Granice Hercegovine

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1 Granice Hercegovine

Post by listopad »

Mislim da jos nije pokrenuta ovakva tema ovdje. Ako jeste, izvinjavam se.

Koliko znam ne postoji konzens oko pitanja granica Hercegovine. Meni licno je cudno kada netko recimo Prozor trpa u Hercegovinu. Jest da Prozor danas pripada Hercegovacko-neretvanskoj zupaniji, ali narod tog kraja se tradicionalno nije smatrao Hercegovcima. Moguce je pak da juzni dio opcine Prozor-Rama zaista jest Hercegovina, jer misljenja sam da granice pogranicnih opcina nisu ujedno i granice izmedju Bosne i Hercegovine nego da prolaze kroz te opcine. Dakle, juzniji dio opcine Prozor-Rama je u Hercegovini, ali je grad Prozor u Bosni. Isto tako je grad Konjic u Hercegovini, a sjeverni dio istoimene opcine u Bosni. Ako je Prozor u Hercegovini, zasto onda ne bi bilo i Sarajevo.

Dok je slucaj Prozora cudan, slucaj Livna je apsurdan. U novije vrijeme se medju nekim ljudima prosirilo uvrijezeno misljenje da je i Livno u Hercegovini. Pa svaki Dalmatinac zna da je to u Bosni majka mu stara! Duvno je vec komplikovanija prica. Ono je, kako kazu, ono "i" u nazivu BiH. Jedan dio opcine je u Bosni, drugi u Hercegovini. Kupres je slican livanjskom slucaju. I njega proglasavaju Hercegovinom sto je takodjer apsurdno. Pa historijski gledano je vise Foca Hercegovina nego cak Konjic i Jablanica, a kamoli Prozor, Livno, Kupres...

Zanimljivo je kako neki danas Hercegovinu traze tamo gdje je nema, a zaboravljaju gdje se zaista nalazi. Hercegovina je izgleda postala sinonim za Herceg-Bosnu. Eto Prozor i Livno su danas kao Hercegovina, a Nevesinje ili Trebinje su otpisani.

Ne interesuju me politicke debate oko ovog pitanja. Zanima me iskljucivo geografija i da li je uopce moguce doci do definitivnog zakljucka na pitanje gdje pocinje, a gdje zavrsava Hercegovina.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#2 Re: Granice Hercegovine

Post by mistek »

Teško ćeš naći tačan i jednoznačan odgovor. Sa dosta regija je tako, a Hercegovina je baš specifična. I u dosta slučajeva postoje te razlike geografski, ekonomski, politički, kulturološki i sl. Geografski, sjeverna granica ide lancem: Vran – Raduša – Vranica – Bitovnja – Bjelašnica – Treskavica – Zelengora – Maglić. Mislim da je veći problem južna granica. Nekada je dio Hercegovine bio i dobar dio hrvatske zemlje (Imotski i taj kraj), a i veliki dio zapadne Crne Gore, pa sad to i dalje nazivaju negdje "Stara Hercegovina". Danas bi realno pitanje bilo da li je Neum Hercegovina :-)

Helem, u okviru BiH, geografski se mislim može odrediti. Pitanje je samo ta sjeverna granica, a tu vrijedi, po meni: Livno je debelo iznad. Duvno je također iznad, Prozor je Hercegovina (ja bih tu Makljen stavio ko granicu) , a i gotovo cijela općina Konjic. Najgraničnije područje je mislim općina Kalinovik i oko toga je i ranije bilo rasprava na forumu, a mislim da se ljudi dole smatraju Hercegovcima, pa je to neka odrednica. Mada, sigurno granica tu općinu dijeli na dva dijela.

I mislim da je geografski najbolja odrednica ona sa slivovima rijeka.
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Granice Hercegovine

Post by Sanjarko »

Po slivu rijeka onda mistek Krajina je sve zapadno Vrbasa do mora, a Bosna sve istocno od Vrbasa do Drine. :mrgreen:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#4 Re: Granice Hercegovine

Post by listopad »

Hvala na odgovoru, mistek. Ja sam misljenja da ta granica prolazi kroz nekoliko opcina, ne samo Kalinovik.

Pogledaj ovu mapu opcina iz 1981: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... IH1981.png

Nije mi nikako logicno da Prozor pripada Hercegovini. I sjeverna trecina opcine Konjic ce prije biti u Bosni. Granica izmedju Bosne i Hercegovine prolazi kroz opcine Duvno, Konjic, Kalinovik, Focu i tek na samom jugu Prozora. Kada sam negdje pocetkom 2000ih pitao jednog covjeka koji je tada radio u opcinskoj administraciji Prozor-Rama da li se oni tamo smatraju Bosancima ili Hercegovcima, odmah mi je bez oklijevanja odgovorio da su se oni uvijek smatrali Bosancima. Lik je bio Hrvat i u HDZ-u. :D

Mislim da je svrstavanje Prozora-Rame i Duvna-Tomislavgrada u Hercegovinu vise stvar danasnje politike.
megaman4
Posts: 4920
Joined: 08/08/2011 23:59

#5 Re: Granice Hercegovine

Post by megaman4 »

listopad wrote:Hvala na odgovoru, mistek. Ja sam misljenja da ta granica prolazi kroz nekoliko opcina, ne samo Kalinovik.

