugo u 8 na Filozofski fakultet a treci clan porodice radi slovenackoj ambasadi od 9:00 :D
Meni tu logika kaze da imaju auto cim dvoje radi i to jedno u ambasadi :mrgreen:
Pa ako radi u ambasadi ne znaci da je ambasador :D možda je portir ili cistacica pa je auto luksuz i ne samo auto nego parking
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#19031 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

bumerangss wrote:
Pa ako radi u ambasadi ne znaci da je ambasador :D možda je portir ili cistacica pa je auto luksuz i ne samo auto nego parking
Čovječe gomila ambasadora hoda po Sarajevu pješke, jer su ipak njihova lica nepoznata većini ljudi i najbrže je pjehe s obzirom na gužve i kolaps gradskog prevoza. Čak i amerikanska Maureen se može nekad vidjeti normalno na trotoaru, samo da oko nje ima onih Men in Black svaki sa mini slušalicom i izbočinom ispod pazuha.

To samo Bake i njegova sekta SDA se plaše srednjih prstova pa su njima neizbježne limuzine :P
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19032 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by problemnatravunu »

kakaljin wrote:
A meni logika kaže da ako je redovan prevoz da ti auto ne treba po gužvi i da tražiš parking, ali nažalost još uvijek se ne možeš sigurno osloniti na gradski prevoz :mrgreen: :mrgreen:
To je to, cijena manje vise, necu je sada razmatrati, pa eto ni čistoću vozila :lol: , ali pouzdanost mi je glavni faktor da javni gradski prevoz ne uzimam u razmatranje ni pod razno , ta nemam bas vremena na razbacivanje, da dan provedem u čekanju.... :run:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19033 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JThomas »

sva javna preduzeća u kantonu funkcionišu po vertikali sda-vlada kantona-uprava-veći broj zaposlenika. iz te vertikale je svako hapio i zavrnuo koliko mu je pod rukom i u dometu, od običnog mehaničara do premijera. nikakava prava reforma toj vertikali nije u interesu. već samo održanje statusa quo koliko god je to moguće, stranci glasovi i kontrola nad društvenim procesima, upravi veći kajmak, zaposlenicima manji...
User avatar
Truba
Posts: 81181
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19034 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

koji krkljanac na ilidzi jutros
djaci s dnevnim kartama pola sata poništavaju
jer svaka druga se ručno mora poništiti
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#19035 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hendrix »

Tramvaj u Pjong Jangu, cisto da se vidi na kom smo nivou. Mogu se pohvaliti da sam se truckao u istim tramvajima kao i raja iz Sjeverne Koreje.

Image
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#19036 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Roccohljup »

sta istim......ja ti garantujem da je ovaj stoputa bolje održavan i cisšći od našeg. Valja tamo stisnuti pa pošarati :)
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#19037 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mousstapha »

I kod njih se sine odrzavaju ko u Sarajevu. :)
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#19038 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Roccohljup »

mousstapha wrote:I kod njih se sine odrzavaju ko u Sarajevu. :)
Da nema onih nebodera desno i da je tramvo na sredini dzade......lako bi covjek pogrješio da je ovo negdje u pofalićima/socijalnom slikano :) :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#19039 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

A vidite povorku lijevo koja hoda trotoarom i ne šverca se. :D
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#19040 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

mousstapha wrote:I kod njih se sine odrzavaju ko u Sarajevu. :)
'ta će Sjeverna Koreja....
Image
POFALICI!!!
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#19041 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Pitar sa Kariba wrote: Image
POFALICI!!!
Ovo je vidljivo na puno mjesta. O čemu se radi: Popucana betonska ploča i iščupane šarafe koje su pridržavale šine u stabilnom položaju. Umjesto da tramvaj prolazi po čvrstoj konstrukciji, na takvom mjestu se ponaša kao golemi čekič - vozilo ima i do 50 tona ako je puno putnika. Možeš zamisliti kakva je posljedica kada 50 tona udari svake tri četiri minute u šine.

Zadnji put je dionica Čengić Vila - Marindvor remontovana negdje u periodu Olimpijade.

I šta se Sjeverne Koreje tiče, moj poznanik Dani Möschke je tamo bio u junu (dobio sam i ja ponudu ali eto istočnjačka plata hahaha).
Evo video snimka kako tamo izgledaju tramvaji i trole.
Dani je inače totalan fanatik tramvaja i trola, ima u podrumu kući funkcionalna tramvajska vrata i bar napravljen od prednjeg dijela tramvaja (kabina vozača) hahaha :D
Nekoliko njegovih odličnih slika sarajevskih tramvaja je meni ustupio za knjigu.

