Golf 5 Plus

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#76 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Nekad se bjezalo od turbodizela glavom bez obzira. Oce nas narod dizel 100+ KS i 250+ Nm i da trosi 6 lit, al nemoj da ima turbinu i aktivni zamajac!
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#77 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

tempuser wrote:Nekad se bjezalo od turbodizela glavom bez obzira. Oce nas narod dizel 100+ KS i 250+ Nm i da trosi 6 lit, al nemoj da ima turbinu i aktivni zamajac!
realno, moze bez dual mass zamajca i tamo gdje je moguce napraviti konverziju bolje je uraditi. na vecini vauvau 1.9tdi sa petobrzinskim mjenjacem moze se to napraviti. turbina se ne moze izbjeci. na zalost. :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#78 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Puno je bolje kome ne smeta da ima efekat spajanja zeljeznicke kompozicije. Mogu se i amortizeri napuniti, mogu se i kugle naliti, moze se i na protektu voziti... Sve se to moze...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#79 Re: Golf 5 Plus

Post by ado-šampion »

Najnovije sto sam ja cuo, kaze nemoj senzore za kisu, ako pukne sajba skupo je za promijeniti. :D

Sta ja znam, generalno je siromasno trziste, tako da ne treba se zezati s tim stvarima, ali brate ako hoces moderno auto, sto bi narod rekao da ide a da ne trosi, postoji cijena za to.
User avatar
kabal1337
Posts: 8062
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#80 Re: Golf 5 Plus

Post by kabal1337 »

da me izvinete sere narod previse. Onaj kome se ne svida nace mu uvijek manu.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#81 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

tempuser wrote:Puno je bolje kome ne smeta da ima efekat spajanja zeljeznicke kompozicije. Mogu se i amortizeri napuniti, mogu se i kugle naliti, moze se i na protektu voziti... Sve se to moze...
jbga, nisi u pravu, ali nikako, nekad treba stisnuti muda pa i to reci.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#82 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Ako nisam u pravu sta je onda svrha dvomasenog zamajca. Daj da prodamo fol autoindustriji i uzmemo milijarde....
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#83 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

tempuser wrote:Ako nisam u pravu sta je onda svrha dvomasenog zamajca. Daj da prodamo fol autoindustriji i uzmemo milijarde....
a zasto ne bi bilo upravo tako? ako mislis da smo mi jedini koji "cigance" oko zamjene zamajca evo vidi sta dobrostojeci britanci misle o tome. citiracu samo jednu recenicu, ostatak iscitaj kad nadjes vremena, ima stvarno korisnih informacija, izmedju ostalog i kataloski brojevi dijelova potrebnih za zamjenu.
Reading between the lines, and it's not something I've been told (it's me just being cynical), and being told that a few years ago the idea that DMFs were the was forward and the idea has fallen on its face, the only feasible reason for the continued use is guaranteed revenue to the dealership network in future repairs[/qute]

http://www.briskoda.net/forums/topic/35 ... t-numbers/
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#84 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Ma ja, svi otimaci para na nepotrebnom DMF-u, od Skode do Mercedesa i niko to da provali osim par ljudi na 2 foruma?!
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#85 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

nema potrebe ni za sarkazmom ni za ironijom. poenta je u tome da nismo jedni koji "cigance" kad je u pitanju odrzavanje automobila. a konkretno u ovom slucaju diskutabilno je cak da li je cigancenje u pitanju. ako je fabrika jedno vrijeme isporucivala smf u automobilu sa istom masinom i mjenjacem a onda upotrijebila skuplji dmf u istoj varijanti valjda ces se bar malo zamisliti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#86 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Naravno da cigance, s malom razlikom da te aute i BiH i UK voze razlicite drustvene klase, u Engkeskoj je to radnicki auto, ovdje haman sminka. Prodaj naci da li se u Engleskoj po forumima bave konverzijama kvacila na BMW-u, Audiu, Volvu itd.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#87 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

