Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#126 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mayab »

Hakiz wrote:
mayab wrote:Sjetih se ovih dana Kuzme http://www.kuzma.si/
Kada se sjetim osamdesetih, časopisa SAM (svoj majstor). I u jednom broju izađe članak o čovjeku iz Slovenije koji pravi gramofone. Kao primjer "uradi sam" pristupa. Ime tog čovjeka je Franc Kuzma. Tada sam prvi put čuo za Kuzmu i Kuzma gramofone. U to vrijeme još nije bio firma, pogotovo firma renomea koji ima danas.
:thumbup:
Da, a kasnije "TREND" i "Audio video TREND" :thumbup:
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#127 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

mayab wrote:
Hakiz wrote:
mayab wrote:Sjetih se ovih dana Kuzme http://www.kuzma.si/
Kada se sjetim osamdesetih, časopisa SAM (svoj majstor). I u jednom broju izađe članak o čovjeku iz Slovenije koji pravi gramofone. Kao primjer "uradi sam" pristupa. Ime tog čovjeka je Franc Kuzma. Tada sam prvi put čuo za Kuzmu i Kuzma gramofone. U to vrijeme još nije bio firma, pogotovo firma renomea koji ima danas.
:thumbup:
Da, a kasnije "TREND" i "Audio video TREND" :thumbup:
Da, TREND je počeo kao posebno izdanje SAM časopisa namijenjen, da se tako izrazim, višoj tehnologiji, audiofilima u najvećoj mjeri, pa videu i na kraju kompjuterima. Iako je u priči o kompjuterima skoro do pretkraj osamdesetih Galaksija koju je izdavao BIGZ iz Beograda bila neprikosnovena. Tamo negdje 1986. Galaksija pada pod uticaj nacionalizma i više piše o Kosovu i nosanju mošti nego o nauci. Tada sam je i prestao kupovati. A još imam skoro svaki broj, možda mi nedostaje 10 ili 15 brojeva Galaksije od svih objavljenih do trenutka prestanka kupovanja.

U TREND-u nije bilo sadržaja kao u SAM-u, nije bilo, na primjer, uputstva kako napraviti HiFi pojačalo. Ali se moglo pročitati o Dynaudio zvučnicma, Burmeister pojačalima, Thorens gramofonima, Marantz CD playerima, TEAC kasetofonima i ostalim preskupim igračkama visoke klase. Ali, nije TREND dugo izlazio, čini mi se ni 5 godina. Ne sjećam se detalja, davno je bilo.

Spominjući Dynaudio: Ne znam koliko znate o Dynaudio zvučnicima, to jeste o toj firmi iz vremena osamdesetih. Prilično skupe igračke danas, a i tada su bili skupi. Ali, Dynaudio je osamdesetih imao jednu ponudu, a to je zvučne kutije u kitu. Dakle, kupite kit koji u sebi sadrži same zvučnike, skretnice itd i sa opcijom isporuke sa izrezanim drvetom za kutiju ili bez drveta. Pa je onda kupac sam sebi sklapao zvučne kutije. I to je bilo mnogo jeftinija opcija, koliko se sjećam najjeftiniji kit im je koštao oko trećine cijene najjeftinijih gotovih zvučnih kutija. To je bila mogućnost da i obični smrtnici dođu do Dynaudio zvučnika, što ne bi mogli, pogotovo radnička klasa u bivšoj SFRJ, po cijenama gotovih, sklopljenih, proizvoda. I TREND je o tome pisao, kao da su namjerno gurali tu mogućnost da i nama u bivšoj SFRJ postanu dostupni proizvodi HiFi-ja više klase. U stvari, ako me sjećanje dobro služi, ta ponuda Dynaudio u kitu je čak mogla biti i specijalna ponuda koju je TREND dogovorio sa Dynaudiom za svoje čitaoce, da Dynaudio nije imao te kitove u slobodnoj prodaji. Ali, ne držite me za riječ, puno vremena je prošlo od tada.