User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#19042 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

S. Koreja k'o Juga '80-tih, nece im nikad bolje biti!? :D

A što spuštaju ove kontakte sa mrežom na tramvajima? Štede struju? :D
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#19043 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Pitar sa Kariba wrote:S. Koreja k'o Juga '80-tih, nece im nikad bolje biti!? :D

A što spuštaju ove kontakte sa mrežom na tramvajima? Štede struju? :D
Pa pitao ja Daniela jer i mene začudilo:
Oni sada već par godina uveliko ulažu u obnovu gradskog prevoza: Sredili su kompletno skoro sve pruge i sada rade na vozilima, vidiš kako su svježe lakirana i čista. Kontaktna mreža još čeka obnovu, jer kontaktni vod bi trebao biti napet kao žica, ali on samo onako visi. Na nekim kritičnim mjestima prijeti oštećenje pantografa pa su vozači posebno trenirani da na mjestima sa baš ozbiljnim defektom kontaktne mreže spuste pantograf da ga na sigurnom mjestu opet dignu :D Kaže meni ovako to baš čudno izgleda ali totalna je rutina za vozače, i obnova kontaktne mreže se planira (ako ih neće prije Ameri izbrisati).
Zanimljivo je da sarajevski trodijelni "kockasti tramvaj" garažni broj 300 jeste brat mnogih ovih vozila - bio je proizveden zajedno sa serijom baš za Pjongjang. U Sarajevu je bilo planirano nabaviti preko 50 onih trodijelnih tramvaja i zbog planova pruge za Dobrinju, Hrasnicu... ali nastala je ekonomska kriza pa raspad Jugoslavije i rat - tako da je samo onaj jedan tramvaj stigao 1991. godine.

Inače u Češkoj kruži takva malo komična kleveta u vezi sa tramvajima u Pjongjangu. Već je bila ugovorena kupovina ČKD tramvaja, i Korejanci su počeli graditi pruge. Deset hiljadu ljudi sa lopatama i ajde. Oni imaju poseban mentalitet i jesu strašno ponosni i imaju težak problema da bilo koga za bilo šta pitaju.
Moram reci da je Pjongjang imao tramvaje već prije nekih 100 godina ali u Korejskom ratu je bio sjever zemlje od strane Amera toliko bombardiran i uništen da nije ostalo bukvalno ništa. Dakle par decenija nije bilo u Sjevernoj Koreji tramvaja i nisu imali iskustva sa tom tehnologijom.
Nisu bili sigurni kakav će biti razmak šina (trebao je biti standard 1435 mm kao na željeznici). Oni nisu htjeli da pitaju nikoga jer su ponosni Sjeverni Korejanci pa su uzeli tehničke crteže ovih tramvaja i izmjerili su međusobnu udaljenost vijenaca točkova na svakoj osovini. Tako su definisali razmak šina i gradili i gradili.
Mali problem.
Točkovi tramvaja na osovini su malo bliže nego što jesu šine, moraš imati toleranciju par milimetara da se točak nesmetano može okretati.
Kad su postavili prvi tramvaj na šine nije mogao nikako da krene jer između vijenca točka i šine nije bilo ni 0,1 mm prostora. Pa su navodno morali kupiti neku prilično skupu zapadnjačku brusilicu u obliku kolica i ovom brusilicom raširiti za par milimetara kompletnu tramvajsku prugu da tramvaji mogu da kretaju.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#19044 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

@dresdener78 :thumbup:, kao i uvijek.





Vidi se da nisi GRAS-ovac. :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#19045 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

E Jane da i ovo cujem za prugu Ahhahahaha. E cuj... Mene nasa pruga ne iznenadjuje kad vidim kakvih ima po istocnoj Evropi... Pa ovo oštećenje sa Pofalica je pamuk za voziti kako je po Bjelorusiji Rusiji i slicno.... Ili trolejbusi u Ternopilu. Pa jao

Ja svaki put kad udjem u naš 300 pomislim jao evo ga za Sjevernu Koreju. Ahhahahaha.

Inace od danas je 45 tramvaja opet na pruzi umjesto 32 preko ljeta.
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#19046 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by thekupus »

-17:07

Đe su im grafiti? :shock: :shock:
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#19047 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hendrix »

Vjerovatno se u Pjong Jangu loze kao i mi ovde, "Pjong Jang je imao tramvaj prije Beca!" :D

Inace koga interesuje, sliku sam nasao na blogu lika koji je proputovao SK totalno zabranjenim putem i mislim da je jedini dosao ovom linijom vozom u Pjong Jang :)

http://vienna-pyongyang.blogspot.ae/
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#19048 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

Ja ne znam zasto se ukinuo projekat satra? itekako je bio isplativ, ali valdja se moralo unisititi. Bolje turske trulje djaba nego nase odlicno.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#19049 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Roccohljup »

Dr. Kuca wrote:Ja ne znam zasto se ukinuo projekat satra? itekako je bio isplativ, ali valdja se moralo unisititi. Bolje turske trulje djaba nego nase odlicno.
pametni turci se riješili smeća što zagađuje a naši jedva dočekali da s epohvale uspjehom. Kad su htjeli prosle zime ukinuti saobraćaj za <3 euro, skontali da onda ni te trulje ne mogu vozati :D. gledam jedan juče kreće sa stanice kod med. fakulteta, suknu crni dim iz njega ko da je ćiro :)
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#19050 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

Dr. Kuca wrote:Ja ne znam zasto se ukinuo projekat satra? itekako je bio isplativ, ali valdja se moralo unisititi. Bolje turske trulje djaba nego nase odlicno.
novac.....
Post Reply