Nesto sumnjam da je bmw i volvo predvidio takvu mogucnost, ne znam bas da i ovde na bmw i volvu rade takvu konverziju, tako da ti i nije bas na mjestu poredjenje. Kao sto ti je nikakav argument da je neko auto radnicko ili nije. Ali haman moras potegnuti sa svake strane da pokazes kako si u pravu.
Necu vise o ovome, nije tema. :run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#88 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Upravo zato poredjenje ima smisla. Ne nude tu opciju jer je to paradoks, prodajes skup auto, a vlasnicima nudis neke jeftine alternative za odrzavanje koje uticu na performanse. I dalje ostaje pitanje, zasto ugradjuju dvomaseni zamajac ako nema bas nikakvu prednost? Tvrditi da je dvomaseni zamajac koji je ugradila fabrika nepotrebno bacanje para je isto kao tvrditi da je kupovina novih, a ne protekt guma bacanje para.
Voziti auto od 10.000-15.000 KM i vise u drzavi gdje je prosjecna plata 800 KM je privilegija, e sad povuci paralelu da li se ljudi te soc. kategorije u UK zamajavaju konverzijom nekog zamajca pa ce ti se samo reci da li je Skoda Octavia tamo radnicki auto i sta je bosanska ciganija. Tu se vracamo na Volvo i Mercedes.
Ovaj bas kao i taj engleski forum je omanja grupa ljudi ciji su uzi interes automobili iz kojeg proizilaze neka znanja i predznanja o automobilima. Neki ljudi koriste ta znanja, odnosno iscitavaju forume primarno da prodju sto jeftinije u odrzavanju auta, i kad ti neko od njih napise da je dvomaseni zamajac nista nego otimanje para proizvodjacima ti ces to uzeti kao sveto slovo? Sta mislis koji ce % njih napisati, ugradio sam obicni set i nije isto?
Koliko si puta cuo ili ovdje procitao da je neko kupio protekt ili neke jeftinije gume i da su pogrijesili? Svi uglas pisu da su prezadovoljni!
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#89 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

:facepalm:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#90 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Mozes sad pokusavati biti duhovit koliko hoces, ali to su argumenti, a na pitanje zasto bas svi ugradjuju te zamajce ako nemaju nikakvu svrhu osim otimanja para jos nisi odgovorio.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#91 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

tempuser wrote:Mozes sad pokusavati biti duhovit koliko hoces, ali to su argumenti, a na pitanje zasto bas svi ugradjuju te zamajce ako nemaju nikakvu svrhu osim otimanja para jos nisi odgovorio.
:facepalm:

nisam ja rekao da uzmes bonsek i aparat za varenje, zavuces se ispod auta i radis nekakve preinake koje ne postoje u fabrickoj izvedbi. govorio sam o slucajevima kada vec u startu proizvodjac ima i cak nudi obje opcije i zasto onda izabrati skuplju ako bas i nemoras?! ali ti upr'o ko sivonja. :facepalm:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#92 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

Odgovaras na nesto sto te nisam pitao. Tvrdis da je konverzija dobra jer je obicni zamajac bolji od dvomasenog koji je samo otimanje para. Ako je tako iako nema nikakve prednosti, zasto ga svi od reda ugradjuju? Proud zvodjac nudi jeftinije alternative, ali nigdje ne navodi da je ucinak i kvalitet isti. Ista ta Skoda nudi nove ali i reparirane dijelove ali ne tvrdi da je to isto!
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#93 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

tesko tvojima s tobom u kuci.
Da, evo za mene je dvomaseni zamajac otimacina novca i smatram da je bolje izabrati "obicni" tamo gdje je proizvodjac ponudio obje varijante jer dvomaseni ne nudi nista posebno bolje a kosta znatno vise, dok "obicni" pored manje cijene olaksava buduce odrzavanje auta buduci da ne moras kasnije mijenjati sve u kompletu (kao sto je slucaj kod dvomasenog). Za tebe je to ciganlucenje, za mene je racionalno razmisljanje.
Znaci neces se ni ispod vauvau ni ispod skode, ni ispod bmw i volva i mercedesa zavuci sa bonsekom i aparatom za varenje i praviti nesto sto vec ne postoji. Ne znam stvarno koji dio od ovoga ti nije jasan.
Takodje nije istina da ga svi odreda ugradjuju. Ne pretjeruj, imas auta novijih godista sa cdr motorima koji iz fabrike izlaze sa "obicnim" zamajcem.
I naravno nece ni jedan proizvodjac reci da je "obicni" zamajac bolji od dvomasenog ako ce ugradnjom ovoga drugog ostvariti vise prihoda servisiranjem.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#94 Re: Golf 5 Plus

Post by dgL_ »

nightvision wrote:tesko tvojima s tobom u kuci.
Da, evo za mene je dvomaseni zamajac otimacina novca i smatram da je bolje izabrati "obicni" tamo gdje je proizvodjac ponudio obje varijante jer dvomaseni ne nudi nista posebno bolje a kosta znatno vise, dok "obicni" pored manje cijene olaksava buduce odrzavanje auta buduci da ne moras kasnije mijenjati sve u kompletu (kao sto je slucaj kod dvomasenog). Za tebe je to ciganlucenje, za mene je racionalno razmisljanje.
Znaci neces se ni ispod vauvau ni ispod skode, ni ispod bmw i volva i mercedesa zavuci sa bonsekom i aparatom za varenje i praviti nesto sto vec ne postoji. Ne znam stvarno koji dio od ovoga ti nije jasan.
Takodje nije istina da ga svi odreda ugradjuju. Ne pretjeruj, imas auta novijih godista sa cdr motorima koji iz fabrike izlaze sa "obicnim" zamajcem.
I naravno nece ni jedan proizvodjac reci da je "obicni" zamajac bolji od dvomasenog ako ce ugradnjom ovoga drugog ostvariti vise prihoda servisiranjem.
druze... ne vrijedi vjeruj mi... opusti se..
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#95 Re: Golf 5 Plus