U TRENDU sam čitao intervju sa Mark Knopflerom, u vrijeme pojave pjesme "Money for nothing", čini mi se da je Dire Straits objavio "Brothers in arms" kao svoj prvi album na CD-u, mislim čak da je to bila i prva stvarno velika, megapopularna, uticajna grupa koja je objavila album na CD-u i da je objavljivanje tog albuma na CD-u uticalo na brži rast popularnosti same tehnologije CD-a. Možda griješim, kao što rekoh, davno je bilo.

EDIT: Citat sa Wikipedie: "Brothers in Arms was among the first albums recorded on digital equipment due to Knopfler pushing for improved sound quality.[31] The album's title track is reported to be the world's first CD single. It was issued in the UK as a promotional item distinguished with a logo for the tour, Live in '85, while a second to commemorate the Australian leg of the tour marked Live in '86. Containing just four tracks, it had a very limited run. "Walk of Life" meanwhile was nearly excluded from the album when co-producer Neil Dorfsman voted against its inclusion, but the band members out-voted him. The result was Dire Straits' most commercially successful hit single in the UK, peaking at number two.[13] "Money for Nothing", "Walk of Life", and "Brothers in Arms" immediately became live concert favourites.

The album is listed in the Guinness Book of World Records as the first compact disc (CD) to sell a million copies,[32] and has been credited with helping to popularise the CD format.[33] The Brothers in Arms CD featured the full version of the "Money for Nothing" cut, rather than the version that appears on the LP. In fact, the CD includes extended versions of all tracks featured on the first side of the original LP, with the exception of "Walk of Life"."

U svakom slučaju, u tom intervjuu Knopfler sa oduševljenjem priča o CD-ovima, kako će CD-ovi biti budućnost nosača zvuka, i kako će Dire Straits od tog trenutka objavljivati albume isključivo na CD-u jer je to tehnologija koja grupi omogućava zvuk i umjetnički rad kakav želi i da joj ploče to ne omogućavaju. Tada smo mi u bivšoj SFRJ o CD-ovima samo čitali, (skoro) niko ih nije imao. A nije bilo ni puno muzike objavljene na njima, ta je tehnologija tada bila još relativno nova. Tako da nas je TREND zaista držao u trendu tadašnje audio tehnologije.

Da mi je danas imati CD-ove tada objavljivane. Osamdesetih i do sredine devedesetih se kvalitetnije radila audio produkcija na CD-u nego u vremenima nakon tog perioda. Imam osjećaj da su CD-ovi tada pravljeni kao što su se pravili od sredine devedesetih pa do danas, nikada ne bi u tolikoj mjeri potisnuli ploče kao što jesu. Sa izuzecima izdavača koji su stalno imali visok kvalitet.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#128 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Cd-ovi su 80-tih bili suho zlato, kad su pocetkom 90-e otvorili ona dva cd shopa u Skenderiji mislim da sam im ostavio svu lovu za uzine, a kod Tene na Carsiji ono sto je ostalo za tramvaja i trole :D Ti kupljeni u Rajvosu su mi i danas najdrazi iako nista od te muzike ne slusam vise - ni 4AD, ni SubPop, ni Roadrunner....svi cd-ovi iz 80ih i 90ih lakse sviraju u playerima jer nisu imali slike i crteze na gornjoj strani, ne znam jel' ko ovo primijetio prilikom slusanja :twisted:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#129 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Cd-ovi su 80-tih bili suho zlato, kad su pocetkom 90-e otvorili ona dva cd shopa u Skenderiji mislim da sam im ostavio svu lovu za uzine, a kod Tene na Carsiji ono sto je ostalo za tramvaja i trole :D Ti kupljeni u Rajvosu su mi i danas najdrazi iako nista od te muzike ne slusam vise - ni 4AD, ni SubPop, ni Roadrunner....svi cd-ovi iz 80ih i 90ih lakse sviraju u playerima jer nisu imali slike i crteze na gornjoj strani, ne znam jel' ko ovo primijetio prilikom slusanja :twisted:
Opa 4AD. :shock: Šta si imao od njih? Cocteau Twins, Dead Can Dance, This Mortal Coil? Sve redom grupe koje su mi i danas drage. :-D
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#130 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte »

He he, sve od pobrojanih plus Throwing Muses, Pixies (Doolittle je najbolje snimljeni cd ikad !), Bauhaus....ma bilo je u Rajvosu svega, kad se samo sjetim koncerta Jesus Lizard, uffff ! Nismo dali covjeku da se popne nazad na stage he-he... :izet:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#131 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Ja sam za CD prvi put čuo davne 1986-e čitajući članak u Politikinom Zabavniju koji se zvao "Laser koji svira". Istovremeno u Iraku je to moj otac vidio i uživo ali kaže da su imali veto da unesu takve stvari u SFRJ te od te kupovine strojeva ne bi ništa.
Prvi CD vidjeh 1991-e a koji je tad kupljen u Zagrebu i mislim (ali nisam sasvim siguran) da mi ga je Boris Režak pokazao. Ja se ibretio, gdje nećeš ali skupljao lovu za RIZ-ov gramofon.
Prvi CD sam imao u Švedskoj, kupila mi tadašnja djevojka i imam ga i danas - Ozzy Osbourne. Kasnije su uslijedili Black Sabbath, Purple i šta sve već ne ali ploče su ipak bile glavne.
Prvi naš CD koji sam kupio je bio od Teške Industrije i Indexi "Modra Rijeka". To je jedino normalno što si mogao kupiti u moru turbofolka i Dmerlina, Cjabuke i Plorkestra. Daj šta daš.

Malo off tema: barim ja neku trebu i kažem joj da ja uglavnom slušam rock i metal kad će ona "Slušam i ja rok". Aha, koja ti je omiljena grupa? "Alen Islamović". Čepovi u ušima su bili neophodni. Kesa za glavu, srećom, nije trebala.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#132 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

dale cooper wrote:
Izmedju CVile i DMalte wrote:Cd-ovi su 80-tih bili suho zlato, kad su pocetkom 90-e otvorili ona dva cd shopa u Skenderiji mislim da sam im ostavio svu lovu za uzine, a kod Tene na Carsiji ono sto je ostalo za tramvaja i trole :D Ti kupljeni u Rajvosu su mi i danas najdrazi iako nista od te muzike ne slusam vise - ni 4AD, ni SubPop, ni Roadrunner....svi cd-ovi iz 80ih i 90ih lakse sviraju u playerima jer nisu imali slike i crteze na gornjoj strani, ne znam jel' ko ovo primijetio prilikom slusanja :twisted:
Opa 4AD. :shock: Šta si imao od njih? Cocteau Twins, Dead Can Dance, This Mortal Coil? Sve redom grupe koje su mi i danas drage. :-D
Da bio je u Skenderiji cd shop, gdje su se prodavale osim cd-a i ploče i kasete i to stvari koje licencno nisu izdavane kod nas. Kad je lik zatvorio radnju, svu robu je prebacio kod Samira Selimovića u Melodiju na Baščaršiji, koji isto prodavo diskove, ploče i kasete. Kad se iz pravca Begove džamije izađe na na Baščaršiju skrene se desno i negdje pored Hodžića dvojke ima mala uska ulica i na čošku s desne strane je bila čuvena Melodija.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#133 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Melodija, da, i tu je Teno iz SCH radio, ako se ne varam.....bila je i Magaza dje je "carobnjak - plagijator" za Danzig i Samhain trazio po 45 DM, vazda je imao smisla za biznis :evil:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#134 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Izmedju CVile i DMalte wrote:He he, sve od pobrojanih plus Throwing Muses, Pixies (Doolittle je najbolje snimljeni cd ikad !), Bauhaus....ma bilo je u Rajvosu svega, kad se samo sjetim koncerta Jesus Lizard, uffff ! Nismo dali covjeku da se popne nazad na stage he-he... :izet:
Bome odrastao si na zdravoj dozi alternativnih klasika. :thumbup: Nisam znao da je Sarajevo imalo tako dobro opskrbljene
cd shopove. A ovo za Jesus Lizard sam još negdje čuo, mada teško mogu da povjerujem. Koje godine su
to svirali? David Yow je ludi genije! :D
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#135 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Rajvos je bio skroz dobar grad 89-92, bendovi su svirali svake hefte skoro, sto na Obali, sto u CDA, sto u KuK-u....ono sto je dolazilo u Zetru me nije zanimalo, samo punk, HC ili noise :D ...gledao sam Let3 u Kamernom, pa onda prvi rockabilly Yu festival u Crvenoj, uglavnom Rajvos je zivio 100 na sat :izet: ....sad jedino ova metal raja dozove kakav bend u Seher, ostalo je aman zauvijek propalo....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#136 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Melodija, da, i tu je Teno iz SCH radio, ako se ne varam.....bila je i Magaza dje je "carobnjak - plagijator" za Danzig i Samhain trazio po 45 DM, vazda je imao smisla za biznis :evil:
Koliko raje je kupilo taj cd za 45 marona?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#137 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Melodija, da, i tu je Teno iz SCH radio, ako se ne varam.....bila je i Magaza dje je "carobnjak - plagijator" za Danzig i Samhain trazio po 45 DM, vazda je imao smisla za biznis :evil:
Ne znam da li je Teno iz SCH radio u Melodiji. Kad god sam bio u Melodiji radio je vlasnik Samir Selimović. Za Magazu Dine Merlina znam iz tog perioda, a i Jugoton u Vase Miskina i na Željezničkoj stanici je prodavao diskove, što strane grupe i pjevače, što domaće koji su prvi put objavljeni na cd-u kao što je legendarna Azra.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#138 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dezurni_ucenik »