Pogledaj ovu mapu opcina iz 1981: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... IH1981.png

Nije mi nikako logicno da Prozor pripada Hercegovini. I sjeverna trecina opcine Konjic ce prije biti u Bosni. Granica izmedju Bosne i Hercegovine prolazi kroz opcine Duvno, Konjic, Kalinovik, Focu i tek na samom jugu Prozora. Kada sam negdje pocetkom 2000ih pitao jednog covjeka koji je tada radio u opcinskoj administraciji Prozor-Rama da li se oni tamo smatraju Bosancima ili Hercegovcima, odmah mi je bez oklijevanja odgovorio da su se oni uvijek smatrali Bosancima. Lik je bio Hrvat i u HDZ-u. :D

Mislim da je svrstavanje Prozora-Rame i Duvna-Tomislavgrada u Hercegovinu vise stvar danasnje politike.
Prije rata Hercegovina je brojala 22 opstine u nekadasnjoj SRBiH.

Granica izmedju Bosne i Hercegovine ide preko planine Cemerno, prati vododjelnicu na planini Ivan gdje je prirodna granica izmedju sliva rijeke Bosne i Neretve, te zavrsvava na granici sa Tomislavgradskom opstinom.

Niti Livno niti Prozor pripadaju Hercegovini, niti su ikada pripadali kroz Istoriju. To da se zna.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#6 Re: Granice Hercegovine

Post by developer10 »

Možda ova slika može pomoći:

Image
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#7 Re: Granice Hercegovine

Post by Toffee karamela »

nikada ali nikada prije rata i ni od koga nisam čula da duvno, livno, čak ni prozor ni kalinovik svrstava u hercegovinu :shock:

konjic je vazda važio ko neki ulaz u H....geografski čemerno i ivan

i tačno je ovo što postavljač teme napisa u uvodu, tek otprije nekoliko godina ovo drugo se počelo gurati u hercegovinu mada veze nemaju s njima, ni geografski ni po govoru niti ičemu drugome...nisu čak ni škrti ko ovi prvi :-D

i to je već uzelo maha, već sam od par stanovnika hrvatske čula da to smatraju hercegovinom i čude se meni kad kažem da je to bosna...jel te oni znaju bolje :roll:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#8 Re: Granice Hercegovine

Post by orinoco »

developer10 wrote:Možda ova slika može pomoći:

Image
Kako je Herzegovina dobila svoj naziv, i kada?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Granice Hercegovine

Post by cyprus »

Zaista nema utemeljenja da se Tomislavgrad i pogotovo Livno nazivaju Hercegovinom, međutim za Prozor ima logike... To je direktni sliv Neretve, Rama je njen pritoka, a na sjeveru je Makljen... Mnogo je logičnije da 'granica' ide preko Makljena, nego dolinom Rame ili Jablaničkim jezerom... Jer ako Prozor nije Hercegovina, onda je valjda Srednja Bosna :?: , a to ima puno manje smisla... Eh sad, druga je stvar percepcije lokalnih stanovnika... Ramljani zaista u identitetskom pogledu nisu tipični Hercegovci... Međutim, nije to neobično kada je riječ o vernakularnim regijama... Svaka takva ima svoje jezgro i periferiju, odnosno ono što se sa sigurnošću može tvrditi da joj pripada, i ono oko čega već možemo diskutovati...
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#10 Re: Granice Hercegovine

Post by farisovo »

listopad wrote:Pa historijski gledano je vise Foca Hercegovina nego cak Konjic i Jablanica, a kamoli Prozor, Livno, Kupres....
Foca se uvijek kod starijih ljudi vodila kao Stara Hercegovina.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Granice Hercegovine

Post by cyprus »

Čajniče također, ako se ne varam...
orinoco wrote:Kako je Herzegovina dobila svoj naziv, i kada?
Kada je Stjepan Kosača uzeo titulu "Herceg od svetog Save" ne puno prije dolaska Osmanlija u XV stoljeću, zemlja kojoj je raspolagao se nazvala Hercegovina, i tako ostalo... Herceg (Hercog) je inače njemačka titula koja znači nešto kao vojvoda... Tako da Vojvodina i Hercegovina znače otprilike isto :-D
Post Reply