Post by nightvision »

dgL_ wrote:druze... ne vrijedi vjeruj mi... opusti se..
odoh po apaurin majke mi. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40528
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#96 Re: Golf 5 Plus

Post by konektovan »

nightvision wrote:
dgL_ wrote:druze... ne vrijedi vjeruj mi... opusti se..
odoh po apaurin majke mi. :lol:

Nemerete se vi goniti sa Goranom, popustite, bolje vam je. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#97 Re: Golf 5 Plus

Post by basicm »

Zamajac je tu zbog obrni-okreni momenta, fiksni zamajac bi trajao, ali nosaci motora i mjenjac ne bi. Vibracije bi bile osjetno vece. Zar nije bolje da vrisne zamajac nego ostalo? Zato neke jace verzije istog motora ga imaju, a slabije nemaju.
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#98 Re: Golf 5 Plus

Post by zdruzdjo »

Iskreno ne znam nista o zamajcu tj prednostima i manama jednog i drugog. Ali evo konkretan primjer otimanja novca.
Ali evo bas cu se dotaci golfa 5 plus. Tacnije onog koji sam spominjao od prijatelja na pocetku price.
Otisao mu zmigavac nazad. Tj one led diode. I te ne sve nego par komada. Haj da zamjeni. Quratz. Mjenja se sve!!!!! U kompletu. Znaci izvadis staru komplet stopku bacis i kupis novu i stavis. Pokusajte zamisliti koliko kosta. Cjena jedne led diode je previse mala da bi se moglo uporediti sa cjenom cjele stopke.
Znaci otimanje sa velikim O. Ok znamo prednosti led-a u odnosu na klasicne sijalice. Ali crklo par komada daj da se zamjene za par eura. Ma jooook zamjeni 40 komada plus kompletnu stopku i zguli kozu nekome eto onako sto ti se moze. Zasto da mu uzmes 1 euro kad mu mozes uzeti 150 eura.
Naravno bosnjaci skalper u ruke, rascerupaj sve, lemilica, prepakuj, zaljepi i kraj.
Stoga gledajuci kako funkionisu kompanije ne bi me zacudilo da je i taj dvo-zamajac quratz palatz izmisljen da se uzmu pare. A prikazano kao revolucionarno rjesenje.
Kmh khm, software, vw, varanje. khm khm....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#99 Re: Golf 5 Plus

Post by tempuser »

nightvision wrote:tesko tvojima s tobom u kuci.
Da, evo za mene je dvomaseni zamajac otimacina novca i smatram da je bolje izabrati "obicni" tamo gdje je proizvodjac ponudio obje varijante jer dvomaseni ne nudi nista posebno bolje a kosta znatno vise, dok "obicni" pored manje cijene olaksava buduce odrzavanje auta buduci da ne moras kasnije mijenjati sve u kompletu (kao sto je slucaj kod dvomasenog). Za tebe je to ciganlucenje, za mene je racionalno razmisljanje.
Znaci neces se ni ispod vauvau ni ispod skode, ni ispod bmw i volva i mercedesa zavuci sa bonsekom i aparatom za varenje i praviti nesto sto vec ne postoji. Ne znam stvarno koji dio od ovoga ti nije jasan.
Takodje nije istina da ga svi odreda ugradjuju. Ne pretjeruj, imas auta novijih godista sa cdr motorima koji iz fabrike izlaze sa "obicnim" zamajcem.
I naravno nece ni jedan proizvodjac reci da je "obicni" zamajac bolji od dvomasenog ako ce ugradnjom ovoga drugog ostvariti vise prihoda servisiranjem.
To sto ti smatras nije objasnjenje zasto ga ugradjuju ako nema nikakvih prednosti, a kad vec tvrdis da nije istina da ga svi odreda ugraduju, koji proizvodjac u svojoj ponudi nema nijedan auto sa plivajucim zamajcem?
cekek
Posts: 343
Joined: 21/06/2015 12:47

#100 Re: Golf 5 Plus

Post by cekek »

Kada si zadnji put vidio da se u ovlastenim servisima nesto stvarno popravlja a ne mijenjaju se samo dijelovi?

Hebga, potrosacko drustvo a nije samo do fauvea
Post Reply