Ommadawn wrote:
Izmedju CVile i DMalte wrote:Melodija, da, i tu je Teno iz SCH radio, ako se ne varam.....bila je i Magaza dje je "carobnjak - plagijator" za Danzig i Samhain trazio po 45 DM, vazda je imao smisla za biznis :evil:
Koliko raje je kupilo taj cd za 45 marona?

Ako si levat kupit ces za 50 maraka cd koji preko engleskog amazona mozes nabaviti za nevjerovatnih - 15 maraka. U pravu je @izmedju cvile i dmalte - Merlin je uvijek imao smisao za biznis :-)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#139 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

2000-e godine kada sam prvi put nakon rata bio u Sarajevu (i BiH uopste), usao sam u jednu prodavnicu CD-ova i kaseta na Bascarsiji, cini mi se da je tamo negdje kod Bezistana. Uglavnom narodnjaci i limunade. Upitah da nema slucajno gramofonskih ploca, tip me pogleda kao da sam pao s Marsa.
Odem kasnije na Skenderiju i tamo kupim CD Phil Collinsa (poklon sestri), Laibach "Let it be" i Indexi "Kameni cvjetovi". Nista vise zanimljivo za sebe ne nadjoh. Uredno platim i izadjem. Na izlasku mi prijateljica rece "Da sam znala da ces tolike pare potrosit´ na CD-ove, mogla sam te bolan odvesti na Otoku, kupio bi dvajes´ CD-ova za tu lovu a ne samo tri". :)

Nego da se vratimo temi - a tema je gramofoni :)

Je li vam ikada na um palo da sami napravite svoj gramofon. Ja sam vec pisao da sam pokusao sa jednim projektom koji zbog nedostatka vremena i prostora nije uspio no ideja i zelja me nisu napustili a nacrti jos uvijek postoje, sa do sada vec nekim izmjenama.
Sa tim sam ja baratao jos kao djecak - skinuo elektromotor sa jednog avioncica, stavio na osovinu tocak od kolica za lutku (s kojima se sestra prestala igrati) i nabacim na njega plocu. Zbog nedostatka znanja kako smanjiti brzinu elektromotoru na 33 odnosno 44 obrtaja u sekundi, koristio sam gumicu za brisanje koja je eto funkcionisala kao kocnica. Zvuk sam napravio tako sto sam uzeo iglicu sa nekog starog gramofona koji je bio bacen, pricvrstio je na selotejp koji sam kasnije stavio na lijevak napravljen od papira :) Kako je to zvucalo, mozete pretpostaviti ali za mene je to ipak bilo space shuttle (imas 12-13 godina, pocinjes svijet otkrivati oko sebe) dok stariji rodjak slucajno nije sjeo na taj izum od ne bas cvrstog materijala i jebo mu mater.

Ono sto me je inspirisalo je ovaj tip: http://www.altmann.haan.de/turntable/
Mozda nista precizno ali sasvim zanimljivo :)
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#140 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

Ommadawn wrote:2000-e godine kada sam prvi put nakon rata bio u Sarajevu (i BiH uopste), usao sam u jednu prodavnicu CD-ova i kaseta na Bascarsiji, cini mi se da je tamo negdje kod Bezistana. Uglavnom narodnjaci i limunade. Upitah da nema slucajno gramofonskih ploca, tip me pogleda kao da sam pao s Marsa.
Odem kasnije na Skenderiju i tamo kupim CD Phil Collinsa (poklon sestri), Laibach "Let it be" i Indexi "Kameni cvjetovi". Nista vise zanimljivo za sebe ne nadjoh. Uredno platim i izadjem. Na izlasku mi prijateljica rece "Da sam znala da ces tolike pare potrosit´ na CD-ove, mogla sam te bolan odvesti na Otoku, kupio bi dvajes´ CD-ova za tu lovu a ne samo tri". :)

Nego da se vratimo temi - a tema je gramofoni :)

Je li vam ikada na um palo da sami napravite svoj gramofon. Ja sam vec pisao da sam pokusao sa jednim projektom koji zbog nedostatka vremena i prostora nije uspio no ideja i zelja me nisu napustili a nacrti jos uvijek postoje, sa do sada vec nekim izmjenama.
Sa tim sam ja baratao jos kao djecak - skinuo elektromotor sa jednog avioncica, stavio na osovinu tocak od kolica za lutku (s kojima se sestra prestala igrati) i nabacim na njega plocu. Zbog nedostatka znanja kako smanjiti brzinu elektromotoru na 33 odnosno 44 obrtaja u sekundi, koristio sam gumicu za brisanje koja je eto funkcionisala kao kocnica. Zvuk sam napravio tako sto sam uzeo iglicu sa nekog starog gramofona koji je bio bacen, pricvrstio je na selotejp koji sam kasnije stavio na lijevak napravljen od papira :) Kako je to zvucalo, mozete pretpostaviti ali za mene je to ipak bilo space shuttle (imas 12-13 godina, pocinjes svijet otkrivati oko sebe) dok stariji rodjak slucajno nije sjeo na taj izum od ne bas cvrstog materijala i jebo mu mater.

Ono sto me je inspirisalo je ovaj tip: http://www.altmann.haan.de/turntable/
Mozda nista precizno ali sasvim zanimljivo :)
Taj cd shop na Skenderiji gdje si uzeo Phila Collinsa i te druge je bio u vlasništvu Dine Merlina. Tu su se mogli kupiti i muzički istrumenti. Taj cd shop je trebao biti bolji od Magaze i puno bolje snadbjeven i imati širi izbor muzike, ali ga je država sjebala. Problem je bio oko carine i sličnih stvari. i kako to nije uspio da realizuje, zatvorio ga je. Tih 20 diskova koje bi kupio za te pare na Otoci što ti je rekla rodica su buvljaci. Dakle nisu originali
Last edited by Better Man on 17/02/2017 21:49, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#141 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:2000-e godine kada sam prvi put nakon rata bio u Sarajevu (i BiH uopste), usao sam u jednu prodavnicu CD-ova i kaseta na Bascarsiji, cini mi se da je tamo negdje kod Bezistana. Uglavnom narodnjaci i limunade. Upitah da nema slucajno gramofonskih ploca, tip me pogleda kao da sam pao s Marsa.
Odem kasnije na Skenderiju i tamo kupim CD Phil Collinsa (poklon sestri), Laibach "Let it be" i Indexi "Kameni cvjetovi". Nista vise zanimljivo za sebe ne nadjoh. Uredno platim i izadjem. Na izlasku mi prijateljica rece "Da sam znala da ces tolike pare potrosit´ na CD-ove, mogla sam te bolan odvesti na Otoku, kupio bi dvajes´ CD-ova za tu lovu a ne samo tri". :)

Nego da se vratimo temi - a tema je gramofoni :)

Je li vam ikada na um palo da sami napravite svoj gramofon. Ja sam vec pisao da sam pokusao sa jednim projektom koji zbog nedostatka vremena i prostora nije uspio no ideja i zelja me nisu napustili a nacrti jos uvijek postoje, sa do sada vec nekim izmjenama.
Sa tim sam ja baratao jos kao djecak - skinuo elektromotor sa jednog avioncica, stavio na osovinu tocak od kolica za lutku (s kojima se sestra prestala igrati) i nabacim na njega plocu. Zbog nedostatka znanja kako smanjiti brzinu elektromotoru na 33 odnosno 44 obrtaja u sekundi, koristio sam gumicu za brisanje koja je eto funkcionisala kao kocnica. Zvuk sam napravio tako sto sam uzeo iglicu sa nekog starog gramofona koji je bio bacen, pricvrstio je na selotejp koji sam kasnije stavio na lijevak napravljen od papira :) Kako je to zvucalo, mozete pretpostaviti ali za mene je to ipak bilo space shuttle (imas 12-13 godina, pocinjes svijet otkrivati oko sebe) dok stariji rodjak slucajno nije sjeo na taj izum od ne bas cvrstog materijala i jebo mu mater.

Ono sto me je inspirisalo je ovaj tip: http://www.altmann.haan.de/turntable/
Mozda nista precizno ali sasvim zanimljivo :)
Blago tebi, ja nisam nikada bio dovoljno spretan da napravim neštu o "uradi sam" fazonu.

Ovaj Altmanov gramofon mi izgleda super. Sve od drveta, izgleda mi onako baš cool rustično. :)
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#142 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zetareticula »

Da nebi neko kupio Vestax PDX 2300 MK2 Pro ekstra gramofon sa Concort zvucnicom Povoljno :roll: prodajem jer mi je jedan viska
Image
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#143 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

zetareticula wrote:Da nebi neko kupio Vestax PDX 2300 MK2 Pro ekstra gramofon sa Concort zvucnicom Povoljno :roll: prodajem jer mi je jedan viska
koliko je to povoljno :-D
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#144 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zetareticula »

r_faruk wrote:
zetareticula wrote:Da nebi neko kupio Vestax PDX 2300 MK2 Pro ekstra gramofon sa Concort zvucnicom Povoljno :roll: prodajem jer mi je jedan viska
koliko je to povoljno :-D
Koliko nudite :D dogovori cemo se ;-)
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#145 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

mah, vise pitam informativno, ne znam ni koja je okvirna cijena. trenutno kuburim sa svojim gorenjem (zapalicu ga pa ce da bude "gorenje") :)

vidio sam par novih gramofona u artistu od 350-400KM. za polovan bih dao do 200KM ali ne trenutno. moram prvo srediti ovaj svoj belaj :)
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#146 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zetareticula »

r_faruk wrote:mah, vise pitam informativno, ne znam ni koja je okvirna cijena. trenutno kuburim sa svojim gorenjem (zapalicu ga pa ce da bude "gorenje") :)

vidio sam par novih gramofona u artistu od 350-400KM. za polovan bih dao do 200KM ali ne trenutno. moram prvo srediti ovaj svoj belaj :)
Zavisi kakv je gramofon taj od 200-300KM i sta mislis raditi sa njim, ja sam na ovome uzeo novu bananicu nije nikako koristena, izisla me oko 140KM. Mislim da je ekstra cijena za ovaj model i u kakvom je stanju 450KM iako mu je relna cijena oko 600KM.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#147 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

r_faruk wrote:mah, vise pitam informativno, ne znam ni koja je okvirna cijena. trenutno kuburim sa svojim gorenjem (zapalicu ga pa ce da bude "gorenje") :)

vidio sam par novih gramofona u artistu od 350-400KM. za polovan bih dao do 200KM ali ne trenutno. moram prvo srediti ovaj svoj belaj :)
za malo para moze napravit znacajan napredak u odnosu na to sto imas.

evo na Piku (OLX) imas nekoliko entry levele i mid-range gramofona za male pare, a cak se moze naci i fina nova glava i zvucnica…
na primjer ovaj model sa slike dole je pravo jeftin u odnosu na to sta nudi… neka svedska firma Handic (model gramofona Handic TT 30) za koju sam prvi put cuo evo sad listajuci po oglasima:

Handic TT 30
Image



Za oko mi je zapao izgled tog grama jer su me komande i ruka podjsetile na Micro Seiki… dodatniim pretrazivanjem sam pronasao da to i jeste redizajnirani Micro Seikijev entry level model SOLID 1, koji sa Micro Seiki bedzom kosta minimum tri puta vise:

Micro Seiki Solid 1
Image


Dakle, za 80 maruna, koliko prodavac trazi za gramofon i dodatnih 40-70 maraka za novu ili NOS glavu i zvucnicu u dogledno vrijeme (ne mora odmah), dobijes solidan gramofon sa zvukom koji ce se osjetno popraviti, a na kojeg mozes staviti bilo koju plocu bez straha da ce biti ostecena..
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#148 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

zetareticula wrote:
r_faruk wrote:mah, vise pitam informativno, ne znam ni koja je okvirna cijena. trenutno kuburim sa svojim gorenjem (zapalicu ga pa ce da bude "gorenje") :)

vidio sam par novih gramofona u artistu od 350-400KM. za polovan bih dao do 200KM ali ne trenutno. moram prvo srediti ovaj svoj belaj :)
Zavisi kakv je gramofon taj od 200-300KM i sta mislis raditi sa njim, ja sam na ovome uzeo novu bananicu nije nikako koristena, izisla me oko 140KM. Mislim da je ekstra cijena za ovaj model i u kakvom je stanju 450KM iako mu je relna cijena oko 600KM.
Stvari koštaju onoliko koliko je neko spreman da za njih plati, ne koliko stvarno vrjede.
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#149 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

Uzeo sam novu zvucnicu za ovaj gorenje gramofon. Zvuk je odlican, ali me zeza motor. Gubi snagu i uspori poslije jedne ploce, spominjao sam na forumu.
Kada bi motor radio kako treba sve bi bilo super...
Stvar je u tome sto ne znam kako da rastavim gramofon kako bi ocistio i podmazao sto se podmazati da. Gramofon je Gorenje GC 201. Pa ako neko ima savjet kako rastaviti....
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15616
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#150 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by problemnatravunu »

Image

Nabavio ovaj na PIK-u, povoljno, nije izgleda uopce puno radio...
Prvo sam razmisljao o necemu skupljem , a onda se ipak predomislim,jbga moja kolekcija ploca je "nestala" u ratu, nasao neke ploče kod punca, pa reko neka se i one ponekad preslusaju...
A ipak, sad mi je opet postalo jasno zasto sam 1990. presao na CD, pucketaju i preskaču ploče ipak, mislim na stranu ta neka nostalgija i slično...
I da, dok sam ovih dana preslusavao ploče, fino vidis i čuješ razliku kvaliteta otiska neke Jugotovone ploče, od PGP RTB , i od originalnog stranog izdanja....imam osjećaj da su ove od PGP RTB stvarno zadnje smeće
Post Reply